Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Cena kukurydzy na 8-letnich maksimach

Cena kukurydzy na 8-letnich maksimach

2021-04-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku kukurydzy wyraźnie dominuje strona popytowa. Wczoraj cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o 3,4%, docierając do okolic 5,80 USD za buszel, co jest nie tylko najwyższym poziomem zamknięcia w bieżącym roku, ale też najwyższym poziomem zamknięcia od połowy 2013 roku.
Trudne rozmowy na linii USA-Iran

Trudne rozmowy na linii USA-Iran

2021-04-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynek ropy naftowej powraca kwestia trudnych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Ostatnie dekady były czasem dużych zmian w podejściu USA do Iranu. Dla przypomnienia: w 1979 roku, czyli po ataku na amerykańską ambasadę w Teheranie, Stany Zjednoczone zerwały relacje dyplomatyczne z Iranem, narzucając na ten kraj dotkliwe sankcje.

Większy od oczekiwań spadku produkcji ropy naftowej w USA w 2021 r.

Większy od oczekiwań spadku produkcji ropy naftowej w USA w 2021 r.

2021-04-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznej poniedziałkowej zniżce, notowania ropy naftowej wczoraj podjęły nieudaną próbę jej odreagowania. Niemniej, skończyło się na jedynie symbolicznym wzroście cen i ich pozostaniu w rejonie poniedziałkowego zamknięcia. Także dzisiaj na rynku ropy naftowej widać nieśmiałe przebłyski optymizmu, ale zwyżka ma niewielką dynamikę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-04-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była zaskakująco optymistyczna. Stronę popytową na tym rynku wspierała słabość amerykańskiego dolara, która przyćmiła nawet negatywny wydźwięk decyzji OPEC+ o planach stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej już od maja. Dopiero wczoraj pojawiła się większa presja sprzedających, a ceny ropy naftowej – zarówno gatunku Brent, jak i WTI – zniżkowały w poniedziałek o ponad 4%.
Na rynku ropy dzień pod znakiem OPEC+

Na rynku ropy dzień pod znakiem OPEC+

2021-04-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowaniom ropy naftowej w tym tygodniu brakuje wyraźnego kierunku. Mimo zwyżek na samym początku tygodnia, już we wtorek na rynku z powrotem przypomniała o sobie strona podażowa. W rezultacie, cena ropy WTI oscyluje wciąż w okolicach 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się tuż powyżej 63 USD za baryłkę.
Cena ropy naftowej na drodze do spadkowego miesiąca

Cena ropy naftowej na drodze do spadkowego miesiąca

2021-03-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu powracają do delikatnych zwyżek. Niemniej, ceny tego surowca są mimo wszystko na dobrej drodze do zakończenia bieżącego miesiąca na minusie. Gdyby taki scenariusz się zrealizował, byłaby to pierwsza miesięczna zniżka po wcześniejszych czterech miesiącach zwyżek. Obecnie w centrum uwagi inwestorów bez wątpienia jest rozszerzony kartel OPEC+, który już jutro będzie debatował nad kształtem porozumienia naftowego począwszy od maja.
OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?

OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?

2021-03-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj najważniejszą informacją na globalnych rynkach surowcowych był powrót drożności Kanału Sueskiego, czego rezultatem jest przywrócenie normalnego handlu tą drogą wodną. Ceny ropy naftowej zareagowały na te informacje zniżką, ponieważ oznacza to brak większych zaburzeń także w handlu ropą naftową i ogólnie paliwami.
Szansa na odblokowanie Kanału Sueskiego, ceny ropy w dół

Szansa na odblokowanie Kanału Sueskiego, ceny ropy w dół

2021-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po nerwowym poprzednim tygodniu, ceny ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Duży wpływ na presję spadkową mają informacje napływające z Egiptu. Dzisiaj nad ranem pojawiły się bowiem oficjalne doniesienia o tym, że 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który od minionego wtorku blokował Kanał Sueski, został w końcu uwolniony z mielizny i ustawiony w prostej linii wzdłuż kanału.
Cena ropy na drodze do trzeciego z rzędu spadkowego tygodnia

Cena ropy na drodze do trzeciego z rzędu spadkowego tygodnia

2021-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej w bieżącym tygodniu cechują się podwyższoną zmiennością i brakiem wyraźnego kierunku. Po spokojnej poniedziałkowej sesji, we wtorek cena ropy runęła w dół, by w środę równie dynamicznie odbić w górę – a tymczasem już wczoraj ponownie mieliśmy do czynienia z wyraźnymi spadkami.
Wzrost cen ropy na skutek blokady Kanału Sueskiego

Wzrost cen ropy na skutek blokady Kanału Sueskiego

2021-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj echem w światowych mediach odbiła się informacja o blokadzie Kanału Sueskiego. Ogromny, 400-metrowy kontenerowiec Ever Green, utknął bowiem w poprzek kanału po utracie sterowności, a tym samym przyczynił się do całkowitego zablokowania tej drogi wodnej. Kanał Sueski to najkrótsza droga morska pomiędzy Azją a Europą, co przekłada się na jego ogromną rolę w globalnym handlu.
USA vs. OPEC – nowy prezydent, nowe podejście

USA vs. OPEC – nowy prezydent, nowe podejście

2021-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej wczoraj ponownie zanurkowały – zarówno w przypadku ropy naftowej Brent, jak i ropy gatunku WTI, zniżka wyniosła około 6% w trakcie wtorkowej sesji. Tym samym, notowania ropy spadły do najniższych poziomów od pierwszej połowy lutego br. Impulsem do zniżek w ostatnich dniach okazały się nowe restrykcje związane z pandemią, wprowadzane głównie w Europie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa budzi obawy o przedłużający się okres obniżonego popytu na paliwa, co uderza w notowania ropy naftowej.
Ceny ropy naftowej na łasce OPEC i funduszy

Ceny ropy naftowej na łasce OPEC i funduszy

2021-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po emocjonującym poprzednim tygodniu, bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Cena ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 61 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent nie oddalają się istotnie od poziomu 64 USD za baryłkę. W obu przypadkach widać jednak brak sił do dalszego odreagowywania ubiegłotygodniowej zniżki.
Saudyjczycy nadal największym dostawcą ropy do Chin

Saudyjczycy nadal największym dostawcą ropy do Chin

2021-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w miniony czwartek tąpnęły o ponad 7%, zaś w piątek skorygowały część tego ruchu – niemniej, na początku bieżącego tygodnia znów na tym rynku przeważa strona podażowa. Cena ropy WTI oscyluje wciąż w okolicach 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 63-64 USD za baryłkę.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej

Tąpnięcie notowań ropy naftowej

2021-03-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona podażowa, zaś wczoraj ceny ropy przyspieszyły zniżkę, schodząc do najniższych poziomów od około dwóch tygodni. Cena ropy WTI spadła tym samym z powrotem poniżej 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 61-62 USD za baryłkę.
MAE przygasza optymizm na rynku ropy naftowej

MAE przygasza optymizm na rynku ropy naftowej

2021-03-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Na razie jednak wciąż nie można mówić o jakiejś wyraźnej korekcie, bowiem spadek notowań jest relatywnie niewielki, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od wypracowanych w pierwszej połowie marca długoterminowych maksimów.
Inwestorzy wyjątkowo aktywni na rynku ropy naftowej

Inwestorzy wyjątkowo aktywni na rynku ropy naftowej

2021-03-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej jest okresem delikatnej presji spadkowej, jednak notowania tego surowca utrzymują się wciąż w pobliżu tegorocznych maksimów. Tym samym, trwających już od roku trend wzrostowy na rynku ropy naftowej cały czas się utrzymuje – a wręcz przyciąga coraz większe rzesze inwestorów.
Polska kupi kolejne 100 ton złota?

Polska kupi kolejne 100 ton złota?

2021-03-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia złoto delikatnie rośnie, jednak pozostaje pod pewną presją silnego dolara. Tak czy inaczej, cena kruszcu obecnie oscyluje w okolicach 1720-1730 USD za uncję, a więc utrzymuje się na poziomach wypracowanych w poprzednim tygodniu. W ostatni czasie, ceny złota pozostawały pod dużym wpływem wartości amerykańskiego dolara.
USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii

USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii

2021-03-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna. Ceny tego surowca, po tąpnięciu na początku poprzedniego tygodnia, szybko nadrobiły straty i poruszają się już w okolicach tegorocznych maksimów. Cena ropy naftowej WTI przekracza 66 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.
Wzrost importu miedzi do Chin mimo wyższych cen

Wzrost importu miedzi do Chin mimo wyższych cen

2021-03-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku miedzi przyniosły dużo zmienności i nerwowości. Cena miedzi na przełomie lutego i marca bieżącego roku koryguje niedawne spektakularne zwyżki – jednak strona popytowa także się nie poddaje. W rezultacie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych obecnie walczą o utrzymanie się powyżej technicznej oraz psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za funt.
Decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

Decyzja OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-03-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na rynku ropy naftowej najważniejszym wydarzeniem było spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+, podczas którego zapadła decyzja na temat planów wydobywczych producentów ropy naftowej w kwietniu. Decyzja nie była dużym zaskoczeniem, ale jednak nie była również bazowym scenariuszem oczekiwanym na rynku.