Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wirtualne sympozjum to już co innego?

Wirtualne sympozjum to już co innego?

2021-08-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień rozpoczynamy ze słabszym dolarem na szerokim rynku. Korektę wcześniejszej siły amerykańskiej waluty można przypisać odreagowaniu na rynkach akcji - piątek był drugim z kolei dniem odbicia na Wall Street, co doprowadziło do wymazania większej części spadków z wtorku i środy. Wydaje się, że zmniejszyły się obawy związane z wpływem zbliżającego się sympozjum FED w Jackson Hole na rynki finansowe - zresztą jego formuła została zmieniona na wirtualną za sprawą obaw związanych z pandemią.
Nastroje w Europie wciąż wysokie

Nastroje w Europie wciąż wysokie

2021-08-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo tego, że na świecie prawdopodobnie borykamy się z problemem IV fali koronawirusa, to nastroje w Europie wśród przedsiębiorców pozostają wciąż całkiem niezłe. Oczywiście cały świat finansowy patrzy w kierunku piątku i wystąpienia Jerome Powella, ale ryzyko związane z koronawirusem wciąż pozostanie głównym tematem, który może decydować o dalszych losach kluczowych rynków. Czy wobec dobrej sytuacji w Europie oraz coraz gorszej w USA, powinniśmy patrzeć pozytywnie na perspektywy europejskich aktywów?

W oczekiwaniu na Jackson Hole

W oczekiwaniu na Jackson Hole

2021-08-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Ostatnia publikacja protokołu po posiedzeniu FOMC (po lipcowym posiedzeniu) spowodowała, że narosły oczekiwania co do formalnego ogłoszenia przez prezesa Fed „taperingu” na posiedzeniu bankierów w Górach Skalistych. Oczywiście nie jest wykluczone, że oczekiwania rynku są przesadzone. Odreagowanie na rynku akcji może sugerować, że rynek skłania się ku tezie, iż Powell wspomni o terminie ograniczenia skupu, ale na dokładną deklaracje poczekamy do września.
Co ona miała na myśli?

Co ona miała na myśli?

2021-08-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi dalsze zwyżki dolara wobec większości walut, chociaż zmiany są mniejsze. W grupie G-10 minimalnie lepiej zachowują się euro, frank i jen. Najsłabsze są CAD, NOK i AUD - nadal utrzymuje się presja na Antypody i waluty skandynawskie, czyli te wrażliwe na ryzyko. Warto jednak odnotować słowa szefa RBNZ, który nie wykluczył możliwości podwyżki stóp w październiku i dodał, że sytuacja wokół COVID nie powinna być jedynym czynnikiem opóźniającym taki ruch.
Dolar silny, ale jak długo?

Dolar silny, ale jak długo?

2021-08-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Pomimo dobrych danych z rynku pracy można zauważyć, że gospodarka USA również łapie zadyszkę. W ubiegłym tygodniu wskaźnik nastrojów Uniwersytetu Michigan rozczarował, wczoraj regionalny indeks Fed z Filadelfii również pokazał wartość poniżej oczekiwań. Pomimo to dolar cały czas jest mocny. Siła przekazu Fed jest zatem olbrzymia.
Złoty słabo radzi sobie z Deltą

Złoty słabo radzi sobie z Deltą

2021-08-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Koronawirus ponownie atakuje. Sytuacja na świecie jest naprawdę bardzo słaba, choć w tym przypadku Polska nie radzi sobie jakoś źle. Oczywiście nie jest wykluczone, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, kolejna fala nadejdzie do Polski z opóźnieniem i być może inwestorzy wyceniają takie ryzyko na polskim złotym już teraz. Czy jest szansa na to, że złoty pokaże jeszcze siłę w tym roku?
Tapering, a COVID

Tapering, a COVID

2021-08-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie zapiski z lipcowego posiedzenia FED wskazały, że cele "znaczącego postępu" w osiągnięciu celu maksymalizacji zatrudnienia, oraz parametrów inflacji, wciąż nie zostały spełnione, to jednak większość była zgodna, co do tego, że redukcję skupu aktywów należy rozpocząć jeszcze w tym roku (kilku z członków FED uważało, że lepszym terminem byłby początek przyszłego roku). Uzasadniono to tym, że wcześniejsze rozpoczęcie taperingu pozwoli na jego stopniowy, łagodny przebieg.
Zapiski to historia...

Zapiski to historia...

2021-08-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tym razem to dolar traci na szerokim rynku, gorzej radzi sobie tylko turecka lira (wczoraj zyskiwała), oraz bardziej kosmetycznie - japoński jen. Rynek zareagował tak na wczorajsze słowa szefa FED, którego zdaniem trudno jest ocenić rzeczywisty wpływ rozwoju wariantu Delta koronawirusa na gospodarkę, zwłaszcza pod kątem zatrudnienia w sektorze usług, który pozostaje dość wrażliwy na pandemiczne czynniki.
RBNZ wstrzymuje się z podwyżką przez lockdown

RBNZ wstrzymuje się z podwyżką przez lockdown

2021-08-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś o poranku poznaliśmy decyzję Banku Rezerwy Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Jeszcze kilka dni temu rynek oczekiwał podwyżki z 0,25% do 0,5%, jednak z powodu wprowadzenia lockdownu w Nowej Zelandii, stopy zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dolar NZD zareagował dynamicznym spadkiem, przez co notowania NZDUSD znalazły się na poziomach niewidzianych od listopada 2020 roku.
Za dolarem nie nadążysz

Za dolarem nie nadążysz

2021-08-18 Komentarz poranny TMS Brokers
W USA wczoraj rynki żyły danymi makro. W przypadku gdy dane inflacyjne i te z rynku pracy są już za nami, tym razem do pierwszego szeregu weszły te dotyczące sprzedaży detalicznej. Sektor ten rozpoczął trzeci kwartał od gwałtownego spadku. Produkcja przemysłowa pokazała jednak siłę. Pomimo skoku awersji do ryzyka (co było zobrazowane spadającymi indeksami giełdowymi), bezpieczne waluty (jen i frank) nie odnotowały wczoraj szczególnej aprecjacji.
Kto wierzy we wrześniowy tapering?

Kto wierzy we wrześniowy tapering?

2021-08-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje obserwowane odbicie na szerokim rynku będące korektą jego piątkowego osłabienia. Wbrew obawom sytuacja w Afganistanie nie stała się wczoraj pretekstem do podbicia ryzyka - indeksy na Wall Street w kolejnych godzinach wyszły na plusy. Nieco nerwowo jest jednak w Azji, gdzie dominują obawy o sytuację związaną z COVID - Japonia wprowadza dalsze obostrzenia, a Nowa Zelandia zapowiada lockdown.
Podwyżka w Nowej Zelandii zagrożona

Podwyżka w Nowej Zelandii zagrożona

2021-08-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w zeszłym tygodniu, a w zasadzie wczoraj wydawało się, że podwyżka stóp procentowych w Nowej Zelandii jest niemal pewna. Jeszcze wczoraj prawdopodobieństwo oceniane przez rynek wskazywało na potencjał ponad jednej podwyżki podczas środowego posiedzenia. Teraz jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, przez jeden czynnik – koronawirus. Dodatkowo dzisiaj może zaważyć się szansa na zmianę polityki monetarnej w USA – Powell będzie przemawiał pierwszy raz od momentu publikacji ostatnich świetnych danych z rynku pracy z amerykańskiej gospodarki.
Czy Powell powie coś nowego?

Czy Powell powie coś nowego?

2021-08-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Po ostatnich danych z amerykańskiego rynku pracy i wypowiedziach wielu członków FOMC w ostatnim czasie, inwestorzy nie powinni mieć wątpliwości, że decyzja o rozpoczęciu ograniczenia skupu obligacji przez Fed jest coraz bliższa. Urzędnicy nadal jednak nie zgadzają się co do terminu i tempa normalizacji. Dlatego też dzisiejsze wystąpienie prezesa Powella jest szczególnie mocno wyczekiwane przez uczestników rynku.
Wyczekiwanie na kolejne dane makro

Wyczekiwanie na kolejne dane makro

2021-08-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poprzedni tydzień na rynku amerykańskiego dolara zakończył się wyraźnym spadkowym akcentem. Zniżki przyspieszyły przede wszystkim po publikacji rozczarowującego odczytu indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, który zwrócił uwagę na coraz większe obawy Amerykanów, dotyczące kolejnej fali pandemii. Jednocześnie, słaby odczyt poddał w wątpliwość to, czy Fed faktycznie zdecyduje się rychło na tapering QE.
Wakacje na FX

Wakacje na FX

2021-08-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar osłabił się w ubiegłym tygodniu. Rynek ostatnie dane inflacyjne zinterpretował w ten sposób, że został osiągnięty szczyt a kolejne miesiące mogą przynieść spadek dynamiki – tak jak to prognozuje Rezerwa Federalna. Deprecjacyjny ruch został podsycony bardzo słabymi nastrojami konsumentów. Indeks Uniwersytetu Michigan uplasował się na poziomie najniższym od 2011 roku. Wielokrotnie wspominany przeze mnie poziom 1,17 na EUR/USD został obroniony i na jego przełamanie będzie potrzebny kolejny twardy argument, za szybszą normalizacją polityki monetarnej w USA.
Czas na działania banków centralnych

Czas na działania banków centralnych

2021-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień może być bardzo ważny z perspektywy banków centralnych na całym świecie. Bank centralny z Nowej Zelandii może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych, czym da sygnał dla innych krajów rozwiniętych. Z drugiej strony sytuacja pod względem koronawirusa na świecie pogarsza się, co może niektóre rejony skłonić do nakładania dalszych restrykcji, a banki centralne do dalszego wspierania ożywienia gospodarczego. Co wobec tego może zrobić Fed czy również Ludowy Bank Chin?
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-08-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Kalendarz publikacji ekonomicznych w nadchodzącym tygodniu jest zdecydowanie bardziej rozbudowany, aniżeli w przypadku mijającego, a co za tym idzie wpływ publikacji na rynki finansowe będzie większy. Na ogólne nastroje inwestorów najsilniej wpłynie publikacja tzw. „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Kluczowy z punktu widzenia rynków finansowych będzie fragment dyskusji dotyczący potencjalnego terminu rozpoczęcia zacieśniania warunków finansowych.
Wakacyjna pauza

Wakacyjna pauza

2021-08-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek zastygł w miejscu w wąskim paśmie wahań - w przestrzeni G-10 najsłabszy wobec dolara jest funt, który traci zaledwie 0,06 proc., a najsilniejszy jen z wynikiem 0,11 proc. Widoczne jest wyczekiwanie na nowe impulsy, chociaż te raczej nie pojawią się dzisiaj - kalendarz dla USA jest ubogi: o godz. 14:30 poznamy lipcową dynamikę cen importu i eksportu, a 90 minut później wstępne szacunki indeksu nastrojów konsumentów.
Chwila oddechu dla dolara

Chwila oddechu dla dolara

2021-08-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Najważniejsze dane z USA za lipiec już za nami. W najbliższym czasie poznamy inne publikacje, jednak będą one drugiego kalibru. Jakichkolwiek zmian w polityce monetarnej w tym momencie możemy oczekiwać dopiero w Jackson Hole podczas sympozjum bankierów centralnych w Górach Skalistych. Z kolei ceny ropy zaczynają być pod większa presją na skutek ostatnich żądań USA skierowanych do OPEC+.
Zmiana polityki Fedu coraz bliżej

Zmiana polityki Fedu coraz bliżej

2021-08-12 Komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar dosyć wyraźnie zareagował na dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Inflacja pozostała w zasadzie bez zmian, choć w przypadku inflacji bazowej mamy lekki spadek. Z drugiej strony coraz większa ilość bankierów w Stanach Zjednoczonych wskazuje na zmianę w polityce monetarnej, która teoretycznie mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku. Czy to oznacza, że przed nami okres dominacji dolara?