Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.
Na rynku ropy nadal niespokojnie

Na rynku ropy nadal niespokojnie

2023-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej niespokojna atmosfera nie ustępuje. Notowania ropy dziś rano są pod presją strony popytowej, co wynika przede wszystkim z obaw o zaognienie i eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po tragicznym w skutkach zbombardowaniu szpitala w Strefie Gazy, Izraelczycy i Palestyńczycy obrzucają się wzajemnie oskarżeniami, Izrael przygotowuje się do ofensywy lądowej w Strefie Gazy, a dyplomaci z innych krajów starają się załagodzić konflikt.
Szansa na większy eksport ropy z Wenezueli

Szansa na większy eksport ropy z Wenezueli

2023-10-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spektakularnej zwyżce notowań ropy naftowej pod koniec poprzedniego tygodnia, ceny tego surowca delikatnie zniżkują, odreagowując wzrosty. Niemniej, póki co spadki cen ropy, obserwowane od wczoraj, mają niewielki zasięg i w zasadzie są jedynie uspokojeniem po mocnym wzrostowym akcencie, nie zaś czynnikiem świadczącym o słabszym popycie na ten surowiec czy też istotniej rosnącej podaży.
Bliskowschodnie niepokoje nadal istotne na rynku ropy

Bliskowschodnie niepokoje nadal istotne na rynku ropy

2023-10-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wyjątkowo dynamiczny wzrost cen ropy naftowej. Zarówno surowiec gatunku Brent, jak i ropa WTI, zwyżkowały w piątek o niemal 6%, na skutek obaw o eskalację konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj rano jednak nastroje są spokojniejsze. Nerwowość ustąpiła wyczekiwaniu na kolejne wiadomości i impulsy związane z konfliktem w Izraelu.
Planowane rozmowy Rosji i Arabii Saudyjskiej o rynku ropy naftowej

Planowane rozmowy Rosji i Arabii Saudyjskiej o rynku ropy naftowej

2023-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych znaczących zwyżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej się uspokoiła. Z jednej strony, notowania tego surowca nie korygują wzrostów i utrzymują wyższe wyceny – a z drugiej strony, zwyżki nie są kontynuowane. Taka sytuacja świadczy o tym, że inwestorzy obecnie wyczekują na nowe impulsy na rynku ropy naftowej. O ile konflikt na Bliskim Wschodzie bez wątpienia nadal budzi wiele emocji, to mimo wszystko nie przekłada się ona istotnie na poziomy produkcji czy eksportu ropy naftowej w skali globalnej.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej

2023-10-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od luki wzrostowej i nerwowego wyczekiwania na kolejne informacje z Bliskiego Wschodu. Ta atmosfera czekania na kolejne informacje trwa na rynku tego surowca również dzisiaj rano. Wzrost cen ropy wyhamował – po wczorajszych zwyżkach, dziś na rynku delikatnie dominuje strona podażowa, ale ceny ropy naftowej pozostają w zakresie obserwowanym podczas wczorajszej sesji. Obecnie cena ropy WTI porusza się tuż poniżej 86 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 87,50 USD za baryłkę.
Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael

Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael

2023-10-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie – była to jedna z największych w tym roku tygodniowych przecen i największa zniżka od marca. Nowy tydzień przynosi jednak znaczące zmiany w wycenie tego surowca – notowania ropy naftowej rozpoczęły poniedziałkową sesję od luki wzrostowej wywołanej niespokojną sytuacją na Bliskim Wschodzie. W rezultacie, cena ropy WTI otarła się o rejon 86-87 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zwyżkowały rano nawet do okolic 89 USD za baryłkę. Później jednak oba rodzaje ropy naftowej oddały część tych zwyżek.
Stabilizacja cen ropy naftowej po dużej przecenie

Stabilizacja cen ropy naftowej po dużej przecenie

2023-10-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej nieznacznie wzrosły, odrabiając część dużych strat z poprzedniej sesji, po tym jak panel OPEC+ utrzymał cięcia wydobycia ropy naftowej w celu utrzymania napiętej podaży, choć niepewne perspektywy popytu ograniczyły wzrosty. Wycena ropy naftowej spadły o ponad 5 dolarów w środę, ponieważ uwaga skupiła się na gorszych perspektywach makroekonomicznych i niszczeniu popytu na paliwo, po spotkaniu panelu OPEC+, grupującego Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników pod przewodnictwem Rosji.
Kontynuacja zniżek cen ropy naftowej

Kontynuacja zniżek cen ropy naftowej

2023-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na minusie, a dziś cena tego surowca utrzymuje się pod presją podaży. Cena ropy WTI dziś spadła poniżej 89 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zeszły poniżej 92 USD za baryłkę. Najważniejszym impulsem spadkowym dla cen ropy naftowej były informacje ze strony Rezerwy Federalnej. Wczoraj Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale jednocześnie podkreślił kontynuację jastrzębiego podejścia – co wywołało powrót do zwyżek wartości dolara i wywarło presję na notowania surowców, z ropą włącznie.
Korekta spadkowa na rynku ropy naftowej

Korekta spadkowa na rynku ropy naftowej

2023-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, wczoraj notowania ropy naftowej zawróciły na południe, a dzisiaj rano wyraźnie zniżkują. W rezultacie, cena ropy WTI spadła poniżej bariery 90 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w okolicach poziomu 93,00-93,50 USD za baryłkę. Dziś inwestorzy na globalnych rynkach finansowych, w tym również na rynku ropy naftowej, wypatrują komunikatu ze strony Rezerwy Federalnej USA, dotyczącego stóp procentowych oraz ogólnie podejścia Fed do polityki monetarnej.
Spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA

Spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA

2023-09-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy, który trwa na tym rynku już od trzech tygodni. Cena ropy naftowej WTI przekracza już 91 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zbliżyły się do poziomu 95 USD za baryłkę. Tematem przewodnim na rynku ropy naftowej, sprzyjającym wzrostom cen tego surowca, nieustannie pozostają obawy związane z podażą.
Cena ropy na drodze do trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia

Cena ropy na drodze do trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia

2023-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej strona popytowa nie traci swojej siły. Wczoraj notowania ropy naftowej gatunku WTI przekroczyły barierę 90 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent sięgnęły 94 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy cenowe od 10 miesięcy. Tym samym, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do już trzeciej z rzędu solidnej tygodniowej zwyżki.
Pierwszy od miesiąca wzrost zapasów ropy w USA

Pierwszy od miesiąca wzrost zapasów ropy w USA

2023-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nadal silna pozostaje strona popytowa. Cena ropy gatunku WTI przekracza 89 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 92,00-92,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, istnieje spora szansa na zakończenie już trzeciego z kolei tygodnia na plusie. Inwestorzy na rynku ropy naftowej w tym tygodniu przyglądają się mocniej informacjom ze Stanów Zjednoczonych.
Pierwszy od miesiąca wzrost zapasów ropy w USA

Pierwszy od miesiąca wzrost zapasów ropy w USA

2023-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej nadal silna pozostaje strona popytowa. Cena ropy gatunku WTI przekracza 89 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 92,00-92,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, istnieje spora szansa na zakończenie już trzeciego z kolei tygodnia na plusie. Inwestorzy na rynku ropy naftowej w tym tygodniu przyglądają się mocniej informacjom ze Stanów Zjednoczonych.
Cena ropy naftowej przy 10-miesięcznych maksimach

Cena ropy naftowej przy 10-miesięcznych maksimach

2023-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się przede wszystkim pod silnym wpływem strony popytowej. Cena ropy gatunku WTI oscyluje już w okolicach 89 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekraczają poziom 92 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy naftowej poruszają się w okolicach 10-miesięcznych maksimów – podobne wyceny były notowane w listopadzie 2022 r. Wsparciem dla cen ropy nieustannie pozostają obawy o jej podaż. Jednym z impulsów wzrostowych dla notowań ropy były przedłużone cięcia wydobycia ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej oraz cięcia eksportu w Rosji.