Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Euro oraz giełdy tracą po piątkowych wskaźnikach PMI

Euro oraz giełdy tracą po piątkowych wskaźnikach PMI

2024-06-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejskie akcje oraz euro zostały osłabione po gorszych od oczekiwań odczytów wskaźników PMI. Na Wall Street też przeważały spadki. SP500 oraz Nasdaq Composite straciły podobnie 0,2 proc. Dow Jones zamknął dzień bez zmian. Z kolei indeksy menadżerów zakupów dla amerykańskiego sektora usługowego oraz przemysłowego wypadły lepiej od prognoz. Kurs EUR/USD zniżkował i zbliżył się do 1,0670. Piątek był dniem „trzech wiedźm” co oznaczało wygasanie pochodnych na indeksy oraz akcje.
EURPLN pozostaje nisko

EURPLN pozostaje nisko

2024-06-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Chociaż notowania EURUSD spadły jeszcze w czwartek i piątek, to złoty reagował już inaczej. Odbicie na USDPLN było nieznaczne, a EURPLN pozostał nisko. Czy to oznacza, że złoty ma potencjał do umocnienia? Nastawienie Rady Polityki Pieniężnej do obniżek stóp procentowych - tak, ale raczej w przyszłym roku - to wciąż jeden z głównych argumentów przemawiających za polską walutą. Ale nadal niepewna pozostaje sytuacja na rynkach globalnych - konkretnie wokół EURUSD - i wciąż może mieć znaczenie.

Francja przed ważnym wyborem

Francja przed ważnym wyborem

2024-06-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Już w najbliższą niedzielę Francuzi udadzą się przedwcześnie do urn wyborczych, aby zdecydować kto będzie rządził Francją przez najbliższe lata. Sondaże dosyć jasno wskazują na przegraną ugrupowania francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, ale jednocześnie istnieje duża niepewność dotycząca tego, czy któraś z partii będzie w stanie rządzić samodzielnie. Rynek wciąż bardzo mocno obawia się wyników tych wyborów, co widać było przede wszystkim po słabości euro, utrzymanie wyższych rentowności we Francji, czy słabości francuskiego indeksu CAC 40. Czy wybory te będą miały znaczenie dla euro?
Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.
Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

2024-06-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj nie funkcjonowała ze względu na Dzień Wyzwolenia. W Europie indeksy giełdowe traciły. Dax obniżył się o 0,4 proc. . Kurs EURUSD nie uległ zmianie i na koniec dnia wskazywał 1,0745. Złoty kontynuował ruch aprecjacyjny z tego tygodnia po wcześniejszym dynamiczny osłabieniu wynikającym z wyników wyborów do europarlamentu oraz napiętej sytuacji politycznej we Francji. Dziś o stopach procentowych będzie decydować Bank Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Otrzymamy również porcję majowych danych z polskiej gospodarki.
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

2024-06-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi. W szczególności widać to na francuskim indeksie CAC40, na którego wycenach ciąży jeszcze dodatkowo niepewność związana z nowo rozpisanymi wyborami.
Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

2024-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sp500 wyznacza nowe historyczne rekordy. Nasdaq Composite oscyluje wokół swojej maksymalnej wyceny. Dow Jones ma problemy z wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów. Dola stracił głównie na skutek słabych danych o sprzedaży detalicznej, które podsyciły obawy o siłę konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła wysoką dynamiką miesiąc do miesiąca ale dane są sprzeczne z poznanymi wcześniej indeksami ISM, które sugerowały, że dynamika wzrostu w tym sektorze jest słaba.
Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

2024-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach.
Dolar czeka na dalsze impuls

Dolar czeka na dalsze impuls

2024-06-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar lekko się cofnął po silnej zwyżce z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez FED jednak dalej spada (poniżej 60 proc.), a rentowności 10-letnich obligacji próbują iść w górę - to sygnał, że rynki bardziej skłaniają się ku ostrożnej i "jastrzębiej" narracji FED odnośnie tylko jednej obniżki stóp w tym roku (i to pewnie w dopiero w grudniu). Dzisiaj agencje cytują Harkera z FED, który przyznał, że rzeczywiście jedna obniżka stóp byłaby optymalna bazując na obecnych prognozach, ale nie wykluczył dwóch, gdyby nowe dane na to pozwoliły.
Lekka poprawa nastrojów w Europie

Lekka poprawa nastrojów w Europie

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35.
Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro. Wydaje się również, że pomimo niższych odczytów inflacyjnych w Polsce, nie ma na razie przestrzeni do dyskusji na temat obniżek w Polsce, co powinno działać na korzyść złotego. Z drugiej strony złoty zwykle traci w okresie letnim. Co dalej z polskim złotym w najbliższych tygodniach?
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Tydzień mniejszych banków centralnych

Tydzień mniejszych banków centralnych

2024-06-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku dla dolara, choć to może być też sygnał dla jakiejś pauzy, lub nawet przesilenia (choć to mniej prawdopodobne). Dzisiaj dalej słabo wypadają waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie, co świadczy o utrzymującej się awersji do ryzyka. Słabo wypadają rynki akcji (poza USA, choć tutaj pojawiają się kontrasty pomiędzy Russell i Nasdaq). Ze strony przedstawicieli FED przewija się narracja, że na obniżkę stóp procentowych trzeba będzie poczekać - Neel Kashkari wspomniał o grudniu.
Polityka ponownie tematem numer jeden

Polityka ponownie tematem numer jeden

2024-06-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki wyborów do europarlamentu wywierają coraz mocniejszą presję na euro. Szczególnie niepokojąco wygląda sytuacja we Francji, gdzie prezydent Macron zdecydował się na rozpisanie przedterminowych wyborów, chcąc w ten sposób zapewnić stabilność w Paryżu. Możliwe zwycięstwo partii Le Pen powoduje również spadki na giełdzie. Mocne zniżki odnotowują rentowności obligacji francuskich zarówno na krótkim jak i długim końcu krzywej dochodowości.
Spadki złotego wyhamowały?

Spadki złotego wyhamowały?

2024-06-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek nie przynosi pogłębienia spadków złotego. Rano za euro płaci się około 4,37 zł, a za dolara 4,0850 zł. Wpływ na to ma zahamowanie przeceny EURUSD, który próbuje powracać w okolice 1,07. Niemniej na globalnych rynkach nastroje pozostają nienajlepsze, co pokazały spadki indeksów giełdowych w Azji.
złoty w cieniu europejskich problemów

złoty w cieniu europejskich problemów

2024-06-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dni na rynkach finansowych są dość specyficzne. Z jednej strony mamy rekordy na Wall Street, gdzie hossa technologiczna zdaje się nie mieć końca. Z drugiej strony w Europie tego optymizmu kompletnie nie ma, zaś rynki, w tym waluty, są pod presją polityki. Europejskie waluty nie skorzystały z prezentu, jakim były dane o inflacji z USA za maj. Większy od oczekiwań spadek inflacji bazowej tylko na chwilę osłabił dolara.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.