Aktualny kurs RIPPLE (XRP) na żywo

Ripple (XRPPLN)
XRP - Ripple 2.347
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę RIPPLE (XRP) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Ripple - Aktualna cena XRP w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
XRP - Ripple ETH - Ethereum Ripple BTC XRPBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
XRP - Ripple USD - Stany Zjednoczone Ripple USD XRPUSD $ 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
XRP - Ripple EUR - Unia Europejska Ripple EUR XRPEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
XRP - Ripple USDT - Tether Ripple USDT XRPUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
XRP - Ripple USDC - USD Coin Ripple USDC XRPUSDC ($) 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Ripple - XRPChociaż Ripple (XRP) jest zaliczana do kryptowalut opartych o łańcuch bloków (blockchain), to jednak nie wszystkie cechy, które posiada, cieszą się uznaniem ortodoksyjnej części społeczności krypto. Najcięższymi działami wytaczanymi przeciw XRP są zarzuty centralizacji i praca systemu Ripple dla nielubianych przez krypto-fanów banków.


Aktualna cena Ripple oraz Wykres XRPPrawdą jest, że RippleNet jest siecią rozliczeń międzybankowych, oraz że w systemie funkcjonują pośredniczące bramy sieciowe. Jednak te dwa wyróżniki XRP na tle innych cyfrowych monet, składają się na silną pozycję waluty oraz zachęcają mniej radykalnych inwestorów do lokowania w nią środków.

Zaufanie, jakim darzą tę sieć duże instytucje w liczbie kilkudziesięciu, a może i ponad stu, ma duży wpływ na giełdową wartość XRP oraz wywołuje poczucie stabilności, tak ważne w dziedzinie inwestycji w aktywa finansowe.

Historia sieci i kryptowaluty Ripple

Historia sieci Ripple XRP Amerykańska firma technologiczna Ripple została stworzona w 2004 roku pod nazwą RipplePay. Twórcą sieci jest Kanadyjczyk Ryan Fugger, który zaplanował uruchomienie lokalnego systemu transferu wartości za pośrednictwem internetu. Obecnie siedzibą organizacji jest San Francisco, USA.

Projekt ruszył w praktyce w 2005 roku, jako platforma błyskawicznych transakcji oparta o model IOU (I owe you), czyli o kreowanie zobowiązań pieniężnych między wzajemnie ufającymi sobie stronami. Jeżeli transakcja nie została zawarta przez dwie zaufane strony, musiała być potwierdzona przez innych ufających sobie uczestników systemu.

Transfery w sieci RipplePay były bardzo szybkie, ponieważ w systemie nie przekazywano żadnych aktywów, a jedynie rejestrowano zobowiązania wśród podmiotów tworzących sieć. Podobne do tych zasady obowiązują w dzisiejszej sieci XRP.

RipplePay działała do 2012 roku, kiedy to stworzono niezależną walutę cyfrową, funkcjonującą na bazie łańcucha bloków (blockchain). W zamyśle twórców kryptowaluta ta miała być bardziej efektywna i mniej zasobożerna niż Bitcoin. W tym samym roku powstała spółka pod nazwą OpenCoin i zajęła się pracami nad Ripple Transaction Protocol (RTXP) oraz uruchomieniem monety XRP.

W 2013 roku OpenCoin przeobraziła się w Ripple Labs, a w prace nad projektem zaangażowało się wielu fundatorów, m.in. Pantera Capital, Vast Ventures, Bitcoin Opportunity Fund czy Google Ventures. To właśnie w tym okresie Ripple zaczęła tworzyć projekty przeznaczone dla dużych firm i banków.

Jednym z pierwszych banków, które zdecydowały się skorzystać z rozwiązań Ripple, był niemiecki bank Fidor, a niebawem dołączyła firma Earthport, operator systemów płatniczych kilkudziesięciu instytucji finansowych.

W maju 2015 roku na Ripple Labs została nałożona kara pieniężna przez biuro amerykańskiego Departamentu Skarbu FinCEN. Agencja ta zajmuje się analizowaniem danych dotyczących transakcji finansowych, pod kątem ewentualnego prania pieniędzy i popełniania innych przestępstw związanych z rynkiem pieniądza. Wg FinCEN, Ripple Labs złamała przepisy ustawy o tajemnicy bankowej, a kara za to przewinienie wyniosła 700 000 dolarów. Ripple Labs 6 października 2015 roku zmieniła nazwę na Ripple.

W roku 2016 do podmiotów wykorzystujących rozwiązania Ripple dołączyły banki z Japonii w ilości ponad 80% instytucji finansowych z tego kraju. Konsorcium SBI Holdings utworzone przez te podmioty, dostało we wrześniu 2018 licencję na korzystanie z XRP w celu świadczenia usług finansowych.

Wiosną 2018 roku hiszpańska grupa Santander udostępniła klientom aplikację do płatności mobilnych One Pay FX, której działanie opiera się o blockchain i korzysta z technologii Ripple xCurrent. Także w roku 2018 Ripple zaistniała na rynku w Indiach, gdzie podłączyła do swojej sieci wielu dużych klientów, m.in. banki Kotak Mahindra Bank, Axis Bank i IndusInd.

Dnia 22 grudnia 2020 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła Ripple zarzuty złamania regulacji w zakresie ochrony interesów inwestorów. SEC podniosła, że Christian Larsen, współzałożyciel Ripple oraz Bradley Garlinghouse (CEO) uzyskali ponad 1,3 mld dolarów z oferty akcji, która nie została zarejestrowana. Wg SEC oznaczało to uniemożliwienie uzyskania przez nabywców XRP rzetelnych informacji o tej kryptowalucie i samej Ripple.

Więcej o XRP, także technicznie

Kryptowaluta XRP Ripple Projekt Ripple wykorzystuje technologię blockchain w jeden z najbardziej zaawansowanych sposobów. Za cenę w postaci częściowej centralizacji wprowadza na rynek rozwiązanie zdolne konkurować z takimi tuzami w sferze transferów wartości jak Visa czy bankowy system SWIFT.

Tak ważna w sieciach płatniczych skalowalność, pojemność i szybkość transmisji osiąga w przypadku XRP wartości od 1500 do nawet 50 000 transakcji na sekundę przy największym obciążeniu. Wymiana jest potwierdzana w czasie maksymalnie 5 sekund bez ograniczeń geograficznych.

Korzystając z technologii Ripple, klienci mogą przesyłać globalnie wartości w różnych formach i w każdej wielkości. Możliwe jest transferowanie walut FIAT, kryptowalut, a nawet stokenizowanych towarów. Przy tych parametrach opłaty sieciowe są minimalne i wynoszą obecnie około 0,00001 XRP, co osiągnięto dzięki dużej przepustowości systemu.

Sieć Ripple (XRP Ledger) działa w oparciu o mechanizm uzgodnień znany z innych kryptowalut, z tym że XRP nie wykopuje się tak jak coinów bazujących na „dowodzie pracy” (PoW), a więc nie mamy tu górników, którzy otrzymują nagrody za obsługę operacji. W Ripple baza transakcji jest automatycznie aktualizowana na wielu portfelach użytkowników i dzięki tej architekturze sieć XRP zachowuje nieporównywalną z innymi kryptowalutami skalowalność oraz szybkość i niską cenę transferów.

Jak wspomnieliśmy, w systemie XRP Ledger kryptowaluta XRP nie jest wytwarzana w procesie potwierdzania transakcji, ale została w całości wyemitowana przez twórców. Powstało 100 mld jednostek XRP, jednak w obiegu funkcjonuje około 45 mld. Około 50 mld XRP jest zablokowanych na specjalnym rachunku Escrow, z którego co pewien czas uwalniane są określone kwoty w odpowiedzi na popyt rynkowy. 7 mld monet XRP należy do firmy Ripple.

Obsługa walut fiducjarnych przez Ripple

Waluty FIAT RIPPLE XRP Waluty FIAT Ripple obsługuje przy pomocy wydzielonej sieci RippleNet, która została stworzona przy wykorzystaniu XRP Ledger. To za pośrednictwem tego systemu są wykonywane transfery międzybankowe w walutach tradycyjnych. Na RippleNet składają się trzy usługi, z których korzystają wyłącznie banki i inne instytucje finansowe, a są to: xRapid, xCurrent i xVia.

Usługa xRapid dostarcza bankom tzw. płynności na żądanie (on-demand liquidity solution) przy pomocy XRP, jako waluty pośredniczącej między walutami FIAT. W xRapid, dzięki XRP Ledgerowi uzyskuje się natychmiastowe potwierdzenia operacji i bardzo niskie opłaty transakcyjne.

W xCurrent obsługuje się błyskawiczne rozliczenia i szybkie śledzenia płatności międzynarodowych w ramach sieci RippleNet. xCurrent nie wykorzystuje w działaniu protokołu XRLP i monety XRP, a działa na bazie specjalnego protokołu Interledger Protocol (ILP). To zbiór reguł stworzony przez Ripple do komunikacji pomiędzy różnymi sieciami płatniczymi lub księgami.

Trzeci z produktów RippleNet to xVia. Jest to interfejs API dla banków i branży finansowej. W założeniu ma umożliwiać różnym podmiotom sprawne współdziałanie za pomocą ujednoliconego narzędzia. W tym systemie banki mogą zlecać transakcje, korzystając z pośrednictwa innych instytucji w sieci RippleNet. W xVia możliwe jest też dołączanie do transakcji dokumentów czy komunikatów.

Gdzie kupić XRP?

Gdzie kupić krypto Ripple XRP? XRP jest obecnie na czwartej pozycji pod względem wielkości kapitalizacji rynkowej kryptowalut. Kapitalizacja w przypadku tej monety wyniosła w kwietniu 2021 ponad $57 000 000 000, a kurs to około $1.25, czyli jakieś 4.80 zł.

Kryptowalutę Ripple kupimy na wielu światowych giełdach, m.in. Bittrex, Kraken czy Binance. Na tej ostatniej platformie istnieje możliwość zakupu XRP bezpośrednio za PLN. Obecne są tam też inne pary dla tej monety, np. z USDT, BTC czy ETH.

Za złotówki oraz inne waluty FIAT i krypto można nabyć Ripple również na jednej z polskich giełd, czyli BitBay.

Porfele, w których przechowamy Ripple

Monety XRP możemy gromadzić w wielu portfelach programowych i sprzętowych (hardware wallets). Jednym z bardziej popularnych portfeli jest programowy Toast Wallet. Jest to aplikacja występująca w wersji mobilnej, jako dodatek do przeglądarek internetowych i program instalowany na PC.

Innym wartym polecenia portfelem jest Atomic Wallet. Ta aplikacja dostępna jest w wersjach na komputer PC Windows/Linux, maszyny kontrolowane przez MacOS i urządzenia mobilne.

Portfele sprzętowe, na których przechowamy XRP oraz inne kryptowaluty to Ledger i Trezor.