Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Podwyżki stóp procentowych negatywne dla cen ropy naftowej

Podwyżki stóp procentowych negatywne dla cen ropy naftowej

2023-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile środowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżkę i nadzieje na wzrostowe zakończenie tygodnia, już wczorajsza sesja te nadzieje ostatecznie rozwiała. Ceny ropy naftowej w czwartek zniżkowały bowiem o około 4%, schodząc tym samym do poziomów obserwowanych w poprzednim tygodniu. Główną przyczyną zniżki cen ropy naftowej są nawracające obawy związane z popytem na ropę naftową. Wczorajsza sesja na światowych rynkach była wyjątkowo obfita w decyzje ws. stóp procentowych – a w zasadzie, w serię ich podwyżek.
Rajd Będzina zakończony?

Rajd Będzina zakończony?

2023-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Chociaż na globalnych rynkach giełdowych dzieje się dosyć sporo, to na naszym podwórku nie możemy narzekać na nudę. Kurs akcji Elektrociepłowni Będzin wzrósł od początku czerwca dziesięciokrotnie, choć kluczowa informacja stojąca za wzrostem opublikowana została dopiero wczoraj. Patrząc jednak na szeroki globalny rynek akcyjny, nie da się ukryć, że spory wpływ na spadek akcji ma jastrzębie zachowanie banków centralnych.

Są ciekawsi od Powella...

Są ciekawsi od Powella...

2023-06-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef FED przemawiając wczoraj przed Komisją Izby Reprezentantów dał do zrozumienia, że dalsze podwyżki stóp procentowych mogą okazać się potrzebne, ale jak dodał, wiele będzie zależeć od danych. Innymi słowy - to jest opcja z której FED może skorzystać, ale nie musi. I rynek tak to potraktował. Dolar osłabił się, ale indeksy na Wall Street zachowały się niestandardowo i spadły. Szanse na drugą (poza lipcową) podwyżkę stóp procentowych wzrosły do 18 proc.
Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie

Kurs USD/PLN na przedwojennym poziomie

2023-06-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym spadku głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,52 proc., DJIA -0,3 proc., Nasdaq 100 -1,35 proc.) dziś rano nadal na giełdach dominowały zniżki. Japoński Nikkei 225, który w ostatnich dniach znalazł się na najwyższym poziomie od 33 lat stracił 0,92 proc. Nieco większa przecena obserwowana była ok. 9:40 na głównych europejskich rynkach akcji (DAX -1,06 proc., CAC 40 -1,43 proc.). Kontrakty na S&P 500 traciły 5-ty dzień z rzędu (-0,26 proc.).
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo słabego początku wczorajszej sesji, notowaniom ropy naftowej udało się w środę wyjść na spory plus – ceny ropy WTI oraz ropy Brent zwyżkowały o 1,6-1,8%, co zwiększa szanse na wzrostowe zakończenie bieżącego tygodnia. Niemniej, także dzisiaj pojawią się dane, które o tym zakończeniu będą decydować. Chodzi o dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że według jego szacunków, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,25 mln baryłek.
Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?

Inflacja da pretekst dla Banku Anglii?

2023-06-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj rano poznaliśmy dane o inflacji CPI za maj w Wielkiej Brytanii. Odczyt mocno zaskoczył - zamiast oczekiwanego spadku do 8,4 proc. r/r, inflacja pozostała na poziomie 8,7 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym rosła o 0,7 proc. m/m (w kwietniu 1,2 proc. m/m, ale oczekiwano wyhamowania do 0,5 proc.). Za to w ujęciu bazowym CPI skoczyła do 7,1 proc. r/r z 6,8 proc. r/r (oczekiwano, że utrzyma się na tym poziomie), a ujęciu miesięcznym rosła w tempie 0,8 proc. m/m wobec 1,3 proc. m/m wcześniej.
Oczekiwania jastrzębiego Fed niekorzystne dla złota

Oczekiwania jastrzębiego Fed niekorzystne dla złota

2023-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku złota upływa pod znakiem presji podażowej. Wczoraj cena złota osunęła się do okolic 1940-1947 USD za uncję, a dzisiaj rano także porusza się w tych rejonach. Tym samym, cena złota zeszła poniżej dolnego ograniczenia kanału konsolidacyjnego, czyli poniżej 1955 USD za uncję. Na razie naruszenie tego poziomu nie ma istotnej wymowy – jednak jest bardzo prawdopodobne, że już dziś notowaniom złota nadany zostanie kierunek na kolejne dni.
Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii

Dane o inflacji zwiększają presję na Bank Anglii

2023-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsze dane na temat inflacji w Wielkiej Brytanii powodują, że tworzy się dodatkowa presja na Bank Anglii, który już jutro zdecyduje co dalej ze stopami procentowymi. Zmiana w górę o 25 punktów bazowych jest niemalże pewna, rynek zaczyna spekulować o możliwym silniejszym ruchu. To już kolejny miesiąc, kiedy dane na temat inflacji w UK zaskakują wyższym wynikiem. Odczyt zasadniczy pozostał na wysokim poziomie 8,7 proc. r/r (oczekiwano spadku do 8,4 proc.), natomiast wskaźnik bazowy urósł z 6,8 proc. r/r poprzednio do 7,1 proc. r/r.
RBA zakończył cykl podwyżek?

RBA zakończył cykl podwyżek?

2023-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Głównymi informacjami z wtorku rano są doniesienia z Azji - Ludowy Bank Chin zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 0,1 p.p. do odpowiednio 3,55 proc. dla stopy jednorocznej i 4,20 proc. dla 5-letniej. Teoretycznie tego się spodziewano, ale rynki po cichu liczyły na więcej, stąd mamy pewne rozczarowanie. Juan osłabił się po tych doniesieniach, ale nieznacznie (maksimum USDCNH z 15 czerwca przy 7,19 nie zostało wybite).
Ceny ropy naftowej znów pod presją

Ceny ropy naftowej znów pod presją

2023-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ze względu na brak poniedziałkowej sesji w Stanach Zjednoczonych, początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych był mało emocjonujący. Jednak już dziś pojawiły się wyczekiwane dane z Chin, które okazały się negatywnym akcentem dla cen wielu surowców, w tym ropy naftowej. Bank centralny Chin, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe, jednak obniżka okazała się mniejsza od oczekiwań. Zarówno jednoroczna, jak i pięcioletnia stopa pożyczkowa, zostały bowiem obniżone zaledwie o 10 pb.
Gorsze prognozy dla Chin

Gorsze prognozy dla Chin

2023-06-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
W weekend szereg banków inwestycyjnych obniżyło swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego w Chinach w tym i przyszłym roku. Mimo spodziewanych działań stymulacyjnych szykowanych przez władze, oraz możliwego dalszego poluzowania polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin, nie uda się spełnić osiągniętych wcześniej celów. Tamtejsza gospodarka straciła swoją "przewagę", a pomysłów na szybką zmianę tej sytuacji, nie ma. Mimo tego chińskie akcje mają za sobą niezły tydzień, chociaż dzisiaj widoczna była korekta.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

2023-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Banki centralne wyraźnie nie złożyły broni w walce z inflacją. Potwierdzeniem tego są ostatnie decyzje. W Australii i Kanadzie po przerwie ponownie podniesiono koszt pieniądza. Fed i EBC wpisują się w tę „jastrzębią zmianę”. Fed pomimo pauzy zasygnalizował wyraźnie jeszcze dwie zmiany w górę w tym roku a Europejski bank centralny zakończył wszelkie spekulacje na temat rychłego zakończenia cyklu podwyżek stóp słowami: "mamy jeszcze wiele do zrobienia".
Dolar nadal pod presją

Dolar nadal pod presją

2023-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł rozstrzygnięcia w zakresie stóp procentowych w przypadku trzech najistotniejszych banków centralnych. Stopy podniósł tylko EBC i euro wyszło z tego tygodnia bardzo zwycięsko, choć jego umocnienie to nie tylko efekt tej decyzji. Żaden z trzech banków nie zaskoczył samą decyzją. Fed po raz pierwszy od ponad roku nie podniósł stóp, ale wbrew oczekiwaniom rynków zasugerował nawet jeszcze dwie podwyżki.
Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

2023-06-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na plusie. Akcentem, który pomógł stronie popytowej podczas piątkowej sesji, była informacja z raportu Baker Hughes o spadku liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. To już siódma taka zniżka z kolei. W samych Stanach Zjednoczonych pozytywnie na ceny ropy działa także uzupełnianie rezerw strategicznych ropy naftowej, jednak w ostatnim czasie pojawiało się także wiele danych uderzających w ceny ropy – takich jak wzrost zapasów tego surowca i utrzymywanie przez Fed jastrzębiej retoryki.
Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

Kurs euro wystrzelił w górę, czy EURUSD sięgnie 1,10 USD?

2023-06-16 Komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku walutowym charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, co miało związek z decyzją w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. EBC zdecydował się na podwyżkę o 25 punktów bazowych, czyli dokładnie tyle ile szacowali inwestorzy (aktualnie stopa depozytowa wynosi 3,5%). Bank centralny zapowiedział także kolejne podwyżki, które mają na celu walkę z inflacją. Mimo, że właśnie takiej decyzji spodziewał się rynek, tak na reakcja na euro była dynamiczna.
BOJ pozostaje

BOJ pozostaje "gołębi"

2023-06-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Banku Japonii nie zdecydowali się dzisiaj na żadne zmiany w polityce monetarnej, a prezes Ueda zaznaczył, że inflacja powinna opadać w drugiej połowie roku. Tym samym BOJ dalej tkwi w "gołębim" narożniku, podczas kiedy inne banki centralne zdają się dawać do zrozumienia, że inflacja może zbyt wolno opadać w stronę celu i konieczne może być dodatkowe dostosowanie na stopach procentowych. BOJ mógł ogłosić dzisiaj zmiany w programie YCC (kontroli krzywej rentowności), ale nic takiego się nie stało.
Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

2023-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie, po wcześniejszych dwóch spadkowych tygodniach. W dużym stopniu jest to zasługa wczorajszej sesji, która przyniosła istotną zwyżkę notowań ropy. Dzisiaj rano cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia. Ropa Brent oscyluje w rejonie 75,70 USD za baryłkę, a ropa WTI jest wyceniana na ok. 70,85 USD za baryłkę.
EBC wciąż jastrzębi

EBC wciąż jastrzębi

2023-06-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj prezeska Lagarde swoimi wypowiedziami spowodowała, że wzrosło prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro na kolejnym posiedzeniu w lipcu. Rynek co prawda wcześniej zakładał, że taki scenariusz może być możliwy, jednak wczoraj zostało to dobitnie potwierdzone. Kurs EUR/USD dynamicznie urósł w kierunku 1.0950 i znalazł się najwyżej od 11 maja.
FED wypadł

FED wypadł "jastrzębio", ale rynki się tym zbytnio nie przejęły...

2023-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Stopy procentowe w USA pozostały wczoraj bez zmian - tak było to oczekiwane. Niemniej projekcje makro publikowane co kwartał przyniosły już niespodzianki, zwłaszcza po stronie tzw. wykresu kropkowego, który obrazuje oczekiwania członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Nieoczekiwanie mediana na ten rok została podniesiona do 5,6 proc. z 5,1 proc., a na przyszły do 4,6 proc. z 4,3 proc., a w 2025 r. do 3,4 proc. z 3,1 proc.
Gołębio-jastrzębi zwrot FED oraz cios dla polskich banków!

Gołębio-jastrzębi zwrot FED oraz cios dla polskich banków!

2023-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek walutowy w tym tygodniu odnotowuje prawdziwe zamieszanie. Ma to oczywiście bezpośredni związek z decyzjami FOMC oraz EBC w sprawie stóp procentowych. Wczorajsza decyzja FED’u okazała się niemałym zaskoczeniem, którego wydaje się niewielu się spodziewało. Z braku lepszego porównania, wczorajszą decyzję określimy jako gołębio-jastrzębi zwrot. Dlaczego taka nazwa? Mimo, iż same stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, tak nowy zestaw prognoz dot-plot (czyli przewidywań bankierów FOMC w sprawie ścieżki stóp procentowych) wskazał, że mimo pauzy, FED może podnieść stopy jeszcze dwukrotnie.