Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Napięcia na wschodzie Europy szkodzą złotemu

Napięcia na wschodzie Europy szkodzą złotemu

2022-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach na rynkach finansowych tematem numer jeden pozostają napięcia na linii Rosja - Ukraina. Pomimo zapewnienia Putina o chęci negocjacji, a także o wycofaniu część wojsk z obszarów granicznych, na razie nie można jeszcze mówić o przełomie. Z ostatnich wypowiedzi sekretarza NATO wynika, że przy granicy Ukrainy wciąż stacjonują rosyjscy żołnierze i, że nie widać aby wojska były wycofywane (mimo zapewnień Kremla).
Polityka, ale w pozytywnym aspekcie

Polityka, ale w pozytywnym aspekcie

2022-02-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
W ostatnim czasie ryzyko polityczne kojarzy nam się głównie z tym, co dzieje się wokół Ukrainy. I istotnie, ostatnie dni pokazały, że to jest główny czynnik podbijający zmienność na rynkach. Jeżeli jednak wyjdziemy poza krótkoterminowe ramy, to okaże się, że czynniki polityczne mogą wiązać się też z ich pozytywną interpretacją. Oczywiście Ukraina jest specyficznym tematem i wątpliwe jest, aby Putin tak po prostu "zabrał swoje zabawki i poszedł do domu", ale spójrzmy na bardziej istotny gospodarczo wątek funduszy unijnych.

Cena ropy naftowej nadal wysoko

Cena ropy naftowej nadal wysoko

2022-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Wczoraj na rynkach finansowych zapanowała pewna odwilż, wywołana mniejszym strachem o konflikt na Ukrainie. W rezultacie, apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów wzrósł, notowania akcji zwyżkowały, a na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy odreagowanie spadkowe. Było ono dość dynamiczne, ale nie na tyle, aby istotnie zmieniło sytuację na wykresie cen tego surowca. Notowania ropy naftowej, zarówno Brent, jak i WTI, nadal poruszają się w kanale wzrostowym, wspierane linią 14-sesyjnej średniej ruchomej.
Inflacyjna karuzela

Inflacyjna karuzela

2022-02-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Uwaga rynków niezmiennie pozostaje za naszą wschodnią granicą. Wczoraj oficjalna deklaracja Rosji wywołała niemal rynkową euforię. W tle publikowanych jest sporo danych, głównie tych dotyczących inflacji. W Polsce inflacja w styczniu wyniosła 9,2% r/r. To więcej niż w grudniu (8,6%), choć minimalnie mniej niż oczekiwał rynek (9,3%).
Widmo konfliktu

Widmo konfliktu

2022-02-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze na początku stycznia wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem roku dla inwestorów będzie proces zacieśniania polityki przez Rezerwę Federalną. Jednak już teraz wiele wskazuje, że takim wydarzeniem będzie potencjalny konflikt na Ukrainie. Podczas gdy cały czas istnieje szansa na uniknięcie konfliktu zbrojnego, rynki pozostają wrażliwe na zmianę narracji w mediach. Piątkowa sesja przebiegła w miarę spokojnie. Sytuacja uległa jednak zmianie w godzinach wieczornych kiedy media podały informację o możliwej, szybkiej agresji Rosji na Ukrainę.
Ceny ropy naftowej znów na 7-letnich maksimach

Ceny ropy naftowej znów na 7-letnich maksimach

2022-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku piątkowej sesji wydawało się, że notowania ropy naftowej zakończą miniony tydzień na minusie. Niemniej, sytuacja zmieniła się istotnie w późniejszych godzinach, a ostatecznie sesja w piątek zakończyła się na solidnym, ponad trzyprocentowym plusie. W rezultacie, na rynku ropy obserwowaliśmy już ósmy z kolei wzrostowy tydzień, a notowania ropy naftowej wybiły się na tegoroczne maksima w okolicach 94-95 USD za baryłkę. To najwyższy poziom cen ropy od ponad siedmiu lat.
Konflikt ukraiński – 3 scenariusze dla rynków

Konflikt ukraiński – 3 scenariusze dla rynków

2022-02-13 Market News XTB
W piątkowy wieczór globalne media obiegła ponura informacja. Według amerykańskiego wywiadu rosyjska inwazja na Ukrainę jest już przesądzona. Według tych informacji rozkazy zostały wydane i choć strona rosyjska oficjalnie zaprzecza, sytuacja pozostaje napięta, a kolejne rozmowy zdają się nie przynosić jakichkolwiek skutków. Rynki jeszcze przed weekendem zareagowały bardzo nerwowo. Czego inwestorzy powinni oczekiwać?
Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

2022-02-11 Materiał partnera
Pożyczka z aplikacji to najszybszy sposób na dodatkową gotówkę, sprawdź sam - Szybka Gotówka podpowiada jak zasilić konto bankowe wprost ze smartfona!
Inflacja się nie zatrzymuje

Inflacja się nie zatrzymuje

2022-02-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Wysoki odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych wystraszył inwestorów na rynku akcji, jednocześnie umacniając dolara. Rosną oczekiwania na coraz bardzie jastrzębie zachowania ze strony Rezerwy Federalnej. Złoty radził sobie umiarkowanie dobrze, wspierany przez zmianę retoryki NBP. Inflacja konsumencka w USA, mierzona wskaźnikiem CPI, wyniosła w styczniu 7,5 proc. r/r. Wynik jest wyższy niż zakładano w prognozach (+7,3 proc. r/r).
Czy Fed będzie bardziej jastrzębi?

Czy Fed będzie bardziej jastrzębi?

2022-02-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych okazał się kluczową informacją na rynkach finansowych w bieżącym tygodniu. Wynikało to głównie z faktu, że odczyt ten zdołał pobić prognozy, nawet mimo oczekiwań wysokiej inflacji – wyniósł 7,5% rdr przy spodziewanych 7,3% rdr.
To najwyższy poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych od sierpnia 1982 r. i już czwarty z rzędu miesiąc, w którym inflacja przekracza 6% rdr. Na rynkach finansowych tak wysoki odczyt doprowadził przede wszystkim do umocnienia amerykańskiego dolara, które odbiło się echem na wycenach wielu par walutowych.
Wzrost eksportu ropy naftowej z Iranu

Wzrost eksportu ropy naftowej z Iranu

2022-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po siedmiu tygodniach zwyżek z rzędu, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Ceny ropy naftowej WTI spadły znów poniżej 90 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent utrzymują się tuż powyżej tej bariery.
Rynek dynamicznie reaguje na dane o inflacji z USA

Rynek dynamicznie reaguje na dane o inflacji z USA

2022-02-10 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji była publikacja danych o inflacji z USA za styczeń. Zarówno w przypadku wskaźnika CPI, jak i bazowego CPI, odnotowane zostały wyższe wartości niż miesiąc wcześniej (przebiły one także oczekiwania analityków). Inflacja CPI wzrosłą do poziomu 7,5%, podczas gdy oczekiwano 7,3%! Warto zauważyć, że jest to najwyższy odczyt od 1982 roku, co powinno wspierać normalizację polityki monetarnej przez Fed.
Złoty wyraźnie mocniejszy po konferencji NBP

Złoty wyraźnie mocniejszy po konferencji NBP

2022-02-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie wyraźnie mocniejszego PLN (po konferencji NBP) oraz brak większych zmian wokół eurodolara (przed dzisiejszym CPI w USA). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4919 PLN za euro, 3,9309 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2532 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,917% w przypadku obligacji 10-letnich.
Banki dostały kolejny prezent

Banki dostały kolejny prezent

2022-02-09 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na globalnych rynkach akcyjnych jest naprawdę całkiem dobra w środku drugiego tygodnia lutego. W zasadzie patrząc na najważniejsze główne indeksy na świecie, to możemy zauważyć, że straciły jedynie dwa – w Arabii Saudyjskiej oraz na Sri Lance. Wszędzie indziej wzrosty były naprawdę mocne i w większości przypadków przekraczały przynajmniej 1%. WIG20 miał się dzisiaj nieco słabiej niż reszta, nawet pomimo dużego udziału sektora bankowego, który otrzymał kolejny potężny prezent w postaci zapowiedzi wyższych stóp procentowych.
Korekta spadkowa notowań ropy naftowej

Korekta spadkowa notowań ropy naftowej

2022-02-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wznowione wczoraj negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem sprawiły, że na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej pojawiła się korekta spadkowa. Notowania ropy naftowej WTI w rezultacie zniżkowały już poniżej 90 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent utrzymuje się tuż powyżej tej bariery. Na razie na rynek nie dotarły żadne konkretne informacje na temat samych negocjacji, ale w międzyczasie pojawiły się ciekawe dane ze Stanów Zjednoczonych.
Czy zobaczymy tańszą ropę?

Czy zobaczymy tańszą ropę?

2022-02-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Za nami posiedzenia najważniejszych banków centralnych. Swoje decyzje podejmowały Fed, EBC oraz BoE. Wczoraj przyszedł czas na RPP, która nie rozczarowała i podniosła stopy procentowe o 50 bps, zgodnie z szerokim konsensusem, choć zdarzało się słyszeć głosy za ruchem o 75 bps. Rynki w tym momencie mocniej zaczynają żyć tym co dzieje się na rynku ropy naftowej. Oczywiście cena benzyny na stacjach w Polsce spadła w lutym do poziomu 5,25 – 5,30, ale to nie było pokłosie spadku cen ropy na globalnych rynkach, a jedynie tymczasowej obniżki podatku VAT.
Mocniejszy złoty po decyzji RPP

Mocniejszy złoty po decyzji RPP

2022-02-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Rada zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami podniosła stopy o 50 punktów bazowych. Główna stopa procentowa wzrosła do 2,75%, jest to już piąta podwyżka z rzędu (od października RPP podniosła stopę referencyjną z 0,1% do 2,75%). W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu można przeczytać, że w dłuższej perspektywie czasu nastąpi obniżenie inflacji, co ma mieć związek z wygaśnięciem części globalnych szoków podbijających dynamikę cen, a także działania NBP - podwyżki stóp procentowych.
Rynki czekają na impuls

Rynki czekają na impuls

2022-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Wśród inwestorów panuje niepewność co do dalszego kierunku na głównych indeksach giełdowych, a na rynku brakowało dziś czynników, które mogłyby przełożyć się na podwyższoną zmienność. Indeksy ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel płasko, a kolejne godziny przyniosły zdecydowanie mniejsze ruchy niż te, które obserwowaliśmy pod koniec minionego tygodnia.
Nie ma posiedzeń RPP bez podwyżek stóp procentowych

Nie ma posiedzeń RPP bez podwyżek stóp procentowych

2022-02-08 Komentarz eToro
Inflacja jest tak wysoka, że od października RPP podnosi stopy na każdym comiesięcznym posiedzeniu. Tym razem stopy wzrosły o 0,50 p.p. Podstawowa stopa procentowa wynosi obecnie 2,75 proc. W tym roku na świecie spodziewamy się ponad 250 podwyżek stóp.
Wyczekiwanie na inflację w USA

Wyczekiwanie na inflację w USA

2022-02-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach walutowych przynosi póki co podbicie wartości amerykańskiego dolara w oczekiwaniu na czwartkowe dane dotyczące inflacji w USA, które potencjalnie mogłyby przełożyć się na jeszcze bardziej jastrzębią retorykę Fed. Na razie rynek niewiele zrobił sobie z deklaracji Europejskiego Banku Centralnego, która nie rozjaśniła istotnie sytuacji dotyczącej działań ECB.