Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar kontynuuje dobrą passę, USDPLN wraca powyżej 5 zł

Dolar kontynuuje dobrą passę, USDPLN wraca powyżej 5 zł

2022-10-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek nowego tygodnia handlowego przynosi dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, co wpisuje się w widoczny w ostatnim czasie sentyment risk-off. Ostatnie (piątkowe) dane z rynku pracy w USA potwierdziły przekonanie, że Fed nie będzie w najbliższym czasie wstrzymywał się z podwyżkami stóp procentowych. Solidny raport NFP przemawia za kontynuacją obecnej polityki Rezerwy Federalnej. Co to oznacza dla rynków? Niestety nic dobrego, indeksy giełdowe mogą więc w dalszym ciągu pozostawać pod presją, a dolar może kontynuować umocnienie.
Po NFP a przed CPI

Po NFP a przed CPI

2022-10-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przebiegła pod dyktando sprzedających. Najwięcej z indeksów stracił Nasdaq zamykając się pod kreską ponad 1 proc. Słabe nastroje utrzymują się z piątku, kiedy administracja Bidena ogłosiła nowe ograniczenia dla amerykańskich firm w zakresie sprzedaży półprzewodników i powiązanego sprzętu produkcyjnego do Chin. Rynek czekana CPI z USA, które już w czwartek. Przed nami start sezonu publikacji wyników amerykańskich spółek.

Echo weekendowych wydarzeń na froncie wojennym

Echo weekendowych wydarzeń na froncie wojennym

2022-10-10 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym giełda odreagowuje wydarzenia, które miały miejsce na froncie wojny ukraińsko - rosyjskiej w weekend oraz w poniedziałek rano. WIG20 odnotowuje spadki, indeksami tracącymi dzisiaj najwięcej są WIG-Ukraina i WIG-Energia, które tracą ponad 3%. Jest to reakcja na rosyjski atak rakietowy na centrum Kijowa, do którego doszło w poniedziałek rano.
Czy zapiski FED i inflacja CPI coś zmienią?

Czy zapiski FED i inflacja CPI coś zmienią?

2022-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano dolar jeszcze zyskuje na szerokim rynku, ale zmiany są już niewielkie i dynamika ruchu hamuje. Piątkowe dane Departamentu Pracy USA okazały się "zaskakująco dobre", co utwierdziło rynki w przekonaniu, że FED nadal będzie miał czym legitymizować swoje agresywne posunięcia na stopach procentowych, tak jak zapowiadał. Prawdopodobieństwo czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów baz. na posiedzeniu 3 listopada jest bliskie 80 proc. (model CME FED Watch), jednocześnie rynek przestał wierzyć w to, że cykl podwyżek zakończy się w grudniu.
Cena gazu w Europie najniższa od 3 miesięcy

Cena gazu w Europie najniższa od 3 miesięcy

2022-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miniony tydzień zakończył się silnymi spadkami cen akcji w USA na piątkowej sesji (S&P 500 -2,8 proc., DJIA -2,11proc., Nasdaq Composite -3,8 proc.). Do najniższego poziomu od marca 2021 spadł w piątek Dow Jones Utilities (DJUA). Na giełdach w Azji i Oceanii wśród głównych indeksów zwyżkę notował jedynie Shanghai B-Share Index (+0,16 proc.). Pozostałe indeksy czynnych dziś giełd spadały (najsilniej - o 2,76 proc. – Hang Seng).
Wzrost importu ropy naftowej do Azji

Wzrost importu ropy naftowej do Azji

2022-10-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przynosił systematyczne zwyżki cen ropy naftowej – notowania tego surowca rosły każdego dnia, nadrabiając wcześniejsze przeceny i docierając do najwyższych poziomów od końcówki sierpnia br. Zwyżka ta wiązała się z obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w obliczu obniżonych limitów wydobycia tego surowca przez kraje OPEC+. Największe obawy panują oczywiście w krajach europejskich, które borykają się z kryzysem energetycznym, będącym skutkiem wojny w Ukrainie i sankcji narzuconych przez Unię Europejską na Rosję.
Nie ma alternatywy dla dolara

Nie ma alternatywy dla dolara

2022-10-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Nadzieje rynkowe na kolejne rozegranie tzw. pivotu ze strony Fedu legły w gruzach po publikacji ostatnich danych z amerykańskiego rynku pracy. Raport pokazał naprawdę solidne liczby, choć najgorsze w tym roku. Jednak przy tak napiętym rynku pracy, wzrost zatrudnienia rzędu ponad 200 tysięcy w miesiącu i spadek stopy bezrobocia powoduje, że Fed nie będzie chciał się zatrzymywać z podwyżkami, gdyż sam wskazywał, że chce schłodzić rynek pracy, w celu pozbycia się nadmiernej inflacji.
Na Wall Street leje się krew

Na Wall Street leje się krew

2022-10-07 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia zdecydowanie nie jest pomyślna dla rynków finansowych, przez giełdowe parkiety kolejny raz przetacza się fala paniki. Mocne dane z rynku pracy USA wsparły dotychczasową, jastrzębią narrację Fedu i oddaliły 'ostatnią deskę ratunku' jaką był dla Wall Street kolejny z rzędu pivot. Wydaje się, że statek na którym byki chciały dobić do brzegu znów osiadł na mieliźnie. Czy jest nadzieja, że rynek zaskoczy i odbije z obecnych poziomów? Dane NFP z amerykańskiej gospodarki wskazały na 263 tys. nowych miejsc pracy przy oczekiwaniach na pozimie 255 tys. i 315 tys. w sierpniu.
Złoty mocno traci

Złoty mocno traci

2022-10-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla złotego. Poprawa globalnych nastrojów sprawiła, że waluty naszego regionu zaczęły znacząco zyskiwać. Sielanka nie trwała jednak długo. Stanowcza postawa Fed, napięcia geopolityczne i wreszcie decyzja RPP sprawiły, że dolar ponownie kosztuje prawie 5 złotych. Wczorajsza konferencja prezesa NBP mogłaby nawet zostać uznana za nieco pozytywną dla złotego – profesor Glapiński nie zadeklarował jednoznacznie zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Wydaje się, że kolejna projekcja inflacji (w listopadzie) może skłonić Radę do jeszcze jednej podwyżki.
Na co wskazał Bostic?

Na co wskazał Bostic?

2022-10-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku, po tym jak w środę po południu amerykańska waluta wyraźnie skorzystała na lepszych od spodziewanych danych makro z USA - zarówno ADP, jak i ISM dla usług wypadły powyżej słabych szacunków (choć nie są to szczególnie dobre dane) - które oddaliły perspektywę oczekiwanego przez rynku pivotu FED (zwrotu w polityce monetarnej). Wczoraj wieczorem agencje ponownie cytowały członków FED, którzy tradycyjnie już wybrzmieli "jastrzębio".
Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

2022-10-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, mimo że oczekiwania zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych (a niektóre mówiły nawet o 50 pb). Biorąc pod uwagę wciąż rosnącą inflację, która we wrześniu przyspieszyła do 17,2%, jest to niemałe zaskoczenie. Główna stopa procentowa w Polsce została więc utrzymana na poziomie 6,75%. Oznacza to, że realne stopy (stopa minus inflacja) wynoszą ponad 10% na minusie!
Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy

Kontrowersyjna decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy

2022-10-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejną zwyżką notowań tego surowca. Przyczyniła się do tego wyczekiwana decyzja OPEC+ dotycząca limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu w listopadzie. Na początku bieżącego tygodnia przez rynek przetoczyła się bowiem informacja, że OPEC+ planuje kolejne cięcie wydobycia ropy – i tym razem ma być ono znacznie większe niż to ustalone na wrześniowym posiedzeniu (cięcie o symboliczne 100 tys. baryłek dziennie) i największe od 2020 roku, czyli momentu uderzenia pandemii w ceny ropy.
Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

Dolar nie powiedział ostatniego słowa?

2022-10-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane JOLTS będące szeroką miarą rynku pracy na którą FED zwraca też uwagę (podkreślała to zwłaszcza poprzednia szefowa Janet Yellen) wypadły w sierpniu fatalnie, co dało po południu kolejny mocny impuls (po poniedziałkowych ISM dla przemysłu) za korektą dolara i obserwowanym odbiciem przecenionych we wrześniu ryzykownych aktywów (było widać rajd na giełdach i surowcach).
Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

Twardy orzech do zgryzienia ma RPP

2022-10-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Od RPP oczekuje się dzisiaj, że podniesie główną stopę procentową o przynajmniej 25 punktów bazowych. Wówczas koszt pieniądza urośnie z poziomu 6,75 proc. do 7 proc. Ostatnie dane, głównie niezwalniająca inflacja, potwierdzają słuszność tej decyzji. Rynek tak naprawdę bardziej ciekawy jest jednak tego, co zakomunikuje NBP – czy cykl się kończy w październiku czy jednak zostanie przedłużony. To ta decyzja powinna mieć większy wpływ na złotego niż sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej.
Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+

Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+

2022-10-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na ponad 3-procentowym plusie. Dzisiaj zwyżki wyhamowały, jednak notowania ropy pozostają w rejonie wczorajszego poziomu zamknięcia. A wszystko przez to, że inwestorzy dziś tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ związaną z tamtejszym planowanym poziomem produkcji ropy naftowej w listopadzie.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-10-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara przy 1,0 USD oraz wytracenie dynamiki odbicia PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8129 PLN za euro, 4,8263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9225 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,85% w przypadku obligacji 10-letnich. Od początku tygodnia obserwujemy relatywną poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co pozwoliło na zauważalne odbicie również na wycenie złotego.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2022-10-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj mamy do czyniania z kolejnym dniem euforii na GPW, która udzieliła się również inwestorom zarówno z europejskich parkietów jak i z amerykańskiego. WIG20 zyskał 4,53%, z czego w największym stopniu urosły walory mBanku zyskując 7,57%. Powodem optymizmu były nie tylko wczorajsze dane z USA ale również znaczące sukcesy kontrofensywy wojsk ukraińskich w okolicach Chersonia. Oddziały wojskowe dotarły do granicy z obwodem ługańskim, natarcie na południu trwa. Ukraińska armia przełamała rosyjskie linie nad Dnieprem na północny wschód od Chersonia.
Dolar rozgrywa korektę

Dolar rozgrywa korektę

2022-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźną korektę dolara, która jest przedłużeniem ruchu z poniedziałkowego wieczora. Słabe dane ISM dla przemysłu stworzyły rynkom pole do ponownej dyskusji, co do perspektyw polityki FED (chociaż sami przedstawiciele tego gremium nadal trzymają "jastrzębią" linię - wczoraj przemawiali Williams i Barkin). Poza korektą dolara uwagę zwraca odbicie na giełdach i surowcach, co wpisuje się w poprawę globalnego sentymentu. Jak długo może ona potrwać?
Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

Rynek ma nadzieję na koniec podwyżek

2022-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Działania Banku Anglii i ostateczne wycofanie się rządu Wielkiej Brytanii z kontrowersyjnego planu zniesienia najwyższego progu podatkowego znacznie poprawiły nastroje na rynkach. Obserwujemy wyraźne spadki rentowności którym dodatkowo mogą służyć nawoływania ONZ dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych na świecie. Czy Fed zdecyduje się na zmianę komunikacji? Czy RBA sygnalizuje bliski szczyt stóp procentowych? Czy RPP zdecyduje się na ostatnią podwyżkę?