Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK

Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK

2023-07-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Amerykański dolar wyhamował zniżkę, ale nadal jest zbyt słaby, aby istotnie odbić się w górę. W rezultacie, notowania indeksu FUSD nadal poruszają się poniżej poziomu 100 pkt., dziś rano głównie w rejonie 99,60-99,80 pkt. Konsolidacja trwa także na wykresie EUR/USD, którego notowania poruszają się w nerwowym ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 1,12.
Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim sytuacja na rynku brytyjskiego funta.
Brytyjska inflacja zaskakuje

Brytyjska inflacja zaskakuje

2023-07-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek walutowy czeka na przyszłotygodniowe posiedzenia Fed-u oraz EBC. Mamy okres „blackout-u” co oznacza, że nie otrzymamy w najbliższych dniach żadnych nowych wskazówek od decydentów. Wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej lekko umocnił dolara, ale reakcja była umiarkowana. Kurs EURUSD wciąż znajduje się powyżej 1,12. Dziś rano interesująco zrobiło się na parach związanych z funtem. GBP osłabł po niższych od oczekiwań danych inflacyjnych.

Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?

Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?

2023-07-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty utrzymuje dosyć dobrą pozycję patrząc z perspektywy całego roku, choć po mocnym rajdzie łapie nieco zadyszki. Dzieli nas jedynie tydzień do decyzji najważniejszych banków centralnych na świecie, natomiast sporo pod względem komentarzy dzieje się również na naszym podwórku. Po dosyć jasnej komunikacji na ostatniej konferencji RPP na temat potencjalnych obniżek, komunikacja ta jest wzmocniona przez część członków, natomiast nieliczni jastrzębie wskazują na to, że ewentualna obniżka będzie błędem. Czego dalej oczekiwać po złotym w kontekście nadchodzących zmian?
Rynek miedzi w impasie

Rynek miedzi w impasie

2023-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozczarowujące poniedziałkowe dane makroekonomiczne z Chin nadały ton sytuacji na rynku miedzi na początku bieżącego tygodnia. Cena tego metalu, która już w piątek zawróciła na południe, w poniedziałek dostała mocny cios, a w kolejnych dniach kontynuowała zniżkę. Obecnie ceny miedzi w USA oscylują w rejonie 3,81 USD za funt.
Solidny dzień na GPW

Solidny dzień na GPW

2023-07-18 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj na rynku giełdowym w Polsce doszło do sporych wzrostów, motywowanych m.in. spółkami energetycznymi. Dzisiaj pozytywne nastroje na rynkach są kontynuowane, tym razem przede wszystkim w sektorze finansowym. To samo tyczy się Stanów Zjednoczonych, gdzie wyniki finansowe publikują największe banki, które chwalą się niezłymi liczbami. Czy rządowy program mieszkaniowy doprowadzi do dalszych wzrostów na GPW motywowanych akcjami banków oraz deweloperów?
Prognozowany spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA

Prognozowany spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA

2023-07-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dziś wyhamowały zniżkę i poruszają się w konsolidacji blisko wczorajszego poziomu zamknięcia. Z jednej strony, cena ropy naftowej znajduje się pod presją coraz gorszej sytuacji gospodarczej na świecie, w tym tygodniu podkreślonej przez poniedziałkowe słabe dane makro z Chin. Z drugiej strony, na rynek regularnie powracają obawy o podaż ropy naftowej, co wspiera kupujących na rynku tego surowca.
Dolar traci przed danymi o sprzedaży detalicznej z USA

Dolar traci przed danymi o sprzedaży detalicznej z USA

2023-07-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Główne indeksy giełdowe z Europy zanotowały spadki, z kolei indeksy zza oceanu zyskały. Jeśli chodzi o rynek walutowy, zmienność była ograniczona. Notowania głównej pary walutowej utknęły w lokalnej konsolidacji na wysokości szczytów ustawionych w minionym tygodniu. Z kolei dziś o poranku możemy ponownie obserwować nie znaczą słabość dolara, przez co mimo niewielkiej zmienności kurs EURUSD ponownie znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku.
Juan pod presją po słabych danych z Chin

Juan pod presją po słabych danych z Chin

2023-07-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po piątkowym odreagowaniu wzrostowym na dolarze dzisiaj nie ma już śladu. Co prawda amerykańska waluta nie traci na wartości tak dynamicznie jak w poprzednim tygodniu, jednak z powrotem znajduje się pod presją podaży. Indeks amerykańskiego dolara, FUSD, dziś porusza się w okolicach 99,50 pkt., a więc pozostaje poniżej psychologicznej bariery na poziomie 100 pkt. Notowania EUR/USD miały jedynie krótki przystanek w drodze na północ. Dzisiaj kurs tej pary walutowej pnie się dalej w górę do okolic 1,1240, wyznaczając nowe tegoroczne maksima. Dolar wykazuje słabość także w relacji do większości kluczowych walut świata.
Tydzień rozpoczęty zniżką na cen ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty zniżką na cen ropy naftowej

2023-07-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od luki spadkowej. To pogłębienie zniżki z piątku, wywołanej zmianą nastrojów na światowych rynkach finansowych oraz istotnymi informacjami dotyczącymi wydobycia ropy naftowej. Lekka korekta wzrostowa na amerykańskim dolarze już w piątek była jednym z czynników sprzyjających spadkom cen ropy naftowej.
Za nami tydzień wzrostów ryzykownych aktywów i spadków wartości USD

Za nami tydzień wzrostów ryzykownych aktywów i spadków wartości USD

2023-07-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Cały ubiegły tydzień przyniósł osłabienie dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji. Kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, która zaskoczyła rynki pozytywnie spadając o więcej niż oczekiwano. Piątkowy raport Uniwersytetu Michigan przyniósł wysoką wartość, co spowodowało, że szansa na wrześniową podwyżkę przez Fed urosła, choć wciąż rynek daje jej mniej szans niż 20 proc.
Jak nisko może spaść USDPLN?

Jak nisko może spaść USDPLN?

2023-07-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest ekstremalnie mocny patrząc na poziom pary USDPLN. Tak nisko para nie znajdowała się od lutego 2022 roku, choć patrząc na trend długoterminowy wciąż znajdujemy się relatywnie wysoko. Czy złoty ma jeszcze przed sobą więcej siły czy jednak większość ruchu to okoliczności zewnętrzne? Czy potencjalne obniżki w Polsce nie doprowadzą do zachwiania siły naszej waluty? Nie da się ukryć, że złoty jest jedną z silniejszych walut w stosunku do amerykańskiego dolara w perspektywie minionego półrocza.
Banki z przytupem zaczynają sezon wyników

Banki z przytupem zaczynają sezon wyników

2023-07-14 Komentarz giełdowy XTB
Choć nie da się jednoznacznie określić daty w którym rozpoczynamy sezon wyników za miniony kwartał, to uznaje się, że początek stanowią publikacje banków. Wobec tego możemy uznać symbolicznie, że właśnie ostatnia sesja w tym tygodniu była rozpoczęciem ważnego sezonu wyników w Stanach Zjednoczonych. Chociaż oczekiwania dotyczące sezonu są raczej mieszane, to jednak do tej pory wydaje się, że firmy dosyć mocno biją rynkowe oczekiwania. Czy Wall Street dostaje właśnie mandat do kontynuacji wzrostów?
Gdzie ta recesja?

Gdzie ta recesja?

2023-07-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania. Jak dotąd nie było jednak wielu dowodów rozpoczynającego się spowolnienia.
Cena ropy naftowej na drodze do trzeciej tygodniowej zwyżki

Cena ropy naftowej na drodze do trzeciej tygodniowej zwyżki

2023-07-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominuje strona popytowa. Mimo że dziś rano notowania tego surowca wyhamowały zwyżkę, to cena ropy znajduje się na drodze do trzeciego tygodniowego wzrostu z kolei. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 81,20 USD za baryłkę.
Kolejny dzień wzrostów na rynku akcji

Kolejny dzień wzrostów na rynku akcji

2023-07-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować kontynuację wzrostów na rynku akcji. Settlement risk on można tłumaczyć kolejnymi dobrymi odczytami makro z USA, które zwiększają szansę na zakończenie procesu zacieśniania polityki przez Fed. Dzisiejsze dane o inflacji producenckiej poznały spadek z 1,1% r/r do 0,1% r/r przy oczekiwaniach zakładających 0,4% r/r. W przypadku bazowego wskaźnika PPI także obserwowaliśmy większy od oczekiwań spadek z 2,8% r/r do 2,4% r/r (przy szacunkach mówiących o 2,7% r/r).
Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

2023-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych upłynęła pod znakiem dominacji jednego wydarzenia: odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższy od oczekiwań odczyt, wynoszący 3% rdr, stał także w dużym kontraście z odczytem sprzed miesiąca, wynoszącym 4% rdr. Wyraźny spadek inflacji w USA to sygnał dla Rezerwy Federalnej, że dalsze jastrzębie podejście może nie być konieczne, aby stłumić inflację.
Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

2023-07-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane inflacyjne miały wywołać większą zmienność na rynku i tak też się stało. Dolar osłabł a kurs głównej pary walutowej wyszedł na nowe, kilkunastomiesięczne maksima. Za USD płacimy ponownie poniżej 4 złotych. Publikacja CPI ze Stanów Zjednoczonych wywołała falę optymizmu, co zostało zobrazowane wzrostami głównych indeksów z Wall Street. Amerykańskie 2-letnie obligacje skarbowe (ich rentowności) spadły w okolice 4,66 proc.
Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

2023-07-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie ma łatwo, a trwająca od początku roku fala odpływu od waluty rezerwowej świata postępuje. Wczorajsza sesja w tej materii była wyjątkowo spektakularna, szczególnie z perspektywy Polski, ponieważ para USDPLN przebiła się poniżej psychologicznej bariery 4.0000. To jednak nie wszystko, albowiem inne waluty G7 również wybijały się na swoje nowe lokalne szczyty w stosunku do USD. Dlaczego tak się dzieje Tematem nr 1 wczorajszego dnia były odczyt danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Znaczący wzrost importu ropy naftowej do Chin

Znaczący wzrost importu ropy naftowej do Chin

2023-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Słabość amerykańskiego dolara istotnie przekłada się na rynki wielu surowców, w tym nie pozostaje obojętna na rynku ropy naftowej. Coraz niższe wyceny waluty USA przyczyniły się do zwyżki notowań ropy podczas wczorajszej sesji – obecnie notowania ropy znajdują się na najwyższym poziomie od 2 i pół miesiąca. Z kolei dane fundamentalne zeszły wczoraj na drugi plan. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które nie sprzyjały stronie popytowej na rynku tego surowca.
Szaleństwo niskiej inflacji

Szaleństwo niskiej inflacji

2023-07-12 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy kasowe takie jak Nasdaq oraz S&P 500 otworzyły się dzisiaj sporą luką wzrostową, najwyżej od kwietnia 2022 roku. Jest to efekt odczytu niskiej inflacji w Stanach Zjednoczonych, która wyniosła „zaledwie” 3%, będąc bardzo niedaleko celu inflacyjnego. Rynek ma nadzieje, że po lipcowej niemal pewnej podwyżce ze strony Fed, stopy procentowe pozostaną już na niezmienionym poziomie do końca tego roku. Poza euforią w USA obserwujemy niemal 3% wzrost indeksu WIG20 napędzanego bankami oraz sektorem wydobywczym.