Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

2023-03-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi wzrosty na europejskim i amerykańskim rynku akcji. Ożywienie kupujących dotarło także na polski parkiet. Indeks WIG20 ma za sobą jedną z najlepszych sesji w 2023 roku, wzrósł dziś o 3,14%. Sentyment wsparły niemal 14% wzrosty Allegro, które zaskoczyło wynikami. Bardzo udaną sesję ma za sobą także segment WIG-Banki, który zyskał dziś ponad 2,4%. Pomogły głębokie poziomy wyprzedania z ostatnich tygodni oraz ogólny spadek obaw o kondycję sektora finansowego.
Czy to koniec problemu inflacji w Europie?

Czy to koniec problemu inflacji w Europie?

2023-03-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Koniec marca przeżywamy w bardzo optymistycznych nastrojach. Nie tylko wydaje się, że kryzys bankowy został zażegnany, ale również inflacja pokazuje wyraźne spowolnienie. Dane z Hiszpanii napawają ogromnym optymizmem, co również jest widoczne w cząstkowych danych z Niemiec. Z drugiej strony dotyczy to głównej inflacji, gdyż inflacja bazowa pozostaje na wysokim poziomie, co może odbić się jeszcze czkawką europejskim decydentom. Czy jednak spadek głównej inflacji nie jest wystarczającym powodem, aby Europejski Bank Centralny zmniejszył podwyżki?

Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA

Ceny ropy naftowej stabilne w obliczu danych z Iraku i USA

2023-03-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych zwyżkach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, cena tego surowca wczoraj delikatnie spadła, odreagowując wcześniejszy optymizm. Miało to swoje uzasadnienie, bowiem czynniki, które w największym stopniu wpływały na ruch wzrostowy podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji, powoli ustępują. Chodzi oczywiście o kwestię eksportu ropy naftowej z północnego Iraku, a dokładniej z cieszącego się częściową autonomią regionu Kurdystanu.
Wyraźniejsza dezinflacja w Eurolandzie?

Wyraźniejsza dezinflacja w Eurolandzie?

2023-03-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek nie przynosi wyraźniejszych wskazań na rynku FX - dolar słabnie do części walut, choć ruch jest kosmetyczny (najsilniejsze są waluty Antypodów, jen, oraz funt), oraz zyskuje wobec mniejszego odsetka w którym znajdują się chociażby korony skandynawskie. Stabilne pozostaje euro, chociaż na wykresie EURUSD jesteśmy coraz bliżej linii trendu wzrostowego, która być może zostanie złamana.
Uwaga rynku skupiona ponownie na danych

Uwaga rynku skupiona ponownie na danych

2023-03-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na rynek powrócił apetyt na ryzyko. Akcje na całym świecie odbiły. Z amerykańskich indeksów najlepiej radził sobie Nasdaq Composite, który zamknął dzień wyżej o 1,8 proc. W Europie Dax zyskał 1,23 proc. Na FX widać małą zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850. Pokazująca często globalne nastroje rynkowe para AUD/JPY rosła trzeci dzień z rzędu zahaczając o pułap 88,8. Z kolei rentowność amerykańskiego długu pozostała na podobnym poziomie. 2-latki wskazują 4,11.
Powraca wątek Tajwanu?

Powraca wątek Tajwanu?

2023-03-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar odbija na szerokim rynku przerywając spadki obserwowane od początku tygodnia. Zmiany są jednak kosmetyczne, wyjątkiem jest najsłabszy w zestawieniach jen, który traci wobec dolara blisko 0,8 proc. Nie można wytłumaczyć tego jakimś mocniejszym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji. W mediach rezonuje dzisiaj wypowiedź nowego wiceprezesa BOJ (Uchida), który zwrócił uwagę, że wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządu Japonii do poziomu 2,0 proc. (obecnie wynoszą one 0,30 proc.) mógłby doprowadzić do sytuacji w której "niezrealizowana" strata sięgnęłaby astronomicznej kwoty 50 bln JPY.
Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów notowań tego surowca. Cena ropy naftowej WTI w rezultacie oscyluje obecnie w okolicach 73,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 78,50 USD za baryłkę. Ważną przyczyną zwyżek notowań ropy naftowej jest wstrzymanie dostaw tego surowca z irackiego Kurdystanu do tureckiego portu w Ceyhan. Częściowo autonomiczny rejon Kurdystanu, znajdujący się w północnej części Iraku, posiada spore złoża ropy w okolicach miasta Kirkuk, z których dotychczasowy eksport przez Turcję wynosił około 450 tys. baryłek ropy dziennie.
Wyczekiwanie na nowe sygnały

Wyczekiwanie na nowe sygnały

2023-03-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W trakcie wtorkowej sesji na amerykańskim rynku akcji nie doszło do jakichś znaczących rozstrzygnąć (S&P 500 -0,16 proc., DJIA -0,12 proc., Nasdaq Composite -0,45 proc.). Wykres S&P 500 od początku lutego odbija się po raz kolejny od opadającej linii oporu wyznaczanej przez poziomy szczytów z 2 lutego, 7 lutego, 14 lutego, 6 marca, 22 marca i 27 marca. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 rosła ok. godz. 9:25 o 0,72 proc. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych pod wpływem niepokojących wieści napływających ostatnio z sektora bankowego atakowała w miniony piątek poziom swych minimów z połowy stycznia oraz początku lutego.
Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

2023-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od spokojnej konsolidacji, jednak zakończyły ją już na około 5-procentowym plusie. Był to największy dzienny wzrost cen ropy naftowej od ponad czterech miesięcy. W rezultacie, cena ropy WTI podskoczyła do okolic 73 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do rejonu 77,70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane. Bezpośrednią przyczyną wzrostów notowań ropy naftowej okazały się doniesienia z Turcji o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej z Kurdystanu przez port w Ceyhan za sprawą sporu z Irakiem.
Dolar kontynuuje słabość

Dolar kontynuuje słabość

2023-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta pozostaje w odwrocie - wtorek przynosi spadek dolara na większości relacji. Motyw to oczekiwania rynków, co do pierwszych obniżek stóp procentowych przez FED, które wskazują na początek cyklu już od lipca. Kluczowe dane w tym tygodniu to odczyty inflacji dla strefy euro (HICP) i PCE Core dla USA, które poznamy w piątek, ale jeszcze dzisiaj po południu uwagę przyciągną dane nt. zaufania konsumentów sporządzane przez Conference Board (godz. 16:00).
Czy to na pewno koniec kryzysu bankowego?

Czy to na pewno koniec kryzysu bankowego?

2023-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w piątek wydawało się, że kryzys bankowy może wrócić jeszcze z większym impetem niż było to w przypadku Silicon Valley Bank czy Credit Suisse. Akcje Deutsche Banku były silnie wyprzedawane wobec znacznego wzrostu kosztów zabezpieczenia przed potencjalnym upadkiem banku (tzw. CDS-ów). Okazuje się jednak, że sytuacja płynnościowa banku jest o niebo lepsza niż w przypadku wcześniej wspomnianych przypadków. Czy możemy mówić już o końcu kłopotów sektora bankowego? Czy nie powinniśmy jeszcze usypiać naszej płynności. Jak w tym wszystkim wypadają najważniejsze waluty świata?
Mocny wzrost rentowności amerykańskiego długu

Mocny wzrost rentowności amerykańskiego długu

2023-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj powrócił optymizm na rynki. Rentowność amerykańskich obligacji wzrosła na skutek osłabienia obaw o „zarażenie” sektora finansowego. Akcje amerykańskich banków regionalnych zyskały po doniesieniach o tym, że upadły bank SVB został zakupiony przez inny podmiot. To spowodowało, że 2-latki USA ponownie znalazły się powyżej 4 proc. Cena złota osunęła się poniżej 1950 USD i na wykresie kształtuje się potencjalna formacja podwójnego szczytu.
Optymistyczny początek tygodnia

Optymistyczny początek tygodnia

2023-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Najpierw SVB, potem Credit Suisse. Oczy uczestników rynków były skierowane na Deutsche Bank, a internet był przepełniony artykułami wieszczącymi rychły upadek niemieckiego giganta. Przez weekend sytuacja nieco się uspokoiła, co również wpłynęło na europejskie rynki, w tym WIG20, który zyskuje dzisiaj ponad 1%. Warto zwrócić szczególną uwagę kilka spółek, które wyróżniły się podczas dzisiejszej sesji.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od niewielkiej zmienności. O ile na początku sesji pojawił się delikatny ruch wzrostowy, to na rynku ropy ciężko o optymizm. Nadal nad rynkiem wiszą „czarne chmury” w postaci potencjalnego rozprzestrzenienia się kryzysu bankowego, co sprawia, że utrzymuje się nastawienie risk-off, wywierające presję na spadek cen ropy naftowej. Obecnie to właśnie doniesienia związane z sytuacją w bankach mają największy wpływ na sytuację na rynku ropy naftowej.
FED obniży stopy już w wakacje?

FED obniży stopy już w wakacje?

2023-03-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku FX, dolar nieznacznie zyskuje, ale ruchy są kosmetyczne. W przestrzeni G-10 najsłabszy jest jen, który traci 0,33 proc. wobec USD, a na drugim biegunie jest dolar australijski zyskujący 0,19 proc.. W piątek na rynkach było nerwowo, pojawił się niepokój o kondycję europejskich banków - ale temat nie został pociągnięty dalej i sesja na Wall Street zakończyła się zwyżkami (S&P500 powrócił ponad 4000 pkt.).
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2023-03-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach rozpoczyna się w dobrych nastrojach. Podbudowuje je informacja o przejęciu części upadłego banku SVB, choć moim zdaniem nie ma ona istotnego znaczenia. W tym tygodniu wstępne dane o europejskiej inflacji, lecz poznamy je dopiero w drugiej połowie tygodnia. Temat kryzysu bankowego nadal się tli, ale według mnie są to żarzące się węgielki. Oczywiście i one mogłyby okazać się problematyczne, gdyby ktoś polał je benzyną, ale na razie tak się nie dzieje.
Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
EURUSD z formacją odwrócenia trendu

EURUSD z formacją odwrócenia trendu

2023-03-24 Market News XTB
Przed nami ostatnia sesja przed weekendem. Biorąc pod uwagę kilka odczytów makro zaplanowanych na kolejne godziny, a także fakt zamknięcia bardzo zmiennego tygodnia, niewykluczone, że dziś zmienność utrzyma się na podwyższonym poziomie - co zresztą już widać po samym otwarciu handlu w Europie. Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, jesteśmy już po publikacji indeksów PMI m.in. z Niemiec i Francji, które ogólnie rzecz biorąc wypadły mieszanie.
Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

2023-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74 USD za baryłkę. Mimo że cały tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zamknąć się na plusie, to obecnie potencjał do zwyżek cen ropy jest niewielki. Pomijając obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu oraz rosnące zapasy ropy naftowej w USA, pojawiły się dwa kolejne czynniki, sprzyjające niższym cenom ropy naftowej.
Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

2023-03-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się zwyżką głównych indeksów (S&P 500 +0,3 proc., DJIA +0,23 proc., Nasdaq Composite +1,01 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji, a zmiany wartości indeksów były niewielkie (największy – 0,97 proc. – wzrost notował indonezyjski JCI, najsilniej – o 0,64 proc. – spadał Shanghai Composite Index).