Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-05-19 (13:12)

Bieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.

Dolar zyskuje na wartości z kilku przyczyn. Po pierwsze, amerykańska administracja potwierdziła, że jest blisko wypracowania porozumienia dotyczącego limitu zadłużenia w USA i uniknięcia ryzyka niewypłacalności. Po drugie, nieco lepsze dane makro z USA sprawiły, że na rynku pojawiły się spekulacje na temat możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed także na posiedzeniu w czerwcu.

Dzisiaj nadal będzie warto śledzić wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych pod kątem ich podejścia do polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Jastrzębie podejście Fed z jednej strony jest sygnałem lepszych nastrojów, ale z drugiej strony budzi obawy o pogłębienie recesji w USA w drugiej połowie bieżącego roku. Walka z podwyższoną inflacją nie pozostanie bez wpływu na sytuację gospodarczą w USA.

Obecnie siła dolara negatywnie przekłada się na notowania złota, zniechęcając inwestorów instytucjonalnych do utrzymywania długich pozycji na rynku tego metalu. Niemniej, scenariusz recesyjny jak na razie powstrzymuje notowania kruszcu od głębszych przecen – więc oba te czynniki mogą się mniej więcej równoważyć w najbliższych tygodniach.

PSZENICA

Eksport zbóż przez Morze Czarne kontynuowany.

W bieżącym tygodniu jednym z kluczowych tematów na rynkach zbóż była kwestia eksportu towarów z Ukrainy przez Morze Czarne. 18 maja wygasało bowiem dotychczasowe porozumienie na linii Ukraina-Rosja, osiągnięte przy mediacji ONZ i Turcji, a pozwalające Ukrainie na eksport zbóż i innych towarów rolnych drogą morską, w ramach specjalnie utworzonego korytarza eksportowego.

O ile oczekiwano przedłużenia porozumienia, to Rosja czekała z tym do ostatniej chwili ze względu na żądania złagodzenia zachodnich sankcji narzuconych na ten kraj. To budziło na rynkach zbóż nerwowość o ciągłość dostaw – aczkolwiek w ograniczonym zakresie, bowiem eksport ukraińskich zbóż jest możliwy także innymi drogami niż morska (aczkolwiek byłoby to droższe). Rosja nie miała więc asa w rękawie, a niespodzianki nie było: ostatecznie porozumienie zostało przedłużone, co oznacza, że kolejne statki z ukraińskim zbożem już wczoraj opuszczały porty nad Morzem Czarnym.

Kwestia transportu zbóż w tym rejonie świata ma szczególne znaczenie pod kątem eksportu pszenicy do krajów Afryki Północnej, będących jej głównymi odbiorcami. Potencjalne trudności w dostawach mogłyby zmusić takiego odbiorcę jak np. Egipt do poszukiwania dostaw w innych krajach, a tym samym, wywrzeć presję na wzrost cen pszenicy. Na razie jednak ceny tego zboża w USA powróciły do okolic tegorocznych minimów, czyli poziomu 6,10 USD za buszel.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.
Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

2023-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej. Mimo że w późniejszych godzinach emocje już nieco opadły, wraz z cenami ropy, to miniony weekend pokazał, że rozszerzony kartel OPEC+, ze swoim nieformalnym liderem w postaci Arabii Saudyjskiej, nadal potrafią zaskakiwać rynek. Wczoraj miało miejsce kolejne planowe spotkanie przedstawicieli kartelu OPEC+ w Wiedniu.
Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – ceny ropy cechowały się dużą zmiennością, by ostatecznie zakończył dzień na wyraźnym minusie. Dziś rano cena ropy delikatnie odbija w górę, ale nie oddala się istotnie od okolic tegorocznych minimów. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w rejonie 68 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 73 USD za baryłkę.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję

Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję

2023-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota znalazły się wczoraj pod większą presją podaży – cena tego kruszcu tym samym zeszła nieznacznie poniżej 2000 USD za uncję i dziś rano porusza się w wąskiej konsolidacji w okolicach wtorkowego zamknięcia. Przed nami nerwowy okres na rynku złota. Istnieje duża szansa na to, że ceny tego surowca będą walczyły o powrót ponad barierę 2000 USD za uncję, jednak duży będzie w tym udział danych makroekonomicznych oraz deklaracji ze strony przedstawicieli banków centralnych, z Fed na czele.