Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

EURUSD czeka na impuls

EURUSD czeka na impuls

2024-01-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na rynkach finansowych przebiega w mieszanych nastrojach. Mimo kontynuacji byczego trendu na rynku chińskim, giełdy w Europie są nieco wyciszone o poranku. Rynki czekają na impuls, który w drugiej połowie dnia z pewnością się pojawi, ponieważ dzisiejszy kalendarz makro wypełniony jest kluczowymi decyzjami banków centralnych oraz danymi makro. Uwaga inwestorów skupia się dzisiaj na Europie, a przede wszystkim na decyzji EBC w sprawie stóp procentowych.
Przed EBC

Przed EBC

2024-01-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Zmian w parametrach polityki monetarnej nie powinniśmy się spodziewać. Rynek zastanawia się, czy dowie się czegoś więcej niż to, co prezeska banku i jej współpracownicy powiedzieli w minionym tygodniu w Davos. Na pewno wiemy jedno, dalsze decyzje będą zależeć od danych. W tym momencie rynek daje ok 50 proc. szans na obniżkę kosztu pieniądza w kwietniu i w pełni wycenia redukcję w połowie roku.

Dolar mocniejszy po danych dot. PMI

Dolar mocniejszy po danych dot. PMI

2024-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek dzisiejszej sesji na rynkach finansowych upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji na większości głównych par walutowych. Notowania EUR/USD utrzymują się w okolicach 1,09 przy niewielkiej zmienności – a wszystko za sprawą wyczekiwania na istotne dane, które mają pojawić się po godzinie 14 polskiego czasu. Chodzi oczywiście o decyzję ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane dot. PKB USA za IV kw. 2023 r.
Nastroje na rynku wciąż są dobre

Nastroje na rynku wciąż są dobre

2024-01-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj dolar umocnił się a nastroje a giełdach pozostały względnie dobre. Donald Trump wygrał prawybory w New Hampshire i tym samym pokonał była ambasadorkę ONZ – Nikki Haley. To już druga wygrana z rzędu przez byłego prezydenta. Kurs EUR/USD wyznaczył wczoraj nowe lokalne dołki na 1,0820 ale dziś już wrócił w okolice 1,0880. Rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu spadły a wzrosły na długim. Bank Japonii nie zmienił parametrów swojej polityki monetarnej. Dziś rynek interpretuje wyniki wskaźników PMI dla Europy (rano) oraz USA (popołudniu).
Amerykański dolar rozdaje karty

Amerykański dolar rozdaje karty

2024-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dni to zdecydowane umocnienie dolara i choć euro dziś nieznacznie zyskuje do USD, wzrosty są umiarkowane i kontynuowane na niewielkim wolumenie. Dynamika polityki Fed, w porównaniu z EBC jak i ogólna sytuacja makro stanowią mocne wsparcie dla amerykańskiej waluty. Wczoraj obserwowaliśmy również spore osłabienie złotego, choć fundamenty polskiej waluty wyglądają jak dotąd bardzo solidnie (mimo ostatnich, słabszych odczytów makro), czego jak dotąd nie można powiedzieć o euro.
Chiny z nowymi rozwiązaniami stymulacyjnymi

Chiny z nowymi rozwiązaniami stymulacyjnymi

2024-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczęła się bardzo żwawo. Inwestorzy reagują na zapowiedzi PBoC w sprawie cięcia rezerw obowiązkowych, które mają za zadanie wzmocnić słabnącą gospodarkę Chin oraz niejednoznaczne dane PMI z Francji oraz Niemiec, które swoim wydźwiękiem nie ułatwiają rozważań dotyczących przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Gubernator PBoC ogłosił dzisiaj zamiar redukcji stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych 5 lutego, co wzmocniło optymizm na rynku chińskim po ostatniej fali wyprzedaży.
Słabość dolara na początku środowej sesji

Słabość dolara na początku środowej sesji

2024-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącej sesji na rynkach walutowych przynosi powrót słabości amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD w ostatnich godzinach systematycznie rosną, zbliżając się z powrotem do okolic 1,09. Tym samym, niemal w całości odrobiły one już wczorajszą zniżkę. Także notowania japońskiego jena pozostają silne w relacji do amerykańskiego dolara. Kurs USD/JPY spada dzisiaj już poniżej 148,00 na fali reakcji na wczorajsze komunikaty ze strony Banku Japonii.
Mozolnie coraz wyżej

Mozolnie coraz wyżej

2024-01-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street dość szybko otrząsnęła się z trudnego początku roku. Rynki stały się bardziej optymistyczne co do kondycji amerykańskiej gospodarki, stawiając na boom sztucznej inteligencji i spoglądając na aktualne wyniki spółek. Indeksy giełdowe ponownie ustalają nowe rekordy wszechczasów. Dow Jones zyskał 0,4 proc., SP500 zamknął dzień wyżej o 0,2 proc. a technologiczny Nasdaq Composite urósł o 0,3 proc. Mocno zyskała ropa naftowa po ataku dronów na rosyjski Novatek. Z kolei Bank Japonii dziś rano utrzymał ultra-łagodne parametry swojej polityki monetarnej ale słowa Uedy podczas konferencji prasowej umacniają jena.
Japonia w centrum uwagi na początku tygodnia

Japonia w centrum uwagi na początku tygodnia

2024-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek nowego tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Nieco więcej zmienności można było obserwować dzisiaj jedynie na wycenie japońskiego jena. Kurs USD/JPY zniżkował bowiem w ostatnich godzinach do rejonu 147,70, tylko po to, aby w późniejszych godzinach powrócić do zwyżek i na nowo przekroczyć poziom 148.
Niższe stopy w Polsce dopiero na wakacje?

Niższe stopy w Polsce dopiero na wakacje?

2024-01-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Mocno spadają oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz w strefie euro. Obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu w USA wynosi już tylko 50%, choć przed świętami było to ponad 85%. Dosyć mocno przesuwają się oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w Polsce. Chociaż wyznacznikiem będzie marcowy raport o inflacji, to jednak niekoniecznie może on pokazać wyraźnie niższą ścieżkę dla inflacji. Co więcej, nawet jeśli inflacja zahaczy o zakres celu w lutym ze względu na potężną bazę z zeszłego roku, to i tak później inflacja odbije i nie będzie uzasadniać potrzeby szybkich obniżek.
Rynek zaczyna spoglądać na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC

Rynek zaczyna spoglądać na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC

2024-01-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Uwaga rynku zaczyna skupiać się na przyszłotygodniowych posiedzeniach głównych banków centralnych. W przyszłym poznamy decyzję EBC oraz Kanady, w kolejnym przyjdzie czas na Fed. W ostatnich dniach poznaliśmy wiele głosów płynących od przedstawicieli tych instytucji. Decydencie mieli na celu ostudzenie wygórowanych oczekiwań rynku dotyczących obniżek stóp procentowych co w pewnym stopniu się udało. tygodniwoe dane z USA pokazały ponownie siłę rynku pracy. W konsekwencji dolar zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji urosły.
 czy dolar pójdzie dalej w górę?

czy dolar pójdzie dalej w górę?

2024-01-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi mieszany obraz na rynku FX, co pokazuje, że rynki czekają na kolejne impulsy. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w marcu spadły wczoraj poniżej 60 proc., ale nie doprowadziło to do wyraźniejszego umocnienia dolara. Po tym jak wczoraj poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w grudniu (były lepsze od oczekiwań), dzisiejszy kalendarz makro z USA ma już mniejszą wagę. Po południu uwagę zwrócą odczyty indeksu Philly FED, cotygodniowe bezrobocie, oraz dane o pozwoleniach i rozpoczętych budowach.
EURUSD w kluczowej strefie wsparć

EURUSD w kluczowej strefie wsparć

2024-01-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na rynkach finansowych przynosi odreagowanie ostatnich spadków na parze EURUSD, które połączone były ze wzrostami rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz wyprzedażami na rynku akcji. Mimo poprawy nastrojów to zmiana przewidywań dotyczących pierwszych obniżek stóp procentowych odcisnęła swoje piętno na rynkach i może samoistnie stanowić preludium do szerszej zmiany sentymentów giełdowych.
Rynek wciąż koryguje swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp

Rynek wciąż koryguje swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp

2024-01-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Mocny raport o sprzedaży detalicznej z USA spowodował, że indeksy z Wall Street straciły, rentowności amerykańskich obligacji urosły a dolar lekko zyskał w pierwszej części dnia ale ostatecznie zamknął dzień na podobnym poziomie. Rynek wczoraj ponownie dostosowywał swoją zbyt optymistyczną wycenę obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne. Funt zyskał po raporcie inflacyjnym. Złoto spadło w okolice 2005 USD i było najtańsze od ponad miesiąca.
Nie tak szybko z obniżkami

Nie tak szybko z obniżkami

2024-01-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś o poranku poznaliśmy dane PKB z Chin, które wskazują na to, że miejsce do obniżek stóp procentowych w Chinach jest spore. Z drugiej strony w przypadku Europy czy Stanów Zjednoczonych sytuacja nie jest już taka prosta. Nie dość, że inflacja odbija, to jeszcze członkowie banków centralnych wskazują na to, że rynki są zbyt optymistyczne. Czy czeka nas w takim wypadku powrót do wyceny mocniejszego dolara w pierwszej części tego roku?
Słabe euro pomimo jastrzębich wypowiedzi z EBC

Słabe euro pomimo jastrzębich wypowiedzi z EBC

2024-01-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj giełda z Wall Street była zamknięta. Amerykanie świętowali dzień Martina Luthera Kinga. Kurs EUR/USD dziś w nocy spadł w stronę 1,0910 i znalazł się najniżej od 5 stycznia. W Europie akcje spadały a rentowności obligacji wzrosły po tym, jak jeden z przedstawicieli EBC zanegował możliwość szybkich obniżek stóp procentowych, mimo, że niemiecka gospodarka odnotowała spadek o 0,3 proc. w całym 2023 roku.
Rentowności obligacji USA spadły po raporcie PPI

Rentowności obligacji USA spadły po raporcie PPI

2024-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street w miniony piątek panował mieszany nastrój. Dziś ze względu na święto (dzień Martina Luthera Kinga) handel nie odbędzie się. Indeksy giełdowe pozostały w obrębie historycznych maksimów. Dow Jones stracił 0,3 proc., SP500 zyskał 0,1 proc. a Nasdaq Composite zamknął dzień na poziomie otwarcia. Raport o inflacji z USA (CPI oraz PPI) okazał się mieszany. Ceny konsumenckie urosły a producenckie spadły. Kurs EURUSD znajduje się w konsolidacji pomiędzy poziomami 1,0990 a 1,0935. Ropa naftowa zyskała w piątek 0,9 proc. choć początkowe wzrosty były zdecydowanie większe.
Ryzyka geopolityczne nie odpuszczą

Ryzyka geopolityczne nie odpuszczą

2024-01-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Po kilku słabszych dniach dobre nastroje szybko wróciły na rynek – to pokłosie zmiany nastawienia Fed na grudniowym posiedzeniu. Jednak w tle piętrzą się ryzyka geopolityczne. Co to oznacza dla rynków i szczególnie złotego?W sobotę miały miejsce wybory prezydenckie na Tajwanie, które przeszły na rynkach zadziwiająco bez echa. Co prawda wygrał lider sondaży, więc wielkiego zaskoczenia nie ma (choć w końcówce kampanii jego przewaga topniała), to jednak znaczenie tych wyborów jest potencjalnie olbrzymie.
Dolar odporny po odczytach inflacji z USA

Dolar odporny po odczytach inflacji z USA

2024-01-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Sesja kasowa na Starym Kontynencie otwiera się dziś wciąż 'na fali' wczorajszych danych o inflacji z USA. Odczyty okazały się nieco wyższe od prognoz (przede wszystkim główny odczyt CPI), który wyniósł 3,4% wobec 3,2% prognoz i 3,1% poprzednio. Inflacja bazowa spadła z 4% na 3,9%, choć rynek oczekiwał spadku do 3,8%. Ale czy naprawdę odczyty są wyraźnie prodolarowe i czy 'odwrócą stolik''? Prawdopodobnie nie i by upewnić się co do dalszego ryzyka dla 'dezinflacyjnego' trendu rynek musiałby zobaczyć serię słabszych (niepojedynczy) danych.
Dane CPI z USA w centrum uwagi

Dane CPI z USA w centrum uwagi

2024-01-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa na rynkach międzynarodowych skupi się przede wszystkim na raporcie CPI ze Stanów Zjednoczonych. Dane o inflacji są obecnie najbardziej wpływowym raportem, który może zarówno zmienić trend na rynkach, jak i oczekiwania co do ścieżki obniżek stóp procentowych przez Fed. Aby jednak tak się stało, konieczne będą dane znacząco odbiegające od oczekiwań rynkowych. W przypadku wskazań r/r oraz m/m odchylenie standardowe przewidywań w przypadku tych odczytów wynosi „zaledwie” 0,1%, co może jednak ograniczyć spektrum potencjalnych ruchów na rynku.