Aktualny kurs POLKADOT (DOT) na żywo

Polkadot (DOTPLN)
DOT - Polkadot 27.36
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę POLKADOT (DOT) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Polkadot - Aktualna cena DOT w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
DOT - Polkadot ETH - Ethereum Polkadot BTC DOTBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
DOT - Polkadot EUR - Unia Europejska Polkadot EUR DOTEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
DOT - Polkadot USDT - Tether Polkadot USDT DOTUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Polkadot - DOTSystem Polkadot jest w założeniu siecią, mającą pośredniczyć w transferze różnego typu danych między różnymi łańcuchami bloków (blockchain). Token DOT to kryptowaluta, którą nagradzani są użytkownicy utrzymujący sieć Polkadot czyli posiadacze specjalnych serwerów tworzących infrastrukturę sieci. Posiadacze DOT uczestniczą w zarządzaniu protokołem Polkadot oraz mają udział w jego modyfikacjach i aktualizacjach.

Kryptowaluta Polkadot (DOT) opiera się o algorytm konsensusu typu NPoS, czyli Nominated Proof of Stake. Liczba nowych tokenów DOT jest nieograniczona, co oznacza, że moneta DOT jest walutą inflacyjną. Obecnie w obrocie znajduje się ponad 932 mln DOT (kwiecien 2021).


Aktualna cena Polkadot oraz Wykres DOTPrace nad projektem Polkadot rozpoczęła w 2017 roku firma Parity Technologies na zlecenie fundacji Web3. Zarówno Parity Technologies, jak i Web3 Foundation zakładał Gavin James Wood, brytyjski programista, były pracownik Microsoftu, współzałożyciel Ethereum. Razem z Woodem przy Polkadot pracują Peter Czaban, dyrektor techniczny Web3, Robert Habermeier, stypendysta Thiel Foundation, specjalista technologii blockchain i kryptografii oraz Jutta Steiner, była szefowa działu bezpieczeństwa Ethereum.

DOT jest monetą o bardzo wysokiej kapitalizacji rynkowej, która obecnie wynosi około 30 mld USD (kwiecien 2021). Dzięki temu plasuje się w pierwszej dziesiątce cyfrowych monet pod względem wartości razem z Bitcoinem, Ethereum, Cardano czy Ripple.

Historia i technologia Polkadot

Polkadot - DOT Parachain System Polkadot to sieć wielu łańcuchów bloków (blockchains) pozwalająca na ich bezproblemowe współdziałanie. Polkadot umożliwia przesyłanie dowolnych typów danych przez dowolne rodzaje łańcuchów. Otwiera to wiele możliwości zastosowań blockchains w świecie rzeczywistych potrzeb, ponieważ likwiduje problem komunikacji pomiędzy wieloma wyspecjalizowanymi łańcuchami. Ponadto, Polkadot umożliwia aktualizowanie łańcuchów bloków bez konieczności tworzenia tzw. forków, co znacząco poprawia funkcjonalność danego łańcucha.

Firma Parity Technologies została założona w 2015 roku i rozpoczęła prace nad oprogramowaniem dla Ethereum. Wkrótce współpraca z Ethereum została zawieszona, a Parity zajęła się projektem Polkadot. W listopadzie 2016 roku Gavin Wood opublikował Białą Księgę (White Paper) Polkadot, a na jesieni roku 2017 został opublikowany pierwszy kod projektu.

Latem 2018 roku firma Parity Technologies uruchomiła pierwszą strukturę parachain, która jest niezależnym łańcuchem bloków zdolnym do optymalizacji funkcjonalności pod kątem określonego zastosowania. Każdy parachain może posiadać własne tokeny.

Polkadot w maju 2020 wygenerował pierwszy blok (genesis) najważniejszej części swojej sieci, czyli relay chain. Ten moment można uznać za początek funkcjonowania Polkadot. Relay chain jest podstawą w formie łańcucha bloków dla parachains. Poza relay chain i parachains, do programowych elementów sieci Polkadot należą bridges. Są to specjalne łańcuchy bloków pozwalające na łączenie fragmentów systemu Polkadot (shards) z zewnętrznymi sieciami takimi jak Ethereum lub Bitcoin. Również w roku 2020, w sierpniu, Polkadot umożliwił przesyłanie w sieci tokenów DOT.

Struktura sieci Polkadot i zarabianie DOT (staking)

Polkadot Validators Nominators Działanie sieci Polkadot opiera się na czterech elementach programowo-sprzętowych:
validators – zabezpieczają relay chain przez weryfikację danych od kolatorów
collators – zbierają dane w bloki i przekazują walidatorom do akceptacji
nominators – zabezpieczają relay chain przez wybór zaufanych walidatorów
fishermen – monitorują sieć i informują walidatory o nieprawidłowych zdarzeniach

Validator to serwer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, który powinien być dostępny on-line w trybie ciągłym. Nowy blok jest dołączany do łańcucha Polkadot po akceptacji 2/3 walidatorów. Właściciele walidatorów otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę w jednostkach DOT.

Inny ważny węzeł z oprogramowaniem Polkadot to nominator. Za jego pośrednictwem użytkownik wybiera godne zaufania walidatory. Wybór polega na przekazaniu walidatorowi pewnej ilości kryptowaluty DOT. Tak właśnie przebiega nominowanie i od tego terminu pochodzi nazwa algorytmu systemu Polkadot – Nominated Proof of Stake. Nominatorzy również otrzymują wynagrodzenie w jednostkach DOT, a minimalną ilością, jaką należy zablokować (stake), żeby otrzymać zarobione monety, jest obecnie nieco ponad 287 DOT.

Gdzie i za ile kupić kryptowalutę Polkadot (DOT)?

Giełda Polkadot - Gdzie kupić? Kryptowaluta Polkadot pojawiła się na rynku w sierpniu 2020 i jeszcze w tym samym miesiącu została wyceniona na ponad 6 USD. W pierwszym dniu roku 2021 DOT kosztowała już 16 USD, a 1 kwietnia 2021 roku jej kurs osiągnął wysokość 48,36 USD (Binance).

Monety DOT kupimy na wszystkich liczących się giełdach kryptowalut. Są to m.in. giełdy Bittrex, Binance, Coinbase, Bitfinex czy Kraken. Możliwy jest też zakup tej krypto bezpośrednio za złotówki, a można tego dokonać na polskiej giełdzie BitBay.

Przed zakupem na giełdach kryptowalut należy założyć konto, co jest bezpłatne i nieskomplikowane, a z reguły polega na podaniu adresu e-mail i jego potwierdzeniu. Następnie podajemy dane osobowe, które muszą zostać zweryfikowane poprzez przesłanie zdjęcia dokumentu tożsamości i naszej twarzy. Jest to wymóg europejskich przepisów przeciw finansowaniu terroryzmu i praniu pieniędzy. Gdy przejdziemy pomyślnie tę procedurę, możemy rozpocząć handel monetami DOT.

Portfele Polkadot – jak przechować monety DOT?

Kryptowalutę DOT przechowamy na czterech portfelach programowych polecanych przez Polkadot.

Jest to w pierwszym rzędzie Parity Signer, który jest aplikacją na urządzenia mobilne w wersji na iOS i system Android. Następnym portfelem jest Polkadot-js Desktop, czyli program instalowany na komputerze w wersjach na Windows, Mac i Linux. Później mamy rozszerzenie przeglądarki Chrome pod nazwą Polkadot-js oraz portfel dostępny jako serwis www.

Kryptowalutę Polkadot (DOT) bezpiecznie przechowamy również na dwóch modelach portfeli sprzętowych marki Ledger: Nano S i Nano X.