Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Washington’s Birthday
2023-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPiątkowa sesja na rynku akcji w USA nie przyniosła jakichś szczególnych rozstrzygnięć (S&P 500 -0,28 proc., DJIA +0,39 proc., Nasdaq Composite -0,58 proc.). Dziś na giełdach Azji i Oceanii przeważały spadki (największy - -1,28 proc. - notował Hang Seng). Na giełdach europejskich swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły dziś rano główne indeksy giełd w Grecji, Wilnie i Hiszpanii. Zmiany indeksów głównych rynków były kosmetyczne (DAX +0,05 proc., CAC 40 0,05 proc. ok godz. 10:05).
Goepolityka znów straszy
2023-02-20 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie złoty radzi sobie nieco słabiej. Na razie jest to głównie efekt korekty globalnym rynku walutowym, ale w tym tygodniu na pierwszy plan może wysunąć się geopolityka. W piątek mija rok od rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Temat tego konfliktu, choć aktualny i żywy w mediach, rynkowo w zasadzie zniknął z radaru inwestorów. Dlaczego? Od miesięcy nie obserwujemy większych zmian i rynki wychodzą z założenia, że tak może być jeszcze bardzo długo.
Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed
2023-02-17 Komentarz giełdowy XTBW ostatnich dniach apetyt na ryzyko osłabł ponieważ mocne dane z amerykańskiej gospodarki, wspierane niższym od oczekiwanego tempem spadku inflacji wskazują, że Fed nie będzie tańczył tak jak zagrają mu rynki. Na pivot prawdopodobnie przyjdzie poczekać dużo dłużej. Końcówka tygodnia rozgrywana jest pod dyktando niedźwiedzi.
Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.
Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.
Powrót dolara
2023-02-17 Komentarz tygodniowy Oanda TMS BrokersInflacja w USA wyhamowuje, ale ten proces znacznie się spowolnił. Rynek liczył na zaskoczenie niższym wynikiem. Inwestorzy chcieli kolejnego pozytywnego zaskoczenia, którego jednak nie było. Tym samym dolar kontynuował w minionych dniach ruch aprecjacyjny, który został zapoczątkowany wyjątkowo dobrym odczytem NFP na początku miesiąca. Inflacja po osiągnięciu najwyższego poziomu w czerwcu 2022 roku (9,1 proc.) spadła w styczniu do 6,4 proc..
FED podniesie stopy w marcu aż o 50 punktów bazowych?
2023-02-17 Raport DM BOŚ z rynku walutPiątek przynosi kontynuację widocznego w czwartek umocnienia dolara. Wyższa od prognozowanej inflacja PPI sprawiła, że scenariusz rychłego pivotu FED zaczął się rozmywać. Wczoraj "jastrzębia" Loretta Mester z FED przyznała, że stopy procentowe mogą wzrosnąć powyżej 5 proc. i pozostać tam przed dłuższy okres. Nie odrzuciła scenariusza w którym marcowa podwyżka stóp mogłaby wynieść 50 punktów baz. Wątek ten podchwycił wczoraj też James Bullard.
Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki
2023-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚKońcówka tygodnia na rynkach surowcowych przynosi pogorszenie nastrojów i spadek notowań. Wynika to przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na ceny surowców – z ropą naftową włącznie. Po relatywnie wysokim odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, opublikowany został bowiem także dość wysoki odczyt inflacji PPI – co jest kolejną sugestią, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na bardziej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w USA.
Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?
2023-02-17 Poranny komentarz walutowy XTBW piątek o poranku możemy obserwować osłabienie amerykańskiej waluty, tym samym kontynuowany jest wczorajszy sentyment. Przypomnijmy, że nastroje popsuły się po publikacji danych o inflacji producenckiej (PPI) ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że wzrost cen nieznacznie spadł w porównaniu do poprzedniego odczytu, tak rynek zakładał, że spowolnienie inflacji będzie większe. Rozczarowujące dane zmniejszają szanse na szybki pivot Fedu i niewykluczone, że kolejne podwyżki stóp procentowych doprowadzą do przekroczenia poziomu 5%, który do tej pory był uważany za poziom docelowy.
Ponad 2-letnie minimum ceny kontraktów na gaz ziemny w USA
2023-02-17 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPo rozczarowaniu danymi na temat PPI czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami głównych indeksów (S&P 500 -1,38 proc., DJIA -1,26 proc., Nasdaq Composite -1,78 proc.). Spadki głównych indeksów dominowały również dziś na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniejszy - -1,28 proc. – zanotował Hang Seng. Zniżkami rozpoczęła się również piątkowa sesja na giełdach europejskich (DAX -1,18 proc., CAC 40 -0,99 proc. ok. godz. 9:40).
WIG20 w tyle za europejskimi indeksami
2023-02-16 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować umiarkowane wzrosty. Niemiecki DAX zakończył dzień wynikiem na poziomie +0,18%, z kolei londyński FTSE100 dodał 0,15%, a francuski zyskał CAC40 aż 0,89%. Wyniki europejskich indeksów z pewnością byłby lepsze, gdyby nie zaskakujące dane o inflacji z USA, które popsuły nieco globalny sentyment. Odczyt inflacji PPI okazał się wyższy od oczekiwań, co doprowadziło do cofnięcia na kontraktach na amerykańskie indeksy, jak i odbiło się negatywnie na wycenie europejskich akcji.
AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?
2023-02-16 Market News XTBChatGPT - wirtualny asystent, który potrafi odpowiedzieć niemal na każde pytanie. Algorytm, który potrafi rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie wino pasuje do konkretnego posiłku do kultowego już “jak żyć?”, rozpalił wyobraźnię giełdowych graczy, nie tylko na Wall Street. Nic dziwnego, że coraz głośniej rozbrzmiewają pytania na temat tego, czy jest to jedynie chwilowa moda, jak w przypadku covidowych spółek produkujących rękawiczki nitrylowe i środki do dezynfekcji, czy jednak początek technologicznej rewolucji. I czy polscy inwestorzy mogą również na tej fali optymizmu skorzystać?
Lagarde wsparła EURUSD
2023-02-16 Raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek rano dolar nieco tanieje na szerokim rynku. Mimo dobrych danych o sprzedaży detalicznej (w styczniu wzrosła o 3 proc. m/m) i niezłego odczytu regionalnego indeksu NY FED Mfg. rynki jednak wahają się z oceną szans, co do czerwcowej podwyżki stóp przez FED - wątek ten pojawił się po odczycie inflacji CPI w ostatnich dniach. W efekcie indeksy na Wall Street pozostały względnie stabilne i nie widać było większego uderzenia fali risk-off. Niewykluczone, zatem, że wyraźniejszy ruch na dolarze zobaczymy dopiero w kontekście danych ISM i Departamentu Pracy USA w pierwszych dniach marca.
Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej
2023-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚPo słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły część strat, a dzisiaj rozpoczynają sesję już na niewielkim plusie. Nieco więcej optymizmu pojawiło się na rynku tego surowca nawet mimo faktu, że dane z USA były wczoraj rozczarowujące. Amerykański Departament Energii podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 16,28 mln baryłek. To znacznie więcej niż szacowany jeszcze na początku tygodnia wzrost o około milion baryłek – ale także jest to więcej nawet od i tak sporych wyliczeń Amerykańskiego Instytutu Paliw z wtorku (które pokazały zwyżkę zapasów o ponad 10 mln baryłek).
Inflacja nie mówi ostatniego słowa
2023-02-16 Poranny komentarz walutowy XTBInflacja w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wyższym odczytem od oczekiwań. Ceny w niektórych kategoriach przestały spadać, a w innych dalej rosną, co sugeruje, że inflacja mogła jeszcze nie odpuścić. To podstawa dla Fed do dalszego zacieśniania. Z kolei w Polsce inflacja rośnie mniej od oczekiwań, ale w otoczeniu europejskim wciąż pozostajemy jednym z liderów. Co dalej z decyzjami najważniejszych banków centralnych na świecie? Jaki może to mieć wpływ na złotego?
Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna
2023-02-16 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNajsilniejszy wzrost sprzedaży detalicznej od prawie dwóch lat podkreślił coś, co powinno być już oczywiste - gospodarka amerykańska rozpoczęła nowy rok w sposób znacznie bardziej solidny niż oczekiwano, a Fed będzie musiał podnieść stopy mocniej niż wcześniej zakładano, aby zapewnić spadek inflacji w kierunku celu.
Aktualny stan rzeczy jest korzystny dla dolara, ponieważ Fed pozostaje bardzo wiarygodny. Słabość USD, którą obserwowaliśmy od listopada, opierała się na założeniu, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp przez Fed, a w dalszej kolejności nastąpi ich redukcja.
Aktualny stan rzeczy jest korzystny dla dolara, ponieważ Fed pozostaje bardzo wiarygodny. Słabość USD, którą obserwowaliśmy od listopada, opierała się na założeniu, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp przez Fed, a w dalszej kolejności nastąpi ich redukcja.
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań
2023-02-16 Analizy HRE INvestmentsPączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Niższy wzrost inflacji napędza GPW
2023-02-15 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszą sesję WIG20 kontynuuje w pozytywnych nastrojach mimo spadków na Wall Street, gdzie mocne dane z gospodarki obciążyły inwestorów, wskazując na prawdopodobnie wydłużający się cykl podwyżek Rezerwy Federalnej. Inflacja w Polsce wypadła wyżej niż w grudniu ale znacznie poniżej oczekiwań, rozbudzając nadzieje wokół ew. końca cyklu podwyżek stóp RPP, co inwestorzy odebrali wyraźnie pozytywnie. Inflacja wyniosła 17,2% wobec oczekianych 17,6% i 16,6% poprzednio. Choć są to poziomy wciąż bardzo wysokie, różnica między odczytem a oczekiwaniami jest znacząc.
FED nie obniży stóp w tym roku
2023-02-15 Raport DM BOŚ z rynku walutWczorajszy odczyt styczniowej inflacji CPI z USA pokazał, że presja cenowa nie maleje tak szybko, jak można by było tego oczekiwać. W efekcie indeksy na Wall Street zakończyły handel mieszanie, a dolar nieco zyskał. Przemawiający członkowie FED dali do zrozumienia, że cykl podwyżek stóp procentowych jeszcze się zakończył, chociaż nie padły wyraźnie głosy za tym, że poziom stopy terminalnej w tym roku powinien być wyższy, niż oczekiwane 5,00-5,25 proc. w maju.
Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2023-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj kontynuują spadki z poprzednich dni. Przeceny pozostają niewielkie, ale utrzymują ceny ropy w obszarze szerszej konsolidacji, która trwa już dwa miesiące. Notowania ropy naftowej Brent dziś rano oscylują w rejonie 84-85 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI poruszają się w okolicach 78 USD za baryłkę.
Wczoraj głównym tematem na światowych rynkach finansowych były dane dotyczące inflacji w USA. Okazała się ona wyższa od oczekiwań, co wywołało na wielu aktywach falę podwyższonej zmienności.
Wczoraj głównym tematem na światowych rynkach finansowych były dane dotyczące inflacji w USA. Okazała się ona wyższa od oczekiwań, co wywołało na wielu aktywach falę podwyższonej zmienności.
Inflacja niższa od oczekiwań! Co na to stopy procentowe?
2023-02-15 Poranny komentarz walutowy XTBInflacja w Polsce wypada poniżej oczekiwań, choć oczywiście zalicza wzrost względem ostatniego odczytu z zeszłego roku. Jest to naprawdę pozytywne zaskoczenie biorąc pod uwagę wcześniejsze czarne prognozy zakładające inflację powyżej 20% na początku tego roku. Czy NBP ma jednak powody do świętowania, biorąc pod uwagę, że wciąż bliżej nam do wspomnianego poziomu 20% niż do poziomu jednocyfrowego? Inflacja CPI w Polsce za styczeń rośnie do poziomu 17,2% r/r, przy poziomie 16,6% r/r za grudzień.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 5 tygodni
2023-02-15 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczorajsza sesja na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych miała niejednoznaczny przebieg (S&P 500 -0,03 proc., DJIA -0,46 proc., Nasdaq Composite +0,57 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME spadała 0,38 proc. ok. godz. 9:45. Na giełdach Azji i Oceanii lekko wzrosły dziś jedynie główny indeks w Nowej Zelandii (+0,38 proc.) oraz Shanghai B-Share Index (+0,16 proc.). Największy spadek zanotował koreański Kospi (-1,53 proc.).