Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-05-11 (09:35)

Po mocnej końcówce poprzedniego tygodnia, w bieżącym tygodniu ceny ropy naftowej rosną. Co prawda wczorajsza sesja zakończyła się na tym rynku na minusie, jednak już dzisiaj nastąpił powrót do zwyżek. Ceny ropy WTI oscylują w okolicach poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę.

Wczoraj ciekawym punktem sesji na rynku ropy naftowej były dane ze Stanów Zjednoczonych, dotyczące zmiany zapasów paliw w tym kraju. Według cotygodniowego raportu Departamentu Energii, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,95 mln baryłek, przy oczekiwaniach ich spadku o 0,9-1,6 mln baryłek. Te liczby nie zostały jednak odebrane negatywnie, bowiem zostały przyćmione przez inne informacje, wspierające ceny ropy naftowej.

Po pierwsze, strategiczne rezerwy ropy naftowej w USA (tzw. Strategic Petroleum Reserve, SPR) po raz kolejny zostały uszczuplone. To już ich szósta tygodniowa zniżka z rzędu, która sprowadziła zapasy o 2,9 mln baryłek niżej do 362 mln baryłek. To najniższy poziom SPR od października 1983 r.

Po drugie, w poprzednim tygodniu wyraźnie spadły zapasy benzyny i destylatów w Stanach Zjednoczonych. Raport Departamentu pokazał zniżkę zapasów benzyny aż o 3,17 mln baryłek przy oczekiwaniach wzrostu zapasów o około 1,2 mln baryłek. Z kolei zapasy destylatów zniżkowały o 4,17 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki o niecały milion baryłek.

Wyraźny spadek zapasów benzyny i destylatów świadczy przede wszystkim o dużym popycie wewnętrznym na paliwa w USA. To pozytywny sygnał dla cen surowca, który jest zwiastunem rozpoczynającego się sezonu wiosenno-letnich wyjazdów urlopowych, charakteryzującego się zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwa.

MIEDŹ

Chiński pesymizm vs. prognozy kolejnego deficytu na rynku miedzi.

Notowania miedzi w tym tygodniu znajdują się pod presją podaży. Cieniem na rynek tego surowca położyły się słabe dane dotyczące handlu zagranicznego (głównie importu) w Chinach, opublikowane we wtorek. Sytuacja gospodarcza w Państwie Środka jest kluczowym czynnikiem wpływającym na oczekiwania związane z globalnym popytem na miedź, bowiem Chiny generują największy popyt na miedź spośród wszystkich krajów świata.

Jednak o ile bieżąca sytuacja na rynku miedzi nadal wskazuje na przewagę pesymistów, to w kontekście całego bieżącego roku oczekiwania związane z popytem na miedź się poprawiły. Pod koniec kwietnia International Copper Study Group (ICSG) zmieniła swoje prognozy związane z popytem na miedź w Chinach, zakładając, że będzie on jednak wyższy niż w poprzedniej prognozie tej organizacji. W rezultacie, według ICSG, w tym roku najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia już z kolejnym deficytem na rynku miedzi.

Istotna zmiana oczekiwań nie jest dużym zaskoczeniem. Poprzednie prognozy ICSG zostały sformułowane jeszcze w październiku poprzedniego roku, czyli w momencie, w którym gospodarka Chin była zamknięta na skutek obostrzeń pandemicznych. Wtedy oczekiwania zakładały 155 tysięcy ton nadwyżki na rynku miedzi w 2023 roku. Niemniej, w swoim ostatnim raporcie instytucja ta zmieniła prognozę na 114 tysięcy ton deficytu na rynku miedzi w 2023 roku – po tym, jak 2022 rok przyniósł deficyt na poziomie 431 tysięcy ton.

O ile prognozy ICSG zostały uznane za optymistyczne, to odzwierciedlają one wyzwania, z którymi ten rynek będzie się mierzył w średnio- i długoterminowej perspektywie. O ile ICSG wskazuje na to, że obecne uwarunkowania gospodarcze są trudne, to jednocześnie zaznacza, że stopniowo rośnie popyt na miedź w branżach powiązanych z transformacją energetyczną. Co więcej, instytucja ta wskazuje na prawdopodobne dalsze problemy z wydobyciem tego surowca – mają one wynikać z wielu kwestii, począwszy od przestarzałej infrastruktury, przez trudne warunki pogodowe i osunięcia ziemi, aż po zmianę polityki firm wydobywczych oraz protesty ludności w okolicach istniejących oraz planowanych kopalń.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

2023-06-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po sporej zmienności, która pojawiła się na wykresach cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, notowania tego surowca powoli się stabilizują. Dzisiaj cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia, a po licznych komentarzach związanych z decyzją OPEC+ oczy inwestorów obecnie zwróciły się na Chiny. Dziś bowiem pojawiły się informacje dotyczące importu ropy naftowej do Chin w maju, które okazały się wyjątkowo dobre. Według danych tamtejszego urzędu celnego, w poprzednim miesiącu import ropy do Państwa Środka wyniósł 51,44 mln ton, czyli około 12,11 mln baryłek dziennie.
Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

Cena ropy naftowej w górę po zaskakującej decyzji Saudyjczyków

2023-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły dzisiejszą sesję od luki wzrostowej. Mimo że w późniejszych godzinach emocje już nieco opadły, wraz z cenami ropy, to miniony weekend pokazał, że rozszerzony kartel OPEC+, ze swoim nieformalnym liderem w postaci Arabii Saudyjskiej, nadal potrafią zaskakiwać rynek. Wczoraj miało miejsce kolejne planowe spotkanie przedstawicieli kartelu OPEC+ w Wiedniu.
Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa – ceny ropy cechowały się dużą zmiennością, by ostatecznie zakończył dzień na wyraźnym minusie. Dziś rano cena ropy delikatnie odbija w górę, ale nie oddala się istotnie od okolic tegorocznych minimów. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w rejonie 68 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się w okolicach 73 USD za baryłkę.
Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

Wyczekiwanie na OPEC+, Fed i zapasy ropy naftowej w USA

2023-05-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na światowych rynkach finansowych rozpoczął się spokojnie za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł delikatne zwyżki, to jednak optymizm inwestorów został szybko stłumiony. Dziś rano ceny ropy naftowej powracają do zniżek, a jednocześnie na rynku trwa wyczekiwanie na kolejne istotne impulsy.
USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2023-05-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy nie jest duży – kompromis w kwestii limitu zadłużenia był bowiem oczekiwany, a inwestorzy nie stawiali pytania „czy”, lecz pytanie „kiedy” on zostanie ogłoszony.
Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Ciekawe ruchy inwestorów na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się około 3-procentowymi przecenami. Tym samym, notowania ropy naftowej zniwelowały praktycznie cały ruch wzrostowy który pojawił się wcześniej w ciągu bieżącego tygodnia. Dziś rano ceny ropy poruszają się w konsolidacji w okolicach 72,30 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 76,50 USD za baryłkę w przypadku ropy gatunku Brent. W ostatnich dniach (a szerzej: także w ostatnich tygodniach) swój wielki comeback na rynku ropy mają inwestorzy i spekulanci grający na spadek notowań. Wielkość krótkich pozycji wzrosła na skutek obaw dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie i, w związku z tym, także popytu na ropę naftową.
Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyjątkowo duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Cena surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent wzrosły do poziomu 78 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny obu tych gatunków ropy naftowej poruszają się w konsolidacji przy wczorajszych cenach zamknięcia.
Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

Ceny ropy naftowej w górę po ostrzeżeniu Saudyjczyków

2023-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnym plusie. Ceny tego surowca wzrosły o ponad procent. Warto jednak zaznaczyć, że nadal poruszają się one na poziomach relatywnie bliskich tegorocznych minimów. Dzisiaj rano zwyżka się utrzymuje – ceny ropy oscylują w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Wzrost cen ropy naftowej był wywołany dwoma głównymi czynnikami. Pierwszym z nich był wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

Dalszy ciąg konsolidacji na rynku ropy naftowej

2023-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od delikatnej zwyżki, jednak dynamika zmian cen pozostaje niewielka. W szerszej perspektywie, ceny ropy tkwią w konsolidacji przy tegorocznych minimach. Po dynamicznej zwyżce notowań ropy naftowej na początku kwietnia, która była wynikiem nieoczekiwanej decyzji OPEC+ o cięciu limitów produkcji, nie ma już śladu. Notowania ropy ugięły się bowiem pod naciskiem oczekiwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą na świecie, która może negatywnie przekładać się na popyt na ropę.
Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

Najgorszy tydzień na rynku złota od lutego

2023-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota jest wyjątkowo słaby – cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1955-1970 USD za uncję, a więc już od trzech sesji utrzymuje się poniżej bariery 2000 USD za uncję. Jeśli dziś sytuacja się istotnie nie zmieni, to będzie ona oznaczała najgorszy tydzień na rynku złota od lutego br. Zniżka cen złota to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, który jest z notowaniami kruszcu negatywnie skorelowany.