Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Niemal rekordowy wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Niemal rekordowy wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na rynku ropy naftowej w końcu pojawiło się nieco więcej optymizmu. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI powróciły do okolic 77,50 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do niemal 83 USD za baryłkę. Dzisiejsza sesja dla ropy naftowej może być nerwowa, bowiem sytuacja na rynku tego surowca w dużym stopniu zależy od nastrojów na szerokim rynku finansowym. A te będą z kolei uzależnione od dzisiejszego odczytu inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Niepokojąco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Niepokojąco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznych przecenach ropy naftowej na początku bieżącego roku, cena tego surowca nie może się podnieść. Notowania ropy WTI obecnie poruszają się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent oscyluje w okolicach 80 USD za baryłkę. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był dynamiczny wzrost zapasów tego surowca w USA. Jak podał Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) w swoim wczorajszym raporcie, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły aż o 14,9 mln baryłek.

USA i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

USA i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia dobitnie pokazuje, że notowania tego surowca poruszają się obecnie pod dyktando nastrojów na szerokim rynku finansowym. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł powiew optymizmu, także na rynkach akcyjnych, a w ten sposób wsparł notowania ropy naftowej – to już końcówka sesji była spadkowa, a to także odbiło się na cenach tego surowca. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła do okolic 74 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent spadły do rejonu 79 USD za baryłkę.
Rynkowy optymizm wsparciem dla cen ropy naftowej

Rynkowy optymizm wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-01-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie. Cena tego surowca jednak dzisiaj powraca do zwyżek, nadrabiając – na razie niewielką – część ubiegłotygodniowych strat. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 76 USD za baryłkę, a cena ropy Brent przekracza 80 USD za baryłkę. Dzisiejszy optymizm na rynku ropy naftowej jest wynikiem fali pozytywnych nastrojów, która przetoczyła się przez szeroki rynek finansowy.
Negatywne akcenty na rynku ropy naftowej

Negatywne akcenty na rynku ropy naftowej

2023-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach wyraźnych przecen ropy naftowej, dzisiaj cena tego surowca stabilizuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Cena ropy WTI nadal znajduje się jednak poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 78,50 USD za baryłkę. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen ropy naftowej są obawy związane z niższym popytem, które mają wynikać ze spowolnienia gospodarczego.
Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej

Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej

2023-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wtorkowa zwyżka wartości amerykańskiego dolara przyczyniła się do przecen wielu surowców. Ropa była tego przykładem – wczoraj ceny tego surowca zniżkowały o ponad 4%. Dzisiaj rano kontynuują one ruch spadkowy. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej jest rozczarowująca kondycja gospodarki Chin. Słabe dane makro, połączone z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem oraz informacjami o zwiększeniu limitów eksportu paliw z Państwa Środka, tworzą mieszankę sprzyjającą oczekiwaniom słabszego popytu na paliwa w tym kraju.
Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej

Negatywne impulsy z Chin dla rynku ropy naftowej

2023-01-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego roku na rynku ropy naftowej jest mało wyrazisty. Dzisiaj rano notowania ropy zniżkowały, jednak później nadrobiły spadki, co składa się póki co na relatywnie neutralne nastroje i wyczekiwanie na kolejne impulsy. Cena ropy WTI przekracza 80 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę.
Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.

Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.

2023-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą kolejny rok wyjątkowo dużej zmienności notowań. 2022 rok zakończył się jednak na rynku tego surowca na plusie – cena ropy Brent zwyżkowała ostatecznie o około 10%, a notowania ropy WTI wzrosły o około 7% w skali całego roku. Tym samym, był to już drugi z kolei zwyżkowy rok na rynku ropy naftowej. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej rozpoczynają rok od wzrostów. Zwyżkom sprzyja słabość amerykańskiego dolara, jak również zaognienie sytuacji na Ukrainie w kontekście Rosji jako jednego z kluczowych producentów i eksporterów ropy naftowej na świecie.
Ropa naftowa na drodze do wzrostowego zakończenia roku

Ropa naftowa na drodze do wzrostowego zakończenia roku

2022-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest spokojny. Nastroje inwestorów co prawda są zmienne, jednak ogólnie ceny ropy poruszają się w wąskiej konsolidacji przy niewielkich wolumenach ze względu na okres świąteczno-noworoczny. Słowem „spokojny” zdecydowanie nie można jednak określić całego bieżącego roku na rynku ropy naftowej. Był to bowiem czas pełen turbulencji, wynikających z inwazji Rosji na Ukrainę oraz konsekwencji wojny. Narzucone na Rosję sankcje przyczyniły się do obaw związanych z podażą ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego oraz węgla.
Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

Chińska niepewność kluczowym tematem na rynku ropy

2022-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej powróciły do zniżek. W tym tygodniu cena tego surowca znajduje się pod presją – notowania ropy Brent zniżkują poniżej 83 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej WTI spadła poniżej 78 USD za baryłkę. Ogólnie jednak, końcówka bieżącego roku przynosi na rynku ropy małą aktywność inwestorów i niewielką zmienność cen. Dzisiaj główną przyczyną presji na spadek notowań ropy naftowej okazały się obawy związane z sytuacją w Chinach. Jeszcze niedawno miała miejsce euforia dotycząca decyzji Chin o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do tego kraju od 8 stycznia przyszłego roku.
Odpowiedź Rosji na limity cen ropy narzucone przez G7

Odpowiedź Rosji na limity cen ropy narzucone przez G7

2022-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za emocjonujący. Po przedłużonym weekendzie świątecznym, ostatni tydzień bieżącego roku na tym rynku jest mało dynamiczny. Notowania ropy naftowej Brent oscylują wciąż w okolicach 84-85 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 79-80 USD za baryłkę. Dzisiaj na rynku tym widać delikatną presję podaży.
Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po przedłużonym świątecznym weekendzie, notowania ropy naftowej rozpoczynają tydzień od zwyżki. Cena ropy Brent zbliżyła się do 85 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się dziś w okolicach 80 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów ropy naftowej, utrzymany zostaje tym samym delikatnie wzrostowy krótkoterminowy trend, obserwowany od ponad dwóch tygodni.
Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej w USA

2022-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po mało dynamicznym początku bieżącego tygodnia, wczoraj notowania ropy naftowej zwyżkowały o prawie 3%. Cena ropy naftowej gatunku WTI przekroczyła na nowo poziom 78 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zakończyły wczorajszą sesję ponad poziomem 82 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy utrzymuje się na wypracowanych poziomach.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-12-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest mało dynamiczna. Ceny tego surowca uparcie tkwią w miejscu za sprawą wyczekiwania na kolejne istotne impulsy dotyczące sytuacji na rynku ropy naftowej. Obecnie inwestorzy są rozdarci między retoryką związaną ze spowolnieniem gospodarczym, zwłaszcza po kolejnych podwyżkach stóp procentowych w kluczowych gospodarkach świata – a obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej na skutek nowych sankcji narzuconych na Rosję, jak również większym optymizmem związanym z uzupełnianiem rezerw strategicznych ropy przez USA.
Gazowe porozumienie w UE zawarte

Gazowe porozumienie w UE zawarte

2022-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wielu tygodniach rozmów i negocjacji, wczoraj ministrowie energii krajów Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie narzucenia limitu cenowego na gaz ziemny. To kolejna próba poradzenia sobie Europy z kryzysem energetycznym, wyniszczającym przedsiębiorstwa na Starym Kontynencie i prowadzącym do znaczącego wzrostu kosztów życia konsumentów. Ministrowie wyrazili zgodę na limit cenowy uaktywniający się przy cenie gazu ziemnego na poziomie 180 EUR/MWh (około 55,90 USD/mmBTU), przy czym benchmarkiem pozostaje cena gazu w holenderskim hubie Title Transfer Facility, czyli tzw. TTF.
Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

2022-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ubiegłotygodniowe podwyżki stóp procentowych przez kluczowe banki centralne przyczyniły się do pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych. Dzisiaj indeksy akcyjne w Azji rozpoczęły tydzień od zniżki, a pesymizm udziela się także inwestorom na rynku ropy naftowej. Kwestia ogólnej kondycji globalnej gospodarki jest kluczowa dla wyceny ropy naftowej, ponieważ jest to jeden z surowców, na które popyt jest najsilniej powiązany z koniunkturą. Z tej przyczyny, presja na notowania ropy jest widoczna, nawet mimo faktu, że na początku bieżącego tygodnia kilka informacji sprzyja wyższym cenom tego surowca.
Spokojne zakończenie nerwowego tygodnia na złocie

Spokojne zakończenie nerwowego tygodnia na złocie

2022-12-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota był czasem podwyższonej zmienności – to jednak nie jest żadnym zaskoczeniem, bowiem pojawiły się istotne decyzje i komunikaty ze strony banków centralnych. Po środowym, jastrzębim komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej, wczoraj oczy inwestorów były skupione na Europie. Europejski Bank Centralny także wystosował zaskakująco jastrzębi komunikat wczoraj – co jednak nie zaburzyło istotnie sytuacji na rynkach walutowych. O ile tuż po nim notowania eurodolara zwyżkowały, to szybko zostały skontrowane przez siłę amerykańskiego dolara. Jest to sygnał, że inwestorzy bardziej wierzą w jastrzębie działania Fed niż ECB.
Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

Spadkowe akcenty na rynku ropy naftowej

2022-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po trzech wzrostowych sesjach, na rynku ropy naftowej dziś rano znów pojawiły się zniżki. Cena ropy tym samym pozostaje w pobliżu tegorocznego minimum. Za przełamaniem ciągu zwyżek przemawia kilka czynników. Po pierwsze, umocnienie amerykańskiego dolara po deklaracji prezesa Fed, dotyczącej planów dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, wywiera presję na ceny wielu surowców. Jastrzębia polityka Fed zwiększa bowiem szanse na dotkliwsze spowolnienie gospodarcze w USA.
Optymistyczne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę naftową

Optymistyczne prognozy OPEC dotyczące popytu na ropę naftową

2022-12-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką notowań tego surowca. Stronie popytowej na tym rynku pomogło kilka czynników. Po pierwsze, nadal zamknięty jest kluczowy ropociąg Keystone, transportujący ropę naftową z Kanady do Stanów Zjednoczonych. Obecnie pojawiają się informacje, że całkowite uporanie się z przeciekiem może potrwać nawet kilka tygodni.
Zamknięty ropociąg Keystone wsparciem dla cen ropy naftowej

Zamknięty ropociąg Keystone wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej pojawiły się niepokojące informacje z Ameryki Północnej, dotyczącej wycieku ropy naftowej z ropociągu Keystone,, transportującego surowiec z Kanady do Stanów Zjednoczonych. To kluczowy ropociąg zaopatrujący USA, tymczasem wiele wskazuje na to, że jego naprawa potrwa dłużej niż oczekiwano. Na ten moment nie jest wciąż znana data możliwego wznowienia działalności ropociągu, który ogólnie transportuje 620 tys. baryłek ropy dziennie z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w centralnej i południowej części Stanów Zjednoczonych.