Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Indeksy próbują odreagować wyprzedaże - WIG wróci do wzrostów?

Indeksy próbują odreagować wyprzedaże - WIG wróci do wzrostów?

2023-08-03 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na giełdach do dzisiejszego popołudnia były dość ponure - traciły główne europejskie, azjatyckie indeksy a otwarcie na Wall Street odbywało się pod dyktando sprzedających. W godzinach wieczornych jednak widzimy powolne odwrócenie spadkowego ruchu w USA, co wydaje się istotne w kontekście wyników Amazonu i Apple, które poznamy po sesji. WIG20 zdołał zamknać dzisiejszą sesję płasko mimo słabości w ciągu dnia - główne benchmarki w Europie ponownie nie nadażyły za kupującymi akcje na polskiej giełdzie.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

2023-08-03 Poradnik inwestora
Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.
Rekordowy spadek zapasów ropy naftowej w USA

Rekordowy spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na globalnych rynkach finansowych zagościło nastawienie risk-off, które zepchnęło w dół notowania wielu indeksów akcyjnych, sprzyjało zwyżce wartości amerykańskiego dolara oraz przyczyniło się do spadków cen większości surowców. Przeceny dotknęły także rynek ropy naftowej – cena tego surowca, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, spadła o ponad 2%. O ile globalne nastroje i wartość dolara mają niebagatelne przełożenie na ceny ropy naftowej, to od strony fundamentalnej najwięcej uwagi przyciągnęły wczoraj dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Schłodzenie nastrojów

Schłodzenie nastrojów

2023-08-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX dalsze zniżki eurodolara, a więc również podtrzymanie presi na na złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4437 PLN za euro, 4,0695 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6285 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1664 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,437% w przypadku obligacji 10-letnich.
Decyzja BoE w okresie niepewności

Decyzja BoE w okresie niepewności

2023-08-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Bank Anglii opublikuje swoją najnowszą decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Zdania są podzielone – niektórzy widzą kontynuację podwyżek o 50 punktów bazowych, a druga część wskazuje na możliwość spowolnienia tempa podwyżek ze względu na ostatnie zaskoczenie niższym odczytem inflacyjnym. Z drugiej strony płace rosną szybciej niż w USA czy strefie euro, choć jednocześnie na rynku pojawiła się spora niepewność związana ze spadkiem ratingu kredytowego USA. Czy BoE będzie bardziej ostrożny w okresie niepewności?
Dolar mało wrażliwy na obniżenie ratingu USA

Dolar mało wrażliwy na obniżenie ratingu USA

2023-08-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek został w pewnym stopniu zaskoczony wczorajszą obniżką ratingu amerykańskiego długu przez agencję Fitch. Kurs EUR/USD na moment wzrósł lekko powyżej 1,10 ale aktualnie ponownie notowania znajdują się poniżej tego pułapu. Nie było również silnej reakcji na wczorajszy odczyt ISM dla amerykańskiego przemysłu. W Brazylii dziś prawdopodobnie bank centralny obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Dolar osłabił się jedynie na moment po zaskakującej decyzji agencji Fitch.
USA z niższym ratingiem, ale dolar nie stracił

USA z niższym ratingiem, ale dolar nie stracił

2023-08-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek późnym wieczorem agencja Fitch zaskoczyła rynki obniżając rating amerykańskiego zadłużenia do AA+ z AAA, chociaż perspektywa została zmieniona z negatywnej na stabilną (co oznacza, że analitycy tej instytucji nie widzą ryzyka kolejnej rewizji). Fitch uzasadnił to posunięcie pogorszeniem się sytuacji fiskalnej (w tym roku deficyt budżetowy ma skoczyć do 6,3 proc. PKB z 3,7 proc. w 2022 r.), a także rosnącymi problemami amerykańskiej administracji z zarządzaniem długiem (m.in. kwestia politycznych przepychanek w temacie podwyższenia limitu zadłużenia).
USA z obniżonym ratingiem kredytowym!

USA z obniżonym ratingiem kredytowym!

2023-08-02 Poranny komentarz walutowy XTB
W maju Fitch poinformował o obniżeniu perspektywy amerykańskiego ratingu na dług długoterminowy. Teraz mamy kontynuację tej historii – po raz drugi w historii agencja ratingowa decyduje się na obniżenie ratingu kredytowego największej gospodarki na świecie. Czy będzie to miało długotrwałe znaczenie dla rynku? Czy inne agencje pójdą za ciosem i zdecydują się na podobny ruch?
Zmiana planów USA w zakresie strategicznych rezerw ropy

Zmiana planów USA w zakresie strategicznych rezerw ropy

2023-08-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, mimo słabego początku wczorajszej sesji, zakończyły ją na plusie, a dziś kontynuują ruch wzrostowy. Cena ropy WTI przekracza już 82 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zbliżają się do 86 USD za baryłkę. To najwyższy poziom cen ropy naftowej od połowy kwietnia br. – i jest to także poziom bliski lokalnym maksimom sprzed 3 i pół miesięcy (odpowiednio okolice 83 USD i 87 USD za baryłkę).
Rozczarowanie po RBA

Rozczarowanie po RBA

2023-08-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wydarzeniem poranka była decyzja Banku Australii. Ten wbrew szacunkom rynku wstrzymał się z podwyżką stóp procentowych, chociaż z towarzyszącego tej decyzji komunikatu nie wynika, aby nie miało do tego dojść w przyszłości. Problem w tym, że rynek coraz mniej w to wierzy. Efektem jest wyraźna przecena AUD, który traci dzisiaj ponad 1 proc. względem USD.
RBA zaskoczył, PMI dla polskiego przemysłu najniżej od listopada ub.r.

RBA zaskoczył, PMI dla polskiego przemysłu najniżej od listopada ub.r.

2023-08-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorek stać będzie pod znakiem publikacji raportów PMI na temat koniunktury panującej w lipcu w przemyśle wielu krajach świata oraz raportu ISM dla przemysłu w USA. PMI dla Polski osiągnął w lipcu najniższą wartość od listopada ub.r. (43,5 pkt.; ekonomiści oczekiwali spadku z poziomu 45,1 pkt. do 44,5 pkt.). Zaskoczył dziś rano bank centralny Australii. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów nie podniósł on wysokości swej podstawowej stopy procentowej do 4,35 proc. z 4,1 proc.
Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej

Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej

2023-08-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły bieżący tydzień. Cena tego surowca jest nieustannie wspierana przez relatywnie niski poziom globalnych zapasów oraz nadzieje na wzrost popytu w kluczowych gospodarkach świata, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. W przypadku USA, inwestorzy nie liczą na wzrost popytu od razu. Co prawda na razie zapotrzebowanie na paliwa w tym kraju jest większe ze względu na sezon letnich wyjazdów, ale jednocześnie oczekiwane jest wyhamowanie dynamiki wzrostu gospodarczego w tym kraju w końcówce bieżącego roku.
Słabsza gospodarka, ale niższa inflacja

Słabsza gospodarka, ale niższa inflacja

2023-08-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy już za publikacjami ważnych danych z perspektywy polskiej gospodarki. Inflacja CPI spadła do 10,8% r/r, natomiast miesięcznie był to spadek o 0,2% m/m. To dobre informacje, choć do osiągnięcia celu brakuje jeszcze bardzo dużo. Słabnie jednak perspektywa wzrostu gospodarczego w Polsce patrząc na bardzo słaby odczyt indeksu PMI, który spada do poziomu 43,5 punktów. Czy to oznacza koniec siły naszej waluty, a druga połowa tego roku przyniesie słabość gospodarki, która jednak z perspektywy inflacyjnej nie będzie taka zła?
Sezon wyników na finiszu!

Sezon wyników na finiszu!

2023-07-31 Komentarz giełdowy XTB
Większość spółek z Wall Street opublikowała już wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku i duża część z nich chwali się znacznie lepszymi wynikami niż oczekiwano. Może to sprawić, że ostatnie wzrosty były uzasadnione i nie można wykluczyć próby ataków na historyczne szczyty. Dow Jones ma za sobą najdłuższy okres wzrostu od 1987 roku i wzrosty na tym indeksie mogą być kontynuowane, jeśli dwie kluczowe spółki pochwalą się dobrymi wynikami. W tym tygodniu publikować będą jedne z najbardziej znanych spółek technologicznych, ale obecnych już na rynku od wielu lat: Apple oraz Amazon.
Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

2023-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Mimo siły amerykańskiego dolara, cena tego surowca znajduje się pod większym wpływem kupujących, a cały tydzień prawdopodobnie zakończy się dla ropy na plusie. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, będzie to już piąta tygodniowa zwyżka z kolei.
Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?

Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?

2023-07-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, czym zrównał się z poziomami stóp procentowych ze szczytu z 2008 roku. Jednocześnie bank ponownie podkreślił, że w przyszłych decyzjach będzie zależny od danych, ale komunikacja mogła zmierzać w kierunku potencjalnego zatrzymania cyklu. Rynek odczytał to jednoznacznie, co doprowadziło do wyraźnego osłabienia euro.
Zamieszanie na rynku jena

Zamieszanie na rynku jena

2023-07-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj wieczorem japoński jen wyraźnie zyskał po tym, jak pojawiły się spekulacje, że na dzisiejszym posiedzeniu Banku Japonii mogłoby dojść do zmian w programie kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) - chodzi o podniesienie obecnego poziomu 0,50 proc. dla obligacji 10-letnich. Faktycznie jednak BOJ nie zdecydował się na taki ruch - pierwszą reakcją było wymazanie wczorajszego ruchu, czyli osłabienie JPY, ale później japońska waluta częściowo odrobiła straty.
Giełdy napędzane przez dane z USA oraz komentarze bankierów

Giełdy napędzane przez dane z USA oraz komentarze bankierów

2023-07-27 Komentarz giełdowy XTB
Za nami dwie najważniejsze decyzje monetarne tego miesiąca. W ujęciu ogólnym zarówno FED, jak i EBC w oczach inwestorów wypadają dosyć „gołębio”, co cieszy rynkowe byki oraz wznosi indeksy w Europie i USA na nowe tygodniowe maksima. Dlaczego tak się dzieje oraz jakie czynnik mają główne przełożenie na obecne notowania rynkowe? Tematem kluczowym, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać, nie są same podwyżki stóp, ponieważ było one niemal w 100% wyceniane przez rynek.
Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!

Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!

2023-07-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna powróciła do podwyżek stóp procentowych w lipcu, po jednosesyjnym wstrzymaniu w czerwcu. Chociaż sama komunikacja ze strony banku nie uległa w zasadzie zmianie patrząc na oświadczenie po decyzji, to jednak Powell brzmiał zdecydowanie mniej jastrzębio niż było to podczas poprzednich posiedzeń. Czy jest szansa na to, że była to ostatnia podwyżka stóp procentowych? Patrząc na dzisiejszą decyzję EBC, co to oznacza dla pary EURUSD i jakie są dalsze perspektywy dla złotego?