Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Sezon wyników na finiszu!

Sezon wyników na finiszu!

2023-07-31 Komentarz giełdowy XTB
Większość spółek z Wall Street opublikowała już wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku i duża część z nich chwali się znacznie lepszymi wynikami niż oczekiwano. Może to sprawić, że ostatnie wzrosty były uzasadnione i nie można wykluczyć próby ataków na historyczne szczyty. Dow Jones ma za sobą najdłuższy okres wzrostu od 1987 roku i wzrosty na tym indeksie mogą być kontynuowane, jeśli dwie kluczowe spółki pochwalą się dobrymi wynikami. W tym tygodniu publikować będą jedne z najbardziej znanych spółek technologicznych, ale obecnych już na rynku od wielu lat: Apple oraz Amazon.
Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

2023-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Mimo siły amerykańskiego dolara, cena tego surowca znajduje się pod większym wpływem kupujących, a cały tydzień prawdopodobnie zakończy się dla ropy na plusie. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, będzie to już piąta tygodniowa zwyżka z kolei.

Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?

Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?

2023-07-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, czym zrównał się z poziomami stóp procentowych ze szczytu z 2008 roku. Jednocześnie bank ponownie podkreślił, że w przyszłych decyzjach będzie zależny od danych, ale komunikacja mogła zmierzać w kierunku potencjalnego zatrzymania cyklu. Rynek odczytał to jednoznacznie, co doprowadziło do wyraźnego osłabienia euro.
Zamieszanie na rynku jena

Zamieszanie na rynku jena

2023-07-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj wieczorem japoński jen wyraźnie zyskał po tym, jak pojawiły się spekulacje, że na dzisiejszym posiedzeniu Banku Japonii mogłoby dojść do zmian w programie kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) - chodzi o podniesienie obecnego poziomu 0,50 proc. dla obligacji 10-letnich. Faktycznie jednak BOJ nie zdecydował się na taki ruch - pierwszą reakcją było wymazanie wczorajszego ruchu, czyli osłabienie JPY, ale później japońska waluta częściowo odrobiła straty.
Giełdy napędzane przez dane z USA oraz komentarze bankierów

Giełdy napędzane przez dane z USA oraz komentarze bankierów

2023-07-27 Komentarz giełdowy XTB
Za nami dwie najważniejsze decyzje monetarne tego miesiąca. W ujęciu ogólnym zarówno FED, jak i EBC w oczach inwestorów wypadają dosyć „gołębio”, co cieszy rynkowe byki oraz wznosi indeksy w Europie i USA na nowe tygodniowe maksima. Dlaczego tak się dzieje oraz jakie czynnik mają główne przełożenie na obecne notowania rynkowe? Tematem kluczowym, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać, nie są same podwyżki stóp, ponieważ było one niemal w 100% wyceniane przez rynek.
Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!

Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!

2023-07-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna powróciła do podwyżek stóp procentowych w lipcu, po jednosesyjnym wstrzymaniu w czerwcu. Chociaż sama komunikacja ze strony banku nie uległa w zasadzie zmianie patrząc na oświadczenie po decyzji, to jednak Powell brzmiał zdecydowanie mniej jastrzębio niż było to podczas poprzednich posiedzeń. Czy jest szansa na to, że była to ostatnia podwyżka stóp procentowych? Patrząc na dzisiejszą decyzję EBC, co to oznacza dla pary EURUSD i jakie są dalsze perspektywy dla złotego?
Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej poruszają się relatywnie spokojnie, biorąc pod uwagę wczorajszy istotny komunikat ze strony Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych oraz zostawiła sobie furtkę do możliwych kolejnych podwyżek, jeśli dane makro będą je uzasadniać. Brak bardziej stanowczych deklaracji ze strony Fed utrzymał w ryzach wartość amerykańskiego dolara, co wpłynęło także na stabilne ceny ropy naftowej.
Niewielkie ruchy na walutach przed decyzją Fed

Niewielkie ruchy na walutach przed decyzją Fed

2023-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Co prawda pojawiło się dotychczas sporo istotnych danych makro (w tym gorsze od oczekiwań odczyty PMI w krajach europejskich w poniedziałek), to w centrum uwagi pozostają banki centralne. Dziś będzie miała miejsce kluczowa decyzja Fed ws. stóp procentowych i w związku z tym na rynkach walut jest obecnie spokojnie. Inwestorzy skupiają się na możliwych scenariuszach, które zaprezentuje Fed, co sprawia, że wielu z nich pozostaje poza rynkiem i czeka z zawarciem większych transakcji na więcej informacji ze strony Fed.
Wszystkie oczy skierowane na Fed

Wszystkie oczy skierowane na Fed

2023-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Dziś prawdopodobnie nastąpi kolejny ruch w górę o 25 punktów bazowych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania.
Czy FOMC zakończy cykl podwyżek w USA?

Czy FOMC zakończy cykl podwyżek w USA?

2023-07-26 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynkach finansowych ma szansę okazać się przełomową, a to za sprawą zaplanowanej na godzinę 20:00 decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych, która może zasygnalizować, czy po miesiącach dynamicznego zacieśniania polityki monetarnej w USA, czeka nas teraz długo zapowiadana pauza, która na rynku może sporo namieszać. Sama decyzja nie będzie jednak zaskoczeniem i to nie na niej skupi się uwaga inwestorów, ponieważ prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pb do przedziału 5,25%-5,50% wynosi w chwili obecnej 98,7%.
Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20

Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20

2023-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street żyje trwającym sezonem wyników, który jak zwykle - ma już swoich zwycięzców i przegranych, a wyniki przedstawią dziś giganci technologiczni Alphabet (Google) i Microsoft. Oczywiście raporty obu molochów będą miały wpływ na nastroje giełdowych indeksów i potencjalnie także jutrzejszą sesję w Polsce. Bez wątpienia warte uwagi są jednak dzisiejsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki.
Kolejne obietnice chińskiego wsparcia

Kolejne obietnice chińskiego wsparcia

2023-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek nowego tygodnia należy zdecydowanie do Chin, gdzie czołowi politycy zapowiedzieli kolejne działania mające na celu wsparcie wzrostu gospodarczego. Informacje te wpłynęły dosyć mocno na rynek surowców, chińskie akcje czy juana, który dawno nie był tak mocny w stosunku do amerykańskiego dolara. Z drugiej strony warto pamiętać, że są to kolejne obietnice w ostatnich miesiącach, które do tej pory nie przyniosły wyraźnego wsparcia dla chińskiej gospodarki. Czy tym razem się uda? Co to może znaczyć dla globalnego rynku?
Jutro FOMC w USA

Jutro FOMC w USA

2023-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynkach akcji nie widać na razie jakiegoś przesadnego lęku przed oczekiwanymi w środę (FED) i czwartek (ECB) kolejnymi podwyżkami stóp o 0,25 pkt. proc. Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki głównych indeksów, chociaż jednym z nielicznych wyjątków był japoński Nikkei 225, który spadł o 0,06 proc. Ok. godz. 9:35 kontrakty na S&P 500 wykazywały minimalną zmianę (+0,04 proc.). W Europie nieznacznie traciły DAX (-0,08 proc.) i CAC 40 (-0,06 proc.).
Ceny ropy naftowej najwyżej od 3 miesięcy

Ceny ropy naftowej najwyżej od 3 miesięcy

2023-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wystrzeliły mocno w górę. Po słabym początku sesji, później pojawiło się bowiem na rynku ropy więcej optymizmu, wynikającego z nadziei na większy popyt na ten surowiec. W rezultacie, notowania ropy naftowej zwyżkowały wczoraj o około 2%, docierając do najwyższego poziomu od drugiej połowy kwietnia, czyli od około 3 miesięcy.
WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street

WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street

2023-07-24 Komentarz giełdowy XTB
W miarę upływu miesięcy inwestorzy upewniają się, że trend dezinflacyjny nie jest zagrożony, a gospodarki wciąż nie wykazują spowolnienia, którego należałoby się obawiać. W tej sytuacji oraz trendzie AI należałoby upatrywać głównego motoru napędzającego sentymenty rynków finansowych. W najbliższych dwóch tygodniach inwestorzy ocenią jak spory, faktyczny wpływ na raporty firm będzie miała sztuczna inteligencja i związane z nią nowe segmenty biznesowe.
Euro w dół po słabszych od oczekiwań odczytach PMI

Euro w dół po słabszych od oczekiwań odczytach PMI

2023-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na globalnych rynkach finansowych rozpoczyna się spokojnie. Wartość amerykańskiego dolara delikatnie zwyżkuje, kontynuując ruchy z poprzedniego tygodnia. Niemniej, zwyżka jest symboliczna. Notowania indeksu FUSD oscylują w rejonie 101 pkt., czyli na najwyższym poziomie od prawie dwóch tygodni.
Ruch dolara w górę jest pochodną m.in. dzisiejszej porannej słabości euro. Notowania EUR/USD ruszyły dziś w dół, schodząc poniżej poziomu 1,11 i docierając do okolic 1,1090.
UAE: Działania OPEC+ na rynku ropy naftowej wystarczające

UAE: Działania OPEC+ na rynku ropy naftowej wystarczające

2023-07-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają dzisiejszą sesję od delikatnej przeceny, korygującej zwyżki z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się obecnie w rejonie 76,70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej gatunku Brent poruszają się tuż powyżej bariery 80,50 USD za baryłkę. Oba gatunki ropy naftowej wyhamowały wcześniejsze wzrosty, ale najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu pojawią się istotne impulsy cenotwórcze na tym rynku.
Kolejne banki podniosą stopy procentowe

Kolejne banki podniosą stopy procentowe

2023-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Podwyżki stóp procentowych na świecie trwają już ponad rok. Choć od pewnego czasu mówi się o ich wstrzymaniu, a nawet zainicjowaniu obniżek, ten tydzień najprawdopodobniej przyniesie kolejne zaostrzenie w polityce pieniężnej. Końcówka lipca w polityce pieniężnej będzie bardzo emocjonująca. W środę wieczorem decyzję o stopach procentowych ogłosi Fed, w czwartek EBC, zaś w piątek rano Bank Japonii. Z tej trójki najbardziej pewna wydaje się decyzja EBC.
Cena złota na drodze do trzeciej z rzędu tygodniowej zwyżki

Cena złota na drodze do trzeciej z rzędu tygodniowej zwyżki

2023-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W drugiej połowie bieżącego tygodnia notowania złota oddają część wcześniejszych zwyżek. Wczoraj, po dotarciu cen złota do najwyższych poziomów od niemal dwóch miesięcy, notowania kruszcu zniżkowały na skutek pojawienia się lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które przyczyniły się do umocnienia amerykańskiego dolara. Nie zmienia to faktu, że złoto dzięki wcześniejszym zwyżkom, znajduje się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie – co byłoby już trzecim tygodniowym wzrostem z kolei.
Dobre nastroje w Europie i cofnięcie na akcjach technologicznych w USA

Dobre nastroje w Europie i cofnięcie na akcjach technologicznych w USA

2023-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować generalnie pozytywny sentyment. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły sesję wyżej. Niemiecki DAX zyskał 0,6%, z kolei francuski CAC40 dodał 0,8%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,75% wyżej, kontynuując wczorajsza silną zwyżkę. Dane o inflacji producenckiej w Niemczech nie miały większego wpływu na notowania, to dlatego, że były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Inflacja PPI wyniosła 0,1% r/r, przy oczekiwaniach zakładających 0,0% r/r.