Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?
2024-03-05 Artykuł sponsorowanyW kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Lekkie podbicie dolara
2024-03-05 Raport DM BOŚ z rynku walutChociaż rentowności amerykańskich obligacji próbują znów łamać ważną barierę 4,20 proc. na 10-letnich, to dolar we wtorek rano jest nieco mocniejszy. Wpływ na to może mieć lekka korekta na rynkach akcji - wczoraj indeksy na Wall Street lekko spadły, dzisiaj gorzej wypadła Azja (słabsze PMI w Chinach) i lekko koryguje się też Europa. Poniedziałek nie przyniósł żadnych istotnych publikacji w kalendarzu.
Niezauważalna korekta na Wall Street
2024-03-05 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersGiełda na Wall Street wykonała wczoraj korektę. Jej zasięg był jednak kosmetyczny i w żaden sposób nie doszło do przełomu na wykresach głównych indeksów. Kurs głównej pary walutowej ustanowił szczyt lokalny w okolicy 1,0865, ale cały czas w krótkim terminie notowania pozostają w konsolidacji. Dziś poznamy raport ISM sektora usługowego w USA. Piątkowy wskaźnika dla przemysłu rozczarował.
Lekkie podbicie dolara
2024-03-05 Raport DM BOŚ z rynku walutChociaż rentowności amerykańskich obligacji próbują znów łamać ważną barierę 4,20 proc. na 10-letnich, to dolar we wtorek rano jest nieco mocniejszy. Wpływ na to może mieć lekka korekta na rynkach akcji - wczoraj indeksy na Wall Street lekko spadły, dzisiaj gorzej wypadła Azja (słabsze PMI w Chinach) i lekko koryguje się też Europa. Poniedziałek nie przyniósł żadnych istotnych publikacji w kalendarzu.
NBP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie przed decyzją
2024-03-05 Poranny komentarz walutowy XTBNadchodzące dni będą niezwykle ważne zarówno dla dolara amerykańskiego i polskiego złotego. W dniu dzisiejszym zaczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, które zostanie zakończone jutrzejszą decyzją w sprawie stóp procentowych. W kontekście dolara, od jutra rozpoczynają się publikacje ważnych raportów z rynku pracy, które będą uważnie obserwowane przez członków rady FOMC z Fed.
Rentowności poniżej 4,20 proc.
2024-03-04 Raport DM BOŚ z rynku walutMowa oczywiście o rentownościach obligacji 10-letnich rządu USA, które spadły poniżej kluczowego technicznie poziomu po słabych danych ISM dla przemysłu i nastrojach konsumenckich za luty - jeżeli uznać je za sygnał, że gospodarka zaczyna hamować, to może zwiększać to szanse na czerwcową obniżkę stóp procentowych (rynek daje jej 72 proc. prawdopodobieństwa, czyli kilka procent więcej, niż w zeszłym tygodniu).
Słabszy dolar, drogi bitcoin oraz giełdy na maksimach
2024-03-04 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPiątkowe dany makro z USA rozczarowały. Druga lutowa ankieta Uniwersytetu Michigan wykazała bardziej pesymistyczne nastroje wśród amerykańskich konsumentów, a indeks ISM spadł zamiast wzrosnąć, bo tak wskazywały prognozy ankietowanych analityków. Wpływ na dolara amerykańskiego był negatywny, ale nie katastrofalny. Kurs EUR/USD urósł do 1,0855. Wall Street na dane zareagowała wzrostami a indeksy giełdowe po raz kolejny wyznaczyły nowe historyczne rekordy. Inwestorzy wzmocnili swoje nadzieje, że w czerwcu Rezerwa Federalna obniży koszt pieniądza.
Złoty w konsolidacji przed ważnymi informacjami z banków centralnych
2024-03-04 Raport DM BOŚ z rynku walutTen tydzień może być ciekawy dla złotego. W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a dzień później odbędzie się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego. I ta może być przyciągnąć więcej uwagi, gdyż po RPP w środę nikt nie oczekuje zmian. Niemniej szef NBP mógłby już odnieść się do tego, czy rzeczywiście szanse na cięcia stóp procentowych w najbliższych miesiącach są niewielkie, ...
EBC, Powell i RPP
2024-03-04 Poranny komentarz walutowy XTBW polityce pieniężnej zapowiada się naprawdę ciekawy tydzień. Decyzję w zakresie stóp procentowych podejmować będą banki w strefie euro, Kanadzie i w Polsce. Jeszcze większą uwagę przyciągnąć mogą wystąpienia szefa Fed w Kongresie. Czy będzie to impuls, na który czekają rynki walut? Początek roku na rynkach walut jest dość spokojny, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się dookoła.
Czy dolar pociągnie w dół?
2024-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego? Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc.
Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę
2024-03-01 Komentarz poranny TMS BrokersRynki z zadowoleniem przyjęły publikację deflatora PCE dla USA za styczeń. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Po wcześniejszych wyższych odczytach wskaźników CPI oraz PPI urosły obawy, że preferowana przez Fed miara inflacji również pokaże wyższe liczby. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na plusach. Dolar stracił po publikacji danych. Kurs EURUSD urósł do 1,0850 po czym spadł ponownie do 1,08 w drugiej części dnia, na skutek wypowiedzi przedstawicieli Fed-u.
Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?
2024-02-29 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWall Street wczoraj zabarwiła się na kolor czerwony ale w umiarkowany sposób. Redukcja ryzyka nastąpiła na dzień przed publikacją raportu nt wydatków Amerykanów, który zawierać będzie preferowaną przez Fed miarę inflacji. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,08 po czym w drugiej części dnia odbił w okolice 1,0840. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Poszczególni przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się wczoraj za obniżkami stów procentowych w tym roku.
Zmiana retoryki BoJ?
2024-02-29 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek czwartkowej sesji na rynkach finansowych stoi pod znakiem BoJ oraz RBNZ. Przedstawiciele obydwu banków wygłosili przemówienia, które swoim wydźwiękiem w sposób szczególny zmieniły nastawienie inwestorów do jena japońskiego oraz dolara nowozelandzkiego. Wydarzeniem dnia podczas sesji na rynkach APAC było bez wątpienia przemówienie Hajime Takaty z BoJ, który zasygnalizował, że bank centralny musi elastycznie wychodzić z ultra luźnej polityki monetarnej i tym samym zakończyć ujemne stopy procentowe przeplatane z programem kontroli krzywej dochodowości.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA
2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
RBNZ nie podniósł stóp
2024-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walutPosiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch. Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany.
Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara
2024-02-28 Poranny komentarz walutowy XTBAmerykański dolar jest dziś jedną z najmocniejszych walut i co ciekawe, sytuacja ma miejsce pomimo wczorajszych, słabszych odczytów sentymentu konsumentów wg. Conference Board i zamówień na dobra trwałe. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osunęły się wczoraj tylko nieznacznie poniżej 4,3% i nie wpłynęły pozytywnie na eurodolara. Zamiast tego, od wczorajszych godzin porannych obserwujemy silną presję spadkową na parze EURUSD, która cofnęła się z poziomów bliskich 1,087 do okolic 1,082 obecnie.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy
2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Hossa na rynkach trwa
2024-02-27 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy
2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚPoniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.
Dolar przyspieszy spadki?
2024-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Nieźle radzi sobie jen, którego wsparły dane o inflacji CPI za styczeń. Ta cofnęła się, ale mniej niż oczekiwano, co teoretycznie może podbijać szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Japonii jeszcze przed wakacjami - rynek daje 1/3 szans, że dojdzie do tego w marcu i 2/3 w temacie końca kwietnia. Z drugiej strony JPY to waluta chętnie wykorzystywana do finansowania spekulacyjnych transakcji, a tryb risk-on na globalnych rynkach staje się coraz bardziej widoczny.