Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

ECB zakończył pewien etap?

ECB zakończył pewien etap?

2023-08-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano poznaliśmy wstępne szacunki indeksów PMI w strefie euro, które przyniosły mocne rozczarowanie - zwłaszcza w kontekście Niemiec. Szacunki dla przemysłu wprawdzie nie były aż tak złe, choć są to bardzo niskie wartości (39,1 pkt. w sierpniu), ale już zjazd w usługach do 47,3 pkt. to ogromne zaskoczenie (szacowano 51,5 pkt.). Te dane podbijają scenariusz poważniejszej recesji w Niemczech, której prawdopodobieństwo i tak wzrosło po ostatnich słabych odczytach z Chin.
PMI wywierają presję na euro

PMI wywierają presję na euro

2023-08-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorek przyniósł mieszane wyniki indeksów z amerykańskiej giełdy. Technologiczny indeks Nasdaq Composite zdołał zyskać 0,1 proc. Pozostałe benchmarki SP500 oraz Dow Jones zniżkowały odpowiednio: 0,3 proc. oraz 0,5 proc. W Europie sesja była nieco bardzie udana. Popularny DAX urósł o 0,7 proc. a dziś rano ponownie jest nad kreską 0,45 proc. Dolar dynamicznie wczoraj zyskiwał a główna para walutowa spadła z poziomu 1,0920 do 1,0840 po czym dziś rano odbija do 1,0870. Do pułapu 5,05 proc. urosły rentowności 2-letnich obligacji USA.

Dolar dalej słabnie

Dolar dalej słabnie

2023-08-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta kontynuuje wczorajszą słabość. Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wspięły się na poziomy powyżej 4,30 proc., które nie były widziane od 2007 r. Jednym z powodów tego stanu jest duża podaż obligacji na rynku pierwotnym po tym jak Departament Skarbu zdecydował się zwiększyć wartość oferowanych papierów na aukcjach po tym, jak wcześniej nie miał możliwości zaciągania długu (czerwcowe przepychanki wokół ustawy zwiększającej limit zadłużenia).
Cięcia stóp procentowych w Polsce coraz bliżej?

Cięcia stóp procentowych w Polsce coraz bliżej?

2023-08-22 Komentarz walutowy X-Trade Brokers
Rynki kontynuują dzisiaj odbicie po zeszłotygodniowej fali spadków na giełdach i odwrocie kapitału w kierunku dolara amerykańskiego. Wraz ze zwyżkującym euro nieco lepiej radzi sobie polski złoty, który w stosunku do USD schodzi w kierunku poziomu 4,09. Dzisiejsza dynamika zmian notowań krajowej waluty po części wynika również z poznanych danych o sprzedaży detalicznej oraz komentarzy Henryka Wnorowskiego z RPP.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-08-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi przewagę sprzedających. Ceny tego surowca zniżkują głównie ze względu na obawy związane z kondycją globalnej gospodarki i, w związku z tym, z potencjalnie rozczarowującym popytem na ropę naftową. Dodatkowo, negatywnie na ceny ropy wpływają perspektywy większej podaży ropy z Iraku.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA najwyżej od 2007 roku

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA najwyżej od 2007 roku

2023-08-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu zaskakującej odporności gospodarki USA na najwyższy od ponad 20 lat poziom stóp FED rentowność 10-latek rządu Stanów Zjednoczonych zaliczyła dziś swój najwyższy poziom od listopada 2007 (4,365 proc.). Rentowność amerykańskich 10-latek indeksowanych tempem inflacji po raz pierwszy od 2009 roku przekroczyła 2 proc. Swe nowe wieloletnie maksima osiągnęły dziś rentowności 10-latek rządów Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Rentowność 10-letnich obligacji polskiego rządu osiągnęła dziś rano najwyższy poziom od 7 lipca br. (5,802 proc.). W październiku ub.r. sięgnęła na chwilę poziomu 9 proc.
Jackson Hole już od czwartku

Jackson Hole już od czwartku

2023-08-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek tygodnia przynosi mieszane wskazania. Dolar słabnie, ale tylko do części walut. Zyskuje zwłaszcza wobec juana, gdzie rynki rozczarowały się działaniami Ludowego Banku Chin - zamiast spodziewanej obniżki stóp o 15 punktów baz. zobaczyliśmy rocznej cięcie stopy pożyczkowej o 10 p.b. do 3,45 proc., oraz pozostawienie bez zmian stopy 5-letniej. Osłabienie chińskiej waluty nie jest jednak duże. Pośród G-10 gorzej wypadają waluty Antypodów i jen. Tu zaszkodziły m.in. gorsze dane o bilansie handlowym z Nowej Zelandii.
Sierpniowy odwrót od ryzyka

Sierpniowy odwrót od ryzyka

2023-08-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Miniony tydzień był zdominowany przez obawy o dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej Fed a także o perspektywy gospodarcze Chin. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich w piątek spadały po wcześniejszych wzrostach. W minionym zbliżyły się do najwyższego poziomu od 2007 roku. Kurs EUR/USD charakteryzował się niewielką zmiennością i wciąż oscyluje wokół poziomu 1,09. Cały czas jednak dolar zyskuje co jest spowodowane postawą Fed-u oraz awersją do ryzyka, która panuje na rynkach.
Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.
czy Chiny raz jeszcze unikną kryzysu?

czy Chiny raz jeszcze unikną kryzysu?

2023-08-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Chiński rynek nieruchomości to taki kryzys widmo, dyżurny „straszak” na rynkach finansowych. Z jednej strony niby problem jest gigantyczny, z drugiej do tej pory z tej chmury padał co najwyżej mały przejściowy deszczyk. Czy i tym razem uda się uniknąć burzy? Rynek nieruchomości odegrał niebagatelną rolę w chińskim cudzie gospodarczym, polegającym w dużej mierze na industrializacji i towarzyszącej jej urbanizacji kraju.
Złoty czeka na nowy impuls?

Złoty czeka na nowy impuls?

2023-08-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,46, a USDPLN nieco powyżej bariery 4,1000. Polska waluta nie zareagowała zbytnio na informacje z Chin, gdzie obniżka stóp przez Ludowy Bank Chin o 10 punktów baz. została uznana, jako nazbyt mała (oczekiwano 15 punktów baz.). To może sugerować, że wątek chiński, który nieco szkodził sentymentowi wokół aktywów EM, będzie zanikać, ...
Chiny i Fed wywołują przecenę na giełdach

Chiny i Fed wywołują przecenę na giełdach

2023-08-18 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rozczarowujące dane dotyczące aktywności gospodarczej w lipcu, inflacja poniżej zera oraz ponowne obawy dotyczące sektora nieruchomości i równoległego sektora bankowego sprawiają, że decydenci polityczni Chin muszą działać szybko. Oprócz doniesień z Państwa Środka nastroje w tym tygodniu popsuł Fed swoim protokołem z ostatniego posiedzenia FOMC. Nasdaq 100 znalazł się najniżej od pierwszej połowy czerwca.
Hang Seng w technicznej bessie!

Hang Seng w technicznej bessie!

2023-08-18 Komentarz giełdowy XTB
Trwający od kilku dni trend spadkowy na światowych giełdach przyniósł podczas dzisiejszej sesji swoiste odznaczenie zmiany sentymentu na rynkach. Jeden z najważniejszych indeksów rynków Azji i Pacyfiku, a mianowicie hongkoński Hang Seng zamknął dzienne notowania poniżej bariery 18 000 punktów, notując tym samym ponad 20% spadki od ostatnich szczytów z tego roku. To właśnie ta bariera (+/- 20% od szczytu/dołka) z technicznego punktu widzenia postrzegana jest jako punkt zwrotny dla nastrojów panujących na danym rynku. Jakie aspekty doprowadziły do takiej słabości azjatyckich akcji?
Lekkie cofnięcie dolara

Lekkie cofnięcie dolara

2023-08-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Podczas sesji w Azji obserwowaliśmy zatrzymanie marszu dolara widocznego wczoraj po południu i wieczorem - w ślad za spadkami indeksów na Wall Street. Pretekstem do wyhamowania zwyżek dolara były informacje z Chin - tamtejsi decydenci po raz kolejny dali do zrozumienia, że dalsze osłabienie juana (w krótkim terminie?) nie będzie akceptowane. Rynek zareagował też na dane o inflacji CPI w Japonii - jen jest dzisiaj najsilniejszą walutą pośród G-10 - chociaż dane lipcowe były w zasadzie zgodne z oczekiwaniami.
Złoty nieco stabilniejszy...

Złoty nieco stabilniejszy...

2023-08-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Chociaż na globalnych rynkach nadal jest dość nerwowo - wczoraj indeksy na Wall Street po raz kolejny poszły w dół - to na rynku złotego osłabienie z tym związane jest niewielkie. Na parze EURPLN pozostajemy wokół 4,47, a USDPLN 4,1050. To 2-3 grosze poniżej maksimów z wtorku, kiedy to na nerwową reakcję rynków nałożyła się niska płynność z okazji święta. Fakt, że złoty nie pobił tych poziomów, chociaż EURUSD zszedł niżej (dołek z wczorajszego wieczora to 1,0855). Czy to świadczy o jego sile? Trudno ocenić.
Możliwy krótki przystanek?

Możliwy krótki przystanek?

2023-08-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wieczorem dolar dostał dodatkowe wsparcie za sprawą opublikowanych zapisków z czerwcowego posiedzenia FED, które pokazały, że kwestia jesiennej podwyżki stóp procentowych nie jest zamknięta. Po ostatnich danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej szacunki na taki ruch według modelu CME FED Watch wzrosły do 36 proc. podczas posiedzenia zaplanowanego na 1 listopada.
Protokół z posiedzenia FOMC lekko zwiększył szanse podwyżek stóp

Protokół z posiedzenia FOMC lekko zwiększył szanse podwyżek stóp

2023-08-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeksy amerykańskiej giełdy sukcesywnie schodzą na niższe poziomy. Na razie jest to jedynie korekta. Wczoraj spadki przyspieszyły po protokole FOMC, z którego wynika, że większość uczestników nadal dostrzega znaczące ryzyko wzrostu inflacji, co może wymagać dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Rynek zdecydował, że to zła informacja dla akcji a dobra dla dolara. Główna para walutowa przekroczyła poziom 1,09 i znajduje się poniżej. Rentowności obligacji USA rosną, co wskazuje, że dalszy wzrost kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych jest możliwy, choć nie można wykluczyć wrześniowej pauzy.
Podział w Rezerwie Federalnej

Podział w Rezerwie Federalnej

2023-08-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Minutes z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazał lekki rozdźwięk między decydentami polityki monetarnej. Oczywiście większość wciąż widzi spore ryzyko wyższej inflacji, co może generować potrzebę na dalsze podwyżki, ale kilku widzi też ryzyko nadmiernego zacieśniania. Rynek odczytał zapiski rozmów bankierów wyraźnie jastrzębio, chociaż jednocześnie widać otwartą furtkę ku utrzymaniu stóp procentowych bez zmian podczas kolejnych spotkań.
USDPLN powyżej 4,10

USDPLN powyżej 4,10

2023-08-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Dobra passa amerykańskiej waluty jest kontynuowana - sprzyja temu podbicie trybu risk-off na rynkach po tym jak w ostatnich dniach mieliśmy pytania o siłę wzrostu gospodarczego w Chinach po serii słabych danych gospodarczych, obawy związane z sezonem wyników w USA i sytuacją wokół amerykańskich banków po ostrzeżeniach agencji ratingowych, czy też wreszcie oczekiwaniach, co do jesiennej podwyżki stóp procentowych przez FED.
Dolar nieznacznie niżej przed publikacją minutes FOMC

Dolar nieznacznie niżej przed publikacją minutes FOMC

2023-08-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo, że wczoraj w Polsce mieliśmy święto, tak światowe rynki działały normalnie. We wtorek obserwowaliśmy odwrót od ryzykownych aktywów, główne indeksy giełdowe z Europy i USA znalazły się pod kreską, z kolei na rynku Forex nastroje były mieszane. Dzisiejszy poranek przynosi z kolei nieznaczne osłabienie amerykańskiej waluty. Kurs głównej pary walutowej nieznacznie rośnie, do 1,0920, niemniej sentyment w krótkim terminie wydaje się niekorzystny dla EUR.