Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

W Wielkiej Brytanii wcale nie jest lepiej

W Wielkiej Brytanii wcale nie jest lepiej

2022-10-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Lizz Truss, nowa premier Wielkiej Brytanii przeprosiła społeczeństwo za swoje wcześniejsze decyzje dotyczące nowego budżetu, w którym zapowiadała potężne zmiany podatkowe, w zasadzie bez pokrycia. Swoje stanowiska stracił poprzedni Sekretarz Skarbu, ale pomimo nowego podejścia z kolejnym sekretarzem nie jest pewne czy swojego stanowiska nie straci również sama premier. Jeden z brytyjskich tabloidów zadał pytanie kto dłużej wytrzyma: Liz Truss na stanowisku premiera czy główka sałaty zanim się zepsuje.
Rynek walutowy drwi z BoJ

Rynek walutowy drwi z BoJ

2022-10-19 Komentarz walutowy TMS Brokers
Główne amerykańskie indeksy, które 3 sesje temu zaliczyły najniższe poziomu od listopada 2020, wyszły wczoraj na najwyższy poziom od 9 sesji (S&P 500 +1,14 proc., DJIA +1,12 proc., Nasdaq Composite +0,9 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś rano wzrosty cen akcji. Najsilniejszy - +1,21 proc. – notował dziś filipińskie PSEi. O ponad 2 proc. spadał dziś natomiast Hang Seng. Na europejskich rynkach akcji brak było dziś rano dominującej tendencji (DAX -0,07 proc. CAC 40 +0,01 proc. ok. godz. 9:45).

Dalszy ciąg uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

Dalszy ciąg uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

2022-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują zniżki. Jak na razie, obawy związane z mniejszą podażą ropy naftowej ze strony krajów OPEC+ ustępują presji wynikającej ze słabnącego popytu na paliwa w konsekwencji spowolnienia gospodarczego na świecie. Wczoraj czynnikiem sprzyjającym zniżkom notowań ropy były także odświeżone zapowiedzi uwalniania części rezerw tego surowca w Stanach Zjednoczonych.
Euforia na bankach, pogrom na spółkach energetycznych

Euforia na bankach, pogrom na spółkach energetycznych

2022-10-18 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym WIG20 pomimo wzrostu nieco poniżej 1% odnotował bardzo ciekawe wyniki, jeśli zagłębimy się w poszczególne spółki składające się na indeks. mBank zyskał 8,92%, bank PEAKO odnotował wzrost w wysokości 5,17%, Santander Bank Polska wzrósł dzisiaj o 6,07%. Możliwym powodem, oprócz korekty wzrostowej ostatnich spadków w sektorze bankowym jest informacja, która napłynęła na rynki z z ZBP. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podczas panelu na Kongresie Deweloperskim poinformował, iż sektor bankowy wystąpił do KNF o rozważenie możliwości zdjęcia bufora 5 % dla kredytów stałoprocentowych.
Kryzys budżetowy zażegnany?

Kryzys budżetowy zażegnany?

2022-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj przy ubogim kalendarzu makro głównym tematem, który wlał optymizm w inwestorów, było wycofanie się polityków Wielkiej Brytanii z niemalże wszystkich zaproponowanych jeszcze niedawno cieć podatkowych. Indeksy w Europie świeciły na zielono. FTSE 100 zyskał 0,9 proc. a DAX 1,7 proc. „Kabel” zahaczył o poziom 1,1440 – najwyższy od 5 października. Nowy minister finansów UK – Jeremy Hunt - odrzucił prawie w całości plan zaproponowany przez premierkę Truss.
Zaskakujące odbicie złotego

Zaskakujące odbicie złotego

2022-10-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie zwyżki eurodolara, co wspiera korekty spadkowe na walutach EM czy CEE, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,7962 PLN za euro, 4,8720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8986 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5386 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,946% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kolejne zwycięstwo pod Grunwaldem

Kolejne zwycięstwo pod Grunwaldem

2022-10-17 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym WIG20 walczył o przebicie i utrzymanie się nad poziomem 1410 punktów, w czym pomogły mu wysokie notowania przede wszystkim PGE, które wzrosło 4,76%, CD Projekt ze wzrostem na poziomie 3,69% oraz Orange Polska, która zyskała 3,22%. Na tak wysokie notowania PGE w dniu dzisiejszym miało wpływ m.in. kilka pozytywnych informacji. Po pierwsze może to być techniczne odreagowanie serii ostatnich 8 spadkowych sesji. Ponadto wiemy, że spółka finalizuje transakcję przejęcia podmiotu istotnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z Chin

Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z Chin

2022-10-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nerwowy, poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Po piątkowym spadkowym akcencie dzisiaj mamy do czynienia z mniejszą zmiennością, ale nadal utrzymującą się presją na spadek cen ropy naftowej. Notowania ropy WTI poruszają się tuż poniżej poziomu 85 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 91,50 USD za baryłkę. Weekendowy XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin jest obecnie szeroko komentowany w mediach, jednak nie przyniósł on istotnych zmian w kontekście rynków surowcowych.
Zmienia się schemat wobec dolara?

Zmienia się schemat wobec dolara?

2022-10-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano dolar jest słabszy wobec większości walut, chociaż nastroje na rynkach w Azji nie były najlepsze, a piątkowy handel na Wall Street zakończył się spadkami. Wyższe od spodziewanych odczyty inflacji CPI za wrzesień, jakie poznaliśmy w czwartek, a także wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów na co wskazały piątkowe dane Uniwersytetu Michigan, przesunęły w górę oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych przez FED.
Gaz ziemny najtańszy od lipca

Gaz ziemny najtańszy od lipca

2022-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kończąca miniony tydzień sesja na rynkach akcji w USA przyniosła gwałtowne odwrócenie silnych czwartkowych wzrostów głównych indeksów. Spadki – S&P 500 -2,37 proc., DJIA -1,34 proc., Nasdaq Composite -3,08 proc. – nie były jednak na tyle silne by sprowadzić tego indeksy do ich nowych cyklicznych minimów. W poniedziałek na rynkach akcji Azji i Oceanii lekko przeważały spadki. Najsilniejszy – -1,36 proc. – notował australijski All Ordinaries.
Złoty na łasce rynków globalnych

Złoty na łasce rynków globalnych

2022-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami tydzień z inflacją. Niestety ta pozostaje bardzo wysoka – GUS potwierdził ją na poziomie 17,2%. W USA jest znacząco niższa, ale nadal wyższa niż chciałby Fed. To tworzy niekorzystne otoczenie dla złotego. Publikacja danych o inflacji z USA była wydarzeniem ubiegłego tygodnia. Choć na poziomie 8,2% była ona minimalnie niższa niż w sierpniu (8,3%), to jednak po raz kolejny wyższa od oczekiwań rynku.
Odbicie cen ropy naftowej w górę

Odbicie cen ropy naftowej w górę

2022-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj dynamicznie rosły, nadrabiając część wcześniejszych zniżek. Dzisiaj na rynku tego surowca jest spokojniej, ale widać powracającą presję spadkową. Cena amerykańskiej ropy WTI porusza się w rejonie 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 94-95 USD za baryłkę. Niewątpliwie wczoraj zwyżce cen ropy naftowej sprzyjał przede wszystkim osłabiający się dolar. Wartość tej waluty, po krótkim podbiciu na danych z USA pokazujących wyższą od oczekiwań inflację, wyraźnie zniżkowała, otwierając drogę cenom wielu surowców do wzrostów. Ropa naftowa nie była wyjątkiem.
Nieoczekiwana euforia

Nieoczekiwana euforia

2022-10-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień na rynkach to istna karuzela emocji. Mocno wyczekiwane dane o inflacji z USA początkowo przyjęte zostały bardzo nerwowo, ale ostatecznie dzień zakończył się prawdziwą euforią. Skorzystał również złoty. Dane o inflacji były niekorzystne. Choć ta nieco we wrześniu spadła (z 8,3 do 8,2%), był to efekt niższych cen paliw, zaś inflacja bazowa wzrosła (do 6,6%) i to mocniej od oczekiwań. Patrząc w strukturę danych widzimy dość szeroką presję inflacyjną, a to przy nadal mocnym rynku pracy oznacza dalszą determinację Fed w zacieśnianiu pieniężnym. Nic dziwnego, że pierwsza reakcja na raport była nerwowa. Potem jednak wydarzyło się coś niezwykłego.
Jen testuje dno z 1998 roku

Jen testuje dno z 1998 roku

2022-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na globalnych rynkach walutowych wyraźnie daje się odczuć atmosferę wyczekiwania na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Większość par walutowych porusza się w konsolidacji przed publikacją, zaplanowaną na godzinę 14:30 polskiego czasu. Sam indeks amerykańskiego dolara oscyluje w wąskim ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 113 pkt., z kolei notowania EUR/USD utknęły w okolicach 0,97.
Wszystkie oczy na inflację

Wszystkie oczy na inflację

2022-10-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze minutes Rezerwy Federalnej nie pozostawiły wątpliwości – bank centralny stawia walkę z inflacją absolutnie na pierwszym miejscu. Dziś dowiemy się, jak wysoka była inflacja we wrześniu i tymi danymi żyć będą wszystkie ważniejsze rynki. Konsensus rynkowy zakłada inflację na poziomie 8,1%. Mogłoby się wydawać, że to niedużo z perspektywy kraju, w którym wynosi ona 17,2%. Nawet w strefie euro inflacja jest wyższa.
CPI na ustach wszystkich

CPI na ustach wszystkich

2022-10-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsze “minutki” FOMC zgodnie z oczekiwaniami potwierdziły to wszystko, co w ostatnim czasie powtarzają przedstawiciele Fed-u – przywrócenie inflacji do celu 2 proc. jest najwyższym priorytetem. W tym kontekście oczywiste jest, że dzisiejsze dane o wrześniowym CPI znajdują się w centrum uwagi inwestorów. W ostatnich dniach dolar ponownie znacząco się umocnił – częściowo za sprawą jastrzębich wypowiedzi członków FOMC (choć znalazły się także nieco łagodniejsze stwierdzenia u prezesa Fed z Minneapolis) – to pomimo to nadal istnieje przestrzeń do ruchu aprecjacyjnego na USD.
Rynek czeka na inflację w USA

Rynek czeka na inflację w USA

2022-10-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,8422 PLN za euro, 4,9920 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,0029 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5322 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 8,156% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC

Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC

2022-10-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane o inflacji choć nie wskazały na spowolnienie, nie spowodowały kaskadowej wyprzedaży wśród inwestorów, którzy wyraźnie oczekują na informacje z protokołu FOMC oraz jutrzejsze dane o inflacji bazowej oraz CPI z amerykańskiej gospodarki. Wczoraj rynki obiegła informacja o zarejestrowaniu rekordowych wpływów na zakup akcji przez Bank of America. W ostatnim tygodniu wpływy BofA wskazały 6,1 mld USD, przy czym głównymi kupującymi były instytucje oraz fundusze.
Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska

Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska

2022-10-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Dzisiaj rano na rynku ropy znów jest spokojnie, a zmienność jest niewielka – ale widać, że po korekcie wzrostowej wywołanej decyzją OPEC+ o dużym cięciu limitów wydobycia ropy naftowej, na rynek ten powraca znana inwestorom wcześniej presja spadkowa.
Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację

Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację

2022-10-11 Komentarz giełdowy XTB
W czasie dzisiejszej sesji indeksy okazują słabość przed kluczowymi wydarzeniami, które czekają inwestorów w drugiej części tygodnia. S&P500 pogłębiło ruch spadkowy z ostatnich dni, NASDAQ utrzymuje się w okolicy rocznych minimów. Inwestorzy obawiają się wpływu restrykcyjnego zacieśniania na słabnącą gospodarkę jednak nie złożyli broni, popyt wrócił na rynek po fatalnym otwarciu i próbuje odwrócić losy sesji. Istotny czynnik ryzyka wciąż stanowi geopolityka, relacje USA z Arabią Saudyjską uległy ochłodzeniu po decyzji OPEC+, po której amerykański Kongres może zacząć rozważać sankcje.