Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2018 roku

2021-07-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Już od prawie czterech miesięcy na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych dominuje strona popytowa. W ostatnich dniach zwyżka cen przyspieszyła i doprowadziła notowania tego surowca do okolic ważnej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za mln BTU. To najwyższe poziomy cen gazu ziemnego w USA od grudnia 2018 roku, czyli od dwóch i pół roku. Wczoraj strona popytowa ruszyła w górę po danych dotyczących zapasów gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych.
Pierwszy wzrost zapasów ropy naftowej w USA od maja

Pierwszy wzrost zapasów ropy naftowej w USA od maja

2021-07-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu widać podwyższoną zmienność. Po fali dynamicznych zniżek, wczoraj notowania tego surowca równie dynamicznie odbiły w górę – zarówno ceny ropy naftowej WTI, jak i ceny ropy gatunku Brent, w środę zwyżkowały o ponad 4%. Zwyżkę tę trudno przypisywać jakimkolwiek informacjom fundamentalnym – raczej warto ją interpretować jako odreagowanie po wcześniejszych spadkach. Warto mieć bowiem na uwadze, że dane z rynku ropy nie sprzyjają stronie popytowej.

Jest kompromis w sprawie porozumienia naftowego OPEC+

Jest kompromis w sprawie porozumienia naftowego OPEC+

2021-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Po fiasku rozmów OPEC+ na początku bieżącego miesiąca, inwestorzy na rynku ropy naftowej wpadli w fazę wyczekiwania na kolejne informacje ze strony rozszerzonego kartelu. Porozumienie naftowe OPEC+ jest bowiem niezwykle istotne w kontekście oczekiwań związanych z globalną produkcją ropy naftowej. Po tym, jak pandemia mocno uderzyła w amerykański sektor wydobycia ropy z łupków, kartel OPEC, z Arabią Saudyjską na czele, jak również Rosja, zyskały na znaczeniu w kontekście światowej produkcji ropy.
Mieszane nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej

Mieszane nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej

2021-07-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zniżką. W dużej mierze odpowiadają za to sesje we wtorek i środę, które przyniosły dynamiczne spadki notowań tego surowca. Tymczasem wczoraj cena ropy delikatnie odbiła w górę, do czego impulsem były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii USA potwierdził wczoraj to, co wcześniej w swoich szacunkach sugerował także Amerykański Instytut Paliw – czyli duży spadek zapasów paliw w USA.
Cena ropy w dół mimo spadku zapasów ropy naftowej w USA

Cena ropy w dół mimo spadku zapasów ropy naftowej w USA

2021-07-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już dwie sesje na sporych minusach, a dzisiejszy poranek – przynajmniej na razie – nie przynosi poprawy nastrojów. Po długotrwałych zwyżkach cen ropy naftowej, widzimy dynamiczne odreagowanie w dół. Niektóre informacje działają korzystnie na ceny ropy naftowej – takie jak np. kolejne już informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej

Odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej

2021-07-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Brak decyzji OPEC+ w pierwszym momencie wspierał notowania ropy naftowej, której ceny dotarły do tegorocznych maksimów. Jednak po paru godzinach inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo pojawienia się różnych scenariuszy dotyczących dalszego rozwoju wydarzeń. Większość z nich przemawia jednak za wzrostem produkcji – bo wciąż najbardziej prawdopodobne jest to, że producentom ropy naftowej uda się wypracować jakiś kompromis, który będzie zakładał wzrost wydobycia ropy naftowej w OPEC+ w kolejnych miesiącach.
Spotkanie OPEC+ odwołane, a kompromisu nadal brak

Spotkanie OPEC+ odwołane, a kompromisu nadal brak

2021-07-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej nadal rozwija się na korzyść strony popytowej. Ceny tego surowca znajdują się już na nowych tegorocznych maksimach. W przypadku ropy naftowej WTI są to okolice niemal 77 USD za baryłkę, zaś w przypadku ropy Brent jest to rejon prawie 78 USD za baryłkę. Zwyżka cen ropy naftowej w ostatnich dniach to w dużej mierze efekt zaskoczenia, jakie inwestorom zaserwowały kraje OPEC+.
Brak jedności OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego

Brak jedności OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego

2021-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W miniony weekend wydarzeniem, które przyciągnęło najwięcej uwagi na rynku ropy naftowej, był podwodny pożar ropociągu koncernu Pemex w Zatoce Meksykańskiej. Niemniej, mimo że awaria ta była widowiskowa, nie ma ona większego wpływu na sytuację związaną z produkcją ropy naftowej w tym rejonie świata.
OPEC+ bez decyzji, brak poparcia ZEA dla dalszych planów

OPEC+ bez decyzji, brak poparcia ZEA dla dalszych planów

2021-07-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj OPEC+ rozpoczął wyczekiwane rozmowy na temat dalszego kształtu porozumienia naftowego. Dotychczasowe ustalenia dotyczą bowiem jedynie okresu maj-lipiec 2021 r., zaś dalsze plany OPEC+ w zakresie produkcji ropy naftowej są jeszcze nieznane. W czwartek pojawiało się jednak na ten temat wiele spekulacji. Według wstępnych niepotwierdzonych doniesień, rozszerzony kartel miał w planach przedłużenie okresu stopniowych podwyżek wydobycia ropy naftowej o około 0,4 mln baryłek dziennie miesięcznie w okresie od sierpnia do grudnia 2021 r.
Dane makro z USA wsparciem dla cen miedzi

Dane makro z USA wsparciem dla cen miedzi

2021-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi w bieżącym tygodniu poruszają się płasko. O ile wtorkowa sesja przyniosła pewną presję na spadek notowań tego surowca, to już wczoraj na rynku tym przeważali kupujący. Natomiast dzisiaj rano znów widzimy relatywnie wąską konsolidację notowań miedzi w okolicach 4,28 USD za funt. Wczoraj wsparciem dla notowań miedzi był raport ADP, który pokazał lepsze od oczekiwań dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy.
Kolejny duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Kolejny duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2021-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo że wczoraj na początku dnia utrzymywała się presja na spadek cen ropy naftowej, ostatecznie cała wtorkowa sesja zakończyła się na plusie na rynku tego surowca. Obawy dotyczące kolejnej fali pandemii oraz rozprzestrzeniającego się wariantu Delta zeszły na dalszy plan w obliczu oczekiwań związanych ze wzrostem popytu na paliwa na świecie w sezonie letnim.
Nowy wariant wirusa straszy na rynku ropy naftowej

Nowy wariant wirusa straszy na rynku ropy naftowej

2021-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła pierwsze od ponad miesiąca solidniejsze dzienne tąpnięcie notowań. Cena ropy gatunku Brent zniżkowała o prawie 2,7% i powróciła tym samym do okolic 74 USD za baryłkę. Natomiast notowania amerykańskiej ropy WTI spadły mniej dynamicznie, co wynika m.in. z relatywnie powolnego wzrostu produkcji ropy naftowej w tym kraju po pierwszych uderzeniach pandemii.
Dyscyplina amerykańskich spółek wydobywających ropę naftową

Dyscyplina amerykańskich spółek wydobywających ropę naftową

2021-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły na plusie cztery ostatnie tygodnie. Z technicznego punktu widzenia, rynek ten dotarł już do rejonu wykupienia, więc w bieżącym tygodniu pod tym kątem możemy obserwować pewną presję ze strony sprzedających. Nie zmienia to jednak faktu, że fundamentalnie sytuacja na rynku ropy naftowej cały czas sprzyja kupującym. Jednym z elementów, które przyczyniają się do obserwowanej już od wielu tygodni zwyżki notowań ropy naftowej, jest powolne tempo zwiększania produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Pszenica na drodze do trzeciego z kolei spadkowego tygodnia

Pszenica na drodze do trzeciego z kolei spadkowego tygodnia

2021-06-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania pszenicy w ostatnich tygodniach znajdują się pod presją podaży. W dużym stopniu wynika ona z coraz lepszych prognoz dotyczących produkcji pszenicy na świecie w tym roku. Globalna produkcja tego zboża ma być bowiem rekordowa, nawet mimo problemów z uprawami w niektórych częściach świata. Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC) wczoraj obniżyła prognozy produkcji pszenicy na świecie w sezonie 2021/2022 o 1 mln ton do poziomu 789 mln ton. To jest jednak nadal historyczny rekord produkcji tego zboża.
Sprzeczne informacje na temat naftowych sankcji na Iran

Sprzeczne informacje na temat naftowych sankcji na Iran

2021-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj wzbiły się na nowe kilkuletnie maksima, aczkolwiek po tak istotnej zwyżce pojawiła się pewna presja podażowa i ostatecznie cała wczorajsza sesja zakończyła się na niewielkim plusie. Strona popytowa się jednak nie poddaje, a dzisiejszy poranek przynosi na rynku ropy spokojną konsolidację. Impulsem do zwyżek cen ropy naftowej były dane dotyczące dużego spadku zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu, podawane zarówno przez Amerykański Instytut Paliw, jak i Departament Energii.
OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia

2021-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej utrzymują systematyczne zwyżki. Wczoraj stronie popytowej na tym rynku sprzyjały informacje zawarte w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Raport tej instytucji podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o połowę mniejszej (o około 3,5 mln baryłek). Dzisiaj swój raport na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii.
Dyferencjał Brent-WTI najniższy od listopada 2020 r.

Dyferencjał Brent-WTI najniższy od listopada 2020 r.

2021-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują ruch w górę. Cena ropy gatunku Brent, po wczorajszej sporej zwyżce, dotarła do okolic 75 USD za baryłkę i póki co utrzymuje się tuż poniżej niego. Z kolei notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI dotarł wczoraj do poziomu 73 USD za baryłkę i dzisiaj oscylują niewiele poniżej tej bariery.
Miedź na drodze do najgorszego tygodnia od marca 2020 r.

Miedź na drodze do najgorszego tygodnia od marca 2020 r.

2021-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ten tydzień na rynku miedzi należy do strony podażowej. Notowania tego metalu zaliczyły już cztery spadkowe sesje z kolei i dopiero dzisiaj widzimy na tym rynku uspokojenie nastrojów i próbę stabilizacji notowań, a wręcz delikatnego odbicia w górę. Ceny miedzi w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły bieżący tydzień w okolicach 4,60 USD za funt, natomiast obecnie poruszają się tuż poniżej poziomu 4,20 USD za funt.
Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2021-06-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Siła dolara amerykańskiego wczoraj odbiła się echem także na rynku ropy naftowej, wywierając presję spadkową na ceny tego surowca. Niemniej, już dzisiaj notowania ropy powracają do delikatnych zwyżek, a cena ropy WTI porusza się w rejonie 72 USD za baryłkę. Niewątpliwie pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej były dane Departamentu Energii, pokazujące duży spadek zapasów ropy naftowej w USA.
Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API

2021-06-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się w spokojnej konsolidacji. Niemniej, wczoraj cena tego surowca odnotowała wyraźną zwyżkę, w wyniku której ceny ropy naftowej WTI przekroczyły poziom 72 USD za baryłkę. Tym samym, notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych znalazły się na najwyższym poziomie od jesieni 2018 roku, a więc już od prawie trzech lat. Zwyżki notowań ropy naftowej już od dłuższego czasu są napędzane oczekiwaniami zwiększonego popytu na ten surowiec, wynikającego z coraz mniejszych restrykcji pandemicznych m.in. w USA i Europie.