Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

To tylko lokalny konflikt?

To tylko lokalny konflikt?

2023-10-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano jest nieco nerwowo, ale poza mocniejszym ruchem na ropie, nie widać jakichś wyraźniejszych zmian na globalnym ujęciu. Ruch widoczny w piątek wieczorem, czyli mocne odbicie na Wall Street i osłabienie dolara, nie został wymazany. Sam w sobie pozostaje dość intrygujący, gdyż rynki zareagowały wtedy tak, jakby dane Departamentu Pracy USA były bardzo złe, a przecież okazały się nieoczekiwanie dobre.
Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

2023-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent. W miarę upływu czasu skala zwyżki nieco malała i ok. godz. 10:00 wynosiła +2,78 proc. w przypadku WTI na NYMEX-ie oraz +2,41 proc. w przypadku Brent na ICE. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek znalazła się na najniższym poziomie od marca br., podskoczyła dziś rano o ok. 1 proc.

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

2023-10-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień skończył się na rynkach optymistycznym akcentem. Spadające wyraźnie ceny ropy przyniosły ulgę inwestorom na rynkach długu i akcji, jednak obraz ten zmienił się po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie podczas weekendu. Ropa zyskuje ok. 3,5%, metale szlachetne drożeją w zakresie 1-1,5% w reakcji na konflikt pomiędzy Hamasem, a Izraelem, który w weekend zszokował społeczność międzynarodową.
Czy na ropie zmienił się trend?

Czy na ropie zmienił się trend?

2023-10-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Indeksy giełdowe kończą tydzień na minusie. Dolar jest silniejszy. Kurs głównej pary walutowej spadł w minionych dniach poniżej 1,05 a tydzień kończy się w okolicach tego okrągłego poziomu. Rentowności 2 letnich obligacji USA rosły na początku tygodnia, następnie otrzymaliśmy spadki w środę oraz czwartek, a w piątek ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Rynek pracy USA okazuje się, że wciąż jest silny a lekkie sygnały ochłodzenia są na tyle małe, że inwestorzy zakładają, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku i utrzyma je przez długi czas w 2024 roku.
Tym razem RPP nie osłabiła złotego

Tym razem RPP nie osłabiła złotego

2023-10-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po całkowicie niespodziewanej decyzji RPP sprzed miesiąca o obniżce wysokości swojej głównej stopy procentowej aż o 0,75 pkt. proc. polska waluta gwałtownie słabła. Kurs EUR/PLN skoczył w przeciągu tygodniu z poziomu poniżej 4,5 PLN do prawie 4,7 PLN. Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka wysokości stopy referencyjnej z 6 proc. do 5,75 proc. była już zgodna ze średnią oczekiwań (chociaż rozrzut poszczególnych prognoz ekonomistów był bardzo duży), a reakcja rynku znacznie spokojniejsza.
„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

2023-10-05 pora
Wczorajsza sesja na szerokim rynku zdołała zatrzymać lawinowe wyprzedaże na rynkach akcyjnych oraz przede wszystkim amerykańskich papierach dłużnych, które w chwili obecnej wydają się głównym czynnikiem kreującym nastroje rynkowe. “Ryzyko” odbiło, a z nim euro wraz z polskim złotym na czele, który wydaje się z ulgą reagować na zaledwie 25-punktową obniżkę stóp. Takie reakcje możemy w zasadzie przypisać w głównej mierze dwóm czynnikom: niższym danym ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz ogromnym wyprzedażom na rynku ropy naftowej. Oba te aspekty w tej sytuacji jednak nie mogą być rozpatrywane oddzielnie, albowiem to właśnie ich mix stworzył podwaliny do wyprzedaży dolara.
Czy RPP oszczędzi złotego?

Czy RPP oszczędzi złotego?

2023-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w zasadzie każdego miesiąc temu obniżając stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Takie ruchy zwykle mają miejsce tylko w kryzysowych sytuacjach i wtedy nikt nie przejmuje się stanem waluty. Złotemu dostało się dosyć mocno i niemal cały mizernie zbudowany wzrost z tego roku został zneutralizowany. Czy tym razem RPP zdecyduje się na ruch zgodny z oczekiwaniami i tym samym powstrzyma dalszą wyprzedaż złotego? Ile obniżek możemy zauważyć jeszcze w tym roku?
Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie

Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie

2023-10-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ankieta JOLTS pokazała siłę rynku pracy. Liczba wakatów urosła do ponad 9,6 mln, co okazało się wynikiem przewyższającym oczekiwania. Dolar umocnił się a rentowności amerykańskiego długu ponownie urosły. Indeksy z Wall Street oraz Europy zakończyły dzień na sporych stratach, Nasdaq Composite spadł o 1,9 proc. a Dax zniżkował o 1,1 proc. Po wzroście pary walutowej USD/JPY prawdopodobnie doszło do interwencji, co skutkowało dynamiczny spadkiem kursu do poziomu 147,30. Japońscy urzędnicy odmówili jednak potwierdzenia jakiejkolwiek ingerencji na rynku FX.
Problem z wysokimi rentownościami

Problem z wysokimi rentownościami

2023-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wieczorem rynek dostał garść wypowiedzi od członków FED, w tym od samego Jerome Powella. Ich wspólny mianownik to sygnał, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dość dłuższy czas, a być może zostaną jeszcze podniesione (za tym wyraźnie opowiedziała się Loretta Mester). FED powtórzył, że celem jest dbanie o stabilność cen (a więc sprowadzenie CPI do celu), ale i też rynek pracy.
Dolar najmocniejszy od grudnia

Dolar najmocniejszy od grudnia

2023-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Para EURUSD spadła do poziomów poniżej 1.05, co oznacza, że dolar jest najmocniejszy w stosunku do euro od grudnia poprzedniego roku. W przypadku złotego sytuacja wygląda nieco inaczej i para USDPLN wciąż znajduje się najwyżej od marca, choć pod względem wartości, w grudniu zeszłego roku USDPLN był niżej. Czy coś jest w stanie obecnie powstrzymać amerykańskiego dolara. Czy jest jeszcze szansa przynajmniej na mały kryzys? Wiele rzeczy w Stanach Zjednoczonych nie wygląda zbyt dobrze – kryzys zadłużenia studentów, strajki jednej z większych gałęzi przemysłu – sektora samochodowego czy ogromny wzrost rentowności powodujący znaczny wzrost kosztu gigantycznego zadłużenia amerykańskiego gospodarki.
Kurs EUR/USD najniżej w tym roku, WIG-20 najniżej od kwietnia

Kurs EUR/USD najniżej w tym roku, WIG-20 najniżej od kwietnia

2023-10-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
RPP rozpocznie dziś swe dwudniowe posiedzenie. Panuje bardzo duża niepewność co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce, która zostanie ogłoszona jutro. Z 21 instytucji ankietowanych przez „Parkiet” 3 oczekują, że stopy pozostaną bez zmian na poziomie 6 proc., 11 spodziewa się spadku o 25 bp, 6 prognozuje spadek stóp o pół punktu procentowego, a jedna ponowną obniżkę o 0,75 proc. We wrześniu br. RPP zaszokowała rynek redukując wysokość stopy referencyjnej o ¾ pkt. proc.
Amerykanie uniknęli „shutdown-u”

Amerykanie uniknęli „shutdown-u”

2023-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Raport na tematy wydatków amerykanów, który zawierał preferowaną przez Fed miarę inflacji, nie zaskoczył w żaden sposób. Bazowy wskaźnik zgodnie z oczekiwaniami spadł, zasadniczy wzrósł. Zmalała dynamika miesiąc do miesiąca. Dolar lekko zyskał na wartości po danych. PMI z Chin pokazały mieszany obraz gospodarki Państwa Środka. Z kolei politykom z USA udało się uniknąć „shutdown-u”. Dolar na piątkowe dane zareagowała umiarkowanym umocnieniem.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2023-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, jaką poznamy 4 października, a dzień później konferencja prasowa prezesa Glapińskiego - to będą najważniejsze tematy tego tygodnia dla rynku złotego. Rynek wycenia cięcie stóp o 25 punktów baz. do 5,75 proc., ale gdyby decydenci wstrzymali się teraz z takim ruchem, to mogłoby to dać impuls do odbudowania pozycji złotego, która pogorszyła się w zeszłym tygodniu na fali odpływu inwestorów od ryzykownych aktywów.
Obniżka stóp i rynek pracy

Obniżka stóp i rynek pracy

2023-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć globalny rynek zdominowany będzie w tym tygodniu przez dane z amerykańskiego rynku pracy, w Polsce tematem numer jeden jest decyzja RPP, szczególnie po zaskoczeniu, do którego doszło we wrześniu i związanym z tym osłabieniem złotego.

Tak jak przed wrześniowym posiedzeniem rynek oczekuje cięcia stóp procentowych przez RPP o 25 punktów, co oznaczałoby spadek stopy referencyjnej do 5,75%.
Korekta, czy przełom?

Korekta, czy przełom?

2023-09-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar minimalnie cofa się na szerokim rynku, ale nastroje są nadal minorowe. Do zestawu rynkowych problemów doszła drożejąca ropa, która może utwierdzić banki centralne w tym, że stopy procentowe powinny pozostać na wysokich poziomach, a skutecznym sposobem na wyrwanie się z tej pętli inflacji jest po prostu "kontrolowana recesja". Tylko wczoraj ceny surowca poszły o kilka procent w górę nakręcane przez oczekiwania, co do jego sporego deficytu na rynkach po tym, jak kartel OPEC+ kontroluje jego podaż, a popyt pozostaje rekordowy.
Ciemne chmury nad polskim złotym

Ciemne chmury nad polskim złotym

2023-09-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym cały czas obserwujemy utrzymujący się trend wzrostowy dolara amerykańskiego. Para EURUSD notowana jest obecnie na najniższych poziomach obserwowanych od stycznia tego roku, a wczorajsza sesja okazała się szczególnie brzemienna w skutkach dla polskiego złotego, który w stosunku do waluty rezerwowej świata osłabił się i wybił na poziomy 4,4000. Obecne otoczenie makro nie służy naszej rodzimej walucie. Z jednej strony obserwujemy powrót jastrzębiej retoryki bankierów centralnych FED, którzy coraz chętniej opowiadają się za dalszym podnoszeniem stóp procentowych.
Słabość długoterminowych obligacji skarbowych

Słabość długoterminowych obligacji skarbowych

2023-09-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Spadający od 31 lipca br. WIG-20 lekko naruszył dziś rano poziom swego minimum 31 maja br. Rozmiary opuszczonej dołem przez WIG-20 6 września br. 3-miesięcznej formacji „głowy z ramionami” sugerują okolice poziomu minimalnie niższego niż 1800 pkt. jako cel trwającego ruchu, który mógłby być osiągnięty w trakcie „tradycyjnego” sezonowego dołka cen akcji.
Mądre handlowanie: Odkrywanie potencjału innowacyjnej platformy TradingView

Mądre handlowanie: Odkrywanie potencjału innowacyjnej platformy TradingView

2023-09-28 Poradnik inwestora
Nie można nie zauważyć, że obecnie narzędzi, które służą i pomagają w tradingu jest mnóstwo. Główny nacisk kładzie się tutaj na platformach, dzięki którym handel aktywami staje się niezwykle prostym procesem i dogodnym rozwiązaniem dla każdego inwestora. Wybór jest bardzo szeroki, ale co świadczy o tym, że dana platforma do tradingu jest godna zaufania i spełnia wszystkie potrzeby inwestora? Jak wybrać najlepszą opcję dla siebie? O tym więcej w tym artykule.
Kurs euro do dolara coraz niżej

Kurs euro do dolara coraz niżej

2023-09-27 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynku panuje sentyment risk-off, czyli cofnięcie na rynku akcji i dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, co doprowadziło do zepchnięcia kursu EURUSD poniżej 1,0560. Głównym tematem są rosnące rentowności amerykańskich obligacji, które to wczoraj wyznaczyły najwyższe poziomy od 2007 roku. Ponadto jastrzębie wypowiedzi członków Fed wzmacniają amerykańską walutę.
Zwyżki dolara zaczynają wyhamowywać?

Zwyżki dolara zaczynają wyhamowywać?

2023-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie od początku tygodnia amerykańska waluta zyskuje i pozostaje silna, a tematem przewodnim są rekordy na rentownościach amerykańskich obligacji "inspirowane" komentarzami członków FED, którzy nadal brzmią "jastrzębio" (jak wczoraj Neel Kashkari), to jednak dynamika tego ruchu zaczyna nieco hamować, co widać w środę rano. Warto zwrócić uwagę, że dolar jest bardziej "nakręcany" falą risk-off, jaka przetacza się przez giełdy, gdyż inwestorzy już "przetrawili" przekaz z FED z minionego tygodnia.