Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Szarża ropy podbija sektor energetyczny

Szarża ropy podbija sektor energetyczny

2022-03-02 Komentarz giełdowy XTB
Oczy całego świata skierowane są nadal na Ukrainę, która bohatersko odpiera rosyjską ofensywę. Rosjanie uderzają już nie tylko w pozycje wojskowe, ale również w ludność cywilną, w tym używając zabronionej broni. Trybunał Sprawiedliwości w Hadze przyjął już do rozpatrzenia zgłoszony przez stronę ukraińską wniosek w tej sprawie. Tymczasem jesteśmy świadkami jak kolejne, nawet neutralne kraje jak Szwajcaria przyłączają się do coraz ostrzejszych sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.
Ucieczka od ryzyka?

Ucieczka od ryzyka?

2022-03-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki finansowe kalkulują, że konflikt zbrojny na Ukrainie może potrwać znacznie dłużej, a kolejne sankcje nakładane na Rosję odbiją się też na globalnym wzroście gospodarczym (za sprawą wzrostu cen surowców). To kieruje kapitał w stronę klasycznych bezpiecznych przystani, takich jak frank i jen, chociaż do tego grona z sukcesem pretenduje też dolar ze względu na duży popyt na amerykańskie obligacje (co widać po ostatnim zachowaniu się ich rentowności).

NBP interweniuje

NBP interweniuje

2022-03-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej otrzymały wczoraj solidny cios w wyniku eskalacji ryzyka geopolitycznego. EUR/PLN urósł do 4,80 – najwyższego poziomu od kryzysu „subprime” a EUR/HUF zbliżył się do rekordów na 380,00. W odpowiedzi zarówno polski, jak i węgierski bank centralny interweniowały na rynku walutowym. Interwencja NBP polegała na sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote. Jak duża to była transakcja, tego nie wiem, aczkolwiek decyzja ta pomogła umocnić PLN, niestety jedynie na chwilę.
NBP interweniuje

NBP interweniuje

2022-03-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś przypada siódmy dzień agresji Rosji na Ukrainę. Mimo ogromnych sankcji, a także prób negocjacji, konflikt nie zmierza ku końcowi, wręcz przeciwnie. Dziś w nocy doszło do kolejnych krwawych ataków, a wojska rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Chersoniem. Doniesienia z frontu wciąż pozostają na w centrum uwagi, a zmienność powinna utrzymywać się na podwyższonym poziomie. Wczoraj główna para walutowa - EURUSD znalazła się na najniższych poziomach w tym roku, tym samym trend spadkowy został potwierdzony.
Złoty najsłabszy od 2009 roku

Złoty najsłabszy od 2009 roku

2022-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby wyhamowania spadku wyceny PLN oraz eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7431 PLN za euro, 4,2669 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6398 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6748 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,975% w przypadku obligacji 10-letnich. W ciągu ostatnich 24h złoty osiągnął najniższe poziomy od 2009 notując przejściowo 4,81 PLN za euro. Problemem nie jest tyle specyfika poszczególnych poziomów co dynamika spadku wyceny.
Coraz większa izolacja Rosji

Coraz większa izolacja Rosji

2022-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie trwa i pomimo bohaterskiego stawiania oporu, działania rosyjskie są coraz bardziej krwawe. Taka eskalacja działa bardzo negatywnie na inwestorów, którzy wyprzedają ryzykowniejsze aktywa na całym świecie. W dalszym ciągu nie mamy otwarcia rynku w Rosji, ale warto pamiętać, że spółki, które notowane są również w Londynie zaliczyły dzisiaj kolejne gigantyczne straty. Tymczasem sankcje zaczynają odnosić skutki i coraz więcej zagranicznych podmiotów podejmuje decyzje o ucięciu wszelkich związków z Rosją.
Dolar nieco słabszy na głównych układach

Dolar nieco słabszy na głównych układach

2022-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek dolar nieznacznie słabnie na szerokim rynku, a na rynkach akcji widać ostrożny optymizm, chociaż konflikt na Ukrainie nadal trwa. Rynki zdają się jednak wierzyć w tworzoną przez siebie narrację, która zakłada, że w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, banki centralne będą zmuszone przeorientować swoje działania. To może oznaczać opóźnienie spodziewanych decyzji o normalizacji polityki monetarnej przez największych graczy.
Wojny dzień 6-ty

Wojny dzień 6-ty

2022-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczął się 6-ty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wczoraj zakończyła się pierwsza runda rosyjsko-ukraińskich rozmów prowadzonych na granicy z Białorusią, ale niewiele wiadomo o ich rezultatach. Atak rakietowy na centrum Charkowa zdaje się świadczyć o rosnącej brutalności rosyjskich wojsk. Media donosiły o kilkudziesięciokilometrowym konwoju sil rosyjskich zmierzającym w kierunku Kijowa. Pojawiły się informacje o obawach przedstawicieli administracji amerykańskiej przed możliwością oblężenia Kijowa.
Złoty nadal pod presją

Złoty nadal pod presją

2022-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek na rynkach przynosi pewne uspokojenie. Jakkolwiek nieludzko to nie brzmi, rynki „oswoiły się” z sytuacją i inwestorzy czekają na kolejne wydarzenia. Pod presją pozostaje natomiast złoty. Na rosyjskim rynku finansowym mamy kontynuację chaosu – nadal nie działa giełda w Moskwie, a rubel, choć nieco mocniejszy niż w wczoraj, notowany jest znacznie niżej niż w piątek. Jednak na globalnych rynkach nastroje są spokojne.
Sytuacja na rynkach – czas na większą aktywność banków centralnych

Sytuacja na rynkach – czas na większą aktywność banków centralnych

2022-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tydzień zaczyna się od ponownego podbicia zmienności na rynkach finansowych. Wydarzenia, jakie miały miejsce w weekend pokazały, że konflikt zbrojny na Ukrainie może potrwać znacznie dłużej i nie może być już traktowany, jako regionalny – chociażby ze względu na zaangażowanie się wszystkich, kluczowych państw w sankcje wobec Rosji. Te potężnie uderzyły w tamtejszy sektor bankowy i rubla, którym handel został praktycznie sparaliżowany.
paraliż na rublu, złoty pod presją

paraliż na rublu, złoty pod presją

2022-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Kraje Zachodu w ostatnich dniach wreszcie zdecydowały się na znaczące sankcje ekonomiczne wobec Rosji. Najpotężniejszą z nich krótkoterminowo jest odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zamrożenie aktywów Banku Rosji. Efekty tych sankcji już widać na rosyjskim rynku finansowym. Kurs rubla runął i tak naprawdę na ten moment nawet trudno jest powiedzieć o ile. Kurs rubla oscyluje w teorii pomiędzy 105-110 rubla za dolara, co oznaczałoby stratę rzędu 25% w trakcie weekendu, ale płynność na rynku jest znikoma.
Nadzieja na rozmowy pobudza rynek

Nadzieja na rozmowy pobudza rynek

2022-02-25 Komentarz giełdowy XTB
Wojna na Ukrainie jest niestety tragicznym faktem, ale warto pamiętać, że rynek wyceniał takie ryzyko już od dawna. Ceny ropy zbliżały się do 100 dolarów za baryłkę, a indeksy giełdowe w dużej ilości przypadków znajdowały się relatywnie daleko od historycznych szczytów i nie miały siły na wzrosty. Mimo to, kiedy doszło do realizacji ryzyka i potężnej fali wyprzedaży, to jednak następujące ożywienie było sporym zaskoczeniem. Dzisiaj jest ono kontynuowane, choć już w odpowiedzi na nadzieję dotyczącą rozmów mediatorskich.
Pokrętna logika

Pokrętna logika

2022-02-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po silnych spadkach każdy rynek odbije - mniej, lub więcej. Kluczowe jest natomiast to, czy oceniać to w ramach jakiegoś większego przesilenia, czy czy też krótkotrwałej reakcji. Problem w tym, że każdy ruch (nawet wynikający z czysto technicznych aspektów widocznych na wykresie) próbuje się natychmiast tłumaczyć szeregiem różnych tez, co może skwitować, jako dorabianie ideologii. Czy jeżeli Ukraina szybko się podda, to będzie korzystne, gdyż szybko zobaczymy nowy "porządek", który paradoksalnie zadowoli rynki?
Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

Cena ropy naftowej nadal w pobliżu siedmioletnich maksimów

2022-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczęcie inwazji Rosji na Ukrainę wstrząsnęło wczoraj całym globalnym rynkiem finansowym. W rezultacie, notowania ropy naftowej przekroczyły poziom 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r. Już wczoraj w godzinach popołudniowych oraz dzisiaj rano sytuacja nieco się uspokoiła, a ceny ropy naftowej zanotowały korektę spadkową – co nie zmienia faktu, że o stabilizacji na tym rynku póki co nie może być mowy. Zmienność pozostaje podwyższona, a notowania ropy pozostają w bliskiej odległości od lokalnych szczytów z wczoraj.
Złoty traci, ale paniki nie ma

Złoty traci, ale paniki nie ma

2022-02-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek, 24 lutego 2022, zapisze się jako czarny dzień na kartach historii. Rynki finansowe raz jeszcze jednak pokazały, że w takich sytuacjach potrafią zachować się pozornie nielogicznie. Na rynku walutowym złoty traci, ale paniki nie ma. Wczorajszy handel rozpoczął się w obliczu strachu o konsekwencje rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Obserwowaliśmy typową reakcję niepewności, szczególnie niepewności geopolitycznej – traciły akcje, zyskiwały dolar, złoto i ropa.
Wojenne nastroje na rynku

Wojenne nastroje na rynku

2022-02-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Jakkolwiek trudno nie pisze się o sytuacji rynkach finansowych w momencie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, to rynki pozostają bezwzględne i dyskontują konsekwencje działań militarnych, a także sankcji nałożonych przez kraje Zachodu. Doniesienia agencji informacyjnych wskazują na nieustające ataki na stolicę Ukrainy Kijów, a także alarmy rakietowe w innych częściach kraju.
Próba stabilizacji złotego

Próba stabilizacji złotego

2022-02-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próby ustabilizowania zmienności na złotym oraz lekkie odbicie eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6219 PLN a euro, 4,1203 PLN względem dolara, 4,4602 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5290 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,036% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu przyniosły wyraźne odbicie na poziomie eurodolara oraz wyhamowanie spadku PLN.
Tragiczny dzień dla Ukrainy

Tragiczny dzień dla Ukrainy

2022-02-24 Komentarz giełdowy XTB
Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową – Rosja zdecydowała się na otwarte zaatakowanie Ukrainy. Z punktu widzenia naszego sąsiada sytuacja wydaje się być naprawdę fatalna. Na ten moment nie ma wyraźnej odpowiedzi z Zachodu oprócz potępienia agresora. Oczywiście można oczekiwać bardzo ostrych sankcji, ale prawdopodobnie będzie to zbyt mało, aby powtrzymać Rosję przed dalszą realizacją swojego planu. Jest to oczywiście również dzień, który przynosi totalną wyprzedaż na giełdach oraz mocne wzrosty surowców, w których produkcję jest zaangażowana Rosja oraz Ukraina.
Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

Największy w historii jednodniowy spadek cen akcji w Rosji

2022-02-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczęty dziś w nocy atak Rosji na Ukrainę spowodował silne spadki indeksów rynków akcji na całym świecie. Główne indeksy wszystkich czynnych dziś rynków akcji w Azji i Oceanii spadały dziś od -1,05 proc. w przypadku chińskiego Shanghai B-Share Index do -3,86 proc. w przypadku Straits Times Index w Singapurze. Nowe przynajmniej roczne minima osiągnęły japoński Nikkei 225 (-1,81 proc.) i nowozelandzki NZX50.
Trudny czas dla rynków

Trudny czas dla rynków

2022-02-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna na Ukrainie otwiera nie tylko nowy rozdział na kartach nowożytnej historii. Zapowiada też istotną zmianę na rynkach finansowych - rynek byka dominujący w ostatnich latach, może ustąpić rynkowi niedźwiedzia. Rosjanie wkalkulowali sankcje Zachodu w swój szalony projekt reaktywacji byłego ZSRR. I dlatego nie oczekujmy, że kolejne restrykcje gospodarcze szybko zatrzymają Putina. Rosja może być nieobliczalna w swoich działaniach i to będzie rodzić stałe napięcie na rynkach.