Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wojenne nastroje na rynku

Wojenne nastroje na rynku

2022-02-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Jakkolwiek trudno nie pisze się o sytuacji rynkach finansowych w momencie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, to rynki pozostają bezwzględne i dyskontują konsekwencje działań militarnych, a także sankcji nałożonych przez kraje Zachodu. Doniesienia agencji informacyjnych wskazują na nieustające ataki na stolicę Ukrainy Kijów, a także alarmy rakietowe w innych częściach kraju.
Próba stabilizacji złotego

Próba stabilizacji złotego

2022-02-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby ustabilizowania zmienności na złotym oraz lekkie odbicie eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6219 PLN a euro, 4,1203 PLN względem dolara, 4,4602 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5290 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,036% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu przyniosły wyraźne odbicie na poziomie eurodolara oraz wyhamowanie spadku PLN.

Tragiczny dzień dla Ukrainy

Tragiczny dzień dla Ukrainy

2022-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową – Rosja zdecydowała się na otwarte zaatakowanie Ukrainy. Z punktu widzenia naszego sąsiada sytuacja wydaje się być naprawdę fatalna. Na ten moment nie ma wyraźnej odpowiedzi z Zachodu oprócz potępienia agresora. Oczywiście można oczekiwać bardzo ostrych sankcji, ale prawdopodobnie będzie to zbyt mało, aby powtrzymać Rosję przed dalszą realizacją swojego planu. Jest to oczywiście również dzień, który przynosi totalną wyprzedaż na giełdach oraz mocne wzrosty surowców, w których produkcję jest zaangażowana Rosja oraz Ukraina.
Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

2022-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczęty dziś w nocy atak Rosji na Ukrainę spowodował silne spadki indeksów rynków akcji na całym świecie. Główne indeksy wszystkich czynnych dziś rynków akcji w Azji i Oceanii spadały dziś od -1,05 proc. w przypadku chińskiego Shanghai B-Share Index do -3,86 proc. w przypadku Straits Times Index w Singapurze. Nowe przynajmniej roczne minima osiągnęły japoński Nikkei 225 (-1,81 proc.) i nowozelandzki NZX50.
Trudny czas dla rynków

Trudny czas dla rynków

2022-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna na Ukrainie otwiera nie tylko nowy rozdział na kartach nowożytnej historii. Zapowiada też istotną zmianę na rynkach finansowych - rynek byka dominujący w ostatnich latach, może ustąpić rynkowi niedźwiedzia. Rosjanie wkalkulowali sankcje Zachodu w swój szalony projekt reaktywacji byłego ZSRR. I dlatego nie oczekujmy, że kolejne restrykcje gospodarcze szybko zatrzymają Putina. Rosja może być nieobliczalna w swoich działaniach i to będzie rodzić stałe napięcie na rynkach.
Cena ropy Brent powyżej 100 USD po raz pierwszy od 2014 r.

Cena ropy Brent powyżej 100 USD po raz pierwszy od 2014 r.

2022-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Inwazja Rosji na Ukrainę stała się faktem, co naturalnie wstrząsnęło całym globalnym rynkiem finansowym, w tym także notowaniami ropy naftowej. Ceny ropy Brent dzisiaj przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Co prawda ta psychologiczna bariera nadal pozostaje silnym oporem dla notowań ropy, jednak nie ulega wątpliwości, że przy obecnej zmienności notowania ropy naftowej mogą na nią nadal napierać.
Czarny scenariusz

Czarny scenariusz

2022-02-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Za naszą wschodnią granicą realizuje się najgorszy ze scenariuszy. Rosyjskie wojska wkroczyły na Ukrainę i zaatakowały cele w całym kraju, co jeszcze kilka tygodni temu dla większości osób wydawało się nie do pomyślenia. Czwartkowy poranek na rynkach przynosi panikę, która w przypadku niektórych instrumentów przybiera niekontrolowaną już skalę, zaś w niektórych jest mniejsza.
Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

Tąpnięcie na złotym po ataku Rosji na Ukrainę

2022-02-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie awersji do ryzyka na rynkach wraz z eskalacją wydarzeń geopolitycznych na Ukrainie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6434 PLN za euro, 4,1293 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4951 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5758 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,959% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sankcje nie przeszkadzają giełdom

Sankcje nie przeszkadzają giełdom

2022-02-23 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj ogłoszono szereg sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję ze strony państw Zachodnich. Zapowiedziano również więcej wojsk NATO w krajach członkowskich w Europie Zachodniej. Mimo to rynki wyraźnie odbijają podczas dzisiejszej sesji, co może wskazywać na materializację ryzyka i wyjście z pozycji krótkich. Z drugiej strony może to być dopiero początek eskalacji konfliktu, dlatego nie można przyjmować, że dołek jest już za nami. Sankcje nałożone na Rosję raczej rozczarowują. Jak pokazuje historia, sankcje mają niewielki wpływ na dalszą działalność Rosji.
Sankcje

Sankcje

2022-02-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo inwazji Rosji na Ukrainę na rynkach nie lej się przysłowiowa krew. Więcej niepewności było w poniedziałek oraz przed weekendem. Znamy już wstępną reakcję USA oraz Europy, która jest niby początkiem kolejnych decyzji. Sytuacja może się oczywiście zmienić z każdym dniem i powinniśmy być tego świadomi. Czy zatem warto ponownie kupować akcje lub indeksy giełdowe w nadziei na wystąpienie na rynku „rajdu ulgi”? Świat oczywiście nie stoi obojętnie na działania najazdowe Władimira Putina.
Rynek ignoruje sankcje

Rynek ignoruje sankcje

2022-02-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wejście rosyjskiego wojska na terytorium Ukrainy jest faktem. Rosja dalej buduje swoje pozycje na granicy i dodatkowo na Białorusi, szykując się na potencjalną zaczepkę ze strony Ukrainy. Tymczasem Zachód nakłada sankcje na Rosję zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Sankcje jednak nie są tak drastycznie jak zapowiadano, co w zasadzie zostało zignorowane przez rynki finansowe. Jednocześnie jednak absolutnie nie możemy powiedzieć, że nastał spokój na rynkach finansowych.
Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

2022-02-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze wczoraj notowania ropy naftowej dynamicznie rosły, a cena ropy Brent sięgnęła niemal 100 USD za baryłkę, to dzisiaj rano poziomy trzycyfrowe na rynku tego surowca wyraźnie się oddaliły. Notowania ropy gatunku Brent rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia poniżej 94 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI otworzyły dzisiejszą sesję w okolicach 92 USD za baryłkę.
Rosja agresorem

Rosja agresorem

2022-02-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Władimir Putin zrobił pierwszy krok przed USA i Europą. Prezydent Rosji podpisał dekret o uznaniu separatystycznych republik Donieckiej oraz Ługańskiej. Można powiedzieć, że inwazja, której cały świat się obawiał właśnie się rozpoczęła. Reakcja rynków jest zrozumiała. Na razie to tylko kontynuacja korekty, choć nie wiemy do końca jakich będzie rozmiarów. Indeks strachu VIX na ten moment nie przekroczył jeszcze szczytów z końcówki stycznia tego roku czy listopada 2021. Złoto jest beneficjentem geopolitycznej zawieruchy i już jest wyceniane na poziomie 1912 USD za uncję.
Taka reakcja, jakie sankcje

Taka reakcja, jakie sankcje

2022-02-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki zachowują się dzisiaj tak, jakby przyjęły z ulgą to, że Rosjanie wkroczyli tylko do separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, nie decydując się na pełnowymiarową operację. Ale i również Zachód wydaje się być zaskoczony tym obrotem spraw i niezdecydowany, co do skali sankcji, jakie należy w takiej sytuacji nałożyć na Rosję. To ociąganie się generuje spekulacje, że faktycznie do żadnej poważnej wojny handlowej z Moskwą nie dojdzie i strach przed atomowymi restrykcjami mógł być nadmierny.
Cena ropy naftowej coraz bliżej 100 USD za baryłkę

Cena ropy naftowej coraz bliżej 100 USD za baryłkę

2022-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia oczy praktycznie całego świata skierowane są na działania Rosji na Ukrainie. Poniedziałkowy wieczór przyniósł głośne orędzie Władimira Putina, w którym poinformował on o uznaniu przez Rosję dwóch separatystycznych regionów w Donbasie (tzw. Republik Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej). Jednocześnie, rosyjski prezydent wezwał do obrony tych terenów przez wojska rosyjskie, co de facto oznacza inwazję Rosji na Ukrainę.
Rosja znowu dzieli Ukrainę

Rosja znowu dzieli Ukrainę

2022-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Kolejny podział Ukrainy staje się faktem. Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się uznać republiki separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co ma pokazać siłę Rosji w obecnym starciu. Rozwiązania ze strony Ukrainy i Rosji są ograniczone, choć oczywiście mogą wciąż prowadzić do pełnego konfliktu pomiędzy tymi dwoma krajami. Sytuacja na rynkach jest napięta, choć jednocześnie nie widać totalnej paniki i wyprzedaży. Ta sytuacja może się jednak szybko zmienić i bardzo prawdopodobne, że niestety na gorsze.
Wieje wschodni wiatr

Wieje wschodni wiatr

2022-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki żyją nadzieją, która jest coraz bardziej krucha. Może ona wynikać z braku zrozumienia rzeczywistej strategii Rosji, która jest zaplanowana na konflikt z Ukrainą - ten wydaje się być już nieunikniony, niezależnie od tego jakie wysiłki dyplomatyczne podejmie Zachód. To na co powinny się przygotować rynki to być długotrwała wojna finansowo-handlową z Rosją, choć jej skutki są teraz bardzo trudne do oszacowania, biorąc pod uwagę, że osłabiony przeciwnik może zachowywać się coraz mniej racjonalnie (łącznie z groźbami kierowanymi wobec państw NATO).
Spotkanie Biden-Putin obniża ryzyko

Spotkanie Biden-Putin obniża ryzyko

2022-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Od początku dzisiejszej sesji obserwujemy wyraźne umocnienie się euro, które w dosyć oczywisty sposób jest narażone na ryzyko związane z konfliktem pomiędzy Rosją oraz Ukrainą. Trudno mówić, że w trakcie weekendu doszło do większej eskalacji konfliktu, ale jednocześnie Rosja wciąż buduje swoje pozycje do potencjalnego ataku. Rynek zareagował jednak dosyć pozytywnie na potencjalne spotkanie między liderami USA oraz Rosji, czyli prezydentem Bidenem oraz prezydentem Putinem.
Podtrzymanie mocnego złotego pomimo napięć

Podtrzymanie mocnego złotego pomimo napięć

2022-02-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara oraz PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5161 PLN za euro, 3,9720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3249 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4242 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,878% w przypadku obligacji 10-letnich.
Arabscy producenci ropy naftowej zwolennikami przewidywalności

Arabscy producenci ropy naftowej zwolennikami przewidywalności

2022-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu notowania ropy naftowej zniżkowały, jednak ustabilizowały się i odrobiły część zniżek pod koniec tygodnia. Na rynku tego surowca nieustannie dominują dwa główne tematy. Pierwszym z nich są trwające negocjacje pomiędzy krajami zachodnimi a Iranem na temat potencjalnego powrotu do paktu nuklearnego z 2015 r. Zaczynają one przynosić pierwsze postępy i konkretne informacje, co budzi w inwestorach nadzieje na to, że z czasem zniesione zostaną także sankcje dotyczące ropy naftowej, a irański surowiec trafi w większych ilościach na globalny rynek. To zaś przyczynia się do spadku cen ropy.