Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Słabość dolara na początku środowej sesji

Słabość dolara na początku środowej sesji

2024-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącej sesji na rynkach walutowych przynosi powrót słabości amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD w ostatnich godzinach systematycznie rosną, zbliżając się z powrotem do okolic 1,09. Tym samym, niemal w całości odrobiły one już wczorajszą zniżkę. Także notowania japońskiego jena pozostają silne w relacji do amerykańskiego dolara. Kurs USD/JPY spada dzisiaj już poniżej 148,00 na fali reakcji na wczorajsze komunikaty ze strony Banku Japonii.
Mozolnie coraz wyżej

Mozolnie coraz wyżej

2024-01-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street dość szybko otrząsnęła się z trudnego początku roku. Rynki stały się bardziej optymistyczne co do kondycji amerykańskiej gospodarki, stawiając na boom sztucznej inteligencji i spoglądając na aktualne wyniki spółek. Indeksy giełdowe ponownie ustalają nowe rekordy wszechczasów. Dow Jones zyskał 0,4 proc., SP500 zamknął dzień wyżej o 0,2 proc. a technologiczny Nasdaq Composite urósł o 0,3 proc. Mocno zyskała ropa naftowa po ataku dronów na rosyjski Novatek. Z kolei Bank Japonii dziś rano utrzymał ultra-łagodne parametry swojej polityki monetarnej ale słowa Uedy podczas konferencji prasowej umacniają jena.

Japonia w centrum uwagi na początku tygodnia

Japonia w centrum uwagi na początku tygodnia

2024-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek nowego tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Nieco więcej zmienności można było obserwować dzisiaj jedynie na wycenie japońskiego jena. Kurs USD/JPY zniżkował bowiem w ostatnich godzinach do rejonu 147,70, tylko po to, aby w późniejszych godzinach powrócić do zwyżek i na nowo przekroczyć poziom 148.
Niższe stopy w Polsce dopiero na wakacje?

Niższe stopy w Polsce dopiero na wakacje?

2024-01-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Mocno spadają oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz w strefie euro. Obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu w USA wynosi już tylko 50%, choć przed świętami było to ponad 85%. Dosyć mocno przesuwają się oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w Polsce. Chociaż wyznacznikiem będzie marcowy raport o inflacji, to jednak niekoniecznie może on pokazać wyraźnie niższą ścieżkę dla inflacji. Co więcej, nawet jeśli inflacja zahaczy o zakres celu w lutym ze względu na potężną bazę z zeszłego roku, to i tak później inflacja odbije i nie będzie uzasadniać potrzeby szybkich obniżek.
Rynek zaczyna spoglądać na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC

Rynek zaczyna spoglądać na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC

2024-01-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Uwaga rynku zaczyna skupiać się na przyszłotygodniowych posiedzeniach głównych banków centralnych. W przyszłym poznamy decyzję EBC oraz Kanady, w kolejnym przyjdzie czas na Fed. W ostatnich dniach poznaliśmy wiele głosów płynących od przedstawicieli tych instytucji. Decydencie mieli na celu ostudzenie wygórowanych oczekiwań rynku dotyczących obniżek stóp procentowych co w pewnym stopniu się udało. tygodniwoe dane z USA pokazały ponownie siłę rynku pracy. W konsekwencji dolar zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji urosły.
 czy dolar pójdzie dalej w górę?

czy dolar pójdzie dalej w górę?

2024-01-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi mieszany obraz na rynku FX, co pokazuje, że rynki czekają na kolejne impulsy. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w marcu spadły wczoraj poniżej 60 proc., ale nie doprowadziło to do wyraźniejszego umocnienia dolara. Po tym jak wczoraj poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w grudniu (były lepsze od oczekiwań), dzisiejszy kalendarz makro z USA ma już mniejszą wagę. Po południu uwagę zwrócą odczyty indeksu Philly FED, cotygodniowe bezrobocie, oraz dane o pozwoleniach i rozpoczętych budowach.
EURUSD w kluczowej strefie wsparć

EURUSD w kluczowej strefie wsparć

2024-01-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na rynkach finansowych przynosi odreagowanie ostatnich spadków na parze EURUSD, które połączone były ze wzrostami rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz wyprzedażami na rynku akcji. Mimo poprawy nastrojów to zmiana przewidywań dotyczących pierwszych obniżek stóp procentowych odcisnęła swoje piętno na rynkach i może samoistnie stanowić preludium do szerszej zmiany sentymentów giełdowych.
Rynek wciąż koryguje swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp

Rynek wciąż koryguje swoje oczekiwania dotyczące obniżek stóp

2024-01-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Mocny raport o sprzedaży detalicznej z USA spowodował, że indeksy z Wall Street straciły, rentowności amerykańskich obligacji urosły a dolar lekko zyskał w pierwszej części dnia ale ostatecznie zamknął dzień na podobnym poziomie. Rynek wczoraj ponownie dostosowywał swoją zbyt optymistyczną wycenę obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne. Funt zyskał po raporcie inflacyjnym. Złoto spadło w okolice 2005 USD i było najtańsze od ponad miesiąca.
Nie tak szybko z obniżkami

Nie tak szybko z obniżkami

2024-01-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś o poranku poznaliśmy dane PKB z Chin, które wskazują na to, że miejsce do obniżek stóp procentowych w Chinach jest spore. Z drugiej strony w przypadku Europy czy Stanów Zjednoczonych sytuacja nie jest już taka prosta. Nie dość, że inflacja odbija, to jeszcze członkowie banków centralnych wskazują na to, że rynki są zbyt optymistyczne. Czy czeka nas w takim wypadku powrót do wyceny mocniejszego dolara w pierwszej części tego roku?
Słabe euro pomimo jastrzębich wypowiedzi z EBC

Słabe euro pomimo jastrzębich wypowiedzi z EBC

2024-01-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj giełda z Wall Street była zamknięta. Amerykanie świętowali dzień Martina Luthera Kinga. Kurs EUR/USD dziś w nocy spadł w stronę 1,0910 i znalazł się najniżej od 5 stycznia. W Europie akcje spadały a rentowności obligacji wzrosły po tym, jak jeden z przedstawicieli EBC zanegował możliwość szybkich obniżek stóp procentowych, mimo, że niemiecka gospodarka odnotowała spadek o 0,3 proc. w całym 2023 roku.
Rentowności obligacji USA spadły po raporcie PPI

Rentowności obligacji USA spadły po raporcie PPI

2024-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street w miniony piątek panował mieszany nastrój. Dziś ze względu na święto (dzień Martina Luthera Kinga) handel nie odbędzie się. Indeksy giełdowe pozostały w obrębie historycznych maksimów. Dow Jones stracił 0,3 proc., SP500 zyskał 0,1 proc. a Nasdaq Composite zamknął dzień na poziomie otwarcia. Raport o inflacji z USA (CPI oraz PPI) okazał się mieszany. Ceny konsumenckie urosły a producenckie spadły. Kurs EURUSD znajduje się w konsolidacji pomiędzy poziomami 1,0990 a 1,0935. Ropa naftowa zyskała w piątek 0,9 proc. choć początkowe wzrosty były zdecydowanie większe.
Ryzyka geopolityczne nie odpuszczą

Ryzyka geopolityczne nie odpuszczą

2024-01-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Po kilku słabszych dniach dobre nastroje szybko wróciły na rynek – to pokłosie zmiany nastawienia Fed na grudniowym posiedzeniu. Jednak w tle piętrzą się ryzyka geopolityczne. Co to oznacza dla rynków i szczególnie złotego?W sobotę miały miejsce wybory prezydenckie na Tajwanie, które przeszły na rynkach zadziwiająco bez echa. Co prawda wygrał lider sondaży, więc wielkiego zaskoczenia nie ma (choć w końcówce kampanii jego przewaga topniała), to jednak znaczenie tych wyborów jest potencjalnie olbrzymie.
Dolar odporny po odczytach inflacji z USA

Dolar odporny po odczytach inflacji z USA

2024-01-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Sesja kasowa na Starym Kontynencie otwiera się dziś wciąż 'na fali' wczorajszych danych o inflacji z USA. Odczyty okazały się nieco wyższe od prognoz (przede wszystkim główny odczyt CPI), który wyniósł 3,4% wobec 3,2% prognoz i 3,1% poprzednio. Inflacja bazowa spadła z 4% na 3,9%, choć rynek oczekiwał spadku do 3,8%. Ale czy naprawdę odczyty są wyraźnie prodolarowe i czy 'odwrócą stolik''? Prawdopodobnie nie i by upewnić się co do dalszego ryzyka dla 'dezinflacyjnego' trendu rynek musiałby zobaczyć serię słabszych (niepojedynczy) danych.
Dane CPI z USA w centrum uwagi

Dane CPI z USA w centrum uwagi

2024-01-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa na rynkach międzynarodowych skupi się przede wszystkim na raporcie CPI ze Stanów Zjednoczonych. Dane o inflacji są obecnie najbardziej wpływowym raportem, który może zarówno zmienić trend na rynkach, jak i oczekiwania co do ścieżki obniżek stóp procentowych przez Fed. Aby jednak tak się stało, konieczne będą dane znacząco odbiegające od oczekiwań rynkowych. W przypadku wskazań r/r oraz m/m odchylenie standardowe przewidywań w przypadku tych odczytów wynosi „zaledwie” 0,1%, co może jednak ograniczyć spektrum potencjalnych ruchów na rynku.
Schnabel umacnia euro, w centrum uwagi inflacja z USA

Schnabel umacnia euro, w centrum uwagi inflacja z USA

2024-01-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na dzień przed publikacją raportu o inflacji z USA indeksy amerykańskie rosły. Najlepiej poradził sobie wczoraj Nasdaq Composite zyskując 0,75 proc., Sp500 urósł o blisko 0,6 proc. a przemysłowy Dow Jones zanotował wynik dodatni na poziomie 0,45 proc. Kurs EUR/USD zwyżkował w okolice 1,0970 po słowach Isabeli Schnabel z EBC. Zyskały również rentowności niemieckich obligacji rządowych.
Rynek dalej czeka na rozstrzygnięcia

Rynek dalej czeka na rozstrzygnięcia

2024-01-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa nie przynosi konkretnego kierunku na FX, a zmiany kursów nie są duże. Wyróżnia się tylko jen, który traci ponad 0,4 proc. wobec dolara po tym, jak ostatnie dane makro oddalają perspektywę podwyżki stóp przez Bank Japonii. Na drugim biegunie jest korona norweska (również 0,4 proc.). Relatywnie silne pozostają waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie. Rynek czeka na dane o inflacji CPI z USA, które poznamy jutro - powinny one dać już konkretny impuls.
Rynek czeka na impuls

Rynek czeka na impuls

2024-01-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy dzień na rynkach finansowych przebiegł w dość dużym spokoju, który wynikał z ubogiego w kluczowe dane kalendarza makro. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych straciły jeden lub dwa punkty bazowe na całej krzywej, pozostawiając 10-letnią rentowność wciąż nieco powyżej 4 proc. Kurs głównej pary walutowe zakończył dzień w okolicy 1,0930, choć dzienne minima uplasowały się blisko poziomu 1,0910.
EURUSD w konsolidacji, gorąco na rynku kryptowalut

EURUSD w konsolidacji, gorąco na rynku kryptowalut

2024-01-09 Komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie należy spodziewać się podwyższonej zmienności na rynku Forex, a to z powodu braku ważnych publikacji makroekonomicznych w kalendarzu. Dalsza część tygodnia będzie jednak ciekawsza, ponieważ już w czwartek zaprezentowane zostaną dane z USA o inflacji CPI. Dolar nieznacznie osłabił się podczas wczorajszej sesji, jednak skala ruchu była niewielka, a kurs EURUSD pozostaje w konsolidacji, w rejonach 1,0940.
Dolar odrabia poniedziałkowe straty

Dolar odrabia poniedziałkowe straty

2024-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek nie przyniesie istotnych publikacji makro w kalendarzu (po południu mamy tylko dane o bilansie handlowym w USA), kluczowe dane poznamy dopiero w czwartek, a będzie to inflacja CPI z USA. To nie przeszkadza jednak w tym, że zmienność nadal pozostaje duża, co dobrze było widać w poniedziałek po południu. Indeksy na Wall Street powędrowały w górę (głównie dzięki lepszym nastrojom wokół spółek technologicznych), a dolar osłabił się, chociaż rynek dostał w ostatnim czasie sygnały, że scenariusz rychłych obniżek stóp przez FED może być nieco zagrożony.
Spadek cen ropy powoduje obniżenie oczekiwań inflacyjnych

Spadek cen ropy powoduje obniżenie oczekiwań inflacyjnych

2024-01-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj indeks Nasdaq Composite odnotował najlepszą sesję dzienną od połowy listopada 2023 roku. Benchmark urósł o 2,2 proc. Nieco gorzej radził sobie SP500, tu nastąpił wzrost o 1,4 proc. Na plusie ale umiarkowanym dzień zakończył Dow Jones, który zyskał 0,6 proc. Kurs EUR/USD zbliżył się do 1,0980 ale na koniec dnia kurs ponownie oscylował wokół 1,0950. Z kolei rentowności amerykańskich obligacji spadły w pewnym momencie poniżej 4,32 proc. Mocno traciła ropa naftowa, która obniżyła swoją wartość o ponad 4 proc.