Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.

Dolar nadal silny

Dolar nadal silny

2023-05-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była spokojna za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym na kluczowych globalnych rynkach: Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jednak inwestorzy tłumnie powracają na rynki finansowe, a wraz z nimi pojawiają się istotniejsze ruchy jako reakcje na niedawne wydarzenia. Amerykański dolar nadal pozostaje silny. Notowania indeksu FUSD pną się w górę do okolic 104,30 pkt., a para walutowa EUR/USD osuwa się w dół do okoli 1,068. Siła dolara wynika nadal głównie z osiągniętego kompromis dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych.
Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

2023-05-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Z powodu obchodów w USA „Memorial Day” upamiętniającego obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej, amerykańskie rynki były wczoraj zamknięte. Jutro odbędzie się w Kongresie głosowanie nad osiągniętym porozumieniem w sprawie limitu zadłużenia rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Limit maksymalnego zadłużenia ma zostać zawieszony do stycznia 2025, a potem podniesiony o wielkość długu nagromadzonego do tego czasu.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Turecka lira na nowych minimach

Turecka lira na nowych minimach

2023-05-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień na rynkach walutowych rozpoczyna się spokojnie ze względu na brak sesji giełdowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) oraz Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe).
Niemniej, weekend na rynkach upłynął pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń, które będą w kolejnych dniach istotnie wpływały na wyceny walut. Pierwszym z nich jest porozumienie dotyczące limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Ta decyzja przełożyła się na pewien ruch spadkowy na rynku amerykańskiego dolara w początkowych godzinach dzisiejszej sesji.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Kryzy zadłużeniowy za nami?

Kryzy zadłużeniowy za nami?

2023-05-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Globalne rynki finansowe odetchnęły wreszcie z ulgą. Stało się tak pomimo, że historia zawsze pokazywała, że politykom na ostatnią chwilę zawsze udawało się znajdować rozwiązanie w temacie limitu zadłużenia. Nasdaq Composite urósł o 2,2 proc. i znalazł się najwyżej od sierpnia ubiegłego roku. Administracja Białego Domu oraz kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów zawarły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia oraz zawieszenia limitu zadłużenia.
Rynki celebrują porozumienie

Rynki celebrują porozumienie

2023-05-29 Poranny komentarz walutowy XTB
W poprzednich komentarzach pisałem o tym, że nie ma czegoś takiego jak faktyczne bankructwo USA, a nawet jego czysto techniczna forma jest bardzo mało realna. Euforyczna reakcja rynków na ogłoszone wstępne porozumienie powinna być postrzegana zatem bardziej jako odzwierciedlenie obecnych nastrojów. Teraz inwestorów czeka jednak powrót do szarej rzeczywistości. Zapowiedź bliskości porozumienia mieliśmy już w piątek, co wysłało amerykańskie rynki na tegoroczne maksima.
Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

2023-05-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Podczas sesji azjatyckiej głównym tematem były dane o inflacji konsumenckiej z Japonii, a konkretnie odczyty z rejonu Tokio. Inflacja w maju nieco się obniżyła do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r (oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc. r/r). Zaskoczenie niższym odczytem mieliśmy też w przypadku inflacji bazowej bez cen żywności - cofnięcie do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r przy prognozie 3,3 proc. r/r, ale na wysokich poziomach pozostała tzw. inflacja superbazowa, czyli liczona z pominięciem świeżej żywności i energii - tutaj odnotowano jej przyspieszenie do 3,9 proc. r/r z 3,8 proc. r/r, chociaż był to odczyt zgodny z prognozą.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

2023-05-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryzys zadłużeniowy w USA trwa ale rynek walutowy ignoruje to. W żaden sposób nie widać, żeby dolar reagował na napływające informacje o trwających negocjacjach. Widać również spokój na rynku opcji. Implikowana zmienność jest na najniższym poziomie od ponad roku. To raczej względy polityki pieniężnej a nie trwające rozmowy pomiędzy politykami USA napędzają spadki kursu EUR/USD, który wczoraj spadł poniżej poziomu 1,0720.
Platynowa moneta warta bilion dolarów

Platynowa moneta warta bilion dolarów

2023-05-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wielkimi krokami zbliża się data potencjalnego bankructwa Stanów Zjednoczonych. Janet Yellen, szefowa Departamentu Skarbu ogłosiła, że 1 czerwca skończy się gotówka do obsługi zobowiązań USA. Chociaż wiele obserwatorów wskazuje na to, że data ta prawdopodobnie będzie znacznie późniejsza, a być może Stany Zjednoczone przetrwają do momentu ściągnięcia kwartalnych podatków 15 czerwca, to dodatkowo mówi się o innych metodach, takich jak 1 bilionowa platynowa moneta, która mogłaby rozwiązać wiele problemów obecnej administracji.
Czy USA stracą

Czy USA stracą "potrójne AAA"?

2023-05-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż na rynkach finansowych dzieje się sporo, to obecnie rozmawia się przede wszystkim o impasie politycznych w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone osiągnęły limit zadłużenia już w styczniu i środki na rachunkach Departamentu Skarbu mają skończyć się już za tydzień. Teraz obniżką ratingu Stanów Zjednoczonych grozi Fitch, co mogłoby doprowadzić bardzo szybko do paniki rynkowej. Czy Stany Zjednoczone stracą swój „złoty standard” potrójnego najwyższego ratingu ze strony największych agencji ratingowych?
Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

2023-05-25 Informacje rynkowe
Stały rozwój współczesnych firm i podejmowane przez nie próby wejścia w przestrzeń cyfrową sprawiają, że wygoda płatności staje się coraz ważniejsza. Dlatego coraz więcej firm szuka coraz bardziej korzystnych opcji dla swojego biznesu. Dziś powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o kartach white-label i opowiemy o wszystkich zaletach tej wspaniałej funkcji.
Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

2023-05-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj poznaliśmy protokół z majowego posiedzenia FOMC, na którym to podjęto decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W pewnym stopniu odzwierciedla on komentarze, które poznawaliśmy w ostatnim czasie od przedstawicieli Fed-u. Niektórzy z nich wyraźnie uważają, że jest jeszcze dużo do zrobienia, aby ograniczyć inflację. Z kolei kilku urzędników jest zdania, że Rezerwa Federalna do tej pory zrobiła już wystarczająco dużo. W tym momencie rynek w ok 30 proc. wycenia możliwy ruch w górę w kolejnym miesiącu oraz obniżki kosztu pieniądza w II połowie roku.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

2023-05-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza spadkowa sesja na rynku akcji w USA (S&P 500 -1,12 proc., DJIA -0,69 proc., Nasdaq 100 -1,28 proc.) schłodziła dziś rano nastroje inwestorów na giełdach Azji i Oceanii (Nikkei 225 -0,89 proc.) oraz Europy (DAX -1,44 proc., CAC 40 -1,75proc. ok. godz. 9:40). Francuski indeks, który w kwietniu osiągnął swój najwyższy poziom w historii, spadł dziś do najniższego poziomu od końca marca.
Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

Koniec podwyżek stóp procentowych w Nowej Zelandii? NZDUSD pod presją

2023-05-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja przyniosła cofnięcie na rynku akcji oraz umocnienie amerykańskiej waluty. Tematem numer jeden w krótkim terminie pozostaje kwestia limitu zadłużenia w USA. Umówmy termin 1 czerwca zbliża się wielkimi krokami, jednak obie strony negocjacji wykluczają bankructwo USA. Wydaje się więc, że mimo impasu, już w wkrótce powinniśmy zobaczyć osiągnięcie porozumienia. Na razie dolar zachowuje się dość stabilnie, jednak w miare zblizania sie do ostatecznego terminu, USD może doświadczyć nieco większej zmienności.