Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

EBC wspiera złotego

EBC wspiera złotego

2022-12-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Nastroje na globalnych rynkach uległy w ubiegłym tygodniu zdecydowanemu pogorszeniu, ale złoty trzyma się mocno. Naszą walutę wspiera globalne osłabienie dolara, a tu spore zasługi ma ostatnio EBC. Ostatnie dwa tygodnie roku to mniej danych i wydarzeń, ale na rynku walutowym to często okres sporych zmian. Wysoka inflacja i zakończony cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce – wiele osób spodziewa się, że taka kombinacja musi oznaczać osłabienie złotego. Tak się jednak nie dzieje. Złoty w ostatnim czasie radził sobie bardzo dobrze, szczególnie w relacji do dolara. Czy wysoka inflacja nie jest dla naszej waluty problemem?
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.

Banki centralne utrzymują jastrzębie stanowisko

Banki centralne utrzymują jastrzębie stanowisko

2022-12-16 Poranny komentarz walutowy XTB
W środę Fed zdecydował o 50 punktowej podwyżce stóp procentowych, z kolei wczoraj tego samego ruchu dokonały BoE i EBC. O ile sam fakt podniesienia stóp o 50 punktów bazowych nie był dla uczestników rynku zaskoczeniem, tak słowa prezes EBC - Christine Lagarde już tak. Szefowa banku powiedziała, że następnym posiedzeniu należy spodziewać się kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych, a także podobnego ruchu na kolejnym i jeszcze następnym posiedzeniu.
Spokojne zakończenie nerwowego tygodnia na złocie

Spokojne zakończenie nerwowego tygodnia na złocie

2022-12-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota był czasem podwyższonej zmienności – to jednak nie jest żadnym zaskoczeniem, bowiem pojawiły się istotne decyzje i komunikaty ze strony banków centralnych. Po środowym, jastrzębim komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej, wczoraj oczy inwestorów były skupione na Europie. Europejski Bank Centralny także wystosował zaskakująco jastrzębi komunikat wczoraj – co jednak nie zaburzyło istotnie sytuacji na rynkach walutowych. O ile tuż po nim notowania eurodolara zwyżkowały, to szybko zostały skontrowane przez siłę amerykańskiego dolara. Jest to sygnał, że inwestorzy bardziej wierzą w jastrzębie działania Fed niż ECB.
Rynki akcji źle zniosły kolejne podwyżki stóp głównych banków centralnych

Rynki akcji źle zniosły kolejne podwyżki stóp głównych banków centralnych

2022-12-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynki akcji źle zniosły środową podwyżkę stóp Rezerwy Federalnej w USA o pół punktu procentowego (do przedziału 4,25-4,5 proc.; 7-ma podwyżka w tym cyklu) oraz podobne decyzje o półpunktowych podwyżkach wysokości podstawowych stóp w Szwajcarii (do 1 proc.; 3-cia podwyżka w tym roku), w Wielkiej Brytanii (do 3,5 proc.; 9-ta podwyżka) i strefie euro (do 3 proc.; 4-ta podwyżka). Po silnych spadkach głównych indeksów w Europie (DAX -3,28 proc., CAC 40 -3,09 proc.) przyszły wczoraj podobne zniżki głównych amerykańskich indeksów (S&P 500 -2,49 proc., DJIA -2,25 proc., Nasdaq Composite -3,23 proc.).
Stare demony znów straszą na giełdach

Stare demony znów straszą na giełdach

2022-12-15 Komentarz giełdowy XTB
Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.
EBC kradnie jastrzębie show!

EBC kradnie jastrzębie show!

2022-12-15 Market News XTB
Wydawało się, że dzisiejsze spotkanie EBC nie przyniesie żadnego zaskoczenia i w zasadzie pozostanie w cieniu posiedzenia Rezerwy Federalnej czy nawet SNB. Chociaż wszystkie cztery duże banki centralne na świecie, czyli Fed, SNB, BoE i EBC podniosły stopy procentowe na poziomie 50 punktów bazowych, to jednak Europejski Bank Centralny będący bankiem centralnym dla wielu krajów Unii Europejskiej przejmuje pozycję lidera pod względem najbardziej jastrzębiej retoryki. To spore zaskoczenie, które może przynieść sporo różnych zmian na rynku.
Powell zawiódł

Powell zawiódł "gołębi"?

2022-12-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED zrobił wczoraj to, co sam zapowiadał - stopy procentowe zostały podniesione tylko o 50 punktów baz. do 4,25-4,50 proc., a w przekazie zabrakło stricte "gołębich" akcentów. Projekcja dotycząca stóp procentowych (na bazie ankiet wśród członków FED) wskazała medianę na koniec 2023 r. na poziomie 5,10 proc., pokazując jednocześnie, że FED widzi o jedną podwyżkę więcej, niż rynki (te dalej trzymają się przedziału 4,75-5,00 proc.). Pokazała jednocześnie duże niezdecydowanie,  co do tego jak może wyglądać sytuacja w 2024 r.
To jeszcze nie koniec podwyżek stóp w USD

To jeszcze nie koniec podwyżek stóp w USD

2022-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji była decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 50 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,5%, jednak w przekazie zabrakło gołębich stwierdzeń. Wręcz przeciwnie nadzieje szybkie zakończenie procesu zacieśniania zostały odłożone w czasie, a sam komunikat miał jastrzębi wydźwięk. Po pierwsze najnowsza projekcja dotycząca poziomu stóp procentowych wskazuje na medianę na poziomie 5,1% na koniec 2023 roku.
Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

2022-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po trzech wzrostowych sesjach, na rynku ropy naftowej dziś rano znów pojawiły się zniżki. Cena ropy tym samym pozostaje w pobliżu tegorocznego minimum. Za przełamaniem ciągu zwyżek przemawia kilka czynników. Po pierwsze, umocnienie amerykańskiego dolara po deklaracji prezesa Fed, dotyczącej planów dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, wywiera presję na ceny wielu surowców. Jastrzębia polityka Fed zwiększa bowiem szanse na dotkliwsze spowolnienie gospodarcze w USA.
Z dużej chmury mały deszcz

Z dużej chmury mały deszcz

2022-12-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Zgodnie z oczekiwaniami Fed podniósł wczoraj kluczową stopę procentową o 50 punktów bazowych. Mediana oczekiwań członków FOMC dotycząca przyszłej ścieżki stóp procentowych została wyraźnie podniesiona. Zmianie uległy również projekcje makro na ten rok i kolejna lata. Mimo jastrzębich przesłanek dolar nie umocnił się. Rynek nadal wycenia, że na koniec 2023 roku poziom głównej stopy procentowej spadnie w okolice 4,37 proc. Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o wstrzymaniu cyklu podwyżek stóp. Dolar jest handlowany na tych samych poziomach jak przed decyzją.
Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?

Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?

2022-12-14 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajszy odczyt inflacji z USA dał bykom nadzieje, że presja cenowa w gospodarce zacznie systematycznie spadać. Siłą rzeczy wraz z wyczerpującym się 'tematem rynkowym' jakim przez niemal cały 2022 rok była inflacja kwestią czasu jest jak rynki chwycą się innego tematu, który zastąpi jej wagę. W ten sposób Wall Street staje przed dylematem: presja cenowa słabnie ale co dalej? Czy spadająca szybciej od oczekiwań inflacja zwiastuje również głębsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze?
Dolar słabszy przed FED

Dolar słabszy przed FED

2022-12-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowana wczoraj o godz. 14:30 listopadowa inflacja CPI z USA okazała się być niższa od oczekiwań ekonomistów, co doprowadziło do euforycznej reakcji rynków, zwłaszcza na indeksach z Wall Street. Zwyżka została jednak później zgaszona, także dolar wymazał część spadków. Skąd taki obrót spraw? Ponoć rynek zaczął spekulować, że FED mógłby dzisiaj podnieść stopy nie o 50 punktów baz., a zaledwie o 25 punktów baz. i zakomunikować wcześniejsze wygaszenie cyklu podwyżek (zanim osiągnięty zostanie sufit przy 4,75-5,00 proc.).
Uspokojenie po wczorajszych inflacyjnych emocjach

Uspokojenie po wczorajszych inflacyjnych emocjach

2022-12-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Początkowe silne wzrosty głównych indeksów rynków akcji w USA, które nastąpiły po publikacji danych na temat inflacji w listopadzie, wyniosły je początkowo do najwyższych od kilku miesięcy poziomów, ale później te zwyżki zostały w trakcie sesji znacząco skorygowane w dół (S&P 500 +0,73 proc., DJIA +0,3 proc., Nasdaq Composite +1,01 proc.). Ceny kontraktów na te indeksy notowały dziś rano niewielkie wzrosty. Na rynkach akcji Azji i Oceanii dominowały dziś wzrosty głównych indeksów. O ponad 1 proc. zwyżkowały dziś rano główne indeksy giełd na Tajwanie i w Korei Południowej. Minimalne spadki notowały dziś rano jedynie główne indeksy rynków akcji na Filipinach, w Indonezji oraz chiński SSE B-Share Index.
Niska inflacja gwarantuje niższą podwyżkę Fed

Niska inflacja gwarantuje niższą podwyżkę Fed

2022-12-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj poznaliśmy inflację CPI za listopad ze Stanów Zjednoczonych. Chociaż rynek wiedział, że inflacja spadnie, to jednak spekulowało się o odczycie wyższym od oczekiwań. Ostatecznie jednak inflacja spadła wyraźnie niżej, co pozwoliło na rozbudzenie euforii na rynkach. Chociaż została ona lekko zredukowana, to jednak dzisiaj przed nami decyzja Rezerwy Federalnej o wysokości stóp procentowych. Po serii mocnych podwyżek o 75 punktów bazowych obecnie oczekuje się zmniejszenia tempa. Kluczowe dla rynku będą jednak perspektywy.
Optymistyczne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę naftową

Optymistyczne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę naftową

2022-12-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką notowań tego surowca. Stronie popytowej na tym rynku pomogło kilka czynników. Po pierwsze, nadal zamknięty jest kluczowy ropociąg Keystone, transportujący ropę naftową z Kanady do Stanów Zjednoczonych. Obecnie pojawiają się informacje, że całkowite uporanie się z przeciekiem może potrwać nawet kilka tygodni.
Złoty stabilny przed Fed

Złoty stabilny przed Fed

2022-12-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyższe zakresy eurodolara po wczorajszym wskazaniu CPI z USA. Słabszy dolar nie rzutuje jednak znacząco na notowania złotego, które pozostają w lokalnej konsolidacji. Złoty kwotowany jest następująco: 4,6944 PLN za euro, 4,4149 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7540 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4597 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,453% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czekamy na inflację z USA

Czekamy na inflację z USA

2022-12-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki są w zasadzie już skoncentrowane na jednym - dzisiaj o godz. 14:30 opublikowany zostanie listopadowy odczyt inflacji CPI w USA, który może znaczyć wiele dla oczekiwań, co do jutrzejszego przekazu z FED. Mediana zakłada jej cofnięcie do 7,3 proc. r/r z 7,7 proc. r/r i do 6,1 proc. r/r z 6,3 proc. r/r w przypadku odczytu bazowego. Rynki nie przejęły się tym, że piątkowe dane PPI nie wypadły tak jak oczekiwano (inflacja spada wolniej). Nadal duże są nadzieje związane z tzw. pivotem FED, czego potwierdzenia mamy zobaczyć jutro.
Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

2022-12-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj bardzo ważny dzień dla rynków finansowych, choć jutro jest jeszcze ważniejszy. Niemniej dzisiaj poznamy odczyt inflacji CPI za listopad w USA, który może zdeterminować dalsze działania ze strony Rezerwy Federalnej. Chociaż sama decyzja dotyczące wysokości podwyżki w USA jest niemal pewna, to jednak wciąż nie jest pewne jak wysoko stopy procentowe mogą zajść i co Fed planuje w stosunku do dalszego programu redukcji bilansu.
Zamknięty ropociąg Keystone wsparciem dla cen ropy naftowej

Zamknięty ropociąg Keystone wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej pojawiły się niepokojące informacje z Ameryki Północnej, dotyczącej wycieku ropy naftowej z ropociągu Keystone,, transportującego surowiec z Kanady do Stanów Zjednoczonych. To kluczowy ropociąg zaopatrujący USA, tymczasem wiele wskazuje na to, że jego naprawa potrwa dłużej niż oczekiwano. Na ten moment nie jest wciąż znana data możliwego wznowienia działalności ropociągu, który ogólnie transportuje 620 tys. baryłek ropy dziennie z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w centralnej i południowej części Stanów Zjednoczonych.