Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy EBC odpuści?

Czy EBC odpuści?

2023-03-16 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na globalnym rynku, co miało związek z problemami sektora bankowego w USA (upadek SVB i Signature Bank). Szybka reakcja rządu Stanów Zjednoczonych i Rezerwy Federalnej i zagwarantowanie depozytów przyniosła odreagowanie, jednak wczoraj nastroje znowu się pogorszyły. Tym razem niepewność pojawiła się także na Starym Kontynencie, gdzie bankowi Credit Suisse groziła upadłość! Niemniej SNB zagwarantował, że pożyczył bankowi odpowiednie środki, które pomogą w utrzymaniu płynności.
Co zrobi EBC w kontekście aktualnych wydarzeń?

Co zrobi EBC w kontekście aktualnych wydarzeń?

2023-03-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Europę. W ubiegłym tygodniu cały rynek żył sytuacją banków w stanie Kalifornia. Teraz oczy skierowane są w stronę Szwajcarii, a dokładnie w kierunku Credit Suisse, który na koniec ubiegłego roku posiadał aktywa warte 531 mld CFH. O ile o Sillicon Valley Bank wcześniej nie słyszał przeciętny Kowalski, o tyle europejska instytucja jest kojarzona przez większość ludzi, nawet tych, którym daleko do rynku finansowego.

Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Rekordowa inflacja w Polsce

Rekordowa inflacja w Polsce

2023-03-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy dane o inflacji konsumenckiej z USA, które okazały się zgodne z oczekiwaniami. Wskaźnik CPI za luty wyniósł 6% przy poprzednim odczycie na poziomie 6,4%, z kolei inflacja bazowa wyniosła 5,5% (poprzednio 5,6%). Niewielki spadek dynamiki wzrostu cen może więc oznaczać, że na najbliższym posiedzeniu Fed zdecyduje się na podwyżkę o 25 punktów bazowych. Dane pokazały bowiem, że inflacja spada, ale z pewnością nie tak szybko jak chciałaby tego Rezerwa Federalna.
Rynki boją się recesji...

Rynki boją się recesji...

2023-03-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu dolar nieco odbijał, podobnie jak rentowności amerykańskich obligacji, które wcześniej mocno spadły. Inflacja CPI za luty potwierdziła proces dezinflacji, ale odbywa się on wolno. Dane były zgodne z szacunkami, ale nie dały argumentów za tym, że FED miałby zrezygnować z podwyżki stóp w przyszłym tygodniu. Szanse na ruch o 25 punktów baz. przekraczają 80 proc., a wyceniany jest też kolejny podobny w maju (model CME FED Watch). Można powiedzieć, że sytuacja wraca do normalności. Ale czy to jest to, co chciałyby widzieć rynki?
Ropa naftowa była wczoraj najtańsza od grudnia

Ropa naftowa była wczoraj najtańsza od grudnia

2023-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zanotowały we wtorek wzrosty (S&P 500 +1,65 proc., DJIA 1,06 proc., Nasdaq Composite 2,14 proc.). Zwyżki głównych indeksów przeważały dziś również na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniej – o 3,06 proc. – wzrósł tajlandzki SET Index. W Europie dziś rano brak było na rynkach akcji jakichś wyraźniejszych tendencji (DAX -0,18 proc., CAC 40 -0,59 proc. ok. godz. 9:55).
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Nie zapominajmy o inflacji!

Nie zapominajmy o inflacji!

2023-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar nieco odbija na szerokim rynku po ostatniej przecenie wywołanej gwałtowną zmianą oczekiwań wobec dalszych podwyżek stóp procentowych przez FED. Prawdopodobieństwo ruchu o 25 punktów baz. na posiedzeniu 22 marca to obecnie 50/50, a coraz więcej jest głosów za tym, że Rezerwa powinna wstrzymać się z zacieśnieniem. Jednocześnie rynek wycenia już kilka obniżek stóp w tym roku - na koniec 2023 roku stopa fed funds ma spaść do około 4,00 proc. z 4,50-4,75 proc. obecnie.
Kluczowe dane o inflacji

Kluczowe dane o inflacji

2023-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowy poranek na rynkach jest dość spokojny, zwłaszcza w kontekście ostatnich dni. Rynki ustabilizowały się po upadku amerykańskich banków, ale to nie koniec emocji. Przed nami kluczowe dane o inflacji z USA. Po upadku SVB, a także Signature Banku oraz Silvergate rynki zaczęły agresywnie redukować swoje oczekiwania co do dalszych ruchów Fed. Jeszcze w ubiegły czwartek dominowało przekonanie, że Fed podniesie stopy w marcu aż o 50bp ze względu na uporczywą presję inflacyjną oraz mocny rynek pracy.
Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

2023-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nerwowość po upadku banków z USA pozostaje wysoka. Notowania innych instytucji regionalnych ponownie traciły. Rentowności obligacji USA zanotowały potężny spadek. Pomimo szybkiego działania amerykańskich regulatorów, które miało na celu wsparcie deponentów upadłych podmiotów, awersja do ryzyka pozostaje wysoka. Dziś rynek będzie spoglądał na inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych za luty. Wycena futures dotycząca ścieżki stóp procentowych Fed wskazuje w dużej mierze redukcję marcowej podwyżki.
Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

2023-03-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wokół eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6783 PLN za euro, 4,3694 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7876 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3140 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,000% w przypadku obligacji 10-letnich. Początek nowego tygodnia handlu na rynkach był nerwowy.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.
FED wstrzyma się z podwyżką stóp?

FED wstrzyma się z podwyżką stóp?

2023-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie decydenci nie nazywają tego bailoutem, ale działania podjęte wobec SVB Financial, a także wsparcie płynnościowe dla całego sektora bankowego pokazuje, że sprawa nie jest błaha. I to na tyle, że rynki przestają wierzyć w to, że FED pozostanie tak "jastrzębi", jak to planował. Kryzys wokół banków może finalnie przyspieszyć scenariusz recesji. W opinii banku Goldman Sachs Rezerwa Federalna może wstrzymać się w marcu z podwyżką stóp i dokończyć cykl od maja, ale w tempie 25 punktów baz. na posiedzenie, do lipca.
Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

2023-03-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pozostając pod wpływem informacji o upadku Sillicon Valley Bank (18-tego największego pod względem aktywów banku w USA) główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły w piątek (S&P 500 -1,45 proc., DJIA 1,07 proc., Nasdaq Composite -1,76 proc.). S&P 500 i Nasdaq Composite osiągnęły najniższe poziomy od stycznia, a średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła do najniższego poziomu od początku listopada ub.r.
Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

2023-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Weekend przyniósł szereg decyzji amerykańskich organów nadzoru, co do wsparcia upadłego banku SVB Financial, a także systemowych działań mających na celu zachowanie płynności w całym systemie bankowym. W tym celu podjęte już decyzje będą jeszcze konsultowane - dzisiaj o godz. 16:30 FED zbiera się na specjalnie poświęconym tej sytuacji posiedzeniu - odbędzie się ono za zamkniętymi drzwiami.
Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

2023-03-13 Poranny komentarz walutowy XTB
O Silicon Valley Bank napisano w zasadzie już niemal wszystko. Jest to absolutnie temat numer jedek od ostatniego czwartkowego wieczoru i w pewnym momencie sytuacja wydawała się dosyć niebezpieczna i przed oczami przechodziło nam widmo kolejnego kryzysu finansowego. Oczywiście nie była to od początku taka skala jak prawie 15 lat temu, ale wciąż przy takich warunkach monetarnych jak teraz, krew mogłaby pojawić się na rynkach. Sytuację ratuje jednak Fed i amerykański rząd.
Recesyjny mix...

Recesyjny mix...

2023-03-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wycena scenariusza 50 punktowej podwyżki stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 22 marca powróciła w okolice 50 proc. po tym, jak wczoraj Wall Street zaliczyła silne spadki pośrednio za sprawą kłopotów banku SVB Financial, który finansował m.in. projekty VC z Doliny Krzemowej. Nie brak opinii, że konieczne będzie szybkie systemowe działanie (nawet bailout), aby uniknąć eskalacji problemów. Niemniej rynki widzą też to, czego nie chciały widzieć wcześniej - szybki wzrost rynkowych stóp procentowych uderzył w sektor bankowy i daje dodatkowe argumenty za scenariuszem recesji.
Czy bańka właśnie pękła?

Czy bańka właśnie pękła?

2023-03-10 Komentarz walutowy XTB
Nie inflacja, nie Fed, nie NFP, ani nawet nie konferencja profesora Glapińskiego czy dzisiejsza publikacja raportu o inflacji z Polski przykuwa uwagę inwestorów. Jest to spory problem amerykańskiego sektora bankowego, a konkretnie banku Silicon Valley Bank, który ma problem z regulowaniem wypłat dla swoich klientów. Przez tą sytuację zaczyna przypominać się nam 2008 rok, choć jednocześnie nie ma jeszcze bardzo silnych przesłanek do tego, aby opuszczać rynkowy „statek”.
Czekamy na jutrzejsze dane

Czekamy na jutrzejsze dane

2023-03-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar pozostał nieco słabszy, a rentowności 10-letnich obligacji rządu USA nie powróciły ponad poziom 4,00 proc. Mimo, że szanse na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu FED w dniu 22 marca, ostatnio mocno wzrosły, to rynek jakby nie miał, co do tego pełnego przekonania. Zresztą przemawiający wczoraj po raz drugi w tym tygodniu - tym razem w Izbie Reprezentantów - Jerome Powell, dał do zrozumienia, że taki ruch nie jest przesądzony i wiele będzie zależeć od danych z rynku pracy, oraz inflacji. To sprawia, że odczyty zaplanowane na jutro i najbliższy wtorek, urastają to miana kluczowych.
Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

Spadek zapasów ropy w USA po 10 tygodniach wzrostów

2023-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowe jastrzębie wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie uderzyło mocno w notowania większości kluczowych surowców i towarów. Tak było również na rynku ropy naftowej – wtorkowa sesja przyniosła na tym rynku najmocniejszą dzienną zniżkę od pierwszej połowy stycznia, a wczoraj spadki były kontynuowane. Dzisiaj na rynku ropy jest jednak spokojniej – ceny zarówno ropy WTI, jak i Brent, poruszają się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy.