Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar coraz słabszy

Dolar coraz słabszy

2023-04-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej słabnie po tym, jak wczorajsze dane CPI za marzec pokazały większe od oczekiwanego wyhamowanie wskaźnika cen - do 5,0 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,2 proc. r/r. Niemniej inflacja CPI wzrosła zgodnie z oczekiwaniami (5,6 proc. r/r). W efekcie oczekiwania, co do podwyżki stóp w maju cofnęły się tylko nieznacznie - do 65 proc. (model CME FED Watch).
Czy to koniec podwyżek w USA?

Czy to koniec podwyżek w USA?

2023-04-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w USA zaskoczyła mocniejszym spadkiem od oczekiwań, a dodatkowo wielu bankierów z Fed rozważało utrzymanie stóp procentowych bez zmian podczas marcowego posiedzenia. Czy niższa inflacja, sporo niepewności w stosunku do sektora bankowego oraz wystarczająco wysoki poziom stóp procentowych doprowadzi do tego, że Fed zakończy swój cykl podwyżek? Co to oznacza dla amerykańskiego dolara? Inflacja w USA spadła do 5,0% r/r z poziomu 6,0% r/r. To naprawdę spory spadek, pomimo tego, że oczekiwano zejścia do 5,2% r/r.

Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin

Niższe zapasy ropy w USA, wyższy import do Chin

2023-04-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej dominują zwyżki. Notowania tego surowca pną się w górę za sprawą niższej wyceny dolara amerykańskiego, powracającego (aczkolwiek póki co nietrwałego) optymizmu na światowych rynkach finansowych oraz obaw związanych z podażą ropy naftowej. Wczoraj uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągnął raport Departamentu Energii USA, dotyczący zapasów paliw w tym kraju.
Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi

Wczoraj CPI dzisiaj PPI. Dane z USA w centrum uwagi

2023-04-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Odczyt inflacji w USA osłabił dolara amerykańskiego, spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i wzrost cen złota. Z kolei indeksy giełdowe z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych stratach. Rynek poznał również „minutki” z marcowego posiedzenia FOMC. Reakcja na nie była jednak bardzo stonowana. Fed prawdopodbnie podniesie stopy procentowe w maju o kolejne 25 bps. Zakładam, że będzie to ostatni ruch w całym, agresywnym cyklu zacieśniania monetarnego, który trwa od marca 2022 roku.
Inflacja będzie kluczowa

Inflacja będzie kluczowa

2023-04-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Mowa o danych, które poznamy dzisiaj o godz. 14:30, czyli odczycie marcowej inflacji CPI z USA. Oczekiwania zakładają, że wyhamowała ona z 6,0 proc. r/r do 5,2 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym dynamika wyniosła 0,2 proc. m/m. Biorąc pod uwagę obecne nastawienie rynku, gdzie ponownie wycenia się szanse na podwyżkę stóp o 25 punktów baz. w maju, wydaje się, że tylko odczyty niższe od zakładanych przyniosłyby reakcję w postaci dalszego osłabienia dolara i zwyżek na giełdach.
Kraje spoza OPEC motorem wzrostu produkcji ropy naftowej na świecie

Kraje spoza OPEC motorem wzrostu produkcji ropy naftowej na świecie

2023-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej są dobre – od wczoraj cena tego surowca rośnie na fali większego globalnego apetytu na ryzyko przed dzisiejszymi danymi dotyczącymi inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują bowiem, że spowalniająca inflacja skłoni Fed do łagodniejszego podejścia do polityki monetarnej w USA, co z kolei miałoby pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, a w tym także na popyt na ropę naftową.
Kurs BTC/USD osiągnął 30000 USD

Kurs BTC/USD osiągnął 30000 USD

2023-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w połowie marca przełamał kluczowy poziom oporu wyznaczany w okolicach 250000 USD przez swego maksima z sierpnia ub.r. i lutego br., wykorzystał okres świąt wielkanocnych do zdobycia nowego terytorium. Zwyżka rozpoczęła się w sobotę i w ciągu 4 sesji kurs BTC/USD wzrósł o 8,3 proc.
WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA

WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA

2023-04-11 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główny benchmark polskiego parkietu, WIG20 odnotował 1,66% wzrost wobec wzrostu sentymentu do ryzyka na globalnych parkietach giełd. Byki prawdopodobnie będą chciały wznieść indeks powyżej 1800 punktów, skąd może pojawić się apetyt na test granicy 2000 punktów, jeśli dopisze optymizm na światowym rynku akcji. Mieszane nastroje obserwujemy dzisiaj na Wall Street, gdzie zyskują S&P500 i Dow Jones, przy niewielkiej słabości spółek z Nasdaq.
Ropa naftowa w górę po danych o dużym popycie w Indiach

Ropa naftowa w górę po danych o dużym popycie w Indiach

2023-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują poruszanie się w konsolidacji. Wczoraj cena tego surowca zniżkowała, ale już dzisiaj pnie się w górę, odrabiając straty – a wszystko dzieje się na poziomach obserwowanych na tym rynku w poprzednim tygodniu. Dzisiaj na wzrost cen ropy naftowej wpływają dwa główne czynniki. Pierwszym z nich są dane dotyczące solidnego popytu na ten surowiec w Indiach.
Będzie podwyżka w maju?

Będzie podwyżka w maju?

2023-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po całkiem przyzwoitych danych Departamentu Pracy opublikowanych w Wielki Piątek (236 tys. nowych etatów poza rolnictwem i spadek stopy bezrobocia do 3,5 proc.) rynek zaczął na powrót wyceniać możliwość podwyżki stóp przez FED na posiedzeniu 3 maja (szanse wynoszą około 70 proc.), a dolar nieco odbił. Ruch na amerykańskiej walucie był widoczny wczoraj, ale dzisiaj dolar cofa się na szerokim rynku.
W oczekiwaniu na inflację

W oczekiwaniu na inflację

2023-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Nastoje poświąteczne na rynkach są bardzo dobre. Niemiecka giełda otwiera się w okolicach wielomiesięcznych maksimów, dolar jest dość słaby, a ceny kryptowalut szybują. Drożejąca ropa nie robi wrażenia na inwestorach, obrazu rynku nie zmieniły też piątkowe dane z rynku pracy USA. Czekamy na inflację. To może być ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA w tym cyklu, o ile w ogóle do niej dojdzie. Posiedzenie Fed odbywa się akurat w trakcie naszej majówki, a decyzję poznamy 3 maja wieczorem.
Dolar umocnił się jedynie na chwilę?

Dolar umocnił się jedynie na chwilę?

2023-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europa wraca do handlu po długim świątecznym weekendzie. Na wczorajszej sesji główna para walutowa dość dynamicznie spadła w okolica 1,0830 co mogło wynikać z faktu, że główne ośrodki handlu walutami (głównie Londyn) były wczoraj zamknięte. Obecnie kurs EUR/USD ponownie rośnie i „wymazuje” chwilowe osunięcie.
Piątkowe dane NFP sugerują, że spowolnienie gospodarcze, które nadchodzi w wyniku dynamicznych podwyżek stóp przez Fed, będzie prawdopodobnie jedynie umiarkowane.
Dane z rynku pracy kluczowe dla dolara

Dane z rynku pracy kluczowe dla dolara

2023-04-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo, że dziś nie pracuje większość giełd w Europie, a w Stanach Zjednoczonych także nie odbędzie się sesja kasowa, tak rynek walutowy działa normalnie. Patrząc na kalendarz makro, ten do południa jest pusty, ciekawiej robi się jednak w drugiej połowie dnia. Kluczowym wydarzeniem będzie publikacja danych z rynku pracy w USA, które zostaną zaprezentowane o godzinie 14:30. Warto zauważyć, że ostatnio poznaliśmy sporo słabych publikacji dotyczących zatrudnienia.
Świąteczne wyciszenie na rynkach

Świąteczne wyciszenie na rynkach

2023-04-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W Wielki Piątek rynki akcji w Europie, USA i części krajów Azji i Oceanii będą zamknięte. Wczorajsza sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +0,36 proc., DJIA +0,01 proc., Nasdaq Composite +0,76 proc.). Podobnie było dziś na większości czynnych rynków akcji w Azji i Oceanii: największy wzrost - +1,28 proc. - zanotował koreański Kospi.
Konsolidacyjny tydzień na ropie po znacznych wzrostach

Konsolidacyjny tydzień na ropie po znacznych wzrostach

2023-04-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznym rozpoczęciu tygodnia od luki wzrostowej, ceny ropy naftowej wpadły w kolejnych dniach w konsolidację, a nawet znajdują się pod delikatną presją spadkową. Z jednej strony, pokazuje to brak siły do dalszych zwyżek, ale z drugiej strony – popyt ewidentnie pozostaje silny, ponieważ obecna korekta spadkowa jest niewielka.
Złe dane to złe dane?

Złe dane to złe dane?

2023-04-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze publikacje danych makro z USA wypadły słabo (ADP, a zwłaszcza ISM dla usług, który zaliczył w marcu mocne cofnięcie), co wzbudziło obawy dotyczące scenariusza recesji w nadchodzących miesiącach. Jak w takiej sytuacji zachowa się FED i czy posunięcia decydentów zdołają podtrzymać dobre nastroje? Do tej pory interpretacja była na zasadzie "złe dane, to dobre dane", gdyż przybliżają scenariusz pivotu i obniżek stóp procentowych. Na obecną chwilę (model CME FED Watch) wycenia początek luzowania już od lipca.
W Polsce nie czas na obniżki

W Polsce nie czas na obniżki

2023-04-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, a sam komunikat praktycznie się nie zmienił. Biorąc pod uwagę, że nie mamy nowych prognoz makroekonomicznych nie powinniśmy również mieć dużych zmian w samej retoryce. Z drugiej strony wyższe ceny ropy mogą sugerować, że inflacja nie będzie miała prostego zjazdu do jednocyfrowego poziomu, a będzie to droga wyboista, która może utrudnić rozpoczęcie dyskusji na temat obniżek stóp procentowych.
ISM dla usług rozczarowuje a dolar mimo wszystko zyskuje

ISM dla usług rozczarowuje a dolar mimo wszystko zyskuje

2023-04-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy już po odczycie ISM dla sektora usługowego w USA. Ten okazał się dużo gorszy od rynkowych oczekiwań co sugeruje schłodzenie popytu wśród amerykańskich konsumentów. Na uwagę zasługuje spadek wskaźnika cen płaconych przez firmy do poziomu najniższego od prawie trzech lat. Widać, że wysokie stopy procentowe w USA zaczynają coraz bardziej wpływać na gospodarkę. Pomimo gorszych liczb od konsensusu, dolar zyskał na wartości a główna para walutowa znajduje się ponownie poniżej poziomu 1,09. Na Wall Street przeważały spadki, choć Dow Jones zakończył dzień z wynikiem +0,2 proc.
Recesyjne obawy znów psują nastroje na parkietach giełd

Recesyjne obawy znów psują nastroje na parkietach giełd

2023-04-05 Komentarz giełdowy XTB
Słabszy sentyment na światowych parkietach giełd, spowodowany obawami o spowolnienie gospodarcze zaważył dziś na nastrojach polskich inwestorów. W oczekiwaniu na decyzję RPP, WIG20 zakończył sesję blisko 0,93% spadkiem w okolice 1756 pkt. W ostatnich miesiącach inwestorzy pozytywnie reagowali na słabsze dane makroekonomiczne, pokładając w nich nadzieję na szybsze zgłagodzenie restrykcyjnej polityki banków centralnych. Opublikowane dziś słabe dane makro z USA nie są jednak celebrowane wzrostami. Niepewność zaczyna dominować nastroje rynku.
Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

2023-04-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nie milkną echa niespodziewanego cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji od dużej luki wzrostowej, notowania ropy jednak wyhamowały wzrosty i obecnie wyczekują na kolejne impulsy. Zdania co do perspektyw dla notowań ropy naftowej są podzielone. Z pewnością perspektywa kryzysu gospodarczego to główny czynnik ograniczający zwyżki notowań tego surowca. Niemniej, fundamentalnie sytuacja na rynku ropy, zwłaszcza po kolejnym cięciu produkcji przez OPEC+, staje się napięta.