Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

Obiecujący chiński popyt na ropę naftową

2023-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się wzrostowym akcentem, jednak dzisiaj notowania tego surowca poruszają się pod delikatną presją podaży, poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Dla cen ropy WTI oznacza to okolice 79 USD za baryłkę, a dla cen ropy Brent rejon 85 USD za baryłkę. Dzisiaj najważniejszą informacją na rynku ropy naftowej jest podwyżka cen ropy z Arabii Saudyjskiej do odbiorców z Chin od kwietnia.
Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

Przygasający optymizm na rynku ropy naftowej

2023-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominowała strona popytowa. Niemniej, siła kupujących dzisiaj rano już się wyczerpuje, a ceny ropy oddają część wczorajszych zwyżek. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Niewątpliwie optymistycznym akcentem na rynkach surowcowych w tym tygodniu były zaskakująco dobre dane z Chin, które pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki po rezygnacji z surowej polityki „zera tolerancji wobec Covid-19” stało się faktem.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.

2023-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie. Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie.
Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

Konsolidacja na rynku ropy naftowej, Chiny i USA w centrum uwagi

2023-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowym spadku notowań ropy naftowej, dzisiaj ceny tego surowca rosną. Ogólnie, na rynku ropy na razie można jednak mówić raczej w kontekście konsolidacji, a obecnie widać wyczekiwanie na ważne dane, które zaczną spływać już od dzisiaj. Wieczorem opublikowane zostaną szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, dotyczące ubiegłotygodniowej zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Tu założenia są dalekie od optymizmu – inwestorzy oczekują kolejnej zwyżki zapasów ropy naftowej oraz benzyny. W środę swój raport ma zaprezentować Departament Energii.
Rosyjskie cięcie dostaw bez wpływu na ceny ropy naftowej

Rosyjskie cięcie dostaw bez wpływu na ceny ropy naftowej

2023-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W sobotę świat obiegła informacja o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej ropociągiem „Przyjaźń”, z Rosji do Polski. Decyzja Rosjan nastąpiła dzień po dostarczeniu pierwszych czołgów Leopard na Ukrainę – i była kolejnym już ruchem odwetowym powiązanym ze wsparciem krajów zachodnich, w tym również Polski, dla tego kraju w trwającej już ponad rok wojnie. Niemniej, ruch ten nie odbił się istotnie na wycenie ropy naftowej na światowym rynku na początku bieżącego tygodnia.
Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Dziewiąty z rzędu wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkach na początku bieżącego tygodnia, druga połowa tygodnia na rynku ropy upływa pod znakiem lepszych nastrojów i odbicia cen tego surowca w górę. Ruch ten wpisuje się w sytuację na szerokich rynkach – o ile w pierwszej połowie tygodnia mocno dawały o sobie znać napięcia geopolityczne, a kwestia wojny na Ukrainie wybijała się na pierwszy plan za sprawą wizyty Joe Bidena w Kijowie i później w Polsce – to obecnie obawy się zmniejszyły. Dziś, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, ruchy inwestorów sugerują brak wiary w to, że Rosja wykona jakiś nieoczekiwany ruch.
Wyhamowanie zniżek cen ropy naftowej

Wyhamowanie zniżek cen ropy naftowej

2023-02-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej zniżkowały o około 3%, kontynuując spadkową passę z wcześniejszych dni. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI spadły do okolic 74 USD za baryłkę i znajdują się już dość blisko tegorocznych minimów, ukształtowanych w okolicach 70 USD za baryłkę. Z kolei zniżka cen ropy Brent zatrzymała się tuż powyżej 80 USD za baryłkę. Dzisiaj notowania ropy naftowej poruszają się blisko wczorajszych minimów, co pokazuje, że strona popytowa pozostaje na tym rynku słaba.
Spadek cen gazu ziemnego w USA o 55% od początku roku

Spadek cen gazu ziemnego w USA o 55% od początku roku

2023-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po niezwykle burzliwym 2022 roku, bieżący rok na rynku gazu ziemnego rozpoczął się od spokojnych zniżek. O ile jeszcze w Europie sytuacja na tym rynku mimo wszystko pozostaje napięta za sprawą niepewności wokół konfliktu na Ukrainie, to w Stanach Zjednoczonych na rynku tym dominują spadki. Notowania gazu ziemnego w USA obecnie poruszają się w okolicach 2 USD za mln BTU, a dzisiaj przed otwarciem sesji kontrakty na gaz w tym kraju na chwilę nawet spadły poniżej tego poziomu – po raz pierwszy od września 2020 roku. Oznacza to, że od początku bieżącego roku cena gazu w Stanach Zjednoczonych spadła już o około 55%.
Wzrost importu rosyjskiej ropy naftowej do Chin

Wzrost importu rosyjskiej ropy naftowej do Chin

2023-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Wczorajsza zwyżka cen tego surowca, w obliczu braku aktywności Amerykanów ze względu na święto w USA, nie miała istotnego wydźwięku. Z kolei dzisiaj notowania ropy rozpoczynają sesję od zniżki. Rynek ropy, podobnie zresztą jak cały szeroki rynek finansowy, tkwi w wyczekiwaniu na kolejne dane makro i doniesienia polityczne.
Delikatne zwyżki na początku tygodnia na rynku ropy

Delikatne zwyżki na początku tygodnia na rynku ropy

2023-02-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spadkach, notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się delikatnie w górę. Na razie ruch ten można uznać przede wszystkim za odreagowanie wcześniejszych ruchów, zwłaszcza że dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej będzie spokojna. Dzisiaj na globalnych rynkach aktywni nie będą Amerykanie i Kanadyjczycy, za sprawą lokalnych świąt, co w dużym stopniu ograniczy wymowę ruchów cen na globalnych rynkach finansowych. Jednak fundamentalnie, na rynku ropy od poprzedniego tygodnia niewiele się zmieniło.
Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki

Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki

2023-02-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka tygodnia na rynkach surowcowych przynosi pogorszenie nastrojów i spadek notowań. Wynika to przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na ceny surowców – z ropą naftową włącznie. Po relatywnie wysokim odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, opublikowany został bowiem także dość wysoki odczyt inflacji PPI – co jest kolejną sugestią, że Rezerwa Federalna może zdecydować się na bardziej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w USA.
Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

Chiński optymizm vs. amerykański pesymizm na rynku ropy naftowej

2023-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj nadrobiły część strat, a dzisiaj rozpoczynają sesję już na niewielkim plusie. Nieco więcej optymizmu pojawiło się na rynku tego surowca nawet mimo faktu, że dane z USA były wczoraj rozczarowujące. Amerykański Departament Energii podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 16,28 mln baryłek. To znacznie więcej niż szacowany jeszcze na początku tygodnia wzrost o około milion baryłek – ale także jest to więcej nawet od i tak sporych wyliczeń Amerykańskiego Instytutu Paliw z wtorku (które pokazały zwyżkę zapasów o ponad 10 mln baryłek).
Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2023-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj kontynuują spadki z poprzednich dni. Przeceny pozostają niewielkie, ale utrzymują ceny ropy w obszarze szerszej konsolidacji, która trwa już dwa miesiące. Notowania ropy naftowej Brent dziś rano oscylują w rejonie 84-85 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI poruszają się w okolicach 78 USD za baryłkę.
Wczoraj głównym tematem na światowych rynkach finansowych były dane dotyczące inflacji w USA. Okazała się ona wyższa od oczekiwań, co wywołało na wielu aktywach falę podwyższonej zmienności.
USA na drodze do dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej

USA na drodze do dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej

2023-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie. Cena tego surowca w zasadzie tkwi w konsolidacji w wyczekiwaniu na informacje dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, które pojawią się już dziś, a które zapewne przełożą się na plany Fed w zakresie polityki monetarnej, a co za tym idzie, także na kondycję amerykańskiej gospodarki oraz popyt na ropę. Otwarte deklaracje przedstawicieli Fed dotyczące dużego prawdopodobieństwa dalszych podwyżek stóp procentowych w USA negatywnie przekładają się na ceny ropy w USA, zwłaszcza że podaż pozostaje w tym kraju duża.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej tkwią w miejscu. Cena tego surowca w piątek dynamicznie wzrosła po informacjach ze strony Rosji, o zamiarze obcięcia produkcji ropy naftowej o 500 tysięcy baryłek dziennie, czyli o około 5%, na skutek zachodnich sankcji narzuconych na ten kraj po inwazji na Ukrainę. Z jednej strony, wspomniane 500 tys. baryłek to dużo – to około 0,5% globalnego popytu na ropę. Z drugiej strony, nie jest to dla rynku żaden szok – Rosja jest wręcz zmuszona do ograniczania produkcji ze względu na mniej odbiorców na zachodzie i brak możliwości łatwego przekierowania eksportu tylko na Wschód.
Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

2023-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkują – po słabym rozpoczęciu poniedziałkowej sesji, cena tego surowca odbiła się w górę i zakończyła wczorajszą sesję na plusie, a dzisiaj rano kontynuuje wzrost. Stronie popytowej sprzyjają obawy związane z podażą ropy naftowej, które pojawiły się z zupełnie innych kierunków niż można byłoby przypuszczać jeszcze kilka dni temu. Po pierwsze, tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji miało przełożenie m.in. na tamtejszy sektor naftowy. O ile Turcja nie jest istotnym producentem ropy naftowej, to jest ważnym punktem przeładunkowym surowca na linii wschód-zachód. Terminal eksportowy Ceyhan, odpowiadający za transport 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie z Azerbejdżanu m.in. do krajów zachodnich, został zamknięty, na razie w dniach 6-8 lutego.
Stabilizacja cen ropy naftowej po spadkowym tygodniu

Stabilizacja cen ropy naftowej po spadkowym tygodniu

2023-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wyraźne umocnienie amerykańskiego dolara w poprzednim tygodniu, jak również perspektywa utrzymywania się jastrzębiej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez jakiś czas, pogrążyły ceny ropy naftowej w poprzednim tygodniu. Cena ropy naftowej WTI spadła do okolic 73 USD za baryłkę, poruszając się już niedaleko tegorocznych minimów – natomiast notowania ropy Brent powróciły do rejonu 80 USD za baryłkę. Na przewagę strony podażowej na rynku ropy naftowej składa się obecnie kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w USA ostatnio rosły, co wskazuje na relatywnie słaby popyt na paliwa w tym kraju.
Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej

Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej

2023-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej dzisiaj stabilizują się, jednak i tak znajdują się na drodze do zakończenia już drugiego tygodnia zniżką – cena ropy gatunku Brent obecnie oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI poruszają się niewiele powyżej poziomu 76 USD za baryłkę. Optymizm, który przetacza się w tym tygodniu przez globalne rynki finansowe, nie wystarcza notowaniom ropy do zwyżek. Inwestorzy ewidentnie mają obawy co do popytu na ten surowiec w bieżącym roku.
Wzrost zapasów ropy w USA i brak zaskoczenia ze strony OPEC+

Wzrost zapasów ropy w USA i brak zaskoczenia ze strony OPEC+

2023-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na solidnym, ponad 3-procentowym minusie. Wszystko za sprawą splotu wydarzeń o niekorzystnym bilansie dla notowań tego surowca. Przede wszystkim, wczoraj pojawił się cotygodniowy raport pokazujący wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 4,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki. Wzrosły również zapasy benzyny i destylatów, co stanowi potwierdzenie faktu, że popyt na paliwa w USA jest rozczarowujący.
Fed i OPEC+ dziś kluczowe na rynku ropy

Fed i OPEC+ dziś kluczowe na rynku ropy

2023-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej będzie kręcić się wokół dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich jest decyzja OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące, natomiast drugim – decyzja Rezerwy Federalnej USA ws. stóp procentowych i dalszej polityki monetarnej w tym kraju. W kwestii decyzji OPEC+, oczekiwania od kilku dni są niezmienne: rozszerzony kartel najprawdopodobniej utrzyma dotychczasowe cięcia produkcji, wynoszące 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano jeszcze w październiku poprzedniego roku.