Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

2022-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale od wczoraj cena tego surowca delikatnie odbiła w górę. Dzisiaj rano na rynku ropy także jest spokojnie – notowania ropy poruszają się w zasadzie w konsolidacji, a zmienność jest niewielka. Patrząc na notowania w szerszej perspektywie, o ruchu bocznym możemy mówić w kontekście już ostatnich kilku tygodni.
Śmierć dwóch osób w wyniku uderzenia rakiety w terytorium Polski

Śmierć dwóch osób w wyniku uderzenia rakiety w terytorium Polski

2022-11-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na razie nie jest publicznie wiadomo, czy rakieta, która wczoraj spadła na terenie powiatu hrubieszowskiego zabijając dwie osoby została celowo wymierzona w terytorium Polski przez Rosję, uderzenie było wynikiem braku celności rosyjskiej rakiety wystrzelonej w terytorium Ukrainy w ramach wczorajszego zmasowanego ataku, czy też powodem tragedii był upadek ukraińskiej rakiety wystrzelonej w rosyjski pocisk. Wypada czekać na oficjalną informację ze strony polskiego rządu.

Rynek przestraszył się eskalacji konfliktu

Rynek przestraszył się eskalacji konfliktu

2022-11-16 Poranny komentarz walutowy XTB
O ile w ostatnich dniach inwestorzy skupiali się głównie na tym, jak będzie się kształtowała przyszła polityka Fedu, a wojna na Ukrainie zeszła na drugi plan, tak wczoraj wieczorem ponownie obserwowaliśmy silną reakcję rynkową na odniesienia dotyczące wybuchu na terytorium Polski, tuż przy ukraińskiej granicy. Jak wynika z doniesień agencji AP, wczoraj doszło do uderzenia dwóch rakiet w miejscowości Przewodów, w wyniku czego zginęły dwie osoby.
Wyrocznia z Omaha inwestuje w półprzewodniki

Wyrocznia z Omaha inwestuje w półprzewodniki

2022-11-15 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panuje optymizm.WIG20 zyskuje ponad 1,40%, z czego liderami wzrostów są Asseco PL oraz Pepco. Głównym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest branża półprzewodników, a dokładnie ich wiodący światowy producent z siedzibą na Tajwanie. Wehikuł inwestycyjny prowadzony przez Warrena Buffetta i Charliego Mungera, Berkshire Hathaway ujawnił się z pakietem 60 milionów akcji największego na świecie, tajskiego producenta półprzewodników, Taiwan Semiconductors.
Dolar dalej slaby?

Dolar dalej slaby?

2022-11-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po poniedziałkowym odreagowaniu słabości dolara z końca ubiegłego tygodnia, wtorek przynosi powrót jego przeceny. Pozytywne nastroje widać na europejskich giełdach, chociaż wczoraj Wall Street zakończyła handel lekkimi spadkami. Nie przeszkodziły w tym też nieco gorsze odczyty makro z Chin za październik dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach, co wytłumaczono problemami z COVID.
Powrót pesymizmu na rynek ropy naftowej

Powrót pesymizmu na rynek ropy naftowej

2022-11-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po nerwowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej pozostały rozchwiane. Obecny tydzień rozpoczął się na tym rynku od spadku – w poniedziałek wyniósł on około 3% w przypadku obu głównych gatunków tego surowca (WTI oraz Brent). Tym samym, po ubiegłotygodniowym przebłysku optymizmu nie ma już śladu. Jeszcze kilka dni temu notowania ropy naftowej rosły na fali słabszego dolara oraz informacji o luzowaniu restrykcji pandemicznych w Chinach.
Dolar pod presją we wtorkowy poranek

Dolar pod presją we wtorkowy poranek

2022-11-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przyniosła nieznaczne osłabienie dolara, a dziś o poranku tendencja spadkowa na USD utrzymuje się. Amerykańska waluta radzi sobie bardzo słabo na początku sesji europejskiej, co może mieć związek z oczekiwaną publikacją danych o inflacji PPI za październik ze Stanów Zjednoczonych. Wskaźniki poznamy o godzinie 14:30 i oczekuje się spowolnienia w przypadku odczytu głównego (8,3% vs 8,5% r/r), a także utrzymania dynamiki w przypadku odczytu bazowego (7,2% r/r).
Spokojny poniedziałek na rynkach

Spokojny poniedziałek na rynkach

2022-11-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po dynamicznym czwartku i piątku, poniedziałkową sesję można zaliczyć do tych mniej interesujących. Indeksy za oceanem korygowały ostatnie silne wzrosty, Europa zyskiwała ale w sposób umiarkowany. Dolar nieznacznie zyskał a rentowności amerykańskiego długu osiągnęły wyższy poziom. Z ważnych wydarzeń należy uznać spotkanie przedstawicieli USA i Chin. Wczoraj odbyło się spotkanie prezydenta USA oraz przywódcy Chin Xi Jinpinga. Biden powiedział na konferencji prasowej, że "nie szuka konfliktu" i chce odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją USA-Chiny.
Chersońska radość rozlewa się na GPW

Chersońska radość rozlewa się na GPW

2022-11-14 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 panuje euforia, którą tym razem “zaimportowaliśmy” z frontu wojny ukraińsko-rosyjskiej. W piątek wojsku ukraińskiemu udało się wyzwolić Chersoń, co spotkało się z euforią inwestorów w dniu dzisiejszym. Indeks WIG Ukraina zyskał dzisiaj 11,29%, z czego spółki jak Kernel, Astarta i Milkiland zyskały dzisiaj odpowiednio 17,85%, 18,09% i 19,51%. Optymizm udzielił się inwestorom nie tylko w odniesieniu do spółek z indeksu WIG Ukraina, ...
Stabilizacja dolara po spektakularnej przecenie

Stabilizacja dolara po spektakularnej przecenie

2022-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Gwałtowna przecena amerykańskiego dolara pod koniec poprzedniego tygodnia dzisiaj już nie jest kontynuowana. Notowania FUSD w poniedziałek rano ustabilizowały się w okolicach 106,70-106,80 pkt.
Wyhamowanie zniżek wartości dolara odbija się również na wycenie kursu EUR/USD – jego notowania w poprzednim tygodniu wyrwały się z okolic poniżej psychologicznej bariery 1,00, a w piątek z impetem przebiły poziom 1,03. Dzisiaj wartość tej pary walutowej utrzymuje się blisko ubiegłotygodniowego zamknięcia, jednak już nie wspina się wyżej.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżki cen tego surowca, co wynikało w dużym stopniu ze sprzyjającej sytuacji na rynkach walutowych. Osłabiający się dynamicznie dolar otworzył bowiem cenom wielu surowców i towarów drogę do wzrostów cen. W piątek cena ropy WTI dotarła do okolic 90 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent do poziomu niemal 97 USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy delikatnie osuwają się w dół, jednak zniżka póki co jest symboliczna.
Dolar najtańszy od sierpnia

Dolar najtańszy od sierpnia

2022-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Na globalnych rynkach dominuje optymizm. Został on znacząco wzmocniony po opublikowanych w czwartek danych o inflacji z USA. Kurs EURUSD przekroczył poziom 1,03, a to sprzyja złotemu. Dolar jest najtańszy od sierpnia. Inflacja w USA w październiku spadła do 7,7% i choć historycznie nadal jest to wysoki poziom, niższa od oczekiwań inflacja wywołała gwałtowną euforię na rynkach, na których już wcześniej było sporo optymizmu. Co prawda na listopadowym posiedzeniu prezes Fed był bardzo jastrzębi, jednak rynki liczą (po raz kolejny), że tym razem bank centralny wreszcie zmieni zdanie.
Inflacyjna odsiecz na GPW

Inflacyjna odsiecz na GPW

2022-11-10 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 panuje euforia, którą “zaimportowaliśmy” zza oceanu wraz z odczytem inflacji CPI w USA, który okazał się być lepszy (niższy), niż oczekiwano. To może dać FEDowi argumenty do zmniejszenia dynamiki lub szybszego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, co z kolei stanowiłoby silny czynnik wspierający dla rynku kapitałowego. WIG20 kończy sesję ze wzrostem w wysokości niemal 3%, z czego liderami są Allegro z wynikiem równym 6,80% na plusie oraz LPP, której akcje zyskały dzisiaj na wartości 4,56%.
Pierwsze giełdowe ofiary wyborów w USA

Pierwsze giełdowe ofiary wyborów w USA

2022-11-10 Komentarz giełdowy XTB
Kompromis to taka sytuacja, w której obie strony są niezadowolone: Dwa dni po wyborach połówkowych w USA amerykanie nadal nie są w 100% pewni, kto będzie rządził w Kongresie. Pierwsze wyniki wskazują na utrzymanie status quo w Senacie, czyli kontroli Demokratów. W przypadku Izby Reprezentantów historia ponownie lubi się powtarzać, tj. co do zasady, jeśli Kongres był we władaniu partii, z której wywodził się ówczesny prezydent, podczas wyborów połówkowych władzę przejmowała opozycja.
Kolejny zaskakujący ruch ze strony RPP

Kolejny zaskakujący ruch ze strony RPP

2022-11-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeśli chodzi o nasz krajowy rynek, wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Na ogłoszenie komunikatu musieliśmy trochę poczekać, ponieważ wczorajsza decyzja została opublikowana dopiero o godzinie 18:25 i była to najpóźniej ogłoszona decyzja w historii. Utrzymanie poziomu stóp procentowych (stopa referencyjna 6,75%) było zaskakujące, biorąc pod uwagę długość posiedzenia.
Kiedy inflacja w USA spadnie?

Kiedy inflacja w USA spadnie?

2022-11-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się być trwała. Jeszcze kilka miesięcy temu Fed twierdził, że to zjawisko tymczasowe. Roczna stopa zmian wskaźnika cen konsumpcyjnych osiągnęła w czerwcu szczyt na poziomie 9,1 proc., a do września spadła tylko nieznacznie do 8,2 proc.. Z kolei stopa bazowa jeszcze nie obniżyła się a wręcz wzrosła ostatnio do nowego rocznego poziomu 6,6 proc. Dzisiejsza publikacja zaplanowana jest na godzinę 14:30.
Obraz inflacji w ciągu roku uległ znacznemu pogorszeniu. Fed to widzi.
Stopy bez zmian

Stopy bez zmian

2022-11-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę odbicia po wczorajszych spadkach eurodolara. RPP nie zaskoczyła, na poziomie decyzji, a PLN wszedł w lokalny impuls deprecjacyjny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6997 PLN za dolara amerykańskiego, 4,7133 PLN względem euro, 4,7788 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,3542 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,662% w przypadku obligacji 10-letnich.
Krach kryptowalut osłabia sentyment na Wall Street

Krach kryptowalut osłabia sentyment na Wall Street

2022-11-09 Komentarz giełdowy XTB
Euforyczny rajd indeksów za oceanem łapie zadyszkę w oczekiwaniu na wyniki wyborów midterms i jutrzejszy odczyt inflacji CPI w USA. Pierwsze wyniki śródokresowych wyborów w USA wskazują na bardzo zacięty wyścig między Republikanami a Demokratami. O ile Izba Reprezentantów niemal na pewno zostanie przejęta przez Republikanów, do ostatniej chwili prawdopodobnie nie będą jasne ostateczne wyniki wyborów do amerykańskiego Senatu, gdzie coraz bardziej prawdopodobna wydaje się dogrywka w grudniu.
Czy RPP podniesie stopy?

Czy RPP podniesie stopy?

2022-11-09 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu wspominaliśmy, że złoty jakby wygrał ostatnio bilet na loterii. Pomimo niekorzystnych czynników wewnętrznych znacznie umocnił się wobec walut zagranicznych. Dziś krajowi inwestorzy czekają na decyzję RPP. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 6,75%. Dużo w relacji do tego, ile wynosiła przez ostatnich kilka lat (przez długi czas 1,5%, potem nawet 0,1%), ale niedużo w relacji do inflacji (17,9%). I to jest właśnie dylemat, przed którym stoi Rada.
RPP w kalendarzu, rynek czeka na wyniki wyborów w USA

RPP w kalendarzu, rynek czeka na wyniki wyborów w USA

2022-11-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara oraz lekkie próby korekty na PLN po długim trendzie aprecjacyjnym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6882 PLN za euro, 4,6595 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7154 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3710 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,775% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły lekkie zawirowania i zmiany nastrojów. Przede wszystkim warto wspomnieć o krachu na rynku kryptowalut, spowodowanym problemami giełdy FTX.