Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy to czas na dyskusje o obniżkach stóp w Polsce?

Czy to czas na dyskusje o obniżkach stóp w Polsce?

2023-03-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Po raz szósty zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, nawet pomimo ostatniego niewielkiego wzrostu inflacji powyżej 17%. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu inflacja ponownie wzrośnie, ale nie powinno to zmienić nastawienia ze strony Rady, patrząc na najnowsze projekcje makroekonomiczne, które zostały obniżone. Z drugiej strony pozostają one na tyle wysoko, że szanse na obniżki stóp procentowych w tym roku są raczej niepewne.
Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

2023-03-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po silniejszym spadku we wtorek środowa sesja na amerykańskim rynku akcji przyniosła niewielkie ruchy (S&P 500 +0,14 proc., DJIA -0,18 proc., Nasdaq Composite +0,4 proc.). Dziś rano ok. godz. 9:30 cena kontraktów na S&P 500 spadała o 0,23 proc. Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś jakiejś wyraźniejszej tendencji: najsilniej – o 0,74 proc. – rósł filipiński PSEi, największy spadek – o 0,72 proc. – notował indyjski SENSEX 30.
Na europejskich rynkach akcji lekko przeważały dziś niewielkie spadki (DAX -0,18 proc., CAC 40 -0,33 proc. ok. godz. 9:30).

RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

2023-03-08 Market News XTB
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych. Jest to związane z dostępnością nowych projekcji makroekonomicznych, które pomimo możliwego wzrostu inflacji w lutym do wyższego niż obecnie poziomu, mogą pokazać szybsze schodzenie inflacji do celu. To z kolei będzie kluczowe przy dywagacjach na temat pierwszej obniżki stóp, być może w tym roku.
FED doprowadzi do recesji?

FED doprowadzi do recesji?

2023-03-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
"Jastrzębie" komentarze Jerome Powella przed Komisją Bankową Kongresu nieco zaskoczyły rynki. Niemniej szef FED po prostu musiał pokazać swoją determinację do doprowadzenia inflacji w stronę celu - taki jest przecież mandat banku centralnego. Nie musi to bynajmniej oznaczać, że w marcu zobaczymy podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów baz., jak to wycenia obecnie rynek dając temu scenariuszowi 70 proc. szans (model CME FED Watch).
Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

2023-03-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu. Jerome Powell zaprezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych z działań przez Fed. Stanowisko szefa rezerwy Federalnej było jednak bardziej jastrzębie niż spodziewały się tego rynki, co doprowadziło do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na zdanie, w którym Powell powiedział, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

2023-03-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym odebranym jako „jastrzębie” wystąpieniu przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły (S&P 500 -1,53 proc.. DJIA -1,72 proc., Nasdaq Composite -1,25 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,13 proc. Na giełdach Azji i Oceanii również dominowały dziś zniżki. Najsilniejsza nastąpiła w przypadku Hang Senga (-2,35 proc.). W Europie trudno mówić o jakiejś wyraźnej tendencji na rynkach akcji (DAX +0,1 proc., CAC 40 -0,1 proc.).
Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

Cena złota mocno w dół po wystąpieniu szefa Fed

2023-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach finansowych upływała najpierw na wyczekiwaniu na wystąpienie Jerome Powella w amerykańskim Senacie, a później na reakcjach na słowa szefa Fed. Jerome Powell okazał się bowiem nawet bardziej jastrzębi niż wcześniej oczekiwano, co miało niebagatelny wpływ na wycenę amerykańskiego dolara oraz nastroje na rynkach finansowych. Jerome Powell podkreślił wczoraj, że Fed prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe bardziej niż dotychczas oczekiwano w odpowiedzi na silne dane z amerykańskiej gospodarki i nadal wysoką inflację.
Wszystkie oczy skierowane na Powella

Wszystkie oczy skierowane na Powella

2023-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upływała pod znakiem względnej słabości w oczekiwaniu na przesłuchanie Przewodniczącego FED Jerome Powella przez Senacką Komisją Bankową. Jego wystąpienie nie przyniosło żadnych zaskakujących rewelacji, jednak mimo tego rynki europejskie zareagowały wyprzedażą. Również S&P 500 banks zareagował drastyczną przeceną w wysokości niemal 2,5%. Jednym z powodów może być próba “odczytania między wierszami” intencji FED w zakresie przyszłości prowadzenia polityki monetarnej.
Czy Powell umocni dolara?

Czy Powell umocni dolara?

2023-03-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, niemniej we wtorek rano dolar nieco odbija po tym, jak w poniedziałek po południu był nieco słabszy. Zmiany są jednak niewielkie. Najgorzej zachowuje się dolar australijski, który traci do USD aż 0,65 proc. Wprawdzie RBA podniósł dzisiaj stopy procentowe o 25 punktów baz. do 3,60 proc. (jak oczekiwano), ale komunikat był już mniej "jastrzębi" - decydenci nie definiują już dalszych podwyżek stóp procentowych, jako konieczność, a potrzebę, dając jednocześnie do zrozumienia, że ich szybki wzrost może redukować szanse na tzw. miękkie lądowanie gospodarki.
W oczekiwaniu na Powella

W oczekiwaniu na Powella

2023-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji mogliśmy obserwować mniejszą zmienność, a to z racji wyczekiwania na dzisiejsze przemówienie prezesa Fed. O godzinie 16:00 Jerome Powell wystąpi przed Komisją Bankową Senatu. Szef Rezerwy Federalnej będzie prezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych przez Fed kroków oraz tego, jak będzie się kształtowała polityka monetarna banku w przyszłości.
Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

Rynek ropy naftowej wrażliwy na szoki podażowe?

2023-03-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zwyżkach na początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dzisiaj oscylują blisko poniedziałkowego zamknięcia. Konsolidacja na rynku ropy wynika z wyczekiwania na nowe impulsy cenowe, które w tym tygodniu mogą być powiązane z sytuacją na szerokim rynku, głównie w kontekście sytuacji w amerykańskiej gospodarce (dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella, piątkowe dane z rynku pracy w USA). Wczoraj pod koniec dnia wsparciem dla notowań ropy naftowej okazały się słowa Mike’a Wirtha, CEO konglomeratu naftowego Chevron.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

2023-03-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA przyniosła niewielkie zmiany wartości głównych indeksów (S&P 500 +0,07 proc., DJIA +0,12 proc., Nasdaq Composite -0,11 proc.). Dziś ok. godz. 9:35 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,16 proc. Dziś o godz. 16-tej przewodniczący Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA. Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś niewielkie zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy - +0,92 proc. – notował tajlandzki SET Index.
SimFabric zwycięzcą sesji

SimFabric zwycięzcą sesji

2023-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upłynęła pod znakiem względnego spokoju, jednak dwa tematy akcyjne zasługują na szczególną uwagę, jeden z rodzimego rynku, jeden z zagranicy. Akcje spółki SimFabric zyskały dzisiaj ponad 40% po informacji, że spółka podpisała kontrakt z Microsoft Corporation. Umowa ta polega na współpracy przy wydaniu 6 gier na konsole Xbox. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Ponadto spółka w ciągu dwóch następnych lat planuje wydanie 13 gier. Warunki wydania siedmiu z nich są w trakcie negocjacji.
Pozycjonowanie pod Powella

Pozycjonowanie pod Powella

2023-03-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi mieszane otwarcie dla dolara. Widać, że inwestorzy zaczynają już ustawiać się pod wystąpienie szefa FED w Kongresie - jutro i w środę będzie on "zeznawał" w Kongresie prezentując półroczny raport nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Czy powróci wątek dezinflacji i w jakim stopniu? Jakby pod to rentowności amerykańskich obligacji wyraźniej cofają się w dół (w przypadku 10-letnich zeszliśmy poniżej 4,00 proc.), a indeksy na Wall Street zaliczyły w piątek mocne odbicie.
Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

2023-03-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zwyżkowały w piątek drugi dzień z rzędu wychodząc na najwyższe poziomy od 8 sesji (S&P 500 +1,61 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +1,97 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o 1,3 proc. – notował filipiński PSEi.
Podobnie była w Europie (DAX +0,21 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rano główne indeksy giełdowe w Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz na Łotwie.
Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Czekamy na Powella, RPP i NFP!

Czekamy na Powella, RPP i NFP!

2023-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Nadchodzący tydzień zapowiada się naprawdę interesująco. Czekają nas trzy ważne wydarzenia z perspektywy polskiego inwestora. Będziemy mogli usłyszeć Powella, który będzie się tłumaczył przed Kongresem z prowadzonej polityki, następnie poznamy najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat wysokości stóp procentowych, a w piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku za luty, które będą ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez Fed za nieco ponad 2 tygodnie.
Byki dominują końcówkę tygodnia

Byki dominują końcówkę tygodnia

2023-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia przynosi ulgę inwestorom i daje nadzieję na kontynuację byczego trendu - mimo obaw wokół bardziej jastrzębiej polityki Fedu. Choć nie jest jasne czy trend ten się utrzyma, widać że kupujący nie zamierzają poddać się tak łatwo. Wobec tej sytuacji uwaga Wall Street prawdopodobnie przeniesie się na kolejne wystąpienie Powella, które potencjalnie może stanowić wskazówkę, czy wzrostowemu momentum nie zabraknie paliwa. Wobec tak silnych danych z gospodarki może skutkować efektem zbliżonym do pamiętnej, jastrzębiej przemowy z Jackson Hole.
Dolar coraz wyżej?

Dolar coraz wyżej?

2023-03-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano dolar koryguje się na szerokim rynku, co próbuje się tłumaczyć wczorajszym komentarzem Raphaela Bostica z FED (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), którego zdaniem FED zakończy cykl podwyżek i będzie gotów przejść w tryb wait & see najpóźniej w drugiej połowie lata. To jednak bardziej pretekst, gdyż Bostic zwyczajowo był bardziej "centrowy", niż "jastrzębi".