Aktualny kurs BITCOIN (BTC) na żywo

Bitcoin (BTCPLN)
BTC - Bitcoin 265981.69
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę BITCOIN (BTC) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Bitcoin - Aktualna cena BTC w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
BTC - Bitcoin USD - Stany Zjednoczone Bitcoin USD BTCUSD $ 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
BTC - Bitcoin EUR - Unia Europejska Bitcoin EUR BTCEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
BTC - Bitcoin GBP - Wielka Brytania Bitcoin GBP BTCGBP £ 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
BTC - Bitcoin USDT - Tether Bitcoin USDT BTCUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
BTC - Bitcoin USDC - USD Coin Bitcoin USDC BTCUSDC ($) 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Bitcoin - BTCBitcoin, w skrócie BTC, jest bez wątpienia niekwestionowanym liderem wśród cyfrowych monet. Bitcoin przoduje zarówno pod względem kapitalizacji rynkowej, jak i wartości giełdowej, która osiągnęła w tym roku $60.000. Bitcoiny to także najbardziej znane i popularne wirtualne pieniądze, którymi można płacić w wielu sklepach on-line czy wymieniać na waluty fiducjarne.


Aktualna cena Bitcoin oraz Wykres BTC

Bitcoin odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku

Bitcoin BTC - Środek płatniczy Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że z każdą dekadą stajemy przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z transportem, przesyłem informacji czy transferem wartości materialnych. Ten ostatni zwykliśmy realizować przy pomocy przelewów bankowych, które zapewniają szybkość i bezpieczeństwo zgodne z naszymi oczekiwaniami i odpowiadają wymaganiom nowoczesności.

Co jednak, jeśli zapragniemy przesłać jakąś wartość bezpiecznie, szybko, niedrogo i na dodatek bez ograniczeń, jeśli chodzi o lokalizację czy środek płatniczy? Tu już niestety zwykły przelew bankowy nie wystarcza, ale w sukurs przychodzi nowy wynalazek sprzed kilkunastu lat, czyli kryptowaluta. Największą i najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin.

Najważniejszą cechą „cyfrowego złota”, nie jest duża wartość w przeliczeniu na dolary, euro czy złote, ale przede wszystkim pełna zdolność do zastąpienia bankowych transakcji w dziedzinie przenoszenia wartości. Bitcoin deklasuje tradycyjne przelewy przede wszystkim szybkością transferu oraz elastycznością, jeżeli chodzi o brak ograniczeń geograficznych czy rodzaj środka pieniężnego, który jest wysyłany i odbierany.

Np. możemy wysłać pewną kwotę w PLN do, dajmy na to, USA korzystając z pośrednictwa BTC. Odbiorca wypłaci przesłaną wartość w USD, cała operacja nie potrwa dłużej niż kilkanaście minut, a koszt nie przekroczy 10 EUR.

Dodatkowym atutem takich transferów jest brak pośrednictwa instytucji w postaci banku, ponieważ transakcje w sieci BTC są zawierane bezpośrednio przez użytkowników. To powoduje, że wymiana jest wolna od blokad i kontroli oraz w dużym stopniu anonimowa.

Historycznie i technicznie o Bitcoinie

Termin „kryptowaluta” to inaczej „waluta kryptograficzna”. Bitcoin jest pierwszą z takich walut, ale przed nim też sporo się działo w kryptografii informatycznej i to już w latach 70 XX wieku.

Algorytm RSA: Kryptograficzne pieniądze mają swój początek w roku 1977, kiedy to trzech informatyków tj. Ron Rivest, Adi Shamir i Leonard Adleman odkryło algorytm szyfrowania asymetrycznego RSA. Nazwa algorytmu pochodzi od pierwszych liter ich nazwisk. Zasada jego działania opiera się na trudności rozkładania na czynniki pierwsze dużych liczb.

Bitcoin moneta - Kryptowaluta Za pomocą RSA możemy zaszyfrować pewien komunikat, wykazać kto jest jego autorem oraz dać możliwość odszyfrowania tylko jego adresatowi. To na tym sposobie szyfrowania opiera się generowanie adresów Bitcoin służących do wpłat, a także tworzenie kluczy prywatnych, którymi potwierdzamy własność środków zdeponowanych na danym adresie. Klucz prywatny umożliwia nam także przekazanie monet na inny adres.

System ecash Davida Chauma: W kierunku współczesnych cyfrowych pieniędzy popchnął nas, wykorzystując szyfrowanie asymetryczne David Chaum, amerykański informatyk i kryptograf. W 1983 roku wynalazł on system transferu pieniędzy chroniący jednocześnie prywatność stron wymiany.

System ecash Chauma oprócz anonimowości zapewniał także, że wpłacający monety faktycznie je posiada, oraz że przy wpłacie nie wystąpi zjawisko tzw. double-spending, czyli próby wykonania podwójnej transakcji. W ecash jednak musiała pojawić się trzecia strona w postaci banku, który potwierdzał wymianę.

E-gold i wreszcie transfer przez internet: Następnym etapem rozwoju wirtualnych monet było stworzenie w 1996 roku systemu e-gold. Ten pomysł onkologa Douglasa Jacksona i adwokata Barreya Downeya znacznie zbliżył nas do obecnych cyfrowych pieniędzy, bo umożliwiał przesyłanie płatności przy pomocy internetu w dość krótkim czasie. Wartość jednostek e-gold zależała od ceny złota, a ośrodkiem potwierdzającym transakcje nadal musiał być bank.

Pomysł na „dowód pracy” zapożyczony z hashcash: Hashcash opracował w 1997 Adam Back, kryptograf pochodzący z Wielkiej Brytanii. Ta technologia w zamyśle miała być zabezpieczeniem poczty e-mail przed spamem. W skrócie, w systemie hashcash było wymagane, aby przed wysłaniem wiadomości, komputer wykonał pewną kryptogaficzną pracę. Z kolei komputer odbiorcy sprawdzał, czy określone zadanie było wykonane.

Technika ta nie sprawdziła się w taki sposób, jaki zakładał jej twórca, za to legła u podstaw współczesnych kryptowalut i jest ważnym składnikiem procesu wykopywania BTC.

Peer-to-peer – sieć tworzona przez użytkowników: Ważnym etapem w rozwoju cyfrowych walut było stworzenie w 1999 roku technologii udostępniania plików peer-to-peer (P2P). Zamysł ten zastosowano w serwisie muzycznym Napster. Platformę rozwinęli programista Shawn Fanning oraz amerykański przedsiębiorca Sean Parker.

P2P zakłada możliwość transferu danych między użytkownikami bez pośrednictwa głównego serwera. Taka struktura leży u podstaw sieci każdej kryptowaluty i minimalizuje niebezpieczeństwo przejęcia nad nią kontroli oraz zakłócenia jej działania.

To właśnie przez zastosowanie peer-to-peer, została wyeliminowana centralna instytucja pośrednicząca i zatwierdzająca przelewy, którą zawsze w tworzonych do tej pory elektronicznych systemach płatności był bank.

Technologia blockchain – pewność zawieranych transakcji: Podwaliną Bitcoina i innych kryptowalut po szyfrowaniu depozytów, anonimowości transakcji i przelewach internetowych bez pośrednictwa, jest blockchain, czyli rozproszona sieć bloków danych wzajemnie ze sobą powiązanych, oczywiście również z wykorzystaniem szyfrowania.

Technologia Blockchain - Szyfrowanie W przypadku Bitcoina w każdym bloku znajdziemy zapisane wszystkie transakcje, które zostały zawarte w sieci od momentu pojawienia się bloku poprzedniego. Czas, jaki jest potrzebny na zawiązanie nowego bloku z transakcjami to 10 minut, a wielkość bloku to maksymalnie 1MB.

Każdy blok oprócz danych o transakcjach zawiera zaszyfrowane informacje o poprzednim bloku w postaci tzw. skrótu (hash). Ta forma łańcucha (blockchain) gwarantuje niezmienność danych o transakcjach, czyli m.in. brak możliwości ich cofnięcia. To, plus wykorzystanie szyfrowania przy tworzeniu adresów czyni technologię blockchain bardzo bezpieczną w świecie przenoszenia wartości.

Prace nad rozproszoną bazą danych typu blockchain rozpoczęły się już w 1991 roku, ale tę technologię spopularyzowano dopiero w latach 2008-2009, kiedy to oparto na niej kryptowalutę Bitcoin. Dokonała tego osoba lub grupa pod nazwą Satoshi Nakamoto. W dniu 3 stycznia 2009 roku został stworzony pierwszy blok sieci Bitcoin zwany genesis.

Od tego dnia do dziś sieć prężnie działa i obsługuje tysiące transakcji oraz wytwarza nowe monety. Proces wytwarzania zwie się „wykopywaniem” ze względu na trudność i bardzo duże moce obliczeniowe zaangażowane w tę czynność. Nowe monety Bitcoina pojawiają się z każdym nowym blokiem i stanowią nagrodę dla górników, czyli właścicieli maszyn biorących udział w utrzymaniu sieci. System wynagradzania kopiących jest stałą cechą BTC zawartą w jego specyfikacji.

Ilość bitcoinów jest ograniczona do 21 mln, a do dziś wykopano ich ponad 18 mln. Nie oznacza to jednak, że niedługo zostaną wykopane wszystkie. Z właściwości Bitcoina wynika bowiem, że ilość wykopywanych coinów maleje o połowę co 210 tys. bloków, co oznacza, że ostatnia moneta pojawi się w 2140 roku.

Skąd wziąć bitcoiny?

Jeśli zainteresowaliście się bitcoinami, a jeszcze ich nie posiadacie w swoich zasobach, pora przejść do tematu, skąd je pozyskać. Najprostszym i najszybszym sposobem zdobycia BTC jest ich zakup w kantorze lub na giełdzie on-line. Oba rodzaje podmiotów działają na trochę odmiennych zasadach.

Kupno Bitcoina - Giełda, kantor BTC W kantorze zakup jest szybszy i łatwiejszy, a także przy kupnie, kto inny jest sprzedającym niż na giełdzie. W kantorach kupujemy krypto od właściciela kantoru, który kupił wcześniej monety od sprzedających. Na giełdach to użytkownicy handlują między sobą, a organizatorzy rynku tylko udostępniają taką możliwość w postaci odpowiedniej platformy.

Po założeniu konta w kantorze lub giełdzie z dostępem internetowym wybieramy ilość bitcoinów, jaką zamierzamy kupić oraz rodzaj płatności. Z reguły spotkamy się z możliwością zapłaty kartą lub przelewem bankowym. Po zakupie kwota w kryptowalucie zostanie przesłana na nasz portfel lub adres oddany do naszej dyspozycji przez instytucję, w której dokonujemy wymiany.

Inną formą zakupu BTC może być transakcja wykonana w kantorze stacjonarnym. W Polsce istnieje kilka takich placówek w największych miastach. Wymiana tam wygląda podobnie do wymiany tradycyjnych walut FIAT z tą różnicą, że cyfrowe coiny przesyłamy między specjalnymi adresami drogą elektoniczną.

Być może najciekawszą drogą zakupu Bitcoina jest transakcja zawierana przy pomocy bitomatu. To urządzenie do złudzenia przypomina bankomat, przyjmuje płatności kartą bankową, a zakupione kryptowaluty przesyła na podany przez nas adres portfela BTC. Bitomaty odnajdziemy w centrach handlowych w dużych miastach, a ich lokalizacje można sprawdzić na stronach internetowych posługując się wyszukiwarką Google. Największą wadą bitomatów jest bardzo duży spread, czyli różnicy między ceną sprzedaży, a kupna.

Przy okazji handlu bitcoinami trudno nie wspomnieć o cenie tej kryptowaluty. A więc cechą charakterystyczną BTC oraz innych monet kryptograficznych jest bardzo niestabilny kurs giełdowy. W przypadku BTC, który jest najdroższym cyfrowym aktywem, cena potrafi zmienić się o kilkadziesiąt tys. USD w ciągu kilku miesięcy! Zalecamy więc bardzo dużą ostrożność oraz stałe śledzenie kursów krypto, jeżeli planujemy inwestycje w te nowoczesne środki płatnicze.

Portfele, w których bezpiecznie przechowamy kryptowalutę

Portfel Bitcoin - Przechowywanie BTC Trochę napisaliśmy o zakupach Bitcoina i przy tej okazji pojawił się termin „portfel BTC”. Otóż jest to rodzaj programu instalowanego na komputerze lub smartfonie/tablecie, w którym istnieje możliwość wygenerowania adresu służącego do przechowywania bitcoinów oraz klucza prywatnego lub specjalnej kombinacji słów (seed) pełniącej funkcje zabezpieczjące.

Zaleca się, aby wspomniany adres i klucz prywatny lub frazę seed zapisać sobie dla bezpieczeństwa w formie papierowej. Utworzymy w ten sposób tzw. paper wallet, co zabezpieczy nas przed awarią oprogramowania lub urządzeń, która może oznaczać dla nas bezpowrotną utratę środków.

Na rynku można spotkać również sprzętowe portfele (hardware wallets) służące do gromadzenia bitcoinów. Są to niewielkie urządzenia elektroniczne, które podłączamy do komputerowego portu USB. Portfele te cieszą się powodzeniem jako bezpieczny sposób przechowywania BTC. Jednym z najbardziej popularnych portfeli sprzętowych tego typu jest Ledger.

Podsumowanie

W ten sposób kończymy ten krótki tekst o Bitcoinie. Nie wątpimy, że kryptowaluty oraz blockchain będą zwiększać swój udział w rynku płatności czy, ogólniej mówiąc, w sferze transferu wartości.

Bitcoin zajmuje tu szczególne miejsce ze względu na pionierski charakter, wycenę giełdową oraz rozmiary kapitalizacji.

Życzymy Czytelnikom samych dobrych doświadczeń w kontakcie z tą wciąż nową formą cyfrowego pieniądza, jaką jest BTC.