Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Brak istotnych zmian na rynku ropy

Brak istotnych zmian na rynku ropy

2023-07-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zwyżki. Po ubiegłotygodniowym odbiciu, dziś uwagę inwestorów przyciąga kolejna seria danych makro, dziś przede wszystkim z Azji i Europy. Publikowana jest seria odczytów PMI, które jak na razie, głównie rozczarowują. W zasadzie jedynym relatywnie pozytywnym akcentem okazał się finalny odczyt Caixin PMI dla przemysłu Chin, który utrzymał się powyżej bariery 50 pkt. i był nieco wyższy od oczekiwań (ale niższy od poprzedniego odczytu).
Weekendowy handel...

Weekendowy handel...

2023-07-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek nowego półrocza i miesiąca rozpoczynamy z nieco mocniejszym dolarem na głównych ustawieniach, chociaż dzisiaj, a zwłaszcza jutro aktywność inwestorów może być mniejsza (zwłaszcza po południu i wieczorem). Dzisiaj handel na amerykańskich giełdach jest skrócony, a jutro obchodzony jest w USA Dzień Niepodległości.

Hossa na hiszpańskim rynku akcji

Hossa na hiszpańskim rynku akcji

2023-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Drugie półrocze rozpoczęło się na rynkach akcji Azji i Oceanii od wzrostów głównych indeksów (Nikkei +1,7 proc.). Zwyżka była kontynuowana na giełdach europejskiej (DAX +0,32 proc., CAC 40 +0,2 proc. ok. godz. 10:05). Kolejny raz hiszpański IBEX 35 osiągnął swój najwyższy poziom od lutego 2020. WIG-20 próbował przełamać tendencję spadkową (+0,45 proc. ok. godz. 10:10). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji Kruk, PKO BP, mBanku i Alior Banku.
Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku

Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku

2023-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kończą bieżący miesiąc delikatnymi zwyżkami. Tym samym, ruch ten tworzy szansę na zakończenie czerwca na rynku ropy na niewielkim plusie. Gdyby tak się stało, to byłaby to pierwsza miesięczna zwyżka notowań ropy naftowej Brent od początku roku i druga w tym roku miesięczna zwyżka cen ropy WTI (po delikatnym wzroście także w kwietniu). Jednocześnie, w ujęciu kwartalnym sytuacja wygląda gorzej – II kwartał bieżącego roku prawdopodobnie zakończy się dla cen ropy Brent zniżką o 6%, a dla cen ropy WTI o 7%.
PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

2023-06-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Gospodarka USA jest solidna. Wskazały na to wczorajsze dane PKB. Rewizja za I kwartał zaskoczyła inwestorów. Dodatkowo poznaliśmy lepszy obraz rynku pracy. W rezultacie dolar umocnił się czego konsekwencją był zdecydowany spadek kursu EUR/USD poniżej 1,09. Rentowność 2-letnich obligacji USA urosła do 4,9 a dziś na moment osiągnęła wartość 4,95 proc. co oznacza, że zbliżamy się do szczytów z początku marca tego roku.
Dolar oddaje część zwyżek

Dolar oddaje część zwyżek

2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była szczególnie dobra dla amerykańskiego dolara. Wszystko za sprawą debaty, którą odbyli szefowie kluczowych banków centralnych świata – Fed, ECB, BoJ i BoE – a która podkreśliła rozjazd w działaniach tych instytucji.

Naturalnie, najwięcej uwagi przyciągały wypowiedzi szefa Fed, Jerome Powella, za sprawą niepewności związanej z tempem podwyżek stóp procentowych w USA.
Kurs EUR/SEK najwyżej w historii

Kurs EUR/SEK najwyżej w historii

2023-06-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 prawie 2 tygodnie temu odbił się od górnego ograniczenia swego trwającego od października ub.r. trendu wzrostowego. Dziś rano cena kontraktów na ten indeks, który we wtorek i środę próbował skorygować wcześniejszy spadek, była stabilna (+0,02 proc.). Na giełdach w Azji i Oceanii przeważały niewielkie wzrosty (Nikkei 225 +0,12 proc.). Swój najniższy od początku 2021 roku poziom zaliczył tajlandzki SET Index. Letni marazm zapanował na europejskich rynkach akcji (DAX +0,02 proc., CAC 40 +0,19 proc. ok. godz. 9:50).
Obniżki stóp w Polsce już w październiku?

Obniżki stóp w Polsce już w październiku?

2023-06-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Coraz mocniej dyskutuje się na temat potencjalnych obniżek stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku. Wcześniej wskazywano na to, że jakiekolwiek podstawy do takiego ruchu pojawią się na koniec 2023, ale coraz częściej mówi się o początku IV kwartału czy o październiku. Złoty zaczyna już reagować na takie ryzyko. Czy po kilku miesiącach wyraźnego umocnienia czeka nas okres słabości naszej waluty, w szczególności, kiedy banki centralne strefy euro, USA oraz UK chcą dalej stopy podwyższać?
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po przecenach na początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj mocno odbiły w górę, zwyżkując o niecałe 3%. Z jednej strony, ruch w górę można byłoby uznać za czysto techniczną korektę po dotarciu cen ropy do okolic tegorocznych minimów i jednocześnie ważnych poziomów wsparcia. Jednak z drugiej strony, było to jednak coś więcej, bowiem stronę popytową wspierały także dane dotyczące zapasów paliw w USA.
Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?

Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?

2023-06-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w mieszanych nastrojach, indeks 20 polskich bluechipów tracił przez większość sesji ale w końcówce lepsze nastroje na Nasdaq i optymizm europejskich benchmarków pchnęły go nieznacznie w górę. W efekcie zakończył sesję na 0,1% plusie, powyżej 2040 pkt - to jednak wciąż znacznie słabiej od największych, europejskich indeksów. Na giełdzie w Europie obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, DAX zyskiwał niemal 1% wobec 0,94% wzrostu CAC40 i 0,6% zwyżki FTSE.
Czy ostatnie podwyżki były potrzebne?

Czy ostatnie podwyżki były potrzebne?

2023-06-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wiele banków centralnych powróciło ostatnio do podwyżek stóp procentowych lub zwiększyły ich skale, ze względu na odbicie inflacji w niektórych częściach globu. Z banków centralnych płynął dosyć wyraźny jastrzębi ton, który wskazywał na to, że inflacja, a w szczególności ta bazowa może dać o sobie jeszcze znać. Czy jednak faktycznie ostatnie podwyżki były potrzebne, biorąc pod uwagę to, jak mocno opóźniony jest wskaźnik inflacyjny, a podwyżki będą miały wpływ na gospodarkę dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy?
Ceny ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

Ceny ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

2023-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja podkreśliła słabość strony popytowej na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca we wtorek zniżkowały o ponad 2%, schodząc na nowo do okolic tegorocznych minimów. Te okolice to jednocześnie ważne poziomy wsparcia, które już kilkakrotnie w ciągu ostatnich miesięcy powstrzymały dalsze przeceny. Presja na spadek notowań ropy naftowej wynika głównie z obaw o wzrost gospodarczy na świecie, który przekłada się istotnie na popyt na ropę naftową.
Rubel i jen nadal pod presją

Rubel i jen nadal pod presją

2023-06-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na początku bieżącego tygodnia na rynkach walutowych trwa atmosfera wyczekiwania. Wczorajsza sesja nie przyniosła żadnych przełomowych informacji, więc inwestorzy skupiają się już na prognozach na kolejne dni.
Amerykański dolar dzisiaj oddaje część zwyżek z poprzednich sesji – kurs FUSD kieruje się w dół do rejonu 102,16 pkt., a więc nadal porusza się w zasadzie w konsolidacji w ujęciu kilku ostatnich dni. Korektę spadkową na dolarze widać po notowaniach EUR/USD – dzisiaj ta para walutowa odbija się w górę od poziomu 1,09 i oscyluje obecnie w rejonie 1,093.
Kakao najdroższe od 2015 roku

Kakao najdroższe od 2015 roku

2023-06-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykański rynek akcji kontynuował w poniedziałek korektę ostatnich wzrostów (S&P 500 -0,45 proc., DJIA –0,04 proc., Nasdaq 100 -1,36 proc.). Dziś rano japoński Nikkei nadal cofał się ze swych osiągniętych niedawno najwyższych od 1990 roku poziomów, ale na pozostałych giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki. W Europie DAX i CAC 40 próbowały korygować trwającą od ok. 1,5 tygodnia zniżkę (DAX +0,15 proc., CAC 40 +0,23 proc. ok. godz. 9:40).
Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej

Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej

2023-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia poruszają się w konsolidacji. Po wczorajszej delikatnej zniżce, dziś rano ceny tego surowca równie nieznacznie rosną. Ewidentnie, inwestorom na tym rynku trudno obrać jeden istotny kierunek, biorąc pod uwagę mieszane czynniki wpływające na ceny ropy naftowej. Po niedoszłym puczu wojsk najemnych w Rosji, wzrosła niepewność wokół sytuacji w tym rejonie świata.
Spokój po napiętym weekendzie

Spokój po napiętym weekendzie

2023-06-26 Komentarz giełdowy XTB
Wydawało się, że początek tego tygodnia będzie należał do najbardziej „wybuchowych” w tym roku, biorąc pod uwagę wydarzenia z Rosji z minionego weekendu. Grupa Wagnera, czyli prywatne służby wojskowe zdecydowały się na pucz ze względu na mocne niezadowolenie działania ministerstwa obrony. Ostatecznie jednak konflikt został zażegnany po niecałym dniu, co pozwoliło również na przedłużenie spokoju na rynkach, który pojawił się na końcu zeszłego tygodnia.
Dużo szumu o nic?

Dużo szumu o nic?

2023-06-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Na poniedziałkowy poranek w mediach temat jest w zasadzie tylko jeden – „pucz” w Rosji, do którego nie doszło. Teorii i spekulacji nie brakuje, ale rynek przyjmuje to bardzo chłodno. Od miesięcy wątek ukraiński w światowych mediach, także ekonomicznych, stawał się powoli wątkiem pobocznym. Długo wyczekiwana kontrofensywa nie chciała nadejść, a brak nowych rozstrzygnięć ograniczał zainteresowanie, szczególnie rynków, które lubują się jedynie w gorących tematach.
Odbicie na dolarze i rozczarowujące PMI

Odbicie na dolarze i rozczarowujące PMI

2023-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Końcówka bieżącego tygodnia należy do amerykańskiego dolara. Indeks USD od wczoraj zwyżkuje, a dziś rano sięga już okolic 102,60 pkt., czyli najwyższych poziomów od ponad tygodnia. Analogicznie, dziś najsłynniejsza para walutowa, EUR/USD, ruszyła mocno w dół – obecnie porusza się ona na poziomie 1,087, niwelując ponad tydzień zwyżek. Tym samym, kursowi eurodolara nie udało się dotrzeć do lokalnych maksimów z przełomu kwietnia i maja, usytuowanych w okolicach 1,10.
Banki centralne próbują nadrobić zaległości

Banki centralne próbują nadrobić zaległości

2023-06-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Banki centralne zaskakują i pokazują, że nie składają broni w walce z inflacją. Zmiana nastawienia na bardziej restrykcyjne może jednak powodować, że rynek zacznie spekulować, że instytucje próbują za wszelką cenę gonić wskaźniki CPI, co oznacza, że w którymś momencie popełniły błąd, rozpoczynając proces zacieśniania zbyt późno lub podnosząc stopy w zbyt wolnym tempie.
Fatalne nastroje gospodarcze w Europie

Fatalne nastroje gospodarcze w Europie

2023-06-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Koniec przedostatniego tygodnia czerwca nie należy do najlepszych pod względem nastrojów na rynkach. Obserwujemy spore spadki na indeksach giełdowych ze względu na bardzo jastrzębie nastawienie wielu banków centralnych na świecie oraz sygnały możliwego odbicia inflacji w najbliższym czasie. Dodatkowo najnowsze dane dotyczące nastrojów w biznesie w Europie nie napawają optymizmem i wciąż wskazują na to, że recesja jest możliwa. Euro tym samym oddaje niemal wszystkie wzrosty zapoczątkowane jastrzębim oświadczeniem EBC w zeszłym tygodniu.