Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2022-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od konsolidacji. Cena ropy naftowej gatunku WTI oscyluje w okolicach 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 82 USD za uncję. W obu przypadkach, są to ceny zbliżone do poziomów z końcówki poprzedniego tygodnia. Na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, wywołany mniejszym strachem o wpływ Omikrona na popyt na paliwa.
Szklanka do połowy pusta

Szklanka do połowy pusta

2022-01-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Dane z rynku pracy USA osłabiły dolara. Nie spowodowały jednak, że główna para walutowa opuściła przedział wahań, w którym znajduje się już od ponad 2 miesięcy. Z kolei rentowność amerykańskich obligacji wzrosła. Widać, że rynek FX i długu w odmienny sposób interpretują dane NFP. Zatrudnienie w USA wzrosło w grudniu o 199 tys. osób. Tak wynika z oficjalnych danych. Wzrost uplasował się poniżej oczekiwań, które były zawieszone wysoko na poziomie 450 tys.

Dolar testuje 4 złote

Dolar testuje 4 złote

2022-01-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwszy tydzień roku był na rynkach naprawdę ciekawy. W centrum zainteresowania inwestorów zdecydowanie jest polityka pieniężna – globalnie Fed, lokalnie NBP. Te dwie siły będą też mieć kluczowe znaczenie dla złotego. Początek roku przyniósł dalszy wzrost oczekiwań na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed. Nie przeszkodził w tym nawet pozornie słaby grudniowy raport z amerykańskiego rynku pracy.
Czy Wall Street widzi presję z rynku pracy?

Czy Wall Street widzi presję z rynku pracy?

2022-01-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy jedynie pozornie pokazuje słabe oblicze. Oczywiście odczyt poniżej 200 tysięcy nie jest tym, co chcieliby zobaczyć inwestorzy oraz polityczni decydenci. Z drugiej jednak strony szczegóły pokazują, że rynek pracy jest bardzo napięty i wciąż generuje silną presję na wzrost inflacji, co niekoniecznie jest pozytywnie postrzegane przez inwestorów akcyjnych. Oczekiwania rynku były dosyć wysokie. Wskazywano, że w grudniu amerykańska gospodarka wygenerowała 400 tys. nowych pracowników.
Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy

Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy

2022-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się obecnie na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zwyżką – co byłoby już trzecim z rzędu tygodniowym wzrostem cen tego surowca. Cena ropy naftowej WTI dzisiaj sięgnęła już poziomu 80 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent przekraczają już poziom 82,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach są to najwyższe poziomy cenowe od listopada ub.r.
Bitcoin a sprawa kazachska

Bitcoin a sprawa kazachska

2022-01-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Azjatyckie i europejskie rynki akcji powieliły w czwartek negatywną reakcję Wall Street na opublikowaną treść protokołu z ostatniego protokołu FOMC zapowiadającego wcześniejszy termin rozpoczęcia przez Rezerwę Federalną zaostrzania polityki pieniężnej. Masowe protesty w Kazachstanie wywołały niepokój na rynkach uranu oraz … bitcoina. Co lekko zaskakujące nastroje krajowych inwestorów indywidualnych wzrosły na najwyższego poziomu od czwartku. Dziś comiesięczny raport o sytuacji na rynku pracy w USA.
Wyższe stopy zaczynają pomagać

Wyższe stopy zaczynają pomagać

2022-01-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek roku przynosi kontynuację jastrzębiego zwrotu Fed. Prawdę powiedziawszy nadal trochę nie dowierzam w to, co komunikuje amerykański bank centralny. W teorii powinno to prowadzić do umocnienia dolara i kłopotów złotego, ale tak się nie dzieje. Dlaczego? Wydaje się, że powoli zaczyna działać efekt podwyżek stóp procentowych. Fakt, nadal realne stopy są drastycznie nisko. Jeśli konsensus rynkowy potwierdzi się, inflacja nadal przewyższać będzie stopę referencyjną o 6 punktów procentowych, czyli więcej niż w strefie euro, gdzie efektywna stopa EBC (czyli depozytowa) jest ujemna.
Świetne nastroje na europejskim rynku akcji

Świetne nastroje na europejskim rynku akcji

2022-01-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek Nowego Roku przebiega w bardzo optymistycznych nastrojach. Francuski indeks CAC40 znalazł się na najwyższych poziomach w historii, a do ustanowienia nowych rekordów niewiele brakuje także niemieckiemu indeksowi DAX. Bardzo dobrze radzi sobie także FTSE100, któremu co prawda jeszcze trochę brakuje do szczytów z 2018 roku, niemniej także utrzymuje się on w tendencji wzrostowej. Patrząc jedynie na dzisiejszą sesję, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zyskują, i to mimo iż wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się mieszanie, a indeksy azjatyckie w większości traciły.
FED gotowy, czy niegotowy?

FED gotowy, czy niegotowy?

2022-01-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsze wieczorne zapiski z posiedzenia FED będą ważnym elementem budującym rynkową układankę na najbliższe miesiące. Kilka tygodni temu Jerome Powell zaskoczył rynki bardziej "jastrzębimi" akcentami dając do zrozumienia, że podwyższonej inflacji nie można traktować tylko jako przejściowej i FED musi zająć się tym problemem. To co było najłatwiej zrobić, to przyspieszyć tapering i tak też się stało - zgodnie z sygnałami płynącymi z FED, decyzja o tym, aby redukować tempo QE o 30 mld USD miesięcznie została podjęta na grudniowym posiedzeniu.
Kredytobiorcy zapłacą więcej

Kredytobiorcy zapłacą więcej

2022-01-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej niczym nie zaskoczyła. Decyzja o wzroście głównej stopy procentowej o 50 bps. do poziomu 2,25 proc. była zgodna z medianą oczekiwań. Złoty zyskał na wartości, choć skala aprecjacji była ograniczana. EUR/PLN znalazł się poniżej 4,57. Decyzja, która wczoraj zapadła była szeroko oczekiwana. Nie obserwowaliśmy jednak na złotym sprzedaży faktów, co było pewnego rodzaju ryzykiem.
OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy

2022-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na solidnym plusie. W dużym stopniu, odpowiadały za to dwa główne czynniki – działania OPEC+ oraz informacje na temat dużego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. OPEC+ podczas wczorajszego spotkania nie zaskoczył i zadecydował o podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu łącznie o 400 tys. baryłek. Ten ruch był oczekiwany i wpisuje się on w długoterminową strategię OPEC+, zakładającą stopniowe zwyżki produkcji tego surowca.
Czy Fed będzie ograniczać bilans?

Czy Fed będzie ograniczać bilans?

2022-01-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja RPP nie zaskoczyła inwestorów, ale to nie koniec emocji na polskim rynku – dziś konferencja prezesa NBP, która dla złotego może mieć większe znaczenie. Globalnie natomiast uwaga skoncentrowana jest na Fed. Podniesienie stóp o 50 punktów bazowych po takim samym ruchu w grudniu nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby Rada podjęła taką decyzję na posiedzeniu oryginalnie zaplanowanym na 12 grudnia.
RPP pozostaje w cyklu zacieśniania

RPP pozostaje w cyklu zacieśniania

2022-01-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara oraz podtrzymanie mocniejszego PLN wobec euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5645 PLN za euro, 4,0403 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4098 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4646 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,877% w przypadku obligacji 10-letnich.
IHU, czyli deja vu?

IHU, czyli deja vu?

2022-01-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj rano w depeszach agencyjnych można znaleźć informacje o nowym wariancie koronawirusa wykrytym we francuskiej Marsylii. Parametry IHU zdają się wskazywać na jego większą zaraźliwość i odporność na szczepionki, chociaż brakuje doniesień o innych ogniskach tego wariantu. Czy to coś przypomina? Pierwsze informacje na temat Omikronu pojawiły się 25 listopada, ale rynki podchwyciły je dopiero 26 listopada, gdyż nałożyły sie one na obchody Święta Dziękczynienia w USA, czyli moment, kiedy inwestorzy na globalnych rynkach są bez amerykańskiego kompasu i za bardzo nie wiedzą, co mają robić.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2022-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia (i nowego roku) na rynku ropy naftowej póki co jest względnie spokojny. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w pobliżu 76 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba obecnie zapłacić około 79 USD. Wahania cen obu gatunków ropy są póki co niewielkie, a rynek wyczekuje na kolejne istotne impulsy. Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej znajduje się rozszerzony kartel OPEC+, który – jak co miesiąc – spotka się w celu podjęcia decyzji na temat kształtu porozumienia naftowego w lutym.
RPP w akcji

RPP w akcji

2022-01-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś poznamy decyzje RPP. Posiedzenie zostało przesunięte z 12 stycznia na 4. Konsensus Bloomberga zakłada zmianę o 50 bps. Jeśli taki ruch zobaczymy, wówczas stopa referencyjna będzie na poziomie 2,25 proc. Złoty ma szansę na dalszą aprecjację. Z wypowiedzi członków RPP wynika, że dzisiejszy ruch na stopach będzie taki sam jak grudniowy, czyli o 50 bps. Tak samo wynika z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg. W pewnym stopniu presję na dalsze działanie RPP wywierają decyzje innych banków centralnych Europy Środkowo – Wschodniej.
Dolar zyskuje na wyższych rentownościach

Dolar zyskuje na wyższych rentownościach

2022-01-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Wzmagają się oczekiwania na podwyżki stóp. W Polsce żyjemy dzisiejszą decyzją RPP, ale globalnie w centrum uwagi jest Fed. Dolar zyskuje na wzroście tych oczekiwań, ale szerokim rynkom to nie zaszkodziło. Publikowane wczoraj dane makroekonomiczne nie zaskoczyły. Finalne indeksy aktywności w przemyśle pokazały ogólnie solidną koniunkturę odzwierciedlającą wysoką produkcję i zamówienia, ale jednocześnie te same problemy co do tej pory – problemy z częściami, kosztami i nowymi pracownikami.
RPP w centrum uwagi

RPP w centrum uwagi

2022-01-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie spadków eurodolara oraz relatywnie stabilnego PLN przed decyzją RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5741 PLN za euro, 4,0480 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4072 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4482 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,721% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie bez wątpienia decyzja RPP.
Dobre nastroje na pierwszej sesji w Nowym Roku

Dobre nastroje na pierwszej sesji w Nowym Roku

2022-01-03 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja przynosi dobre nastroje na rynku akcji. Co prawda indeksy giełdowe z Azji rozpoczęły tydzień mieszanie, niemniej tuż po rozpoczęciu handlu w Europie, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu ruszyły w górę. Czyżbyśmy mieli do czynienia z tak zwanym efektem stycznia? Jak mówi teoria, początek roku z reguły przynosi hossę na rynku akcji, co ma związek z zakupami aktywów przez inwestorów instytucjach, którzy uzupełniają swoje portfele.
Dolar nadal słaby?

Dolar nadal słaby?

2022-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Okres przedświąteczny, miedzy-świąteczny i poświąteczny jest specyficzny i większość analityków po prostu wtedy bierze sobie wolne, gdyż przypadkowość ruchów na rynku jest duża. Końcówka 2021 nie była jednak nazbyt dużym zaskoczeniem - dolar był słaby, gdyż nadal widoczny był popyt na ryzykowne aktywa mimo szalejącego Omikronu. Inwestorzy uznali, że FED zacznie "znów" kręcić z podwyżkami stóp procentowych (odsuwając je w czasie przez gospodarczą niepewność), co może podtrzymać sentyment na globalnych rynkach.