Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rynki czekają na zalew danych z USA

Rynki czekają na zalew danych z USA

2024-08-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie po raz pierwszy polski długi weekend przypada na bardzo intensywny okres na globalnych rynkach finansowych. Choć puls globalnych rynków zdecydowanie się uspokoił, sytuacja makroekonomiczna nadal będzie uważnie śledzona, a pomóc mają w tym liczne publikacje danych. W tym tygodniu w Polsce mamy tzw. długi weekend, ale w USA przewidzianych zostało naprawdę wiele publikacji, głównie pomiędzy wtorkiem a czwartkiem.
Spokojnie to tylko korekta

Spokojnie to tylko korekta

2024-08-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Początek tygodnia rozpoczął się od mocnych spadków indeksów giełdowych. Spektakularnie wydarzenia odbywały się w Japonii gdzie tamtejszy główny benchmark giełdy tokijskiej – Nikkei – spadł jednego dnia o ponad 12 proc. po czym kolejnego zdołał odrobić ponad 10 proc. Było to pokłosie obaw o amerykańską gospodarkę, działań Banku Japonii co w konsekwencji dało dynamiczne umocnienie jena. Tym samy transakcje carry trade, w których z reguły walutą finansującą jest japońska waluta, zaczęły być redukowane.

To tylko korekta?

To tylko korekta?

2024-08-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar lekko zyskał, rentowności obligacji USA odbiły w górę a indeksy na Wall Street maja za sobą udaną sesje. Pretekstem do wzrostów były tygodniowe dane z rynku pracy USA. Publikacja, która z reguły przechodzi bez większego echa, tym razem wprowadziła większą zmienność i nieco uspokoiła rynki. Wszystko wskazuje na to, że na razie ostatnie spadki były jedynie korektą i krótkotrwałym wybuchem wysokiej awersji do ryzyka.
Recesja w USA odwołana?

Recesja w USA odwołana?

2024-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś rynki otwierają się w optymistycznych nastrojach, po wczorajszej rekordowej sesji na S&P 500, gdzie indeks odnotował 2,3% wzrost r/r - największy od 2022 roku. Mniejsze od oczekiwań wnioski o zasiłki dla bezrobotnych odsunęły obawy o potencjalną recesję w gospodarce USA. Wczorajsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem.
Jest lepiej?

Jest lepiej?

2024-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowe dane o cotygodniowym bezrobociu stały się impulsem do mocniejszego odreagowania indeksów na Wall Street. Inwestorzy podbili temat nieco lepszych danych, jako argument za oddaleniem recesyjnych "strachów" na rzecz scenariusza soft-landingu. Oczekiwania, co do awaryjnej obniżki stóp procentowych przez FED maleją, ale pozostają wysokie (dzisiaj rano wyceniano -38 pkt. baz. na wrzesień). Wczoraj mocno wzrosły mocno przecenione na początku tygodnia spółki technologiczne, wyraźne odbicie zaliczył też rynek kryptowalut - futures na BTC domknęły spadkową lukę, co wydawało się być trudne do wyobrażenia.
Bank Japonii wysyła

Bank Japonii wysyła "gołębi" sygnał

2024-08-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street ponownie znalazła się w odwrocie. Nerwowość na rynku ponownie się pojawiła. Amerykańskie akcje wzrosły na otwarciu ale w dalszej części handlu nie radziły sobie już tak dobrze. Nasdaq Composite zamkną dzień niżej o 1,1 proc., SP500 stracił 0,8 proc. a Dow Jones 0,6 proc. Rentowności amerykańskie z długim terminem zapadalności wzrosły. W Europie obserwowaliśmy wzrosty co można było tłumaczyć gołębimi wypowiedziami z Banku Japonii.
Dolar nieco traci

Dolar nieco traci

2024-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi lekkie osłabienie dolara, a nadal liderem zwyżek jest dolar australijski i korony skandynawskie, co może sugerować, że na rynkach opadają emocje i wraca apetyt na ryzyko. Niemniej popyt nie jest w stanie doprowadzić do wyraźniejszego odreagowania silnego ruchu z początku tygodnia - na Wall Street wczoraj ostatecznie odbicie zostało wymazane. Widać spór pomiędzy tymi, którzy obawiają się recesji, a grupą starającą się nadal wierzyć w scenariusz łagodnego lądowania gospodarki w najbliższych kwartałach (soft-landing).
Brak wiary w ożywienie?

Brak wiary w ożywienie?

2024-08-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj rynek wydawał się być zadowolony zapewnieniami ze strony wiceszefa Banku Japonii, który stwierdził, że nie będzie dalszych podwyżek, dopóki nie dojdzie do uspokojenia sytuacji na rynkach. Po wzrostach rzędu nawet 2% na Wall Street doszło jednak do odwrotu sytuacji, co powiązane było ze sporą sprzedażą papierów dłużnych w USA. Dzisiaj poznamy też dosyć ważne dane z USA, które mogą pokazać, czy rynek pracy faktycznie znajduje się w tarapatach.
Rynki odzyskują równowagę

Rynki odzyskują równowagę

2024-08-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynki uspokoiły się. Giełdy odzyskały równowagę. Taki jest obraz po wtorkowym handlu. Sytuacja nie wygląda już tak źle jak na początku tygodnia. Indeks VIX zdołał opaść z ekstremalnie wysokich poziomów co jest dowodem mniejszej nerwowości na rynku. Japoński Nikkei zdołał odrobić straty i urósł o ponad 10 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Notowania EUR/USD oddaliły się od poziomu 1,10. Rynek zaczyna chłodno analizować ostatnie dane makro.
Maleją strachy przed recesją?

Maleją strachy przed recesją?

2024-08-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynkach zaczyna się przebijać narracja firmowana m.in. przez przedstawicieli znanych instytucji z USA, która podbija scenariusz soft-landingu (łagodnego lądowania) w gospodarce, jako ten bardziej prawdopodobny. Zwraca się m.in. uwagę na ostatnie dane z rynku pracy, które mogły być zaburzone (sezonowość i huragan), na co uwagę zwróciła już dwa dni temu Mary Daly z FED. Efekt? Giełdy próbują dalej odbijać, pomimo wiszącego nad nimi ryzyka geopolitycznego w postaci spodziewanego odwetu Iranu i jego sojuszników na Izraelu, co może dać pretekst do nowej wojny na Bliskim Wschodzie.
Silne odbicie w Japonii

Silne odbicie w Japonii

2024-08-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sytuacja w Japonii zmienia się jak w kalejdoskopie - po wczorajszej silnej wyprzedaży na tamtejszej giełdzie, dzisiaj mamy równie gwałtowne odbicie. To zaowocowało osłabieniem się jena - USDJPY w pewnym momencie wymazał wczorajszy spadek rosnąc ponad poziom 146. To przełożyło się na odreagowanie w Europie, chociaż inwestorzy pozostają ostrożni.
Próba odreagowania poniedziałkowego tąpnięcia

Próba odreagowania poniedziałkowego tąpnięcia

2024-08-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek wtorkowej sesji na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi zatrzymanie spadkowego momentum i obecnie giełdy próbują odrobić część spadków z wczorajszej sesji. W dużej mierze pozwala na to jen japoński, który dzisiaj traci względem głównych walut, pozwalając na spektakularne odbicie notowań na japońskim parkiecie. Inwestorzy łapią oddech po dniu, w którym prawie wszystkie ryzykowne aktywa zostały sprzedane w związku z rosnącymi obawami o recesję w USA, ekstremalnymi wycenami w sektorze technologicznym i rosnącym jenem, który wywołał odreagowanie transakcji typu carry trade.
Czy ten strach jest uzasadniony?

Czy ten strach jest uzasadniony?

2024-08-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy wprowadził dużo paniki. Rosną spekulacje, że Fed przegapił moment startu cyklu obniżek stóp procentowych i teraz będzie musiał nadrabiać zaległości. Wg rynkowej wyceny wrześniowa obniżka jest już przesądzona, teraz dyskusje dotyczą skali redukcji. Pojawiają się głosy za ruchem w dół o 50 punktów bazowych. Indeksy w Azji mocno tracą, japoński Nikkei spadł o blisko 12,5 proc. 3-dniowa przecena (-21 proc.) to największy spadek od kilkudziesięciu lat.
Panika w Azji

Panika w Azji

2024-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dalsza wyprzedaż na Wall Street w piątek po tym, jak dane Departamentu Pracy USA nie rozwiały obaw rynków, co do ryzyka recesji w USA już w końcu roku, doprowadziła do krachu na azjatyckich parkietach dzisiaj rano. Prym wiedzie Japonia, gdzie tamtejszy indeks Nikkei stracił ponad 10 proc., a jen zaliczył kolejne, wyraźne umocnienie - tym razem USDJPY spadł o ponad 2 proc.
Krach na japońskim rynku

Krach na japońskim rynku

2024-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Japońska polityka pieniężna, czy szerzej gospodarcza, może budzić zdziwienie od dłuższego czasu. Jednak to, co teraz zrobił Bank Japonii wymyka się z ram racjonalnego myślenia. Czy patrzymy właśnie na japoński „Lehman moment”? O Japonii miałem okazję pisać w ostatnim czasie kilkukrotnie, bo sytuacja robiła się tam coraz ciekawsza. Nakreślmy najpierw tło. Należy cofnąć się do roku 2012, gdy Shinzo Abe wygrał wybory w Japonii i rozpoczął ochrzczony jego nazwiskiem program Abenomics.
dane NFP będą kluczowe

dane NFP będą kluczowe

2024-08-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu rynki zareagowały dość nerwowo. Słabe dane ISM dla przemysłu, w tym mocny spadek subindeksu zatrudnienia wzbudziły obawy, co do powodzenia scenariusza miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie widać, że coraz większa grupa inwestorów uważa, że FED "przegapił" temat i będzie musiał teraz spieszyć się z obniżkami stóp procentowych - co nie jest do końca prawdą, gdyż "niezapowiedziane" cięcie stóp już w tym tygodniu dopiero byłoby aktem desperacji FED.
Bank Anglii dołącza do obniżek

Bank Anglii dołącza do obniżek

2024-08-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kończy się szalony tydzień decyzji banków centralnych, których w tym tygodniu mieliśmy sporo. Niemniej dla rynków liczyły się przede wszystkim trzy z nich: Bank Japonii, Fed oraz Bank Anglii. Pierwszy podniósł stopy, drugi zakomunikował gotowość do obniżek, a trzeci te obniżki rozpoczął. Jak widać każdy z banków jest w zupełnie innym miejscu polityki monetarnej, co wyraźnie wpływa na kursy walutowe. Co dalej ze stopami w Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii? Jak wpłynie to na kursy najważniejszych walut?
Powell zrobił grunt pod wrześniową decyzję

Powell zrobił grunt pod wrześniową decyzję

2024-08-01 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Można uznać, że Powell uformował pewnego rodzaju grunt pod wrześniową obniżkę stóp procentowych. Na rynku nie widać jednak ekstremalnej euforii bo tak naprawdę ta powakacyjna redukcja kosztu pieniądza jest już w dużym stopniu wyceniona. Giełda na Wall Street rosła wczoraj przez cały dzień co zaowocowało zwyżką indeksu Nasdaq Composite o 2,6 proc. oraz SP500 o 1,6 proc. Gorzej radził sobie przemysłowy Dow Jones kończąc dzień z kosmetycznie dodatnim wynikiem na poziomie 0,2 proc. Dolar stracił, choć w notowaniach EUR/USD ciężko dostrzec tę deprecjację. Zdecydowanie natomiast spadły rentowności amerykańskich obligacji rządowych na całej krzywej dochodowości.
Powell otwiera furtkę do obniżek

Powell otwiera furtkę do obniżek

2024-08-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień lipca doprowadził do sporego zamieszania na rynkach finansowych. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie, podwyżka w Japonii oraz decyzja Rezerwy Federalnej. Do tego wszystkiego poznaliśmy wyniki wielu spółek z Wall Street, które po części napędzały wyraźne odbicie na rynku akcji. Czy prawdopodobna zbliżająca się obniżka w Stanach Zjednoczonych napompuje rynki finansowe jeszcze mocniej?
Decyzja Fed już jutro. Czego oczekuje rynek?

Decyzja Fed już jutro. Czego oczekuje rynek?

2024-07-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ceny amerykańskich akcji na początku tego tygodnia konsolidują się. SP500 oraz Nasdaq Composite urosły o symboliczne 0,1 proc. natomiast Dow Jones stracił podobną wartość. W Europie Dax zamknął dzień niżej o 0,5 proc. a WIG20 zyskał blisko 0,3 proc. Dolar zyskał na wartości co zostało zobrazowane spadkiem eurodolara z 1,0870 do poziomu bliskiego 1,0800. Rynek czeka na jutrzejszy Fed. Dziś po sesji poznamy wyniki Microsoft a z danych makro uwagę może przykuć ankieta JOLTS.