Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Słabość dolara tematem przewodnim na rynkach walutowych

Słabość dolara tematem przewodnim na rynkach walutowych

2023-07-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na rynkach walutowych upływa pod znakiem słabości amerykańskiego dolara. Indeks FUSD dziś zniżkuje do okolic 101,00-101,15 pkt., co jest najniższym odczytem od dwóch miesięcy. Słabość dolara widać na wszystkich głównych parach walutowych. Notowania EUR/USD dziś dalej pną się w górę, umacniając się powyżej poziomu 1,10. Niemniej, tym samym poruszają się one już blisko lokalnych maksimów z przełomu kwietnia i maja (1,10-1,11), które stanowią ważną techniczną barierę.
Inflacja w USA wydarzeniem tygodnia

Inflacja w USA wydarzeniem tygodnia

2023-07-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wydarzeniem tego tygodnia jest dzisiejsza publikacja danych o inflacji w USA za czerwiec. W przeciwieństwie do sytuacji z maja, presja cenowa powinna zmniejszyć się również w przypadku inflacji bazowej. Rynek oczekuje 3,1 proc. dla wskaźnika ogólnego i 5,0 proc. dla wskaźnika bazowego. Kurs EUR/USD jest już w niedalekiej odległości od maksimów kwietniowo-majowych. Wczoraj popołudniu maiła miejsce kolejna fala deprecjacji USD.

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA

2023-07-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilkukrotnym testowaniu wsparcia w okolicach tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej na przełomie czerwca i lipca na nowo ruszyły w górę. Systematyczny ruch wzrostowy trwa już od kilkunastu sesji – w jego wyniku, cena ropy WTI wzrosła już do niemal 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent przekroczyły 79 USD za baryłkę. Wyraźniejsze zwyżki widać na wycenie europejskiego surowca – cena ropy Brent wyrwała się bowiem z kilkumiesięcznej konsolidacji, podczas gdy notowania ropy WTI w niej pozostają.
Dolar za 4 zł?

Dolar za 4 zł?

2023-07-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Patrząc na zestawienie wszystkich najważniejszych walut na świecie, złoty plasuje się w ścisłej czołówce pod względem zysku od początku tego roku. Jest to oczywiście efekt mocnej słabości z zeszłego roku związanej z wojną w Ukrainie oraz mocnym luzowaniem polityki monetarnej z czasów pandemii. Złoty częściowo straty odrobił, ale historycznie wcale nie znajduje się na ekstremalnie wysokich poziomach. Czy jednak zmiana nastawienia banku centralnego może popsuć ten pozytywny dla złotego trend?
USDPLN blisko tegorocznego minimum

USDPLN blisko tegorocznego minimum

2023-07-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Para USDPLN zmierza w stronę minimum przy 4,0167, jakie zostało osiągnięte 22 czerwca b.r. Złoty jest generalnie silny dzięki ponownie lepszym nastrojom na rynkach globalnych i słabości dolara. Para EURUSD sforsowała barierę 1,10 w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA, jakie poznamy w środę. Tu również EURUSD jest blisko ważnego technicznego poziomu - 1,1032 - chociaż tegoroczne szczyty mieliśmy przy 1,1095 w dniu 26 kwietnia.
Nadchodzą obniżki stóp procentowych

Nadchodzą obniżki stóp procentowych

2023-07-10 Komentarz walutowy XTB
Chociaż Fed czy EBC planują jeszcze podnieść stopy procentowe kilkukrotnie, to w krajach wschodzących rozważa się już ich obniżki. Kto pierwszy obniży stopy procentowe? Czy będzie to obniżka w Polsce czy innych krajach naszego regionu? Czy jednak pierwsze obniżą największe gospodarki Ameryki Południowej? Co obniżki mogą znaczyć dla złotego?
Dyskusja o polityce ECB...

Dyskusja o polityce ECB...

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy piątkowa reakcja rynku na dane Departamentu Pracy USA, które aż tak nie różniły się względem prognoz, świadczy o tym, że rynek nadmiernie oczekiwał korekty dolara w górę, a kiedy ta nie nastąpiła, przystąpił do szybkiego domykania pozycji? Niewykluczone. Szanse na podwyżkę stóp przez FED w końcu lipca to obecnie 92 proc. (wg. modelu CME FED Watch), ale już w temacie kolejnego ruchu nie przekraczają 34 proc. (na listopad). Nie oznacza to jednak, że ten wątek nie wróci.
Coraz chłodniejszy rynek pracy w USA?

Coraz chłodniejszy rynek pracy w USA?

2023-07-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czerwcowy raport o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych był mieszany. Co prawda przyrost miejsc pracy spowolnił do 209 tys. Ale inne wskaźniki okazały się lepsze niż w maju. Chociaż rynek pracy się ochładza, z perspektywy Fed wciąż pozostaje zbyt silny. W związku z tym amerykańska instytucja prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe pod koniec tego miesiąca. Kurs EUR/USD ustanowił lokalne maksima na 1,0970.
Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

Złoty odporny na obniżki stóp procentowych?

2023-07-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek po południu prezes Glapiński otwarcie zapowiedział, że obniżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest możliwa, gdyż inflacja ma szanse wtedy spaść poniżej 10 proc. r/r. Złoty jednak nie zareagował na te doniesienia spadkiem, ale zyskał. Dlaczego? W piątek po południu większym zaskoczeniem dla globalnych rynków były dane Departamentu Pracy USA, które nie okazały się być nazbyt przekonywujące dla scenariusza potencjalnych dwóch podwyżek stóp procentowych przez FED w tym roku.
Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

2023-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy raport z rynku pracy wzmocni sceptycyzm rynku do podejścia Fed, które zostało zasygnalizowane na ostatnim posiedzeniu, czy może jednak go osłabi. Wczorajsza reakcja dolara na dane makro była chwilowa. EURUSD w godzinach popołudniowo – wieczornych wrócił do poziomów sprzed publikacji. Dolar ma problem z trwałą aprecjacją. Raport ADP zaskoczył mocnym wynikiem.
Czekając na payrolle...

Czekając na payrolle...

2023-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar oddał wczoraj wieczorem to, co zyskał wcześniej. W efekcie nadal stoimy w punkcie wyjścia, chociaż w ostatnich dniach oczekiwania na podwyżki stóp w USA przesunęły się lekko w górę. Model CME FED Watch daje blisko 90 proc. szans na ruch o 25 punktów baz. na posiedzeniu 26 lipca i 38 proc. prawdopodobieństwa na podobny ruch w listopadzie. Opublikowane wczoraj dane - zwłaszcza ADP i ISM dla usług zdają się pokazywać, że w amerykańskiej gospodarce nie jest tak źle, więc FED może dalej forsować zacieśnianie polityki.
Załamanie na rynku akcji

Załamanie na rynku akcji

2023-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła pogłębienie spadków na rynku akcji w Europie. Pomimo dobrej końcówki ubiegłego tygodnia, po weekendzie inwestorzy odwrócili się od akcji i obserwowaliśmy korektę, która z dnia na dzień stawała się coraz silniejsza. Dzisiejszy dzień można uznać za kulminację ruchu spadkowego ponieważ europejskie indeksy giełdowe przeceniły się nawet 2-3%. Nastroje na globalnym rynku akcji pogorszyły się po wczorajszej publikacji minutes FOMC.
Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

2023-07-05 Poradnik inwestora
W dzisiejszych czasach wielu z nas musi zacisnąć pasa. Nawet nieźle zarabiający muszą ograniczyć wydatki. Oszczędność to bardzo pozytywna cecha. Warto jednak robić to tak, abyśmy jak najmniej to odczuli. Podpowiadamy zatem, jak sprawić, by w portfelu zostało nam więcej pieniędzy, ale jednocześnie nie wyrzekać się wszystkich przyjemności.
Czy

Czy "zapiski" coś zmienią?

2023-07-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano na rynku FX jest spokojnie. Na rynek powracają Amerykanie, którzy poniekąd mieli przedłużony weekend ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości. Dzisiaj w kalendarzu głównymi tematami są odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro za czerwiec - ostateczne dane wypadły zgodnie z pierwszymi szacunkami (chociaż są to słabe odczyty) , oraz zapiski z czerwcowego posiedzenia FED. Wtedy opublikowana została tzw. ankieta (dot-plot), która pokazała preferencje członków FED odnośnie dalszego kształtowania stóp procentowych.
Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

2023-07-05 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Podczas gdy Amerykanie świętują, na innych rynkach zaczyna wiać nudą. Tak jest i tym razem. W Europie w krótkim terminie dominują spadki a DAX ma problem z ponownym atakiem historycznych szczytów. Z układu świec na wykresie coraz mocniej wynika, że szykuje nam się większa korekta. Ropa naftowa rośnie po nowych doniesieniach z Arabii Saudyjskiej, jednak na wykresie wciąż jesteśmy „zamknięci” w wąskiej konsolidacji. Rynek walutowy także nie wykazuje większej zmienności.
Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

2023-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień jest dosyć specyficzny ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości w USA. Rynki wracają jednak do normalnej pracy i dzisiaj wieczorem poznamy zapisy rozmów bankierów centralnych z USA z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na której pierwszy raz od marca 2022 roku nie zdecydowano się na podwyżkę. Jednocześnie jednak prognozy banku i słowa Powella wskazywały na to, że kolejne podwyżki nadchodzą. Czy to samo pokażą minutes?
RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

2023-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie należy spodziewać się podwyższonej zmienności, a to za sprawą święta w USA (Dzień Niepodległości). Ponadto kalendarz na wtorkową sesję jest niemal pusty, po południu poznamy jedynie dane PMI dla przemysłu z Kanady. Wydarzeniem dnia była jednak decyzja RBA ws. Poziomu stóp procentowych. Bank Rezerwy Australii zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na poziomie 4,1%, mimo, że oczekiwania rynkowe zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych.
Niewielkie zmiany na rynkach

Niewielkie zmiany na rynkach

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek nie przynosi większych zmian, a perspektywa święta w USA (Dzień Niepodległości) nie zachęca do większej aktywności. Rynek czeka na dalsze informacje z USA, jakie napłyną w kolejnych dniach - jutro będą to zapiski z czerwcowego posiedzenia FED, w czwartek ISM dla usług, a w piątek dane Departamentu Pracy USA. Opublikowane wczoraj dane ISM wypadły słabo (zwłaszcza po stronie subindeksów cen płaconych i zatrudnienia), ale nie wpłynęły znacząco na oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych w USA.
mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

2023-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji, chociaż zwracało uwagę odbicie się japońskiego Nikkei 225 od jego 23-letniego maksimum ustanowionego ponad 2 tygodnie temu (-0,98 proc.). Wakacyjny nastrój panował na giełdach europejskich (DAX +0,09 proc., CAC 40 +0,1 proc. ok. godz. 10:15). WIG-20 tracił ok. godz. 10:15 o 0,48 proc. sWIG-80 atakował poziom swoich szczytów z września-listopada 2021. mWIG-40 osiągnął dziś najwyższy poziom od lutego 2022.
Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykanie dzisiaj świętują, stąd też aktywność inwestorów na rynkach może być mniejsza i zarazem zmienność również. We wtorek rano euro oscyluje wokół 4,43 zł, a dolar 4,06 zł. Dolar notuje na szerokim rynku kosmetyczne zmiany, a wydarzeniem sesji azjatyckiej są działania Ludowego Banku Chin w celu wsparcia juana (dzisiaj to się udało), oraz decyzja RBA o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Para EURUSD oscyluje wokół 1,09.