Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejne 13-letnie minimum Hang Senga

Kolejne 13-letnie minimum Hang Senga

2022-10-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Spadek kursu Meta Platforms o prawie jedną czwartą i kursu Amazon.com o ponad 16 proc. oraz zniżki cen akcji wielu innych gigantów (Apple -2,71 proc., Microsoft -2,91 proc., Alphabet -2,66 proc.) przełożyła się wczoraj na spadek Nasdaq Composite o 1,6 proc. i S&P 500 -0,61 proc. Wzrosła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (+0,61 proc.) osiągając w trakcie sesji najwyższy poziom od 1,5 miesiąca. Na giełdach Azji i Oceanii zwracał dziś rano kolejny spadek Hang Senga (-3,73 proc.), który osiągnął swój nowy najniższy od 2009 roku poziom.
Przedwczesny pivot EBC?

Przedwczesny pivot EBC?

2022-10-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami. Jednak sam wydźwięk decyzji w zestawieniu z komunikacją podczas konferencji był już zdecydowanie gołębi i sugerował możliwy pivot ze strony EBC. Czy nie jest to jednak przedwczesna decyzja, biorąc pod uwagę, że inflacja w Europie, a w szczególności w Niemczech wcale nie spowalnia. EBC podnosi mocno stopy procentowe i stopa depozytowa wynosi już 1,5%. To najwyżej od 2009 roku, natomiast warto zauważyć, że pod koniec 2008 roku stopy wniosły nieco ponad 3%.

Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook

Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook

2022-10-27 Market Story XTB
Akcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?
PKB z USA i decyzja ECB w centrum uwagi

PKB z USA i decyzja ECB w centrum uwagi

2022-10-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi odbicie dolara po kilku dniach jego spadków. Cofnięcie było widać wczoraj też na Wall Street, co może zapowiadać jakieś krótkotrwałe przesilenie. Akceleratorem do odbicia amerykańskiej waluty mogą być dzisiejsze dane nt. PKB z USA za III kwartał o godz. 14:30. Mediana oczekiwań zakłada zanualizowaną dynamikę na poziomie 2,4 proc. wobec spadku o 0,6 proc. w poprzednim kwartale. Jeszcze wyższy odczyt zakłada model Atlanta FED GDP Now (powyżej 3 proc.). 
Dziś EBC rozdaje karty

Dziś EBC rozdaje karty

2022-10-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiaj rynek oczekuje “jastrzębiej” decyzji EBC. Przedstawiciele instytucji wielokrotnie sygnalizowali, że recesja nie przeszkodzi bankowi centralnemu w realizacji podejścia normalizacyjnego. Zdecydowane decyzje powinny być wspierane przez lepszą sytuacją na rynku gazu ziemnego. Cena surowca spadła poniżej 100 euro za MWh a magazyny w Europie są w dużej mierze wypełnione. Modele prognozy pogody dla Starego Kontynentu wskazują na łagodną zimę.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA

2022-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym rozpoczęciu wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach notowania ropy naftowej mocno wystrzeliły w górę, kończąc środową sesję na znaczącym plusie: dla ropy Brent było to ponad 2% zwyżki, a dla amerykańskiej ropy WTI – ponad 3% zwyżki. Większy wzrost notowań ropy w Stanach Zjednoczonych nie był przypadkowy, bowiem kluczowym impulsem dla cen okazały się wczoraj dane Departamentu Energii dotyczące eksportu ropy naftowej z USA.
Złoty czeka na decyzję EBC

Złoty czeka na decyzję EBC

2022-10-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Od piątkowej publikacji artykułu the Wall Street Journal na rynkach pojawiło się sporo nadziei. Wczoraj umocnił je Bank Kanady, który co prawda po raz szósty podniósł stopy procentowe, ale mniej od oczekiwań. Rynki patrzą teraz w kierunku posiedzenia EBC. Stopa procentowa w Kanadzie wzrosła o 50bp to poziomu 3,75%. To poziom najwyższy od 2008 roku i wyższy niż w USA, ale oczekiwania rynku były na poziomie +75bp.
Test dla rynku

Test dla rynku

2022-10-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie kwotowań eurodolara w okolicach parytetu (1.0 EUR/USD), co przynosi dalsze wsparcie dla koszyka EM/CEE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7426 PLN za euro, 4,7081 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7728 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4703 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności 7,939% w przypadku obligacji 10-letnich.
USD/PLN poniżej 4,8

USD/PLN poniżej 4,8

2022-10-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi utrzymanie zwyżek eurodolara (tuż pod parytetem) i w konsekwencji również wyższych poziomów na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7645 PLN za euro, 4,7858 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8095 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4805 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,997% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem spadki awersji do ryzyka i próby kontynuacji impulsu wzrostowego na giełdach.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2022-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zmiany na rynku są we wtorek rano niewielkie - najsłabsza względem dolara korona norweska traci niecałe 0,2 proc., a najsilniejszy dolar australijski zyskuje 0,3 proc. To w przestrzeni G-10. Na szerokim rynku najgorzej radzą sobie południowoafrykański rand, oraz turecka lira, tracąc odpowiednio 0,45 proc. i 0,34 proc. względem amerykańskiej waluty. Wczorajsze słabsze dane dotyczące indeksów PMI za październik sprawiły, że rynek zaczyna spekulować na ile listopadowe posiedzenie FED będzie ostatnim z tak agresywną podwyżką stóp procentowych (czyli ruchem o 75 punktów baz.).
Europa mocno spowalnia. Co zrobi EBC?

Europa mocno spowalnia. Co zrobi EBC?

2022-10-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na czwartkowe posiedzenie EBC. Choć łagodne temperatury tej jesieni sugerują, że być może uda się uniknąć dramatycznego kryzysu gazowego, poniedziałkowe indeksy menedżerów zakupów dla strefy euro obrazują, że gospodarka zmierza w kierunku recesji. Prawdopodobnie dzisiejszy indeks Ifo zasygnalizuje to samo dzisiaj. Wydaje się, że EBC będzie musiał skorygować w dół swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.
Huśtawka na rynku USDJPY

Huśtawka na rynku USDJPY

2022-10-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przyniósł kolejną z rzędu interwencję Banku Japonii - w ciągu zaledwie minuty notowania USDJPY spadły o ponad 200 pipsów. Decydenci nie przyznali się do tego ruchu, ale jest on oczywistym następstwem wcześniejszych deklaracji - w końcu zeszłego tygodnia sam prezes Banku Japonii przyznał, że sytuacja na rynku FX jest uważnie monitorowana. Interwencja, ale w nieco mniejszej skali miała też miejsce w piątek po południu.
Spadki chińskich cen akcji

Spadki chińskich cen akcji

2022-10-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się dosyć silnymi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +2,37 proc., DJIA +2,47 proc., Nasdaq Composite +2,31 proc.). Ta zwyżka była kontynuowana na większości czynnych dziś giełd Azji i Oceanii. Znamiennych wyjątkiem były giełdy chińskie, które po publikacji dzisiejszych danych makroekonomicznych silnie spadały (Shanghai Composite -2,02 proc., Shanghai B-Share -3,42 proc., Hang Seng -6,83 proc.). Hang Seng osiągnął najniższy poziom od 2009 roku.
Rynki znów grają pivot

Rynki znów grają pivot

2022-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Nadzieja umiera ostatnia – tak można chyba najkrócej podsumować zachowanie rynków względem Rezerw Federalnej. Choć Fed w tym roku próbuje być twardy, inwestorzy co chwila wietrzą zwrot w polityce. Ubiegły tydzień skończył się w euforycznych wręcz nastrojach po artykule Wall Street Journal sugerującym wyhamowanie podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynki po raz kolejny odebrały to jako szansę na zmianę polityki, akcje drożały, a dolar tracił (szczególnie spektakularnie wobec jena, gdzie mieliśmy jednocześnie interwencję walutową).
Doniesienia WSJ zostawiają byki z nadzieją na pivot

Doniesienia WSJ zostawiają byki z nadzieją na pivot

2022-10-22 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych przebiega w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Ożywieniu przed weekendem sprzyjały informacje z Wall Street Journal, według których Fed prawdopodobnie zasygnalizuje rynkom plan mniejszej, 50 pb podwyżki na grudniowym posiedzeniu. Taki obrót wydarzeń może podsycać bycze nastroje w ostatnim kwartale roku, który statystycznie wypadał lepiej tym bardziej po wyborach midterms, których wyniki poznamy w listopadzie. Słowa WSJ można traktować poważnie, do tej pory pełnił funkcję ‘tuby propagandowej’ Rezerwy Federalnej. Czy to wystarczy by w głowach byków zakorzenił się kolejny pivot?
USDJPY wyraźnie powyżej 150,00

USDJPY wyraźnie powyżej 150,00

2022-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar jest nieco silniejszy, ale nie wobec większości walut. W przestrzeni G-10 lepiej zachowują się euro, oraz korony skandynawskie, choć zmiany nie są duże. W przypadku EURUSD uwagę zwraca wczorajsze popołudniowe cofnięcie się notowań po próbie powrotu ponad poziom 0,98. Niemniej tutaj kluczowe wątki dopiero przed nami - nie można wykluczyć, że na początku tygodnia na rynku zacznie pojawiać się więcej spekulacji, co do potencjalnego przekazu ze strony Europejskiego Banku Centralnego w kontekście posiedzenia zaplanowanego na 27 października.
Odbicie złotego

Odbicie złotego

2022-10-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na notowaniach eurodolara oraz złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7690 PLN za euro, 4,8799 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8503 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4654 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 8,603% w przypadku papierów 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły zauważalne schłodzenie nastrojów.
Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi

Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi

2022-10-20 Komentarz giełdowy XTB
Uwagę inwestorów przykuła dzisiaj przede wszystkim rezygnacja Liz Truss ze stanowiska Premiera Wielkiej Brytanii, która była tym bardziej zaskakująca w świetle poprzednich deklaracji Truss. To jednak nie koniec chaosu panującego w brytyjskiej gospodarce. W ten weekend Partia Konserwatywna ma rozpocząć głosowanie w sprawie wyłonienia nowego Premiera. BoE zapowiedział, że rozpocznie program sprzedaży obligacji 1 listopada, jednak będą to papiery tylko o krótszej zapadalności.
Sezon wyników na Wall Street poprawia sentyment do ryzyka

Sezon wyników na Wall Street poprawia sentyment do ryzyka

2022-10-19 Komentarz giełdowy XTB
Sezon wyników na Wall Street nabiera tempa i jak do tej pory obfituje w pozytywne niespodzianki co napędza apetyt na ryzyko i poprawia atmosferę na giełdowych parkietach. Już sam start należał do udanych, gdy siłę konsumentów potwierdził zaskakująco udany raport Pepsico. Branża finansowa jak do tej pory również wygląda pozytywnie, wczoraj dobrze odebrany został przez rynek raport Goldman Sachs, a dziś wyobraźnię rozpalił świetny raport Netflixa.
Krótkie odbicie dolara?

Krótkie odbicie dolara?

2022-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano widać na szerokim rynku kontynuację umocnienia dolara z wtorkowego popołudnia, chociaż dynamika ruchu słabnie. Przypomnijmy - pretekstem do odbicia USD była wyższa dynamika produkcji przemysłowej za wrzesień, która może legitymizować "jastrzębie" nastawienie FED. Wczoraj wieczorem agencje opublikowały wypowiedź Neel'a Kashkari z FED, który stwierdził, że nie widzi jeszcze sygnałów, że inflacja bazowa CPI osiągnęła szczyt, co wymusza konieczność dalszych dostosowań ze strony FED.