Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

2022-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch sesjach dynamicznych zwyżek, notowania ropy naftowej dzisiaj rano kierują się w dół, oddając część wczorajszych wzrostów. Niemniej, zarówno ceny ropy Brent, jak i WTI, utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, a tym samym, blisko lokalnych maksimów z jesieni 2021 roku, kiedy to ceny ropy sięgnęły 84-86 USD za baryłkę.
CO2 pompują inflację

CO2 pompują inflację

2022-01-12 Komentarz surowcowy XTB
Rosnące ceny stały się realnym problemem na całym świecie. Źródeł inflacji możemy szukać praktycznie wszędzie, ale świat zwraca uwagę przede wszystkim na rosnące ceny energii. Jest to kłopot w takich gospodarkach, które bezpośrednio nie mają dostępu do surowców energetycznych, a udział energii odnawialnej jest wciąż niewystarczający. Te problemy widoczne są oczywiście w krajach Unii Europejskiej.

Ceny srebra w górę za złotem

Ceny srebra w górę za złotem

2022-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach inwestorzy na rynkach metali szlachetnych nie mogą narzekać na brak emocji. Notowania złota oraz srebra słabo rozpoczęły rok, ponieważ poprzedni tydzień zakończył się dla obu metali na minusie – niemniej, już w tym tygodniu ceny obu kruszców odrabiają straty. O ile złoto jest w ostatnich dniach zdecydowanie w centrum uwagi na rynkach metali szlachetnych ze względu na powiązanie jego cen z notowaniami amerykańskiego dolara, działaniami Fed i danymi makro z USA – to także ceny srebra pozostają wrażliwe na powyższe czynniki. Notowania srebra wykazują bowiem istotną korelację z cenami złota.
Wznowienie eksportu ropy naftowej z Wenezueli

Wznowienie eksportu ropy naftowej z Wenezueli

2022-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest mało wyrazista. Notowania tego surowca utknęły w konsolidacji w rejonie ubiegłotygodniowych maksimów. Karty na rynku ropy naftowej ewidentnie nadal rozdaje pandemia i jej nowy wariant Omikron, wokół którego narasta wiele spekulacji dotyczących jego wpływu na popyt na paliwa. Na razie przeważają te optymistyczne, zakładające, że Omikron nie doprowadzi do istotnie większych restrykcji niż te obserwowane obecnie.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2022-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od konsolidacji. Cena ropy naftowej gatunku WTI oscyluje w okolicach 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 82 USD za uncję. W obu przypadkach, są to ceny zbliżone do poziomów z końcówki poprzedniego tygodnia. Na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, wywołany mniejszym strachem o wpływ Omikrona na popyt na paliwa.
Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy

Sytuacja w Kazachstanie i Libii wsparciem dla cen ropy

2022-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się obecnie na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zwyżką – co byłoby już trzecim z rzędu tygodniowym wzrostem cen tego surowca. Cena ropy naftowej WTI dzisiaj sięgnęła już poziomu 80 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent przekraczają już poziom 82,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach są to najwyższe poziomy cenowe od listopada ub.r.
OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy

2022-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na solidnym plusie. W dużym stopniu, odpowiadały za to dwa główne czynniki – działania OPEC+ oraz informacje na temat dużego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. OPEC+ podczas wczorajszego spotkania nie zaskoczył i zadecydował o podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu łącznie o 400 tys. baryłek. Ten ruch był oczekiwany i wpisuje się on w długoterminową strategię OPEC+, zakładającą stopniowe zwyżki produkcji tego surowca.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2022-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia (i nowego roku) na rynku ropy naftowej póki co jest względnie spokojny. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w pobliżu 76 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba obecnie zapłacić około 79 USD. Wahania cen obu gatunków ropy są póki co niewielkie, a rynek wyczekuje na kolejne istotne impulsy. Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej znajduje się rozszerzony kartel OPEC+, który – jak co miesiąc – spotka się w celu podjęcia decyzji na temat kształtu porozumienia naftowego w lutym.
Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej

Optymistyczny początek roku na rynku ropy naftowej

2022-01-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile ostatni dzień starego roku przyniósł delikatne przeceny na rynku ropy naftowej, to w nowy rok surowiec ten wchodzi pewnym krokiem – ceny ropy naftowej dzisiaj powracają do zwyżek. Na razie ruch ten ma mało istotną wymowę, bowiem dziś rynki finansowe nadal funkcjonują w pewnym okołoświątecznym i noworocznym uśpieniu (nie działają giełdy na kilku kluczowych rynkach świata, z Chinami, Japonią i Wielką Brytanią na czele).
Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA

Rosnąca produkcja i rosnący popyt na ropę w USA

2021-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowały zwyżkę z ostatnich dni, jednak nadal na rynku tym utrzymują się wypracowane poziomy cenowe – w przypadku ropy WTI, znacząco przekraczające 76 USD za uncję, a dla ropy Brent pozostające w rejonie 79 USD za uncję. Wczoraj ważnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się dane ze Stanów Zjednoczonych.
OPEC+ skupiony na długoterminowej strategii

OPEC+ skupiony na długoterminowej strategii

2021-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wchodzimy powoli w drugą połowę ostatniego tygodnia 2021 roku. Aktywność inwestorów na rynkach nadal jest obniżona, co widać także na rynku ropy naftowej. Po poniedziałkowej zwyżce, wczoraj notowania ropy naftowej konsolidowały na wypracowanych poziomach, zaś dzisiaj rozpoczynają dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. Dla cen ropy naftowej WTI jest to poziom tuż powyżej 76 USD za baryłkę, zaś dla notowań ropy Brent – tuż poniżej 79 USD za baryłkę.
Przebłyski optymizmu na rynku ropy naftowej

Przebłyski optymizmu na rynku ropy naftowej

2021-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Okołoświąteczny handel przynosi podwyższoną zmienność notowań ropy naftowej – która w tym tygodniu oznacza, przynajmniej na razie, zwyżki. O ile wczorajsza sesja rozpoczęła się delikatną przeceną na rynku ropy, to już w kolejnych godzinach została ona nadrobiona z nawiązką, a cały dzień na rynku ropy zakończył się na solidnych, trzyprocentowych plusach.
Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej

Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej

2021-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w poprzednim tygodniu obserwowaliśmy podwyższoną zmienność notowań. O ile tydzień rozpoczął się od solidnej przeceny, to później miało miejsce równie dynamiczne odbicie notowań ropy w górę. W rezultacie, poprzedni tydzień zakończył się na tym rynku na plusie. Chaotyczny, okołoświąteczny handel dzisiaj rano przynosi delikatne zniżki cen ropy naftowej. Niemniej, sytuacja na tym rynku jest niestabilna, bowiem kluczowym czynnikiem cenotwórczym pozostają zmieniające się jak w kalejdoskopie nastroje inwestorów, związane z pandemią.
Mieszane dane dotyczące zapasów paliw w USA

Mieszane dane dotyczące zapasów paliw w USA

2021-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu cechują się nadal sporą zmiennością. Po gwałtownej przecenie na początku tygodnia, późniejsze dni przyniosły poprawę nastrojów i odrobienie spadków z nawiązką. Z kolei dzisiaj rano na rynku tym robi się spokojniej, a notowania poruszają się w wąskiej konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia. Wczorajsze dane Departamentu Energii USA, dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, miały niejednoznaczną wymowę. Oczywiście, warto wspomnieć o tym, że zapasy samej ropy naftowej zniżkowały znacząco, bo aż o 4,71 mln baryłek. To nie tylko niemal dwukrotnie więcej niż oczekiwano na początku tygodnia, ale także więcej niż podał Amerykański Instytut Paliw we wtorek.
Ceny ropy naftowej pod presją pandemicznych restrykcji

Ceny ropy naftowej pod presją pandemicznych restrykcji

2021-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej odreagowały wzrostowo wcześniejsze dynamiczne przeceny. Pozytywnym akcentem był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który pokazał większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w USA. Według tej instytucji, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zniżkowały o 3,67 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki wynoszącej około 2,5-2,8 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów ropy naftowej w USA przedstawi amerykański Departament Energii.
Dalszy ciąg nerwowości na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg nerwowości na rynku ropy naftowej

2021-12-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej nadal jest daleka od spokojnej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od gwałtownej zniżki, którą jednak w kolejnych godzinach w znacznym stopniu nadrobiły. Z kolei dzisiaj rano cena ropy naftowej utrzymuje się w nerwowej konsolidacji blisko wczorajszego zamknięcia. Sytuacja na globalnym rynku ropy naftowej jest słodko-gorzka. Notowania tego surowca znajdują się bowiem pod presją, wynikającą z szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron w krajach Europy, Ameryki Północnej oraz Azji.
Dalszy ciąg nerwowości na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg nerwowości na rynku ropy naftowej

2021-12-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej nadal jest daleka od spokojnej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od gwałtownej zniżki, którą jednak w kolejnych godzinach w znacznym stopniu nadrobiły. Z kolei dzisiaj rano cena ropy naftowej utrzymuje się w nerwowej konsolidacji blisko wczorajszego zamknięcia. Sytuacja na globalnym rynku ropy naftowej jest słodko-gorzka. Notowania tego surowca znajdują się bowiem pod presją, wynikającą z szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron w krajach Europy, Ameryki Północnej oraz Azji.
Przecena ropy naftowej w obliczu obaw przed pandemicznymi restrykcjami

Przecena ropy naftowej w obliczu obaw przed pandemicznymi restrykcjami

2021-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na minusie – i od spadków rozpoczynają kolejny. Dzisiaj wykres cen ropy otworzył się luką spadkową. Notowania ropy gatunku WTI osunęły się w dół do okolic 68 USD za uncję, natomiast cena ropy Brent spadła do rejonu 71 USD za baryłkę. Rozbudzony na nowo pesymizm na rynku ropy naftowej wynika z szerszego nastawienia risk-off na globalnych rynkach finansowych.
Złoto na drodze do wzrostowego tygodnia

Złoto na drodze do wzrostowego tygodnia

2021-12-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po czterech tygodniach zniżek, notowania złota w końcu mają szansę zakończyć tydzień na wyraźnym plusie. Cena kruszcu przekroczyła ponownie poziom 1800 USD za uncję, czyli barierę, poniżej której utrzymywała się w pierwszej połowie grudnia. Impulsem dla cen złota do zwyżek było osłabienie amerykańskiego dolara po stonowanym komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej.
Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół

Zapasy ropy naftowej w USA mocno w dół

2021-12-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, notowania tego surowca wczoraj odbiły w górę. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI dzisiaj rano poruszają się w okolicach 71,60 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74,70 USD za baryłkę. Jednym z impulsów do zwyżki cen ropy naftowej były informacje dotyczące zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.