Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejna fala wyprzedaży

Kolejna fala wyprzedaży

2022-05-24 Komentarz giełdowy XTB
Dziś przez rynki przelewa się kolejna fala wyprzedaży, w centrum zainteresowania znajduje się wciąż wyprzedawany sektor technologiczny. Słabe dane z USA ponownie wystraszyły pozostałe na rynku byki i rzuciły cień na rynek nieruchomości. Jak daleko może sięgać wyprzedaż? Czy warto szukać dna spadków? Od kilkunastu tygodni na Wall Street trwa ożywiona debata między grupą analityków, która wieszczy poważną recesję i dłuższy okres osłabienia a drugą grupą, która wciąż pozostaje przy tym, że mamy do czynienia z rynkową, głęboką korektą.
Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

2022-05-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w raczej pozytywnych nastrojach choć strona popytowa pozostaje aktywna ale do euforycznej reakcji wciąż jej daleko. Choć byki pokazały siłę pod koniec piątkowej sesji, gdzie powstrzymały kaskadową wyprzedaż na amerykańskim parkiecie, dziś straciły część impetu (choć wzrosty są kontynuowane). Czy wyceny indeksów są już dość okazyjne by skłoniły byki do zakupów, a zielony początek tygodnia przesądzi o kolejnych sesjach? Czy może popyt przeoczy szansę na rozpoczęcie rajdu?

Popyt powoli odzyskuje siły

Popyt powoli odzyskuje siły

2022-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący bronią się przed spadkami, indeksy notują wzrosty a pozytywne informacje wokół braku wzrostu zakażeń z Chin i lepsze dane o nastrojach konsumentów z Wielkiej Brytanii dodały trochę argumentów stronie popytowej. Czy dzisiejsza zielona końcówka tygodnia zwiastuje poprawę na szerokim rynku i będziemy mogli oczekiwać kontynuacji odreagowania w przyszłym tygodniu? Końcówki tygodnia zwykle są nerwowe dla inwestorów i gdy sentyment na rynku utrzymuje się negatywny rzadko która piątkowa sesja ma siłę, by przekonać kupujących do utrzymywania otwartych pozycji przez weekend.
Czy to już bessa?

Czy to już bessa?

2022-05-19 Komentarz giełdowy XTB
Środowa sesja przyniosła sporą wyprzedaż na głównych światowych indeksach, a czwartek wcale nie przynosi odreagowania. Dzisiejsza skala wyprzedaży co prawda jest dużo mniejsza niż dzień wcześniej, jednak to rynkowe niedźwiedzie wciąż mają przewagę. Pogarszające się perspektywy makroekonomiczne i rosnące oczekiwania dotyczące zacieśnienia polityki przez banki centralne skutecznie zniechęcają inwestorów do zakupu akcji.
Wzrost apetytu na ryzyko

Wzrost apetytu na ryzyko

2022-05-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący próbują przełamać spadkową falę. Najbliższe sesje będą prawdziwym testem dla byków, podaż wciąż pozostaje aktywna, zatem kupujący tym bardziej muszą zademonstrować optymizm wobec kolejnych tygodni i miesięcy notowań. Jednocześnie okoliczności, w jakich rynki zdecydowały się na rajd wydają się być przedwczesne. W końcu Rezerwa Federalna rusza z programem zacieśniania ilościowego dopiero wraz z początkiem czerwca, a szersze perspektywy dla sentymentów rynkowych nie rysują się obecnie korzystnie. Czy mimo to giełda stanie się miejscem ‘pielgrzymki’ kapitału poobijanego przez inflację?
Kontra popytu

Kontra popytu

2022-05-13 Komentarz giełdowy XTB
Końcem tygodnia, po wielu spadkowych sesjach obserwujemy odreagowanie i poprawę nastrojów. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby nie miała miejsca publikacja żadnych twardych danych, które mogłyby wytłumaczyć tak mocne odbicie. Przeciwnie, szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell nie wykluczył twardego lądowania dla gospodarki z przyczyn niezależnych od polityki FED, niepokoją też sygnały płynące ze słabnącej gospodarki Chin oraz spadek produkcji przemysłowej w strefe Euro. Mimo to byki zdecydowały się na zakupy. Czy dzisiejsze polepszenie nastrojów może zwiastować powrót do wzrostowych trendów?
Szalona zmienność rynku

Szalona zmienność rynku

2022-05-11 Komentarz giełdowy XTB
Dziś inwestorzy giełdowi próbowali rozgrywać pozytywny scenariusz na rynku akcji, od rana notowania wszystkich największych indeksów zyskiwały. Kluczowym wydarzeniem dnia była publikacja raportu o inflacji CPI z USA. Raport nie spełnił oczekiwań byków i przyczynił się do ponownego pogorszenia sentymentu, jednak mimo to popyt próbuje swoich sił, a indeksy odbijają. Czy galopująca inflacja długo jeszcze będzie dławić kupujących? Jak daleko może posunąć się FED?
Kupujący szukają swojej szansy

Kupujący szukają swojej szansy

2022-05-10 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazuje uaktywnienie uśpionego w ostatnim czasie popytu, który co jakiś czas szuka końcowej fazy wyprzedaży. Byki próbują szukać cenowych dołków i przechylić szalę na swoją stronę. Precyzyjne określenie fazy rynku jest wciąż trudne, wpływa na nią codziennie tysiące zmiennych. Jednocześnie jednak w ciągu ostatnich dni nie wpłynęły dane makroekonomiczne, które mogłyby uspokoić inwestorów i poprawić sentyment. Czy inwestorzy dziś zgodnie z koncepcją ‘inteligencji zbiorowej’ wyceniają najbardziej prawdopodobną przyszłość?
Kapitulacja popytu

Kapitulacja popytu

2022-05-09 Komentarz giełdowy XTB
Atak sprzedających po weekendzie dziś niemal całkowicie zdominował stronę popytową. Spadkowa końcówka tygodnia do tej pory często zapowiadała wzrosty dzięki grze sentymentów w nowym cyklu notowań, jednak w środowisku kryzysowym zasady aktualne w czasie wzrostów przestają działać. W ciągu weekendu nie miały miejsce istotne z punktu widzenia inwestorów zdarzenia, tak więc obserwujemy kontynuację bazowego, spadkowego scenariusza z zeszłego tygodnia. Czy znajdujemy się w przededniu krachu?
Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

2022-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś sesja przebiega w negatywnych nastrojach i rodzi obawy o przebieg sesji giełdowych w przyszłym tygodniu. Obawy wokół spowolnienia gospodarczego mogącego spowodować recesję wciąż straszą inwestorów giełdowych, którzy wycofują się przede wszystkim z ryzykownych, notowanych na wysokich wskaźnikach ceny do zysków spółkach. Zmieniające się środowisko gospodarcze zmusza inwestorów do ponownego oszacowania wycen. Czy rynki naprawdę powinni się bać?
Kapitulacja na Wall Street

Kapitulacja na Wall Street

2022-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przyniosła całkowitą kapitulację giełdowych optymistów. Wczorajsze odreagowanie po decyzji FOMC w sprawie podwyżki stóp procentowych zostało dzisiaj w pełni zanegowane, co przestraszyło uczestników rynku. Perspektywy malują się w coraz to bardziej ponurych nastrojach, a obawy o realną zapaść koniunktury na rynkach przestają być tylko przejawem wróżenia z fusów. Dla polskich inwestorów kluczowe dzisiaj były dwa elementy. Pierwszym jest oczywiście wpływ wczorajszej decyzji amerykańskiego FEDu na dalsze kreowanie popytu oraz koniunktury na rynkach.
Dzień notowań wokół decyzji FED

Dzień notowań wokół decyzji FED

2022-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze zmagania na rynku przebiegają w mieszanych nastrojach w obliczu zaplanowanej konferencji FED, na którą inwestorzy z całego świata niecierpliwie czekają od tygodni. Środowa sesja ma szansę na długo zapisać się w historii giełdy, ponieważ decyzja Rezerwy Federalnej może nadać kierunek rynkowi akcji na najbliższe miesiące. Jakie 'karty' rozda rynkowi FED? Początek 2022 roku był najgorszy dla amerykańskich indeksów od 1939 roku, więc istnieje szansa, że coraz więcej inwestorów dołączać będzie do grupy szukających okazji.
Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

2022-05-02 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem, na które czeka w tym tygodniu cały rynek, jest zaplanowane na środę posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych oraz redukcji bilansu. Zacieśnianie polityki monetarnej w kontekście negatywnego odczytu wzrostu PKB z amerykańskiej gospodarki, niepokojów politycznych i problemów z łańcuchami dostaw sprawia, że inwestorów niepokoi scenariusz możliwej recesji, przez co niechętnie angażują się w nowe transakcje na rynkach finansowych i sprzedają akcje na początku tygodnia. Czy momentum w najbliższych dniach może przechylić się na korzyść byków?
Duża niepewność przed nadchodzącym tygodniem

Duża niepewność przed nadchodzącym tygodniem

2022-04-29 Komentarz giełdowy XTB
Powoli wchodzimy w ostatni etap tygodniowych zmagań na rynku giełdowym, które przyniosły dużą zmienność na wszystkich klasach aktywów. Pierwsze skrzypce bez wątpienia grały w tym tygodniu, m.in.: hossa na rynku dolara amerykańskiego oraz publikacje wyników największych spółek technologicznych w USA. Szalejąca zmienność ma jednak szansę przyspieszyć w nadchodzącym tygodniu, kiedy to poznamy decyzje monetarne największych banków centralnych na świecie.
Słabe dane nie zniechęcają kupujących

Słabe dane nie zniechęcają kupujących

2022-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj udostępnione wyniki Meta Platforms dały dziś stronie popytowej nieco wiatru w żagle, jednak podaż dała o sobie znać szybko po nieco wyższym otwarciu na Wall Street przez co kupujący ponownie mogą znaleźć się w tarapatach. Dziś po sesji wyniki udostępnią dwie kolejne kluczowe spółki dla amerykańskiej giełdy Apple i Amazon. Kupujący ze zniecierpliwieniem czekają na publikacje przewyższające prognozy analityków, jednak czy okażą się one wystarczające by powstrzymać rynki przed paniką? Dziś inwestorów zaskoczył negatywny odczyt PKB w USA. Spadek o -1,4% przy skromnych oczekiwaniach wzrostu o 1,1% wydaje się wyglądać niepokojąco słabo.
Rynki próbują złapać oddech

Rynki próbują złapać oddech

2022-04-27 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnia kaskadowa wyprzedaż na rynku akcji zakończyła się niemal całkowitą kapitulacją strony popytowej. Dziś inwestorzy próbują spowolnić podaż i odetchnąć po kilku spadkowych sesjach z rzędu. Publikowane wczoraj mieszane wyniki technologicznych gigantów Microsoft i Alphabet okazały się ostatecznie nie dość dobre, by wspomóc zepchnięte do narożnika byki. Wciąż jednak na horyzoncie nie widać powodów do odreagowania, które bardzo przydałyby się teraz kupującym.
Niepewność paraliżuje inwestorów

Niepewność paraliżuje inwestorów

2022-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dziś inwestorzy z wyraźną obawą patrzą w przyszłość oczekując wyników finansowych dwóch gigantów Wall Street, raportów kwartalnych Alphabet i Microsoftu. Rynki wyraźnie oderwały się od realiów wojny na Ukrainie, inwestorów straszy wciąż FED oraz widmo spowolnienia gospodarczego, które może powoli ‘wykrwawiać’ rynek akcji. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy obniżyły swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki odpowiednio do 3,6% i 3,2% wskazując na rosnące ceny żywności i transportu powodujące kurczenie się globalnej ekonomii.
W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

W którym momencie znajduje się wahadło rynku?

2022-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Ostatnie sesje pokazały, że część byków kapituluje pod naporem sprzedających aktywa. Tymczasowe odreagowanie indeksów po panice spowodowanej wybuchem wojny szybko ustąpiło miejsca obawom przed agresywną polityką monetarną banków centralnych, które deklarują zacieśnianie polityki monetarnej na niespotykaną od kilkudziesięciu lat skalę. Dziś indeksy kontynuują ruch w dół, czy warto szukać dna spadków?
Ciężka końcówka tygodnia

Ciężka końcówka tygodnia

2022-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Koniec tygodnia nie przynosi ulgi rynkom, inwestorzy zamykają pozycje przed weekendem i nie są chętni ryzykować. Wczoraj opublikowane wyniki Tesli okazały się nie być wystarczającym katalizatorem wzrostu dla rynku akcji i nie przełożyły się na skokowy wzrost wartości wyceny akcji technologicznego giganta. Czy naprawdę rynek ma się czego obawiać? Pierwszy kwartał 2022 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorszych kwartałów w historii Wall Street, co z pewnością może zachęcać kupujących do szukania okazji zakupowych co regularnie obserwujemy w ostatnim czasie.
Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?

Czy Tesla przechyli szalę na korzyść kupujących?

2022-04-21 Komentarz giełdowy XTB
Reakcja rynku w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy wydaje się być ograniczona, a kupujący wyraźnie próbują przejąć kontrolę optymistycznie patrząc w przyszłość. Ponieważ cokolwiek na rynku ma miejsce inwestorzy zawsze szukają branż, na których rozwoju mogliby zyskać i tak w ten sposób w ostatnich miesiącach zyskiwały firmy z branży energetycznej czy zbrojeniowej.
Strona 1 z 231
Następna
1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] ... [231]