Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

USDPLN jeszcze spadnie?

USDPLN jeszcze spadnie?

2024-09-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek w ujęciu globalnym zaczynamy od osłabienia dolara na globalnym rynku. Nie jest to zaskoczenie biorąc pod uwagę zbliżającą się decyzję FED w środę i podzielony rynek, co do skali ruchu (25 czy 50 punktów baz.) - rynek daje 41 proc. scenariuszowi głębszej obniżki. Ogromne są też oczekiwania, co do skali obniżek w kolejnych miesiącach. Kluczowa dla złotego para EURUSD właśnie próbuje wybić górne ograniczenie kanału spadkowego w okolicach 1,1120, co mogłoby otworzyć drogę do ruchu w stronę sierpniowych maksimów przy 1,12.
Złoty stabilny przed decyzją Fed

Złoty stabilny przed decyzją Fed

2024-09-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach wielkie odliczanie do pierwszej od marca 2020 obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Środowe posiedzenie to nie tylko wybór pomiędzy obniżką o 25 a 50 punktów bazowych, ale także nakreślenie scenariusza dla stóp na kolejne, kluczowe miesiące. Na rynkach mamy dominację optymizmu, a to przekłada się na stabilny kurs złotego. Jeszcze w czerwcu Fed sygnalizował zaledwie 1-2 obniżki w tym roku i dość umiarkowane tempo obniżania stóp w roku przyszłym.

Który wariant wybierze Fed?

Który wariant wybierze Fed?

2024-09-13 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Pierwsza od 4 lat obniżka stóp procentowych w USA jest już na wyciągnięcie ręki. Rynek wciąż nie ma pewności czy będzie to ruch o 25 punktów bazowych, czy może jednak Fed wykona mocnieją zmianę. Dla gospodarki wielkość luzowania nie będzie mieć aż tak dużego znaczenia. Sama decyzja może jednak podpowiedzieć rynkowi w jaki sposób Rezerwa Federalna ocenia stan gospodarki i czego oczekuje w najbliższej przyszłości. Bez wątpienia Fed musi zacząć działać. Wskazują na to dane.
EURUSD dalej w górę?

EURUSD dalej w górę?

2024-09-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego było istotne z dwóch powodów - decydenci dowieźli obiecaną obniżkę stóp procentowych i jak można się było tego spodziewać nie byli zbyt konkretni w kwestii tego, jak będą wyglądać dalsze cięcia. Efekt? Rynek jest mało przekonany, co do tego, że ECB zetnie stopy w październiku (zaledwie 30 proc. prawdopodobieństwa), a rynkowe spekulacje wskazują tu na grudzień (Reuters powołując się na źródła twierdzi, że pomocna w tym względzie będzie kolejna projekcja inflacyjna).
Złoty zyskuje w całym tym rynkowym zamieszaniu

Złoty zyskuje w całym tym rynkowym zamieszaniu

2024-09-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wzrost pary EURUSD wynikał w głównej mierze ze słabości dolara amerykańskiego a nie z siły euro. Rynek ponownie wzmocnił swoje spekulacje, że Fed obniży stopy procentowe mocniej w przyszłym tygodniu, choć ciężko powiedzieć, że mieszane dane PPI mogły wzmocnić ten pogląd. EBC niczym nie zaskoczył. Zrobił swoje łagodząc politykę monetarną o standardowe 25 punktów bazowych. Złoty zyskał zarówno do euro jak i USD.
Zachowawcza Lagarde wspiera polskiego złotego

Zachowawcza Lagarde wspiera polskiego złotego

2024-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek ostatniej w tym tygodniu sesji na rynku walutowym przynosi kontynuację wzrostów na parze EURUSD. Wczorajsze zachowawcze komentarze Lagarde dotyczące przyszłych decyzji monetarnych oraz nawracająca niepewność dotycząca wielkości obniżki stóp przez FED w przyszłym tygodniu potęgują różnicę prowadzonej polityki w głównych gospodarkach świata, co może w średnim terminie sprzyjać polskiemu złotemu.
Rynek czeka na ECB

Rynek czeka na ECB

2024-09-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji CPI zostały ostatecznie pozytywnie odebrane przez rynki akcji. Dolar zachował się jednak mieszanie, gdyż taki odczyt podbił scenariusz mniejszej obniżki stóp (o 25 punktów baz.) na najbliższym posiedzeniu FED 18 września - scenariusz dla ruchu o 50 punktów baz. ma jedynie 13 proc. prawdopodobieństwa. Niemniej w perspektywie do końca roku oczekiwania, co do skali cięć nadal przekraczają 100 punktów baz., co powoduje, że ostatecznie dolar jest skazany na osłabienie. Wpływ na to może mieć też poprawa sentymentu na rynkach akcji - zwyczajowo w sytuacji, kiedy banki centralne tną stopy.
EBC obniży stopy, ale co dalej?

EBC obniży stopy, ale co dalej?

2024-09-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny powinien obniżyć dzisiaj stopy procentowe, ale inwestorzy będą zastanawiać się co z dalszymi krokami ze strony banku centralnego. Należy pamiętać, że będzie to druga obniżka w tym roku i wszystko wskazuje, że w tym roku kolejna będzie miała miejsce w grudniu. Czego dalej spodziewać się po kursie euro? Europejski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję o wysokości stóp procentowych dzisiaj o godzinie 14:15. Pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Christine Lagarde.
Huśtawka nastrojów

Huśtawka nastrojów

2024-09-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Najpierw obawa a później euforia. Tak wczorajszą sesję na Wall Street można opisać jednym zdaniem. Jeszcze chwilę po publikacji CPI Nasdaq Compisite zyskiwał, kolejnym etapem byłą dynamiczna wyprzedaż, która zakończyła się w okolicy godz. 17:00 (CET). Następnie obserwowaliśmy pasmo wzrostów, co dało ostateczny wynik na poziomie 2,2 proc. Pozostałe benchmarki zachowały się w podobny sposób. O tej samej porze wzrosty rozpoczęły się również na ropie naftowej.
Inflacja już nie tak ważna jak kilka miesięcy temu?

Inflacja już nie tak ważna jak kilka miesięcy temu?

2024-09-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś amerykańska instytucja o nazwie Bureau of Labor Statistic poda informacja jak kształtowała się zmiana cen konsumpcyjnych w USA w sierpniu. Jeszcze kilka miesięcy temu publikacja ta stanowiła najważniejsze wydarzenie rynkowe. Teraz waga tych danych zmalała. Rynek nie obawia się już o inflację, która jeszcze niedawno spędzała sen z powiek. To te liczby determinowały w głównym stopniu dalsze działania Fed. Walka z inflacją została zakończona sukcesem, choć wciąż jest ona nieco podwyższona.
Harris zwiększa przewagę nad Trumpem?

Harris zwiększa przewagę nad Trumpem?

2024-09-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że z pierwszego i prawdopodobnie jedynego starcia między Trumpem oraz Harris, to właśnie druga kandydatka wychodzi zwycięsko. Oczywiście media z obu stron przypisują zwycięstwo swojemu preferowanemu kandydatowi, ale pierwsze sondaże wskazują, że to właśnie Harris zwiększa swoje szanse na wygraną, choć jeszcze kilka miesięcy temu było zupełnie odwrotnie. To Trump triumfował nad Bidenem, co ostatecznie doprowadziło do jego rezygnacji. Co to oznacza dla rynków finansowych?
Czekamy na debatę

Czekamy na debatę

2024-09-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w nocy dane o bilansie handlowym Chin wypadły mieszanie - w sierpniu nadwyżka wzrosła do 91 mld USD, a eksport przyspieszył do 8,7 proc. r/r, ale dynamika importu wyhamowała do zaledwie 0,5 proc. r/r. Dane te pokazują, że strukturalne problemy chińskiej gospodarki pozostają widoczne - jest to m.in. słabość popytu wewnętrznego. Te dane przeszły jednak bez większego echa.
Jutrzejsza inflacja ostatnią wskazówką dla rynku

Jutrzejsza inflacja ostatnią wskazówką dla rynku

2024-09-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Do startu przyszłotygodniowego posiedzenia FOMC pozostały tak naprawdę dwie istotne publikacje makro – czyli inflacja CPI oraz PPI. Te figury poznamy odpowiednio w środę oraz w czwartek. Rynek nadal oczekuje, że Fed obniży stopy procentowe w tym roku łącznie o 100 punktów bazowych. Pozostały jedynie 3 termin, więc na obniżka o 50 punktów bazowych musiałaby być zrealizowana albo we wrześniu albo w listopadzie albo w grudniu. Implikowane prawdopodobieństwo wskazuje, że większe szanse na mocniejszy ruch przypadają na jesienne posiedzenia. Wrzesień na ten moment jest wyceniany na poziomie niecałych 30 proc.
Rynek wciąż nie ma pewności

Rynek wciąż nie ma pewności

2024-09-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeksy w dół, dolar lekko silniejszy a rentowności amerykańskich papierów dłużnych na niższych poziomach. Złoto poniżej 2500 USD a ropa najtańsza od marca 2023 roku. To obraz rynku po piątkowych, najważniejszych na ten moment danych z gospodarki USD – czyli raportu NFP. Obyło się bez spektakularnej zmienności. Awersja do ryzyka lekko wzrosła ale indeks strachu VIX jest wciąż daleki od ekstremalnych poziomów, które doświadczyliśmy miesiąc temu.
Czas na wrześniowe cięcia stóp

Czas na wrześniowe cięcia stóp

2024-09-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami dość nerwowy tydzień na rynkach finansowych. Choć banki centralne będą obniżać stopy procentowe, inwestorzy zastanawiają się, czy to nie zbyt późno. W tym kontekście złoty zachowuje się nad wyraz spokojnie. W tym tygodniu decyzję o stopach procentowych podejmie EBC, w kolejnym Fed i jasnym jest, że będą to obniżki stóp procentowych, przy czy decyzja EBC – o dziwo – tym razem jest lepiej skomunikowana.
Rynek pracy kluczowy dla FED?

Rynek pracy kluczowy dla FED?

2024-09-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnych rynkach akcji nadal utrzymuje się nerwowość - wczorajsza sesja na Wall Street znów nie była udana, a na indeksach w Azji ponownie dominowała czerwień. Niemniej dolar jest słaby, w czwartek znów stracił na wartości po tym, jak rynek dostał kiepskie dane Challengera (dotyczące przyszłych zwolnień), oraz szacunki ADP (te w sierpniu wskazały na jedynie 99 tys. etatów w sektorze prywatnym). Przyzwoite dane ISM dla usług pomogły tylko na chwilę.
Rynek dziś będzie patrzył jedynie na dwie liczby

Rynek dziś będzie patrzył jedynie na dwie liczby

2024-09-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pierwszy piątkę miesiąca ponownie elektryzuje uczestników rynku jak w przeszłości. Zaczęło się od rozczarowującej publikacji miesiąc temu a potem doszły słowa Powella, który zwrócił uwagę na zatrudnienie i powrót do równowagi jeśli chodzi o sprawę podwójnego mandatu Fed. Można powiedzieć nawet, że tym razem waga przechylona jest w stronę danych na temat zatrudnienia a o inflacji rynek pomału zaczyna zapominać. Przez cały tydzień rynek jakby wstrzymywał oddech.
Dolar jeszcze straci?

Dolar jeszcze straci?

2024-09-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na indeksach giełdowych utrzymuje się presja spadkowa - wczorajsza próba odbicia na Wall Street została ostatecznie zgaszona, a przecena była dzisiaj rano widoczna na indeksach w Azji. To podbicie ryzyka wcale nie prowadzi jednak do umocnienia dolara. Wręcz odwrotnie - mamy podobną sytuację, jak miesiąc temu. Im większe są obawy, co do danych z USA, tym bardziej rynek zaczyna podbijać oczekiwania, co do głębszej obniżki stóp procentowych.
Zamieszanie na Wall Street nie przekłada się na FX

Zamieszanie na Wall Street nie przekłada się na FX

2024-09-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Spore spadki indeksów na Wall Street, jakie miały miejsce wczoraj nie przełożyły się zbytnio na zachowanie się rynku walut. Na silną przecenę rynków akcji wpłynęła słabość sektora półprzewodników po tym, jak wobec spółki Nvidia wszczęte zostało dochodzenie ws. praktyk antymonopolowych w sektorze AI. Wczoraj poznaliśmy też dane PMI/ISM - odczyt ISM dla przemysłu był nieco słabszy, uwagę zwrócił niski subindeks przyszłych zamówień, ale zostało to przykryte lepszym subindeksem zatrudnienia.
Czy większa obniżka stóp proc. w USA mogłaby spowodować załamanie na Wall Street?

Czy większa obniżka stóp proc. w USA mogłaby spowodować załamanie na Wall Street?

2024-09-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień zdominowany jest przez dane z amerykańskiego rynku pracy. Dziś poznamy ankietę JOLTS, która wskaże siłę popytu na pracę. Jutro natomiast otrzymamy prywatny raport ADP, wyjątkowo w czwartek ze względu na poniedziałkowe święto w USA. Inwestorzy jednak tak naprawdę czekają na piątkowy raport NFP, którego znaczenie ponownie urosło. Wczoraj trochę zamętu wprowadził ISM dla przemysłu a także wypowiedzi Mester z Fed w Cleveland.