Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Duży spadek produkcji i zapasów ropy naftowej w USA

Duży spadek produkcji i zapasów ropy naftowej w USA

2024-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Wyższym wycenom tego surowca pomagały m.in. lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI w USA, które rozbudziły nadzieje na solidny popyt na paliwa w tym kraju. Istotnym wsparciem dla notowań ropy naftowej były także dane dotyczące zapasów paliw w USA, opublikowane w cotygodniowym raporcie Departamentu Energii (DoE). W raporcie tym podano, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 9,23 mln baryłek do poziomu 420,7 mln baryłek.
Mieszane dane dot. zapasów paliw w USA

Mieszane dane dot. zapasów paliw w USA

2024-01-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych zwyżkach cen ropy naftowej, dalszego ciągu na razie nie ma. Od wczoraj cena tego surowca tkwi w konsolidacji w wyczekiwaniu na nowe impulsy. Wśród nich nadal znajdują się głównie kwestie geopolityczne oraz te gospodarcze. Spośród informacji bezpośrednio powiązanych z rynkiem ropy naftowej, z pewnością warto wymienić wczorajszy raport dotyczący zapasów paliw w USA, przygotowany przez Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API).

Niepokoje geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

Niepokoje geopolityczne wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-01-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy, mimo początkowej spadkowej presji, ostatecznie zakończyła się na plusie. Ceny ropy naftowej, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, wzrosły wczoraj o około 2%, a dzisiaj rano poruszają się wciąż blisko wczorajszych zamknięć. Wsparciem dla cen ropy na początku bieżącego tygodnia okazały się utrzymujące się wciąż na świecie napięcia geopolityczne.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2024-01-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od presji spadkowej. Ceny ropy gatunku Brent spadły do okolic 78 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej WTI zniżkują do rejonu 73 USD za baryłkę. Mimo utrzymujących się niepokojów geopolitycznych, notowania ropy naftowej wciąż pozostają pod presją obaw związanych ze wzrostem gospodarczym. Te dwa główne czynniki mają obecnie największe przełożenie na notowania ropy naftowej.
Prognozy solidnego popytu wsparciem dla cen ropy naftowej

Prognozy solidnego popytu wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie – ceny ropy naftowej zwyżkowały o około 1,6-2%, nadrabiając wcześniejsze zniżki i zyskując szansę na zakończenie całego tygodnia wzrostami. Cena ropy dzisiaj co prawda część z tych zwyżek oddaje, ale nastroje na rynku tego surowca ewidentnie poprawiły się po publikacjach kluczowych instytucji z tego rynku.
Cena ropy naftowej w górę po optymistycznych prognozach OPEC

Cena ropy naftowej w górę po optymistycznych prognozach OPEC

2024-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nastroje na rynku ropy naftowej poprawiły się – cena tego surowca, po słabym początku tygodnia, od wczoraj delikatnie rośnie. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno wcześniejsze przeceny, jak i obecne wzrosty, nie mają dużego zakresu, a ogólnie bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem nerwowej konsolidacji. Optymizm, który pojawił się wśród inwestorów na rynku ropy, wynika z prognoz przedstawionych w miesięcznym raporcie OPEC. Organizacja ta po raz pierwszy odniosła się do sytuacji na rynku ropy w 2025 roku, zakładając, że będzie to rok solidnego popytu na ropę.
Kontynuacja zniżek notowań ropy naftowej

Kontynuacja zniżek notowań ropy naftowej

2024-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na światowych rynkach finansowych dominuje nastawienie risk-off, które nie omija także rynku ropy naftowej. Cena tego surowca dziś rano kontynuuje zniżkę, uginając się pod rosnącą siłą amerykańskiego dolara oraz obawami związanymi z tempem globalnego wzrostu gospodarczego. Dzisiaj pojawiły się w Chinach istotne dane makro dotyczące dynamiki PKB, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.
Spokojne rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy

Spokojne rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy

2024-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowej zwyżce, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień praktycznie neutralnie: pojawiła się delikatna presja spadkowa, jednak zasięg ruchu jest symboliczny. W rezultacie, cena ropy Brent utrzymuje się tuż powyżej poziomu 78 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI pozostają w rejonie 72-73 USD za baryłkę.
Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na minusie. Ceny obu najpopularniejszych gatunków tego surowca, Brent i WTI, zniżkowały o ponad 1%, docierając odpowiednio do okolic 76,80 USD za baryłkę i 71,30 USD za baryłkę. Jednym z czynników, które negatywnie przełożyły się na ceny ropy naftowej, był zaskakujący wzrost zapasów tego surowca, pokazany w raporcie Departamentu Energii USA.
Ceny ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów w USA

Ceny ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów w USA

2024-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na wyraźnym, 2-procentowym plusie, nadrabiając w dużym stopniu spadki z wcześniejszej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 72,50 USD za baryłkę a notowania ropy Brent dotarły do poziomu niemal 78 USD za baryłkę. Głównym impulsem dla notowań ropy do odbicia były dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC

Wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC

2024-01-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od sporej zniżki. Cena ropy naftowej Brent wczoraj spadła o ponad 3%, podczas gdy notowania ropy WTI zniżkowały aż o ponad 4% na fali obaw związanych z niedostatecznym popytem i relatywnie dużą podażą ropy naftowej. Najważniejszym impulsem do przecen wczoraj była decyzja Arabii Saudyjskiej o cięciu cen sprzedaży swojej ropy Arab Light do odbiorców azjatyckich od kolejnego miesiąca.
Znaczący wzrost zapasów benzyny i destylatów w USA

Znaczący wzrost zapasów benzyny i destylatów w USA

2024-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący rok sporą zmiennością notowań. Niemniej, po kulminacyjnej środowej zwyżce, od wczoraj na rynku tym jest nieco spokojniej, a notowania ropy dziś rano delikatnie rosną. Czwartkowa sesja zakończyła się na rynku ropy naftowej spadkami, za co odpowiadały dane z raportu Departamentu Energii, dotyczącego zapasów paliw w USA, jak również uspokojenia nastrojów wokół sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej.

Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej.

2024-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku roku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne odbicie notowań w górę, będące największą dzienną zwyżką cen od listopada. W rezultacie, notowania ropy WTI powróciły ponad 73 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent dotarła do okolic 79 USD za baryłkę. Powrót do zwyżek notowań ropy naftowej był wspierany przez kilka istotnych czynników. Kluczowym z nich były obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – okazuje się bowiem, że w nowy rok rynek ropy wchodzi z dokładnie tymi samymi problemami, które dominowały na nim w latach poprzednich.
Kakao i ruda żelaza najmocniejszymi surowcami 2023 roku

Kakao i ruda żelaza najmocniejszymi surowcami 2023 roku

2023-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2023 rok nie był czasem surowców. Indeks CRB w mijającym roku zniżkował o około 4%, co wynikało z sytuacji gospodarczej na szerokim rynku finansowym. Wysoki poziom stóp procentowych hamował bowiem wzrost gospodarczy i sprawiał, że firmy ostrożniej podchodziły do nowych inwestycji – a to negatywnie przełożyło się na ceny wielu surowców i towarów. Były jednak wyjątki. Najbardziej spektakularny wzrost cen w mijającym roku zaliczyły kontrakty na kakao.
Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

2023-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni 2023 roku na rynku ropy naftowej są okresem mało wyrazistych ruchów notowań. O ile we wtorek podczas spokojnej sesji ceny ropy rosły, to już wczoraj notowania tego surowca zniżkowały. Brak klarownego kierunku to efekt zróżnicowanych czynników wpływających na ceny ropy, jak również wyczekiwania na kolejne istotne dane na tym rynku. Spośród najważniejszych informacji, obecnie na rynku ropy rozgrywane są dwa główne czynniki. Pierwszym z nich, negatywnie przekładającym się na ceny ropy, jest wznowienie ruchu statków przez Kanał Sueski.
Morze Czerwone nadal w centrum uwagi na rynku ropy

Morze Czerwone nadal w centrum uwagi na rynku ropy

2023-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co przynosi wzrosty notowań. Cena ropy WTI wczoraj przekroczyła poziom 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały ponad 80 USD za baryłkę. Dziś ceny ropy spokojnie poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak co do zasady, na rynku tym przeważa w ostatnich dniach strona popytowa, a stoją za tym dwie główne przyczyny.
Wyjście Angoli z kartelu OPEC a ceny ropy

Wyjście Angoli z kartelu OPEC a ceny ropy

2023-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartkowa sesja na rynku ropy naftowej cechowała się delikatnym podwyższeniem zmienności. Wszystko za sprawą niespodzianki, jaką zaserwowała uczestnikom globalnego rynku ropy Angola. Ten afrykański kraj, będący jednym z największych producentów ropy na swoim kontynencie, poinformował bowiem o zamiarze wyjścia z kartelu OPEC. Angola dołączyła do kartelu OPEC w 2007 roku, a więc relatywnie niedawno w porównaniu do wielu innych członków tej grupy.
Napięcia na Bliskim Wschodzie pod lupą na rynku ropy

Napięcia na Bliskim Wschodzie pod lupą na rynku ropy

2023-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie rosną. Zwyżka nie jest duża ze względu na wciąż utrzymujące się obawy o globalny popyt na ropę naftową – niemniej, w krótkoterminowej perspektywie górę zaczęły brać obawy o sytuację na Bliskim Wschodzie. Od kilku dni najgłośniejszym tematem na rynku ropy naftowej są ataki jemeńskich bojówek Huti na statki komercyjne na Morzu Czerwonym.
Lepsze prognozy popytu na ropę naftową

Lepsze prognozy popytu na ropę naftową

2023-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Praktycznie cała jesień i początek zimy na rynku ropy naftowej upływały pod znakiem systematycznych spadków cen. Notowania tego surowca mają za sobą aż siedem spadkowych tygodni z rzędu – a ceny ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia spadły do najniższych poziomów od prawie pół roku. Niemniej, ten tydzień ma szansę przerwać spadkową passę.
Powrót do dynamicznych zniżek cen ropy naftowej

Powrót do dynamicznych zniżek cen ropy naftowej

2023-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po delikatnej korekcie wzrostowej na rynku ropy w drugiej połowie poprzedniego tygodnia, ceny tego surowca powróciły do zniżek. Bieżący tydzień póki co przynosi pogłębienie spadków cen ropy. Notowania ropy WTI zeszły już do okolic 68-69 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 72,50-73,00 USD za baryłkę. Dla obu gatunków ropy naftowej jest to najniższy poziom cen od czerwca, czyli od pół roku. Impuls do powrotu cen ropy do przecen przyszedł ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawiły się nieco wyższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji CPI.