Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rosyjskie cięcie dostaw bez wpływu na ceny ropy naftowej

Rosyjskie cięcie dostaw bez wpływu na ceny ropy naftowej

2023-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W sobotę świat obiegła informacja o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej ropociągiem „Przyjaźń”, z Rosji do Polski. Decyzja Rosjan nastąpiła dzień po dostarczeniu pierwszych czołgów Leopard na Ukrainę – i była kolejnym już ruchem odwetowym powiązanym ze wsparciem krajów zachodnich, w tym również Polski, dla tego kraju w trwającej już ponad rok wojnie. Niemniej, ruch ten nie odbił się istotnie na wycenie ropy naftowej na światowym rynku na początku bieżącego tygodnia.
Spokojny początek...

Spokojny początek...

2023-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wraz z początkiem nowego tygodnia zmiany na rynkach są niewielkie, inwestorzy zdają się wyczekiwać na nowe impulsy po ostatnich burzliwych wydarzeniach. Ubiegły tydzień pokazał, że Chinom coraz bliżej do Rosji (potwierdził to też szczyt G-20, jaki miał miejsce w weekend), a inflacja może stanowić duże wyzwanie dla FED (wskaźnik PCE Core zmienił w styczniu trend na wzrostowy).

DJIA najniżej od 2 miesięcy

DJIA najniżej od 2 miesięcy

2023-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła w piątek do najniższego poziomu od 2 miesięcy (-1,02 proc.). S&P 500 (-1,05 proc.) i Nasdaq Composite (-1,69 proc.) znalazły się w piątek na najniższych poziomach od drugiej połowy stycznia. Dziś rano ok. godz. 9:40 ontrakty na S&P 500 na CME odbijały w górę o 0,38 proc. Na rynkach akcji Azji i Oceanii wśród głównych indeksów minimalnie rósł dziś jedynie malezyjski KLCI (+0,06 proc.). Pozostałe główne indeksy spadały (najsilniej – o 2,03 proc. – filipiński PSEi).
Dolar rozpoczyna tydzień od nieznacznej korekty

Dolar rozpoczyna tydzień od nieznacznej korekty

2023-02-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego rozpoczyna się spokojnie. Amerykański dolar koryguje nieznacznie zeszłotygodniowe umocnienie, z kolei rynki akcji wystartowały poniedziałkową sesję od wzrostów. Jeśli chodzi o dolara, ten swoje ostatnie umocnienie zawdzięcza Fedowi, który utrzymuje jastrzębie stanowisko. W tym tygodniu inwestorzy skupią się na między innymi na danych ISM z USA. Opublikowane zostaną także wstępne wskaźniki CPI z Europy, czy indeks zaufania konsumentów Conference Board z USA.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street, wyniki Orlenu nie pomogły WIG20

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street, wyniki Orlenu nie pomogły WIG20

2023-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Początek roku na giełdowych parkietach mijał pod znakiem otwarcia chińskiej gospodarki, taniejącego gazu i zaskakująco mocnej Europy, łagodzenia napięć na linii Pekin - Waszyngton oraz przede wszystkim nadziei na kontynuowanie dezinflacyjnego trendu w oczekiwaniu na pivot Rezerwy Federalnej. Euforia okazuje się być jednak zdecydowanie przedwczesna, a opublikowana dziś wyższa od oczekiwań inflacja PCE w USA ponownie nałożyła spadkową presję na indeksy, której nie oparł się również WIG20. Wall Street znów pospieszyło się z pivotem?
Czekając na styczniowe dane PCE Core...

Czekając na styczniowe dane PCE Core...

2023-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj poznaliśmy ostateczne dane nt. PKB w USA za IV kwartał, w tym też PCE Core. Jego wynik to 4,3 proc. k/k przy 4,7 proc. k/k wcześniej, oraz oczekiwanych 3,9 proc. k/k. Presja inflacyjna w USA wygasa, ale nie tak szybko jak oczekiwano. To w połączeniu z zapiskami z posiedzenia FED 1 lutego, które poznaliśmy w środę wieczorem, pozostawia "jastrzębie" akcenty w oczekiwaniach wobec FED, oraz zachowania się dolara. W piątek rano amerykańska waluta lekko zyskuje na szerokim rynku. Dzisiaj w kalendarzu ważną publikacją będą znów dane PCE Core, ale za styczeń.
Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkach na początku bieżącego tygodnia, druga połowa tygodnia na rynku ropy upływa pod znakiem lepszych nastrojów i odbicia cen tego surowca w górę. Ruch ten wpisuje się w sytuację na szerokich rynkach – o ile w pierwszej połowie tygodnia mocno dawały o sobie znać napięcia geopolityczne, a kwestia wojny na Ukrainie wybijała się na pierwszy plan za sprawą wizyty Joe Bidena w Kijowie i później w Polsce – to obecnie obawy się zmniejszyły. Dziś, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, ruchy inwestorów sugerują brak wiary w to, że Rosja wykona jakiś nieoczekiwany ruch.
Kurs EUR/USD nadal lekko poniżej poziomu 1,06

Kurs EUR/USD nadal lekko poniżej poziomu 1,06

2023-02-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji, odbiły się w wczoraj w górę z najniższych od stycznia poziomów (S&P 500 +0,53 proc., DJIA +0,33 proc., Nasdaq Composite +0,72 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o 1,29 proc. - zwyżkował japoński Nikkei 225, zaś największy spadek zanotował Hang Seng (-1,68 proc.). W Europie na początku piątkowej sesji na rynkach akcji przeważały niewielkie wzrosty głównych indeksów (DAX +0,22 proc., CAC 40 +0,57 proc.).
WIG20 odrabia straty, USA nadal pod presją odczytów makro

WIG20 odrabia straty, USA nadal pod presją odczytów makro

2023-02-23 Komentarz giełdowy XTB
WIG20 zdołał dziś kontynuować wzrosty mimo słabszych nastrojów Wall Street, które wymazało większość zysków z początku sesji amerykańskiej. Ostatecznie rewizja amerykańskiego PKB w dół nie zrównoważyła mocnych danych z ‘claimsów’. Czy amerykańskie indeksy zdołają oprzeć się niedźwiedziom mimo rosnących szans na większą ilość podwyżek Fed? Jednym z istotnych aspektów dzisiejszej sesji była publikacja szeregu danych makroekonomicznych ze strefy euro oraz USA.
Minutki Fed bez większego wpływu na rynek

Minutki Fed bez większego wpływu na rynek

2023-02-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszego dnia miała być publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC. Niemniej tzw. “minutes” niczym nie zaskoczyły, przez co reakcja na rynku była umiarkowana. Bankierzy centralni zwrócili uwagę na to, że inflacja spowalnia, jednak byli zgodni co do tego, że jest jeszcze za wcześnie, aby zakończyć cykl podwyższania stóp procentowych. Po publikacji protokołu FOMC, dolar nieznacznie się umocnił, z kolei indeksy giełdowe cofnęły.
Wyhamowanie zniżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zniżek cen ropy naftowej

2023-02-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej zniżkowały o około 3%, kontynuując spadkową passę z wcześniejszych dni. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI spadły do okolic 74 USD za baryłkę i znajdują się już dość blisko tegorocznych minimów, ukształtowanych w okolicach 70 USD za baryłkę. Z kolei zniżka cen ropy Brent zatrzymała się tuż powyżej 80 USD za baryłkę. Dzisiaj notowania ropy naftowej poruszają się blisko wczorajszych minimów, co pokazuje, że strona popytowa pozostaje na tym rynku słaba.
Bez przełomu po „minutkach” FOMC

Bez przełomu po „minutkach” FOMC

2023-02-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza publikacja “minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC była elementem przyciągającym uwagę rynku. Dolar zdołał się lekko umocnić a indeksy skierowały się na południe. Ruch był jednak krótkotrwały a zmienność należy zaliczyć do tych z kategorii „umiarkowanych”. Para EUR/USD przez moment była notowana poniżej 1,06.
Nie było przełomu w zapiskach z lutowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Rynek jedynie otrzymał kolejne potwierdzenie, że kontynuacja podwyżek stóp jest w planach banku centralnego.
Wizyta Joe Bidena nie pomogła sentymentom WIG20

Wizyta Joe Bidena nie pomogła sentymentom WIG20

2023-02-22 Market News XTB
Polski indeks bluechipów zamknął dziś sesję na 1,56% stracie i nie zdołał utrzymać się powyżej 1800 pkt. wobec spadku apetytu na ryzyko na światowych parkietach giełd. Inwestorzy nie tylko za oceanem zwrócą dziś szczególną uwagę na protokół FOMC ponieważ w ostatnim czasie wzrosły szansę na wyższą, 50 pb podwyżkę stóp Fed na najbliższym posiedzeniu w marcu. 'Minutes' pokażą przede wszystkim ilu członków Rezerwy Federalnej głosowało ostatnio za wyższą podwyżką.
Inwestorzy czekają na zapiski FED

Inwestorzy czekają na zapiski FED

2023-02-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowa publikacja dzisiaj wieczorem o godz. 20:00 - mowa o minutkach z ostatniego posiedzenia FED z 1 lutego, które przyniosło wyhamowanie tempa podwyżek stóp do 25 punktów baz. Wprawdzie od tego czasu poznaliśmy lepsze dane makro z USA, a także zapoznaliśmy się z komentarzami członków FED, które wypadły bardziej "jastrzębio", to jednak inwestorzy zwrócą dzisiaj na przebieg dyskusji na tamtym posiedzeniu. Zwłaszcza w kontekście dwóch spraw- na ile FED byłby skłonny znacząco wydłużyć cykl podwyżek stóp w tym roku, oraz na ile teoretycznie byłaby możliwa podwyżka stóp o 50 punktów baz. w marcu.
Spadek cen gazu ziemnego w USA o 55% od początku roku

Spadek cen gazu ziemnego w USA o 55% od początku roku

2023-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po niezwykle burzliwym 2022 roku, bieżący rok na rynku gazu ziemnego rozpoczął się od spokojnych zniżek. O ile jeszcze w Europie sytuacja na tym rynku mimo wszystko pozostaje napięta za sprawą niepewności wokół konfliktu na Ukrainie, to w Stanach Zjednoczonych na rynku tym dominują spadki. Notowania gazu ziemnego w USA obecnie poruszają się w okolicach 2 USD za mln BTU, a dzisiaj przed otwarciem sesji kontrakty na gaz w tym kraju na chwilę nawet spadły poniżej tego poziomu – po raz pierwszy od września 2020 roku. Oznacza to, że od początku bieżącego roku cena gazu w Stanach Zjednoczonych spadła już o około 55%.
Cena kontraktów na emisję CO2 w Europie najwyżej w historii

Cena kontraktów na emisję CO2 w Europie najwyżej w historii

2023-02-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
O ok. 2 proc. spadły wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -2 proc., DJIA -2,06 proc., Nasdaq Composite -2,5 proc.). Dziś na giełdach Azji i Oceanii jedynym spośród głównych indeksów, który wzrósł był nowozelandzki NZX 50 (+0,61 proc.). Największy spadek – o 1,68 proc. - zanotował dziś koreański Kospi.
Spadki cen akcji przeważały dziś rano również na giełdach europejskich (DAX -0,94 proc., CAC 40 -0,95 proc.).
Czy minutes potwierdzi determinację Fed?

Czy minutes potwierdzi determinację Fed?

2023-02-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o godzinie 20:00 poznamy zapisy rozmów z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, czyli tzw. minutes. W zasadzie każdy oczekuje, że wydźwięk dzisiejszej publikacji będzie jastrzębi, dlatego istnieje bardzo duża szansa, że dojdzie dzisiaj do realizacji zysków. Biorąc pod uwagę, że minutes nie mogą nas niczym zaskoczyć, duża część inwestorów może wykorzystać szanse i uciec z rynku po ostatnim rajdzie amerykańskiego dolara.
Giełda pod znakiem wizyty POTUS

Giełda pod znakiem wizyty POTUS

2023-02-21 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym najważniejszą informacją mającą wpływ zarówno na sytuację geopolitycznym w regionie, jak również, jak się okazuje, na sentyment giełdowy, jest wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych (POTUS) Joe Bidena najpierw w Ukrainie, a dzisiaj w naszym kraju. Giełda zdaje się po części dyskontować niepewność, jaka towarzyszy inwestorom wobec wiadomości, jaki przekaże Prezydent USA podczas swojego wystąpienia, które jest zaplanowane na godz. 17:30.
Wzrost importu rosyjskiej ropy naftowej do Chin

Wzrost importu rosyjskiej ropy naftowej do Chin

2023-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Wczorajsza zwyżka cen tego surowca, w obliczu braku aktywności Amerykanów ze względu na święto w USA, nie miała istotnego wydźwięku. Z kolei dzisiaj notowania ropy rozpoczynają sesję od zniżki. Rynek ropy, podobnie zresztą jak cały szeroki rynek finansowy, tkwi w wyczekiwaniu na kolejne dane makro i doniesienia polityczne.
W oczekiwaniu na dane z USA

W oczekiwaniu na dane z USA

2023-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Lekkie wzrosty rentowności amerykańskich obligacji w oczekiwaniu na dane z USA - dzisiaj szacunkowe indeksy PMI za luty, jutro zapiski z posiedzenia FED - podbijają we wtorek rano notowania dolara na szerokim rynku. Słabiej wypadają dzisiaj waluty rynków EM, a pośród G-10 najgorzej radzą sobie waluty Antypodów. Co ciekawe ma to miejsce przy relatywnie "jastrzębim" przekazie z RBA - na posiedzeniu w lutym decydenci byli zgodni, co do tego, że utrzymująca się wysoka inflacja będzie wymagać wielu podwyżek stóp procentowych - teraz rozważano ruch o 50 punktów baz.