Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-05-11 (09:35)

Po mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.

Wczoraj ciekawym punktem sesji na rynku ropy naftowej były dane ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące zmiany zapasów paliw w tym kraju. Według cotygodniowego raportu Departamentu Energii, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,95 mln baryłek, przy oczekiwaniach ich spadku o 0,9-1,6 mln baryłek. Te liczby nie zostały jednak odebrane negatywnie, bowiem zostały przyćmione przez inne informacje, wspierające ceny ropy naftowej.

Po pierwsze, strategiczne rezerwy ropy naftowej w USA (tzw. Strategic Petroleum Reserve, SPR) po raz kolejny zostały uszczuplone. To już ich szósta tygodniowa zniżka z rzędu, która sprowadziła zapasy o 2,9 mln baryłek niżej do 362 mln baryłek. To najniższy poziom SPR od października 1983 r.

Po drugie, w poprzednim tygodniu wyraźnie spadły zapasy benzyny i destylatów w Stanach Zjednoczonych. Raport Departamentu pokazał zniżkę zapasów benzyny aż o 3,17 mln baryłek przy oczekiwaniach wzrostu zapasów o około 1,2 mln baryłek. Z kolei zapasy destylatów zniżkowały o 4,17 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki o niecały milion baryłek.

Wyraźny spadek zapasów benzyny i destylatów świadczy przede wszystkim o dużym popycie wewnętrznym na paliwa w USA. To pozytywny sygnał dla cen surowca, który jest zwiastunem rozpoczynającego się sezonu wiosenno-letnich wyjazdów urlopowych, charakteryzującego się zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwa.

MIEDŹ

Chiński pesymizm vs. prognozy kolejnego deficytu na rynku miedzi.

Notowania miedzi w tym tygodniu znajdują się pod presją podaży. Cieniem na rynek tego surowca położyły się słabe dane dotyczące handlu zagranicznego (głównie importu) w Chinach, opublikowane we wtorek. Sytuacja gospodarcza w Państwie Środka jest kluczowym czynnikiem wpływającym na oczekiwania związane z globalnym popytem na miedź, bowiem Chiny generują największy popyt na miedź spośród wszystkich krajów świata.

Jednak o ile bieżąca sytuacja na rynku miedzi nadal wskazuje na przewagę pesymistów, to w kontekście całego bieżącego roku oczekiwania związane z popytem na miedź się poprawiły. Pod koniec kwietnia International Copper Study Group (ICSG) zmieniła swoje prognozy związane z popytem na miedź w Chinach, zakładając, że będzie on jednak wyższy niż w poprzedniej prognozie tej organizacji. W rezultacie, według ICSG, w tym roku najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia już z kolejnym deficytem na rynku miedzi.

Istotna zmiana oczekiwań nie jest dużym zaskoczeniem. Poprzednie prognozy ICSG zostały sformułowane jeszcze w październiku poprzedniego roku, czyli w momencie, w którym gospodarka Chin była zamknięta na skutek obostrzeń pandemicznych. Wtedy oczekiwania zakładały 155 tysięcy ton nadwyżki na rynku miedzi w 2023 roku. Niemniej, w swoim ostatnim raporcie instytucja ta zmieniła prognozę na 114 tysięcy ton deficytu na rynku miedzi w 2023 roku – po tym, jak 2022 rok przyniósł deficyt na poziomie 431 tysięcy ton.

O ile prognozy ICSG zostały uznane za optymistyczne, to odzwierciedlają one wyzwania, z którymi ten rynek będzie się mierzył w średnio- i długoterminowej perspektywie. O ile ICSG wskazuje na to, że obecne uwarunkowania gospodarcze są trudne, to jednocześnie zaznacza, że stopniowo rośnie popyt na miedź w branżach powiązanych z transformacją energetyczną. Co więcej, instytucja ta wskazuje na prawdopodobne dalsze problemy z wydobyciem tego surowca – mają one wynikać z wielu kwestii, począwszy od przestarzałej infrastruktury, przez trudne warunki pogodowe i osunięcia ziemi, aż po zmianę polityki firm wydobywczych oraz protesty ludności w okolicach istniejących oraz planowanych kopalń.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.