Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

2023-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze silne wzrosty głównych indeksów rynku akcji w USA, które nastąpiły po publikacji danych na temat dynamiki PKB i deflatora PCE w I kw. br. przełożyły się dziś na zwyżki na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 225 przełamał poziom oporu wyznaczany przez lokalny szczyt indeksu z marca br., który w ostatnich dniach powstrzymywał kontynuację rozpoczętej na początku roku zwyżki. Po wzroście o 1,4 proc. indeks osiągnął najwyższy poziom od sierpnia ub.r., co być może otwiera drogę do dalszej zwyżki.
Chwila oddechu...

Chwila oddechu...

2023-04-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku, co można wiązać z poprawą nastrojów w Azji po tym, jak po zamknięciu sesji na Wall Street spółka Meta zaskoczyła lepszymi wynikami finansowymi, co poprawiło nastroje wokół spółek technologicznych i nieco przykryło obawy związane z sektorem bankowym. Wątek First Republic Bank nie został jednak zamknięty i bankowa saga w USA może dalej eskalować po tym, jak wczoraj pojawiły się doniesienia, że decydenci raczej nie są chętni ratować tą instytucję za państwowe pieniądze.

Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

2023-04-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Od kilku dni obserwujemy walkę kursu EURUSD o utrzymanie się powyżej 1,10 USD. W poniedziałek notowania zakończyły sesję na lokalnych maksimach, wyraźnie powyżej wspomnianego okrągłego poziomu, jednak wtorek przyniósł wymazanie całego wzrostu z poprzedniego dnia. Z kolei w środę, ponownie mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony kupujących i zanegowanie wtorkowego spadku, tym samym kurs głównej pary walutowej ponownie ustanowił nowe tegoroczne maksima i potwierdził, że znajduje się w trendzie wzrostowym.
A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

2023-04-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słabość amerykańskiego rynku akcji z ostatnich dni, a szczególnie kolejne poważne kłopoty First Republic Bank, który w I kw. utracić 40 proc. depozytów (100 mld USD), nieco zredukowały szacowane przez rynek prawdopodobieństwo przyszłotygodniowej podwyżki stóp procentowych FED. Oczywiście szanse, że FOMC w środę ogłosi kolejny wzrost wysokości oprocentowania funduszy federalnych o 0,25 pkt. proc. nadal szacowano jako bardzo duże (81,4 proc.), ale ten szacunek spadł z 90,2 proc. jeszcze w poniedziałek.
Czy FRC wpłynie na FED?

Czy FRC wpłynie na FED?

2023-04-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj na Wall Street mocno tąpnęły notowania akcji First Republic Banku. Po tym jak bank ujawnił, że w marcu odnotował gigantyczny odpływ depozytów, rynek zaczyna się obawiać, że konieczne będzie jego przejęcie przez państwo, aby uniknąć scenariusza bankructwa. To pokazało, że echa marcowego zamieszania w sektorze bankowym, mogą być nadal widoczne.
Złoty ostatnio najmocniejszą walutą świata

Złoty ostatnio najmocniejszą walutą świata

2023-04-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street obserwowaliśmy wczoraj słabość wywołaną informacją o odpływie 100 mld USD depozytów z regionalnego banku First Republic, który już w lutym i marcu br. był "bohaterem" ówczesnego mini-kryzysu bankowego w USA oraz ostrzeżeniem firmy przesyłkowej UPS, że spowolnienie gospodarcze przełoży się w tym roku na wyniki bliższe dolnej granicy wcześniejszych szacunków (S&P 500 -1,58 proc., DJIA -1,02 proc., Nasadaq Composite -1,98 proc.).
Widmo upadku banków ciągle wśród nas

Widmo upadku banków ciągle wśród nas

2023-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Oczekiwania dotyczące inflacji, dane gospodarcze czy przyszłe decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w USA czy w strefie euro. Te rzeczy mają obecnie ograniczony wpływ na działania inwestorów. Okazuje się, że zdecydowanie ważniejsze są wyniki spółek w USA, a w szczególności jednego z ostatnio bardziej znanego banku, który pokazuje, że widmo upadku sektora bankowego w USA wcale nie przeminęło. Czy faktycznie mamy się czego bać? Czy dane finansowe jednego banku są w stanie zmienić nastroje w całym globalnym sektorze finansowym?
inna strategia wobec EBC?

inna strategia wobec EBC?

2023-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar lekko odbija na szerokim rynku, po tym jak wczoraj po południu zaliczył kolejny spadek. Pretekstem jest pogorszenie się nastrojów na rynkach akcji w Azji, chociaż de facto handel był nieco płytszy ze względu na święto w Australii i Nowej Zelandii. Wczoraj po południu inwestorzy dostali słabsze dane regionalnego indeksu FED z Dallas, dzisiaj o godz. 16:00 poznamy analogiczny indeks z Richmond. Kolejne gorsze dane zdają się przeczyć optymistycznemu wskazaniu szacunków PMI dla przemysłu z piątku i podbijać obawy przed publikacją wskaźników ISM w przyszłym tygodniu.
Czy amerykańska gospodarka w końcu wchodzi w trudny okres?

Czy amerykańska gospodarka w końcu wchodzi w trudny okres?

2023-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie tracił tak mocno od dawna, jak było to na początku ostatniego tygodnia kwietnia, tuż przed kluczową decyzją o wysokości stóp procentowych, która będzie miała miejsce początkiem maja. Jeszcze niedawno wieszczono dalsze podwyżki w Fed nawet do września tego roku, a teraz spekuluje się o tym, że w maju ma mieć miejsce ostatnia podwyżka. Czy kryzys bankowy w końcu doprowadził do osłabienia perspektyw gospodarczych w USA, na co wskazują indeksy regionalne?
Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

2023-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Euro od jakiegoś czasu pozostaje jedną z najsilniejszych walut świata. Kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,10, chociaż nie przekroczył swego ustanowionego ponad tydzień temu ponad rocznego maksimum. Euro ustawiało swe nowe przynajmniej roczne maksima względem m.in. australijskiego dolara, chińskiego juana, japońskiego jena, południowokoreańskiego wona, tajwańskiego dolara i kanadyjskiego dolara.
Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2023-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Najsłabsze w zestawieniach walut G-10, AUD i JPY tracą zaledwie 0,2 proc. Na drugim biegunie mamy mocniejszego NZD i CHF, choć sytuacja jest podobna. W piątek rynek otrzymał lepsze dane PMI z USA - po raz pierwszy od pół roku wskaźnik dla przemysłu powrócił ponad poziom 50 pkt., co może nieco zastanawiać, biorąc pod uwagę słabość publikowanych wcześniej wskaźników regionalnych, jak chociażby Philly FED.
Rynki w uśpieniu

Rynki w uśpieniu

2023-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miniony tydzień pomimo obfitego kalendarza makro, zawierał pozycje drugiego kalibru, które nie wpłynęły znacznie na zmienność na rynku. Dax po trzykrotnym testowaniu poziomu 15900 pkt w końcu skapitulował i nieco oddalił się od tego pułapu. SP500 nie zdołał pokonać oporu na 4190 pkt. a w krótkim terminie wykres sygnalizuje spadki. EUR/USD cały czas przebywa w wąskiej konsolidacji. Jak na razie wyjście powyżej 1,1 było jedynie chwilowym incydentem ale brak zdecydowanej korekty sugeruje, że przed nami kolejny atak tego poziomu i próba wyjścia wyżej.
Złoty bez większych zmian na starcie tygodnia

Złoty bez większych zmian na starcie tygodnia

2023-04-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy handel zaczynamy z dolarem przy 4,20 zł, a euro przy 4,61 zł. Względem piątku nie widać większych zmian, ale podobnie jest na szerokim rynku. Kluczowy dla rozdania na złotym, EURUSD pozostaje wokół poziomu 1,0975. Dzisiaj w kalendarzu mamy publikację indeksu Ifo z Niemiec, która może być ważna w kontekście ostatnich mieszanych szacunków PMI, ale sporo danych pojawi się też ze strony naszego krajowego GUS - mowa o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i cenach PPI za marzec.
Dane PMI pozytywne dla złotego

Dane PMI pozytywne dla złotego

2023-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia na rynkach jest dość senny. Brak istotnych informacji to dobra informacja dla złotego, który ostatnio radzi sobie dobrze. Złotego wspierają także europejskie dane, nawet jeśli zawierają one pewne niepokojące tendencje. W piątek poznaliśmy wstępne dane o aktywności gospodarczej w strefie euro, Japonii i USA. Zacznijmy od danych ze strefy euro, które można określić jako najbardziej kontrowersyjne.
Zaskakująca różnica w europejskim przemyśle i usługach

Zaskakująca różnica w europejskim przemyśle i usługach

2023-04-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami kolejne kluczowe dane z europejskich gospodarek w postaci indeksów PMI z sektora przemysłowego i usługowego. Od pewnego czasu mieliśmy rozdźwięk w tych dwóch sektorach, ale za kwiecień doszło do jego powiększenia: w przemyśle oczekuje się dalszego cofnięcia, natomiast usługi rozkwitają. Czy jest to dobra perspektywa dla europejskiej gospodarki czy raczej mocniejszy sygnał ostrzegawczy, że zaraz w usługach może być podobnie lub nawet znacznie gorzej niż w przemyśle.
Podbicie ryzyka

Podbicie ryzyka

2023-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar zyskuje wyraźniej na szerokim rynku, wyjątkiem jest tylko jen, który już nieraz był beneficjentem podbicia risk-off na rynkach. Inwestorzy zdają się obawiać, że polityka banków centralnych pozostanie restrykcyjna na dłużej, co wprost oznacza, że oczekiwania, co do obniżek stóp procentowych mogą okazać się płonne. Tymczasem najbliższe tygodnie mogą przynieść serię słabszych odczytów makro, które na powrót każą się zastanowić, czy rzeczywiście powinniśmy spodziewać się tzw. łagodnego lądowania gospodarki.
Euro jest wciąż mocne

Euro jest wciąż mocne

2023-04-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główna para walutowa co prawda znajduje się niżej niż szczyt wyznaczony w ostatnim czasie, ale cały czas notowania graniczą z poziomem 1,10. Lekkie pogorszenie nastrojów na giełdach nie wpłynęło na spadki głównej pary walutowej. Wczoraj otrzymaliśmy minutki z marcowego posiedzenia EBC. Za 2 tygodnie kluczowa decyzja europejskiej instytucji, która będzie miała miejsce dzień po tej podjętej przez Rezerwę Federalną.
inflacja nie przestaje zaskakiwać

inflacja nie przestaje zaskakiwać

2023-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj rynki dyskutowały o zaskakująco wysokich odczytach inflacji w Wielkiej Brytanii, oraz o "prostowaniu" się oczekiwań, co do działań FED w tym roku (obniżki stóp najwcześniej od listopada), czy też otwartych furtkach do podwyżek stóp w RBA, czy BOC, a tymczasem pojawiły się kolejne zaskoczenia. Ekonomiści szacowali, że inflacja CPI w Nowej Zelandii pozostanie w I kwartale na wysokich poziomach, tymczasem nieoczekiwanie dane wypadły... niżej.
To nie koniec podwyżek stóp na

To nie koniec podwyżek stóp na "Wyspach"

2023-04-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynku mamy duże uspokojenie i pewnego rodzaju wyczekiwanie na kolejny impuls. Indeks VIX – obrazujący nerwowość na amerykańskim rynku akcyjnym osiągnął najniższy poziom od listopada 2021 roku, co sugeruje, że obawy o stabilność sektora bankowego w USA prawdopodobnie na razie się skończyły. Z kolei implikowana zmienność kursu EUR/USD także jest bliska najniższych poziomów w tym roku. Wielka Brytania zaprezentowała zaskakująco wysokie dane inflacyjne. Funt zyskał na tej informacji umiarkowanie względem USD oraz nieco bardzie zdecydowanie w relacji do euro.
Potężne spadki inflacji producentów w Niemczech

Potężne spadki inflacji producentów w Niemczech

2023-04-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od całkiem pozytywnych informacji ze świata. Inflacja w Nowej Zelandii wypada niżej od oczekiwań, co sugeruje, że presja cenowa zmniejsza się również na drugim krańcu ziemi. Nieco bliżej, gdyż za naszą zachodnią granicą ceny producenckie zaliczają potężny spadek. Inflacja PPI spadła do poziomu nieobserwowanego od połowy 2021 roku. Czy jednak będzie to miało duże przełożenie na Polskę? Warto pamiętać, że duża część niemieckiego przemysłu jest zasilana gazem. Ceny w zeszłym roku w marcu i kwietniu znajdowały się w pułapie 100-200 EUR/MWh.