Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Delikatne podbicie risk-on po informacjach z Chin

Delikatne podbicie risk-on po informacjach z Chin

2022-12-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek ostatniego tygodnia 2022 roku upływa pod znakiem podbicia nastawienia risk-on na światowych rynkach kapitałowych. Azjatyckie indeksy akcji zakończyły dzisiejszą sesję na plusie, a większość europejskich indeksów także pnie się w górę. Podwyższenie apetytu na ryzyko widać także na rynkach walutowych. Notowania eurodolara otworzyły dzisiejszą sesję wzrostem w kierunku 1,065-1,066 i sięgnęły przez chwilę najwyższych poziomów od połowy grudnia. Dolar osłabia się także w relacji do pozostałych głównych światowych walut – traci również do walut antypodów: dolarów australijskiego i nowozelandzkiego.
Świąteczne nastroje na rynkach

Świąteczne nastroje na rynkach

2022-12-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Najważniejsze wydarzenia tego roku już z nami. Ostatni tydzień handlowy w tym roku rozpoczął się spokojnie, główne indeksy giełdowe otworzyły się po świątecznej przerwie nieznacznie wyżej, z kolei dolar nieznacznie stracił podczas wczorajszej sesji. Dziś w niektórych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie, obchodzony jest drugi dzień świąt, przez co tamtejsze indeksy pozostają zamknięte. Rynek walutowy oczywiście działa normalnie, jednak z racji mniejszej płynności, ciężko oczekiwać dużych ruchów.

Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po przedłużonym świątecznym weekendzie, notowania ropy naftowej rozpoczynają tydzień od zwyżki. Cena ropy Brent zbliżyła się do 85 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się dziś w okolicach 80 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów ropy naftowej, utrzymany zostaje tym samym delikatnie wzrostowy krótkoterminowy trend, obserwowany od ponad dwóch tygodni.
Fed może nie odpuszczać

Fed może nie odpuszczać

2022-12-24 Komentarz giełdowy XTB
Dwa ostatnie dni przyniosły mocne publikacje makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych. Wyraźna rewizja PKB w górę, mocna konsumpcja oraz dzisiaj wyższa inflacja od oczekiwań i mocna sprzedaż nowych domów. Dane te pokazują, że mocno wyczekiwane przez Fed schłodzenie gospodarki postępuje w naprawdę powolnym tempie. Czy będzie to oznaczało, że Fed będzie podnosił stopy mocniej od obecnych rynkowych oczekiwań? Wczoraj PKB z USA za III kwartał zostało zrewidowane w górę do 3,2% z poziomu 2,9% w tempie annualizowanym, głównie dzięki większej konsumpcji prywatnej.
EURUSD próbuje utrzymać się powyżej wsparcia

EURUSD próbuje utrzymać się powyżej wsparcia

2022-12-23 Komentarz walutowy XTB
Wczorajsze dane makro z USA przyczyniły się do umocnienia dolara amerykańskiego i silnych spadków na rynku akcji. Lepsza od oczekiwań rewizja PKB z USA i dane o zasiłkach bezrobotnych wspierają scenariusz zakładający dalsze zacieśnianie polityki przez Rezerwę Federalną i odkładają w czasie tzw. pivot Fed. Pomimo, że kurs EURUSD ruszył dynamicznie w dół po godzinie 14:30, tak ostatecznie sprzedającym nie udało się złamać kluczowej strefy wsparcia 1,0590 - 1,0600, która pozostaje istotna na dzisiejszą sesję.
Dolar nieco niżej...

Dolar nieco niżej...

2022-12-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dobre nastroje na rynkach akcji przekładają się na osłabienie dolara. Wczoraj wsparciem dla tego schematu okazały się zaskakująco dobre dane Conference Board - indeks zaufania konsumentów odbił w grudniu do 108,3 pkt. Co ciekawe, rynek FX nie rozpatruje tego przez pryzmat potencjalnie "jastrzębiego" FED, a przecież świetne nastroje konsumentów raczej nie wpisują się w schemat wygaszania wysokiej dynamiki inflacji.
Dobre nastroje przed świętami

Dobre nastroje przed świętami

2022-12-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po spadkach indeksów z początku tygodnia, które wywołał Bank Japonii, nie pozostało już nić. Wczoraj giełdy, zarówno amerykańska jak i europejska, odnotowały solidne wzrosty. Dobre nastroje na rynkach zostały wsparte przez wzrost zaufania konsumentów z USA. Indeks dolarowy znajduje się na lokalnych minimach. Kalendarz makro na dziś nie jest pusty, ale nie wydaje się aby odczyt PKB USA za III kwartał silnie wpłynął na nastroje, które polepszyły się od ostatnich decyzji banków centralnych.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

2022-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mało dynamicznym początku bieżącego tygodnia, wczoraj notowania ropy naftowej zwyżkowały o prawie 3%. Cena ropy naftowej gatunku WTI przekroczyła na nowo poziom 78 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zakończyły wczorajszą sesję ponad poziomem 82 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy utrzymuje się na wypracowanych poziomach.
Próba umocnienia złotego

Próba umocnienia złotego

2022-12-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie podbicie eurodolara oraz zauważalnie mocniejszego PLN. Aktywność rynku pozostaje jednak ograniczona. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6559 PLN za euro, 4,3743 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7660 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3356 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,575% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem kontynuacji podbicia wycen bardziej ryzykownych aktywów (głównie akcji).
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-12-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest mało dynamiczna. Ceny tego surowca uparcie tkwią w miejscu za sprawą wyczekiwania na kolejne istotne impulsy dotyczące sytuacji na rynku ropy naftowej. Obecnie inwestorzy są rozdarci między retoryką związaną ze spowolnieniem gospodarczym, zwłaszcza po kolejnych podwyżkach stóp procentowych w kluczowych gospodarkach świata – a obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej na skutek nowych sankcji narzuconych na Rosję, jak również większym optymizmem związanym z uzupełnianiem rezerw strategicznych ropy przez USA.
Postawa konsumentów w Polsce pozostaje mocna!

Postawa konsumentów w Polsce pozostaje mocna!

2022-12-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w dwóch ostatnich sesjach naprawdę napawają optymizmem. Silna produkcja przemysłowa, mocne płace, a dzisiaj utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej. Pomimo wysokiej inflacji Polacy wciąż utrzymują mocną postawę konsumencką, co na ten moment pokazuje, że recesja w Polsce może się nie zrealizować. Czy jest to jednak przedwczesny optymizm? Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 18,4% r/r przy poprzednim poziomie 18,3% r/r oraz przy oczekiwaniu wyraźnego spadku dynamiki do 16,1% r/r.
Lekkie umocnienie dolara...

Lekkie umocnienie dolara...

2022-12-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar jest nieco mocniejszy na szerokim rynku, chociaż zmiany są kosmetyczne (+/-0,1 proc.) z wyjątkiem mocniej tracącego NZD po publikacji słabszych danych indeksu zaufania konsumentów w Nowej Zelandii za grudzień. Rynki wyciszyły się po wczorajszym zamieszaniu wywołanym decyzją Banku Japonii o rewizji parametrów programu kontroli krzywej rentowności obligacji, co odebrano jako zapowiedź wzrostu presji na BOJ w 2023 r.
Uspokojenie na rynkach

Uspokojenie na rynkach

2022-12-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadały od wtorku osiągając najniższe poziomu od miesiąc, ale wczoraj ten spadek został zahamowany (S&P 500 +0,1 proc., DJIA +0,28 proc., Nasdaq Composite +0,01 proc.). Dziś rano w Azji brak było dominującej tendencji na rynkach akcji. Najsilniejszy wzrost – o 1,3 proc. – notował australijski All Ordinaries, najsilniej – o 1,14 proc. – notował indyjski SENSEX 30. Dziś rano ok. godz. 9:40 kontrakty na S&P 500 rosły o 0,29 proc.
Gazowe porozumienie w UE zawarte

Gazowe porozumienie w UE zawarte

2022-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wielu tygodniach rozmów i negocjacji, wczoraj ministrowie energii krajów Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie narzucenia limitu cenowego na gaz ziemny. To kolejna próba poradzenia sobie Europy z kryzysem energetycznym, wyniszczającym przedsiębiorstwa na Starym Kontynencie i prowadzącym do znaczącego wzrostu kosztów życia konsumentów. Ministrowie wyrazili zgodę na limit cenowy uaktywniający się przy cenie gazu ziemnego na poziomie 180 EUR/MWh (około 55,90 USD/mmBTU), przy czym benchmarkiem pozostaje cena gazu w holenderskim hubie Title Transfer Facility, czyli tzw. TTF.
BOJ przestał być

BOJ przestał być "gołębi"!

2022-12-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza decyzja Banku Japonii jest chyba największą niespodzianką tego miesiąca. Jest też to dowód na to, że tamtejsi decydenci zaczynają dostrzegać problem jakim jest prowadzona ultra-luźna polityka monetarna w kontekście rosnącej inflacji. Zmiana parametrów programu kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) to pierwszy etap do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych, chociaż prezes Haruhiko Kuroda wyraźnie temu dzisiaj zaprzeczał. I tak górny poziom bandy dla rentowności 10-letnich obligacji to obecnie 0,50 proc. (do tej pory było to 0,25 proc.), co w pewnym sensie jest ekwiwalentem podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz.
Giełdy wracają do spadków

Giełdy wracają do spadków

2022-12-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańska giełda radziła sobie wczoraj lekko gorzej od europejskich parkietów. Wszystkie główne indeksy wczoraj zaliczyły ujemną sesję. Rynek obawia się recesji i trwa wyprzedaż, która została zapoczątkowana przez banki centralne w ubiegłym tygodniu. Mocno „jastrzębie” stanowisko Fed-u i EBC oraz świadomość, że wysokie stopy pozostaną utrzymane przez dłuższy czas, powodują, że jesienne odreagowanie pomału się kurczy i coraz mniej z niego pozostaje. Dziś nad ranem jastrzębi sygnał wysłał Bank Japonii. Negatywny sentyment nie został poprawiony przez lekkie odbicie indeksu Ifo.
Rewolucja w Banku Japonii?

Rewolucja w Banku Japonii?

2022-12-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska agencja Kyodo podała dzisiaj, że japoński rząd mógłby zlecić tzw. przegląd mandatu banku centralnego, czego celem byłaby rewizja dotychczasowego celu inflacyjnego, co mogłoby doprowadzić do rewolucji w temacie dotychczasowej polityki monetarnej BOJ. Na swoje źródła powołał się też Reuters dodając, że dotychczasowe zapisy uzgodnione w 2013 r. mogą być zmienione w kontekście wygasającego w przyszłym roku mandatu obecnego szefa BOJ.
Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

2022-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ubiegłotygodniowe podwyżki stóp procentowych przez kluczowe banki centralne przyczyniły się do pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych. Dzisiaj indeksy akcyjne w Azji rozpoczęły tydzień od zniżki, a pesymizm udziela się także inwestorom na rynku ropy naftowej. Kwestia ogólnej kondycji globalnej gospodarki jest kluczowa dla wyceny ropy naftowej, ponieważ jest to jeden z surowców, na które popyt jest najsilniej powiązany z koniunkturą. Z tej przyczyny, presja na notowania ropy jest widoczna, nawet mimo faktu, że na początku bieżącego tygodnia kilka informacji sprzyja wyższym cenom tego surowca.
Główne indeksy były w piątek najniżej od miesiąca

Główne indeksy były w piątek najniżej od miesiąca

2022-12-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły w piątek do najniższy poziomów od miesiąca (S&P 500 -1,11 proc., DJIA –0,85 proc., Nasdaq Composite -0,97 proc.). Trend spadkowy był dziś kontynuowany na rynkach akcji Azji i Oceanii. Najsilniejszą zniżkę notował dziś Shanghai Composite (-1,92 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na amerykańskie indeksy próbowały się odbijać w górę (S&P 500 +0,34 proc. ok. godz. 9:45).