Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar umacnia się przed danymi z rynku pracy

Dolar umacnia się przed danymi z rynku pracy

2024-01-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji uwaga inwestorów skupi się na danych z rynku pracy w USA, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30.Opublikowany wczoraj raport ADP, który jest prognostykiem przed danymi Departamentu Pracy USA wypadł wyraźnie powyżej prognoz, co poskutkowało umocnieniem amerykańskiej waluty. Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wg. ADP wyniosła 164 tys. wobec oczekiwanych 125 tys. i 103 tys. poprzednio.
Inflacja w strefie euro i NFP - to dziś kluczowe wydarzenia

Inflacja w strefie euro i NFP - to dziś kluczowe wydarzenia

2024-01-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o kursie EUR/USD będzie decydować wynik inflacji ze strefy euro a w szczególności miesięczny raport na temat kondycji amerykańskiego rynku pracy. EBC oraz Fed z dużym prawdopodobieństwem zakończyły cykl podwyżek stóp procentowych. Aktualnie trwają zakłady, który bank centralny jako pierwszy rozpocznie ruch w przeciwną stronę.

Znaczący wzrost zapasów benzyny i destylatów w USA

Znaczący wzrost zapasów benzyny i destylatów w USA

2024-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący rok sporą zmiennością notowań. Niemniej, po kulminacyjnej środowej zwyżce, od wczoraj na rynku tym jest nieco spokojniej, a notowania ropy dziś rano delikatnie rosną. Czwartkowa sesja zakończyła się na rynku ropy naftowej spadkami, za co odpowiadały dane z raportu Departamentu Energii, dotyczącego zapasów paliw w USA, jak również uspokojenia nastrojów wokół sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Dolar wraca do spadków

Dolar wraca do spadków

2024-01-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi już wyraźniejsze osłabienie amerykańskiej waluty na szerokim rynku. Z tego schematu wyłamuje się tylko jen, chociaż ruchy na USDJPY są kosmetyczne. Wygląda na to, że po krótkiej korekcie, rynek powraca do dobrze znanego mu schematu. Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z posiedzenia FED wskazały, że decydenci byli zgodni, co do tego, że stopy procentowe osiągnęły swój szczyt i mogą spadać. Kilku członków zgłaszało zdanie, że być może właściwym działaniem byłoby pozostawienie ich na "wysokim poziomie" do czasu, kiedy będą dowody dalszego znaczącego spadku inflacji.
Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej.

Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej.

2024-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku roku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne odbicie notowań w górę, będące największą dzienną zwyżką cen od listopada. W rezultacie, notowania ropy WTI powróciły ponad 73 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent dotarła do okolic 79 USD za baryłkę. Powrót do zwyżek notowań ropy naftowej był wspierany przez kilka istotnych czynników. Kluczowym z nich były obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – okazuje się bowiem, że w nowy rok rynek ropy wchodzi z dokładnie tymi samymi problemami, które dominowały na nim w latach poprzednich.
Dolar oddaje wczorajsze zyski, ogromna zmienność na rynku kryptowalut

Dolar oddaje wczorajsze zyski, ogromna zmienność na rynku kryptowalut

2024-01-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy umocnienie amerykańskiej waluty, z kolei dzisiejszy poranek przynosi zmianę sentymentu. Dolar traci na szerokim rynku, a gorzej radzi sobie jedynie USDJPY, choć ruchy są tutaj niewielkie. Wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej wskazuje, że bankierzy są zgodni co do tego, że stopy procentowe nie będą już rosły.
Nudno na dolarze, ciekawie na ropie

Nudno na dolarze, ciekawie na ropie

2024-01-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Korekta na Wall Street coraz mocniej się napędza. Wczoraj główne indeksy z Wall Street traciły. Nasdaq Composite zamknął dzień z wynikiem -1,2 proc. a Dow Jones oraz SP500 spadły o 0,8 proc. Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC potwierdził, że Fed prawdopodobnie zakończył zacieśnianie polityki i jest przygotowany do obniżenia stóp procentowych w tym roku. Kurs EUR/USD lekko urósł wczoraj wieczorem i kontynuuje zwyżki dziś rano osiągając poziom 1,0940. Mocno zyskała ropa naftowa co było pokłosiem wydarzeń na Morzu Czerwonym.
Lekka presja na początku roku

Lekka presja na początku roku

2024-01-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie zniżki eurodolara poniżej 1,10 USD, a więc również pogorszenie otoczenia dla złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3656 PLN za euro, 3,9852 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6882 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0341 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,287% w przypadku obligacji 10-letnich.
Na FX nadal nieco ospale...

Na FX nadal nieco ospale...

2024-01-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień roboczy w Nowym Roku nie jest nim dla wszystkich - nadal świętują Japonia i Nowa Zelandia. Zwłaszcza brak Japończyków na rynku sprawił, że aktywność inwestorów nie wróciła jeszcze do normy. Na to potrzeba będzie kilku dni, bo w środę inwestorzy w Japonii też mają wolne. Ich powrót na rynki może być jednak dość nerwowy ze względu na znaczące trzęsienie ziemi w weekend w Japonii, którego siła byłą największa od dekady.

"Mocny" początek nowego roku

2024-01-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Oficjalnie rozpoczęliśmy pierwszą w nowym roku sesję giełdową na rynkach międzynarodowych. Poświątecznego letargu z dużym prawdopodobieństwem nie doświadczymy, ponieważ już dzisiaj poznamy kluczowe dane finalne PMI z głównych gospodarek świata, a sam tydzień obfitować będzie w publikacje najwyższych lotów. Rok 2024 rozpoczynamy z przytupem.
Chińskie dane otwierają nowy rok

Chińskie dane otwierają nowy rok

2024-01-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podany dziś rano prywatny wskaźnik PMI Caixin dla gospodarki Chin urósł do poziomu 50,8 pkt. co oznacza, że aktywność fabryk w Państwie Środka wzmożyła się co jest efektem m.in. większej liczby nowych zamówień. Zaufanie biznesowe na 2024 r. pozostaje jednak przytłumione. Ostatnia sesja na Wall Street zakończył się umiarkowanymi spadkami. SP500 stracił blisko 0,3 proc. a Nasdaq Composite ponad 0,5 proc. Kurs EUR/USD wykonuje korektę techniczną i zniżkuje do 1,1030. Od rana zyskuje ropa naftowa. WTI jest wyżej o ponad 1,5 proc. i zbliża się do pułapu 73 USD za baryłkę.
Inflacja w Europie dalej zaskakuje?

Inflacja w Europie dalej zaskakuje?

2023-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartek przyniósł lekkie podbicie dolara w ślad za korektą na indeksach na Wall Street. Można to tłumaczyć bardziej przetasowaniami w końcu roku. Czas na nowe rozdanie przyjdzie dopiero w pierwszych dniach stycznia. W piątek rano w przestrzeni FX jest relatywnie spokojnie. Uwagę przyciągają wstępne dane o inflacji w Hiszpanii za grudzień, która znów jest niższa od prognoz, choć nie aż tak znacząco - różnica 0,1 p.p.
Kakao i ruda żelaza najmocniejszymi surowcami 2023 roku

Kakao i ruda żelaza najmocniejszymi surowcami 2023 roku

2023-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2023 rok nie był czasem surowców. Indeks CRB w mijającym roku zniżkował o około 4%, co wynikało z sytuacji gospodarczej na szerokim rynku finansowym. Wysoki poziom stóp procentowych hamował bowiem wzrost gospodarczy i sprawiał, że firmy ostrożniej podchodziły do nowych inwestycji – a to negatywnie przełożyło się na ceny wielu surowców i towarów. Były jednak wyjątki. Najbardziej spektakularny wzrost cen w mijającym roku zaliczyły kontrakty na kakao.
Złoty zyskał do dolara ok. 10% w 2023

Złoty zyskał do dolara ok. 10% w 2023

2023-12-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie cofnięcie eurodolara, a więc również lekką presję wokół złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3319 PLN za euro, 3,9147 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9906 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,161% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu przyniosły lekkie podbicie zmienności na rynkach, jednak ostatecznie sam bilans zmian nie był zbyt znaczący.
Inwestorzy jednak wierzą w jena

Inwestorzy jednak wierzą w jena

2023-12-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta pozostaje nadal w centrum uwagi, na co wpływ mają zmieniające się oczekiwania, co do podwyżki stóp procentowych przez Bank Japonii w 2024 r. Po publikacji "gołębiego" podsumowania po ostatnim posiedzeniu w grudniu, termin takiego ruchu przesunął się na czerwiec, co osłabiło jena, ale dzisiaj japońska waluta znów jest najsilniejsza pośród G-10. Ma to związek z wypowiedzią prezesa Ueda, który przyznał, że szanse na podwyżkę stóp nie są zerowe, choć dodał, że nie ma sensu się z tym spieszyć.
Para USDJPY najniżej od lipca 2023 roku

Para USDJPY najniżej od lipca 2023 roku

2023-12-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni tydzień handlu na rynkach międzynarodowych utrzymuje kierunek objęty na początku grudnia. Indeksy giełdowe zyskują, a dolar amerykański gwałtownie traci na tle innych głównych walut na rynku FX. W tej materii szczególnie wyróżnia się polski złoty oraz jen japoński. Obydwie waluty w stosunku do USD wybiły się w tym tygodniu na najwyższe poziomy obserwowane od wielu miesięcy, a nawet lat.
Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

2023-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni 2023 roku na rynku ropy naftowej są okresem mało wyrazistych ruchów notowań. O ile we wtorek podczas spokojnej sesji ceny ropy rosły, to już wczoraj notowania tego surowca zniżkowały. Brak klarownego kierunku to efekt zróżnicowanych czynników wpływających na ceny ropy, jak również wyczekiwania na kolejne istotne dane na tym rynku. Spośród najważniejszych informacji, obecnie na rynku ropy rozgrywane są dwa główne czynniki. Pierwszym z nich, negatywnie przekładającym się na ceny ropy, jest wznowienie ruchu statków przez Kanał Sueski.
Stabilizacja złotego na mocnych poziomach

Stabilizacja złotego na mocnych poziomach

2023-12-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie wzrosty eurodolara na niskiej płynności. Pozostajemy więc w otoczeniu korzystnym dla złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3309 PLN za euro, 3,9235 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9960 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,155% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kurs euro do dolara zmierza w kierunku 1,11 USD

Kurs euro do dolara zmierza w kierunku 1,11 USD

2023-12-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed Świętami notowania głównej pary walutowej zdołały naruszyć okrągły poziom 1,10 USD, gdzie wypadały wierzchołki z końcówki listopada tego roku. Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację ruchu w górę i potwierdziła wybicie wspomnianej bariery. Pomimo niewielkiej zmienności EURUSD powoli zmierza na północ. Dziś kurs zdołał przez chwilę znaleźć się powyżej poziomu 1,1050, co wskazuje na możliwość ataku na kolejny opór przy 1,11 USD. Miejsce to wynika z szerokiego mierzenia 78,6% Fibonacciego, które zostało wyznaczone na całej fali spadkowej, licząc od lipca do października 2023 roku.
Pusty kalendarz makro

Pusty kalendarz makro

2023-12-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Okres pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem, tradycyjnie nie sprzyja większej aktywności inwestorów. Podobnie jest też i teraz, zmiany kursów są nieznaczne i nie widać też chęci do zmiany wcześniejszych trendów. Widoczna pozostaje, zatem tendencja do osłabienia się dolara w kontekście oczekiwań na radykalne obniżki stóp procentowych przez FED w 2024 r.