Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dywergencja w politykach monetarnych argumentem silniejszego złotego

Dywergencja w politykach monetarnych argumentem silniejszego złotego

2024-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Zmienność na rynku walutowym podczas wczorajszej decyzji EBC i późniejszej konferencji prasowej była ograniczona. Euro lekko zyskało ale zmienność na głównej parze walutowej pozostała ograniczona. Działo się tak dlatego, że bank podjął decyzję szeroko oczekiwaną. Rynek zdążył już wcześniej wycenić wczorajszy ruch. Oprócz lekkich zmian w prognozach, nie otrzymaliśmy nic szczególnego, co mogłoby zmienić postrzeganie przyszłych działań europejskiej instytucji. Więcej zmian nastąpiło na parach złotowych.
Rozczarowanie po obu stronach Atlantyku

Rozczarowanie po obu stronach Atlantyku

2024-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Głównym tematem ostatnich tygodni stało się spowolnienie gospodarki Stanów Zjednoczonych i choć ta wysyła dość mieszane sygnały, możemy powiedzieć, że tym razem dane za maj wypadają jednak dość spójnie; konsumenci powoli słabną i rynek pracy wreszcie wyhamowuje. Tydzień przyniósł słabsze odczyty JOLTS, które wskazały najniższą od 2021 roku liczbę wolnych miejsc pracy w Stanach i nieco niższy, od prognoz raport ADP. Wczoraj do tych danych dołożyły się wyższe wnioski o zasiłek i rewizja kosztów pracy, gdzie ostatni odczyt wskazał 4% wobec 4,9% prognoz i oczekiwań na poziomie 4,7%.

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.
RPP utrzymuje stopy, EBC najprawdopodobniej obniży je

RPP utrzymuje stopy, EBC najprawdopodobniej obniży je

2024-06-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeksy SP500 oraz Nasdaq Composite urosły wczoraj odpowiednio o 1,2 oraz 2 proc. i zamknęły dzień na rekordowych poziomach. Dow Jones zyskał kosmetyczne 0,3 proc. ale w tym wypadku zabrakło wyznaczenia nowego szczytu. Wczorajsze dane ADP za maj wykazały najwolniejsze tempo wzrostu zatrudnienia od początku roku. Nastąpiło to po słabszej niż oczekiwano liczbie nowych miejsc pracy w USA we wtorek.
Czekając na ECB

Czekając na ECB

2024-06-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Komunikat po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego poznamy o godz. 14:15. Oczekuje się, że decydenci obniżą stopy procentowe o 25 punktów baz. do 3,75 proc. - będzie to pierwszy taki ruch od 2019 r. Rynki dyskontują taki ruch już od dłuższego czasu i bardziej istotne staje się to, na ile posunięcie ECB rzeczywiście będzie początkiem cyklu wyraźniejszego poluzowania polityki.
Obniżka wciąż możliwa w IV kwartale

Obniżka wciąż możliwa w IV kwartale

2024-06-06 Poranny komentarz walutowy XTB
RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian, choć jednocześnie doszło do kosmetycznych zmian w komunikacie, które sugerują, że furtka do obniżek w tym roku wciąż pozostaje otwarta. Dylematu co do obniżek nie powinien mieć dzisiaj Europejski Bank Centralny, który pierwszy raz od 2019 roku zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Czy będzie szansa na więcej ruchów i słabość euro? Decyzja o stopach procentowych w Polsce nie przyniosła zaskoczenia.
Czekamy na dane z USA i decyzję Banku Kanady

Czekamy na dane z USA i decyzję Banku Kanady

2024-06-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj na rynek napłyną ważne dane - pierwsze to szacunkowe wyliczenia ADP dotyczące nowych etatów w sektorze prywatnym w maju, drugie to odczyty ISM dla sektora usług za ten sam okres. Publikacje poznamy odpowiednio o godz. 14:15 i 16:00. Dane ADP mimo, że nieraz rozmijają się ze stanem faktycznym (tym co raportuje Departament Pracy USA), to jednak są uważnie śledzone przez rynki. Prognoza na dzisiaj to 175 tys.
Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

2024-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu sesjach dynamicznych spadków cen ropy naftowej, ceny tego surowca dzisiaj się stabilizują. Na rynku ropy przeważają jednak negatywne nastroje, a korekta cen tego surowca ma niewielki zakres w porównaniu do wcześniejszych spadków. Przyczyną presji spadkowej na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach była przede wszystkim decyzja OPEC+ dotycząca przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej, ale jednoczesnego powolnego wycofywania się z dobrowolnych dodatkowych cięć wydobycia.
ISM dla usług USA oraz ADP mogą wnieść więcej zmienności na rynku

ISM dla usług USA oraz ADP mogą wnieść więcej zmienności na rynku

2024-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street wtorkową sesję zakończyła na umiarkowanych plusach. Dolar w pierwszej części dnia zyskiwał na wartości a w drugiej zaczął tracić, co było spowodowane gorszymy wynikami ankiety JOLTS. Otrzymaliśmy wczoraj kolejny sygnał schładzania się amerykańskiego rynku pracy. Rentowności 2-letnich obligacji USA obniżyły się do 4,76 i kontynuowały spadki rozpoczęte pod koniec maja. Dziś w centrum uwagi znajdzie się raport ADP, ISM dla usług Stanów Zjednoczonych.
Pogorszenie sentymentu?

Pogorszenie sentymentu?

2024-05-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj po południu majowe dane Conference Board dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów wypadły nieoczekiwanie dobrze - wskaźnik wrócił ponad poziom 100 pkt. - dokładnie wyniósł 102 pkt. wobec 97,5 pkt. po korekcie w kwietniu. Dobre dane, to jednak "złe dane", gdyż wpisują się w narrację członków FED zwracających uwagę, że brakuje przekonywujących przesłanek do spadku inflacji w stronę celu w spodziewanym okresie czasu.
Polski złoty pod presją danych CPI oraz “jastrzębiego” FED’u

Polski złoty pod presją danych CPI oraz “jastrzębiego” FED’u

2024-05-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Utrzymująca się „jastrzębia” narracja bankierów FED zmienia rozkład sił na rynkach walutowych. Rentowności amerykańskich 10-latków powracają powyżej bariery 4,5%, strefy niewidzianej od początku maja. Dynamika wzrostów na giełdach nieco osłabła i teraz rynek czeka, jaki obraz gospodarki przedstawią dane PCE z USA. W Polsce uwaga zwraca się dzisiaj w kierunku niższego od oczekiwań odczytu inflacji za maj. Początek tygodnia był relatywnie spokojny, jeśli chodzi o publikacje danych makro, dlatego też uwaga inwestorów po raz kolejny zwraca się w kierunku komentarzy bankierów centralnych.
Europa na plusie pod nieobecność Amerykanów

Europa na plusie pod nieobecność Amerykanów

2024-05-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj Amerykanie oraz Brytyjczycy świętowali. Europejskie parkiety zakończyły dzień na plusie. Dax oraz CAC40 urosły o ponad 0,4 proc. Dolar lekko tracił na wartości a główna para walutowa podąża dziś o poranku w kierunku 1,09 ale jeszcze nie osiągnęła tego poziomu. Inwestorzy cały czas oczekują miękkiego lądowania gospodarki USA. Rynek w tym momencie daje ok 50 proc. szans na obniżkę stóp procentowych we wrześniu. W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się raport na temat wydatków Amerykanów. Dzisiejszy kalendarz makro zawiera głównie dane z USA.
Obniżki stóp w strefie euro są już pewne

Obniżki stóp w strefie euro są już pewne

2024-05-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj kilku członków Europejskiego Banku Centralnego potwierdziło, że obniżki stóp procentowych będą miały miejsce na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, co będzie rozpoczęciem całego procesu łagodzenia polityki monetarnej, wobec ostatniego sukcesu sprowadzenia inflacji w pobliże celu. Oczywiście bankierzy nie mogą jeszcze w pełni zadeklarować zwycięstwa, ale obecny poziom inflacji oraz stóp procentowych może spowodować, że gospodarka zacznie sobie gorzej radzić. W przypadku strefy euro, niższe stopy są nawet pożądane, biorąc pod uwagę marazm w gospodarce. Wobec pewności obniżek, skąd siła euro?
Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

2024-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Ostatni tydzień niepewności

Ostatni tydzień niepewności

2024-05-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zaczynamy ostatni tydzień maja i prawdopodobnie ostatni tydzień wysokich stóp procentowych. W przyszłym tygodniu aż dwa banki centralne mogą zdecydować się na cięcia stóp procentowych. Będzie to Bank Kanady oraz Europejski Bank Centralny. Z kolei Rezerwa Federalna ma podjąć decyzję 12 czerwca, czyli za nieco ponad 2 tygodnie. Rynek nie oczekuje żadnego sygnału ze strony Fed, aczkolwiek więcej na temat perspektyw może dać nam publikacja inflacji PCE w najbliższy piątek.
Czy uderzy risk-off?

Czy uderzy risk-off?

2024-05-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj zaskakująco dobre szacunki PMI dla USA - w maju silnie w górę poszedł wskaźnik dla usług - nasiliły obawy, że w sytuacji, kiedy gospodarka wcale nie jest słaba, to inflacja może nazbyt wolno (zdaniem FED) opadać w stronę celu i tym samym decydenci będą mieć jeszcze więcej argumentów do tego, aby podtrzymać scenariusz 'higher for longer' dla stóp procentowych. A to za chwilę może rodzić spekulacje, czy rzeczywiście jest tak, że tzw. łagodne lądowanie (soft landing) jest scenariuszem bazowym dla globalnej gospodarki w 2025 r. i nie może być inaczej.
SEC zatwierdza ETFy na Ethereum

SEC zatwierdza ETFy na Ethereum

2024-05-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny ważny kamień milowy dla rynku kryptowalut za nami. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i giełd zatwierdziła możliwość utworzenia takich funduszy, choć do ostatecznego wprowadzenia ich na giełdę mogą minąć tygodnie lub nawet miesiące. Czy czeka nas powtórka z mocnych wzrostów na Bitcoinie? Czy jednak mocny amerykański dolar zaszkodzi kryptowalutom? SEC zatwierdził możliwość utworzenia 8 funduszy typu ETF na spot Ethereum w Stanach Zjednoczonych. To kolejne ważne przełomowe wydarzenie na rynku kryptowalut, choć oczywiście do ostatecznej oceny tej sytuacji będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.
Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

2024-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu systematycznie zniżkują – czego kluczową przyczyną są obawy o popyt na ten surowiec oraz wzrost jego zapasów. Cena ropy WTI wczoraj spadła poniżej 77 USD za baryłkę i dziś w tych rejonach rozpoczyna dzień – z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 81 USD za baryłkę, a nawet przez chwilę znalazły się poniżej tego poziomu po raz pierwszy od trzech miesięcy. Jastrzębi wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu minutes Fed, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA, były głównymi negatywnymi akcentami na rynku ropy w tym tygodniu.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.