Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nadal wyczekiwanie...

Nadal wyczekiwanie...

2023-10-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o tym, że w środę prezydent USA przyleci na Bliski Wschód, aby spotkać się z przywódcami Izraela, Jordanii, Egiptu i Palestyny, zdają się sugerować, że do izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy nie dojdzie jutro, czy pojutrze. Niemniej ten wątek i jego potencjalne skutki pod kątem ryzyka geopolitycznego nadal będą ciążyć nad rynkami - trudno ocenić, jak zareagują kraje arabskie na długotrwałą (a taką może ona być) operację militarną Izraela w Strefie Gazy.
Złoty nadal w natarciu

Złoty nadal w natarciu

2023-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Pojawiły się wyniki ze 100% obwodów wyborczych w Polsce. Rynki finansowe z dosyć sporą euforią zareagowały na wstępne wyniki i obecnie umocnienie złotego i dalsze wzrosty na GPW są kontynuowane. Pozytywne zachowanie na rynkach finansowych to efekt możliwego przypływu sporej ilości środków dla polskiej gospodarki z funduszu KPO. Dodatkowo na globalnych rynkach widać oczekiwanie na wyciszenie konfliktu na Bliskim Wschodzie na co wpływ ma mieć planowana wizyta prezydenta USA Joe Bidena w tym rejonie świata.

7-sesyjny wzrost WIG-u 20 jak w listopadzie ub.r. i listopadzie 2020

7-sesyjny wzrost WIG-u 20 jak w listopadzie ub.r. i listopadzie 2020

2023-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pozytywnie reagując na oczekiwany ostateczny wynik niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu (możliwość uformowania przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę koalicji rządzącej) WIG-20 zanotował wczoraj najsilniejszy od 25 lutego ub.r. wzrost (+5,31 proc.). Najsilniejsze wzrosty notowały wczoraj WIG-Banki (+9,77 proc.; ) i WIG-Paliwa (+8,29 proc.) zdominowana przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Dziś rano ta zwyżka była kontynuowana. WIG-20 rósł o +2,55 proc. ok. godz. 9:30 osiągając swój najwyższy poziom od ponad 2 miesięcy.
Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

Wyczekiwanie na wieści z Bliskiego Wschodu...

2023-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki obawiały się, że ofensywa lądowa Izraela w Strefie Gazy rozpocznie się już w ten weekend, ale podobno ze względu na warunki pogodowe została odroczona. O ile? Patrząc na ilość izraelskiego wojska czekającego w gotowości, wydaje się, że zaledwie o kilka dni. Tymczasem o ile do tej pory próbowano klasyfikować ten konflikt jako lokalny, o tyle weekendowe wypowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, czy też Iranu, zaczynają podbijać to, czego inwestorzy nie chcieliby widzieć - ryzyko wciągnięcia w konflikt większej liczby krajów. Bo Bliski Wschód jest jak "polityczna puszka Pandory" i najlepiej jej w ogóle nie otwierać.
Złoty mocny po wyborach, optymizm na GPW

Złoty mocny po wyborach, optymizm na GPW

2023-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki sondaży exit poll po niedzielnych wyborach parlamentarnych umocniły złotego. EUR/PLN spadł poniżej 4,46 a USD/PLN poniżej 4,24 proc. Część tej aprecjacji dziś rano jest redukowana. Na rynku akcyjnym WIG20 zyskuje dziś 3,2 proc. a WIG rośnie o 2,4 proc.. Globalnym tematem jest wzrost awersji do ryzyka w wyniku obaw o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Izraelska armia oświadczyła, że przygotowuje się do "znaczących operacji naziemnych" w Strefie Gazy, tydzień po tym, jak bojownicy Hamasu uderzyli w południowy Izrael.
Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

2023-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki globalne wstrzymują oddech, ale złoty zyskuje. To reakcja na sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Inwestorzy liczą na ocieplenie relacji z Brukselą i szybkie KPO. Sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce bazujące zarówno na exit polls, jak i late polls sugerują zmianę władzy. Większość parlamentarną będzie mieć deklarowana koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

2023-10-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek walutowy czeka na kolejne impulsy - dolar jest dzisiaj nieco słabszy, na niektórych ustawieniach, ale zmiany nie są duże. Wobec większości pozostaje stabilny, lub nieznacznie zyskuje. Wczoraj rynek dostał kolejną wypowiedź od przedstawiciela FED - tym razem Raphaela Bostica, który dał do zrozumienia, że kolejne podwyżki stóp nie będą już potrzebne. Szanse na taki ruch w listopadzie według modelu CME FED Watch zmalały do 13 proc. Czy dzisiejsze dane PPI i zapiski z wrześniowego posiedzenia FED coś zmienią. Nie.
Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

2023-10-11 Komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynku widać było cofnięcie na USD. Podczas środowej sesji także możemy obserwować nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, jednak skala ruchu jest niewielka. Główna para walutowa walczy w rejonach okrągłego poziomu 1,0600. Jego trwałe przebicie w górę mogłoby doprowadzić do większej korekty wzrostowej, z kolei pojawienie się tutaj sprzedających mogłoby przyczynić się do powrotu kursu poniżej 1,0500. Co dalej z dolarem?
Złoty się nadal umacnia

Złoty się nadal umacnia

2023-10-11 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Środa rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 226 (+0,6 proc.) osiągnął swój najwyższy poziom od 6 sesji, zaś australijski All Ordinaries (+0,7 proc.) był najwyżej od 21 września br. Europejskie rynki akcji nie podtrzymały dziś rano tej dobrej passy (DAX -0,13 proc., CAC 40 -0,74 proc.). Nadal trwała natomiast dobra koniunktura na GPW. WIG-20 rósł ok. godz. 10:50 o 1,18 proc. docierając do poziomu swego szczytu z 15 września br.
Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

2023-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnym rynku nie widać już tej nerwowości, jaka miała miejsce w poniedziałek rano - rynki pomału "zapominają" o konflikcie w Izraelu zakładając, że będzie miał on lokalny charakter. Niemniej dolar nie traci, a bilans wtorkowego ranka wypada nawet lekko na jego korzyść. Wprawdzie wczorajsza sesja na Wall Street wypadła nieźle, a rynki utwierdzają się w przekonaniu, że do listopadowej podwyżki stóp przez FED nie dojdzie, co daje argumenty do spadku rentowności, to jednak inwestorzy czekają.
WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

2023-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowe notowania na rynku akcji przebiegały w dobrych nastrojach. Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 zyskał 2,43 proc., zaś australijski All Ordinaries 1,03 proc. Zwyżki indeksów dominowały również w Europie (DAX +1,56 proc., CAC 40 +1,39 proc. ok. godz. 10:35). Lekko – o 10,8 proc. ok. godz. 10:50 – rosła również cena kontraktów na S&P 500. W ciągu minionych 3 sesji WIG-20 był najmocniejszym głównym indeksem rynku akcji na świecie (+4,55 proc.). Dziś ok. godz. 10:50 po wzroście o 2,11 proc. był najwyżej od ponad 2 tygodni.
Niższe rentowności dają wytchnienie

Niższe rentowności dają wytchnienie

2023-10-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rajd amerykańskich rentowności w ostatnich tygodniach był naprawdę spektakularny. Niemal wszyscy wierzyli, że jedynie kwestią czasu jest dobicie 10 letnich rentowności do 5%. Jednak w ostatni weekend doszło do wybuchu kolejnego konfliktu, tym razem na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do zmiany nastawienia inwestorów i wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Ceny obligacji wzrosły, rentowności spadły, co pozwoliło na oddech na aktywach takich jak akcje, złoto czy również ropa. Do tego dochodzą mniej jastrzębie komentarze bankierów z Fed. Czy to sugeruje koniec trudnego okresu na globalnym rynku?
To tylko lokalny konflikt?

To tylko lokalny konflikt?

2023-10-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano jest nieco nerwowo, ale poza mocniejszym ruchem na ropie, nie widać jakichś wyraźniejszych zmian na globalnym ujęciu. Ruch widoczny w piątek wieczorem, czyli mocne odbicie na Wall Street i osłabienie dolara, nie został wymazany. Sam w sobie pozostaje dość intrygujący, gdyż rynki zareagowały wtedy tak, jakby dane Departamentu Pracy USA były bardzo złe, a przecież okazały się nieoczekiwanie dobre.
Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

2023-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent. W miarę upływu czasu skala zwyżki nieco malała i ok. godz. 10:00 wynosiła +2,78 proc. w przypadku WTI na NYMEX-ie oraz +2,41 proc. w przypadku Brent na ICE. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek znalazła się na najniższym poziomie od marca br., podskoczyła dziś rano o ok. 1 proc.
Złoto i ropa zyskują na niepokojach

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

2023-10-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień skończył się na rynkach optymistycznym akcentem. Spadające wyraźnie ceny ropy przyniosły ulgę inwestorom na rynkach długu i akcji, jednak obraz ten zmienił się po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie podczas weekendu. Ropa zyskuje ok. 3,5%, metale szlachetne drożeją w zakresie 1-1,5% w reakcji na konflikt pomiędzy Hamasem, a Izraelem, który w weekend zszokował społeczność międzynarodową.
Czy na ropie zmienił się trend?

Czy na ropie zmienił się trend?

2023-10-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Indeksy giełdowe kończą tydzień na minusie. Dolar jest silniejszy. Kurs głównej pary walutowej spadł w minionych dniach poniżej 1,05 a tydzień kończy się w okolicach tego okrągłego poziomu. Rentowności 2 letnich obligacji USA rosły na początku tygodnia, następnie otrzymaliśmy spadki w środę oraz czwartek, a w piątek ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Rynek pracy USA okazuje się, że wciąż jest silny a lekkie sygnały ochłodzenia są na tyle małe, że inwestorzy zakładają, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku i utrzyma je przez długi czas w 2024 roku.
Tym razem RPP nie osłabiła złotego

Tym razem RPP nie osłabiła złotego

2023-10-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po całkowicie niespodziewanej decyzji RPP sprzed miesiąca o obniżce wysokości swojej głównej stopy procentowej aż o 0,75 pkt. proc. polska waluta gwałtownie słabła. Kurs EUR/PLN skoczył w przeciągu tygodniu z poziomu poniżej 4,5 PLN do prawie 4,7 PLN. Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka wysokości stopy referencyjnej z 6 proc. do 5,75 proc. była już zgodna ze średnią oczekiwań (chociaż rozrzut poszczególnych prognoz ekonomistów był bardzo duży), a reakcja rynku znacznie spokojniejsza.
„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

2023-10-05 pora
Wczorajsza sesja na szerokim rynku zdołała zatrzymać lawinowe wyprzedaże na rynkach akcyjnych oraz przede wszystkim amerykańskich papierach dłużnych, które w chwili obecnej wydają się głównym czynnikiem kreującym nastroje rynkowe. “Ryzyko” odbiło, a z nim euro wraz z polskim złotym na czele, który wydaje się z ulgą reagować na zaledwie 25-punktową obniżkę stóp. Takie reakcje możemy w zasadzie przypisać w głównej mierze dwóm czynnikom: niższym danym ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz ogromnym wyprzedażom na rynku ropy naftowej. Oba te aspekty w tej sytuacji jednak nie mogą być rozpatrywane oddzielnie, albowiem to właśnie ich mix stworzył podwaliny do wyprzedaży dolara.
Czy RPP oszczędzi złotego?

Czy RPP oszczędzi złotego?

2023-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w zasadzie każdego miesiąc temu obniżając stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Takie ruchy zwykle mają miejsce tylko w kryzysowych sytuacjach i wtedy nikt nie przejmuje się stanem waluty. Złotemu dostało się dosyć mocno i niemal cały mizernie zbudowany wzrost z tego roku został zneutralizowany. Czy tym razem RPP zdecyduje się na ruch zgodny z oczekiwaniami i tym samym powstrzyma dalszą wyprzedaż złotego? Ile obniżek możemy zauważyć jeszcze w tym roku?
Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie

Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie

2023-10-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ankieta JOLTS pokazała siłę rynku pracy. Liczba wakatów urosła do ponad 9,6 mln, co okazało się wynikiem przewyższającym oczekiwania. Dolar umocnił się a rentowności amerykańskiego długu ponownie urosły. Indeksy z Wall Street oraz Europy zakończyły dzień na sporych stratach, Nasdaq Composite spadł o 1,9 proc. a Dax zniżkował o 1,1 proc. Po wzroście pary walutowej USD/JPY prawdopodobnie doszło do interwencji, co skutkowało dynamiczny spadkiem kursu do poziomu 147,30. Japońscy urzędnicy odmówili jednak potwierdzenia jakiejkolwiek ingerencji na rynku FX.