Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty na ważnych technicznie poziomach

Złoty na ważnych technicznie poziomach

2021-09-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze w środę po południu notowania złotego zeszły w stronę ważnych technicznie poziomów - 4,50 zł za euro i 3,80 zł za dolara, a nawet symbolicznie je naruszyły. Wsparciem dla naszej waluty był przede wszystkim słaby dolar, który zareagował na rozczarowujący raport ADP obrazujący szacunki odnośnie nowych etatów w sektorze prywatnym za sierpień.
Kolejna wymówka dla Fed?

Kolejna wymówka dla Fed?

2021-09-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport ADP okazał się sporym rozczarowaniem, co szybko doprowadziło do… nowych rekordów technologicznego indeksu Nasdaq. Jeśli wskazania potwierdzi jutrzejszy raport NFP, Fed będzie mieć świetną wymówkę, aby nadal opóźniać taper, czyli ograniczanie dodruku pieniądza. Raport ADP pokazał wczoraj wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym na poziomie 374 tys., przy oczekiwaniach na poziomie 615 tys.

Nasdaq z kolejnym rekordem

Nasdaq z kolejnym rekordem

2021-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym miesiącu handlowym mogliśmy obserwować raczej dobre nastroje na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu zakończyła się dziś na plusie. Francuski CAC40 zyskał ponad 1%, londyński FTSE100 zamknął się 0,43% wyżej, natomiast nieznacznie pod kreską znalazł się DAX, który stracił 0,09%.
Jaki będzie ten wrzesień?

Jaki będzie ten wrzesień?

2021-09-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy miesiąc przynosi mieszane wskazania dla dolara. W środę rano amerykańska waluta najbardziej zyskuje do franka i jena, a traci wobec walut Antypodów - dla dolara australijskiego wsparciem okazały się lepsze dane PKB za II kwartał. Generalnie dynamika zmian kursów nie przekracza 0,4 proc. Słabość franka może wynikać ze słów przedstawiciela SNB, który dał do zrozumienia, że niskie stopy procentowe na świecie mogą się jeszcze utrzymywać przez dłuższy czas, a bank centralny nie ma zbytnio narzędzi, aby przeciwdziałać spekulacjom na rynku nieruchomości.
Czas na podwyżkę

Czas na podwyżkę

2021-09-01 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatni dzień sierpnia relatywnie niewiele działo się na rynkach, ale dużo dzieje się w gospodarce. Docierają do nas dane, które coraz bardziej kwestionują dyskontowany przez rynek scenariusz trwałego ożywienia. W Polsce jednak publikacją dnia były wstępne dane o sierpniowej inflacji. Na rynku walutowym reakcja na dane o inflacji historycznie często zależała od grupy, do której zaliczana był kraj. Zastanówmy się przez chwilę – jak powinien zareagować kurs waluty, jeśli inflacja rośnie szybciej niż oczekiwano?
Różne reakcje na tą samą inflację

Różne reakcje na tą samą inflację

2021-09-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja to temat, który od kilku miesięcy nie schodzi z ust obserwatorów rynku, ale też gospodarstw domowych. Wzrost cen obserwowany jest na całym świecie, jednak reakcje banków centralnych na to zjawisko są różne. Część instytucji (MNB, CNB) otwarcie wskazuje na inflację, jako przyczynę rekalibracji polityki pieniężnej. Inne podkreślają podażowy charakter inflacji i stoją na stanowisku, że obecny wzrost cen ma charakter tymczasowy/przejściowy. W tym przypadku prawda zapewne leży gdzieś po środku.
Złoty - inflacja i co dalej?

Złoty - inflacja i co dalej?

2021-09-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorek przyniósł wyraźne umocnienie złotego, do czego przyczyniły się szacunki sierpniowej inflacji CPI, która wzrosła do rekordowych 5,4 proc. r/r. To nasiliło spekulacje, co do sygnalnej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która mogłaby mieć miejsce w najbliższych tygodniach. Część inwestorów mogła się też zastanawiać, czy nie będzie analogii do Węgier, gdzie tamtejszy bank centralny zareagował zdecydowanie podwyższając aż trzykrotnie stopy procentowe w momencie, kiedy inflacja przekroczyła poziom 5,0 proc. r/r.
Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

2021-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Z jednej strony obserwowaliśmy dzisiaj cofnięcie na większości indeksów na świecie. Trudno było doszukać się powodów tych ruchów oprócz stwierdzenia, że doszło do realizacji zysków po świetnych sesjach w piątek oraz poniedziałek. Z drugiej strony doświadczyliśmy publikacji słabych danych dotyczących nastrojów w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły jednak do pierwszego znaczącego odbicia na indeksach w ostatnich godzinach. Dlaczego tak się dzieje?
Rekordowa inflacja w Polsce, złoty w czołówce zyskujących walut

Rekordowa inflacja w Polsce, złoty w czołówce zyskujących walut

2021-08-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Według szacunków GUS opublikowanych o godz. 10:00 w sierpniu wskaźnik cen wzrósł o 5,4 proc. r/r przebijając prognozy ekonomistów na poziomie 5,1-5,2 proc. r/r. To nasiliło spekulacje, co do zmiany nastawienia przez RPP, która może nawet pójść scenariuszem węgierskim, gdzie przy podobnej inflacji Bank Węgier zdecydował się na trzy z kolei podwyżki stóp procentowych.
Czy dolar może się jeszcze osłabić?

Czy dolar może się jeszcze osłabić?

2021-08-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne pytanie inwestorów na ten moment brzmi kiedy Fed podejmie decyzję o rozpoczęciu redukcji skupu obligacji. Sam fakt taperingu jest przesądzony, teraz spekulacje dotyczą tego czy konkrety zostaną podane we wrześniu, listopadzie czy w grudniu. W tym tygodniu poznamy kilka kluczowych danych makro. Istnieje ryzyko rozczarowujących figur co może nadal osłabiać dolara.
Powell z opóźnionym zapłonem

Powell z opóźnionym zapłonem

2021-08-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Gdy wydawało się, że nudnawa konferencja w Jackson Hole przeszła do historii wczoraj na rynku pojawiły się bardzo mocne ruchy. Amerykańskie akcje drożeją, jakby dopiero odbijały od dołka, dolar traci, zaś waluty podwyższonego ryzyka zyskują. To wszystko pomimo coraz mniej ciekawych danych. Poniedziałek przyniósł wyraźny wzrost zainteresowania rynkami wschodzącymi. Widoczne to było na przykładzie umacniającego się południowoafrykańskiego randa oraz… wzrostów na GPW!
Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

Złoty zyskuje dzięki sentymentowi, czeka na inflację

2021-08-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Globalny trend słabości dolara trwa nadal, a indeksy na Wall Street biją nowe rekordy. W takim środowisku złoty zyskuje, wspierany dodatkowo spekulacjami wokół odczytu inflacji CPI, której szacunki za sierpień zostaną opublikowane dzisiaj o godz. 10:00 przez GUS. Mediana oczekiwań to 5,1 proc. r/r, co jest kolejnym niechlubnym rekordem w ostatnich miesiącach, ale nie można wykluczyć, że inflacja nie będzie jeszcze wyższa.
Rynek pozytywnie odebrał przemówienie Powella w Jackson Hole

Rynek pozytywnie odebrał przemówienie Powella w Jackson Hole

2021-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować pozytywne nastroje na rynku akcji na świecie. Jak widać, inwestorzy ze spokojem przyjęli piątkowe przemówienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole. Wzrosty obserwujemy nie tylko na amerykańskim rynku, ale także w Europie. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja na naszej polskiej giełdzie, gdzie WIG20 zdołał w ubiegłym tygodniu opuścić niemal 3 - miesięczną konsolidację.
Powell, a rynek pracy

Powell, a rynek pracy

2021-08-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi większych zmian w wycenie dolara po jego piątkowej przecenie wywołanej słowami szefa FED, który zdaniem uczestników nie wniosły wiele do oczekiwań wokół jesiennego taperingu FED. W efekcie uwaga rynków przesunie się na publikacje makro, a w tym tygodniu kluczowe będą odczyty Departamentu Pracy w piątek.
Złoty nie zyskał na Jackson Hole

Złoty nie zyskał na Jackson Hole

2021-08-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Sympozjum w Jackson Hole za nami i tak jak można było się spodziewać nie przyniosło ono przełomu. Brak jasnego przekazu co do ograniczenia dodruku wysłał ceny akcji w USA na kolejne maksima, złoto zyskiwało, zaś dolar tracił. Złoty jednak niespecjalnie skorzystał z tego prezentu. Już sama wirtualna formuła sympozjum nakazywała oczekiwać, że nie będzie ono przełomowe. Do tego Powell był jedynym znaczącym obecnie (z punktu widzenia rynków) bankierem centralnym.
Stabilny poranek na złotym

Stabilny poranek na złotym

2021-08-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałkowy handel nie przynosi większych zmian w wycenie złotego, który niewiele skorzystał na poprawie sentymentu po piątkowym wystąpieniu szefa FED w Jackson Hole. Słowa Powella zinterpretowano jako "brak konkretów" na temat rychłego taperingu, co doprowadziło do przeceny dolara, oraz ustanowienia nowych maksimów na Wall Street. Dzisiaj rano globalny rynek wysyła już mieszane sygnały - tracą chociażby waluty Antypodów, które zaliczyły w piątek mocne odreagowanie.
Taper jeszcze w tym roku?

Taper jeszcze w tym roku?

2021-08-27 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji było wystąpienie Jerome Powella, na które inwestorzy w zasadzie wyczekiwali już od początku tygodnia. Mimo, że nie padła konkretna data co do rozpoczęcia procesu ograniczania programu skupu aktywów, tak wypowiedź Powella została odebrana gołębio. Jeśli chodzi o reakcję rynkową, obserwowaliśmy umocnienie dolara i wzrosty indeksów giełdowych.
Co można powiedzieć w niecałe pół godziny?

Co można powiedzieć w niecałe pół godziny?

2021-08-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na kilkanaście godzin przed wystąpieniem szefa FED podczas sympozjum w Jackson Hole (godz. 16:00) dolar słabnie na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Częściowo jest to też korekta obserwowanego wczoraj wieczorem jego umocnienia po cofnięciu się indeksów na Wall Street - zaszkodziły informacje z Afganistanu, oraz wypowiedzi członków FED - trójka cytowana przez agencje tj. Bullard, ...
Który Kaplan jest prawdziwy?

Który Kaplan jest prawdziwy?

2021-08-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Przez większą część tygodnia na rynkach finansowych panował relatywny spokój. Czwartek nie zmienił drastycznie obrazu i to pomimo zbliżającego się wirtualnego wystąpienia szefa Fed Powella w Jackson Hole. Wydarzenie, na które rynki zdawały się „nastawiać” powoli zaczyna tracić na znaczeniu. W dużej mierze z uwagi na zmianę charakteru konferencji (na wirtualną) oraz ubogą agendę.
Ropa naftowa: sezon huraganowy o sobie przypomina

Ropa naftowa: sezon huraganowy o sobie przypomina

2021-08-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, dynamika wzrostu notowań ropy naftowej wyhamowała. Nadal jednak na rynku tym delikatnie przeważa strona popytowa. W ostatnich godzinach kupujących na rynku ropy naftowej wspierają oczekiwania pojawienia się sporej tropikalnej burzy w rejonie Zatoki Meksykańskiej, także w miejscach wydobycia ropy naftowej. Według najnowszych prognoz, w weekend burza ta może przekształcić się w huragan.