Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Spokojne rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy

Spokojne rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy

2024-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowej zwyżce, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień praktycznie neutralnie: pojawiła się delikatna presja spadkowa, jednak zasięg ruchu jest symboliczny. W rezultacie, cena ropy Brent utrzymuje się tuż powyżej poziomu 78 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI pozostają w rejonie 72-73 USD za baryłkę.
Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Środowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na minusie. Ceny obu najpopularniejszych gatunków tego surowca, Brent i WTI, zniżkowały o ponad 1%, docierając odpowiednio do okolic 76,80 USD za baryłkę i 71,30 USD za baryłkę. Jednym z czynników, które negatywnie przełożyły się na ceny ropy naftowej, był zaskakujący wzrost zapasów tego surowca, pokazany w raporcie Departamentu Energii USA.

Ceny ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów w USA

Ceny ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów w USA

2024-01-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na wyraźnym, 2-procentowym plusie, nadrabiając w dużym stopniu spadki z wcześniejszej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 72,50 USD za baryłkę a notowania ropy Brent dotarły do poziomu niemal 78 USD za baryłkę. Głównym impulsem dla notowań ropy do odbicia były dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC

Wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC

2024-01-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od sporej zniżki. Cena ropy naftowej Brent wczoraj spadła o ponad 3%, podczas gdy notowania ropy WTI zniżkowały aż o ponad 4% na fali obaw związanych z niedostatecznym popytem i relatywnie dużą podażą ropy naftowej. Najważniejszym impulsem do przecen wczoraj była decyzja Arabii Saudyjskiej o cięciu cen sprzedaży swojej ropy Arab Light do odbiorców azjatyckich od kolejnego miesiąca.
Znaczący wzrost zapasów benzyny i destylatów w USA

Znaczący wzrost zapasów benzyny i destylatów w USA

2024-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący rok sporą zmiennością notowań. Niemniej, po kulminacyjnej środowej zwyżce, od wczoraj na rynku tym jest nieco spokojniej, a notowania ropy dziś rano delikatnie rosną. Czwartkowa sesja zakończyła się na rynku ropy naftowej spadkami, za co odpowiadały dane z raportu Departamentu Energii, dotyczącego zapasów paliw w USA, jak również uspokojenia nastrojów wokół sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej.

Nowy rok, stare wyzwania na rynku ropy naftowej.

2024-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku roku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne odbicie notowań w górę, będące największą dzienną zwyżką cen od listopada. W rezultacie, notowania ropy WTI powróciły ponad 73 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent dotarła do okolic 79 USD za baryłkę. Powrót do zwyżek notowań ropy naftowej był wspierany przez kilka istotnych czynników. Kluczowym z nich były obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – okazuje się bowiem, że w nowy rok rynek ropy wchodzi z dokładnie tymi samymi problemami, które dominowały na nim w latach poprzednich.
Kakao i ruda żelaza najmocniejszymi surowcami 2023 roku

Kakao i ruda żelaza najmocniejszymi surowcami 2023 roku

2023-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2023 rok nie był czasem surowców. Indeks CRB w mijającym roku zniżkował o około 4%, co wynikało z sytuacji gospodarczej na szerokim rynku finansowym. Wysoki poziom stóp procentowych hamował bowiem wzrost gospodarczy i sprawiał, że firmy ostrożniej podchodziły do nowych inwestycji – a to negatywnie przełożyło się na ceny wielu surowców i towarów. Były jednak wyjątki. Najbardziej spektakularny wzrost cen w mijającym roku zaliczyły kontrakty na kakao.
Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

Stabilizacja notowań ropy, Bliski Wschód nadal pod lupą

2023-12-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni 2023 roku na rynku ropy naftowej są okresem mało wyrazistych ruchów notowań. O ile we wtorek podczas spokojnej sesji ceny ropy rosły, to już wczoraj notowania tego surowca zniżkowały. Brak klarownego kierunku to efekt zróżnicowanych czynników wpływających na ceny ropy, jak również wyczekiwania na kolejne istotne dane na tym rynku. Spośród najważniejszych informacji, obecnie na rynku ropy rozgrywane są dwa główne czynniki. Pierwszym z nich, negatywnie przekładającym się na ceny ropy, jest wznowienie ruchu statków przez Kanał Sueski.
Morze Czerwone nadal w centrum uwagi na rynku ropy

Morze Czerwone nadal w centrum uwagi na rynku ropy

2023-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co przynosi wzrosty notowań. Cena ropy WTI wczoraj przekroczyła poziom 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały ponad 80 USD za baryłkę. Dziś ceny ropy spokojnie poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak co do zasady, na rynku tym przeważa w ostatnich dniach strona popytowa, a stoją za tym dwie główne przyczyny.
Wyjście Angoli z kartelu OPEC a ceny ropy

Wyjście Angoli z kartelu OPEC a ceny ropy

2023-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartkowa sesja na rynku ropy naftowej cechowała się delikatnym podwyższeniem zmienności. Wszystko za sprawą niespodzianki, jaką zaserwowała uczestnikom globalnego rynku ropy Angola. Ten afrykański kraj, będący jednym z największych producentów ropy na swoim kontynencie, poinformował bowiem o zamiarze wyjścia z kartelu OPEC. Angola dołączyła do kartelu OPEC w 2007 roku, a więc relatywnie niedawno w porównaniu do wielu innych członków tej grupy.
Napięcia na Bliskim Wschodzie pod lupą na rynku ropy

Napięcia na Bliskim Wschodzie pod lupą na rynku ropy

2023-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie rosną. Zwyżka nie jest duża ze względu na wciąż utrzymujące się obawy o globalny popyt na ropę naftową – niemniej, w krótkoterminowej perspektywie górę zaczęły brać obawy o sytuację na Bliskim Wschodzie. Od kilku dni najgłośniejszym tematem na rynku ropy naftowej są ataki jemeńskich bojówek Huti na statki komercyjne na Morzu Czerwonym.
Lepsze prognozy popytu na ropę naftową

Lepsze prognozy popytu na ropę naftową

2023-12-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Praktycznie cała jesień i początek zimy na rynku ropy naftowej upływały pod znakiem systematycznych spadków cen. Notowania tego surowca mają za sobą aż siedem spadkowych tygodni z rzędu – a ceny ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia spadły do najniższych poziomów od prawie pół roku. Niemniej, ten tydzień ma szansę przerwać spadkową passę.
Powrót do dynamicznych zniżek cen ropy naftowej

Powrót do dynamicznych zniżek cen ropy naftowej

2023-12-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po delikatnej korekcie wzrostowej na rynku ropy w drugiej połowie poprzedniego tygodnia, ceny tego surowca powróciły do zniżek. Bieżący tydzień póki co przynosi pogłębienie spadków cen ropy. Notowania ropy WTI zeszły już do okolic 68-69 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 72,50-73,00 USD za baryłkę. Dla obu gatunków ropy naftowej jest to najniższy poziom cen od czerwca, czyli od pół roku. Impuls do powrotu cen ropy do przecen przyszedł ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawiły się nieco wyższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji CPI.
Konsolidacja cen ropy naftowej przed serią ważnych informacji

Konsolidacja cen ropy naftowej przed serią ważnych informacji

2023-12-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek tygodnia na rynku ropy naftowej jest spokojny. Może to być jednak cisza przed burzą, bowiem inwestorzy tkwią w wyczekiwaniu na istotne informacje – zarówno te makroekonomiczne, jak i te bezpośrednio dotyczące rynku ropy naftowej. W kontekście danych i komunikatów, które zapewne odbiją się szerokim echem na całym rynku finansowym, warto wspomnieć choćby o dzisiejszych danych dotyczących inflacji w USA, jak również serii decyzji kluczowych banków centralnych świata, spośród których istotna jest przede wszystkim środowa decyzja Fed, jak również czwartkowa decyzja ECB.
Niepewne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Niepewne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2023-12-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł już siódmą z rzędu tygodniową zniżkę notowań tego surowca. Pod presją w ostatnim czasie znajdują się zarówno notowania ropy WTI, które obecnie poruszają się w rejonie 71-72 USD za baryłkę, jak i ceny ropy Brent, które na początku bieżącego tygodnia przekraczają delikatnie poziom 76 USD za baryłkę.
Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

Ropa naftowa najtańsza od ponad 5 miesięcy

2023-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejnym dynamicznym spadkiem notowań. Cena ropy WTI spadła w rezultacie poniżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 74 USD za baryłkę. W przypadku obu tych rodzajów ropy naftowej ceny zeszły do najniższych poziomów od końcówki czerwca br., czyli od ponad pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena ropy wyhamowała zniżkę, jednak fundamenty rynku ropy i nastroje inwestorów pozostają niekorzystne dla wyceny surowca.
Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Chiny i Putin w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo porannego wyhamowania zniżek, wczorajsza sesja zakończyła się dla cen ropy naftowej na minusie jako już czwarta spadkowa sesja z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI zbliżyły się do okolic 72 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej 78 USD za baryłkę. Ubiegłotygodniowa decyzja o pogłębionych – lecz dobrowolnych – cięcia ropy naftowej w krajach OPEC+, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca na globalnym rynku.
Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

Ceny ropy naftowej bez istotnego kierunku

2023-12-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po kilku spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a jednocześnie – w rejonie lokalnych minimów z połowy listopada br. W przypadku ropy WTI, oznacza to okolice 73 USD za baryłkę, z kolei dla ropy Brent jest to poziom 78 USD za baryłkę. Cena ropy ustabilizowała się na skutek braku nowych impulsów oraz wyczekiwania na kolejne informacje, które nadałyby notowaniom kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone. Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu.
Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.