Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem

Podaż ropy naftowej nie nadąża za popytem
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-04-05 (11:06)

Na rynku ropy naftowej nie milkną echa niespodziewanego cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji od dużej luki wzrostowej, notowania ropy jednak wyhamowały wzrosty i obecnie wyczekują na kolejne impulsy. Zdania co do perspektyw dla notowań ropy naftowej są podzielone. Z pewnością perspektywa kryzysu gospodarczego to główny czynnik ograniczający zwyżki notowań tego surowca. Niemniej, fundamentalnie sytuacja na rynku ropy, zwłaszcza po kolejnym cięciu produkcji przez OPEC+, staje się napięta.

W krótkoterminowej perspektywie, oczekiwany jest większy tegoroczny wzrost popytu na ropę w porównaniu do podaży. Według prognoz kartelu OPEC, podaż ropy w tym roku ma zwyżkować o 1,44 mln baryłek dziennie, podczas gdy popyt na ropę ma wzrosnąć o 2,32 mln baryłek dziennie. To drugie ma być wywołane ożywieniem gospodarki Chin po zniesieniu surowych restrykcji pandemicznych.

Z kolei w perspektywie kilkuletniej wyzwaniem na rynku ropy mogą być niedostateczne inwestycje w nową infrastrukturę wydobywczą. Inwestycje w tej branży zostały w dużym stopniu ograniczone w trakcie pandemii, a obecnie ożywają – według International Energy Forum (IEF), w 2022 roku inwestycje w projekty wydobywcze na rynku ropy zwyżkowały o 39% do poziomu 499 mld USD, co było najwyższym poziomem od 2014 r. i największą zwyżką w ujęciu rdr. Jednak, według tej organizacji, roczne wydatki na infrastrukturę wydobywczą powinny wzrosnąć do 640 mld USD do 2030 roku, aby nadążyć za tempem wzrostu popytu.

Na razie więc na rynku ropy naftowej widać niepewność związaną z perspektywami na najbliższe miesiące, wynikającą z obaw dotyczących popytu w krajach zachodnich – jednak piętą achillesową rynku ropy jest przede wszystkim podaż. Rezerwy ropy w USA są niskie, wczoraj raport Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazał z kolei spadek zapasów w poprzednim tygodniu. Ponadto, nawet ostatnie cięcia produkcji ropy przez OPEC nie zmieniają faktu, że niektóre kraje kartelu (np. Nigeria czy Angola) mają techniczne problemy z wydobyciem i dotrzymaniem oficjalnych limitów.

Rychłe wznowienie eksportu ropy naftowej z Kurdystanu.

Jednym z czynników, które w ostatnim czasie istotnie wpływały na notowania ropy naftowej, były problemy z eksportem tego surowca z częściowo autonomicznego regionu Kurdystanu w północnym Iraku. 25 marca świat obiegła wiadomość o wstrzymaniu przepływu przez ropociąg transportujący surowiec z okolic miejscowości Irbil do tureckiego portu Ceyhan. Ropociąg ten odpowiadał za transport 450 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Przyczyną była decyzja sądu arbitrażowego o tym, że aby eksport mógł zostać wznowiony, musi na to zgodzić się także rząd Iraku.

Na skutek wstrzymania eksportu ropy z Kurdystanu, ceny ropy naftowej wyraźnie wzrosły pod koniec marca i systematycznie pięły się w górę – a późniejsza decyzja OPEC+ była już tylko „kropką nad i”. Niemniej, wśród inwestorów panowało powszechne przekonanie, że powrót eksportu ropy z Kurdystanu jest kwestią czasu, bowiem wstrzymanie działania ropociągu jest niekorzystne zarówno dla Iraku, jak i dla Turcji.

Obecnie ten scenariusz się realizuje. Dzisiaj pojawiła się informacja, że wstępne porozumienie między Turcją a regionalnymi władzami Kurdystanu zostało podpisane – i że zostało ono zatwierdzone wczoraj przez iracki rząd w Bagdadzie. To oznacza, że prawdopodobnie w najbliższych dniach eksport ropy z Kurdystanu do Turcji zostanie wznowiony, co zmniejszy obecną presję na wzrost cen ropy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

08:50 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.