Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy

Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-04-14 (09:07)

W tym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Niemniej, wczoraj zwyżka cen tego surowca wyhamowała, a dzisiaj notowania poruszają się w spokojnej konsolidacji. Ogólnie, wzrostom cen ropy naftowej sprzyja panujące na szerokim rynku nastawienie risk-on, podsycane niższymi od oczekiwań odczytami inflacji w USA i oczekiwaniami łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej w tym kraju. Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów, które nadałyby kierunek cenom tego surowca.

Dziś takim impulsem może być miesięczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, którego publikacja jest spodziewana w późniejszych godzinach. Kluczowe pytanie, które jest zadawane dziś, brzmi: czy MAE obniży prognozę globalnego popytu na ropę naftową? Jest duża szansa, że tak – i te oczekiwania trzymają ceny ropy w ryzach.

W ostatnich tygodniach inwestorzy na rynku ropy skupiali się głównie na obawach związanych z podażą ropy naftowej. Obniżenie limitu produkcji ropy przez państwa OPEC+, nadprogramowe cięcie wydobycia i eksportu przez Rosję – te czynniki podbiły wycenę ropy.

Niemniej, obecnie uwaga znów zaczyna skupiać się na popycie na ropę. W marcu wzrósł import ropy do Chin, ale tamtejsze ożywienie gospodarcze po zniesieniu pandemicznych restrykcji nie jest tak spektakularne jak wcześniej sądzono – więc pojawia się dużo pytań o konsumpcję ropy w Chinach w kolejnych miesiącach. Także kraje zachodnie liczą się ze spowolnieniem gospodarczym, które zapewne przełoży się na konsumpcję ropy. Plusem jest jednak to, że im bliżej do lata, tym mocniej sezonową konsumpcję będą wspierać letnie wyjazdy.

Ostatecznie, głównym rozgrywającym na rynku ropy mogą być dane – zarówno te bezpośrednio dotyczące konsumpcji, jak i dane makro, które przybliżą sytuację w głównych światowych gospodarkach i rozbudzą konkretne oczekiwania związane z popytem na ropę.

PSZENICA

Powrót politycznej gry na rynku pszenicy.

Bieżący tydzień na rynku pszenicy upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji. Cena tego zboża w USA porusza się w okolicach 6,70-6,90 USD za buszel, czyli pozostaje w pobliżu tegorocznych minimów.

Niskie ceny zbóż to efekt braku istotnych problemów z ich produkcją i zapowiedzi sporej podaży. W przypadku pszenicy sytuacja jest mieszana – o ile w USA jakość uprawianego zboża jest niepokojąco słaba, to w innych częściach świata prognozy zakładają spore plony, niwelujące obawy związane ze zbożem z USA.

Największą niewiadomą są nieustannie dostawy pszenicy i innych zbóż z rejonu Morza Czarnego. Region ten, istotny pod kątem produkcji i eksportu zbóż w skali świata, obecnie jest uwikłany w wojnę, która na jakiś czas przyczyniła się do wstrzymania eksportu oraz znaczącego obniżenia produkcji pszenicy na Ukrainie. Później Rosja i Ukraina zawarły porozumienie (przy wsparciu ze strony Turcji i ONZ) dotyczące możliwości niezakłóconego eksportu ukraińskiego zboża – jednak ten dokument jest zawierany na czas określony i musiał być już parę razy przedłużany.

Obecnie Rosja znów budzi niepokój, że może nie przedłużyć obecnego porozumienia, wygasającego 18 maja, o ile kraje zachodnie nie pójdą na pewne ustępstwa dotyczące handlu międzynarodowego. Na razie ta retoryka jednak nie budzi strachu wśród inwestorów, co widać choćby po cenach pszenicy. Dla inwestorów jest bowiem jasne, że Rosja wykorzystuje swoje silne karty w politycznej grze, jednak do konieczności przedłużenia porozumienia jest jeszcze dużo czasu, więc wiele może się po drodze zmienić. Tak czy inaczej – o ile obecnie ceny pszenicy znajdują się pod presją podaży, to są podatne na polityczne impulsy do zwyżek.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.