Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Największa podwyżka stóp FED od 1994 roku

Największa podwyżka stóp FED od 1994 roku

2022-06-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykański Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku („Federal Open Market Committee”) podniósł w środę wysokość głównej stopy procentowej w USA o 0,75 pkt. proc. do poziomu 1,5-1,75 proc. To największa podwyżka stóp w Stanach Zjednoczonych od 15 listopada 1994 roku, kiedy oprocentowanie funduszy federalnych zostało podniesione przez FED również o 0,75 pkt. proc. z 4,75 proc. do 5,5 proc. Wysokość podstawowej stopy procentowej podniósł również – po raz piąty z rzędu - wczoraj Bank Anglii. Wzrosła ona z 1 do 1,25 proc. do najwyższego poziomu od 13 lat.
Frank szwajcarski prawie 5% do góry w Boże Ciało! Dlaczego?

Frank szwajcarski prawie 5% do góry w Boże Ciało! Dlaczego?

2022-06-16 Komentarz walutowy MyBank.pl
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zaskoczył ekonomistów, inwestorów oraz kredytobiorców podwyższając niespodziewanie główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Kurs franka szwajcarskiego (CHFPLN) zareagował bardzo gwałtownie i jest obecnie prawie 5% droższy od kursu średniego z dnia poprzedniego, co przekłada się na wzrost o 20 groszy!

Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota

Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota

2022-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku złota upływają inwestorom na uważnym śledzeniu danych makroekonomicznych w USA oraz spekulacjach na temat możliwych dalszych działań Rezerwy Federalnej. Piątkowe, wyższe od oczekiwań, odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych, podgrzały emocje na tym rynku, budząc pytania o reakcję Fed. Na informacje ze strony tej instytucji nie przyjdzie nam najprawdopodobniej długo czekać – już dzisiaj Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w USA, a dodatkowo przedstawi swoje projekcje makroekonomiczne.
Nie tylko FED się liczy?

Nie tylko FED się liczy?

2022-06-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowym punktem dzisiejszego kalendarza jest wieczorny komunikat FED, który może przynieść podwyżkę stóp aż o 75 p.b., oraz projekcje równie agresywnych ruchów na kolejnych posiedzeniach. Decyzja pojawi się o godz. 20:00, a tradycyjnie pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella, być może najtrudniejsza w jego historii jako szefa FED. Bo czas pokazał, że ignorancka postawa, co do ryzyka wybuchu inflacji w latach 2020-21 generuje teraz gigantyczne problemy.
Kurs Bitcoina coraz bliżej 20000 USD

Kurs Bitcoina coraz bliżej 20000 USD

2022-06-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs BTC/USD jest coraz bliżej potencjalnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt hossy z grudnia 2017. Wtedy rozpoczęta w 2015 roku fala wzrostowa kursu BTC/USD kulminowała na poziomie 19870 USD. Dziś rano Bitcoin kosztował 21315 USD w porównaniu do ponad 67000 USD w listopadzie ub.r. Amerykański dolar zaliczył wczoraj swój najwyższy od 1998 roku poziomy kursu względem japońskiego jena, ale dziś rano kurs USD/JPY spadał poniżej poziomu 135 (-0,64 proc.). USD zdołał dziś musnąć również najwyższy od 2009 roku poziom względem koreańskiego wona.
Fed pod ścianą

Fed pod ścianą

2022-06-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Wcześniejszy długi weekend, czy rynkowe emocje? Przed takim dylematem stają dziś inwestorzy w Polsce. O godzinie 20:00 poznamy decyzję Fed, a takiego posiedzenia nie było już dawno. Dość powiedzieć, że amerykański bank centralny znalazł się pod ścianą. Ostatnie dwa lata polityki Fed to pasmo decyzji idących w kierunku przegrzania gospodarki, ignorowania ryzyka wzrostu inflacji i często wręcz cynicznej postawy wobec zagrożeń.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Cofnięcie

Cofnięcie

2022-06-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano dolar tanieje na szerokim rynku korygując silny ruch z ostatni dni. Widać próby odreagowania ryzykownych aktywów, w tym rynków akcji. Dzieje się tak mimo, że gazeta Wall Street Journal spekuluje o możliwości podwyżki stóp procentowych o 75 p.b. już na jutrzejszym posiedzeniu FED, a do grupy tych, którzy stawiają na ten scenariusz dołączyły największe banki inwestycyjne. To sprawiło, że rynek uznał ten scenariusz za bazowy (model CME FED Watch wskazuje na 96 proc. prawdopodobieństwo takiego ruchu).
Popyt wciąż przeważa na rynku ropy naftowej

Popyt wciąż przeważa na rynku ropy naftowej

2022-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej pokazują, że notowania tego surowca nadal pozostają pod istotnym wpływem strony popytowej na skutek obaw o podaż. Mimo spadkowego rozpoczęcia wczorajszej sesji, ceny ropy naftowej powróciły do zwyżek i już wczoraj zakończyły sesję na plusie, zaś dzisiaj rano kontynuują delikatne wzrosty. W przypadku obu najbardziej znanych wśród inwestorów gatunków ropy naftowej – WTI oraz Brent – mamy do czynienia z notowaniami nieznacznie przekraczającymi 120 USD za baryłkę.
Krypto pogrom

Krypto pogrom

2022-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Po burzliwym piątku poniedziałek przyniósł na rynku jeszcze gorsze nastroje, momentami ocierające się o panikę. Temat rynkowej przeceny jest wielowątkowy, ale istotnym jest wątek masowej wyprzedaży kryptowalut. Rynek krypto dał o sobie znać już w maju, gdy upadł ekosystem oparty o lunę. Jak się okazuje, niemal na pewno nie jest to odosobniony przypadek. Weekend przyniósł problemy dla projektu Celsius, który aspirował do bycia swego rodzaju bankiem na rynku krypto.
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Risk-off napędza dolara

Risk-off napędza dolara

2022-06-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe dane o inflacji CPI z USA, która przewyższyła oczekiwania podbiły oczekiwania, co do skali podwyżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach. Pojawiły się spekulacje o ruchu o 75 p.b. już w najbliższą środę, chociaż wcześniej Jerome Powell wykluczał taką możliwość. Nie są one jednak wielkie - poniżej 25 proc. szans. Ale krzywa dla przyszłych podwyżek stała się bardziej stroma - rynek wycenia ruch o 50 p.b. także we wrześniu, a wycena poziomu stóp procentowych na koniec roku to 3,25-3,50 proc. wobec 0,75-1,00 proc. obecnie.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2022-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Siła amerykańskiego dolara odbija się na szerokich rynkach finansowych i dotyka również surowców. Notowania ropy naftowej dzisiaj uginają się m.in. właśnie pod naciskiem silnego dolara. Ale oczywiście sytuacja jest bardziej złożona. Notowania ropy naftowej dzisiaj tracą na wartości z kilku innych przyczyn. Po pierwsze, sytuacja pandemiczna w Chinach znów się pogarsza – rosnąca liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Pekinie budzi obawy o powrót lockdownów i o silniejsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w Państwie Środka.
Kontrakty na S&P 500 i WIG-20 atakują majowe dołki

Kontrakty na S&P 500 i WIG-20 atakują majowe dołki

2022-06-13 Komentarz walutowy TMS Brokers
Po silnym piątkowym spadku cen akcji w USA (S&P 500 -2,91 proc., DJIA -2,73 proc., Nasdaq Composite -3,52 proc.) dziś rano ceny kontraktów na amerykańskie akcje nadal zniżkowały (S&P 500 -1,94 proc., DJIA -1,59 proc., Nasdaq 100 -2,31 proc.) zbliżając się do swych minimów z 20 maja. Podobnie zachowywał się WIG-20 (-2,09 proc. ok godz. 10-tej). Zdecydowany ruch w dół wykonał w ostatnich dniach kurs Bitcoina. Okolice poziomu 30000 USD zostały zdecydowanie porzucone i kurs dynamicznym ruchem – dziś rano -9,8 proc. - spadł poniżej 25000 USD czyli do najniższego poziomy od końca 2020 roku.
Czy Fed zrobi więcej?

Czy Fed zrobi więcej?

2022-06-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański ponownie rządzi na niemal każdym rynku. Dolar nie tylko dominuje w stosunku do innych tradycyjnych walut, ale wpływa również na notowania surowców, kryptowalut czy również akcji. Powodem siły dolara jest wysoki odczyt inflacyjny, który wymaga przynajmniej utrzymania obecnego tempa zacieśniania w Rezerwie Federalnej. Oprócz tego Chiny ponownie straszą zmniejszeniem aktywności gospodarczej, co jest związane z kolejnymi restrykcjami i możliwą nową falą Covid-19.
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.
Dolar czeka na inflację

Dolar czeka na inflację

2022-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano amerykańska waluta odreagowuje wczorajsze umocnienie będące wynikiem pogorszenia się sentymentu na rynkach akcji. Wall Street zakończyła handel spadkami, chociaż narracja była podobna - obawy o inflację i działania banków centralnych (wpływ miała zapowiedź rozpoczęcia cyklu podwyżek przez Europejski Bank Centralny, chociaż była ogólnie oczekiwana).
Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach

Nawracające obawy o popyt na ropę w Chinach

2022-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej od wczoraj delikatnie spadają, jednak i tak najprawdopodobniej zakończą bieżący tydzień na plusie. Wciąż dominującą siłą wpływającą na notowania tego surowca są obawy o podaż, które nasiliły się w związku z sezonem letnich wyjazdów oraz nowymi sankcjami, narzuconymi przez UE na Rosję. Jednak teraz nastroje się nieco ochłodziły, bowiem wiele wskazuje na to, że sytuacja gospodarcza w Chinach raczej nie skłania do optymizmu.
Euro ponownie osłabło względem dolara

Euro ponownie osłabło względem dolara

2022-06-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Podjęta wczoraj po zapowiedzi przez prezes ECB Christine Lagarde pierwszej podwyżki stóp w strefie euro już w lipcu próba euro umocnienia się względem amerykańskiego dolara zupełnie się nie powiodła. Impuls wzrostowy kursu EUR/USD okazał się krótkotrwały i ostatecznie czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem kursu EUR/USD o 0,92 proc. do najniższego poziomu od 23 maja. Dziś rano mieliśmy do czynienia z lekkim odreagowaniem (EUR/USD +0,16 proc.). Z wczorajszych 20-letnich maksimów spadał dziś również kurs USD/JPY (-0,5 proc.). Złoty, który wczoraj się osłabił podążając śladami euro lekko się dziś rano umacniał (USD/PLN -0,33 proc., EUR/PLN -0,16 proc.).
Indeksy łapią zadyszkę

Indeksy łapią zadyszkę

2022-06-09 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja ponownie pokazuje słabość byków, które mają wyraźny problem z kontynuacją wzrostowego rajdu. Czy indeksy ponownie złapią zadyszkę i oddadzą pola podaży? Jakie argumenty mają po swojej stronie kupujący? Czy byki ponownie nie trafiły z zakupami? Ponownie spróbujemy opisać bieżącą sytuację na rynku akcji, bazując na obserwacji cen i zachowań inwestorów.