Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
RBNZ tnie stopy
2024-08-14 Raport DM BOŚ z rynku walutWydarzeniem środowego poranka jest decyzja nowozelandzkiego RBNZ, który zainicjował proces obniżek stóp procentowych schodząc dzisiaj w dół o 25 punktów baz. do 5,25 proc. To nieco zaskoczyło rynki, chociaż prawdopodobieństwo takiego ruchu wynosiło 75 proc. (według danych LSEG). W efekcie NZD traci dzisiaj ponad 1 proc., a rynek zastanawia się, jak rozłoży się ścieżka kolejnych obniżek. Zwłaszcza, że prezes Orr dał tu zielone światło. I tak do końca roku zakłada się jeszcze dwa ruchy przynajmniej o 25 punktów baz. (na początku października i w końcu listopada).
Niższa inflacja PPI w USA poprawia nastroje i osłabia dolara
2024-08-14 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczoraj rynkowe nastroje polepszyły się na skutek publikacji inflacji producenckiej z USA. Amerykańskie akcje zyskały a wzrostom przewodził indeks technologiczny. Rentowności długu USA obniżyły się a dolar stracił na wartości. Wczorajsza dane PPI wzmocniły oczekiwania na co najmniej 25-punktową obniżkę stóp procentowych przez Fed we wrześniu. Indeks VIX spadł do 18,1 po tym, jak w miniony poniedziałek osiągnął w ciągu dnia prawie 66 punktów. Dziś inwestorzy poznają raport CPI.
Napływające dane pozwoliły rynkom wpaść w euforię
2024-08-14 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsza sesja przebiegała w atmosferze oczekiwania na PPI amerykański. Dane ZEW wskazujące na spadek nastrojów gospodarczych w Niemczech i UE zdawały się nie mieć znaczenia dla rynku. Cała uwaga była skupiona wokół odczytu o 14:30, który dla niektórych miał dać wskazówkę, jakie będą dzisiejsze dane. Po niższej od konsensusu wartości wskaźnika cen dóbr produkcyjnych widoczna była euforia na rynku.
GPW silna na tle innych parkietów
2024-08-13 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPoniedziałkowa sesja to konsolidacja na amerykańskich rynku akcyjnym oraz dynamiczne odbicie indeksów na GPW. Złoty zyskał kilka groszy względem euro oraz USD. Złoto zbliżyło się do swoich rekordów wszechczasów. Rynek czeka na jutrzejszy raport CPI z USA. Rosną spekulacje, że dane dadzą kolejne argumenty Fed-owi do mocniejszego łagodzenia warunków monetarnych na kolejnym, wrześniowym posiedzeniu. Dolar nie zmienił swojej wyceny a rentowności amerykańskich obligacji spadły. Ryzyko geopolityczne na Bliskim Wschodzie pozostaje wysokie.
Czekamy na inflację w USA
2024-08-13 Raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek rano, rynek FX wygląda podobnie jak w poniedziałek. Dalej w gronie najbardziej tracących walut pośród G-10 są jen i frank, a najlepiej wypada dolar nowozelandzki, do którego tym razem dołączył funt. Na rynku akcji poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów, ale kluczowe jest to, że rynek akcji nie powrócił do spadków po odbiciu, które trwa już kilka dni. Dzisiaj na tapecie będą dane z USA o inflacji producenckiej PPI (godz. 14:30), które poprzedzą jutrzejsze dane CPI.
Napięcia na Bliskim Wschodzie i dane z USA testują rynki
2024-08-13 Poranny komentarz walutowy XTBDziś giełdy w napięciu będą oczekiwać na pierwsze, napływające dane z USA. Wczorajsza sesja była rozgrzewką dla rynku i inwestorów, większość indeksów zakończyła dzień w miejscu otwarcia, wyjątek stanowiły odrabiające zeszłotygodniową przecenę. Uwaga skupiona będzie dzisiaj o 14:30 wokół danych PPI z USA. Dotychczas mniej istotny wskaźnik może dać pierwszy obraz, jakiego odczytu CPI o 14:30 oczekiwać.
Rynki czekają na więcej danych z USA
2024-08-12 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek udało się przedłużyć odbicie na indeksach na Wall Street, chociaż dynamika ruchu była mniejsza. Dzisiaj mamy podtrzymanie sentymentu w Azji, oraz na indeksach w Europie. W kalendarzu makro jest dzisiaj pusto, rynek będzie pozycjonował się już pod kluczowe dane o inflacji CPI w środę, które poprzedzi odczyt PPI już jutro. Rynki zakładają, że dynamika inflacji będzie maleć i nie zaszkodzi to koncepcji całej serii cięć stóp procentowych przez FED - można sobie, zatem wyobrazić co stanie się, jeżeli PPI, czy CPI będą nawet odrobinę wyższe od prognoz - reakcja mogłaby być dość nerwowa.
Rynek czeka na CPI oraz sprzedaż detaliczną z USA
2024-08-12 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWall Street kontynuowała odbicie w miniony piątek. Indeksy giełdowe zamknęły jednak tydzień na minusie podkreślając nerwowość i niepewność rynku. W tym tygodniu poznamy dwa kluczowe wskaźniki dla amerykańskiej gospodarki: inflację oraz sprzedaż detaliczną. Indeks strachu VIX po wzroście tydzień temu do ekstremalnie wysokiego poziomu 65,7 pkt zdołał mocno spaść w okolice 20 pkt. ale i tak utrzymuje się na podwyższonym pułapie.
Bez większych zmian na złotym
2024-08-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek tygodnia nie przynosi większych zmian na rynku złotego - rynek, jakby zastygł w oczekiwaniu na nowe impulsy. W poniedziałek rano za euro płaci się średnio 4,32 zł, a dolar jest wart 3,9550 zł. Większych zmian nie widać też na rynku EURUSD, gdzie pozostajemy wokół 1,0920. Piątek przyniósł kontynuację odbicia indeksów na Wall Street, choć w mniejszej skali. To przełożyło się na względnie pozytywny klimat w Azji, chociaż w Japonii mamy dzisiaj święto. Ten tydzień będzie dla złotego "krótszy" ze względu na czwartkowe święto i tzw. długi weekend dla większości uczestników rynku.
Rynki czekają na zalew danych z USA
2024-08-12 Poranny komentarz walutowy XTBNie po raz pierwszy polski długi weekend przypada na bardzo intensywny okres na globalnych rynkach finansowych. Choć puls globalnych rynków zdecydowanie się uspokoił, sytuacja makroekonomiczna nadal będzie uważnie śledzona, a pomóc mają w tym liczne publikacje danych. W tym tygodniu w Polsce mamy tzw. długi weekend, ale w USA przewidzianych zostało naprawdę wiele publikacji, głównie pomiędzy wtorkiem a czwartkiem.
Spokojnie to tylko korekta
2024-08-10 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPoczątek tygodnia rozpoczął się od mocnych spadków indeksów giełdowych. Spektakularnie wydarzenia odbywały się w Japonii gdzie tamtejszy główny benchmark giełdy tokijskiej – Nikkei – spadł jednego dnia o ponad 12 proc. po czym kolejnego zdołał odrobić ponad 10 proc. Było to pokłosie obaw o amerykańską gospodarkę, działań Banku Japonii co w konsekwencji dało dynamiczne umocnienie jena. Tym samy transakcje carry trade, w których z reguły walutą finansującą jest japońska waluta, zaczęły być redukowane.
To tylko korekta?
2024-08-09 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersDolar lekko zyskał, rentowności obligacji USA odbiły w górę a indeksy na Wall Street maja za sobą udaną sesje. Pretekstem do wzrostów były tygodniowe dane z rynku pracy USA. Publikacja, która z reguły przechodzi bez większego echa, tym razem wprowadziła większą zmienność i nieco uspokoiła rynki. Wszystko wskazuje na to, że na razie ostatnie spadki były jedynie korektą i krótkotrwałym wybuchem wysokiej awersji do ryzyka.
Recesja w USA odwołana?
2024-08-09 Poranny komentarz walutowy XTBDziś rynki otwierają się w optymistycznych nastrojach, po wczorajszej rekordowej sesji na S&P 500, gdzie indeks odnotował 2,3% wzrost r/r - największy od 2022 roku. Mniejsze od oczekiwań wnioski o zasiłki dla bezrobotnych odsunęły obawy o potencjalną recesję w gospodarce USA. Wczorajsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem.
Jest lepiej?
2024-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartkowe dane o cotygodniowym bezrobociu stały się impulsem do mocniejszego odreagowania indeksów na Wall Street. Inwestorzy podbili temat nieco lepszych danych, jako argument za oddaleniem recesyjnych "strachów" na rzecz scenariusza soft-landingu. Oczekiwania, co do awaryjnej obniżki stóp procentowych przez FED maleją, ale pozostają wysokie (dzisiaj rano wyceniano -38 pkt. baz. na wrzesień). Wczoraj mocno wzrosły mocno przecenione na początku tygodnia spółki technologiczne, wyraźne odbicie zaliczył też rynek kryptowalut - futures na BTC domknęły spadkową lukę, co wydawało się być trudne do wyobrażenia.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną
2024-08-08 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Bank Japonii wysyła "gołębi" sygnał
2024-08-08 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWall Street ponownie znalazła się w odwrocie. Nerwowość na rynku ponownie się pojawiła. Amerykańskie akcje wzrosły na otwarciu ale w dalszej części handlu nie radziły sobie już tak dobrze. Nasdaq Composite zamkną dzień niżej o 1,1 proc., SP500 stracił 0,8 proc. a Dow Jones 0,6 proc. Rentowności amerykańskie z długim terminem zapadalności wzrosły. W Europie obserwowaliśmy wzrosty co można było tłumaczyć gołębimi wypowiedziami z Banku Japonii.
Dolar nieco traci
2024-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi lekkie osłabienie dolara, a nadal liderem zwyżek jest dolar australijski i korony skandynawskie, co może sugerować, że na rynkach opadają emocje i wraca apetyt na ryzyko. Niemniej popyt nie jest w stanie doprowadzić do wyraźniejszego odreagowania silnego ruchu z początku tygodnia - na Wall Street wczoraj ostatecznie odbicie zostało wymazane. Widać spór pomiędzy tymi, którzy obawiają się recesji, a grupą starającą się nadal wierzyć w scenariusz łagodnego lądowania gospodarki w najbliższych kwartałach (soft-landing).
Brak wiary w ożywienie?
2024-08-08 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj rynek wydawał się być zadowolony zapewnieniami ze strony wiceszefa Banku Japonii, który stwierdził, że nie będzie dalszych podwyżek, dopóki nie dojdzie do uspokojenia sytuacji na rynkach. Po wzrostach rzędu nawet 2% na Wall Street doszło jednak do odwrotu sytuacji, co powiązane było ze sporą sprzedażą papierów dłużnych w USA. Dzisiaj poznamy też dosyć ważne dane z USA, które mogą pokazać, czy rynek pracy faktycznie znajduje się w tarapatach.
Rynki odzyskują równowagę
2024-08-07 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersRynki uspokoiły się. Giełdy odzyskały równowagę. Taki jest obraz po wtorkowym handlu. Sytuacja nie wygląda już tak źle jak na początku tygodnia. Indeks VIX zdołał opaść z ekstremalnie wysokich poziomów co jest dowodem mniejszej nerwowości na rynku. Japoński Nikkei zdołał odrobić straty i urósł o ponad 10 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Notowania EUR/USD oddaliły się od poziomu 1,10. Rynek zaczyna chłodno analizować ostatnie dane makro.
Maleją strachy przed recesją?
2024-08-07 Raport DM BOŚ z rynku walutNa rynkach zaczyna się przebijać narracja firmowana m.in. przez przedstawicieli znanych instytucji z USA, która podbija scenariusz soft-landingu (łagodnego lądowania) w gospodarce, jako ten bardziej prawdopodobny. Zwraca się m.in. uwagę na ostatnie dane z rynku pracy, które mogły być zaburzone (sezonowość i huragan), na co uwagę zwróciła już dwa dni temu Mary Daly z FED. Efekt? Giełdy próbują dalej odbijać, pomimo wiszącego nad nimi ryzyka geopolitycznego w postaci spodziewanego odwetu Iranu i jego sojuszników na Izraelu, co może dać pretekst do nowej wojny na Bliskim Wschodzie.