Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty nieco stabilniejszy...

Złoty nieco stabilniejszy...

2023-08-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Chociaż na globalnych rynkach nadal jest dość nerwowo - wczoraj indeksy na Wall Street po raz kolejny poszły w dół - to na rynku złotego osłabienie z tym związane jest niewielkie. Na parze EURPLN pozostajemy wokół 4,47, a USDPLN 4,1050. To 2-3 grosze poniżej maksimów z wtorku, kiedy to na nerwową reakcję rynków nałożyła się niska płynność z okazji święta. Fakt, że złoty nie pobił tych poziomów, chociaż EURUSD zszedł niżej (dołek z wczorajszego wieczora to 1,0855). Czy to świadczy o jego sile? Trudno ocenić.
Możliwy krótki przystanek?

Możliwy krótki przystanek?

2023-08-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wieczorem dolar dostał dodatkowe wsparcie za sprawą opublikowanych zapisków z czerwcowego posiedzenia FED, które pokazały, że kwestia jesiennej podwyżki stóp procentowych nie jest zamknięta. Po ostatnich danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej szacunki na taki ruch według modelu CME FED Watch wzrosły do 36 proc. podczas posiedzenia zaplanowanego na 1 listopada.

Protokół z posiedzenia FOMC lekko zwiększył szanse podwyżek stóp

Protokół z posiedzenia FOMC lekko zwiększył szanse podwyżek stóp

2023-08-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeksy amerykańskiej giełdy sukcesywnie schodzą na niższe poziomy. Na razie jest to jedynie korekta. Wczoraj spadki przyspieszyły po protokole FOMC, z którego wynika, że większość uczestników nadal dostrzega znaczące ryzyko wzrostu inflacji, co może wymagać dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Rynek zdecydował, że to zła informacja dla akcji a dobra dla dolara. Główna para walutowa przekroczyła poziom 1,09 i znajduje się poniżej. Rentowności obligacji USA rosną, co wskazuje, że dalszy wzrost kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych jest możliwy, choć nie można wykluczyć wrześniowej pauzy.
Podział w Rezerwie Federalnej

Podział w Rezerwie Federalnej

2023-08-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Minutes z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazał lekki rozdźwięk między decydentami polityki monetarnej. Oczywiście większość wciąż widzi spore ryzyko wyższej inflacji, co może generować potrzebę na dalsze podwyżki, ale kilku widzi też ryzyko nadmiernego zacieśniania. Rynek odczytał zapiski rozmów bankierów wyraźnie jastrzębio, chociaż jednocześnie widać otwartą furtkę ku utrzymaniu stóp procentowych bez zmian podczas kolejnych spotkań.
USDPLN powyżej 4,10

USDPLN powyżej 4,10

2023-08-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Dobra passa amerykańskiej waluty jest kontynuowana - sprzyja temu podbicie trybu risk-off na rynkach po tym jak w ostatnich dniach mieliśmy pytania o siłę wzrostu gospodarczego w Chinach po serii słabych danych gospodarczych, obawy związane z sezonem wyników w USA i sytuacją wokół amerykańskich banków po ostrzeżeniach agencji ratingowych, czy też wreszcie oczekiwaniach, co do jesiennej podwyżki stóp procentowych przez FED.
Dolar nieznacznie niżej przed publikacją minutes FOMC

Dolar nieznacznie niżej przed publikacją minutes FOMC

2023-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo, że wczoraj w Polsce mieliśmy święto, tak światowe rynki działały normalnie. We wtorek obserwowaliśmy odwrót od ryzykownych aktywów, główne indeksy giełdowe z Europy i USA znalazły się pod kreską, z kolei na rynku Forex nastroje były mieszane. Dzisiejszy poranek przynosi z kolei nieznaczne osłabienie amerykańskiej waluty. Kurs głównej pary walutowej nieznacznie rośnie, do 1,0920, niemniej sentyment w krótkim terminie wydaje się niekorzystny dla EUR.
Słabe chińskie dane i obawy o rating banków USA

Słabe chińskie dane i obawy o rating banków USA

2023-08-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Korekta spadkowa na giełdach trwa. Wczoraj sentyment został pogorszony przez agencję Fitch, która wydała ostrzeżenie dla ratingu dużych banków w USA. Do tego doszły jastrzębie komentarze z Fed. Obawy o globalny wzrost gospodarczy zostały podsycone przez gorsze od oczekiwań dane z Chin. Jeden z analityków Fitch wprost ostrzegł, że sektor bankowy USA jest blisko kolejnych zawirowań. Mowa tu o potencjalnej możliwości obniżeniu ratingu dużych banków, wśród których jest m.in. JPMorgan Chase.
Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-08-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia przynosi kontynuację spadkowej korekty na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca zniżkują na fali wzrostu awersji inwestorów do ryzyka oraz siły amerykańskiego dolara. Na razie korekta jest niewielka, jednak perspektywy do utrzymania się siły dolara nadal generują presję spadkową na ceny ropy. Jednak w kontekście fundamentów, inwestorzy na rynku ropy naftowej mają także wiele argumentów podtrzymujących scenariusz utrzymywania się wyższych cen ropy. Jednym z najważniejszych jest niski poziom zapasów tego surowca, na który wpływa ograniczenie wydobycia ropy naftowej m.in. w Rosji i w krajach OPEC.
Dolar znowu w natarciu

Dolar znowu w natarciu

2023-08-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański ponownie zalicza się do najmocniejszych walut na rynku na początku nowego tygodnia. Wydaje się, że świat przestał się przejmować decyzją Fitch o obniżeniu ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych i dopiero kolejny ruch ze strony innej agencji (przede wszystkim Moody’s) mógłby zmienić perspektywę dolara. Co ciekawe, nie obserwujemy wzrostu cen obligacji, tak jak było to w 2011 roku, kiedy gotówka zaczęła uciekać do bezpiecznej przystani.
Kto pierwszy obniży stopy procentowe: Fed czy EBC?

Kto pierwszy obniży stopy procentowe: Fed czy EBC?

2023-08-13 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wszystko wskazuje na to, że to właśnie Fed jako pierwszy rozpocznie obniżki stóp procentowych. EBC prawdopodobnie zrobi to później. Rynek też tak zakłada. Hipotetyczna styczniowa obniżka w USA jest wyceniana na blisko 35 proc. szans, podczas gdy pierwsza redukcja w strefie euro jest możliwa dopiero w marcu, choć prawdopodobieństwo takiego ruchu jest małe i wynosi ok 26 proc. Te różnice w wycenie rynkowej mogą wynikać z kilku powodów.
Sentyment dyktuje kierunek dolarowi?

Sentyment dyktuje kierunek dolarowi?

2023-08-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji CPI w USA ostatecznie nie osłabiły dolara. Ten zyskał w ślad za pogorszeniem się nastrojów na rynkach akcji - tryb risk-off bardziej wspiera USD, niż klasyczne safe haven, jak CHF, czy JPY. Efekt to m.in. podbicie USDJPY w okolice bliskie lipcowym szczytom przy 145,00. Dlaczego rynki akcji mają się gorzej? Wpływ na to zaczynają mieć m.in. obawy związane z kondycją światowej gospodarki, mi.in. za sprawą ostatniego rozczarowania publikacjami z Chin, ale i też polityką banków centralnych - pojawiają się głosy, że przyszły rok (2024) może być trudny.
Inflacja osłabia dolara, komentarze z Fed działają odwrotnie

Inflacja osłabia dolara, komentarze z Fed działają odwrotnie

2023-08-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane o inflacji w USA wspierają podejście Fed-u, które w skrócie można określić jako: poczekamy, zobaczymy. Wrześniowa podwyżka stóp procentowych może przemienić się w pauzę, ale również może się okazać, że lipcowy ruch w górę na stopach był ostatnim w całym cyklu zacieśniania monetarnego. Kolejne dane będą wciąż mocno obserwowane. Dolar zareagował na początku osłabieniem, ale w kolejnych godzinach nastąpiła reakcja odwrotna (spowodowana wypowiedziami Mary Daly z Fed) i ostatecznie kurs EUR/USD zamknął dzień poniżej 1,10.
Wyczekiwanie na dzisiejszy raport na temat CPI w USA

Wyczekiwanie na dzisiejszy raport na temat CPI w USA

2023-08-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o godz. 14:30 zostaną w Stanach Zjednoczonych dane na temat zachowania CPI i „bazowego” CPI w lipcu br. Ankietowani ekonomiści oczekują wzrostu rocznej dynamiki CPI z najniższego od marca 2021 poziomu osiągniętego w czerwcu br. (3 proc.) do 3,3 proc. Gdyby tak się rzeczywiście stało, byłby to pierwszy wzrost rocznej dynamiki CPI w USA po 12 miesiącach spadku. Według prognoz roczna dynamika „bazowego” CPI na pozostać na poziomie z czerwca czyli +4,8 proc.
Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej

2023-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zwyżkowały, a dzisiaj poruszają się blisko środowych zamknięć. Tym samym, cena tego surowca ma szansę na kolejny wzrostowy tydzień. Cena ropy WTI przekracza już 84 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 87,60 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, wsparciem pozostają obawy związane z podażą. Kilka dni temu kraje OPEC+, w tym Arabia Saudyjska, utrzymały spore cięcia wydobycia ropy naftowej na niezmienionym poziomie, zapowiadając, że mogą one być wręcz pogłębione. Z kolei w rejonie Morza Czarnego nie ustają działania wojenne, które budzą pytania o przyszłość dostaw ropy naftowej z Rosji.
Czy inflacja w USA odbije?

Czy inflacja w USA odbije?

2023-08-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj po południu poznamy jeden z ważniejszych odczytów makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to inflacja CPI! Jest to o tyle ważny odczyt, że efekt bazy będzie w tym momencie coraz mniejszy z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo wyraźnie odbijają ceny energii, dlatego na złość Fedowi najprawdopodobniej inflacja odbije. Kluczowa jest jednak skala odbicia. Czy będzie to odbicie zgodne ze średnim miesięcznym wzrostem inflacji, czy jednak zaskoczymy się pozytywnie i inflacja nie będzie odbijać do końca tego roku.
Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej w USA

Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej w USA

2023-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na delikatnym plusie, mimo początkowych zniżek. W drugiej części dnia cena ropy odrobiła wcześniejsze zniżki z nawiązką, czemu sprzyjają utrzymujące się na światowym rynku obawy o podaż tego surowca i niski poziom jego zapasów. Jednak dzisiaj cena ropy nie ma już siły do kontynuacji zwyżek, co z kolei także ma swoje uzasadnienie fundamentalne.
Chwilowe wyciszenie?

Chwilowe wyciszenie?

2023-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj mieliśmy wyraźniejszą falę risk-off na rynkach na co złożyły się słabsze dane z Chin dotyczące bilansu handlowego, decyzja o nowym podatku od nadzwyczajnych zysków banków we Włoszech, czy też rewizja ratingu dla szeregu małych i średnich banków w USA przez agencję Moody's. Poza tym cały czas czekamy na dane o inflacji w USA za lipiec, które poznamy w czwartek, czyli już jutro.
Spokój po burzliwym początku tygodnia

Spokój po burzliwym początku tygodnia

2023-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że środek tygodnia przynosi uspokojenie na rynkach finansowych. Inflacja w Chinach kontynuuje spadki, choć nieco mniej niż oczekiwano. Niemniej wciąż inwestorzy mają wątpliwości, co do możliwego ożywienia gospodarczego w Chinach, a do tego rosną ceny ropy naftowej, co może spowodować wzrosty inflacji na koniec roku. Jak ma się złoty po jednym z najmocniejszych osłabieni w tym roku?
Dane z Chin pogarszają nastroje

Dane z Chin pogarszają nastroje

2023-08-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD korygował wczoraj wzrostowy ruch z piątku, który był wywołany publikacją NFP. Dołek został ustanowiony w okolicach 1,0930. Dziś od rana główna para walutowa lekko zyskuje. Wczoraj nastroje giełdowe były słabe a indeksy z Wall Street spadały, choć ostatecznie zniżki nie przekroczyły 1 proc. Zniżki to po części wpływ wczorajszych słabych danych eksportowych Chin, które wywołały obawy o globalną gospodarkę. Dziś kalendarz makro ponownie jest ubogi. Rynek oczekuje na jutrzejszy raport o inflacji z USA.
Czarne chmury wracają na giełdy - indeksy w korekcie

Czarne chmury wracają na giełdy - indeksy w korekcie

2023-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach finansowych obserwujemy dziś powszechną awersję do ryzyka, która udziela się nastrojom na WIG. Benchmark WIG20 osunął się dziś o 1,8% i niewykluczone że przetestuje w najbliższej przyszłości wsparcie przy 2100 pkt. Na tle indeksy zdecydowanie lepiej radziły dziś sobie DAX, FTSE czy CAC40 ale wszyskie trzy notowane dziś były pod kreską. Wydaje się, że presję na realizację zysków i przysłowiowe uchodzenie powietrza z giełdowego balonika nałożyła decyzja Fitch Ratings.