Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Na przekór logice?

Na przekór logice?

2021-12-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tytuł nie dotyczy tylko tego co robi turecki bank centralny - stopa procentowa została dzisiaj obniżona do 14 proc. - chociaż inflacja bije rekordy (ponad 21 proc.), podobnie jak turecka lira. Rynki wyrobiły już sobie opinię na temat erganomiki i jedynym, o czym można spekulować, to timing dla bankructwa Turcji i tego, jaki będzie mieć ono wpływ nie tylko gospodarczy, ale może bardziej społeczno-polityczny na jej sąsiadów (zwłaszcza UE).
Część inwestorów może czuć się zaskoczona obrotem spraw po wczorajszych sygnałach z FED.
Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół

Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół

2021-12-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, notowania tego surowca wczoraj odbiły w górę. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI dzisiaj rano poruszają się w okolicach 71,60 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74,70 USD za baryłkę. Jednym z impulsów do zwyżki cen ropy naftowej były informacje dotyczące zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Fed jastrzębi, dolar słabszy

Fed jastrzębi, dolar słabszy

2021-12-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Powell wykonał zadanie. Tak w skrócie można podsumować wczorajszą decyzję FOMC oraz konferencję prasową. Mocniejszy zwrot w kierunku normalizacji polityki pieniężnej został wykonany. To było jednak za mało, żeby umocnić dolara, który sukcesywnie zyskiwał od prawie pół roku. Wszystko czego się dowiedzieliśmy wczoraj, było już wycenione. Rynek praktycznie nie dostał nic nowego.
Jastrzębi Powell nie straszny rynkom

Jastrzębi Powell nie straszny rynkom

2021-12-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie Fed z pewnością należało do jednych z ciekawszych. Podobnie jak reakcja rynków, która przynajmniej pozornie była dokładnie odwrotna od książkowej. Dziś kolejne ważne wydarzenia. Zgodnie z oczekiwaniami rynków tempo redukcji dodruku zostało podwojone i ma się on zakończyć w połowie marca (to nawet nieco szybciej niż zakładał rynek, gdyż mówiło się o końcu marca), jest też jasny sygnał dla podwyżek stóp procentowych. Materiały Fed wskazują na przynajmniej dwie podwyżki w przyszłym roku i kolejne trzy w roku 2023. Ale najważniejsza była zmiana postawy szefa Fed podczas konferencji.
Złoty nieco mocniejszy po Fed

Złoty nieco mocniejszy po Fed

2021-12-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie zmienności (i kursu) eurodolara oraz mocniejszego PLN po wczorajszym Fed. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6196 PLN za euro, 4,0915 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4355 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4295 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,21% w przypadku obligacji 10letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było bez wątpienia zakończenie posiedzenia Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna zasygnalizowała zakończenie programu wsparcia (zakupu aktywów) w marcu 22'.
Wiele zostało już powiedziane...

Wiele zostało już powiedziane...

2021-12-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zmienność na rynkach finansowych generowana jest przez zaskoczenia, a nie potwierdzenie spodziewanych wcześniej faktów. Dlatego startujący dzisiaj wieczorem maraton głównych banków centralnych może być dość interesujący. FED - szybszy tapering tak, ale sygnał dla szybkich podwyżek stóp procentowych - jeszcze nie. Niewykluczone, że dot-chart potwierdzi wyraźne przesunięcie oczekiwań członków FED na koniec 2022 r. i będzie bardzo blisko dwóch ruchów.
Powell i (nie) wszystko jasne

Powell i (nie) wszystko jasne

2021-12-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Kiedy do głosu dochodzi Rezerwa Federalna inne wydarzenia schodzą automatycznie na dalszy plan. Ostatnie posiedzenie Fed w tym roku może być przełomowe. Rynek oczekuje mocno jastrzębiego komunikatu, jednak pamiętajmy, że Powell będzie starał się być powściągliwy co do odpowiedzi na pytanie, kiedy dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszą niewiadomą nie jest to, czy Fed podejmie decyzję o szybszym wyjściu z QE i przyspieszy redukcję o 30 mld USD miesięcznie czy nie.
Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

2021-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej na nowo przewagę przejęła strona podażowa. Cena ropy gatunku WTI spadła poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zeszły poniżej 73 USD za baryłkę. To najniższe poziomy notowań od około półtora tygodnia. W ostatnich dniach na rynku ropy pojawiły się comiesięczne raporty kluczowych instytucji z tego rynku. Publikacja OPEC była zaskakująco optymistyczna, bowiem kartel podniósł prognozy globalnego popytu na ropę naftową w pierwszym kwartale 2022 r. Niemniej, ...
Decyzja roku w USA

Decyzja roku w USA

2021-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć Święta coraz bliżej na rynkach to jeszcze nie czas na sielankową atmosferę. Ten tydzień jest wyjątkowo intensywny, a jego punktem kulminacyjnym jest decyzja Rezerwy Federalnej. Dziś o 20:00. Fed do listopada prowadził politykę taką samą jak w apogeum kryzysu w kwietniu ubiegłego roku. Dopiero na poprzednim posiedzeniu zdecydowano się na stopniową redukcję dodruku (tzw. taper), ale Jerome Powell stwierdził „to nie czas na wyższe stopy”.
Obawy o jutrzejsza decyzję Fed spychają indeksy na niższe poziomy

Obawy o jutrzejsza decyzję Fed spychają indeksy na niższe poziomy

2021-12-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiega raczej w gorszych nastrojach. Początek dnia nie przyniósł większych ruchów i mimo próby wzrostów o poranku, w godzinach popołudniowych indeksy ze Starego Kontynentu zaczęły się osuwać i tuż przed zamknięciem handlu zdecydowana większość z nich znajduje się pod kreską. We wtorek słabo radzi sobie niemiecki DAX, który zniżkuje niemal 1%. Francuski CAC40 traci nieco ponad 0,5%, z kolei londyński FTSE100 oscyluje w rejonach poziomu odniesienia.
Omikron zaszkodzi dolarowi?

Omikron zaszkodzi dolarowi?

2021-12-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rynki zderzają się z danymi, które wskazują na to, że Omikron może być o wiele bardziej zaraźliwy, niż można było sądzić. Informacje napływające z Wielkiej Brytanii pokazują jak szybka jest transmisja nowego wariantu w społeczeństwie, a politycy są skazani na wyścig z czasem - jak nie pełny lockdown, to wyraźne przyspieszenie szczepień. Sam fakt, że Omikron nie jest groźniejszy w przebiegu, niż Delta, nie zmienia faktu, że może on paraliżować sytuację służby zdrowia tam, gdzie odsetek zaszczepionych wobec ogółu społeczeństwa, nie jest duży.
Podwyższenie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

Podwyższenie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

2021-12-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej panują obecnie mieszane nastroje. Wynikają one zwłaszcza z utrzymującej się niepewności, związanej z wariantem Omikron. Z jednej strony, na razie jego wpływ na gospodarkę jest ograniczony, ponieważ póki co pojawiły się tylko nieliczne restrykcje związane z nową falą pandemii. Z drugiej strony, wiele państw boryka się z dużą liczbą zachorowań i śmierci – trudna sytuacja wciąż dotyczy m.in. Polski.
Nowa Rada kluczowa dla złotego

Nowa Rada kluczowa dla złotego

2021-12-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek rozpoczął się od niewielkiej przeceny na rynku złotego. W tym tygodniu na walutach rządzić będzie Fed i w mniejszym stopniu inne banki centralne, ale inwestorzy na rodzimym rynku powinni już powoli spoglądać na potencjalny skład nowej RPP. Po grudniowej decyzji Rady powoli opada kurz, jednak inwestorzy wiedzą, że zadanie zostało jedynie w części wykonane. Inflacja w grudniu może nawet przekroczyć 8% i choć w przyszłym roku powinna spadać, zejście choćby w okolice celu inflacyjnego jest mało realne.
Trudne decyzje banków centralnych

Trudne decyzje banków centralnych

2021-12-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Ten tydzień jest naszpikowany decyzjami banków centralnych. Oprócz największych (Fed, BoE, EBC, BoJ, SNB) o kształcie polityki monetarnej będą decydować banki centralne Węgier, Chile, Norwegii, Rosji oraz Meksyku. Wszystkie instytucje znajdują się pod coraz większą presją wynikającą z galopującej inflacji. Być może nadzieje pokładane w bankach centralnych są przesadzone. Jeśli wzrost cen wynika tylko i wyłącznie z niedoborów podaży, to wówczas zbyt restrykcyjna polityka monetarna może zdławić zagregowany popyt.
Spokojny początek tygodnia na rynku akcji

Spokojny początek tygodnia na rynku akcji

2021-12-13 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym możemy obserwować raczej dobre nastroje na rynku akcji. Zdecydowana większość europejskich indeksów rozpoczęła handel od ruchu w górę i aktualnie jest notowana na plusie, choć wzrosty są ograniczone. W momencie przygotowywania tego komentarza, czyli tuż przed rozpoczęciem sesji w USA, najlepiej na Starym Kontynencie radzi sobie niemiecki DAX, który rośnie około 0,6%.
Ostatni ciekawy tydzień?

Ostatni ciekawy tydzień?

2021-12-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zwyczajowo w okolicach 20 grudnia płynność rynku zaczyna maleć, a w okresie między świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem, na rynku bardziej aktywni od inwestorów są księgowi, którzy domykają kalendarzowe transakcje. Okres dziwnych przepływów i nieco zagadkowych ruchów - tak jest co roku i teraz nie powinno być inaczej. Tym samym nadchodzący tydzień może być ostatnim, ciekawym okresem w tym roku.
Teoretycznie w centrum uwagi jest decyzja FED, która zdaniem rynku może być przełomowa i tym samym ważniejsza od sygnałów, jakie napłyną z innych banków centralnych.
Bez zaskoczeń na rynku ropy naftowej

Bez zaskoczeń na rynku ropy naftowej

2021-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień na wyraźnym plusie – był to najlepszy tydzień na tym rynku od sierpnia bieżącego roku. Nowy tydzień na rynku ropy rozpoczyna się także przewagą kupujących, aczkolwiek ruch wzrostowy ma niewielki zakres. Na rynku ropy naftowej dużo się dzieje, ale obecny rozwój wydarzeń jest zgodny z oczekiwaniami. Po pierwsze, Stany Zjednoczone ogłosiły, że 17 grudnia nastąpi sprzedaż 18 milionów baryłek ropy naftowej z oficjalnych rezerw – niemniej, nie jest to zaskoczenie, bowiem USA zapowiadały uwolnienie części swoich strategicznych rezerw ropy, a teraz stopniowo realizują ten plan.
Szeroka presja inflacyjna w USA

Szeroka presja inflacyjna w USA

2021-12-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja w USA bije rekordy. Odczyt na poziomie 6,8 proc. jest najwyższy od czerwca 1982 roku. Rynek nie został jednak w żaden sposób zaskoczony, ponieważ wszystkie wskaźniki wypadły „w punkt” i były zgodne z oczekiwaniami. Dolar osłabił się a złoto zyskało. Indeksy giełdowe zakończyły piątkową sesję nad kreską. Dane te mogą wpłynąć na środową decyzję Rezerwy Federalnej. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w listopadzie o 0,8 proc. w stosunku do października. Po wyłączeniu cen energii i żywności, dynamika cen miesiąc do miesiąca wyniosła solidne 0,5 proc.
Inflacja w USA dziś nadaje rytm

Inflacja w USA dziś nadaje rytm

2021-12-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś dane na temat inflacji pokażą Stany Zjednoczone. Istnieje szansa, że odczyt listopadowy będzie stanowił szczyt dynamiki. Oczekiwania rynkowe są na poziomie 6,8 proc. Jeśli przewidywania potwierdzą się, będzie to najwyższy poziom od 1982 roku. Czynniki, które kreują ceny są cały czas takie same. To oczywiście silny popyt dzięki solidnym dochodom w warunkach dużych niedoborów materiałów oraz stały wzrost cen energii.
Próba stabilizacji przy 4,60 za euro

Próba stabilizacji przy 4,60 za euro

2021-12-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego PLN na głównych zestawieniach oraz konsolidację na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6021 PLN za euro, 4,0712 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3787 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,076% w przypadku obligacji 10-letnich.