Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar oddaje część zwyżek

Dolar oddaje część zwyżek

2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była szczególnie dobra dla amerykańskiego dolara. Wszystko za sprawą debaty, którą odbyli szefowie kluczowych banków centralnych świata – Fed, ECB, BoJ i BoE – a która podkreśliła rozjazd w działaniach tych instytucji.

Naturalnie, najwięcej uwagi przyciągały wypowiedzi szefa Fed, Jerome Powella, za sprawą niepewności związanej z tempem podwyżek stóp procentowych w USA.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po przecenach na początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj mocno odbiły w górę, zwyżkując o niecałe 3%. Z jednej strony, ruch w górę można byłoby uznać za czysto techniczną korektę po dotarciu cen ropy do okolic tegorocznych minimów i jednocześnie ważnych poziomów wsparcia. Jednak z drugiej strony, było to jednak coś więcej, bowiem stronę popytową wspierały także dane dotyczące zapasów paliw w USA.

Ceny ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

Ceny ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

2023-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja podkreśliła słabość strony popytowej na rynku ropy naftowej. Ceny tego surowca we wtorek zniżkowały o ponad 2%, schodząc na nowo do okolic tegorocznych minimów. Te okolice to jednocześnie ważne poziomy wsparcia, które już kilkakrotnie w ciągu ostatnich miesięcy powstrzymały dalsze przeceny. Presja na spadek notowań ropy naftowej wynika głównie z obaw o wzrost gospodarczy na świecie, który przekłada się istotnie na popyt na ropę naftową.
Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej

Delikatne odbicie w górę cen ropy naftowej

2023-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia poruszają się w konsolidacji. Po wczorajszej delikatnej zniżce, dziś rano ceny tego surowca równie nieznacznie rosną. Ewidentnie, inwestorom na tym rynku trudno obrać jeden istotny kierunek, biorąc pod uwagę mieszane czynniki wpływające na ceny ropy naftowej. Po niedoszłym puczu wojsk najemnych w Rosji, wzrosła niepewność wokół sytuacji w tym rejonie świata.
Podwyżki stóp procentowych negatywne dla cen ropy naftowej

Podwyżki stóp procentowych negatywne dla cen ropy naftowej

2023-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile środowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżkę i nadzieje na wzrostowe zakończenie tygodnia, już wczorajsza sesja te nadzieje ostatecznie rozwiała. Ceny ropy naftowej w czwartek zniżkowały bowiem o około 4%, schodząc tym samym do poziomów obserwowanych w poprzednim tygodniu. Główną przyczyną zniżki cen ropy naftowej są nawracające obawy związane z popytem na ropę naftową. Wczorajsza sesja na światowych rynkach była wyjątkowo obfita w decyzje ws. stóp procentowych – a w zasadzie, w serię ich podwyżek.
Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo słabego początku wczorajszej sesji, notowaniom ropy naftowej udało się w środę wyjść na spory plus – ceny ropy WTI oraz ropy Brent zwyżkowały o 1,6-1,8%, co zwiększa szanse na wzrostowe zakończenie bieżącego tygodnia. Niemniej, także dzisiaj pojawią się dane, które o tym zakończeniu będą decydować. Chodzi o dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że według jego szacunków, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,25 mln baryłek.
Oczekiwania jastrzębiego Fed niekorzystne dla złota

Oczekiwania jastrzębiego Fed niekorzystne dla złota

2023-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku złota upływa pod znakiem presji podażowej. Wczoraj cena złota osunęła się do okolic 1940-1947 USD za uncję, a dzisiaj rano także porusza się w tych rejonach. Tym samym, cena złota zeszła poniżej dolnego ograniczenia kanału konsolidacyjnego, czyli poniżej 1955 USD za uncję. Na razie naruszenie tego poziomu nie ma istotnej wymowy – jednak jest bardzo prawdopodobne, że już dziś notowaniom złota nadany zostanie kierunek na kolejne dni.
Ceny ropy naftowej znów pod presją

Ceny ropy naftowej znów pod presją

2023-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ze względu na brak poniedziałkowej sesji w Stanach Zjednoczonych, początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych był mało emocjonujący. Jednak już dziś pojawiły się wyczekiwane dane z Chin, które okazały się negatywnym akcentem dla cen wielu surowców, w tym ropy naftowej. Bank centralny Chin, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe, jednak obniżka okazała się mniejsza od oczekiwań. Zarówno jednoroczna, jak i pięcioletnia stopa pożyczkowa, zostały bowiem obniżone zaledwie o 10 pb.
Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

Chiny i USA w centrum uwagi na rynku ropy naftowej.

2023-06-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na plusie. Akcentem, który pomógł stronie popytowej podczas piątkowej sesji, była informacja z raportu Baker Hughes o spadku liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. To już siódma taka zniżka z kolei. W samych Stanach Zjednoczonych pozytywnie na ceny ropy działa także uzupełnianie rezerw strategicznych ropy naftowej, jednak w ostatnim czasie pojawiało się także wiele danych uderzających w ceny ropy – takich jak wzrost zapasów tego surowca i utrzymywanie przez Fed jastrzębiej retoryki.
Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

2023-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie, po wcześniejszych dwóch spadkowych tygodniach. W dużym stopniu jest to zasługa wczorajszej sesji, która przyniosła istotną zwyżkę notowań ropy. Dzisiaj rano cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia. Ropa Brent oscyluje w rejonie 75,70 USD za baryłkę, a ropa WTI jest wyceniana na ok. 70,85 USD za baryłkę.
Kolejne zaskakujące dane o zapasach ropy naftowej w USA

Kolejne zaskakujące dane o zapasach ropy naftowej w USA

2023-06-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia z pewnością najwięcej uwagi na rynkach finansowych przyciągały dane ze Stanów Zjednoczonych. Ich kulminacją była wczorajsza decyzja Fed dot. poziomu stóp procentowych oraz wskazówki ze strony tej instytucji w kontekście prowadzenia polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Przekaz Fed był raczej jastrzębi – mimo że wczoraj stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, to Rezerwa Federalna zasugerowała możliwość powrotu do kontynuacji podwyżek stóp w bieżącym roku.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynkach surowcowych upłynęła pod znakiem zwyżek notowań. Ceny ropy naftowej nie były wyjątkiem – odbiły się one w górę od okolic tegorocznych minimów, a dzisiaj już nieco wolniej kontynuują zwyżkę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 69,70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się znów w rejonie 74,60 USD za baryłkę.

Zwyżka cen ropy naftowej to głównie efekt słabości amerykańskiego dolara po wczorajszych niższych od oczekiwań odczytach inflacji CPI w USA.
Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych minimach

2023-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się fatalnie – cena tego surowca wczoraj zniżkowała o 4%, powracając do okolic tegorocznych minimów cenowych. W przypadku ropy WTI, są to okolice 67,50 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent są to rejony 72 USD za baryłkę. Dziś rano cena ropy nieudolnie próbuje odreagować zniżkę, co świadczy o słabości strony popytowej na tym rynku. Na razie kluczowym scenariuszem, rozgrywanym na rynku ropy naftowej, jest słabość popytu wynikająca ze spowolnienia gospodarczego na świecie.
Czy ceny złota czeka dłuższa konsolidacja?

Czy ceny złota czeka dłuższa konsolidacja?

2023-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku złota w ostatnich tygodniach jest daleka od ekscytującej. Notowania kruszcu poruszają się bowiem w konsolidacji. Od góry, ogranicza je ważna bariera psychologiczna w postaci poziomu 2000 USD za uncję. Od dołu, wsparciem jest rejon 1950-1960 USD za uncję. Brak wyraźnego kierunku notowań złota to efekt niepewności związanej z działaniami Rezerwy Federalnej.
Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.
Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

2023-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej. Mimo że w późniejszych godzinach emocje już nieco opadły, wraz z cenami ropy, to miniony weekend pokazał, że rozszerzony kartel OPEC+, ze swoim nieformalnym liderem w postaci Arabii Saudyjskiej, nadal potrafią zaskakiwać rynek. Wczoraj miało miejsce kolejne planowe spotkanie przedstawicieli kartelu OPEC+ w Wiedniu.
Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – ceny ropy cechowały się dużą zmiennością, by ostatecznie zakończył dzień na wyraźnym minusie. Dziś rano cena ropy delikatnie odbija w górę, ale nie oddala się istotnie od okolic tegorocznych minimów. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w rejonie 68 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 73 USD za baryłkę.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.