Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar czeka na dane ISM z USA

Dolar czeka na dane ISM z USA

2023-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować umocnienie amerykańskiej waluty, co można wiązać z jastrzębiami wypowiedziami członków Fed. Bostic powiedział, że jego zdaniem Rezerwa Federalna zakończy proces podwyżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie lata, po czym przejdzie w tryb oczekiwania i będzie przyglądać się sytuacji rynkowej w celu podjęcia dalszych kroków. Jastrzębio brzmiał też Waller, który przyznał, że docelowy poziom stóp procentowych przekroczy poziom 5,4%.
Kurs BTC/USD najniżej od ponad 2 tygodni

Kurs BTC/USD najniżej od ponad 2 tygodni

2023-03-03 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Średnia przemysłowa Dow Jonesa była w środę najniżej od listopada, ale wczoraj odbiła w górę o 1,05 proc. Z najniższych poziomów od drugiej połowy stycznia br. wzrosły również w czwartek S&P 500 (+0,76 proc.) i Nadaq Composite (+0,73 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś niewielkie wzrosty (najsilniejszy – o 1,58 proc. notował indyjski SENSEX 30).

Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach

Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach

2023-03-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszą sesję w Europie zdominowały dane o inflacji ze strefy euro oraz bardziej lokalnie - komentarze wicepremiera Sasina. W pierwszym przypadku byki zlekceważyły będący wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego odczyt -w drugim nie zdołały powstrzymać wyprzedaży największych spółek z WIG20. Informacje z opublikowanego dziś protokołu EBC sporządzonego trzy tygodnie temu okazały się mniej istotne dla byków i nie przyniosły zaskoczenia. Na Wall Street nastroje są wciąż przygaszone - kolejna porcja danych z rynku pracy obciążyła sentymenty byków i wsparła amerykańskiego dolara.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.
Rentowności powyżej 4,00 proc.

Rentowności powyżej 4,00 proc.

2023-03-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wybiły barierę 4,00 proc. i jest to główny temat dnia, który jednocześnie tłumaczy powrót silnego dolara na szerokim rynku. Po "jastrzębich" komentarzach Neel'a Kashkari'ego z FED, który nie odrzucił możliwości poparcia wniosku o podwyżkę stóp o 50 punktów baz. w marcu i dał do zrozumienia, że ich docelowy poziom w tym roku może być wyższy od 5,4 proc. wycenianych do tej pory przez rynki, oczekiwania przesunęły się na 5,50-5,75 proc. w perspektywie do lipca.
EBC chce mocniej podnosić stopy

EBC chce mocniej podnosić stopy

2023-03-02 Komentarz walutowy XTB
Decyzję EBC poznamy dopiero za dwa tygodnie, a decyzję Fed za trzy tygodnie. Niemniej na ten moment rynek jest ponownie bardziej przekonany o mocniejszym jastrzębim nastawieniu ze strony Rezerwy Federalnej. Rentowności przebijają psychologiczną barierę, a dolar wydaje się odzyskiwać blask. Czy nie ma już szansy na mocniejsze euro? Co dalej z inflacją?
Silne euro i rajd złotego

Silne euro i rajd złotego

2023-03-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wyższych od oczekiwań danych inflacyjnych z USA otrzymaliśmy wyniki z Europy, które również wskazują na uporczywość inflacji. Dane o dynamice wzrostu cen z Francji, Hiszpanii czy Niemiec wskazują, że dzisiejsza publikacja z całej strefy euro może również okazać się wyższa. Dotyczy to zarówna wskaźnika zasadniczego jak i bazowego. W związku z tym euro ponownie może otrzymać wsparcie. Od poniedziałku widać odreagowanie na głównej parze walutowej. Kurs EUR/USD zdołał urosnąć z poziomu 1,0530 i zbliżyć się do 1,07. Wczoraj otrzymaliśmy silny rajd aprecjacyjny złotego i innych walut naszego regionu.
Wyraźnie mocniejszy złoty

Wyraźnie mocniejszy złoty

2023-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi lekką korektę ostatnich zwyżek – eurodolar cofa się do 1,063 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6727 PLN za euro, 4,3927 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6581 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2642 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,54% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły lekkie skorygowanie nastrojów.
Słabsze Wall Street to słabszy WIG

Słabsze Wall Street to słabszy WIG

2023-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Byki na polskich parkietach oddały zyski z wcześniejszej części sesji ponieważ słabe otwarcie nowego miesiąca na Wall Street obciążyło nastroje. Wróciły ‘stare bolączki’. Wzrost rentowności obligacji, jastrzębie komentarze Fed i wyższy od oczekiwań odczyt ISM PMI dla przemysłu. Czy kupujący znów zapłacą wysoką cenę za noworoczną sielankę zakupową? Indeks ISM Manufacturing PMI w USA wzrósł w lutym do 47,7 z 47,4 w poprzednim miesiącu, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 48,0.
Mocne dane z Chin

Mocne dane z Chin

2023-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa i zarazem pierwszy dzień marca przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara na szerokim rynku. To wynik poprawy sentymentu po bardzo dobrych danych z Chin, które jak widać są pewnym zaskoczeniem - rynki skupiły się ostatnio na negatywnych aspektach geopolitycznych, tymczasem gospodarka Państwa Środka realizuje scenariusz post-pandemicznego ożywienia.
Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

2023-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie. Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie.
Chińskie ożywienie

Chińskie ożywienie

2023-03-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Lutowe wskaźniki PMI dla Chin, które poznaliśmy dziś w nocy, sugerują, że gospodarka azjatycka mocno rozpoczęła rok. Widać znaczne wzrosty w produkcji. Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu „wzbił” się do poziomu 52,6 pkt. pokonując tym samym oczekiwania rynkowe. To również najwyższy wynik od 2012 roku. Dobre dane to odzwierciedlenie wznowienia aktywności po styczniowym święcie chińskiego Nowego Roku oraz efekty ponownego otwarcia gospodarki po pandemii. Widać normalizację łańcuchów dostaw.
Złoty odzyskuje siłę

Złoty odzyskuje siłę

2023-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o poranku poznaliśmy najnowsze dane dotyczące nastrojów przedsiębiorców w Polsce i zaskakująco okazały się one być lepsze od oczekiwań. Z drugiej strony indeks PMI wciąż wskazuje na dalsze pogorszenie sytuacji i uzasadnia ostatnie rozczarowanie twardymi danymi gospodarczymi dotyczącymi produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Na rynkach trwa jednak umiarkowana euforia związana z powrotem wyceny otwierania chińskiej gospodarki.
PKN Orlen bohaterem sesji

PKN Orlen bohaterem sesji

2023-02-28 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym jedną z najistotniejszych informacji była publikacja aktualizacji strategii PKN Orlen. Istotną kwestią, którą możemy z niej wyczytać jest zmiana polityki dywidendowej. Zgodnie z deklaracją spółka zamierza wypłacić dywidendę za rok 2022 w wysokości 5,50 zł na akcję, co stanowi rekordowy wynik w historii spółki. Dla porównania, dywidendy za rok 2021 i 2020 wyniosły 3,50 zł, natomiast za 2019 r. koncern wypłacił dywidendę w wysokości 1,00 zł na akcję.
Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

2023-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowym spadku notowań ropy naftowej, dzisiaj ceny tego surowca rosną. Ogólnie, na rynku ropy na razie można jednak mówić raczej w kontekście konsolidacji, a obecnie widać wyczekiwanie na ważne dane, które zaczną spływać już od dzisiaj. Wieczorem opublikowane zostaną szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, dotyczące ubiegłotygodniowej zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Tu założenia są dalekie od optymizmu – inwestorzy oczekują kolejnej zwyżki zapasów ropy naftowej oraz benzyny. W środę swój raport ma zaprezentować Departament Energii.
Inflacja daje o sobie znać...

Inflacja daje o sobie znać...

2023-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Po korekcyjnym poniedziałku, inwestorzy zaczynają się pozycjonować pod ważne publikacje z USA, które mogą ważyć na oczekiwaniach, co do ruchów FED w tym roku. Dzisiaj o godz. 16:00 mamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (oczekuje się jego wzrostu w lutym do 108,5 pkt.), jutro ISM dla przemysłu (szacunki 48,0 pkt.), a w piątek dla usług (prognoza 54,5 pkt.).
Nowe ponad 10-letnie maksima rentowności skarbowych 10-latek

Nowe ponad 10-letnie maksima rentowności skarbowych 10-latek

2023-02-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji, które w piątek spadły do najniższych poziomów od miesiąca (S&P 500, Nasdaq Composite) lub 2 miesięcy DJIA, wczoraj lekko odbiły się w górę (S&P 500 +0,31 proc., DJIA +0,22 proc., Nasdaq Composite +0,63 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji. Najsilniejszy wzrost- o 1,6 proc. - zanotował filipiński PSEi, natomiast najsłabszy był Hang Seng (-0,79 proc.). W Europie ok. godz. 9:40 DAX spadał o 0,44 proc., a CAC 40 o 0,45 proc.
Stonowany optymizm na początek tygodnia

Stonowany optymizm na początek tygodnia

2023-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach rozpoczął się w dobrych, a nawet bardzo dobrych nastrojach. Inwestorzy starali się zapomnieć o przykrej niespodziance inflacyjnej z piątku. Jednak dane o inflacji przypomną o sobie w tym tygodniu, częściowo już dziś. Obecny rok rozpoczął się w wyśmienitych nastrojach. Po raczej nieudanym roku 2022 inwestorzy mieli nadzieję na koniec problemu z inflacją i na horyzoncie zaczęli wyceniać powoli powrót luźniejszej polityki pieniężnej. To wspierało ryzykowne aktywa, szkodziło zaś dolarowi.
Wzrosty po ścianie strachu

Wzrosty po ścianie strachu

2023-02-27 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW, a szczególnie na WIG20 panuje dość dość duży optymizm - spośród indeksu skupiającego 20 największych spółek na naszej giełdzie zdecydowana większość odnotowuje dzisiaj wzrosty. Ze spółek na GPW dzisiaj wyróżnił się przede wszystkim Cognor, który zyskuje ponad 8%. Powodem jest poprawa perspektyw dla rynku stali. Firma szacowała zysk netto za 2022 na poziomie 602 mln złotych i zamierza wypłacić 1,23 PLN dywidendy na akcję, jeśli ostateczne wyniki nie miną się z szacunkami.