Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ceny ropy naftowej na drodze do zakończenia tygodnia na dużym minusie

Ceny ropy naftowej na drodze do zakończenia tygodnia na dużym minusie

2021-08-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę z ostatnich sesji, a nawet delikatnie próbują odbić się w górę. Niemniej, przeceny na rynku tego surowca w bieżącym tygodniu były dotkliwe. Jeśli dzisiejsza sesja wiele nie zmieni w wycenie ropy, to cały tydzień najprawdopodobniej zakończy się dla cen ropy naftowej około 5-procentową zniżką.
Zapowiedzi dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA

Zapowiedzi dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA

2021-08-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po czterech spadkowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej dzisiaj wyhamowały zniżkę. Ceny ropy naftowej Brent poruszają się powyżej poziomu 69 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy gatunku WTI oscylują w okolicach 66,50-66,60 USD za baryłkę. Tym samym, ceny obu gatunków ropy naftowej dotarły już do rejonu technicznego wsparcia, który zarówno w lipcu, jak i na początku sierpnia, zatrzymywał stronę podażową na rynku ropy naftowej.

Czy świat potrzebuje więcej ropy naftowej?

Czy świat potrzebuje więcej ropy naftowej?

2021-08-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od tąpnięcia, a pesymistyczne nastroje dominowały praktycznie przez cały dzień. Dopiero pod koniec poniedziałkowej sesji na rynku ropy naftowej pojawiła się kontra kupujących – jednak nie trwała ona długo. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej znów spadają. W przypadku ropy gatunku WTI, zeszły one poniżej 67 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent poruszają się w rejonie 69 USD za baryłkę.
Cena miedzi w dół po słabych danych makro z Chin

Cena miedzi w dół po słabych danych makro z Chin

2021-08-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach finansowych rozpoczęła się serią danych makro z Azji. O ile dane z Japonii zaskoczyły na plus, to dane z Chin przyniosły niemałe rozczarowanie. Lipcowa dynamika produkcji przemysłowej w Państwie Środka wyniosła jedynie 6,4% rdr przy oczekiwaniach 8% rdr, a dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 8,5% rdr, podczas gdy spodziewano się 11,5% rdr.
Nie będzie strajku w największej kopalni miedzi na świecie

Nie będzie strajku w największej kopalni miedzi na świecie

2021-08-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zwyżkowały w pierwszej połowie bieżącego tygodnia. Stronie popytowej na tym rynku sprzyjały m.in. obawy o strajk w kopalni Escondida w Chile, będącej największą kopalnią miedzi na świecie. Po nieudanych próbach osiągnięcia kompromisu na linii związki zawodowe – spółka BHP (zarządca kopalni), musiały rozpocząć się mediacje z udziałem chilijskiego rządu.
Czy piątek trzynastego będzie pechowy dla złotego?

Czy piątek trzynastego będzie pechowy dla złotego?

2021-08-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Przesądni inwestorzy najprawdopodobniej odpuszczą sobie dzisiejszy handel, niemniej pytanie, czy jest faktycznie czego się obawiać? Ostatnia sesja w tym tygodniu handlowym nie zapowiada się szczególnie ciekawie. Kalendarz makroekonomiczny jest właściwie pusty, przez co nie powinniśmy spodziewać się większej zmienności na rynku.
MAE: kolejna fala pandemii uderzy w popyt na ropę naftową

MAE: kolejna fala pandemii uderzy w popyt na ropę naftową

2021-08-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach odrobiły część wcześniejszych strat. Niemniej, na rynku tym nadal utrzymuje się pesymizm, związany z pogarszającymi się perspektywami popytu na ropę naftową, wynikającymi z kolejnej fali pandemii. Jeszcze wczoraj oczekiwania związane z popytem były całkiem spore, zwłaszcza biorąc pod uwagę przegłosowany ogromny program infrastrukturalny w Stanach Zjednoczonych, będący częścią szerszego planu gospodarczego Joe Bidena.
Delikatne odbicie cen złota, inflacja w centrum uwagi

Delikatne odbicie cen złota, inflacja w centrum uwagi

2021-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota mają za sobą wyjątkowo burzliwe dni. Na rynku tego kruszcu wczoraj zmienność notowań była już znacznie mniejsza niż w piątek oraz poniedziałek. Cena złota obecnie delikatnie rośnie i porusza się w rejonie wczorajszych poziomów, obecnie tuż powyżej 1730 USD za uncję. Jednak na rynku złota nadal trudno mówić o stabilizacji. Notowania kruszcu pozostają rozchwiane i bardzo podatne na doniesienia dotyczące polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Lipcowy wzrost popytu na paliwa w Indiach

Lipcowy wzrost popytu na paliwa w Indiach

2021-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po serii zniżek, notowania ropy naftowej wczoraj zaczęły powoli odrabiać straty. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od zwyżki cen ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę oraz powrotu notowań ropy Brent ponad psychologiczną barierę 70 USD za baryłkę. Na razie zwyżkę tę należy traktować głównie jako odreagowanie wzrostowe po wcześniejszym pesymizmie na rynku ropy naftowej.
Delikatny wzrost importu ropy naftowej do Chin

Delikatny wzrost importu ropy naftowej do Chin

2021-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W weekend opublikowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Wśród nich pojawiły się oczywiście informacje dotyczące importu ropy naftowej, które były pocieszające, aczkolwiek trudno nazwać je dobrymi. Według tych danych, w lipcu import ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie 41,24 mln ton, co odpowiadało 9,71 mln baryłek dziennie. Oznacza to wzrost importu ropy w relacji do czerwca tego roku, kiedy to ukształtowało się półroczne minimum na poziomie 40,14 mln ton.
Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi na rynku złota

Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi na rynku złota

2021-08-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień przynosi presję spadkową na rynku złota. Wszystko za sprawą umacniającego się amerykańskiego dolara, negatywnie skorelowanego z notowaniami kruszcu. Dzisiaj rano cena złota porusza się w rejonie psychologicznej bariery na poziomie 1800 USD za uncję. Niemniej, o wyniku dzisiejszej sesji, a tym samym o bilansie całego tygodnia, zadecydują przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy. Zostaną one opublikowane dzisiaj o godzinie 14:30, jednak tak naprawdę spekulacje na ich temat trwają już od początku tygodnia.
Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej

Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej

2021-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję kolejną sporą przeceną, której rezultatem jest zejście notowań ropy Brent do rejonu 70 USD za baryłkę, a notowań ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę. Najważniejszym impulsem do zniżek jest obecnie pogłębiające się nastawienie risk-off, związane z rozprzestrzenianiem się Covid Delta w Azji i związanymi z tym restrykcjami.
Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu

Cena ropy pod presją niepokojów wokół Covid Delta oraz Iranu

2021-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od przeceny. Wczoraj spadki notowań tego surowca były kontynuowane, co na rynku ropy naftowej WTI oznaczało test bariery 70 USD za baryłkę jako technicznego wsparcia. Z kolei na wykresie cen ropy Brent wczorajsze minimum sięgało 71 USD za baryłkę. W późniejszych godzinach ceny ropy odbiły się wyżej, jednak dzisiaj rano poruszają się w konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia.
Niepewność dotycząca popytu na ropę w USA i Chinach

Niepewność dotycząca popytu na ropę w USA i Chinach

2021-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku wczorajszej sesji, późniejsze godziny na rynku ropy naftowej przyniosły znacznie większą zmienność i zdecydowaną przewagę strony podażowej. Ceny ropy naftowej WTI zniżkowały z okolic niemal 74 USD za baryłkę do około 71 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent spadły z rejonu 75 USD za baryłkę do około 73 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków surowca, dzisiaj rano mamy do czynienia z poruszaniem się cen w pobliżu wczorajszych minimów.
Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.

Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.

2021-08-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej było spokojnie – a ceny tego surowca delikatnie zwyżkowały. Tym samym, notowania ropy nadal utrzymują się relatywnie niedaleko tegorocznych maksimów i nie schodzą na długo poniżej 70 USD za baryłkę. Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się jednak od zniżki, na co wpływ ma m.in. powrót nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów.
Ceny złota mocno ruszyły w górę

Ceny złota mocno ruszyły w górę

2021-07-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po środowym komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej notowania amerykańskiego dolara tąpnęły w dół, a waluta ta ma przed sobą perspektywę najgorszego tygodnia od maja br. Ten fakt zadziałał na korzyść cen złota, które mocno ruszyły w górę, dotarły do okolic 1830 USD za uncję i, tym samym, są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na sporym plusie, największym od ponad dwóch miesięcy.
Cena złota w górę po komunikacie Fed

Cena złota w górę po komunikacie Fed

2021-07-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota upływała pod znakiem wyczekiwania na komunikat ze strony Fed. Spodziewano się, że instytucja ta może skłonić się w stronę bardziej gołębiej retoryki – i te spekulacje się potwierdziły. Wczoraj Rezerwa Federalna pozostawiła stopy procentowe w USA na niezmienionym, wyjątkowo niskim poziomie, i tu naturalnie zaskoczenia nie było. Jednocześnie, szef tej instytucji, Jerome Powell, podkreślił, że do podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych jest jeszcze daleko, a rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż stoi w obliczu wielu wyzwań.
Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko

Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko

2021-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był pełen wrażeń, to w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej póki co poruszają się w wąskiej konsolidacji. Cena ropy gatunku WTI oscyluje w okolicach 72 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej poziomu 74 USD za baryłkę. Miłym zaskoczeniem dla inwestorów wczoraj był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API, American Petroleum Institute), który podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,73 mln baryłek.
Chiny, Chile, USA – czyli co obecnie wpływa na notowania miedzi

Chiny, Chile, USA – czyli co obecnie wpływa na notowania miedzi

2021-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi mają za sobą pięć kolejnych zwyżkowych sesji. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych wczoraj wzrosła aż o ponad 4%, docierając do okolic 4,59 USD za funt. Tymczasem dzisiaj rano notowania miedzi delikatnie spadają, poruszając się obecnie w rejonie 4,54 USD za funt. Zniżka ta jednak pozostaje symboliczna, co podkreśla siłę kupujących na rynku miedzi. Już pojutrze będzie miała miejsce kolejna aukcja metali przemysłowych z rezerw Chin.
Obawy o istotny spadek importu ropy naftowej do Chin

Obawy o istotny spadek importu ropy naftowej do Chin

2021-07-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły poprzedni tydzień fatalnie, jednak w późniejszych dniach odrobiły straty z nawiązką, co nawet wystarczyło na zakończenie tygodnia na niewielkim plusie. Niemniej, sytuacja na rynku tego surowca nadal nie sprzyja istotnie stronie popytowej. Na początku bieżącego tygodnia w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej jest sytuacja w Chinach, a dokładniej, wyniki śledztwa władz tego kraju, dotyczącego nieprawidłowości związanych z importem ropy naftowej.