Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty - inflacja i co dalej?

Złoty - inflacja i co dalej?

2021-09-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorek przyniósł wyraźne umocnienie złotego, do czego przyczyniły się szacunki sierpniowej inflacji CPI, która wzrosła do rekordowych 5,4 proc. r/r. To nasiliło spekulacje, co do sygnalnej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która mogłaby mieć miejsce w najbliższych tygodniach. Część inwestorów mogła się też zastanawiać, czy nie będzie analogii do Węgier, gdzie tamtejszy bank centralny zareagował zdecydowanie podwyższając aż trzykrotnie stopy procentowe w momencie, kiedy inflacja przekroczyła poziom 5,0 proc. r/r.
Rekordowa inflacja w Polsce, złoty w czołówce zyskujących walut

Rekordowa inflacja w Polsce, złoty w czołówce zyskujących walut

2021-08-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Według szacunków GUS opublikowanych o godz. 10:00 w sierpniu wskaźnik cen wzrósł o 5,4 proc. r/r przebijając prognozy ekonomistów na poziomie 5,1-5,2 proc. r/r. To nasiliło spekulacje, co do zmiany nastawienia przez RPP, która może nawet pójść scenariuszem węgierskim, gdzie przy podobnej inflacji Bank Węgier zdecydował się na trzy z kolei podwyżki stóp procentowych.

Czy dolar może się jeszcze osłabić?

Czy dolar może się jeszcze osłabić?

2021-08-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne pytanie inwestorów na ten moment brzmi kiedy Fed podejmie decyzję o rozpoczęciu redukcji skupu obligacji. Sam fakt taperingu jest przesądzony, teraz spekulacje dotyczą tego czy konkrety zostaną podane we wrześniu, listopadzie czy w grudniu. W tym tygodniu poznamy kilka kluczowych danych makro. Istnieje ryzyko rozczarowujących figur co może nadal osłabiać dolara.
Powell z opóźnionym zapłonem

Powell z opóźnionym zapłonem

2021-08-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Gdy wydawało się, że nudnawa konferencja w Jackson Hole przeszła do historii wczoraj na rynku pojawiły się bardzo mocne ruchy. Amerykańskie akcje drożeją, jakby dopiero odbijały od dołka, dolar traci, zaś waluty podwyższonego ryzyka zyskują. To wszystko pomimo coraz mniej ciekawych danych. Poniedziałek przyniósł wyraźny wzrost zainteresowania rynkami wschodzącymi. Widoczne to było na przykładzie umacniającego się południowoafrykańskiego randa oraz… wzrostów na GPW!
Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

2021-08-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Globalny trend słabości dolara trwa nadal, a indeksy na Wall Street biją nowe rekordy. W takim środowisku złoty zyskuje, wspierany dodatkowo spekulacjami wokół odczytu inflacji CPI, której szacunki za sierpień zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 przez GUS. Mediana oczekiwań to 5,1 proc. r/r, co jest kolejnym niechlubnym rekordem w ostatnich miesiącach, ale nie można wykluczyć, że inflacja nie będzie jeszcze wyższa.
Powell, a rynek pracy

Powell, a rynek pracy

2021-08-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi większych zmian w wycenie dolara po jego piątkowej przecenie wywołanej słowami szefa FED, który zdaniem uczestników nie wniosły wiele do oczekiwań wokół jesiennego taperingu FED. W efekcie uwaga rynków przesunie się na publikacje makro, a w tym tygodniu kluczowe będą odczyty Departamentu Pracy w piątek.
Złoty nie zyskał na Jackson Hole

Złoty nie zyskał na Jackson Hole

2021-08-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Sympozjum w Jackson Hole za nami i tak jak można było się spodziewać nie przyniosło ono przełomu. Brak jasnego przekazu co do ograniczenia dodruku wysłał ceny akcji w USA na kolejne maksima, złoto zyskiwało, zaś dolar tracił. Złoty jednak niespecjalnie skorzystał z tego prezentu. Już sama wirtualna formuła sympozjum nakazywała oczekiwać, że nie będzie ono przełomowe. Do tego Powell był jedynym znaczącym obecnie (z punktu widzenia rynków) bankierem centralnym.
Stabilny poranek na złotym

Stabilny poranek na złotym

2021-08-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy handel nie przynosi większych zmian w wycenie złotego, który niewiele skorzystał na poprawie sentymentu po piątkowym wystąpieniu szefa FED w Jackson Hole. Słowa Powella zinterpretowano jako "brak konkretów" na temat rychłego taperingu, co doprowadziło do przeceny dolara, oraz ustanowienia nowych maksimów na Wall Street. Dzisiaj rano globalny rynek wysyła już mieszane sygnały - tracą chociażby waluty Antypodów, które zaliczyły w piątek mocne odreagowanie.
Co można powiedzieć w niecałe pół godziny?

Co można powiedzieć w niecałe pół godziny?

2021-08-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na kilkanaście godzin przed wystąpieniem szefa FED podczas sympozjum w Jackson Hole (godz. 16:00) dolar słabnie na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Częściowo jest to też korekta obserwowanego wczoraj wieczorem jego umocnienia po cofnięciu się indeksów na Wall Street - zaszkodziły informacje z Afganistanu, oraz wypowiedzi członków FED - trójka cytowana przez agencje tj. Bullard, ...
Który Kaplan jest prawdziwy?

Który Kaplan jest prawdziwy?

2021-08-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Przez większą część tygodnia na rynkach finansowych panował relatywny spokój. Czwartek nie zmienił drastycznie obrazu i to pomimo zbliżającego się wirtualnego wystąpienia szefa Fed Powella w Jackson Hole. Wydarzenie, na które rynki zdawały się „nastawiać” powoli zaczyna tracić na znaczeniu. W dużej mierze z uwagi na zmianę charakteru konferencji (na wirtualną) oraz ubogą agendę.
Wakacyjny marazm na koniec sierpnia

Wakacyjny marazm na koniec sierpnia

2021-08-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek przyniósł kontynuację dość niskiej zmienności na rynkach globalnych i to pomimo teoretycznie dość mocnych impulsów, jakie pojawiły się w drugiej połowie dnia. Dzisiejsze wystąpienie Powella nie powinno kompletnie niczego zmienić. Wczoraj przez dużą część dnia na rynkach panowała sielanka – jak przez ogromną większość mijających wakacji. Zmącona została dopiero popołudniem przez dwie wiadomości, które pojawiły się niemal równolegle.
Erozja bezpiecznych przystani

Erozja bezpiecznych przystani

2021-08-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek nie przynosi jednoznacznego kierunku na parach z dolarem. Mamy podobną sytuację jak wczoraj, kiedy ostatecznie amerykańska waluta jednak straciła w ślad za ustanowieniem nowych szczytów na Wall Street - to pokazuje tylko dużą zależność USD od krótkoterminowego sentymentu. Jednak i rynki akcji mogą wejść w fazę wyczekiwania przed zaplanowanym na jutrzejsze popołudnie (godz. 16:00) wystąpieniem szefa FED w ramach formuły sympozjum w Jackson Hole.
Szybki rzut oka na EBC

Szybki rzut oka na EBC

2021-08-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki finansowe od początku tygodnia żyją sympozjum w Jackson Hole, a precyzyjnie rzecz ujmując piątkowym wystąpieniem szefa Rezerwy Federalnej J. Powella. Wprawdzie historycznie wydarzenie nie wzbudzało wielkiej euforii wśród obserwatorów, ale odkąd były przewodniczący Fed Bernanke ogłosił tam program luzowania ilościowego (ku zaskoczeniu rynku) ranga wydarzenia urosła. Również w tym roku inwestorzy oczekują podania szczegółów zmian w polityce pieniężnej Fed.
Dolar traci przed Jackson Hole

Dolar traci przed Jackson Hole

2021-08-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj w trakcie handlu europejskiego dolar próbował odrabiać straty z początku tygodnia, ale ta misja się nie powiodła. Amerykańska waluta traci od poniedziałku bo inwestorzy zdają sobie sprawę, że konferencja w Jackson Hole nie przyniesie nic szczególnego. O ile rynki akcji od miesięcy pozostają niewzruszone dyskusją odnośnie ewentualnej zmiany polityki Fed, na rynku walutowym odegrała ona pewne znaczenie.
Gra toczy się o listopad?

Gra toczy się o listopad?

2021-08-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar minimalnie podbija w środę na szerokim rynku, przerywając tym samym dwa dni jego osłabienia. Wpływ na to mogą mieć spekulacje, co do terminu możliwego taperingu w wydaniu FED - zaczyna przebijać się termin listopadowy zamiast grudniowego po ujawnionym wczoraj raporcie jednego z wpływowych banków. Rynek czeka też na piątkowe wystąpienie Jerome Powella na sympozjum FED w Jackson Hole - wprawdzie zostało ono zmarginalizowane, ale do końca nie jest pewne, co powie szef Rezerwy Federalnej (chociaż do tej pory był zdeklarowanym "gołębiem").
Na który bank centralny spoglądać?

Na który bank centralny spoglądać?

2021-08-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Inwestorzy z uwagą śledzą informacje wokół sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Pomimo, iż wydarzenie ma wysoką rangę (przede wszystkim z uwagi na oczekiwania wobec wystąpienia szefa Fed), to Rezerwa Federalna nie jest jedynym bankiem na który należy spoglądać. Być może nawet spojrzenie na inne kraje rzuci nieco więcej światła przed na piątkowe wystąpienie J.Powell’a.
Złoty traci grunt

Złoty traci grunt

2021-08-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku złotego pozornie dzieje się niewiele. Kurs euro utknął w okolicach 4,57, zaś dolara w pobliżu 3,90. Można by powiedzieć – wakacyjna nuda. Jednak za tym obrazem kryje się wyraźna słabość naszej waluty. Świetnym pretekstem do jej zobrazowania była wczorajsza decyzja Narodowego Banku Węgier, który podniósł stopy procentowe do 1,5% - nie było zaskoczeń, ale to już kolejna podwyżka, która sprawia, że różnica względem stóp w Polsce (0,1%) jest coraz większa.
Dolar i inni

Dolar i inni

2021-08-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi kontynuację obserwowanej w poniedziałek słabości dolara, a najsilniejsze są waluty Antypodów. Prym wiedzie dolar nowozelandzki, który został wsparty lepszymi danymi o sprzedaży detalicznej, oraz słowami przedstawiciela RBNZ (Hawkesby). Podtrzymał on oczekiwania na rychłe podwyżki stóp procentowych dając do zrozumienia, że na ostatnim posiedzeniu rozważany był ruch na stopach o 50 p.b.
Rynek nie przejął się danymi

Rynek nie przejął się danymi

2021-08-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w wyśmienitych nastrojach. Wstępne publikacje danych o aktywności gospodarczej przeszły niezauważone, a inwestorzy koncentrowali się na zbliżającym się sympozjum Jackson Hole. Na Wall Street kolejny raz odnotowano historyczne rekordy. Zacznijmy jednak od danych, bo pokazują one istotne tendencje, które dodatkowo wyglądają dość podobnie, zarówno w USA, jak i w Europie. Wstępne indeksy PMI rozczarowały po obydwu stronach Atlantyku, ale nie to jest problemem.
Szczepionkowy optymizm w USA

Szczepionkowy optymizm w USA

2021-08-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Wraz z nowym tygodniem inwestorzy całkowicie zmienili swoje nastawienie do ryzykownych aktywów. W poniedziałek dolar został zepchnięty do defensywy, a siła kupujących przypisywana jest trybowi risk-on, który po południu został dodatkowo wsparty doniesieniami z frontu walki z epidemią. W poniedziałek FDA w pełni zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer przeciwko COVID19. Dodatkowo badania wykazują relatywnie wysoką skuteczność szczepionek produkcji Astra Zeneca oraz Moderna w kolejnych miesiącach po podaniu, co poprawia nastroje wśród inwestorów.