Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty stabilny przed Fed

Złoty stabilny przed Fed

2022-12-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyższe zakresy eurodolara po wczorajszym wskazaniu CPI z USA. Słabszy dolar nie rzutuje jednak znacząco na notowania złotego, które pozostają w lokalnej konsolidacji. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6944 PLN za euro, 4,4149 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7540 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4597 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,453% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czekamy na inflację z USA

Czekamy na inflację z USA

2022-12-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki są w zasadzie już skoncentrowane na jednym - dzisiaj o godz. 14:30 opublikowany zostanie listopadowy odczyt inflacji CPI w USA, który może znaczyć wiele dla oczekiwań, co do jutrzejszego przekazu z FED. Mediana zakłada jej cofnięcie do 7,3 proc. r/r z 7,7 proc. r/r i do 6,1 proc. r/r z 6,3 proc. r/r w przypadku odczytu bazowego. Rynki nie przejęły się tym, że piątkowe dane PPI nie wypadły tak jak oczekiwano (inflacja spada wolniej). Nadal duże są nadzieje związane z tzw. pivotem FED, czego potwierdzenia mamy zobaczyć jutro.

Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

2022-12-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj bardzo ważny dzień dla rynków finansowych, choć jutro jest jeszcze ważniejszy. Niemniej dzisiaj poznamy odczyt inflacji CPI za listopad w USA, który może zdeterminować dalsze działania ze strony Rezerwy Federalnej. Chociaż sama decyzja dotyczące wysokości podwyżki w USA jest niemal pewna, to jednak wciąż nie jest pewne jak wysoko stopy procentowe mogą zajść i co Fed planuje w stosunku do dalszego programu redukcji bilansu.
Zamknięty ropociąg Keystone wsparciem dla cen ropy naftowej

Zamknięty ropociąg Keystone wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej pojawiły się niepokojące informacje z Ameryki Północnej, dotyczącej wycieku ropy naftowej z ropociągu Keystone,, transportującego surowiec z Kanady do Stanów Zjednoczonych. To kluczowy ropociąg zaopatrujący USA, tymczasem wiele wskazuje na to, że jego naprawa potrwa dłużej niż oczekiwano. Na ten moment nie jest wciąż znana data możliwego wznowienia działalności ropociągu, który ogólnie transportuje 620 tys. baryłek ropy dziennie z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w centralnej i południowej części Stanów Zjednoczonych.
Wtorkowe emocje z amerykańską inflacją

Wtorkowe emocje z amerykańską inflacją

2022-12-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W poniedziałek na rynkach finansowych przeważał apetyt na ryzyko. Indeksy z Wall Street przybrały kolor zielony. SP500 zyskał ponad 1,4 proc. Dow Jones urósł o 1,58 proc. a Nasdaq zamknął dzień wyżej o 1,26 proc. Dziś oczy inwestorów skierowane są na publikację amerykańskiej inflacji CPI, która pomoże w ustaleniu ścieżki stóp Fed w najbliższych miesiącach. EURUSD cały czas znajduje się w newralgicznym, pod kątem technicznym, miejscu. Przełamanie poziomu 1,06 jest dziś prawdopodobne.
Sesja pod znakiem gamingu

Sesja pod znakiem gamingu

2022-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upłynęła pod znakiem interesujących informacji z branży gamedev. Pozytywna informacja napłynęła ze spółki Creepy Jar. Sprzedaż gry Green Hell na platformy PC, w Microsoft Store i PlayStation Store przekroczyła 4 mln egzemplarzy, co stanowi bardzo dobry wynik dla gry, której premiera miała miejsce ponad cztery lata temu. Monetyzacja gry cały czas utrzymuje się na dobrym poziomie m.in. dzięki cyklicznie wydawanym darmowym dodatkom “Spirits of Amazonia”. Spółka pracuje aktualnie nad wydaniem gry o nazwie Chimera.
Umiarkowane odbicie dolara

Umiarkowane odbicie dolara

2022-12-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek dane o inflacji producenckiej za listopad nie były takie, jakie rynki chciałyby widzieć. Presja cenowa zaczyna maleć, ale odbywa się to wolno, co może rodzić obawy, iż FED nie będzie chciał szybko zrezygnować z zacieśniania polityki monetarnej. Na razie nie są one jednak duże - w piątek indeksy na Wall Street nieco potaniały, niewielki ruch w gorę odnotował dolar. Dzisiaj rano amerykańska waluta nieco zyskuje, ale zmiany są kosmetyczne.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży

Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży

2022-12-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od dobrze znanych pesymistycznych nastrojów. Cena ropy znajduje się nadal pod presją podaży, co wynika przede wszystkim z obaw związanych z globalną recesją i jej negatywnym wpływem na popyt na ropę naftową. Obecnie notowania ropy naftowej poruszają się na najniższych poziomach od roku – cena ropy WTI oscyluje w okolicach 71 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić około 76 USD.
Ok. 10 proc. wzrost cen amerykańskiego gazu ziemnego dziś rano

Ok. 10 proc. wzrost cen amerykańskiego gazu ziemnego dziś rano

2022-12-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne amerykańskie indeksy spadły w piątek w okolice swoich tygodniowych minimów (S&P 500 -0,73 proc., DJIA –0,9 proc., Nasdaq Composite –0,7 proc.). Tendencja spadkowa dominowała dziś rano również na rynkach akcji Azji i Oceanii. Najsilniej – o 2,2 proc. – spadał ze swojego osiągniętego w piątek ponad 3 miesięcznego maksimum Hang Seng. Spadków uniknęły jedynie główne indeksy giełd na Filipinach i w Indonezji. Niewielkie spadki dominowały dziś rano również na europejskich rynkach akcji (DAX –0,53 proc., CAC 40 -0,53 proc. ok. godz. 9:40). Swój najwyższy poziom w historii osiągnął dziś turecki XU100.
Kluczowy tydzień dla głównych rynków

Kluczowy tydzień dla głównych rynków

2022-12-12 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu należy spodziewać się podwyższonej zmienności. Przed nami trzy kluczowe decyzje banków centralnych. O poziomie stóp procentowych zdecydują Fed, EBC i BoE. Decyzję Rezerwy Federalnej poznamy w środę, z kolei Europejski Bank Centralny i Bank Anglii wydadzą swoje komunikaty w czwartek. Wcześniej, we wtorek zaprezentowane zostaną dane o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, które będą uważnie śledzone przez inwestorów w kontekście decyzji Fed.
Czy EURUSD przekroczy opór przy 1,0600?

Czy EURUSD przekroczy opór przy 1,0600?

2022-12-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla amerykańskiej waluty, która umocniła się w poniedziałek i wtorek w ujęciu do innych głównych walut. Druga część tygodnia przynosi jednak zmianę sentymentu i spadki USD. Kurs głównej pary na rynku Forex odbił się w poniedziałek od strefy oporowej w rejonach 1,0600, a dziś o poranku poziom ten został przetestowany ponownie. Jeśli doszłoby do jego złamania, to dolar mógłby znaleźć się w tarapatach, ponieważ kolejny ważny opór znajduje się dopiero 200 pipsów wyżej.
Indeksy odbijają po fatalnej passie

Indeksy odbijają po fatalnej passie

2022-12-08 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszenie nastrojów na giełdowych parkietach, gdzie byki próbują przerwać fatalną passę z ostatnich kilku sesji. Za oceanem kupujących wsparł dziś wyższy od poprzedniego wzrost wniosków o zasiłek. Wnioski wzrosły z 225 tys. do 230 tys, zgodnie z oczekiwaniami. Rynek próbuje interpretować dane na swoją korzyść i dostrzegł w raporcie słabnące perspektywy dla amerykańskiego rynku pracy. Pogorszenie warunków zatrudnienia może wpłynąć na złagodzenie dalszej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.
RPP ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku

RPP ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku

2022-12-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku i nie zaskoczyła. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, co było oczekiwane niemal przez każdego uczestnika rynku i jasno komunikowane przez większość członków Rady w ostatnich tygodniach. Złoty pozostaje stabilny i pojawiają się pytania, czy zakończył się już cykl podwyżek i kiedy będzie można oczekiwać ruchu w drugą stronę, czyli obniżek? Być może odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas konferencji prasowej NBP. Zapowiedziana jest ona na dzisiaj, 8 grudnia o godzinie 15:00.
Wall Street stąpa po niepewnym gruncie

Wall Street stąpa po niepewnym gruncie

2022-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy giełdowe rozpoczęły dzisiejszą sesje w mieszanych nastrojach, tracąc już piątą sesję z rzędu. Inwestorzy po kilku tygodniach wzrostów ponownie oceniają ryzyko i skutki głębokiej recesji w Chinach w otoczeniu zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne. Wzrostowi awersji do ryzyka sprzyjały dziś komentarze Władimira Putina, który wskazał na wzrost ryzyka konfliktu nuklearnego i nie wykluczył użycia broni jądrowej w odpowiedzi na ataki na terytorium Rosji.
RPP kończy z podwyżkami w tym roku!

RPP kończy z podwyżkami w tym roku!

2022-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami oraz wcześniejszymi zapowiedziami polskich bankierów centralnych, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas grudniowego posiedzenia. Oznacza to, że główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 6,75%. Z racji, że taka decyzja była przez rynki oczekiwana, złoty praktycznie nie reaguje. Kolejna ważna decyzja w marcu, kiedy poznamy najświeższe prognozy.
Nowe cykliczne minima cen kontraktów na ropę naftową

Nowe cykliczne minima cen kontraktów na ropę naftową

2022-12-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły wczoraj do najniższego poziomu od 2 tygodni (S&P 500 -1,44 proc., DJIA -1,03 proc.). Ponad tymi minimami utrzymywał się jeszcze Nasdaq Composite (-2 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś również przeważała tendencja spadkowa. Najsilniej – o 3,22 proc. – spadł dziś Hang Seng. Niewielkie wzrosty notowały jedynie główne indeksy giełd na Filipinach i w Nowej Zelandii.

Główne indeksy giełd w Europie notowały dziś rano przeważnie niewielkie zmiany (DAX -0,11 proc., CAC 40 +0,03 proc. ok. godz. 9:55).
Dolar nie chce czekać?

Dolar nie chce czekać?

2022-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie wczoraj nie pojawiły się kolejne "kontrowersyjne" dane z USA, ale mimo tego dolar ostatecznie zyskał. Dzisiaj rano ta tendencja została przyhamowana. Dlaczego jednak nie widzimy istotniejszej korekty, skoro kolejne istotne publikacje zaczną napływać dopiero od piątku (inflacja PPI)? Wydaje się, że ma to związek ze słabszymi nastrojami na rynkach akcji - te reagują nerwowo, gdyż perspektywy makro nie są dla nich korzystne - gospodarka i tak spowolni, a dodatkowo FED może mocniej docisnąć śrubę, jeżeli inflacja będzie za wolno spadać.
Dolar próbuje odzyskać siły

Dolar próbuje odzyskać siły

2022-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek nowego tygodnia handlowego przyniósł umocnienie amerykańskiej waluty. EURUSD odbił się dynamicznie od oporu przy poziomie 1,0600, a wczoraj ruch w dół (choć przy mniejszej zmienności) był kontynuowany. W środę sentyment jest mieszany, kurs EURUSD oscyluje w rejonach poziomu 1,0480, jednak po obronie wspomnianego poziomu 1,0600, niewykluczone jest pogłębienie spadków. W przypadku realizacji takiego scenariusza, kluczowym krótkoterminowym wsparciem do obserwacji pozostaje strefa przy 1,0240.
Import ropy naftowej do Chin najwyższy od 10 miesięcy

Import ropy naftowej do Chin najwyższy od 10 miesięcy

2022-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia przez światowe rynki finansowe przetacza się nastawienie risk-off. Cierpią na nim również notowania ropy naftowej – po poniedziałkowej przecenie o ponad 3%, we wtorek ceny tego surowca spadły o kolejne 3,5-4,0%. Dla notowań ropy WTI oznacza to zejście do okolic 74 USD za baryłkę, czyli do poziomów tegorocznych minimów. Z kolei dla cen ropy Brent oznacza to nie tylko przełamanie w dół wsparcia w okolicach 82,50 USD za baryłkę, ale także zejście poniżej psychologicznej bariery 80 USD za baryłkę. Cena ropy Brent ostatni raz notowała takie poziomy na początku stycznia br.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-12-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi dalszą presję podażową wokół eurodolara. Brak jest jednak istotniejszych zmian na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6901 PLN za euro, 4,4886 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7555 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4360 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,6% w przypadku obligacji 10-letnich.