Aktualny kurs LITECOIN (LTC) na żywo

Litecoin (LTCPLN)
LTC - Litecoin 338.52
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę LITECOIN (LTC) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Litecoin - Aktualna cena LTC w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
LTC - Litecoin ETH - Ethereum Litecoin BTC LTCBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LTC - Litecoin EUR - Unia Europejska Litecoin EUR LTCEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LTC - Litecoin USDT - Tether Litecoin USDT LTCUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LTC - Litecoin USDC - USD Coin Litecoin USDC LTCUSDC ($) 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Litecoin - LTCKryptowaluta Litecoin (LTC) powstała w roku 2011 jako lżejsza (ang. lite) alternatywa dla Bitcoina (BTC). Litecoina nazwano „cyfrowym srebrem” obok „cyfrowego złota”, czyli Bitcoina. Twórcą LTC jest amerykański informatyk Charlie Lee, absolwent Massachusetts Institute of Technology i były pracownik Google. Sieć Litecoin jest szybsza od sieci BTC, czyli może obsłużyć więcej transakcji na sekundę oraz tańsza, bo oferuje transfer w cenie kilku centów za transakcję.


Aktualna cena Litecoin oraz Wykres LTCKod LTC jest otwartoźródłowy (open-source), a sieć, podobnie do BTC i innych kryptowalut jest zdecentralizowana i w pewnym stopniu anonimowa. Działanie kryptowaluty LTC opiera się o łańcuch bloków (blockchain) i algorytm konsensusu Proof of Work (PoW), czyli tzw. dowód pracy. Oznacza to, że monety Litecoin można wykopywać w procesie sprzętowego miningu (wydobycia). Maksymalna ilość monet LTC jest stała i ostatecznie ma wynieść 84 mln jednostek, co oznacza, że Litecoin jest kryptowalutą deflacyjną.

Historia i technologia Litecoin

Charlie Lee, twórca Litecoina, to informatyk z dyplomem MiT oraz były pracownik Google, gdzie zajmował się m.in. tworzeniem Chrome OS i aplikacji mobilnej YouTube. Do roku 2017 Lee był także dyrektorem technicznym giełdy Coinbase, a obecnie pełni funkcję prezesa Litecoin Foundation.

Pierwszą kryptowalutą, jaką stworzył Lee, była moneta Fairbix. Ta krypto była jednak niedopracowana i narażona na ataki hakerskie, poza tym twórca wykopał zbyt dużo monet, zanim uruchomił sieć publicznie. To spowodowało małą popularność kryptowaluty i jej upadek.

Litecoin LTC - PoW Blockchain script Drugim projektem Charliego Lee był już Litecoin, który do dziś doskonale sobie radzi na rynku kryptowalut i cieszy się dużą popularnością. Pierwszy blok LTC został wykopany 11 października 2011 roku. W tym samym miesiącu twórca opublikował kod źródłowy swojej kryptowaluty.

Chociaż kod źródłowy Litecoina został oparty na kodzie Bitcoina, to jednak Charlie Lee do potwierdzania transakcji i tworzenia bloków swojej monety zastosował algorytm kryptograficzny Scrypt zapożyczony z Fairbix. Na tym samym algorytmie opiera się m.in. Dogecoin, a jego cechą charakterystyczną jest zapotrzebowanie na dużą prędkość pamięci w urządzeniach hashujących (koparkach). Z tego powodu pierwsza koparka ASIC dla LTC pojawiła się dopiero w 2014 roku, a do tego momentu sieć Litecoina była utrzymywana przez urządzenia z CPU (centralne procesory PC) i GPU (karty graficzne).

Pierwszą maszyną ASIC służącą do kopania LTC była koparka firmy Innosilicon A4 Dominator. Do tej pory najszybszą koparką Litecoina jest Innosilicon A6 LTCMaster, o prędkości hashowania 1,2 Gh/s. Jednak najpopularniejszą maszyną w sieci LTC jest Antminer L3++ firmy Bitmain, osiągający szybkość obliczeń około 600 Mh/s.

Oprócz algorytmu hashującego jedną z cech odróżniających Litecoina od Bitcoina jest odstęp czasu między blokami pojawiającymi się w blockchainie tych kryptowalut. W BTC ten czas wynosi 10 minut, podczas gdy w LTC jest to 2,5 minuty. Ze względu na to, tzw. trudność kopania wzrasta w Litecoinie cztery razy szybciej niż w Bitcoinie. Obie sieci znacznie różnią się też opłatami transakcyjnymi (fees). Podczas gdy średnia opłata w sieci BTC wynosi ponad 5% wartości transakcji w USD, to w LTC jest to niecałe 0,1%. Jak widać, różnica jest znaczna, jednak wynika to m.in. z faktu, że sieć Bitcoin obsługuje o wiele więcej transakcji niż sieć Litecoin.

Inne też są w obu bliźniaczych sieciach prędkości przesyłania danych. W BTC prędkość transferu wynosi obecnie około 7 transakcji na sekundę (TPS), zaś sieć Litecoin działa z prędkością około 56 TPS.

System kryptowaluty Litecoin podlega ciągłemu rozwojowi, i tak w maju roku 2017 w sieci LTC zaimplementowano protokół Segregated Witness (SegWit). To zestaw reguł, który ma za zadanie zmniejszyć rozmiar transakcji oraz zredukować potrzebną do ich zatwierdzania moc obliczeniową. W sieci LTC planowane jest również wdrożenie protokołu Lightning Network, czyli rozwiązania mającego zapewnić wysoką skalowalność systemu oraz możliwość wykonywania błyskawicznych transakcji poza głównym łańcuchem bloków (off-chain).

Gdzie i za ile kupić Litecoin?

Giełda - Gdzie kupić Litecoina LTC? Kurs Litecoina (LTC) obecnie wynosi około 250 USD za 1 LTC (kwiecien 2021). Nie jest to najwyższa cena, którą osiągnęła ta kryptowaluta podczas obecnej hossy. W połowie kwietnia 2021 LTC kosztował około 336 USD (giełda Bittrex) i, co ciekawe, nie był to historycznie najwyższy kurs Litecoina (ATH). LTC miał swoje ATH w grudniu 2017, kiedy to jego cena poszybowała na wysokość około 369 USD za 1 LTC (giełda Bittrex).

Litecoina kupimy na wszystkich światowych giełdach kryptowalut, których można zliczyć pewnie około 100. Tu wymienimy kilka najważniejszych platform, m.in. Kraken, Coinbase, Binance, Bitfinex czy Bitstamp. Z polskich podmiotów warto wymienić giełdę BitBay, która udostępnia rynek LTC/PLN.

Innym sposobem handlu Litecoinem są kantory, zarówno on-line, jak i stacjonarne. Handel w kantorze on-line przypomina korzystanie z giełdy, za to w stacjonarnym jest wymagana osobista obecność. Znanym operatorem kantorów stacjonarnych jest Flying Atom, który posiada sieć placówek w dużych polskich miastach. Handel kryptowalutami w kantorach Flying Atom jest możliwy od kwoty 5000 PLN.

W jaki sposób przechować Litecoin?

Portfele Litecoin LTC - Kryptowaluty Litecoiny przechowujemy w portfelu kryptowalut, który może przybierać różne formy. Najprostszym portfelem jest tzw. paper wallet, czyli papierowa notatka zawierająca nasz adres, na którym mamy zapisane monety oraz klucz prywatny, przy pomocy którego wypłacimy LTC.

Bardziej popularnym typem portfela jest program, który instalujemy na komputerze lub smartfonie. Może on występować jako rozszerzenie przeglądarki Firefox lub Chrome. Znanym portfelem LTC jest Litecoin Core w wersjach na systemy Windows, Mac OS X lub Linux. Aplikacje na system Android to m.in. Litewallet czy Electrum Litecoin.

Obsługę LTC oferują również portfele sprzętowe (hardware wallets), które mają formę niewielkich urządzeń elektronicznych podłączanych do portu USB komputera. Znane modele takich portfeli, na których przechowamy Litecoiny to np. Ledger Nano X, Ledger Nano S lub Trezor One.