Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

2022-05-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.
Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

2022-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że Rezerwa Federalna od dłuższego czasu prowadzi retorykę chęci totalnej walki z inflacją. Oczywiście można było zacząć pewne działania wcześniej, gdyż teraz widać już możliwe sygnały spowolnienia. Mimo tego Fed nie zmienia swojego zdania i w dalszym ciągu mówi o nadmiernej inflacji. Warto spojrzeć jak zachowywał się rynek do momentu podkreślania inflacji przejściowej i jak zachowywał się po zmianie zdania. Co może się stać, jeśli podwyżki wpłyną na oczekiwania inflacyjne i Fed porzuci swoje zdanie o nadmiernej inflacji?

Wciąż brak kompromisu w kwestii sankcji UE na rosyjską ropę

Wciąż brak kompromisu w kwestii sankcji UE na rosyjską ropę

2022-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, jednak już dzisiaj ruch wzrostowy wyhamował., zaś ceny tego surowca zatrzymały się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Z jednej strony, wsparciem dla cen ropy jest wyczekiwany spadek wartości amerykańskiego dolara – zaś z drugiej strony, potencjał wzrostowy tego surowca ograniczają obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie oraz problemy w Unii Europejskiej z wypracowaniem kompromisu w kwestii narzucenia sankcji na import rosyjskiej ropy naftowej.
Bariera podaży

Bariera podaży

2022-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka zeszłego tygodnia była bardzo udana, część inwestorów zyskała niemal pewność przynajmniej krótkoterminowego odreagowania. Zmęczone presją podaży byki ponownie napotkały jednak na podażową ścianę, a początek tygodnia do tej pory jest trudny dla inwestorów, choć indeksy próbują odrabiać straty. Czy dzisiejsze sesja przesądzi o przebiegu kolejnych kwotowań w bieżącym tygodniu? Ostatnie tygodnie były słabe dla wszystkich światowych indeksów, z każdym dniem podaż wydawała się wręcz zaskakująco mocna.
Wyraźny spadek aktywności chińskich rafinerii w kwietniu

Wyraźny spadek aktywności chińskich rafinerii w kwietniu

2022-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień neutralnie. Niemniej, zmienność notowań tego surowca pozostaje podwyższona, a na rynku ropy mamy do czynienia z nerwową konsolidacją już od wielu tygodni. Wszystko za sprawą utrzymujących się dwóch czynników, działających na ceny w odwrotnym kierunku: obaw związanych z rosyjską podażą ropy naftowej (działających na ceny ropy pozytywnie) oraz spadku popytu na ropę w Chinach (sprzyjających spadkom notowań ropy).
Chiny rozczarowują

Chiny rozczarowują

2022-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Fatalne dane z Chin za kwiecień, jakie napłynęły dzisiaj w nocy, rozbudziły obawy co do kondycji tamtejszej gospodarki i popsuły nastroje, które uległy poprawie po piątkowym odbiciu na Wall Street. I tak produkcja przemysłowa spadła o 2,9 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna skurczyła się o 11,1 proc. r/r. Nadal rosły inwestycje w aglomeracjach, choć ich tempo wyhamowało do 6,8 proc. r/r. Teoretycznie takie dane nie powinny aż tak zaskakiwać, gdyż w Chinach szaleje pandemia COVID-19, a władze decydują się na lockdowny dla całych miast, to jednak dla globalnej układanki kryzys w Państwie Środka to duży problem.
Piątkowy wzrost WIG-20 najsilniejszy od 25 lutego

Piątkowy wzrost WIG-20 najsilniejszy od 25 lutego

2022-05-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy wzrost WIG-u 20 o 4,38 proc. był najsilniejszy od 25 lutego br. (cykl 10-tygodniowy?). Wtedy po takim silnym skoku w grę wzrost cen akcji na GPW kontynuowany był przez następne 3-4 sesje, po których nadeszła 2-dniowa korekta. Tego samego dnia S&P 500 wzrósł o 2,39 proc. próbując wrócić powyżej poziomu 4000 pkt.
Ta piątkowa zakupowa euforia na rynkach akcji nie miała jednak na początku nowego tygodnia poważniejszej kontynuacji na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniej odbijał się w górę główny indeks giełdy filipińskiej (PSEi +0,81 proc.). Najmocniej – ale tylko o 0,34 proc. – spadł chiński Shanghai Composite Index.
W Chinach dzieje się naprawdę źle

W Chinach dzieje się naprawdę źle

2022-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dawno nie mieliśmy takiej sytuacji w której zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa zaliczą spadek w ujęciu rocznym w Chinach. Taki obraz rzeczy wydaje się być naprawdę abstrakcyjny, ale faktycznie obserwujemy potężne spowolnienie w tym kraju. Oczywiście jest ono związane głównie z pandemią, która wpływa na wiele aspektów życia w tym kraju. Z drugiej strony są plany na znoszenie obostrzeń i potencjalne wsparcie fiskalne ze strony rządu. Czy w takim razie martwimy się zbyt wcześniej?
Kontra popytu

Kontra popytu

2022-05-13 Komentarz giełdowy XTB
Końcem tygodnia, po wielu spadkowych sesjach obserwujemy odreagowanie i poprawę nastrojów. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby nie miała miejsca publikacja żadnych twardych danych, które mogłyby wytłumaczyć tak mocne odbicie. Przeciwnie, szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell nie wykluczył twardego lądowania dla gospodarki z przyczyn niezależnych od polityki FED, niepokoją też sygnały płynące ze słabnącej gospodarki Chin oraz spadek produkcji przemysłowej w strefe Euro. Mimo to byki zdecydowały się na zakupy. Czy dzisiejsze polepszenie nastrojów może zwiastować powrót do wzrostowych trendów?
Cięcie prognoz popytu na ropę przez OPEC

Cięcie prognoz popytu na ropę przez OPEC

2022-05-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej od środy odrabiają spadki. Niemniej, na razie wiele wskazuje na to, że zakończą one bieżący tydzień na minusie. W szerszej perspektywie, nadal mamy do czynienia ze średnioterminową konsolidacją. Brak wyraźnego kierunku cen ropy naftowej wynika z dwóch nakładających się na siebie czynników, działających w inny sposób na ceny tego surowca.
Polscy inwestorzy indywidualni porzucili wszelką nadzieję

Polscy inwestorzy indywidualni porzucili wszelką nadzieję

2022-05-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Po tym jak dwa tygodnie temu saldo „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII) spadło do jednego z trzech najniższych poziomów od 1987 roku (niższe odczyty były tylko w marcu 2009 i październiku 1990) w tym tygodniu do znaczącego pogorszenia się nastrojów inwestorów indywidualnych odnoście perspektyw rynku akcji doszło również w Polsce. W czwartkowym sondażu INI Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych optymistów odnośnie zachowania cen akcji w okresie następnych 6 miesięcy było jedynie 19,1 proc., natomiast pesymistów aż 56,6 proc. Saldo - -37,5 pkt. proc. – było 8-mym najniższym odczytem tego parametru w 11-letniej historii tego wskaźnika.
Frank szwajcarski osiąga parytet z dolarem

Frank szwajcarski osiąga parytet z dolarem

2022-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Upadek kryptowaluty Luna i powiązanego z nim stablecoina UST zdominował wydarzenia rynkowe ostatnich dni. Niemniej jednak na rynku walutowym również rozgrywają się ciekawe historie. Wczoraj kurs USDCHF osiągnął parytet, a para EURUSD jest coraz bliżej. Frank szwajcarski nie jest jakąś specjalnie słabą walutą, co wielu kredytobiorców w Polsce doskonale wie. Jednak dolara jest bardzo mocny i to sprawia, że nawet relatywnie mocniejsze europejskie waluty w relacji do niego tracą.
Rynki podszyte strachem

Rynki podszyte strachem

2022-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kolejne uderzenie risk-off i dalsze zwyżki dolara, który jest beneficjentem globalnego zamieszania - taki jest bilans piątkowego ranka. Mimo, że kwietniowa inflacja CPI w USA nie była wyższa od tej w marcu, to jednak nie obniżyła się na tyle, aby rynki uwierzyły, że jest to temat z którym FED sobie poradzi. Co ciekawe wątek podwyżki stóp o 75 p.b. w czerwcu nie jest na stole, prawdopodobieństwo tego ruchu nie przekracza 10 proc., a nawet "ultra-jastrzębi" członek FED, James Bullard, powtórzył wczoraj, że nie jest to jego scenariusz bazowy.
Sezonowy wzrost popytu na paliwa w USA

Sezonowy wzrost popytu na paliwa w USA

2022-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach solidnych zniżek cen ropy naftowej, wczoraj ceny tego surowca dynamicznie odrabiały spadki. Notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały o około 5%, a cena ropy WTI aż o 6%. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, nadal jednak średnioterminowo mamy do czynienia z konsolidacją notowań. Wczoraj na uwagę na rynku ropy zasługiwały dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, opublikowane przez Departament Energii (DoE). Pokazały one, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały aż o 8,49 mln baryłek i dotarły do poziomu 424,2 mln baryłek – podczas gdy jeszcze na początku tygodnia oczekiwano ich zniżki o około pół miliona baryłek.
Upadek kryptowalut

Upadek kryptowalut

2022-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek kryptowalut miał stanowić nie tyle alternatywę w stosunku do konwencjonalnych fiducjarnych walut, co ich następstwo. Uczestnicy rynku krypto wskazywali, że jest to kwestia czasu, kiedy załamie się obecny system finansowy i zostanie nam silny i niezależny rynek kryptowalut. Ten jednak opiera się na zaufaniu. Jeśli mamy załamanie tego zaufania, obserwujemy takie sceny jak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, kiedy to z rynku wyparowało ponad 200 mld dolarów kapitalizacji. A może być jeszcze więcej!
Czy to szczyt inflacji w USA?

Czy to szczyt inflacji w USA?

2022-05-12 Komentarz poranny TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych spoleczenstwo równiez boryka sie z inflacja. Ta pokazala wczoraj mniejsze wartosci niz wskazywaly prognozy. CPI prawdopodobnie osiagnela swój szczyt. Glówny wskaznik rok do roku spadl z 8,5 proc. do 8,3 proc. Dynamika wzrostu cen bedzie spadac jednak wolniej niz chcialby tego Fed. To wywierac bedzie nadal presje na bank centralny. Dolar w pierwszej reakcji umocnil sie aby w kolejnych minutach oddac caly wypracowany zyska. Dzis nad ranem ponownie ulega aprecjacji. Glówna para walutowa zbliza sie do 1,05. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosly w kwietniu o 0,3% w porównaniu z marcem.
Szalona zmienność rynku

Szalona zmienność rynku

2022-05-11 Komentarz giełdowy XTB
Dziś inwestorzy giełdowi próbowali rozgrywać pozytywny scenariusz na rynku akcji, od rana notowania wszystkich największych indeksów zyskiwały. Kluczowym wydarzeniem dnia była publikacja raportu o inflacji CPI z USA. Raport nie spełnił oczekiwań byków i przyczynił się do ponownego pogorszenia sentymentu, jednak mimo to popyt próbuje swoich sił, a indeksy odbijają. Czy galopująca inflacja długo jeszcze będzie dławić kupujących? Jak daleko może posunąć się FED?
Dolar nieco się cofa

Dolar nieco się cofa

2022-05-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nieznaczne odbicie na globalnych rynkach akcji nieco przyhamowało rajd dolara napędzany ucieczką od ryzyka. Znaczenie mają też rentowności amerykańskich obligacji, które po cofnięciu się od swoich szczytów pozostają poniżej bariery 3,0 proc. (10-letnie). To przekłada się zwłaszcza na USDJPY, chociaż jen nie jest dzisiaj najsilniejszą walutą. W gronie G-10 są to korony skandynawskie, oraz waluty Antypodów, które ostatnio traciły najbardziej. Kosmetyczny ruch notują funt (ciąży niepewność dotycząca protokołu irlandzkiego, oraz pogarszające się perspektywy gospodarcze), oraz dolar kanadyjski (ostatnia słabość surowców).
Czy wsparcie na BTC/USD wytrzyma?

Czy wsparcie na BTC/USD wytrzyma?

2022-05-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs Bitcoina wobec amerykańskiego dolara już drugi dzień znajdował się w bardzo ciekawym miejscu, a mianowicie na poziomie swoich minimów z maja-lipca ub.r. znajdujących się w okolicach poziomu 30000 USD. Jeśli ten poziom wsparcia zostanie przełamany, to można oczekiwać spadku kurs BTC/USD o dalsze kilkanaście procent do poziomu dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie ub.r. trendu spadkowego (obecnie ok. 25000 USD).
Coraz bliżej podwyżki w strefie euro

Coraz bliżej podwyżki w strefie euro

2022-05-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku widać niewielkie poruszenie. Po potężnych spadkach na Wall Street, w Chinach czy w Europie widać próby ożywienia. Trudno ocenić, czy jest to już koniec spadków czy jedynie „odbicie zdechłego kota”. Pomimo ostatnio sporo zwiększonego ryzyka na rynku, plany dotyczące podwyżek stóp procentowych raczej się nie zmieniają. Fed dalej zamierza podwyższać stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a do tego wszystkiego dochodzi Europejski Bank Centralny, w którym coraz większa liczba bankierów mówi, że w końcu zbliża się pierwsza po ponad 10 lat podwyżka stóp procentowych.