Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rynek już spogląda na przyszły tydzień

Rynek już spogląda na przyszły tydzień

2024-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wtorkowych danych o inflacji w USA mamy już za sobą wszystkie publikacje pierwszego rzędu, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na przyszłotygodniową decyzję Rezerwy Federalnej. Dziś zobaczymy jeszcze sprzedaż detaliczną oraz dynamikę cen producenckich. Z pewnością mogą one wywołać większą zmienność, zwłaszcza jeśli będą słabsze niż oczekiwano, potwierdzając trend z ostatnich kilku tygodni. Nie oczekuję jednak, że ich wyniki zmienią cokolwiek w kwestii podejścia FOMC.
Rekordowe podwyżki płac w Japonii?

Rekordowe podwyżki płac w Japonii?

2024-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Według doniesień japońskich mediów tegoroczne negocjacje płacowe prowadzone przez największe związki zawodowe mogą okazać się dość owocne, gdyż dynamika wzrostu wynagrodzeń może być w niektórych wypadkach dwucyfrowa i tym samym podwyżki mogą być największe od lat 90-tych XX wieku. Formalne uzgodnienia zostaną opublikowane w piątek, ale już dzisiaj ustalenia potwierdziły niektóre firmy. Czy to wpłynie na podejście Banku Japonii, który stoi przed historycznym wyzwaniem zakończenia ultra-luźnej polityki monetarnej?

Problem z inflacją nie jest jeszcze rozwiązany

Problem z inflacją nie jest jeszcze rozwiązany

2024-03-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeksy giełdowe w USA ponownie zyskały pomimo gorszych danych o inflacji. Dolar amerykański uległ aprecjacji a złoto zredukowało swoją wycenę. Rentowności amerykańskich obligacji urosły zarówno na krótkim jak i na długim końcu krzywej dochodowości. Wczoraj wzrosły obawy, że wskaźnik CPI nie spada tak szybko, jak chciałby tego Fed.
Wyższa inflacja z USA nie wsparła dolara. Bank Japonii bliski przełomu?

Wyższa inflacja z USA nie wsparła dolara. Bank Japonii bliski przełomu?

2024-03-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze dane o inflacji z USA zdecydowanie nie były dobre, ale rynki finansowe praktycznie zignorowały je. Bardzo szybko po publikacji indeks dolara zaczął tracić, a Wall Street powędrowało na nowe historyczne szczyty, napędzane sztuczną inteligencją, której wpływ widoczny był w kwartalnych wynikach spółki Oracle. Wielu inwestorów taka reakcja zaskoczyła, ponieważ drugi miesiąc z rzędu wyższy od oczekiwań odczyt CPI postrzegany był jako potencjalny krótkoterminowy 'zapalnik' do korekty wśród ryzykownych aktywów i wzrostu rentowności.
Inflacja jako danie główne

Inflacja jako danie główne

2024-03-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś głównym daniem dla rynku będzie publikacja inflacji w USA za luty. Dolar z pewnością będzie reagował na dane a skala zmian na rynku walutowym będzie uzależniona od wielkości niespodzianki, jeśli w ogóle ją otrzymamy. Kurs głównej pary walutowej po wyznaczeniu w piątek lokalnego maksimum na 1,0980 znajduje się poniżej tego poziomu ale cały czas powyżej 1,09. Giełda na Wall Street wczoraj zachowywała się w sposób mało zdecydowany. Nasdaq Composite oraz SP500 straciły a Dow Jones lekko zyskał. Złoto po wyznaczeniu przed weekendem nowego rekordu, konsoliduje się.
Dane CPI tematem nr 1

Dane CPI tematem nr 1

2024-03-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych stoi pod znakiem amerykańskich danych CPI za luty. Znaczenie tego raportu dla polityki monetarnej FED oraz ogólnych sentymentów inwestorów jest na tyle duże, że z dużym prawdopodobieństwem o godzinie 13:30 czasu polskiego możemy spodziewać się pokaźnego skoku zmienności. Dzisiejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed. Według analiz czołowych banków inwestycyjnych i jednostek analitycznych dynamika inflacji bazowej w ujęciu r/r wyniesie 3,7% względem 3,8% w styczniu, a w ujęciu m/m dane wskażą na wzrost ogólnego poziomu cen i usług w gospodarce USA o 0,3% względem 0,4% w styczniu.
czy rynki przestraszą się inflacji?

czy rynki przestraszą się inflacji?

2024-03-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek zaczyna się mieszanie, jeżeli chodzi o dolara wobec innych walut. Piątkowe dane Departamentu Pracy USA zostały zinterpretowane jako słabsze, ale dało to już kontynuacji spadków rentowności obligacji rządu USA, a indeksy na Wall Street po dobrym starcie, ostatecznie zakończyły handel na minusach. Rynki zdają się być przeświadczone, że przed nami efekt dyskontowania rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przez FED (od czerwca), tymczasem przed nami są dane, które mogą być kluczowe.
EUR/PLN poniżej 4,30

EUR/PLN poniżej 4,30

2024-03-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Złoty jest w poniedziałek rano silniejszy w obliczu wciąż słabego dolara na globalnych rynkach. Para EURPLN sprawdza minima w grudnia przy 4,29, a USDPLN zszedł już do 3,92 (do dołka sprzed ponad trzech miesięcy brakuje mu jeszcze 4 grosze). Wsparciem dla złotego są oczekiwania związane z perspektywami polityki monetarnej - z ostatnich sygnałów, jakie popłynęły z RPP nie wynika, aby przed wakacjami miała zapaść decyzja o obniżce stóp procentowych, podczas kiedy taki ruch staje się coraz bardziej prawdopodobny ze strony FED, czy EBC (cięcie w czerwcu).
Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy

Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy

2024-03-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek rynek żył publikacją danych na temat amerykańskiego rynku pracy. Wyniki okazały się mieszane. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na minusach a Nasdaq Composite stracił 1,2 proc. Kurs EUR/USD wzrósł po publikacji do 1,0980 ale dzień zakończył na nico niższym poziomie. Rentowności amerykański obligacji spadły ale w drugiej części dnia zredukowały część tego ruchu. Rynek miał problem z jednoznaczną interpretacją. Dziś rano cena bitcoina przekracza poziom 71 tys. USD.
Czy to czas słabego dolara?

Czy to czas słabego dolara?

2024-03-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami dość ciekawy tydzień z rekordami na wielu rynkach. Rekordom tym sprzyjał słabszy dolar, któremu dodatkowo nie pomogły piątkowe dane z rynku pracy. Czy przed nami okres słabszego dolara, który mógłby pomóc także polskiemu rynkowi? Dobre nastroje rynkowe zwykle idą w parze z przeceną amerykańskiej waluty, gdyż wtedy globalny kapitał chętniej inwestuje na rynkach wyższego ryzyka.
Czekamy na dane z rynku pracy

Czekamy na dane z rynku pracy

2024-03-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj tradycyjnie o godz. 14:30 polskiego czasu Departament Pracy USA opublikuje swoje comiesięczne wyliczenia dotyczące liczby nowych etatów, stopy bezrobocia, oraz dynamiki płacy godzinowej. Po mocnych danych w styczniu, w lutym spodziewane są nieco niższe odczyty. I tak w sektorze pozarolniczym mogło przybyć 200 tys. etatów, a tylko w prywatnym 160 tys. Zdaniem ekonomistów stopa bezrobocia mogła pozostać na poziomie 3,7 proc., a dynamika płacy godzinowej lekko wyhamować do 4,4 proc. r/r.
Prezes Glapiński napędza polskiego złotego

Prezes Glapiński napędza polskiego złotego

2024-03-08 Komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi cofnięcie dolara amerykańskiego. Waluta rezerwowa świata poddana jest presji wynikającej z komentarzy bankierów centralnych, którzy w oczach rynku zwiększają szanse na rychłe luzowanie polityki monetarnej. Dolar amerykański nie ma od wczoraj stabilnego podłoża. Przewodniczący Fed Powell zasugerował wczoraj, że bankierzy nie są daleko od pewności, że obniżą stopy procentowe.
EURUSD powyżej 1,09 a giełdy ponownie w górę

EURUSD powyżej 1,09 a giełdy ponownie w górę

2024-03-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezeska EBC Christine Lagarde wykonała wczoraj kolejny ostrożny krok w kierunku pierwszej obniżki stóp procentowych. Wspomniała o czerwcu jako możliwym terminie, ale była ostrożna co do tempa przyszłego luzowania polityki pieniężnej. Z kolei Powell podczas drugiego dnia zeznań w Kongresie przyznał ,że Fed jest bliski osiągnięcia pewności, która pozwoli na rozpoczęcie cyklu łagodzenia warunków monetarnych.
Plotki wokół Banku Japonii

Plotki wokół Banku Japonii

2024-03-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak donosi agencja Bloomberg powołując się na swoje źródła w Banku Japonii, urzędnicy mają coraz bardziej popierać szybkie zaostrzenie polityki monetarnej. Dzisiaj cytowany szef Banku Japonii również nie wybrzmiał już tak "gołębio" jak wcześniej - Ueda przyznał, że prawdopodobieństwo realizacji celu inflacyjnego wzrosło, a bank centralny rozważy wyjście z ultra-luźnej polityki w sytuacji potwierdzenia ze strony dynamiki płac.
Jen japoński zdominował rynek walutowy

Jen japoński zdominował rynek walutowy

2024-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na międzynarodowych rynkach finansowych stoi pod znakiem jena. Aprecjacja waluty Japonii sięga dzisiaj psychologicznych stref, ponieważ inwestorzy coraz chętniej dostrzegają szansę na zmianę dotychczasowego stanowiska BoJ w sprawie polityki monetarnej. Porzucenie luźnego stanowiska oraz możliwe wyjście z ujemnych stóp procentowych otwierałoby w takim scenariuszu drogę przed wyprzedanym jenem do odwrócenia trendu.
Słabszy dolar i rekordy na złocie

Słabszy dolar i rekordy na złocie

2024-03-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za nami kolejna wzrostowa sesja na Wall Street. Inwestorzy ponownie kupowali ryzyko. Akcje wzrosły podczas gdy rentowności amerykańskich obligacji spadły na całej krzywej dochodowości. Dolar stracił a kurs EUR/USD wzbił się powyżej poziomu 1,09. Złoto ustanawia kolejny rekord powyżej 2160 USD/oz. Rynki uważnie słuchały komentarzy prezesa Fed Jerome’a Powella podczas jego pierwszego dnia zeznań przed Kongresem. Powiedział on amerykańskim ustawodawcom, że Fed nie spieszy się z obniżaniem stóp procentowych, ale cykl obniżek najprawdopodobniej zacznie się w tym roku.
Teraz kolej na Powella oraz na dane z rynku pracy USA

Teraz kolej na Powella oraz na dane z rynku pracy USA

2024-03-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj historyczny rekord padł na rynku złota. Uncja osiągnęła wartość 2141 USD. Wysoki popyt na metal jest widoczny od połowy lutego, ale największe wzrosty złoto odnotowuje na początku marca. Zwyżki cen korespondowały ze spadkową sesją na Wall Street. Odwrót od ryzyka wsparł aktywa uznawane za bezpieczne. Surowiec zyskuje również ze względu na perspektywę obniżki stóp przez główne banki centralne. Otoczenie w postaci podwyższonej inflacji również pozytywnie oddziałuje na wycenę.
Zaskakująco dobre dane z Niemiec

Zaskakująco dobre dane z Niemiec

2024-03-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy to jaskółka, która sygnalizuje możliwość przełamania negatywnej passy w niemieckiej gospodarce? Eksport w styczniu nieoczekiwanie skoczył o 6,3 proc. m/m, a import rósł w tempie 3,6 proc. m/m. Nadwyżka w handlu zwiększyła się do 27,5 mld EUR i jest to poziom nieobserwowany od długiego czasu. Warto będzie obserwować kolejne odczyty makro z Niemiec, gdyż może mieć to przełożenie na notowania EUR w średnim terminie. Dzisiaj nadmiernej reakcji nie widać, w gronie najsilniejszych walut w środę rano są jen i waluty Antypodów.
Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2024-03-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż rentowności amerykańskich obligacji próbują znów łamać ważną barierę 4,20 proc. na 10-letnich, to dolar we wtorek rano jest nieco mocniejszy. Wpływ na to może mieć lekka korekta na rynkach akcji - wczoraj indeksy na Wall Street lekko spadły, dzisiaj gorzej wypadła Azja (słabsze PMI w Chinach) i lekko koryguje się też Europa. Poniedziałek nie przyniósł żadnych istotnych publikacji w kalendarzu.
Niezauważalna korekta na Wall Street

Niezauważalna korekta na Wall Street

2024-03-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street wykonała wczoraj korektę. Jej zasięg był jednak kosmetyczny i w żaden sposób nie doszło do przełomu na wykresach głównych indeksów. Kurs głównej pary walutowej ustanowił szczyt lokalny w okolicy 1,0865, ale cały czas w krótkim terminie notowania pozostają w konsolidacji. Dziś poznamy raport ISM sektora usługowego w USA. Piątkowy wskaźnika dla przemysłu rozczarował.