Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Lekkie podbicie dolara

Lekkie podbicie dolara

2023-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj wieczorem przez FED tak zwane dane SLOOS bazujące na ankietach zebranych przez FED od banków komercyjnych, a zawarte w półrocznym raporcie na temat stabilności finansowej wskazały na spadek akcji kredytowej i zacieśnienie warunków kredytowania w wyniku ostatniego zamieszania wokół banków w marcu (blisko 46 proc. instytucji zdecydowało się na taki ruch).
Kurs EUR/PLN próbuje przełamać w dół swe minimum sprzed roku

Kurs EUR/PLN próbuje przełamać w dół swe minimum sprzed roku

2023-05-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynkach akcji Azji i Oceanii dziś rano dzisiejszy dzień rozpoczął się z przewagą spadków głównych indeksów. Jednym z wyjątków był jednak japoński Nikkei 225, który zyskał dziś 1,01 proc. zamykając się najwyżej od stycznia 2022. Lekko spadały ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy (S&P 500 -0,17 proc. ok. godz. 10:05). Komentatorzy zwracali uwagę na negatywny wpływ na rynki akcji dzisiejszej informacji z Chin o niespodziewanym spadku rocznej dynamiki importu do tego kraju do -7,9 proc. w kwietniu.

RPP nie da impulsu

RPP nie da impulsu

2023-05-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Komunikat poznamy jutro po południu, a dzień później odbędzie się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego. Szanse na jakiekolwiek sygnały zmiany w dotychczasowym nastawieniu są niewielkie. Biorąc pod uwagę to w którym momencie cyklu znajduje się ECB (czerwcowa podwyżka stóp nie będzie ostatnią), zbyt wczesne sygnalizowanie potencjalnej obniżki przez RPP raczej zaszkodziłoby złotemu.
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Złoty oazą spokoju?

Złoty oazą spokoju?

2023-05-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Biorąc pod uwagę ostatnią zmienność na globalnych rynkach, to złoty pozostaje wręcz oazą spokoju. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które w piątek po południu, nieco umocniły dolara, nie zaszkodziły złotemu. Rynek nie zakłada, aby miały one zmienić jego zapatrywania na przyszłą politykę FED - pierwsze obniżki stóp są spodziewane od września.
Inflacja kluczowa dla rynku walut

Inflacja kluczowa dla rynku walut

2023-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień, choć świąteczny w Polsce, globalnie był bardzo intensywny. Fed i EBC podniosły stopy procentowe, a w USA opublikowano bardzo mocne dane z rynku pracy. W tym tygodniu wszystkie oczy zwrócone będą na publikację danych o inflacji. Fed podniósł stopy procentowe powyżej 5% i choć nie wybrzmiało to oficjalnie, między wierszami zakomunikowano zakończenie procesu podwyżek.
Rynek pracy podsumuje burzliwy tydzień

Rynek pracy podsumuje burzliwy tydzień

2023-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach światowych stoi pod znakiem raportu NFP, który pokaże jaką dynamikę w chwili obecnej wykazuje amerykański rynek pracy. W tej materii panuje jednak spora niepewność, ponieważ dotychczasowa narracja recesyjna, poparta utrzymującym się trendem spowalniającego rynku pracownika, została dosyć gwałtownie załamana przez środowy odczyt ADP, który pobił konsensus analityczny niemal dwukrotnie.
Dane NFP będą kluczowe dla dolara?

Dane NFP będą kluczowe dla dolara?

2023-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Emocje wokół regionalnych banków w USA znów rosną, chociaż nerwowość w sektorze nie przekłada się na nadmierne obawy w pozostałych i indeksy na Wall Street nie zaliczyły wczoraj spektakularnej przeceny. Inwestorzy zdają się wierzyć w schemat zakładający, że instytucje, które znalazły się pod presją, dostaną stosowne wsparcie. To wszystko nie przekłada się na wyraźniejsze umocnienie dolara względem pozostałych walut - amerykańska waluta wręcz traci dzisiaj na szerokim rynku.
Historyczny rekord ceny złota, srebro najdroższe od roku

Historyczny rekord ceny złota, srebro najdroższe od roku

2023-05-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Złoto odpoczywało dziś rano po wspięciu się wczoraj do najwyższego poziomu w historii (-0,07 proc. ok. godz. 9:15). Cena tego metalu szlachetnego osiągnęła wczoraj poziom 2085,4 USD minimalnie przekraczając poziomu swoich szczytów z sierpnia 2020 (2078 USD) i marca 2020 (2078,8 USD). Później te zyski zostały nieco zredukowane i utrzymywała się niepewność, czy ten poziom oporu zostanie przełamany. Natomiast swe nowe roczne maksimum osiągnęła dziś rano cena srebra na COMEX-ie (+0,4 proc.).
Recesja – co to jest? Czy można jej przeciwdziałać?

Recesja – co to jest? Czy można jej przeciwdziałać?

2023-05-04 Poradnik inwestora
Spadek PKB, niższa produkcja oraz konsumpcja – to niewątpliwie oznaki recesji gospodarczej. Zjawisko to może trwać przez kilka miesięcy lub kwartałów. Jest skutkiem ubocznym m.in. niewłaściwej polityki monetarnej czy wojny. Co to jest recesja gospodarcza? Jakie są jej rodzaje? Jakie konsekwencje ze sobą niesie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o recesji i jak się na nią przygotować.
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
Koniec podwyżek w USA

Koniec podwyżek w USA

2023-05-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki wreszcie się doczekały – Fed prawdopodobnie zakończył proces podnoszenia stóp procentowych. Nie należy jednak przesadnie koncentrować się na tym fakcie, aby nie stracić szerszego kontekstu – łącznie stopy procentowe zostały podniesione o 5 punktów procentowych! Dziś stopy z kolei podnosić będzie EBC. Decyzja Fed nie przyniosła wiele emocji. Zmiany w polityce są tak dobrze komunikowane od dłuższego czasu, że była to raczej formalność.
Wczoraj FED, dziś ECB

Wczoraj FED, dziś ECB

2023-05-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszych emocjach związanych z posiedzeniem FOMC (Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku) w USA dziś o godz. 14:15 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwana jest podwyżka stopy refinansowej o 0,25 pkt. proc. do poziomu 3,75 proc. Zgodnie z oczekiwaniami dziś rano o ćwierć punktu procentowego do poziomu 3,25 proc. swą główną stopę procentową podniósł bank centralny Norwegii.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

Wzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ

2023-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze silne wzrosty głównych indeksów rynku akcji w USA, które nastąpiły po publikacji danych na temat dynamiki PKB i deflatora PCE w I kw. br. przełożyły się dziś na zwyżki na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 225 przełamał poziom oporu wyznaczany przez lokalny szczyt indeksu z marca br., który w ostatnich dniach powstrzymywał kontynuację rozpoczętej na początku roku zwyżki. Po wzroście o 1,4 proc. indeks osiągnął najwyższy poziom od sierpnia ub.r., co być może otwiera drogę do dalszej zwyżki.
Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy

2023-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych spadkach w pierwszej połowie tygodnia, na rynku ropy naftowej zrobiło się spokojniej. Zniżka cen tego surowca wyhamowała, a nawet pojawiły się delikatne wzrosty. Ich zakres jest jednak niewielki – ogólnie, na rynku ropy naftowej nastroje są bowiem raczej pesymistyczne. Wynika to z obaw związanych z popytem na ten surowiec, głównie w Chinach i USA, czyli lokomotywach globalnej gospodarki.
Chwila oddechu...

Chwila oddechu...

2023-04-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku, co można wiązać z poprawą nastrojów w Azji po tym, jak po zamknięciu sesji na Wall Street spółka Meta zaskoczyła lepszymi wynikami finansowymi, co poprawiło nastroje wokół spółek technologicznych i nieco przykryło obawy związane z sektorem bankowym. Wątek First Republic Bank nie został jednak zamknięty i bankowa saga w USA może dalej eskalować po tym, jak wczoraj pojawiły się doniesienia, że decydenci raczej nie są chętni ratować tą instytucję za państwowe pieniądze.
Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

Kurs euro do dolara walczy o utrzymanie powyżej 1,10 USD

2023-04-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Od kilku dni obserwujemy walkę kursu EURUSD o utrzymanie się powyżej 1,10 USD. W poniedziałek notowania zakończyły sesję na lokalnych maksimach, wyraźnie powyżej wspomnianego okrągłego poziomu, jednak wtorek przyniósł wymazanie całego wzrostu z poprzedniego dnia. Z kolei w środę, ponownie mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony kupujących i zanegowanie wtorkowego spadku, tym samym kurs głównej pary walutowej ponownie ustanowił nowe tegoroczne maksima i potwierdził, że znajduje się w trendzie wzrostowym.
Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy

Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy

2023-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą dwie sesje dynamicznych przecen. Cena tego surowca wczoraj zniżkowała o ponad 3%, schodząc na najniższe poziomy od prawie miesiąca. Dzisiaj spadki wyhamowały, ale o słabości byków na rynku ropy świadczy fakt, że notowania nie odbijają istotnie w górę. W środę nieoczekiwanie retorykę na rynku ropy naftowej zdominowały rozczarowujące dane dotyczące nowych zamówień w amerykańskim przemyśle, które rozbudziły obawy dotyczące kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz, w związku z tym, popytu na ropę naftową.
A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

A kontrakty na pszenicę tanieją, tanieją, tanieją…

2023-04-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słabość amerykańskiego rynku akcji z ostatnich dni, a szczególnie kolejne poważne kłopoty First Republic Bank, który w I kw. utracić 40 proc. depozytów (100 mld USD), nieco zredukowały szacowane przez rynek prawdopodobieństwo przyszłotygodniowej podwyżki stóp procentowych FED. Oczywiście szanse, że FOMC w środę ogłosi kolejny wzrost wysokości oprocentowania funduszy federalnych o 0,25 pkt. proc. nadal szacowano jako bardzo duże (81,4 proc.), ale ten szacunek spadł z 90,2 proc. jeszcze w poniedziałek.