Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

Cena ropy znów pod presją podaży po prognozach MAE

2021-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej na nowo przewagę przejęła strona podażowa. Cena ropy gatunku WTI spadła poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zeszły poniżej 73 USD za baryłkę. To najniższe poziomy notowań od około półtora tygodnia. W ostatnich dniach na rynku ropy pojawiły się comiesięczne raporty kluczowych instytucji z tego rynku. Publikacja OPEC była zaskakująco optymistyczna, bowiem kartel podniósł prognozy globalnego popytu na ropę naftową w pierwszym kwartale 2022 r. Niemniej, ...
Bez zaskoczeń na rynku ropy naftowej

Bez zaskoczeń na rynku ropy naftowej

2021-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły miniony tydzień na wyraźnym plusie – był to najlepszy tydzień na tym rynku od sierpnia bieżącego roku. Nowy tydzień na rynku ropy rozpoczyna się także przewagą kupujących, aczkolwiek ruch wzrostowy ma niewielki zakres. Na rynku ropy naftowej dużo się dzieje, ale obecny rozwój wydarzeń jest zgodny z oczekiwaniami. Po pierwsze, Stany Zjednoczone ogłosiły, że 17 grudnia nastąpi sprzedaż 18 milionów baryłek ropy naftowej z oficjalnych rezerw – niemniej, nie jest to zaskoczenie, bowiem USA zapowiadały uwolnienie części swoich strategicznych rezerw ropy, a teraz stopniowo realizują ten plan.

Cena ropy na drodze do najlepszego tygodnia od sierpnia

Cena ropy na drodze do najlepszego tygodnia od sierpnia

2021-12-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownych przecenach na koniec listopada, początek grudnia przyniósł dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej – na tyle dynamiczne, że cena tego surowca znajduje się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia największym wzrostem od sierpnia br. Wiele będzie zależeć od dzisiejszej sesji, bowiem zmienność na rynku ropy pozostaje wysoka, a wczoraj pojawiło się na tym rynku więcej pesymizmu. Najwięcej niepewności na rynku ropy naftowej budzi potencjalny rozwój sytuacji pandemicznej na świecie. O ile listopadowa panika, wywołana rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, już raczej minęła, to nie oznacza to jeszcze zupełnego zażegnania problemu.
Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki

Ropa jeszcze długo pozostanie głównym paliwem globalnej gospodarki

2021-12-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odreagowanie wzrostowe po wcześniejszych dynamicznych przecenach. Obecnie cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa WTI) oscyluje w okolicach 73 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 76,40 USD za baryłkę. Odbicie notowań ropy naftowej nastąpiło przede wszystkim ze względu na przejaskrawiony pesymizm wcześniej – zwłaszcza ten związany z wpływem wariantu Omikron na globalną gospodarkę. Póki co restrykcje zostały wprowadzone jedynie w ograniczonym zakresie, ...
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2021-12-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

2021-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj kontynuowały gwałtowne przeceny. Dzisiaj cena tego surowca odbija się w górę, jednak zwyżki są niewiele w porównaniu do wcześniejszych spadków. Poza tym, na rynku ropy naftowej możemy obecnie mówić o sporej nerwowości i dużym rozchwianiu cen – więc do ich ustabilizowania może być jeszcze daleko.
Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

2021-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.
Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

2021-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w piątek dramatycznie spadły. Cena ropy WTI zniżkowała poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły do rejonu 71 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy odbijają w górę, jednak odrabiają póki co niewielką część spadków. Ceny ropy naftowej doświadczyły gwałtownej przeceny głównie ze względu na strach przed skutkami gospodarczymi pojawienia się wariantu Omicron i powrotem dotkliwych restrykcji.
Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

2021-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Black Friday jest dniem, w którym przeceny panują nie tylko na sklepowych półkach – lecz także na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej dzisiaj notują gwałtowne przeceny. Notowania ropy naftowej WTI spadają do okolic 74 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już niewiele powyżej 77 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najniższe poziomy cen ropy od dwóch miesięcy. Szarża strony podażowej ma związek przede wszystkim z obawami związanymi z informacjami o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, odpornego na szczepionki.
Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2021-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.
Plany uwolnienia rezerw ropy naftowej w USA i Chinach

Plany uwolnienia rezerw ropy naftowej w USA i Chinach

2021-11-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zniżki notowań ropy naftowej w tym tygodniu się rozpędzają. Notowania ropy naftowej Brent po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy znalazły się poniżej poziomu 80 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy WTI zniżkuje już do okolic 76,50 USD za baryłkę, także najniższych od pierwszej połowy października br. Spadek notowań ropy naftowej do przede wszystkim efekt zapowiedzi uwolnienia rezerw tego surowca przez Stany Zjednoczone oraz Chiny.
Notowania ropy naftowej pod presją podaży

Notowania ropy naftowej pod presją podaży

2021-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej konsolidacji. Niemniej, dzisiaj na tym rynku widać większą presję podażową. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskiej ropy naftowej, której ceny rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia do okolic 79 USD za baryłkę – podczas gdy ceny ropy Brent osuwają się w dół delikatnie, do okolic 82 USD za baryłkę. Presja ze strony sprzedających na ceny amerykańskiej ropy naftowej jest związana ze spekulacjami na temat możliwego uwolnienia części rezerw strategicznych ropy w Stanach Zjednoczonych (czyli sięgnięcia po SPR – Strategic Petroleum Reserve).
Chiny wykorzystują swoje rezerwy ropy naftowej

Chiny wykorzystują swoje rezerwy ropy naftowej

2021-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję w miarę neutralnie, natomiast dzisiaj kierują się w górę. Cena ropy gatunku WTI obecnie oscyluje w okolicach 81,50 USD za baryłkę – z kolei notowania ropy naftowej Brent porusza się w okolicach 82,80 USD za baryłkę. Według danych CFTC, w poprzednim tygodniu inwestorzy finansowi zwiększyli swoje długie pozycje na rynku ropy naftowej. Niemniej, sytuacja fundamentalna na tym rynku nie sprzyja już stronie popytowej tak bardzo, jak jeszcze kilka tygodni temu – głównie ze względu na obawy o popyt na ropę naftową na świecie.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-11-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą trzy tygodnie zniżek – a bieżący tydzień również rozpoczyna się od presji spadkowej na notowania tego surowca. Spadki nie są jednak dynamiczne; ceny ropy naftowej WTI utrzymują się tuż powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent wciąż wyraźnie przekracza 81 USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia to strona podażowa ma na rynku ropy naftowej więcej argumentów. Po pierwsze, w poprzednim tygodniu kartel OPEC obniżył prognozy globalnego popytu na ropę naftową w IV kwartale bieżącego roku, ze względu na wysoki poziom cen surowców energetycznych, uderzający w wiele sektorów gospodarki.
Cięcie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

Cięcie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

2021-11-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej kończy się kolejny nerwowy tydzień, przynoszący dynamiczne zmiany nastrojów: od euforii inwestorów na początku tygodnia do istotnych przecen w jego drugiej połowie. Cena ropy naftowej WTI porusza się jednak nadal w okolicach 81 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 82 USD za baryłkę – a więc nadal notowania ropy nie oddaliły się istotnie od tegorocznych maksimów. Niemniej, negatywne informacje na rynku ropy naftowej przestawił w czwartek kartel OPEC.
Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych szczytach

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych szczytach

2021-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo pogłębionej korekty spadkowej na początku listopada, na rynku ropy naftowej nadal nie brakuje optymistów. Stronie popytowej udało się nadrobić wcześniejsze zniżki i powrócić w okolice tegorocznych maksimów. Cena ropy gatunku WTI na nowo przekracza 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się powyżej 85 USD za baryłkę.