Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Inflacyjne nadzieje i obawy o Chiny
2022-11-21 Poranny komentarz walutowy XTB„Zaledwie” 34,5% wyniosła inflacja producencka w Niemczech w październiku. Zaledwie bo oznacza to spadek z niemal 46% i spadek cen o ponad 4% miesięcznie (przy oczekiwanym dalszym wzroście). Dane wpisują się w rosnące nadzieje na spadek globalnej inflacji. Te nadzieje przeplatają się w poniedziałkowy poranek z obawami o sytuację w Chinach. W weekend w Państwie Środka zarejestrowano pierwsze oficjalne przypadki zgonów przypisanych koronawirusowi od kilku miesięcy.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?
2022-11-18 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj indeksy giełdowe oddały wzrosty z otwarcia w obliczu jastrzębich komentarzy członków Rezerwy Federalnej oraz presji podażowej w końcówce tygodnia, która sygnalizuje realizację zysków. Szefowa bostońskiego Fedu, Susan M. Collins podzieliła się dziś z rynkiem komentarzami, które zostały jastrzębio odebrane na Wall Street.
Czy prezes Kuroda ma rację?
2022-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek dolar daje mieszane sygnały. Jeszcze wczoraj wieczorem jego zwyżki zostały przyhamowane, a skalę przeceny zredukowały indeksy na Wall Street. Widać, że emocje po słowach Jamesa Bullarda z oddziału FED w St.Louis opadły szybko, a rynki uznały, że poglądy jakoby sufit dla stóp procentowych miał wypaść znacznie powyżej spodziewanych obecnie 5,00-5,25 proc. (w maju 2023 r.), są niepotrzebną w tym momencie "dywagacją". Niemniej ze słów Bullarda wynika jedno - szanse na cięcia stóp w końcu przyszłego roku są nikłe - i to zdają się potwierdzać także pozostali członkowie FED.
Cena ropy naftowej na drodze do solidnego tygodniowego spadku
2022-11-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w tym tygodniu spadają – i obecnie znajdują się na drodze do zakończenia tygodnia na sporym minusie. Wczoraj ropa Brent została przeceniona o ponad 3%, a ropa WTI o wyraźnie ponad 4%, co poskutkowało zejściem notowań do najniższych poziomów od miesiąca. Dzisiaj rano notowania ropy ustabilizowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia.
EURUSD łapie zadyszkę
2022-11-18 Poranny komentarz walutowy XTBObecny tydzień nie przyniósł większych przetasowań na rynku walutowym, inwestorzy jakby czekały na trigger do wykonania ruchu. Jeśli chodzi o główną parę walutową, ta jest notowania znacznie wyżej w tym tygodniu. Jednak zmienność jest tutaj prawie żadna, porównując ją do zeszłotygodniowego rajdu w górę. Kurs EURUSD jest notowany dziś w rejonach poziomu 1,0360, czyli na wysokości kluczowej średnioterminowej strefy wsparcia/oporu.
Rynek nic nie robi sobie z komentarzy płynących z Fed-u
2022-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPomimo kilku jastrzębich komentarzy przedstawicieli Rezerwy Federalnej, dolar nie był w stanie trwale zyskać na wartości. Główna para walutowa co prawda osunęła się po słowach Bullarda do poziomu 1,03 ale w późniejszych godzinach ponownie urosła do 1,0390. Dziś w godzinach poranny obserwujemy ponownie lekkie spadki notowań. Widać, że urzędnicy amerykańscy starają się przede wszystkim stłumić oczekiwania rynku, że Fed może obniżyć stopy procentowe w ciągu przyszłego roku. Podkreślana jest wielokrotnie sentencja, że wyższe poziomy mogą zostać utrzymane przez dłuższy czas.
Wall Street chce szybko pożegnać korektę
2022-11-17 Komentarz giełdowy XTBDziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.
Dolar może odbić?
2022-11-17 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartkowy ranek przynosi lekkie podbicie dolara względem większości walut, chociaż nie jest to ruch na szerokim rynku. Silniejsze od amerykańskiej waluty są dolar nowozelandzki, funt, jen i euro (w przestrzeni G-10), chociaż ta przewaga jest kosmetyczna. Najsilniejszy NZD zyskuje zaledwie 0,2 proc. względem USD (chociaż opublikowana inflacja PPI z Nowej Zelandii wypadła poniżej prognoz). Co ciekawe AUD lekko słabnie względem USD, chociaż dane z australijskiego rynku pracy wypadły nieźle - w październiku stopa bezrobocia obniżyła się do 3,4 proc., a zatrudnienie wzrosło o 32,2 tys.
Złoty odrobił straty z wtorku i środy
2022-11-17 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWartość głównych indeksów rynku akcji w USA, które w trakcie wczorajszej sesji osiągnęły najwyższe poziomy od prawie 2 miesięcy, spadła wczoraj (S&P 500 -0,83 proc., DJIA -0,12 proc., Nasdaq Composite –1,54 proc.). Dziś rano kontrakty na te indeksy odrabiały część strat (S&P 500 +0,33 proc. ok. godz. 9:40).
Na rynkach akcji w Azji i Oceanii przeważały dziś niewielkie spadki. Najsilniej zniżkował Hang Seng (-1,15 proc.), który pod koniec października znalazł się na najniższym poziomie od 2009 roku, ale w okresie minionych 2 tygodni był najsilniej zwyżkującym głównym indeksem na świecie.
Na rynkach akcji w Azji i Oceanii przeważały dziś niewielkie spadki. Najsilniej zniżkował Hang Seng (-1,15 proc.), który pod koniec października znalazł się na najniższym poziomie od 2009 roku, ale w okresie minionych 2 tygodni był najsilniej zwyżkującym głównym indeksem na świecie.
Cena ropy naftowej powraca do zniżek
2022-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania ropy naftowej WTI oscylują już w okolicach poziomu 84 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92 USD za baryłkę. Presja na niższe ceny ropy to efekt uspokojenia sytuacji dotyczącej wybuchu w Przewodowie – według aktualnej wiedzy, na terenie Polski spadła rakieta omyłkowo wystrzelona przez stronę ukraińską, a to redukuje szanse na eskalację konfliktu.
Złoty odrabia straty
2022-11-17 Poranny komentarz walutowy XTBPo nerwowym wtorku na globalne rynki wraca optymizm. Pojawiają się nadzieje na to, że koniec zacieśnienia pieniężnego jest bliski. To z kolei sprzyja złotemu. Dolar znów kosztuje niewiele ponad 4,50 złotego. Nieoczekiwanie wydarzeniem tygodnia na rynkach globalnych okazał się upadek rakiety na polskie terytorium we wtorek wieczorem.
Wyciszenie zmienności
2022-11-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi względną stabilizację eurodolara przy 1,038 USD oraz brak większych zmian na kwotowaniach PLN. Złoty notowany jest następująco: 4,6933 PLN za euro, 4,5193 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7935 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3532 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,003% (powrót nad 7% 10YT).
Inwestorzy radzą sobie z geopolityczną niepewnością
2022-11-16 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji giełdowej niedźwiedzie zdołały uzyskać przewagę, którą utrzymują zarówno na europejskich jak i amerykańskich indeksach. Po ostatnich wielu dniach dynamicznych wzrostów podaż w końcu zwietrzyła okazje by ponownie zdominować rynek. Niepewność geopolityczna choć znów zachwiała nastrojami inwestorów, nie spowodowała nagłej zmiany sentymentów a indeksy relatywnie dobrze przełknęły 'gorzką pigułkę' w postaci dalszej eskalacji wojny w Ukrainie.
To tylko incydent
2022-11-16 Raport DM BOŚ z rynku walutSprawa rakiet na terytorium Polski doprowadziła wczoraj wieczorem do wzrostu nerwowości na globalnych rynkach. Jednak późniejsze doniesienia - strona rosyjska zaprzeczyła, jakoby była za tą sytuację odpowiedzialna, oraz narracja przedstawiona przez stronę amerykańską o tym, że rakiety, które spadły na polskie terytorium były elementem ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, w zasadzie zamknęły temat. W środę rano rynki powróciły do starych schematów, gdzie głównie liczy się ocena przyszłej polityki FED.
Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę
2022-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale od wczoraj cena tego surowca delikatnie odbiła w górę. Dzisiaj rano na rynku ropy także jest spokojnie – notowania ropy poruszają się w zasadzie w konsolidacji, a zmienność jest niewielka. Patrząc na notowania w szerszej perspektywie, o ruchu bocznym możemy mówić w kontekście już ostatnich kilku tygodni.
Śmierć dwóch osób w wyniku uderzenia rakiety w terytorium Polski
2022-11-16 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNa razie nie jest publicznie wiadomo, czy rakieta, która wczoraj spadła na terenie powiatu hrubieszowskiego zabijając dwie osoby została celowo wymierzona w terytorium Polski przez Rosję, uderzenie było wynikiem braku celności rosyjskiej rakiety wystrzelonej w terytorium Ukrainy w ramach wczorajszego zmasowanego ataku, czy też powodem tragedii był upadek ukraińskiej rakiety wystrzelonej w rosyjski pocisk. Wypada czekać na oficjalną informację ze strony polskiego rządu.
Rynek przestraszył się eskalacji konfliktu
2022-11-16 Poranny komentarz walutowy XTBO ile w ostatnich dniach inwestorzy skupiali się głównie na tym, jak będzie się kształtowała przyszła polityka Fedu, a wojna na Ukrainie zeszła na drugi plan, tak wczoraj wieczorem ponownie obserwowaliśmy silną reakcję rynkową na odniesienia dotyczące wybuchu na terytorium Polski, tuż przy ukraińskiej granicy. Jak wynika z doniesień agencji AP, wczoraj doszło do uderzenia dwóch rakiet w miejscowości Przewodów, w wyniku czego zginęły dwie osoby.
Wyrocznia z Omaha inwestuje w półprzewodniki
2022-11-15 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panuje optymizm.WIG20 zyskuje ponad 1,40%, z czego liderami wzrostów są Asseco PL oraz Pepco. Głównym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest branża półprzewodników, a dokładnie ich wiodący światowy producent z siedzibą na Tajwanie. Wehikuł inwestycyjny prowadzony przez Warrena Buffetta i Charliego Mungera, Berkshire Hathaway ujawnił się z pakietem 60 milionów akcji największego na świecie, tajskiego producenta półprzewodników, Taiwan Semiconductors.
Dolar dalej slaby?
2022-11-15 Raport DM BOŚ z rynku walutPo poniedziałkowym odreagowaniu słabości dolara z końca ubiegłego tygodnia, wtorek przynosi powrót jego przeceny. Pozytywne nastroje widać na europejskich giełdach, chociaż wczoraj Wall Street zakończyła handel lekkimi spadkami. Nie przeszkodziły w tym też nieco gorsze odczyty makro z Chin za październik dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach, co wytłumaczono problemami z COVID.
Powrót pesymizmu na rynek ropy naftowej
2022-11-15 Komentarz surowcowy DM BOŚPo nerwowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej pozostały rozchwiane. Obecny tydzień rozpoczął się na tym rynku od spadku – w poniedziałek wyniósł on około 3% w przypadku obu głównych gatunków tego surowca (WTI oraz Brent). Tym samym, po ubiegłotygodniowym przebłysku optymizmu nie ma już śladu. Jeszcze kilka dni temu notowania ropy naftowej rosły na fali słabszego dolara oraz informacji o luzowaniu restrykcji pandemicznych w Chinach.