Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Optymizm wokół negocjacji wsparł złotego

Optymizm wokół negocjacji wsparł złotego

2022-03-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszego optymizmu co skutkuje poziomami ponad 1,11 EUR/USD oraz zauważalnym podbiciem wyceny PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6530 PLN za euro, 4,1865 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5086 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4857 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,18% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynki wyceniają pokojowy scenariusz

Rynki wyceniają pokojowy scenariusz

2022-03-29 Komentarz giełdowy XTB
Atmosfera na rynku jest dziś niemal euforyczna, rynek wydaje się szukać odpowiedniej wyceny aktywów w obliczu szans na rozejm. Kupujący przeważają na parkietach wszystkich największych giełd, spychając sprzedających do defensywy. Możliwość sukcesu w negocjacjach pokojowych między Rosją a Ukrainą wydaje się dziś być najbardziej realna od początku wybuchu konfliktu. Jednak czy na pewno argumenty po stronie byków są wystarczające, aby kontynuować zakupy?

Euforii ciąg dalszy

Euforii ciąg dalszy

2022-03-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami drugi tydzień euforii na giełdach, szczególnie na Wall Street. Jednocześnie mocno rosną rynkowe stopy procentowe. Teoretycznie to dysonans, który nie powinien mieć miejsca. Czy taka sytuacja może trwać? Od dwóch tygodni rynki agresywnie dyskontują zakończenie konfliktu na Ukrainie i napływające do nas informacje sugerują, że ten kierunek może być słuszny, choć do finalnego rozwiązania jest jeszcze dość daleko. Tym niemniej dla rynków działa to dość zerojedynkowo.
Jastrzębi FED i lockdown w Chinach

Jastrzębi FED i lockdown w Chinach

2022-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek wieczorem rynkami "wstrząsnęła" analiza jednego z największych banków komercyjnych w USA, która zakłada, że FED mógłby podnosić stopy procentowe w tempie 50 p.b. nawet na czterech najbliższych posiedzeniach, gdyż podwyższona inflacja staje się przedmiotem coraz większych obaw wśród decydentów. W takiej sytuacji nie powinno być żadnym zaskoczeniem to, że rentowności amerykańskich obligacji kontynuują hiperbolę wzrostową - dzisiaj 10-letnie naruszały barierę 2,50 proc.
Stopy rządzą na rynku walut

Stopy rządzą na rynku walut

2022-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Coraz więcej banków na poważnie bierze się za podnoszenie stóp procentowych. Jednak są też takie, które nie myślą o zacieśnianiu. A to mocno wpływa na rynek walutowy. Różnice w stopach procentowych to jedna z najważniejszych zmiennych na rynku walut. Przy czym inwestorzy (ponieważ rynek wycenia przyszłość, nie teraźniejszość) patrzą nie tyle na obecną różnicę, co na perspektywę jej zmiany.
Fed zawraca titanica

Fed zawraca titanica

2022-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj uwaga rynków była podzielona pomiędzy nadzieje na zakończenie wojny na Ukrainie i posiedzenie Fed. Na dłuższą metę to drugie ma znacznie większe znaczenie. Fed próbuje wykonać zwrot w polityce pieniężnej o 180 stopni. Czy starczy mu determinacji? Wczorajsza decyzja Fed była bardzo szeroko komunikowana i nie mogła być jakimkolwiek zaskoczeniem. Fed podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych i była to pierwsza podwyżka od grudnia 2018 roku. Nadal są one jednak bardzo niskie a Fed dopiero co zakończył dodruk pieniądza.
PLN odrobił większość strat

PLN odrobił większość strat

2022-03-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie stłumienie zmienności po wczorajszym Fed. Eurodolar kwotowany jest blisko 1,10 USD, a EUR/PLN nieznacznie odbija z okolic 4,65 PLN za euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6649 PLN za euro, 4,2349 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4985 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5646 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4.702% w przypadku obligacji 10-letnich.
Powiew optymizmu na rynkach

Powiew optymizmu na rynkach

2022-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki dziś wyraźnie zyskują w obliczu pozytywnych informacji przekazanych przez Kreml, dotyczących trwających negocjacji oraz słabszego odczytu danych konsumenckich za luty w USA, co daje nadzieję na mniej jastrzębi FED w najbliższych miesiącach i być może wolniejszą redukcję bilansu. Potencjalnie korzystnie wpłynęłoby to na rynek akcji i pomogło metalom szlachetnym. Choć decyzja FED inna niż podwyżka o 25 punktów bazowych na dzisiejszym posiedzeniu wydaje się mało prawdopodobna, to warto zaznaczyć, że cykl tegorocznych podwyżek dopiero się rozpoczyna.
Podwyżka Fed jest pewna, ale co dalej?

Podwyżka Fed jest pewna, ale co dalej?

2022-03-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Trudno oczekiwać, że Fed nie zdecyduje się dzisiaj na podwyżkę stóp procentowych. W przeszłości, kiedy rynek wyceniał 80-90% prawdopodobieństwo na podwyżkę, ta zawsze miała miejsce. Teraz rynek wycenia ją w ponad 100%. Kluczowe jednak będzie dla rynku to, co Fed będzie robił później. Czy zamierza przyspieszyć normalizację w momencie, kiedy globalna sytuacja powróci do normy, czy jednak zdecyduje się na ostudzenie oczekiwań rynkowych. To wszystko zaważy na tym, gdzie będzie podążał dolar, złoto, indeksy giełdowe i w zasadzie większość rynków finansowych.
Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

Wojenna zmienność nadal determinuje rynek

2022-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś rynki wyraźnie próbowały szukać pozytywnych informacji. Okazały się nimi: pozytywny niższy odczyt inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, który dał paliwa do wzrostu amerykańskim indeksom, które ‘pociągnęły’ za sobą Europę oraz Ukraina która podała, że spodziewa się końca działań wojennych maksymalnie do maja tego roku. Prawdopodobnie te dwie rzeczy przesądziły o ‘korzystnym’ środowisku do odreagowania, które było kontynuowane dopóki Putin nie oświadczył, że strona ukraińska nie jest skora do ustępstw, dodatkowo Rosjanie opuścili Radę Europy.
Tląca się nadzieja

Tląca się nadzieja

2022-03-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Wojna na Ukrainie trwa bezustannie, a sytuacja pozostaje krytyczna. Mimo to w ostatnich dniach na rynkach finansowych nastąpiło ożywienie. Ceny ropy naftowej znacznie spadły, a waluty krajów Europy Wschodniej, które szczególnie ucierpiały, zdołały nieco odreagować. Odreagowanie wynika po części z nadziei, że rozmowy między rosyjskimi i ukraińskimi negocjatorami mogą mimo wszystko doprowadzić do rychłego i pokojowego rozwiązania. Mimo, że wczorajsze negocjacje zostały przerwane, mają być dziś wznowione.
Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

Indie z planem zakupu rosyjskiej ropy naftowej

2022-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży, wynikającej z nieśmiałego powrotu nastawienia risk-on na globalne rynki finansowe, nadziei na pozytywne wyniki rozmów na linii Ukraina-Rosja, siły amerykańskiego dolara, jak również obaw dotyczących popytu na ropę za sprawą wyraźnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Chinach. Powyższe czynniki sprawiły, że dzisiaj rano cena ropy naftowej znajduje się już na najniższych poziomach od 1 marca, czyli od dwóch tygodni. W przypadku ropy naftowej Brent, obserwujemy zejście notowań do okolic 100 USD za baryłkę, natomiast ropa WTI spadła już do poziomów dwucyfrowych i wycen poniżej 97 USD za baryłkę.
Spadek inflacji przejściowy

Spadek inflacji przejściowy

2022-03-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Ponieważ rynki szybko nudzą się różnymi wątkami, agresja wobec Ukrainy – choć nadal niemniej tragiczna w wymiarze ludzkim, przyciąga stopniowo mniejsze zainteresowanie inwestorów na świecie. Uwaga wraca z kolei w kierunku tematu, który rozbrzmiewał wcześniej – problemu inflacji i podwyżek stóp procentowych. Od tygodnia na rynkach panuje pewna nadzieja na deeskalację konfliktu na Ukrainie. Widać to w notowaniach europejskich indeksów akcji (odrobiły one największe spadki), ropy naftowej (choć spadek cen to splot kilku czynników) oraz złota (gdzie swoją rolę także odgrywa wzrost rentowności długu).
Rynki chcą wierzyć w pokój

Rynki chcą wierzyć w pokój

2022-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Temat wojny przejawia się na rynku finansowym już od kilku tygodni. Rynki mają tendencję do koncentrowania się na jednym głównym wydarzeniu, którym obecnie jest wojna na Ukrainie. Obecna sytuacja wygląda jednak tak, jakby wojna była już ‘w cenach’, eskalacja konfliktu nie powoduje kolejnej lawiny spadków, a inwestorzy w zasadzie wszędzie szukają nadziei na odreagowanie. Dziś obserwujemy jednak wyraźne ożywienie mimo napływu niepokojących informacji z Ukrainy.
Lockdown w Chinach, rynki czekają na FED

Lockdown w Chinach, rynki czekają na FED

2022-03-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi mieszane wskazania dla dolara na głównym rynku. Słabo zachowują się waluty Antypodów, ale w grupie tej można znaleźć też jena i franka, czyli tradycyjne bezpieczne przystanie. Nie mamy, zatem do czynienia z nową falą awersji do ryzyka, a lokalnym problemem. W nocy słabo zachowywały się rynki w Azji po informacjach z Chin o wprowadzeniu tygodniowego lockdownu w najbardziej uprzemysłowionym regionie Shenzen ze względu na wzrost zakażeń COVID-19. Według władz trudna sytuacja jest także w samym Pekinie.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-03-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje dzisiaj rano w okolicach 109 USD za baryłkę, z kolei notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Na rynku ropy (i nie tylko) dzisiaj rano panują nieco lepsze nastroje, związane z oczekiwaniami postępów w rozmowach dyplomatycznych na linii Ukraina-Rosja.
Czy Chiny będą wspierać Rosję?

Czy Chiny będą wspierać Rosję?

2022-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach w zasadzie panuje relatywny spokój. W trakcie weekendu mogliśmy usłyszeć informacje na temat tego, że prowadzone są intensywne negocjacje pomiędzy Rosją i Ukrainą, które mogą zmierzać do zawieszenia broni. Jednocześnie spekuluje się sporo o użyciu przez Rosję broni masowego rażenia oraz sam agresor atakuje bazę wojskową oddaloną zaledwie o 20 km od polskiej granicy. Kluczowym jednak aspektem, który może ruszać rynkami jest doniesienie, że Rosja miała poprosić Chiny o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego.
Czy można wierzyć Putinowi?

Czy można wierzyć Putinowi?

2022-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie sprawia, że rynki charakteryzuje wyjątkowa zmienność i podatność na wszelkie docierające informacje. W ten sposób pozytywna lub negatywna wiadomość niesie za sobą błyskawiczne konsekwencje dla wycen papierów wartościowych czy towarów. Po wczorajszych spadkach, które znacznie ograniczyły ostatnie wzrosty, dziś na rynku ponownie wschodzi słońce.
Wyczekiwanie

Wyczekiwanie

2022-03-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Po niezwykle silnym wzroście w środę i jego korekcie w czwartek dziś rano większość europejskich rynków otwierała się na ostrożnych plusach (w okolicach 9:30 DAX +0,59 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Kontrakty na amerykańskie indeksy minimalnie spadały dziś rano. WIG-20 był dziś rano najwyżej od tygodnia flirtując z poziomem 2000 pkt.
EBC chce skończyć z dodrukiem

EBC chce skończyć z dodrukiem

2022-03-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Posiedzenie EBC i publikacja inflacji w USA to wydarzenia, które normalnie zdominowałyby rynkowy handel. Teraz oczywiście jest inaczej. Tym niemniej europejskie waluty radzą sobie nieco lepiej. Przed wczorajszym posiedzeniem rynek zakładał, iż obecna sytuacja skłoni Bank do odłożenia w czasie normalizacji polityki pieniężnej. Owszem, rośnie inflacja, ale jednocześnie rośnie ryzyko spowolnienia w Europie, a do tego część rządów jest mocno zadłużona i skup ich długu przez EBC stanowi istotne wsparcie.