Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czas na działania banków centralnych

Czas na działania banków centralnych

2021-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień może być bardzo ważny z perspektywy banków centralnych na całym świecie. Bank centralny z Nowej Zelandii może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych, czym da sygnał dla innych krajów rozwiniętych. Z drugiej strony sytuacja pod względem koronawirusa na świecie pogarsza się, co może niektóre rejony skłonić do nakładania dalszych restrykcji, a banki centralne do dalszego wspierania ożywienia gospodarczego. Co wobec tego może zrobić Fed czy również Ludowy Bank Chin?
Rekordowa Europa

Rekordowa Europa

2021-08-14 Komentarz giełdowy XTB
Podczas gdy sytuacja na rynkach azjatyckich jest wciąż bardzo napięta, co ma związek z sytuacją koronawirusa w tej części globu, a na Wall Street zaskakująco najgorzej radzi sobie Nasdaq, to w Europie trwa 10 wzrostowa sesja z rzędu. Dzisiaj DAX przebił poziom 16 tys. punktów, co może być uważane za kolejny kamień milowy na tym rynku. Co stoi za wzrostami w Europie? Czy widmo możliwych działań Fed psuje perspektywy dla Wall Street?

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-08-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Kalendarz publikacji ekonomicznych w nadchodzącym tygodniu jest zdecydowanie bardziej rozbudowany, aniżeli w przypadku mijającego, a co za tym idzie wpływ publikacji na rynki finansowe będzie większy. Na ogólne nastroje inwestorów najsilniej wpłynie publikacja tzw. „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Kluczowy z punktu widzenia rynków finansowych będzie fragment dyskusji dotyczący potencjalnego terminu rozpoczęcia zacieśniania warunków finansowych.
Wakacyjna pauza

Wakacyjna pauza

2021-08-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek zastygł w miejscu w wąskim paśmie wahań - w przestrzeni G-10 najsłabszy wobec dolara jest funt, który traci zaledwie 0,06 proc., a najsilniejszy jen z wynikiem 0,11 proc. Widoczne jest wyczekiwanie na nowe impulsy, chociaż te raczej nie pojawią się dzisiaj - kalendarz dla USA jest ubogi: o godz. 14:30 poznamy lipcową dynamikę cen importu i eksportu, a 90 minut później wstępne szacunki indeksu nastrojów konsumentów.
Nie będzie strajku w największej kopalni miedzi na świecie

Nie będzie strajku w największej kopalni miedzi na świecie

2021-08-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zwyżkowały w pierwszej połowie bieżącego tygodnia. Stronie popytowej na tym rynku sprzyjały m.in. obawy o strajk w kopalni Escondida w Chile, będącej największą kopalnią miedzi na świecie. Po nieudanych próbach osiągnięcia kompromisu na linii związki zawodowe – spółka BHP (zarządca kopalni), musiały rozpocząć się mediacje z udziałem chilijskiego rządu.
Chwila oddechu dla dolara

Chwila oddechu dla dolara

2021-08-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Najważniejsze dane z USA za lipiec już za nami. W najbliższym czasie poznamy inne publikacje, jednak będą one drugiego kalibru. Jakichkolwiek zmian w polityce monetarnej w tym momencie możemy oczekiwać dopiero w Jackson Hole podczas sympozjum bankierów centralnych w Górach Skalistych. Z kolei ceny ropy zaczynają być pod większa presją na skutek ostatnich żądań USA skierowanych do OPEC+.
Czy piątek trzynastego będzie pechowy dla złotego?

Czy piątek trzynastego będzie pechowy dla złotego?

2021-08-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Przesądni inwestorzy najprawdopodobniej odpuszczą sobie dzisiejszy handel, niemniej pytanie, czy jest faktycznie czego się obawiać? Ostatnia sesja w tym tygodniu handlowym nie zapowiada się szczególnie ciekawie. Kalendarz makroekonomiczny jest właściwie pusty, przez co nie powinniśmy spodziewać się większej zmienności na rynku.
Zmiana polityki Fedu coraz bliżej

Zmiana polityki Fedu coraz bliżej

2021-08-12 Komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar dosyć wyraźnie zareagował na dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja pozostała w zasadzie bez zmian, choć w przypadku inflacji bazowej mamy lekki spadek. Z drugiej strony coraz większa ilość bankierów w Stanach Zjednoczonych wskazuje na zmianę w polityce monetarnej, która teoretycznie mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku. Czy to oznacza, że przed nami okres dominacji dolara?
Nowe elementy układanki

Nowe elementy układanki

2021-08-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar powraca do wzrostów na szerokim rynku, najgorzej radzi sobie południowoafrykański rand, oraz waluty naszego regionu ze złotym na czele. W grupie G-10 słabość dotyka waluty Antypodów, koronę szwedzką i dolara kanadyjskiego. Wczorajsza korekta po danych nt. inflacji CPI w USA okazała się być płytka, niewiele cofnęły się też rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie są teraz przy 1,34 proc.).
MAE: kolejna fala pandemii uderzy w popyt na ropę naftową

MAE: kolejna fala pandemii uderzy w popyt na ropę naftową

2021-08-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach odrobiły część wcześniejszych strat. Niemniej, na rynku tym nadal utrzymuje się pesymizm, związany z pogarszającymi się perspektywami popytu na ropę naftową, wynikającymi z kolejnej fali pandemii. Jeszcze wczoraj oczekiwania związane z popytem były całkiem spore, zwłaszcza biorąc pod uwagę przegłosowany ogromny program infrastrukturalny w Stanach Zjednoczonych, będący częścią szerszego planu gospodarczego Joe Bidena.
Inflacja w USA traci impet. PLN słaby przez ryzyko polityczne

Inflacja w USA traci impet. PLN słaby przez ryzyko polityczne

2021-08-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Po raz pierwszy od czterech miesięcy dane na temat cen konsumpcyjnych w USA nie zaskoczyły na plus. Wszyscy Ci, którzy grali pod mocnego dolara mogli czuć się rozczarowani. Obóz dolarowych byków po ostatnim raporcie NFP był bardzo silny. Teraz być może wkradło się zwątpienie o dalszą aprecjację USD. W Polsce ponownie ryzyko polityczne ciąży na złotym.
Ryzyko polityczne w notowaniach złotego

Ryzyko polityczne w notowaniach złotego

2021-08-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje umocnienie na szerokim rynku w oczekiwaniu na dane nt. inflacji CPI za lipiec, które poznamy dzisiaj o godz. 14:30. W grupie walut G-10 nadal słabe są scandies (SEK i NOK), oraz Antypody (AUD i NZD) ze względu na swoją większą wrażliwość na ryzyko. W szerszym ujęciu słabo wypadają forint i złoty, co można wiązać też z rosnącym ryzykiem politycznym w tych krajach i kontekstem wydatkowania unijnych środków pomocowych.
Delikatne odbicie cen złota, inflacja w centrum uwagi

Delikatne odbicie cen złota, inflacja w centrum uwagi

2021-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota mają za sobą wyjątkowo burzliwe dni. Na rynku tego kruszcu wczoraj zmienność notowań była już znacznie mniejsza niż w piątek oraz poniedziałek. Cena złota obecnie delikatnie rośnie i porusza się w rejonie wczorajszych poziomów, obecnie tuż powyżej 1730 USD za uncję. Jednak na rynku złota nadal trudno mówić o stabilizacji. Notowania kruszcu pozostają rozchwiane i bardzo podatne na doniesienia dotyczące polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Polski złoty osłabia się do głównych walut

Polski złoty osłabia się do głównych walut

2021-08-11 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach obserwujemy umocnienie amerykańskiej waluty, co niekorzystnie odbija się na polskim złotym. Dziś o poranku USD także radzi sobie bardzo dobrze wśród walut G10. Jeśli chodzi o dane makro, dziś nie poznamy żadnych danych z polski, niemniej inwestorzy będą się skupiać na rynku amerykańskim - południu opublikowane zostaną dane o inflacji.
Inflacja rozpala wyobraźnię

Inflacja rozpala wyobraźnię

2021-08-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Dzisiejsza dane inflacyjne na wakacyjnym rynku wydają się być najważniejszym wydarzeniem. Szczególnie istotna będzie publikacja ze Stanów Zjednoczonych. To ona zdecyduje o dalszym kierunku EUR/USD. Para walutowa znajduje się na kluczowym wsparciu 1,1710. CPI jednak będzie miało przede wszystkim wpływ na to, w jaki sposób potoczy się przyszłość polityki monetarnej Fed-u – kluczowej instytucji światowej, na której działania spogląda cały świat.
Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

Czy tapering ma znaczenie dla Wall Street?

2021-08-10 Komentarz giełdowy XTB
Po piątkowych danych ze Stanów Zjednoczonych inwestorzy zaczęli spekulować, kiedy Fed rozpocznie nie tyle dyskusje, co właściwy tapering programu QE. Do tego wszystkiego widzimy rosnącą ilość przypadków koronawirusa na świecie, która na nowo może przytłumić obecne ożywienie gospodarcze stymulowane ogromnymi działaniami ze strony banków centralnych. Patrząc na skale tych działań, czy tapering programu QE faktycznie może w większym stopniu wpłynąć na rynek akcji?
Świat silniejszego dolara

Świat silniejszego dolara

2021-08-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar notuje nieznaczne umocnienie, co pokazuje, że obserwowane w poniedziałek po południu próby skorygowania jego piątkowego wzrostu, zakończyły się na razie niepowodzeniem. Ponad poziom 1,30 proc. wyszły rentowności 10-letnich obligacji rządu USA, co obrazuje rosnące oczekiwania, co do zmian jakie FED może zakomunikować na jesieni.
Lipcowy wzrost popytu na paliwa w Indiach

Lipcowy wzrost popytu na paliwa w Indiach

2021-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po serii zniżek, notowania ropy naftowej wczoraj zaczęły powoli odrabiać straty. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od zwyżki cen ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę oraz powrotu notowań ropy Brent ponad psychologiczną barierę 70 USD za baryłkę. Na razie zwyżkę tę należy traktować głównie jako odreagowanie wzrostowe po wcześniejszym pesymizmie na rynku ropy naftowej.
Rynek napędzany danymi

Rynek napędzany danymi

2021-08-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj dolar kontynuował falę aprecjacyjną, którą wywołał piątkowy raport z rynku pracy. Zmienność jednak jest zdecydowanie mniejsza. Na kolejny większy ruch trzeba poczekać do jutra, kiedy to poznamy dane inflacyjne z USA. EUR/USD jest już coraz bliżej 1,1710. To również efekt wczorajszych jastrzębich wypowiedzi Rosengren oraz Bostica z Fedu. W przypadku niższego, jutrzejszego CPI możemy liczyć na odreagowanie głównej pary walutowej.
Inwestorzy trwają piątkowe dane z USA

Inwestorzy trwają piątkowe dane z USA

2021-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowe dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych zaskoczyły pozytywnie, przez co Fed może zostać zmuszony do wcześniejszego wprowadzenia zmian w polityce monetarnej. Oczekiwania rynkowe zakładały, że w piątkowe dane pokażą wzrost zatrudnienia o 870 tys., podczas gdy ostatecznie było to aż 945 tys. Dobrze wypadły też dane dotyczące stopy bezrobocia, która spadła z 5,9% do 5,4%, a także płac, które rosną w tempie 4,0% rok do roku (przy oczekiwaniach zakładających 3,9% r/r).