Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA
2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy
2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA
2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚŚrodowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków
2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej
2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego
2023-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.
Cena złota znów w okolicach 2000 USD za uncję
2023-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota znalazły się wczoraj pod większą presją podaży – cena tego kruszcu tym samym zeszła nieznacznie poniżej 2000 USD za uncję i dziś rano porusza się w wąskiej konsolidacji w okolicach wtorkowego zamknięcia. Przed nami nerwowy okres na rynku złota. Istnieje duża szansa na to, że ceny tego surowca będą walczyły o powrót ponad barierę 2000 USD za uncję, jednak duży będzie w tym udział danych makroekonomicznych oraz deklaracji ze strony przedstawicieli banków centralnych, z Fed na czele.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2023-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Druga połowa tygodnia była okresem nieprzerwanych spadków notowań tego surowca, a nowy tydzień rozpoczyna się od wyhamowania zniżek w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 74 USD za baryłkę.
Niezmienne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę
2023-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPogorszenie nastrojów na rynkach finansowych oraz powrót do siły amerykańskiego dolara mają negatywne przełożenie na ceny ropy naftowej. Druga połowa bieżącego tygodnia na tym rynku upływa na spadkach notowań, a cały tydzień ma dużą szansę zakończyć się na minusie. Wczoraj raport dotyczący sytuacji na światowym rynku ropy oraz prognoz na bieżący rok, przedstawił kartel OPEC. Nie był on jednak zaskakujący: instytucja ta utrzymała swoje prognozy globalnego popytu na ropę naftową w 2023 roku na niezmienionym poziomie – według kartelu, w 2023 r. wzrośnie on o 2,33 mln baryłek dziennie, a więc o około 2,3%.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek
2023-05-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.
Rosja: OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć produkcji ropy
2023-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznych spadkach w pierwszej połowie tygodnia, na rynku ropy naftowej zrobiło się spokojniej. Zniżka cen tego surowca wyhamowała, a nawet pojawiły się delikatne wzrosty. Ich zakres jest jednak niewielki – ogólnie, na rynku ropy naftowej nastroje są bowiem raczej pesymistyczne. Wynika to z obaw związanych z popytem na ten surowiec, głównie w Chinach i USA, czyli lokomotywach globalnej gospodarki.
Wyhamowanie po dużej zniżce cen ropy
2023-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej mają za sobą dwie sesje dynamicznych przecen. Cena tego surowca wczoraj zniżkowała o ponad 3%, schodząc na najniższe poziomy od prawie miesiąca. Dzisiaj spadki wyhamowały, ale o słabości byków na rynku ropy świadczy fakt, że notowania nie odbijają istotnie w górę. W środę nieoczekiwanie retorykę na rynku ropy naftowej zdominowały rozczarowujące dane dotyczące nowych zamówień w amerykańskim przemyśle, które rozbudziły obawy dotyczące kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz, w związku z tym, popytu na ropę naftową.
Spadek zapasów ropy naftowej w USA
2023-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj na światowych rynkach finansowych na nowo dało o sobie znać nastawienie risk-off. Ceny ropy naftowej zniżkowały o ponad 2%, niwelując ruch wzrostowy z wcześniejszych dwóch sesji. Dzisiaj natomiast cena ropy odbija w górę. W przypadku ropy WTI, mamy do czynienia z rejonami 77-78 USD za baryłkę, natomiast w przypadku ropy Brent z cenami przekraczającymi 81 USD za baryłkę.
Szanse na sezonowy wzrost popytu na ropę
2023-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowego akcentu. Po ubiegłotygodniowych spadkach, cena tego surowca zaczęła odrabiać straty – aczkolwiek nadal skala zwyżek jest relatywnie niewielka. W ostatnich dniach, zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyjała słabość amerykańskiego dolara. Co prawda inwestorzy wyczekują dalszych podwyżek stóp procentowych w USA i strefie euro, które mogą negatywnie wpłynąć na globalny popyt na ropę, jednak potencjalnie nie byłyby one już żadnym zaskoczeniem.
Wzrost eksportu rosyjskiej ropy naftowej z zachodnich portów.
2023-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zniżkowały, co sprawia, że póki co większość bieżącego tygodnia na tym rynku jest spadkowa. Dzisiaj rano ceny ropy także znajdują się pod presją podaży. O ile notowania ropy Brent oscylują w rejonie 82 USD za baryłkę, to cena ropy WTI spadła już do okolic 78 USD za baryłkę. Dane dotyczące zapasów paliw w USA, opublikowane wczoraj przez Departament Energii, przeszły na rynku niemalże bez echa.
Klimatyczne zobowiązania G7 bez wpływu na ceny ropy naftowej
2023-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPo poniedziałkowej sporej zniżce, notowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży. Co prawda nacisk strony podażowej nie jest już tak silny, ale jednocześnie, ceny ropy nie mają na razie impulsu do kontynuacji zwyżek. Od decyzji OPEC+ o kolejnym cięciu limitów wydobycia ropy, teraz inwestorzy czekają na kolejne dane lub inne istotne czynniki cenotwórcze. Obecnie jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń na rynkach surowców energetycznych jest niedzielne zobowiązanie przedstawicieli krajów grupy G7 do przyspieszenia procesu wycofywania się z konsumpcji paliw kopalnych oraz stawiania na źródła energii bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.
Niespodzianki z Azji
2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚWtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku, po tym jak bilans dla Wall Street wypadł wczoraj nieźle. Co ciekawe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 25 punktów baz. przez FED w maju nadal rośnie i ruch ten wydaje się być niemal pewny - 87 proc. Jednocześnie utrwalają się oczekiwania, co do dwóch, a nie trzech (jak wcześniej) obniżek stóp w tym roku począwszy od września.
Słaby początek tygodnia na rynku ropy, dane z Chin w centrum uwagi
2023-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚObecnie chińskie rafinerie wyraźnie zwiększają swoją aktywność – w marcu br. przerób ropy w nich był rekordowy i wynosił średnio 14,9 mln baryłek dziennie. To o 8,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zwiększenie aktywności rafinerii wynika z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, wzrósł popyt na paliwa, w tym paliwo lotnicze, na eksport. Po drugie, rafinerie nastawiają się na uzupełnienie zapasów paliw w Chinach przed planowanymi pracami konserwacyjnymi w największych z nich.
Na rynku ropy spokojnie mimo obaw o podaż
2023-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od konsolidacji. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 86,20 USD za baryłkę. W przypadku obu tych gatunków ropy, podobne poziomy cenowe były widoczne także pod koniec poprzedniego tygodnia.