Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Stabilizacja cen ropy naftowej po spadkowym tygodniu
2023-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚWyraźne umocnienie amerykańskiego dolara w poprzednim tygodniu, jak również perspektywa utrzymywania się jastrzębiej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez jakiś czas, pogrążyły ceny ropy naftowej w poprzednim tygodniu. Cena ropy naftowej WTI spadła do okolic 73 USD za baryłkę, poruszając się już niedaleko tegorocznych minimów – natomiast notowania ropy Brent powróciły do rejonu 80 USD za baryłkę. Na przewagę strony podażowej na rynku ropy naftowej składa się obecnie kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w USA ostatnio rosły, co wskazuje na relatywnie słaby popyt na paliwa w tym kraju.
Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej
2023-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj stabilizują się, jednak i tak znajdują się na drodze do zakończenia już drugiego tygodnia zniżką – cena ropy gatunku Brent obecnie oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI poruszają się niewiele powyżej poziomu 76 USD za baryłkę. Optymizm, który przetacza się w tym tygodniu przez globalne rynki finansowe, nie wystarcza notowaniom ropy do zwyżek. Inwestorzy ewidentnie mają obawy co do popytu na ten surowiec w bieżącym roku.
Wzrost zapasów ropy w USA i brak zaskoczenia ze strony OPEC+
2023-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na solidnym, ponad 3-procentowym minusie. Wszystko za sprawą splotu wydarzeń o niekorzystnym bilansie dla notowań tego surowca. Przede wszystkim, wczoraj pojawił się cotygodniowy raport pokazujący wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 4,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki. Wzrosły również zapasy benzyny i destylatów, co stanowi potwierdzenie faktu, że popyt na paliwa w USA jest rozczarowujący.
Fed i OPEC+ dziś kluczowe na rynku ropy
2023-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚDzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej będzie kręcić się wokół dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich jest decyzja OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące, natomiast drugim – decyzja Rezerwy Federalnej USA ws. stóp procentowych i dalszej polityki monetarnej w tym kraju. W kwestii decyzji OPEC+, oczekiwania od kilku dni są niezmienne: rozszerzony kartel najprawdopodobniej utrzyma dotychczasowe cięcia produkcji, wynoszące 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano jeszcze w październiku poprzedniego roku.
Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
2023-01-31 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu znajdują się na razie pod presją podaży. Cena tego surowca spada głównie pod naciskiem pesymistycznych nastrojów na szerokim rynku finansowym – popyt na ropę jest bowiem uzależniony od globalnej koniunktury. Jednym z wyczekiwanych wydarzeń w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej jest jutrzejsze spotkanie przedstawicieli państw OPEC+. Im bliżej do niego, tym więcej informacji pojawia się na temat możliwych działań rozszerzonego kartelu – a w zasadzie, prawdopodobnego braku tych działań.
OPEC+ i banki centralne w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
2023-01-30 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zniżki. Cena ropy WTI zniżkuje do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się poniżej poziomu 86 USD za baryłkę. Dzisiaj rano także na światowych rynkach akcji widać pewnie schłodzenie nastrojów, co wynika z oczekiwań związanych z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych przez kluczowe banki centralne. W tym tygodniu ważnych komunikatów pojawi się kilka, ale na pierwszy plan wybiją się dwie decyzje. Pierwsza z nich to środowy komunikat Rezerwy Federalnej.
OPEC: Prognozy wzrostu popytu na ropę w Chinach
2023-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj wzrosły – i ogólnie, na rynku tym pojawiło się nieco więcej optymizmu. Ceny ropy naftowej w rezultacie dotarły już do poziomów lokalnych maksimów z początku roku. W przypadku ropy WTI, cena oscyluje w okolicach 81,20-81,40 USD za baryłkę, a dla ropy Brent jest to rejon 86,60-86,80 USD za baryłkę.
Chiński popyt na ropę – pomoże czy pogrąży ceny w 2023 roku?
2023-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zniżki, ale już dzisiaj cena tego surowca porusza się w konsolidacji. Wśród inwestorów na rynku ropy naftowej widać wyczekiwanie na jaśniejsze impulsy dotyczące sytuacji w całym 2023 roku w kontekście popytu na ropę naftową. Kondycja światowej gospodarki przekłada się bowiem na oczekiwania związane z popytem na ropę, a w związku z tym, także z cenami tego surowca.
Wyczekiwanie na ważne raporty na rynku ropy
2023-01-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zniżki, odreagowując wzrostową serię z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj rano pewną presję na ceny tego surowca wygenerowały spekulacje na temat możliwych dalszych działań Banku Japonii – a dokładnie tego, że będzie on wycofywał się z dotychczasowej ultraluźnej polityki monetarnej. Powiew pesymizmu z tym związany dziś negatywnie przełożył się na wartość głównego indeksu japońskiej giełdy – a dodatkowo zaszkodził cenom ropy, jako że Japonia jest jednym z jej głównych importerów. Posiedzenie BoJ jest zaplanowane już na najbliższą środę.
Drugi z rzędu roczny spadek importu ropy naftowej do Chin
2023-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNiższy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do optymizmu na szerokich rynkach finansowych. Na fali lepszych nastrojów rosną także notowania ropy naftowej, aczkolwiek póki co dynamika zwyżek jest niewielka, a bilans od początku roku pozostaje minusowy. Trudno się temu dziwić, bowiem mimo optymistycznych akcentów, nie ulega wątpliwości, że globalna gospodarka spowalnia. Do kolejnych danych, świadczących o pogorszeniu się wskaźników dotyczących popytu na ropę naftową, od dziś można dorzucić również informacje na temat importu ropy do Chin.
Niemal rekordowy wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2023-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj na rynku ropy naftowej w końcu pojawiło się nieco więcej optymizmu. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI powróciły do okolic 77,50 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do niemal 83 USD za baryłkę. Dzisiejsza sesja dla ropy naftowej może być nerwowa, bowiem sytuacja na rynku tego surowca w dużym stopniu zależy od nastrojów na szerokim rynku finansowym. A te będą z kolei uzależnione od dzisiejszego odczytu inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Niepokojąco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2023-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznych przecenach ropy naftowej na początku bieżącego roku, cena tego surowca nie może się podnieść. Notowania ropy WTI obecnie poruszają się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent oscyluje w okolicach 80 USD za baryłkę. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był dynamiczny wzrost zapasów tego surowca w USA. Jak podał Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) w swoim wczorajszym raporcie, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły aż o 14,9 mln baryłek.
USA i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
2023-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚSytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia dobitnie pokazuje, że notowania tego surowca poruszają się obecnie pod dyktando nastrojów na szerokim rynku finansowym. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł powiew optymizmu, także na rynkach akcyjnych, a w ten sposób wsparł notowania ropy naftowej – to już końcówka sesji była spadkowa, a to także odbiło się na cenach tego surowca. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent spadły do rejonu 79 USD za baryłkę.
Rynkowy optymizm wsparciem dla cen ropy naftowej
2023-01-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie. Cena tego surowca jednak dzisiaj powraca do zwyżek, nadrabiając – na razie niewielką – część ubiegłotygodniowych strat. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 76 USD za baryłkę, a cena ropy Brent przekracza 80 USD za baryłkę. Dzisiejszy optymizm na rynku ropy naftowej jest wynikiem fali pozytywnych nastrojów, która przetoczyła się przez szeroki rynek finansowy.
Negatywne akcenty na rynku ropy naftowej
2023-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch dniach wyraźnych przecen ropy naftowej, dzisiaj cena tego surowca stabilizuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Cena ropy WTI nadal znajduje się jednak poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 78,50 USD za baryłkę. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen ropy naftowej są obawy związane z niższym popytem, które mają wynikać ze spowolnienia gospodarczego.
Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej
2023-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚWtorkowa zwyżka wartości amerykańskiego dolara przyczyniła się do przecen wielu surowców. Ropa była tego przykładem – wczoraj ceny tego surowca zniżkowały o ponad 4%. Dzisiaj rano kontynuują one ruch spadkowy. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej jest rozczarowująca kondycja gospodarki Chin. Słabe dane makro, połączone z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem oraz informacjami o zwiększeniu limitów eksportu paliw z Państwa Środka, tworzą mieszankę sprzyjającą oczekiwaniom słabszego popytu na paliwa w tym kraju.
Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej
2023-01-03 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek nowego roku na rynku ropy naftowej jest mało wyrazisty. Dzisiaj rano notowania ropy zniżkowały, jednak później nadrobiły spadki, co składa się póki co na relatywnie neutralne nastroje i wyczekiwanie na kolejne impulsy. Cena ropy WTI przekracza 80 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę.
Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.
2023-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej mają za sobą kolejny rok wyjątkowo dużej zmienności notowań. 2022 rok zakończył się jednak na rynku tego surowca na plusie – cena ropy Brent zwyżkowała ostatecznie o około 10%, a notowania ropy WTI wzrosły o około 7% w skali całego roku. Tym samym, był to już drugi z kolei zwyżkowy rok na rynku ropy naftowej. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej rozpoczynają rok od wzrostów. Zwyżkom sprzyja słabość amerykańskiego dolara, jak również zaognienie sytuacji na Ukrainie w kontekście Rosji jako jednego z kluczowych producentów i eksporterów ropy naftowej na świecie.
Ropa naftowa na drodze do wzrostowego zakończenia roku
2022-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest spokojny. Nastroje inwestorów co prawda są zmienne, jednak ogólnie ceny ropy poruszają się w wąskiej konsolidacji przy niewielkich wolumenach ze względu na okres świąteczno-noworoczny. Słowem „spokojny” zdecydowanie nie można jednak określić całego bieżącego roku na rynku ropy naftowej. Był to bowiem czas pełen turbulencji, wynikających z inwazji Rosji na Ukrainę oraz konsekwencji wojny. Narzucone na Rosję sankcje przyczyniły się do obaw związanych z podażą ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego oraz węgla.
Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy
2022-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej powróciły do zniżek. W tym tygodniu cena tego surowca znajduje się pod presją – notowania ropy Brent zniżkują poniżej 83 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej WTI spadła poniżej 78 USD za baryłkę. Ogólnie jednak, końcówka bieżącego roku przynosi na rynku ropy małą aktywność inwestorów i niewielką zmienność cen. Dzisiaj główną przyczyną presji na spadek notowań ropy naftowej okazały się obawy związane z sytuacją w Chinach. Jeszcze niedawno miała miejsce euforia dotycząca decyzji Chin o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do tego kraju od 8 stycznia przyszłego roku.