Aktualny kurs ETHEREUM (ETH) na żywo

Ethereum (ETHPLN)
ETH - Ethereum 12346.21
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę ETHEREUM (ETH) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Ethereum - Aktualna cena ETH w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
ETH - Ethereum ETH - Ethereum Ethereum BTC ETHBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
ETH - Ethereum USD - Stany Zjednoczone Ethereum USD ETHUSD $ 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
ETH - Ethereum EUR - Unia Europejska Ethereum EUR ETHEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
ETH - Ethereum GBP - Wielka Brytania Ethereum GBP ETHGBP £ 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
ETH - Ethereum USDT - Tether Ethereum USDT ETHUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
ETH - Ethereum USDC - USD Coin Ethereum USDC ETHUSDC ($) 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Ethereum - ETHEthereum lub Ether (ETH) jest wewnętrzną kryptowalutą sieci Ethereum, czyli informatycznej, rozproszonej platformy służącej jako nośnik dla wielu kryptowalut, zdecentralizowanych aplikacji oraz tzw. smart contracts. Smart kontrakt to rodzaj aplikacji utworzonej i zapisanej w rozproszonej bazie danych typu blockchain, a jej struktura i sposób weryfikacji wyklucza zakłócenie lub zmianę jej działania przez nieuprawnione osoby.

ETH służy do rozliczeń transakcji zawieranych w sieci Ethereum, ale jest także kryptowalutą, którą możemy przechowywać na cyfrowych portfelach, płacić przy jej pomocy czy handlować nią na giełdach. Ethereum jest drugą po Bitcoinie (BTC) największą cyfrową walutą pod względem kapitalizacji.


Aktualna cena Ethereum oraz Wykres ETH

Historia powstania sieci i kryptowaluty Ethereum

Koncepcja sieci Ethereum, a także monety ETH powstała w 2013 roku, a jej autorem jest Vitalik Buterin, programista rosyjskiego pochodzenia działający w Kanadzie. Buterin stworzył projekt Ethereum na podstawie kodu źródłowego sieci Bitcoin, jednak wzbogacił pomysł sieci opartej na blockchain o możliwość tworzenia i weryfikacji zdecentralizowanych aplikacji.

Algorytm PoW - Ether ETH W 2014 roku Vitalik Buterin gromadził fundusze na budowę projektu, a ich zbiórka polegała na emisji tokenów Ethereum, które były sprzedawane za Bitcoiny (BTC). W ciągu 42 dni trwania sprzedaży udało się zebrać kwotę około 14 mln dolarów, co było dużym sukcesem organizatorów inicjatywy Ethereum.

30 lipca 2015 roku to dzień, w którym sieć Ethereum została uruchomiona. W październiku 2016 roku nastąpił podział sieci w efekcie błędu w kodzie smart kontraktu The DAO. Luka bezpieczeństwa pozwoliła na przejęcie 3,6 mln ETH przez atak hackerski. Spowodowało to podział w społeczności tworzącej projekt na zwolenników poglądu, że przejęte coiny należą do atakujących i na jego przeciwników, którzy uważali, że transakcje przejęcia monet należy wycofać. Ten drugi pomysł stał w sprzeczności z ideą nieodwracalności procesów w blockchain.

Powyższy spór doprowadził do powstania alternatywnego łańcucha bloków, który utworzyli zwolennicy pomysłu cofnięcia nieetycznych, ale zgodnych z zasadami transakcji. Łańcuch ten zachował oryginalną nazwę Ethereum, a stary łańcuch, w którym pozostały operacje osób, które przełamały zabezpieczenia kontraktu The DAO i przejęły monety ETH, przyjął nazwę Ethereum Classic (ETC). Do dziś obie sieci funkcjonują równolegle z dominującą pozycją Ethereum (ETH).

Trochę bardziej technicznie o Ethereum

Sieć Ethereum Blockchain Sieci blockchain możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy to sieć oparta o algorytm Proof of Work (PoW). W skrócie chodzi o to, że platforma jest utrzymywana dzięki pracy serwerów obliczeniowych, czyli tzw. koparek, które wykonują obliczenia konieczne dla wykonywania potwierdzeń transakcji wykonanych w sieci i tworzenia nowych bloków. Okresowo, osoby posiadające w zarządzaniu maszyny utrzymujące blockchain otrzymują nagrody w kryptowalucie danej sieci.

Drugim rodzajem blockchaina jest sieć funkcjonująca zgodnie z algorytmem Proof of Stake (PoS). Jej utrzymanie opiera się o tworzenie nowych bloków przez węzły wybierane do tego wg wielu różnych kryteriów, m.in. ilości posiadanych monet i innych parametrów. W algorytmie PoS nie są potrzebne duże moce obliczeniowe, a posiadacze węzłów wynagradzani są nowymi monetami w procedurze zwanej staking.

Ethereum jest siecią działającą z wykorzystaniem algorytmu PoW. Dlatego do jej funkcjonowania wymagane są znaczne zasoby sprzętowe. To posiadacze odpowiednio wydajnych maszyn utrzymują sieć i są za to nagradzani nowymi coinami ETH. Mozolne wykonywanie obliczeń w blockchain zostało nazwane „wykopywaniem”.

Algorytm PoW ma niestety wady, a jest to między innymi niska skalowalność i przepustowość platformy na nim opartej. Rosnąca popularność sieci Ethereum i smart kontraktów w niej zawieranych powoduje zapychanie się sieci oraz bardzo wysokie opłaty transakcyjne. Aby temu zaradzić, podjęto decyzję o stopniowym przechodzeniu sieci Ethereum na algorytm PoS, co ma znacznie poprawić jej działanie.

Notowania giełdowe ETH

Kurs ETH wzrósł od września 2020 roku z 360 dolarów za 1 ETH do ponad $2000 w marcu 2021. To daje wzrost o ponad 500% w ciągu pół roku. Oczywiście mamy świadomość, że jest to tzw. bańka i wielu czeka na jej pęknięcie, jednak siła wzrostów jest imponująca. Nawet po pęknięciu bańki i wypłaszczeniu krzywej kursu, cena ETH do USD powinna pozostać na poziomie około $1000 na długie miesiące.

Wydaje się, że inwestycje w Ethereum są uzasadnione nie tylko z powodu ogromnych wzrostów wartości krypto w ogóle, ale także ze względu na rosnący popyt na smart kontrakty, które oferuje sieć Ethereum. Wartość ETH powinna jeszcze wzrosnąć po przejściu platformy na algorytm PoS, co znacznie poprawi jej funkcjonalność i obniży opłaty za obsługę transakcji.

Gdzie kupić kryptowalutę Ether (ETH)?

Giełda: Gdzie kupić ETH Ethereum? Polskich czytelników na pewno interesuje odpowiedź na pytanie, gdzie kupić ETH za PLN? Otóż jest kilka miejsc, w których zapłacimy z tę krypto w złotówkach, także gotówką. Osobiście możemy kupić Ether za gotówkę w kantorach FlyingAtom w wielu polskich miastach, między innymi w Warszawie przy ul. Złotej 59. Firma udostępnia także sprzedaż cyfrowych monet za pośrednictwem bitomatów, których również sporo znajdziemy w większych polskich miastach.

Innym bardzo popularnym sposobem zakupu kryptowalut są kantory i giełdy online. Za PLN, a także inne waluty możemy kupić ETH na giełdzie BitBay lub Exmo, na których zapłacimy przelewem lub kartą płatniczą. Za inne waluty FIAT lub krypto kupimy Ether na wielu giełdach liczonych w dziesiątkach, żeby wymienić tylko największe z nich, czyli Binance, Bitstamp, Bitfinex, Coinbase czy Bittrex.

Jak przechowywać ETH?

Przechowywanie Ethereum (ETH) - Ledger Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, co dzieje się z kryptowalutą po jej zakupie? A więc jeśli kupujemy w kantorze online lub stacjonarnym, jednostki zakupionych monet zostają wpłacone na nasz cyfrowy portfel, w którym coiny przechowywane są na specjalnym adresie.

Gdy kupimy monety na giełdzie, po zakupie krypto jest przekazywana na nasz portfel giełdowy, z którego możemy wypłacić ją na nasz prywatny wallet.

Portfel służący do przechowywania kryptowaluty może mieć postać programu zainstalowanego na komputerze lub na urządzeniu typu smartfon albo tablet. Popularnym programowym portfelem ETH jest Metamask, który występuje jako dodatek do popularnych przeglądarek internetowych takich jak Firefox lub Chrome.

Inna forma portfela, w którym możemy trzymać Ethery, to niewielkie urządzenie elektroniczne i żeby z niego korzystać, należy podłączyć je do portu USB komputera. Znane portfele sprzętowe to m.in. Trezor czy Ledger.