Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-04-05 (11:06)

Na rynku ropy naftowej nie milkną echa niespodziewanego cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji od dużej luki wzrostowej, notowania ropy jednak wyhamowały wzrosty i obecnie wyczekują na kolejne impulsy. Zdania co do perspektyw dla notowań ropy naftowej są podzielone. Z pewnością perspektywa kryzysu gospodarczego to główny czynnik ograniczający zwyżki notowań tego surowca. Niemniej, fundamentalnie sytuacja na rynku ropy, zwłaszcza po kolejnym cięciu produkcji przez OPEC+, staje się napięta.

W krótkoterminowej perspektywie, oczekiwany jest większy tegoroczny wzrost popytu na ropę w porównaniu do podaży. Według prognoz kartelu OPEC, podaż ropy w tym roku ma zwyżkować o 1,44 mln baryłek dziennie, podczas gdy popyt na ropę ma wzrosnąć o 2,32 mln baryłek dziennie. To drugie ma być wywołane ożywieniem gospodarki Chin po zniesieniu surowych restrykcji pandemicznych.

Z kolei w perspektywie kilkuletniej wyzwaniem na rynku ropy mogą być niedostateczne inwestycje w nową infrastrukturę wydobywczą. Inwestycje w tej branży zostały w dużym stopniu ograniczone w trakcie pandemii, a obecnie ożywają – według International Energy Forum (IEF), w 2022 roku inwestycje w projekty wydobywcze na rynku ropy zwyżkowały o 39% do poziomu 499 mld USD, co było najwyższym poziomem od 2014 r. i największą zwyżką w ujęciu rdr. Jednak, według tej organizacji, roczne wydatki na infrastrukturę wydobywczą powinny wzrosnąć do 640 mld USD do 2030 roku, aby nadążyć za tempem wzrostu popytu.

Na razie więc na rynku ropy naftowej widać niepewność związaną z perspektywami na najbliższe miesiące, wynikającą z obaw dotyczących popytu w krajach zachodnich – jednak piętą achillesową rynku ropy jest przede wszystkim podaż. Rezerwy ropy w USA są niskie, wczoraj raport Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazał z kolei spadek zapasów w poprzednim tygodniu. Ponadto, nawet ostatnie cięcia produkcji ropy przez OPEC nie zmieniają faktu, że niektóre kraje kartelu (np. Nigeria czy Angola) mają techniczne problemy z wydobyciem i dotrzymaniem oficjalnych limitów.

Rychłe wznowienie eksportu ropy naftowej z Kurdystanu.

Jednym z czynników, które w ostatnim czasie istotnie wpływały na notowania ropy naftowej, były problemy z eksportem tego surowca z częściowo autonomicznego regionu Kurdystanu w północnym Iraku. 25 marca świat obiegła wiadomość o wstrzymaniu przepływu przez ropociąg transportujący surowiec z okolic miejscowości Irbil do tureckiego portu Ceyhan. Ropociąg ten odpowiadał za transport 450 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Przyczyną była decyzja sądu arbitrażowego o tym, że aby eksport mógł zostać wznowiony, musi na to zgodzić się także rząd Iraku.

Na skutek wstrzymania eksportu ropy z Kurdystanu, ceny ropy naftowej wyraźnie wzrosły pod koniec marca i systematycznie pięły się w górę – a późniejsza decyzja OPEC+ była już tylko „kropką nad i”. Niemniej, wśród inwestorów panowało powszechne przekonanie, że powrót eksportu ropy z Kurdystanu jest kwestią czasu, bowiem wstrzymanie działania ropociągu jest niekorzystne zarówno dla Iraku, jak i dla Turcji.

Obecnie ten scenariusz się realizuje. Dzisiaj pojawiła się informacja, że wstępne porozumienie między Turcją a regionalnymi władzami Kurdystanu zostało podpisane – i że zostało ono zatwierdzone wczoraj przez iracki rząd w Bagdadzie. To oznacza, że prawdopodobnie w najbliższych dniach eksport ropy z Kurdystanu do Turcji zostanie wznowiony, co zmniejszy obecną presję na wzrost cen ropy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.