Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

2023-06-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na plusie. Akcentem, który pomógł stronie popytowej podczas piątkowej sesji, była informacja z raportu Baker Hughes o spadku liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. To już siódma taka zniżka z kolei. W samych Stanach Zjednoczonych pozytywnie na ceny ropy działa także uzupełnianie rezerw strategicznych ropy naftowej, jednak w ostatnim czasie pojawiało się także wiele danych uderzających w ceny ropy – takich jak wzrost zapasów tego surowca i utrzymywanie przez Fed jastrzębiej retoryki.
Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

2023-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie, po wcześniejszych dwóch spadkowych tygodniach. W dużym stopniu jest to zasługa wczorajszej sesji, która przyniosła istotną zwyżkę notowań ropy. Dzisiaj rano cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia. Ropa Brent oscyluje w rejonie 75,70 USD za baryłkę, a ropa WTI jest wyceniana na ok. 70,85 USD za baryłkę.

Kolejne zaskakujące dane o zapasach ropy naftowej w USA

Kolejne zaskakujące dane o zapasach ropy naftowej w USA

2023-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia z pewnością najwięcej uwagi na rynkach finansowych przyciągały dane ze Stanów Zjednoczonych. Ich kulminacją była wczorajsza decyzja Fed dot. poziomu stóp procentowych oraz wskazówki ze strony tej instytucji w kontekście prowadzenia polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Przekaz Fed był raczej jastrzębi – mimo że wczoraj stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, to Rezerwa Federalna zasugerowała możliwość powrotu do kontynuacji podwyżek stóp w bieżącym roku.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach surowcowych upłynęła pod znakiem zwyżek notowań. Ceny ropy naftowej nie były wyjątkiem – odbiły się one w górę od okolic tegorocznych minimów, a dzisiaj już nieco wolniej kontynuują zwyżkę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 69,70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się znów w rejonie 74,60 USD za baryłkę.

Zwyżka cen ropy naftowej to głównie efekt słabości amerykańskiego dolara po wczorajszych niższych od oczekiwań odczytach inflacji CPI w USA.
Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

2023-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się fatalnie – cena tego surowca wczoraj zniżkowała o 4%, powracając do okolic tegorocznych minimów cenowych. W przypadku ropy WTI, są to okolice 67,50 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent są to rejony 72 USD za baryłkę. Dziś rano cena ropy nieudolnie próbuje odreagować zniżkę, co świadczy o słabości strony popytowej na tym rynku. Na razie kluczowym scenariuszem, rozgrywanym na rynku ropy naftowej, jest słabość popytu wynikająca ze spowolnienia gospodarczego na świecie.
Czy ceny złota czeka dłuższa konsolidacja?

Czy ceny złota czeka dłuższa konsolidacja?

2023-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku złota w ostatnich tygodniach jest daleka od ekscytującej. Notowania kruszcu poruszają się bowiem w konsolidacji. Od góry, ogranicza je ważna bariera psychologiczna w postaci poziomu 2000 USD za uncję. Od dołu, wsparciem jest rejon 1950-1960 USD za uncję. Brak wyraźnego kierunku notowań złota to efekt niepewności związanej z działaniami Rezerwy Federalnej.
Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.
Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

2023-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej. Mimo że w późniejszych godzinach emocje już nieco opadły, wraz z cenami ropy, to miniony weekend pokazał, że rozszerzony kartel OPEC+, ze swoim nieformalnym liderem w postaci Arabii Saudyjskiej, nadal potrafią zaskakiwać rynek. Wczoraj miało miejsce kolejne planowe spotkanie przedstawicieli kartelu OPEC+ w Wiedniu.
Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – ceny ropy cechowały się dużą zmiennością, by ostatecznie zakończył dzień na wyraźnym minusie. Dziś rano cena ropy delikatnie odbija w górę, ale nie oddala się istotnie od okolic tegorocznych minimów. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w rejonie 68 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 73 USD za baryłkę.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

2023-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.
Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję

Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję

2023-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota znalazły się wczoraj pod większą presją podaży – cena tego kruszcu tym samym zeszła nieznacznie poniżej 2000 USD za uncję i dziś rano porusza się w wąskiej konsolidacji w okolicach wtorkowego zamknięcia. Przed nami nerwowy okres na rynku złota. Istnieje duża szansa na to, że ceny tego surowca będą walczyły o powrót ponad barierę 2000 USD za uncję, jednak duży będzie w tym udział danych makroekonomicznych oraz deklaracji ze strony przedstawicieli banków centralnych, z Fed na czele.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Druga połowa tygodnia była okresem nieprzerwanych spadków notowań tego surowca, a nowy tydzień rozpoczyna się od wyhamowania zniżek w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 74 USD za baryłkę.
Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę

Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę

2023-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych oraz powrót do siły amerykańskiego dolara mają negatywne przełożenie na ceny ropy naftowej. Druga połowa bieżącego tygodnia na tym rynku upływa na spadkach notowań, a cały tydzień ma dużą szansę zakończyć się na minusie. Wczoraj raport dotyczący sytuacji na światowym rynku ropy oraz prognoz na bieżący rok, przedstawił kartel OPEC. Nie był on jednak zaskakujący: instytucja ta utrzymała swoje prognozy globalnego popytu na ropę naftową w 2023 roku na niezmienionym poziomie – według kartelu, w 2023 r. wzrośnie on o 2,33 mln baryłek dziennie, a więc o około 2,3%.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2023-05-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.