Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej

2023-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj wyraźnie zwyżkowały, a dzisiaj poruszają się blisko środowych zamknięć. Tym samym, cena tego surowca ma szansę na kolejny wzrostowy tydzień. Cena ropy WTI przekracza już 84 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 87,60 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków ropy naftowej, wsparciem pozostają obawy związane z podażą. Kilka dni temu kraje OPEC+, w tym Arabia Saudyjska, utrzymały spore cięcia wydobycia ropy naftowej na niezmienionym poziomie, zapowiadając, że mogą one być wręcz pogłębione. Z kolei w rejonie Morza Czarnego nie ustają działania wojenne, które budzą pytania o przyszłość dostaw ropy naftowej z Rosji.
Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej w USA

Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej w USA

2023-08-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na delikatnym plusie, mimo początkowych zniżek. W drugiej części dnia cena ropy odrobiła wcześniejsze zniżki z nawiązką, czemu sprzyjają utrzymujące się na światowym rynku obawy o podaż tego surowca i niski poziom jego zapasów. Jednak dzisiaj cena ropy nie ma już siły do kontynuacji zwyżek, co z kolei także ma swoje uzasadnienie fundamentalne.

Saudyjska deklaracja przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej

Saudyjska deklaracja przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej

2023-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej trwa huśtawka emocji. Ceny tego surowca jeszcze w środę wyraźnie zniżkowały, jednak już wczoraj mocno odbiły w górę i nadrobiły niemal całą środową zniżkę. W rezultacie, cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 82 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent powróciła ponad 85 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na pierwszy plan na światowych rynkach finansowych wysuwają się liczne dane i komunikaty ze Stanów Zjednoczonych.
Rekordowy spadek zapasów ropy naftowej w USA

Rekordowy spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na globalnych rynkach finansowych zagościło nastawienie risk-off, które zepchnęło w dół notowania wielu indeksów akcyjnych, sprzyjało zwyżce wartości amerykańskiego dolara oraz przyczyniło się do spadków cen większości surowców. Przeceny dotknęły także rynek ropy naftowej – cena tego surowca, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, spadła o ponad 2%. O ile globalne nastroje i wartość dolara mają niebagatelne przełożenie na ceny ropy naftowej, to od strony fundamentalnej najwięcej uwagi przyciągnęły wczoraj dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Zmiana planów USA w zakresie strategicznych rezerw ropy

Zmiana planów USA w zakresie strategicznych rezerw ropy

2023-08-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, mimo słabego początku wczorajszej sesji, zakończyły ją na plusie, a dziś kontynuują ruch wzrostowy. Cena ropy WTI przekracza już 82 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zbliżają się do 86 USD za baryłkę. To najwyższy poziom cen ropy naftowej od połowy kwietnia br. – i jest to także poziom bliski lokalnym maksimom sprzed 3 i pół miesięcy (odpowiednio okolice 83 USD i 87 USD za baryłkę).
Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej

Mieszane prognozy dotyczące przyszłości cen ropy naftowej

2023-08-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły bieżący tydzień. Cena tego surowca jest nieustannie wspierana przez relatywnie niski poziom globalnych zapasów oraz nadzieje na wzrost popytu w kluczowych gospodarkach świata, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. W przypadku USA, inwestorzy nie liczą na wzrost popytu od razu. Co prawda na razie zapotrzebowanie na paliwa w tym kraju jest większe ze względu na sezon letnich wyjazdów, ale jednocześnie oczekiwane jest wyhamowanie dynamiki wzrostu gospodarczego w tym kraju w końcówce bieżącego roku.
Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

Cena ropy naftowej na drodze do piątego wzrostowego tygodnia z rzędu

2023-07-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Mimo siły amerykańskiego dolara, cena tego surowca znajduje się pod większym wpływem kupujących, a cały tydzień prawdopodobnie zakończy się dla ropy na plusie. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, będzie to już piąta tygodniowa zwyżka z kolei.
Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej poruszają się relatywnie spokojnie, biorąc pod uwagę wczorajszy istotny komunikat ze strony Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych oraz zostawiła sobie furtkę do możliwych kolejnych podwyżek, jeśli dane makro będą je uzasadniać. Brak bardziej stanowczych deklaracji ze strony Fed utrzymał w ryzach wartość amerykańskiego dolara, co wpłynęło także na stabilne ceny ropy naftowej.
Ceny ropy naftowej najwyżej od 3 miesięcy

Ceny ropy naftowej najwyżej od 3 miesięcy

2023-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wystrzeliły mocno w górę. Po słabym początku sesji, później pojawiło się bowiem na rynku ropy więcej optymizmu, wynikającego z nadziei na większy popyt na ten surowiec. W rezultacie, notowania ropy naftowej zwyżkowały wczoraj o około 2%, docierając do najwyższego poziomu od drugiej połowy kwietnia, czyli od około 3 miesięcy.
UAE: Działania OPEC+ na rynku ropy naftowej wystarczające

UAE: Działania OPEC+ na rynku ropy naftowej wystarczające

2023-07-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają dzisiejszą sesję od delikatnej przeceny, korygującej zwyżki z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się obecnie w rejonie 76,70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej gatunku Brent poruszają się tuż powyżej bariery 80,50 USD za baryłkę. Oba gatunki ropy naftowej wyhamowały wcześniejsze wzrosty, ale najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu pojawią się istotne impulsy cenotwórcze na tym rynku.
Cena złota na drodze do trzeciej z rzędu tygodniowej zwyżki

Cena złota na drodze do trzeciej z rzędu tygodniowej zwyżki

2023-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W drugiej połowie bieżącego tygodnia notowania złota oddają część wcześniejszych zwyżek. Wczoraj, po dotarciu cen złota do najwyższych poziomów od niemal dwóch miesięcy, notowania kruszcu zniżkowały na skutek pojawienia się lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które przyczyniły się do umocnienia amerykańskiego dolara. Nie zmienia to faktu, że złoto dzięki wcześniejszym zwyżkom, znajduje się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie – co byłoby już trzecim tygodniowym wzrostem z kolei.
Spadek zapasów ropy naftowej w USA

Spadek zapasów ropy naftowej w USA

2023-07-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje, a inwestorzy wypatrują mocniejszych impulsów do ruchu w którąkolwiek stronę. Póki co ceny ropy poruszają się w nerwowej konsolidacji. Dziś rano cena ropy WTI oscyluje tuż powyżej 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent przekraczają 79 USD za baryłkę, ale już nie powracają ponad barierę 80 USD za baryłkę.
Rynek miedzi w impasie

Rynek miedzi w impasie

2023-07-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozczarowujące poniedziałkowe dane makroekonomiczne z Chin nadały ton sytuacji na rynku miedzi na początku bieżącego tygodnia. Cena tego metalu, która już w piątek zawróciła na południe, w poniedziałek dostała mocny cios, a w kolejnych dniach kontynuowała zniżkę. Obecnie ceny miedzi w USA oscylują w rejonie 3,81 USD za funt.
Prognozowany spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA

Prognozowany spadek produkcji ropy naftowej z łupków w USA

2023-07-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej dziś wyhamowały zniżkę i poruszają się w konsolidacji blisko wczorajszego poziomu zamknięcia. Z jednej strony, cena ropy naftowej znajduje się pod presją coraz gorszej sytuacji gospodarczej na świecie, w tym tygodniu podkreślonej przez poniedziałkowe słabe dane makro z Chin. Z drugiej strony, na rynek regularnie powracają obawy o podaż ropy naftowej, co wspiera kupujących na rynku tego surowca.
Tydzień rozpoczęty zniżką na cen ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty zniżką na cen ropy naftowej

2023-07-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od luki spadkowej. To pogłębienie zniżki z piątku, wywołanej zmianą nastrojów na światowych rynkach finansowych oraz istotnymi informacjami dotyczącymi wydobycia ropy naftowej. Lekka korekta wzrostowa na amerykańskim dolarze już w piątek była jednym z czynników sprzyjających spadkom cen ropy naftowej.
Cena ropy naftowej na drodze do trzeciej tygodniowej zwyżki

Cena ropy naftowej na drodze do trzeciej tygodniowej zwyżki

2023-07-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominuje strona popytowa. Mimo że dziś rano notowania tego surowca wyhamowały zwyżkę, to cena ropy znajduje się na drodze do trzeciego tygodniowego wzrostu z kolei. Notowania ropy naftowej WTI poruszają się w rejonie 77 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 81,20 USD za baryłkę.
Znaczący wzrost importu ropy naftowej do Chin

Znaczący wzrost importu ropy naftowej do Chin

2023-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Słabość amerykańskiego dolara istotnie przekłada się na rynki wielu surowców, w tym nie pozostaje obojętna na rynku ropy naftowej. Coraz niższe wyceny waluty USA przyczyniły się do zwyżki notowań ropy podczas wczorajszej sesji – obecnie notowania ropy znajdują się na najwyższym poziomie od 2 i pół miesiąca. Z kolei dane fundamentalne zeszły wczoraj na drugi plan. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które nie sprzyjały stronie popytowej na rynku tego surowca.
Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA

2023-07-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilkukrotnym testowaniu wsparcia w okolicach tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej na przełomie czerwca i lipca na nowo ruszyły w górę. Systematyczny ruch wzrostowy trwa już od kilkunastu sesji – w jego wyniku, cena ropy WTI wzrosła już do niemal 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent przekroczyły 79 USD za baryłkę. Wyraźniejsze zwyżki widać na wycenie europejskiego surowca – cena ropy Brent wyrwała się bowiem z kilkumiesięcznej konsolidacji, podczas gdy notowania ropy WTI w niej pozostają.
Brak istotnych zmian na rynku ropy

Brak istotnych zmian na rynku ropy

2023-07-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zwyżki. Po ubiegłotygodniowym odbiciu, dziś uwagę inwestorów przyciąga kolejna seria danych makro, dziś przede wszystkim z Azji i Europy. Publikowana jest seria odczytów PMI, które jak na razie, głównie rozczarowują. W zasadzie jedynym relatywnie pozytywnym akcentem okazał się finalny odczyt Caixin PMI dla przemysłu Chin, który utrzymał się powyżej bariery 50 pkt. i był nieco wyższy od oczekiwań (ale niższy od poprzedniego odczytu).
Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku

Pierwszy miesięczny wzrost na rynku ropy naftowej w tym roku

2023-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kończą bieżący miesiąc delikatnymi zwyżkami. Tym samym, ruch ten tworzy szansę na zakończenie czerwca na rynku ropy na niewielkim plusie. Gdyby tak się stało, to byłaby to pierwsza miesięczna zwyżka notowań ropy naftowej Brent od początku roku i druga w tym roku miesięczna zwyżka cen ropy WTI (po delikatnym wzroście także w kwietniu). Jednocześnie, w ujęciu kwartalnym sytuacja wygląda gorzej – II kwartał bieżącego roku prawdopodobnie zakończy się dla cen ropy Brent zniżką o 6%, a dla cen ropy WTI o 7%.