Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat

Zapasy ropy naftowej w USA najwyższe od prawie 2 lat
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-03-23 (09:39)

Wczorajszy komunikat ze strony Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut okaz wydawał się jastrzębi (zapowiedzi walki z inflacją i możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA), jednak jednocześnie zasugerował, że cykl podwyżek już powoli się kończy, co dla amerykańskiego dolara oznacza mniej impulsów do wzrostów, wynikających właśnie z tego czynnika, czyli polityki monetarnej. Te wiadomości mają istotne przełożenie na ceny surowców, w tym również ropy naftowej.

Wczorajsza sesja przyniosła ostatecznie zwyżkę notowań ropy, a dzisiaj delikatne wzrosty są utrzymane. Nadal jednak do optymizmu na rynku ropy naftowej jest daleko, o czym świadczy chociażby niewielka dynamika odbicia cen w górę.

Wczoraj Departament Energii USA opublikował raport dotyczący zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, potwierdzając założenia, które już dzień wcześniej przedstawił w swojej publikacji Amerykański Instytut Paliw. Według informacji departamentu, zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 1,12 mln baryłek, docierając tym samym do poziomu 481,2 mln baryłek. To najwyższy poziom zapasów ropy naftowej od maja 2021 roku, czyli od prawie dwóch lat. Dla inwestorów wzrost zapasów ropy, który widoczny jest już od grudnia ub.r., budzi wiele pytań o stan popytu na ropę w USA.

Raport Departamentu Energii miał jednak także kilka pozytywnych akcentów. Spadły bowiem wyraźnie zapasy benzyny (-6,4 mln baryłek) oraz destylatów (-3,31 mln baryłek) – oczekiwano ich mniejszych zniżek. Taki zestaw danych pokazuje, że wynikają one nie tylko ze słabszego popytu, lecz także z mniejszej aktywności rafinerii (wpływającej na obniżony popyt na ropę i mniejszą produkcję paliw).

ZŁOTO

Cena złota w górę po komunikacie Fed.

Wczoraj na rynku złota liczył się w zasadzie tylko jeden czynnik – decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA oraz późniejszy komunikat tej instytucji, dotyczący dalszych planów związanych z polityką monetarną.

Fed nie zaskoczył i podwyższył stopy procentowe w USA o 0,25 punktu procentowego. Taka decyzja była pewnym kompromisem – z jednej strony, Fed utrzymał serię podwyżek, podkreślając zamiar dalszej walki z podwyższoną inflacją w USA; ale z drugiej strony, nie dokonał większej podwyżki, której oczekiwano jeszcze kilka tygodni temu, co z kolei pokazało ostrożność w obliczu zawirowań w sektorze bankowym.

Komunikat Rezerwy Federalnej na pierwszy rzut oka był jastrzębi, zwłaszcza że instytucja ta podkreśliła, że jest gotowa dalej podnosić stopy procentowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak jednocześnie, taka retoryka sugeruje, że Fed nie będzie zacieśniał polityki monetarnej, jeśli naprawdę nie będzie musiał – sygnalizując tym samym rychłe zakończenie cyklu podwyżek. Ostatecznie, dolar amerykański więc stracił na wartości, windując notowania złota. Obecnie cena kruszcu powróciła do okolic 1980 USD za uncję i znajduje się znów w pobliżu ważnego technicznego oporu, czyli poziomu 2000 USD za uncję.

Im mniej jastrzębi Fed, tym lepiej dla złota. Ogólnie, kruszec ten radzi sobie słabiej w okresach wyższych stóp procentowych, ponieważ sam nie przynosi odsetek. Jednak obecnie, gdy potencjał do podwyżek stóp procentowych już się niemal wyczerpał, na rynku złota może pojawić się więcej kupujących. Obecnie kluczowym czynnikiem przekładającym się na tempo zmian cen złota będzie to, kiedy Fed zasygnalizuje możliwość obniżek stóp – póki co jednak wiele wskazuje na to, że nie nastąpi to prędko i, według sugestii Fed, prawdopodobnie można spodziewać się obniżek dopiero w przyszłym roku.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.
Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

2023-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej. Mimo że w późniejszych godzinach emocje już nieco opadły, wraz z cenami ropy, to miniony weekend pokazał, że rozszerzony kartel OPEC+, ze swoim nieformalnym liderem w postaci Arabii Saudyjskiej, nadal potrafią zaskakiwać rynek. Wczoraj miało miejsce kolejne planowe spotkanie przedstawicieli kartelu OPEC+ w Wiedniu.
Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – ceny ropy cechowały się dużą zmiennością, by ostatecznie zakończył dzień na wyraźnym minusie. Dziś rano cena ropy delikatnie odbija w górę, ale nie oddala się istotnie od okolic tegorocznych minimów. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w rejonie 68 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 73 USD za baryłkę.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

2023-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.