Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż

Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-04-17 (13:40)

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od konsolidacji. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 86,20 USD za baryłkę. W przypadku obu tych gatunków ropy, podobne poziomy cenowe były widoczne także pod koniec poprzedniego tygodnia.

Inwestorzy nie zareagowali istotnie na piątkowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, mimo że spodziewano się podwyższonej zmienności po jego publikacji. Być może ten brak istotnej reakcji wziął się stąd, że MAE ostatecznie nie zaskoczyła rynku: instytucja ta podkreśliła jedynie to, o czym już wcześniej spekulowano, a mianowicie fakt, że dodatkowe cięcia wydobycia ropy naftowej przez kartel OPEC+ stanowią dla rynków ryzyko pojawienia się deficytu na rynku ropy w drugiej połowie bieżącego roku. To zaś wywiera presję na wzrost cen tego surowca, uderzający w konsumentów oraz ogólnie we wzrost gospodarczy na świecie.

MAE zakłada, że w bieżącym roku globalny popyt na ropę naftową będzie rekordowy i wyniesie przeciętnie 101,9 mln baryłek dziennie, czyli będzie o 2 mln baryłek dziennie większy niż w 2022 r. Według tej instytucji, popyt ma wystrzelić w górę zwłaszcza w II połowie bieżącego roku i sięgnąć wtedy około 103 mln baryłek dziennie – zaś podaż, według obecnych szacunków, w tym czasie utrzyma się w rejonie 101 mln baryłek dziennie.

Jednocześnie, w tym scenariuszu jest wiele niewiadomych, spośród których największą będzie popyt w Chinach. Prognozy wzrostu globalnego popytu bazują bowiem głównie na oczekiwaniach popandemicznego ożywienia gospodarczego w tym kraju.

PSZENICA

Na rynku pszenicy nadal nerwowo.

Notowania pszenicy zakończyły poprzedni tydzień wyraźnym wzrostowym akcentem – niemniej, już dzisiaj odreagowują ten ruch zniżką. Obecnie cena pszenicy w USA oscyluje w okolicach 6,90 USD za buszel. Tym samym, ceny pszenicy nadal poruszają się w okolicach tegorocznych minimów.

Dzisiaj na rynkach zbóż zrobiło się nerwowo na skutek decyzji Polski i Węgier o wstrzymaniu importu pszenicy i niektórych innych towarów rolnych z Ukrainy ze względu na fakt, że tanie ukraińskie zboże uderzało w przychody lokalnych rolników. Te postanowienia wywołały napięcia pomiędzy Polską i Węgrami a Unią Europejską oraz oczywiście samą Ukrainą.

Na razie eksport zbóż z Ukrainy pozostaje niezachwiany przez Morze Czarne, co wynika z porozumienia zawartego z Rosją przy mediacji ONZ i Turcji – a trwającego do 18 maja. Co prawda Rosja ogłosiła, że bez złagodzenia zachodnich sankcji narzuconych na ten kraj, o przedłużenie porozumienia będzie trudno, jednak do tego momentu jest jeszcze na tyle dużo czasu, że nie wpływa to istotnie na notowania pszenicy. Ponadto, uspokajająco na rynek działają informacje o lepszej od oczekiwań jakości pszenicy uprawianej we Francji, czyli kraju będącym jednym z kluczowych producentów tego zboża w Europie.

W krótkoterminowej perspektywie podaż pszenicy jest więc niezachwiana. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku napięć politycznych lub problemów pogodowych, rynek ten może być podatny na nagłe ruchy cen.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

09:37 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejnym dynamicznym spadkiem notowań. Cena ropy WTI spadła w rezultacie poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 74 USD za baryłkę. W przypadku obu tych rodzajów ropy naftowej ceny zeszły do najniższych poziomów od końcówki czerwca br., czyli od ponad pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena ropy wyhamowała zniżkę, jednak fundamenty rynku ropy i nastroje inwestorów pozostają niekorzystne dla wyceny surowca.
Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.