Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar czeka na minutes FOMC i dane o sprzedaży detalicznej

Dolar czeka na minutes FOMC i dane o sprzedaży detalicznej

14:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar rozpoczął ten tydzień od wyraźnego umocnienia, jednak wczorajsza sesja przyniosła wyhamowanie ruchu, co można tłumaczyć wyczekiwaniem inwestorów na dzisiejszą publikację tzw. “minutes”, czyli z zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC. Protokół z ostatniego posiedzenia zostanie opublikowany o godzinie 20:00, dlatego też wieczorem na rynku może pojawić się podwyższona zmienność. Reakcja może być widoczna nie tylko na dolarze, ale także na indeksach, czy złocie.
Dolar nieco mocniejszy przed minutkami FED

Dolar nieco mocniejszy przed minutkami FED

10:26 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar nieco zyskuje, co pokazuje, że widoczna wczoraj po południu próba jego korekty okazała się być krótkotrwała. Pozytywne nastroje utrzymują się na rynkach akcji, chociaż S&P500 stracił impet wzrostowy po naruszeniu bariery 4300 pkt. Dzisiaj centralnym punktem kalendarza będą publikowane wieczorem zapiski z lipcowego posiedzenia FED. Wcześniej, bo o godz. 14:30 uwagę przyciągnie dynamika sprzedaży detalicznej.

Główne amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od końca kwietnia

Główne amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od końca kwietnia

09:56 Komentarz poranny TMS Brokers
Średnia przemysłowa Dow Jonesa (+0,71 proc.) i S&P 500 (+0,19 proc.) zamknęły się wczoraj na najwyższych poziomach od ostatniej dekady kwietnia. Nasdaq Composite już takie osiągnięcie zaliczył wcześniej i wczoraj lekko spadł (-0,19 proc.). Dobra koniunktura na rynkach akcji utrzymywała się dziś rano również na giełdach Azji i Oceanii. Spadały tylko koreański Kospi (-0,63 proc.) i Shanghai B-Share (-0,23 proc.). Ponad 1 proc. zwyżkowały filipiński PSEi oraz japoński Nikkei 225.
Spadek aktywności inwestorów na rynku ropy naftowej

Spadek aktywności inwestorów na rynku ropy naftowej

09:24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co upływa pod znakiem przecen. Po spadkowym poniedziałku i wtorku, dzisiaj rano notowania tego surowca stabilizują się w rejonie wczorajszego zamknięcia i próbują delikatnie odbić na północ. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja na rynku ropy naftowej w ostatnich tygodniach jest wyjątkowo rozchwiana, a ruchy cen są bardziej nerwowe niż zwykle.
Mocny dolar, a rynki akcji?

Mocny dolar, a rynki akcji?

2022-08-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi umocnienie dolara będące kontynuacją jego ruchu z wczoraj. Amerykańska waluta zdaje się korzystać na obawach związanych z sytuacją gospodarczą na świecie - ta w USA wciąż pozostaje niezła, co legitymizuje kolejne mocne ruchy ze strony FED (chociaż rynek daje ponad 60 proc. szans na ruch o 50, a nie 75 punktów bazowych we wrześniu). Opublikowane wczoraj po południu słabsze dane dotyczące regionalnego indeksu NY FED Mfg. zostały na razie zignorowane, chociaż teraz warto będzie śledzić inne odpowiedniki (w czwartek poznamy Philly FED).
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-08-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej przeceny. Wczoraj cena tego surowca zniżkowała o prawie 3%, co oznaczało zniwelowanie w całości wzrostów z wcześniejszych kliku dni. W rezultacie, cena ropy WTI ustabilizowała się wyraźnie poniżej 90 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent spadły do okolic 94 USD za baryłkę. Pesymizm na rynku ropy naftowej w tym tygodniu wynikał z kilku czynników. Po pierwsze, fala negatywnych nastrojów przewinęła się przez szeroki rynek finansowy w związku z powrotem obaw o recesję.
Świetne otwarcie tygodnia w wykonaniu dolara

Świetne otwarcie tygodnia w wykonaniu dolara

2022-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo, że wczoraj w Polsce mieliśmy święto, tak większość światowych rynków działała normalnie. Początek nowego tygodnia przyniósł wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a także kontynuację wzrostów na indeksach giełdowych. Wydaje się iż dolar korzysta w związku z obawami dotyczącymi sytuacji gospodarczej na świecie. Niemniej gospodarka w USA nie wygląda jeszcze najgorzej, dlatego rynek oczekuje kolejnych podwyżek ze strony Fed, choć nieco mniejszych niż dwa tygodnie temu.
EUR/USD odpada od technicznego poziomu 1,0360

EUR/USD odpada od technicznego poziomu 1,0360

2022-08-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo wczorajszych, gorszych danych z USA, obraz wciąż solidnej gospodarki Stanów Zjednoczonych pozostaje nienaruszony. Oczywiście poniedziałkowej publikacje były informacjami o niższej wadze niż inflacja czy raport z rynku pracy. Dolar kontynuował aprecjację rozpoczętą w piątek. Główna para walutowa w dość szybkim tempie zeszła z poziomu 1,0360 do 1,0145. Dziś i jutro dość istotne publikacje z UK, które mogą wpłynąć na kolejną decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych.
Wahadło rynku zawraca na korzyść kupujących

Wahadło rynku zawraca na korzyść kupujących

2022-08-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień ponownie obfitował w istotne odczyty danych dla inwestorów zarówno z rodzimego WIGu jak i amerykańskich indeksów. By zrozumieć co jest istotne dla byków warto odpowiedzieć sobie na pytanie co rynki rozgrywały dotychczas? Ciężko oprzeć się wrażeniu, że to rosnąca inflacja stanowiła główny stresor dla strony popytowej, przez jej skokowy wzrost pojawił się ‘straszak’ w postaci jastrzębiegu Fedu.
Wczorajsze dane o inflacji z USA dodały wiatru w żagle indeksom

Wczorajsze dane o inflacji z USA dodały wiatru w żagle indeksom

2022-08-11 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku akcji przebiegała w optymistycznych nastrojach. Inwestorzy wyczekiwali na dane o inflacji z USA, które to były kluczowym odczytem tego tygodnia, a może i nawet miesiąca. Oczekiwania rynkowe zakładały nieznaczny spadek inflacji, który finalnie okazał się większy od szacunków. Rynki przyjęły go więc ze sporym optymizmem. Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła z 9,1% w czerwcu do 8,5% w lipcu. Patrząc na reakcję, tuż po publikacji wskaźników CPI, indeksy giełdowe w Europie oraz kontrakty na główne indeksy w USA wystrzeliły w górę, podczas gdy dolar wyraźnie się osłabił.
Ropa naftowa znów płynie ropociągiem Przyjaźń

Ropa naftowa znów płynie ropociągiem Przyjaźń

2022-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej widać delikatne zwyżki. Na początku tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkowały za sprawą informacji o zamknięciu południowej odnogi ropociągu Przyjaźń, transportującego ropę naftową z Rosji przez Słowację na Węgry. Wiadomość tę przekazała spółka Transnieft, która poinformowała, że przepływ ropy został wstrzymany ze względu na problemy z płatnościami, wynikające z sankcji narzuconych przez UE na Rosję po ataku na Ukrainę.
Inflacyjny optymizm

Inflacyjny optymizm

2022-08-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane o inflacji w USA są obecnie najważniejszą publikacją makroekonomiczną w miesiącu. Rynki bardzo liczyły na spadek inflacji, a ten był większy od oczekiwań. Nic więc dziwnego, że przyjęto go z dużym optymizmem. Inflacja w USA spadła do 8,5% w lipcu z 9,1% w czerwcu, kiedy to była najwyższa od ponad 40 lat. W ujęciu miesięcznym ceny nie wzrosły, a prezydent Biden powiedział, że inflacji już nie ma, co spotkało się z licznymi zasłużenie sarkastycznymi komentarzami.
Spadki dolara wyhamowują...

Spadki dolara wyhamowują...

2022-08-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po wczorajszej publikacji danych o lipcowej inflacji CPI, która okazała się niższa od prognoz ekonomistów, dolar mocno stracił na wartości, a w górę poszły indeksy na Wall Street. Inwestorzy w ten sposób wycenili możliwość bardziej łagodnej polityki w wydaniu FED - oczekiwania na ruch we wrześniu o 50 punktów bazowych wzrosły do ponad 60 proc. zastępując wcześniejsze spekulacje o trzeciej z rzędu podwyżce o 75 punktów bazowych.
Czy osłabienie dolara jest tylko chwilowe?

Czy osłabienie dolara jest tylko chwilowe?

2022-08-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja w USA spadła w lipcu do 8,5 proc. Prawdopodobnie minęła już swój szczyt. Decydującą rolę odegrało jednak załamanie cen benzyny. Dalszy spadek wskaźnika inflacji będzie więc prawdopodobnie powolny. Niższe liczby wystarczyły do tego, żeby osłabić dolara. Kontrakty na indeksy z Wall Street wczoraj silnie zyskiwały. Rentowności obligacji z USA spadły, lecz w późniejszych godzinach ruch został w dużej części wymazany.
Ceny konsumpcyjne w USA pozostały w lipcu bez zmian w stosunku do czerwca.
Rynkowy marazm przed danymi CPI

Rynkowy marazm przed danymi CPI

2022-08-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynku FX zmienność pozostaje od wczoraj niska, gdyż inwestorzy czekają na kluczowe dane o inflacji CPI za lipiec, które pomogą w ocenie prawdopodobieństwa trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych. Wczoraj James Bullard z FED przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześnie oceniać, że inflacja minęła już swój szczyt. Jak będzie faktycznie?
S&P 500 przegrywa w bitwie z ważnym poziomem oporu

S&P 500 przegrywa w bitwie z ważnym poziomem oporu

2022-08-10 Komentarz poranny TMS Brokers
W trakcie ostatnich kilku sesji S&P 500 dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez maksimum z przełomu maja i czerwca i minima z końca lutego i pierwszej połowy marca. Pierwszy szturm na ten poziom oporu się nie udał. S&P 500 stracił wczoraj -0,42 proc. DJIA spadła o 0,18 proc., a Nasdaq Composite zniżkował o 1,19 proc. Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy pozostawały stabilne (S&P 500 -0,04 proc.).
Ropociąg Przyjaźń i zapasy paliw w centrum uwagi na rynku ropy

Ropociąg Przyjaźń i zapasy paliw w centrum uwagi na rynku ropy

2022-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj po południu notowania ropy naftowej wystrzeliły w górę. Przyczyną zwyżek okazała się informacja o zamknięciu południowej odnogi ropociągu Przyjaźń, transportującego ropę naftową z Rosji przez Słowację na Węgry. Wiadomość ta pojawiła się ze strony spółki Transnieft, która poinformowała, że przepływ ropy został wstrzymany przez stronę ukraińską na skutek narzuconych przez UE sankcji powodujących problemy z płatnościami.
Dolar w lokalnej konsolidacji przed danymi o inflacji z USA

Dolar w lokalnej konsolidacji przed danymi o inflacji z USA

2022-08-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja może być kluczową jeśli chodzi o odczyty makro w tym tygodniu. Inwestorzy skupią się dziś na danych o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, która to może mieć spory wpływ na politykę Rezerwy Federalnej. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną wskaźniki CPI w ujęciu rok do roku i miesiąc do miesiąca. Jeśli chodzi o ujęcie roczne, konsensus zakłada, że główny odczyt wypadnie na poziomie 8,7% (poprzednio 9,1%). Oczekiwania zakładają więc nieznacznie zmniejszenie presji cenowej.
Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Wyczekiwanie na impuls

Wyczekiwanie na impuls

2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Strona 1 z 1657
Następna
1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] ... [1657]