Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrost importu ropy naftowej do Chin w październiku

Wzrost importu ropy naftowej do Chin w październiku

2022-11-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa słabość amerykańskiego dolara oraz niepewność związana z kolejnymi sankcjami narzucanymi na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę pozwoliły notowaniom ropy naftowej dynamicznie wystrzelić w górę podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Dzisiaj rano cena ropy porusza się niedaleko piątkowych maksimów, aczkolwiek ich nie przekracza.
Dlaczego dolar traci?

Dlaczego dolar traci?

2022-11-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi kontynuację słabości dolara obserwowanej w piątek po południu. Przypomnijmy - raport Departamentu Pracy powinien był zostać odebrany nieźle: w październiku amerykańska gospodarka odnotowała 261 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, a dane wrześniowe zrewidowano w górę do 315 tys. Gorzej zaprezentowały się dane o stopie bezrobocia (wzrost do 3,7 proc. zamiast 3,6 proc.), ale akceleratorem do sprzedaży dolara mogły być.... opublikowane dane o liczbie etatów według ankiety gospodarstw domowych, gdzie odnotowano spadek o ponad 300 tys. etatów.

Dolar stracił pomimo mocnego NFP

Dolar stracił pomimo mocnego NFP

2022-11-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar w zasadzie stracił całe umocnienie, które było związane z bardzo jastrzębią retoryką ze strony Rezerwy Federalnej zaprezentowaną podczas posiedzenia w minioną środę. Co ciekawe całe osłabienie przyszło wraz z publikacją bardzo dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych, które powinny jednak utrzymywać Fed na dalszym jastrzębim torze. Czy jest to jedynie chwilowe wycofanie najważniejsze waluty na świecie?
Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem

Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem

2022-11-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania srebra w tym tygodniu cechowała podwyższona zmienność – zwłaszcza w połowie tygodnia, kiedy to o wycenie tego i pozostałych szlachetnych kruszców w dużym stopniu decydowała decyzja Fed ws. stóp procentowych i oczekiwania związane z dalszą polityką monetarną prowadzoną przez Fed. Zapowiedzi jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej do prowadzonej w USA polityki monetarnej sprzyjały wyższej wycenie dolara oraz spadkom notowań metali szlachetnych. Niemniej, już od wczoraj na rynku srebra dominują z powrotem kupujący, a cena kruszcu obecnie porusza się powyżej poziomu 19,70 USD za uncję.
Funt nie otrzymał wsparcia od BoE

Funt nie otrzymał wsparcia od BoE

2022-11-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pomimo najwyższej od 33 lat podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, GBP stracił na wartości. Bank Anglii co prawda podtrzymał perspektywę dalszych kroków normalizacyjnych, ale aktualnie widzi niszczy szczyt kończący cały cykl zacieśniania monetarnego. Na „Wyspach” doszło do kolejne podwyżki stóp procentowych. BoE zdecydował się na taki sam krok (ruch w górę o 75 punktów bazowych do poziomu 3 proc.), jak dwa dni temu Fed a w ubiegłym tygodniu EBC. Sama decyzja była oczekiwana przez rynek, dlatego też nie było na tym polu żadnego zaskoczenia.
Nadzieje na pivot znów w gruzach

Nadzieje na pivot znów w gruzach

2022-11-03 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza konferencja Rezerwy Federalnej potwierdziła obawy inwestorów, którzy spodziewali się kontynuacji bardzo jastrzębiej narracji Powella. Wall Street znów obiecało sobie zbyt wiele i przepłaciło 'przedwczesną' chciwość spadkami w okolice rocznych minimów. Stopa procentowa w USA osiągnęła poziom 4% i możliwe, że docelowo wzrośnie powyżej 5%. Czy dla rynku akcji w obliczu słabnących nadziei na 'mięknący' Fed naprawdę zgasło światło w tunelu?
Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

2022-11-03 Analizy HRE INvestments
Ponad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%. Dla sporej części z nas wzrost cen jest znacznie bardziej dotkliwy. Wyższa inflacja oznacza, że ci z nas, którzy rok temu zanieśli do banku swoje pieniądze na roczną lokatę, realnie stracili ponad 15%.
Delikatne spadki na rynku ropy naftowej

Delikatne spadki na rynku ropy naftowej

2022-11-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół. Niemniej, w ujęciu ostatnich kilku tygodni, cena tego surowca z jednej strony jest wspierana obawami dotyczącymi podaży, a z drugiej strony – jest na nią wywierana presja wynikająca z obaw o spadek popytu. W kwestii podaży warto zwrócić uwagę na sytuację w krajach będących głównymi producentami ropy naftowej.
Dolar w górę, bo FED chce więcej podwyżek

Dolar w górę, bo FED chce więcej podwyżek

2022-11-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED przestawił wczoraj rynkowe akcenty. Na tyle, że inwestorzy liczący na grudniowy pivot poczuli się zawiedzeni. Wprawdzie Jerome Powell dał do zrozumienia, że w grudniu być może zobaczymy już mniejszą (50 punktową) podwyżkę stóp procentowych, ale dodał, że cały cykl może zakończyć się później i na wyższych poziomach niż sądzono wcześniej (przypomnijmy, że sufit na bazie szacunków z września to okolice 4,6 proc.).
Mistrzowska retoryka Powella

Mistrzowska retoryka Powella

2022-11-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Powell – prezes Rezerwy Federalnej – umocnił dolara, pomimo, że ogłosił prawdopodobne zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych. Kluczowe okazało się stwierdzenie, że zakończenie cyklu będzie miało miejsce na wyższym poziomie niż oczekiwano, co oznacza, że cały proces zaostrzania polityki monetarnej wydłuży się w czasie.
Powell miażdży nadzieje rynku

Powell miażdży nadzieje rynku

2022-11-03 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich komentarzach dużo uwagi poświęcaliśmy rynkowym nadziejom na tzw. Pivot Fed, czyli zmianę polityki najważniejszego banku centralnego na świecie. Wczorajsza decyzja miała ją przynieść, a w zamian inwestorzy dostali bardzo jastrzębi przekaz. Zyskuje dolar, akcje tracą. Wczorajsza decyzja Fed zaserwowała inwestorom prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Sama podwyżka stóp procentowych – choć duża (+75bp, główna stopa wynosi 3,75-4%), nie zrobiła wielkiego wrażenia, bo była oczekiwana przez rynek.
Rynki czekają na

Rynki czekają na "gołębi" FED?

2022-11-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar traci na szerokim rynku, a inwestorzy spekulują o tym, na ile dzisiejszy komunikat FED wypadnie "gołębio", co pozwoli rozgrywać potencjalny pivot FED na posiedzeniu w połowie grudnia. Tym samym dzisiejsza podwyżka stóp o 75 punktów bazowych byłaby ostatnią w tej skali w cyklu rozpoczętym kilka miesięcy temu. W grudniu ruch byłby już mniejszy (50 punktów baz.), a w przyszłym roku FED podniósłby jeszcze stopy procentowe o 25 punktów baz. w jednym, bądź dwóch ruchach, ...
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

2022-11-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej pozostaje rozchwiana. Notowania tego surowca w ostatnich tygodniach poruszają się bez wyraźnego kierunku. Z jednej strony, inwestorzy obawiają się recesji i powiązanego z nią spadku popytu na paliwa na świecie – ale z drugiej strony, niski poziom zapasów ropy i limity jej produkcji ograniczają potencjał spadkowy cen tego surowca.
Oczy inwestorów zwrócone w kierunku decyzji Fed

Oczy inwestorów zwrócone w kierunku decyzji Fed

2022-11-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo długiego weekendu w Polsce, zdecydowana większość światowych rynków działała wczoraj normalnie. Wtorkowa sesja przyniosła nieznaczne cofnięcie na amerykańskim rynku akcji, a także umocnienie dolara. Jeśli chodzi o dziś, kluczowym wydarzeniem dnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat Fed zostanie podany o godzinie 19;00, a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa, której przewodnicy zł bdzie prezes Fed - Jerome Powell.
Co zrobi Fed w grudniu oraz w 2023 roku?

Co zrobi Fed w grudniu oraz w 2023 roku?

2022-11-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
To raczej pewne, że dziś Rezerwa Federalna podniesie po raz czwarty stopy procentowe ponownie o 75 punktów bazowych. W kolejnych tygodniach Fed będzie jednak zapewne coraz bardziej przygotowywał uczestników rynku na mniejsze kroki w zakresie stóp. Stopniowo zbliża się przecież szczyt całego cyklu, który to Fed będzie chciał osiągnąć prawdopodobnie w wolniejszym tempie, aby nie mieć zbyt gwałtownego przejścia z fazy podwyżek stóp do fazy ich utrzymywania.
Kontynuacja odbicia dolara

Kontynuacja odbicia dolara

2022-10-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano amerykańska waluta zyskuje na szerokim rynku, na co wpływ ma pogorszenie się nastrojów w Azji. Indeksy PMI z Chin wypadły słabo (oba spadły poniżej bariery 50 punktów (przemysł 49,2 pkt., usługi 48,7 pkt.), a tamtejsze władze poinformowały o nowych ogniskach koronawirusa, co rodzi obawy przed kolejnym paraliżem (w kontekście nadal stosowanej przez władze polityki zero-COVID).
Spadkowa końcówka miesiąca na rynku ropy naftowej

Spadkowa końcówka miesiąca na rynku ropy naftowej

2022-10-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień, i jednocześnie ostatnią sesję października, od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje w rejonie 92 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę. Słaby początek tygodnia na rynku ropy to m.in. efekt rozczarowujących danych makroekonomicznych z Chin. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług wg CFLP za październik znalazły się na poziomach nieprzekraczających 50 pkt., co oznacza spadek aktywności obu sektorów.
Euro niewrażliwe na dane o inflacji

Euro niewrażliwe na dane o inflacji

2022-10-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowe wysokie wskaźniki inflacyjne ze strefy euro prawie w ogóle nie wsparły wyceny wspólnej waluty. Być może był to efekt gołębio zinterpretowanego posiedzenie EBC, które zakończyło się konferencją prasową w czwartek . Dzisiejsze dane również nie powinny wpływać jakoś istotnie na kurs euro. Rynek walutowy wydaje się mieć ustalony pogląd na to, jak obecnie myśli EBC.
Czy Fed wyhamuje z podwyżkami?

Czy Fed wyhamuje z podwyżkami?

2022-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy po decyzji EBC, która ostatecznie została odebrana jako gołębia. Wcześniej Bank Kanady zdecydował się na ograniczenie wielkości podwyżek. Czy teraz ten sam scenariusz będzie miał miejsce ze strony Rezerwy Federalnej? O ograniczeniu ilości i wielkości podwyżek słyszymy w zasadzie od samego początku cyklu, choć najwięcej o pivocie rozmawiano w trakcie wakacji. Teraz sam Fed w swoich wypowiedziach sugeruje, że prędzej czy później sam zwrot nastąpi. Czy będzie to już podczas ostatniego posiedzenia?
Pivot zaczarował byki na Wall Street

Pivot zaczarował byki na Wall Street

2022-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe nie przestają wierzyć w pivot. Wyobraźnię byków rozpalił odczyt inflacji CPE oraz rynkowe pogłoski, wedle których analitycy BlackRock spodziewają się ‘gołębiego języka’ ze strony Jerome’a Powella na konferencji FOMC w przyszłym tygodniu. Inflacja PCE, która stanowi istotny wskaźnik dla Fedu wzrosła do 5,1% w ujęciu rocznym wobec 5,2% oczekiwań rynku i 4,9% poprzednio. W ujęciu miesięcznym PCE bazowa wzrosła zgodnie z oczekiwaniami, o 0,5% wobec poprzednich 0,6%.