Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rynek złotego - dalej korzystny dysparytet dla polskiej waluty

Rynek złotego - dalej korzystny dysparytet dla polskiej waluty

2024-08-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartek nie przynosi większych ruchów na złotym, widoczna jest próba jego nieznacznego osłabienia po tym jak widzimy niewielkie cofnięcie notowań EURUSD. Patrząc przez pryzmat ostatnich dni polska waluta jest nadal dość silna, co widać po koszyku BOSSAPLN, który utrzymuje się blisko tegorocznych szczytów. Cały czas głównym argumentem pozostaje słabość dolara, a ta jest pochodną oczekiwań, co do spodziewanych cięć stóp przez FED.
Rewizja danych z amerykańskiego rynku pracy

Rewizja danych z amerykańskiego rynku pracy

2024-08-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu ostatniego słabego raporty NFP, najbliższa roczna rewizja danych z amerykańskiego rynku pracy, którą dokona BLS, wydaje się być szczególnie interesująca. Być może okaże się, że jest on jeszcze słabszy co może budzić obawy, że Fed zbyt długo utrzymuje poziom stóp procentowych na wysokim poziomie i może doprowadzić przez to do zbyt dużego ochłodzenia lub nawet załamania. Wczoraj na Wall Street dominowały spadki ale były one w umiarkowanej skali.

Niewielka korekta?

Niewielka korekta?

2024-08-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi niewielką korektę w dotychczasowym trendzie spadkowym dolara. Amerykańska waluta odbija dzisiaj na szerokim rynku, choć nie jest to duży ruch, a najbardziej traci jen (choć w ostatnich dniach wyraźnie zyskiwał). We wtorek nieco skorygowały się indeksy na Wall Street po całej serii wzrostowych sesji. Czy to tylko podbicie zmienności przed spodziewanymi informacjami w drugiej połowie tygodnia? Dzisiaj wieczorem o godz. 20:00 dostaniemy zapiski z lipcowego posiedzenia FED, które mogą być ważne pod kątem "determinacji" członków tego gremium, co do obniżek stóp.
Zmienność wraca na rynki w przededniu spotkania w Jackson Hole

Zmienność wraca na rynki w przededniu spotkania w Jackson Hole

2024-08-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykańskie indeksy odrobiły już spadkowy początek miesiąca za sprawą lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych. Od dzisiaj rozpoczyna się pełna napięcia druga część tygodnia, której kulminacją będzie wystąpienie szefa amerykańskiego Fedu Jerome'a Powella w piątek w Jackson Hole. Jednym z bardziej prawdopodobnych scenariuszy jest zapowiedzenie konkretnej daty rozpoczęcia cyklu obniżek.
Riksbank znów tnie stopy

Riksbank znów tnie stopy

2024-08-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szwedzki Riksbank zdecydował się dzisiaj rano na kolejną w tym roku obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 3,50 proc., co było zgodne z oczekiwaniami. Rynek widzi w tym roku jeszcze dwie obniżki - na posiedzeniach w listopadzie i grudniu (łącznie o 50 punktów baz.). Dzisiejszy ruch nie doprowadził do osłabienia się korony - USDSEK wypada stabilnie. Nad ranem poznaliśmy też informacje z Ludowego Banku Chin - parametry polityki monetarnej nie zostały zmienione (co nie było zaskoczeniem), a także RBA.
Dobra passa na Wall Street

Dobra passa na Wall Street

2024-08-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Początek tygodnia ponownie pokazał, że na rynkach akcyjnych dominuje popyt. Indeksy SP500 oraz Nasdaq Composite osiągnęły dodatni wynik na poniedziałkowej sesji. Był to ósmy z rzędu wzrostowy dzień, co stanowi najdłuższą passę w tym roku. Z kolei ubiegły cały tydzień był najlepszym okresem dla amerykańskich akcji od listopada 2023 roku. Ostatnie dane makro z USA – inflacja oraz sprzedaż detaliczna - wzmocniły nadzieje, na „miękkie lądowanie” gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Sezon ogórkowy tuż przed Jackson Hole

Sezon ogórkowy tuż przed Jackson Hole

2024-08-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym w końcu nastał większy spokój. Zmiany są relatywnie niewielkie, choć jeszcze niedawno obserwowaliśmy mocne ruchy po tym, jak Bank Japonii zdecydował się niedawno na podwyżkę stóp procentowych, a inwestorzy zaczęli wyceniać spore obniżki ze strony Fed po serii rozczarowujących danych z USA. Teraz przychodzi czas na sprawdzenie tych oczekiwań. W środę odbędzie się minutes FOMC, natomiast w piątek rozpocznie się sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole.
Co mówi nam jen?

Co mówi nam jen?

2024-08-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Koniec ubiegłego tygodnia to słabość dolara i przede wszystkim nadzieja na rynkach na scenariusz soft-landingu, czyli łagodnego lądowania amerykańskiej gospodarki. Wsparły go zaskakująco dobre dane makro z USA, zwłaszcza te dotyczące sprzedaży detalicznej w lipcu (1,0 proc. m/m), czy też cotygodniowego bezrobocia (227 tys.). Niemniej trzeba mieć na uwadze, że rynek nieco wybiórczo może podchodzić do tego tematu, co pokazuje spadek produkcji przemysłowej o 0,6 proc. m/m. Innymi słowy, inwestorzy chcą jeszcze rozegrać scenariusz soft-landingu i teraz mają ku temu szanse.
Wyrazisty złoty

Wyrazisty złoty

2024-08-19 Poranny DM BOŚ z rynku walut
Polska waluta jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia wspięła się na swoje tegoroczne szczyty. Pomógł w tym globalny sentyment, który uległ poprawie po tym, jak dane makro z USA zmniejszyły prawdopodobieństwo recesji w USA - teraz rynki powróciły do wyceny tzw. soft-landingu, który to miałby być wspierany obniżkami stóp przez FED (wycena cięcia we wrześniu spadła do -32 pkt. z ponad -50 pkt. dwa tygodnie temu).
Pokaz siły złotego

Pokaz siły złotego

2024-08-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Niesamowite, jak wiele potrafi się zmienić w zaledwie dwa tygodnie. Rynki globalne przesunęły się w tym czasie od paniki do euforii, a złoty, który nawet niespecjalnie ucierpiał w tym pierwszym okresie, wykorzystał poprawę nastrojów do wykonania imponujących ruchów. Ubiegły tydzień to publikacja licznych danych głównie z USA. Nie wszystkie raporty wypadły dobrze, ale te najważniejsze wypadły na tyle dobrze, aby kompletnie wywrócić oczekiwania rynków do góry nogami.
Widmo recesji w USA zanika?

Widmo recesji w USA zanika?

2024-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Euforycznie odebrane dane o sprzedaży detalicznej w USA utwierdziły wczoraj inwestorów, że w chwili obecnej obawy o recesję w gospodarce nieco się oddalają. Z drugiej jednak strony lepsze dane z gospodarki to większa szansa na jastrzębi FED, co w krótkim terminie może wspierać dolara amerykańskiego. Wczorajsze mocne dane ze sprzedaży detalicznej wywołały na rynku większą zmienność niż środowe dane CPI. Dzieje się tak dlatego, że od paru tygodni rynek przestał obawiać się powrotu inflacji, a zamiast tego zaczął wyceniać potencjalną recesję w USA.
RBNZ tnie stopy

RBNZ tnie stopy

2024-08-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wydarzeniem środowego poranka jest decyzja nowozelandzkiego RBNZ, który zainicjował proces obniżek stóp procentowych schodząc dzisiaj w dół o 25 punktów baz. do 5,25 proc. To nieco zaskoczyło rynki, chociaż prawdopodobieństwo takiego ruchu wynosiło 75 proc. (według danych LSEG). W efekcie NZD traci dzisiaj ponad 1 proc., a rynek zastanawia się, jak rozłoży się ścieżka kolejnych obniżek. Zwłaszcza, że prezes Orr dał tu zielone światło. I tak do końca roku zakłada się jeszcze dwa ruchy przynajmniej o 25 punktów baz. (na początku października i w końcu listopada).
Niższa inflacja PPI w USA poprawia nastroje i osłabia dolara

Niższa inflacja PPI w USA poprawia nastroje i osłabia dolara

2024-08-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj rynkowe nastroje polepszyły się na skutek publikacji inflacji producenckiej z USA. Amerykańskie akcje zyskały a wzrostom przewodził indeks technologiczny. Rentowności długu USA obniżyły się a dolar stracił na wartości. Wczorajsza dane PPI wzmocniły oczekiwania na co najmniej 25-punktową obniżkę stóp procentowych przez Fed we wrześniu. Indeks VIX spadł do 18,1 po tym, jak w miniony poniedziałek osiągnął w ciągu dnia prawie 66 punktów. Dziś inwestorzy poznają raport CPI.
Napływające dane pozwoliły rynkom wpaść w euforię

Napływające dane pozwoliły rynkom wpaść w euforię

2024-08-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja przebiegała w atmosferze oczekiwania na PPI amerykański. Dane ZEW wskazujące na spadek nastrojów gospodarczych w Niemczech i UE zdawały się nie mieć znaczenia dla rynku. Cała uwaga była skupiona wokół odczytu o 14:30, który dla niektórych miał dać wskazówkę, jakie będą dzisiejsze dane. Po niższej od konsensusu wartości wskaźnika cen dóbr produkcyjnych widoczna była euforia na rynku.
GPW silna na tle innych parkietów

GPW silna na tle innych parkietów

2024-08-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja to konsolidacja na amerykańskich rynku akcyjnym oraz dynamiczne odbicie indeksów na GPW. Złoty zyskał kilka groszy względem euro oraz USD. Złoto zbliżyło się do swoich rekordów wszechczasów. Rynek czeka na jutrzejszy raport CPI z USA. Rosną spekulacje, że dane dadzą kolejne argumenty Fed-owi do mocniejszego łagodzenia warunków monetarnych na kolejnym, wrześniowym posiedzeniu. Dolar nie zmienił swojej wyceny a rentowności amerykańskich obligacji spadły. Ryzyko geopolityczne na Bliskim Wschodzie pozostaje wysokie.
Czekamy na inflację w USA

Czekamy na inflację w USA

2024-08-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano, rynek FX wygląda podobnie jak w poniedziałek. Dalej w gronie najbardziej tracących walut pośród G-10 są jen i frank, a najlepiej wypada dolar nowozelandzki, do którego tym razem dołączył funt. Na rynku akcji poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów, ale kluczowe jest to, że rynek akcji nie powrócił do spadków po odbiciu, które trwa już kilka dni. Dzisiaj na tapecie będą dane z USA o inflacji producenckiej PPI (godz. 14:30), które poprzedzą jutrzejsze dane CPI.
Napięcia na Bliskim Wschodzie i dane z USA testują rynki

Napięcia na Bliskim Wschodzie i dane z USA testują rynki

2024-08-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś giełdy w napięciu będą oczekiwać na pierwsze, napływające dane z USA. Wczorajsza sesja była rozgrzewką dla rynku i inwestorów, większość indeksów zakończyła dzień w miejscu otwarcia, wyjątek stanowiły odrabiające zeszłotygodniową przecenę. Uwaga skupiona będzie dzisiaj o 14:30 wokół danych PPI z USA. Dotychczas mniej istotny wskaźnik może dać pierwszy obraz, jakiego odczytu CPI o 14:30 oczekiwać.
Rynki czekają na więcej danych z USA

Rynki czekają na więcej danych z USA

2024-08-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek udało się przedłużyć odbicie na indeksach na Wall Street, chociaż dynamika ruchu była mniejsza. Dzisiaj mamy podtrzymanie sentymentu w Azji, oraz na indeksach w Europie. W kalendarzu makro jest dzisiaj pusto, rynek będzie pozycjonował się już pod kluczowe dane o inflacji CPI w środę, które poprzedzi odczyt PPI już jutro. Rynki zakładają, że dynamika inflacji będzie maleć i nie zaszkodzi to koncepcji całej serii cięć stóp procentowych przez FED - można sobie, zatem wyobrazić co stanie się, jeżeli PPI, czy CPI będą nawet odrobinę wyższe od prognoz - reakcja mogłaby być dość nerwowa.
Rynek czeka na CPI oraz sprzedaż detaliczną z USA

Rynek czeka na CPI oraz sprzedaż detaliczną z USA

2024-08-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street kontynuowała odbicie w miniony piątek. Indeksy giełdowe zamknęły jednak tydzień na minusie podkreślając nerwowość i niepewność rynku. W tym tygodniu poznamy dwa kluczowe wskaźniki dla amerykańskiej gospodarki: inflację oraz sprzedaż detaliczną. Indeks strachu VIX po wzroście tydzień temu do ekstremalnie wysokiego poziomu 65,7 pkt zdołał mocno spaść w okolice 20 pkt. ale i tak utrzymuje się na podwyższonym pułapie.
Bez większych zmian na złotym

Bez większych zmian na złotym

2024-08-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek tygodnia nie przynosi większych zmian na rynku złotego - rynek, jakby zastygł w oczekiwaniu na nowe impulsy. W poniedziałek rano za euro płaci się średnio 4,32 zł, a dolar jest wart 3,9550 zł. Większych zmian nie widać też na rynku EURUSD, gdzie pozostajemy wokół 1,0920. Piątek przyniósł kontynuację odbicia indeksów na Wall Street, choć w mniejszej skali. To przełożyło się na względnie pozytywny klimat w Azji, chociaż w Japonii mamy dzisiaj święto. Ten tydzień będzie dla złotego "krótszy" ze względu na czwartkowe święto i tzw. długi weekend dla większości uczestników rynku.