Aktualny kurs BITCOIN CASH (BCH) na żywo

Bitcoin Cash (BCHPLN)
BCH - Bitcoin Cash 1611.8
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę BITCOIN CASH (BCH) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Bitcoin Cash - Aktualna cena BCH w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
BCH - Bitcoin Cash EUR - Unia Europejska Bitcoin Cash EUR BCHEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
BCH - Bitcoin Cash USDT - Tether Bitcoin Cash USDT BCHUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Bitcoin Cash - BCHKryptowaluta Bitcoin Cash (BCH) jest oparta na kodzie Bitcoina (BTC) i powstała 1 sierpnia 2017 roku wskutek rozwidlenia łańcucha bloków (blockchain) BTC. Pierwsze w historii rozwidlenie łańcucha (fork) zaistniało w wyniku braku zgodności w środowisku programistów rozwijających projekt Bitcoin. Różnica zdań wynikała z innych wizji rozwoju sieci oraz planów zwiększenia jej skalowalności.

Bitcoin Cash jest tak jak Bitcoin otwartoźródłową (open-source) kryptowalutą opartą o technologię łańcucha bloków (blockchain) i algorytm konsensusu Proof of Work (PoW). Funkcją hashującą BCH jest SHA-256, tak samo, jak w przypadku BTC. Liczba jednostek BCH jest ograniczona do 21 mln, co oznacza, że Bitcoin Cash jest monetą deflacyjną. Sieć węzłów BCH ma charakter zdecentralizowany (peer-to-peer, P2P), bez głównego ośrodka kontroli transakcji.


Aktualna cena Bitcoin Cash oraz Wykres BCH

Bitcoin Cash (BCH) – technologia i historia kryptowaluty

Bitcoin Cash - Hard Fork Powstanie Bitcoin Cash (BCH) wynika bezpośrednio z niedoskonałości Bitcoina (BTC), którymi są wysokie opłaty transakcyjne, niewielka prędkość przetwarzania transakcji (ok. 7 – 15 na sekundę) oraz długi czas oczekiwania na potwierdzenie operacji. Cechy te wynikają z rozmiaru bloku w łańcuchu, który w Bitcoinie wynosi 1MB. Część programistów BTC chciała zaradzić tym wadom i zaproponowała zwiększenie rozmiaru bloku w sieci Bitcoin. Inni się temu sprzeciwiali i tak powstał Bitcoin Cash, czyli kryptowaluta identyczna z Bitcoinem, która powstała jako równoległy, niezależny blockchain.

Zwolennicy zwiększenia rozmiaru bloku w sieci BTC utworzyli własną monetę, która jest pozbawiona wad jej protoplasty. BCH powstała jako hard-fork Bitcoina z rozmiarem bloku 8MB, w roku 2018 zwiększonym do 32MB. Oznacza to zwiększenie skalowalności sieci BCH względem BTC o 31MB, czyli do około 8 mln transakcji dziennie. Z czasem okazało się, że sieć Bitcoin Cash nie wykorzystuje swojej zdolności przetwarzania transakcji nawet w pierwotnej wersji bloku o wielkości 8MB. Wynika to z niewielkiej ilości transakcji w sieci BCH.

BCH ma swoich zagorzałych fanów, twierdzących, że Bitcoin Cash jest tym prawdziwym Bitcoinem. Uważają, że to właśnie BCH realizuje idee, które przyświecały Satoshiemu Nakamoto, legendarnemu twórcy Bitcoina, który przekazał je w whitepaper BTC. Przeciwnicy hard-forka i BCH uważają z kolei, że Bitcoin Cash należy do altcoinów, a więc kryptowalut wtórnych wobec „króla”, czyli BTC. Postulują też, żeby BCH nazywać Bcash, bez użycia słowa „bitcoin”.

Blockchain Bitcoin Cash PoW Jedną z różnic między Bitcoinem a Bitcoin Cash jest fakt, że BCH nie wprowadził w swoim systemie protokołu SegWit (Segregated Witness). Jest to zbiór reguł ustanawiający zmniejszony rozmiar transakcji w bloku Bitcoina. W SegWit osiągnięto to przez przeniesienie części informacji o transakcji poza blok. Inną różnicą jest uruchomienie przez developerów BCH scryptingu op-code umożliwiającego tworzenie aplikacji w blockchainie Bitcoin Cash. Przypomina to obsługę smart kontraktów w sieci Ethereum. BCH w odróżnieniu od BTC nie wprowadził również technologii Lightning Network, która służy zwiększeniu skalowalności poprzez przeniesienie mikropłatności poza blockchain.

Do adwokatów Bitcoin Cash należy Roger Ver, amerykański przedsiębiorca i milioner. Ver jest jednym z najwcześniejszych inwestorów w kryptowaluty i ich promotorów. Od powstania kryptowalut inwestował w podmioty z nimi związane, m.in. w Ripple, Bitcoin.com, Kraken i inne. Ze względu na zaangażowanie w tematykę kryptowalut nazywa sam siebie „Bitcoin Jesus”. Ver dał się poznać jako zwolennik połączenia SegWit oraz powiększenia bloku do 2MB w Bitcoinie, co miało zwiększyć jego skalowalność. Po odrzuceniu tego rozwiązania, Ver przestał wspierać BTC i zaangażował się w promocję BCH i wielokrotnie twierdził, że to Bitcoin Cash jest „prawdziwym bitcoinem”.

Nowe monety w sieci Bitcoin Cash powstają w procesie zatwierdzania transakcji w nowych blokach. Jest to taki sam proces jak w przypadku Bitcoina, który nazywamy „kopaniem”. Mining (kopanie) w systemie PoW (Proof of Stake), takim jak Bitcoin Cash jest wykonywany przez dedykowane koparki ASIC, czyli urządzenia wyposażone w specjalne układy elektroniczne zaprojektowane do szybkiego wykonywania jednego rodzaju obliczeń. Posiadacze tych maszyn otrzymują nagrodę za utrzymywanie sieci w nowych jednostkach Bitcoin Cash. Najpopularniejsze obecnie koparki służące do wydobywania zarówno Bitcoin Cash, jak i Bitcoina to urządzenia Antminer firmy Bitmain.

Gdzie i za ile kupić Bitcoin Cash?

Cena Bitcoin Cash BCH - Giełda Kryptowaluta Bitcoin Cash była najwyżej wyceniana niedługo po swoim powstaniu, a więc w roku 2017. W grudniu tego roku kurs BCH na giełdzie Bitstamp osiągnął pułap 4300 USD. Obecnie (maj 2021) Bitcoin Cash kupimy za nieco ponad 1000 USD (Binance). Kapitalizacja BCH wynosi dziś trochę ponad 20 mld USD, co plasuje tę kryptowalutę na 12 pozycji.

BCH jest monetą notowaną na wszystkich liczących się giełdach kryptowalut, wliczając wspomniane Bitstamp i Binance, a także m.in. Bitfinex, Coinbase, Bittrex, Huobi czy Kraken. Rynek Bitcoin Cash udostępnia także polska giełda BitBay, gdzie kupimy i sprzedamy BCH za złotówki.

Kupić i sprzedać Bitcoin Cash możemy także w kantorze. Handel w kantorze jest wymianą z właścicielem kantoru, a nie z innymi użytkownikami, jak w przypadku giełdy. Najpopularniejsze kantory, w których wymienimy BCH, są dostępne on-line, a prowadzą je giełdy kryptowalut, np. Binance lub Coinbase.

W jaki sposób przechować Bitcoin Cash?

BCH można przechowywać w tzw. portfelu (wallet), który może mieć postać programu instalowanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Najbardziej znane portfele to Electron Cash dostępny w wersjach na wszystkie popularne urządzenia i systemy operacyjne czy Edge na urządzenia mobilne i systemy Android oraz iOS.

Do dyspozycji mamy również portfele sprzętowe (hardware wallets) w postaci niewielkich urządzeń elektronicznych podłączanych do komputerowego portu USB. W tej grupie znajdziemy m.in. urządzenia firm Ledger i Trezor.

Dobrym sposobem na bezpieczne magazynowanie kryptowaluty Bitcoin Cash jest jej wpłata na adres wygenerowany w specjalnym serwisie i jego zanotowanie w formie papierowej. Powstanie w ten sposób tzw. paper wallet. Adres do przechowywania BCH wraz z kluczem prywatnym służącym do wypłat wygenerujemy na stronie cashaddress.org.