Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Krach na japońskim rynku

Krach na japońskim rynku

2024-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Japońska polityka pieniężna, czy szerzej gospodarcza, może budzić zdziwienie od dłuższego czasu. Jednak to, co teraz zrobił Bank Japonii wymyka się z ram racjonalnego myślenia. Czy patrzymy właśnie na japoński „Lehman moment”? O Japonii miałem okazję pisać w ostatnim czasie kilkukrotnie, bo sytuacja robiła się tam coraz ciekawsza. Nakreślmy najpierw tło. Należy cofnąć się do roku 2012, gdy Shinzo Abe wygrał wybory w Japonii i rozpoczął ochrzczony jego nazwiskiem program Abenomics.
dane NFP będą kluczowe

dane NFP będą kluczowe

2024-08-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu rynki zareagowały dość nerwowo. Słabe dane ISM dla przemysłu, w tym mocny spadek subindeksu zatrudnienia wzbudziły obawy, co do powodzenia scenariusza miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie widać, że coraz większa grupa inwestorów uważa, że FED "przegapił" temat i będzie musiał teraz spieszyć się z obniżkami stóp procentowych - co nie jest do końca prawdą, gdyż "niezapowiedziane" cięcie stóp już w tym tygodniu dopiero byłoby aktem desperacji FED.

Bank Anglii dołącza do obniżek

Bank Anglii dołącza do obniżek

2024-08-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kończy się szalony tydzień decyzji banków centralnych, których w tym tygodniu mieliśmy sporo. Niemniej dla rynków liczyły się przede wszystkim trzy z nich: Bank Japonii, Fed oraz Bank Anglii. Pierwszy podniósł stopy, drugi zakomunikował gotowość do obniżek, a trzeci te obniżki rozpoczął. Jak widać każdy z banków jest w zupełnie innym miejscu polityki monetarnej, co wyraźnie wpływa na kursy walutowe. Co dalej ze stopami w Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii? Jak wpłynie to na kursy najważniejszych walut?
Powell zrobił grunt pod wrześniową decyzję

Powell zrobił grunt pod wrześniową decyzję

2024-08-01 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Można uznać, że Powell uformował pewnego rodzaju grunt pod wrześniową obniżkę stóp procentowych. Na rynku nie widać jednak ekstremalnej euforii bo tak naprawdę ta powakacyjna redukcja kosztu pieniądza jest już w dużym stopniu wyceniona. Giełda na Wall Street rosła wczoraj przez cały dzień co zaowocowało zwyżką indeksu Nasdaq Composite o 2,6 proc. oraz SP500 o 1,6 proc. Gorzej radził sobie przemysłowy Dow Jones kończąc dzień z kosmetycznie dodatnim wynikiem na poziomie 0,2 proc. Dolar stracił, choć w notowaniach EUR/USD ciężko dostrzec tę deprecjację. Zdecydowanie natomiast spadły rentowności amerykańskich obligacji rządowych na całej krzywej dochodowości.
Powell otwiera furtkę do obniżek

Powell otwiera furtkę do obniżek

2024-08-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień lipca doprowadził do sporego zamieszania na rynkach finansowych. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie, podwyżka w Japonii oraz decyzja Rezerwy Federalnej. Do tego wszystkiego poznaliśmy wyniki wielu spółek z Wall Street, które po części napędzały wyraźne odbicie na rynku akcji. Czy prawdopodobna zbliżająca się obniżka w Stanach Zjednoczonych napompuje rynki finansowe jeszcze mocniej?
Decyzja Fed już jutro. Czego oczekuje rynek?

Decyzja Fed już jutro. Czego oczekuje rynek?

2024-07-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ceny amerykańskich akcji na początku tego tygodnia konsolidują się. SP500 oraz Nasdaq Composite urosły o symboliczne 0,1 proc. natomiast Dow Jones stracił podobną wartość. W Europie Dax zamknął dzień niżej o 0,5 proc. a WIG20 zyskał blisko 0,3 proc. Dolar zyskał na wartości co zostało zobrazowane spadkiem eurodolara z 1,0870 do poziomu bliskiego 1,0800. Rynek czeka na jutrzejszy Fed. Dziś po sesji poznamy wyniki Microsoft a z danych makro uwagę może przykuć ankieta JOLTS.
Tryb wyczekiwania

Tryb wyczekiwania

2024-07-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX pozostaje w trybie wyczekiwania na kluczowe posiedzenia banków centralnych w tym tygodniu - jutro rano BOJ, a wieczorem FED. Z kolei w czwartek BOE. Wczorajszy handel na Wall Street wskazał na większą zmienność, a indeksy zakończyły handel na poziomach zbliżonych do tych z piątku. Wpływ czynnika ryzyka geopolitycznego w kontekście niedzielnych wydarzeń w Izraelu jest jednak ograniczony - agencje donoszą na razie, że USA mają wywierać nacisk na Izrael, aby ten wyważył swoją "odpowiedź" i nie doprowadził do wciągnięcia Libanu w konflikt.
Cisza przed burzą

Cisza przed burzą

2024-07-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień będzie należał do jednych z ciekawszych dla rynków finansowych. Poznamy wiele kluczowych publikacji makroekonomicznych, trzy kluczowe banki centralne podejmą decyzję o wysokości stóp procentowych, a w USA najważniejsze spółki technologiczne będą publikować wyniki finansowe. Od tych wszystkich czynników będą zależeć nastroje rynkowe, choć oczywiście nie da się ukryć, że na świecie pod względem geopolitycznym dzieje się sporo. Czego spodziewać się na rynkach w najbliższych sesjach?
Wyniki spółek technologicznych, Fed oraz NFP

Wyniki spółek technologicznych, Fed oraz NFP

2024-07-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek na Wall Street obserwowaliśmy odreagowanie. Główne indeksy giełdowe zyskały i odrobiły część strat poniesionych w poprzednich dniach. Odbicie nastąpiło po publikacji inflacji PCE, która okazała się nieco niższa niż miesiąc wcześniej. Rentowności amerykańskich obligacji spadły na całej krzywej po danych o deflatorze PCE a dolar lekko stracił. Kluczowymi wydarzeniami w tym tygodniu będą decyzja Fed w środę i dane o zatrudnieniu poza rolnictwem (NFP) w piątek.
Oczy na Bliski Wschód?

Oczy na Bliski Wschód?

2024-07-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak terrorystyczny Hezbollahu na izraelskie Wzgórza Golan jest najkrwawszym od października ub.r., kiedy to działania wymierzone w Izrael przeprowadził Hamas. To zainicjowało izraelską odpowiedź w Strefie Gazy. Czy teraz dojdzie do intensyfikacji działań na terenie Libanu? Rynki zbytnio nie reagują na te informacje, co pokazuje, że są zmęczone przeciągającym się konfliktem. Zresztą ten wbrew obawom z jesieni ub.r. nie miał przełożenia na rynek surowców.
Banki na rozdrożu

Banki na rozdrożu

2024-07-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Lipiec na globalnych rynkach upływa dość spokojnie, co udziela się złotemu. Może i na Wall Street mamy pewne ochłodzenie, ale z pewnością daleko jest do paniki, a stabilne dane przekładają się na małe ruchy na rynku walut. Wyjątkiem jest jen, który zyskuje przed decyzją Banku Japonii. W tym arcyciekawym tygodniu będzie to jedna z kilku mocno wyczekiwanych decyzji.
Relatywnie silny złoty

Relatywnie silny złoty

2024-07-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Okolice 4,2750 zł za euro i 3,9350 zł za dolara - to poziomy na kluczowych parach ze złotym w poniedziałek rano. Sentyment na rynkach akcyjnych zaczyna się poprawiać, co pokazuje, że rynki chcą "rozegrać" posiedzenie FED w najbliższą środę. Nie przyniesie ono jeszcze zmian w poziomie stóp procentowych, ale powinno "utwierdzić" rynki w oczekiwaniu na początek cyklu luzowania od września. Odbicie indeksów w Azji miało miejsce pomimo niepokojących informacji, jakie napłynęły z Izraela.
Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.