Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji

Wzrost cen ropy naftowej po doniesieniach z Turcji
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-03-28 (11:48)

Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od spokojnej konsolidacji, jednak zakończyły ją już na około 5-procentowym plusie. Był to największy dzienny wzrost cen ropy naftowej od ponad czterech miesięcy. W rezultacie, cena ropy WTI podskoczyła do okolic 73 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do rejonu 77,70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane. Bezpośrednią przyczyną wzrostów notowań ropy naftowej okazały się doniesienia z Turcji o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej z Kurdystanu przez port w Ceyhan za sprawą sporu z Irakiem.

To oznacza spadek eksportu ropy naftowej z tego regionu o 400 tys. baryłek dziennie. Jest to niecałe pół procenta globalnej produkcji – jednak nawet taka liczba ma znaczenie w obliczu niemal całkowitego odcięcia się Europy od dostaw ropy naftowej z Rosji.

Obecnie na lepsze nastroje na rynku ropy naftowej wpływają także informacje o zażegnaniu największych problemów w obecnym sektorze bankowym (udane przejęcia SVB i Credit Suisse) oraz o ożywieniu popytu na ropę naftową w Chinach. Według opublikowanych wczoraj analiz China National Petroleum Corp, w 2023 roku import ropy naftowej do Chin ma wzrosnąć o 6,2% rdr do poziomu 540 mln ton, głównie za sprawą ożywienia w tamtejszej gospodarce po rezygnacji z wyjątkowo dotkliwych pandemicznych obostrzeń.

Tymczasem dzisiaj i jutro warto zwrócić uwagę na dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Dziś wieczorem szacunki na ten temat opublikuje Amerykański Instytut Paliw – rynkowe oczekiwania wskazują na zwyżkę zapasów o 200 tysięcy baryłek w poprzednim tygodniu.

Mimo lekkiego polepszenia nastrojów na rynku ropy naftowej, warto pamiętać, że odbicia cen w górę, podobne do tego wczorajszego, mogą być krótkotrwałe. Dopóki kryzys bankowy nie zostanie ostatecznie zażegnany, a inwestorzy nie będą wierzyć w rychły powrót ożywienia gospodarczego na świecie, trudno będzie o silniejsze zwyżki cen tego surowca.

PSZENICA

Spadek eksportu zbóż z Ukrainy.

W ostatnich dniach notowania zbóż i towarów rolnych nieco odbiły w górę po wcześniejszej spadkowej serii. Ten efekt widać m.in. na rynku pszenicy – notowania tego zboża, które w poprzednim tygodniu spadły do okolic 6,57 USD za buszel, obecnie powróciły do rejonu 6,90-7,00 USD za buszel.

O ile podaż zbóż – w tym pszenicy – na świecie jest duża, a to ogranicza potencjał wzrostowy ich notowań, to wsparciem dla cen pszenicy pozostaje sytuacja w rejonie Morza Czarnego. Zarówno Rosja, jak i Ukraina, są istotnymi producentami zbóż na skalę światową, jednak eksport tych towarów wyraźnie spadł po inwazji Rosji na Ukrainę – a obecnie utrzymuje się nisko w związku z prowadzonymi dalej działaniami wojennymi.

Dane z Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy pokazały, że w sezonie 2022/2023 eksport zbóż z Ukrainy był o 17,7% niższy w ujęciu rdr i wyniósł 36,9 mln ton (stan na 27 marca). Dla porównania, w poprzednim roku eksport zbóż wyniósł 44,8 mln ton.

Produkcja zbóż na Ukrainie znacząco spadła po inwazji Rosji na ten kraj w lutym 2022 roku. O ile jeszcze w 2021 roku tamtejsza produkcja zbóż wyniosła rekordowe 86 mln ton, to w 2022 roku było to już tylko 53 mln ton. W tym roku najprawdopodobniej będzie ona jeszcze mniejsza – obecne szacunki rządu Ukrainy wskazują na 44,3 mln ton zbóż, w tym 16,6 mln ton pszenicy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.
Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wciąż wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. Co prawda poniedziałkowy ruch wzrostowy nie był duży, jednak pokazał on, że napięcia na Bliskim Wschodzie nadal stanowią skuteczne wsparcie dla cen ropy naftowej. W poniedziałek pojawiły się bowiem informacje o atakach jemeńskich bojówek Huti na kontenerowiec na Morzu Czerwonym.
Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na rynku ropy naftowej

2024-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena ropy WTI stabilizuje się w okolicach piątkowych zamknięć, czyli w rejonie 76-77 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej WTI pozostają niewiele poniżej poziomu 82 USD za baryłkę. Za wyhamowanie zwyżki w dużym stopniu odpowiadają czynniki geopolityczne – a dokładniej, komunikat ze strony Izraela mówiący o tym, że zakończył on już serię ataków w Strefie Gazy.
Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

Prognozy mniejszej dynamiki wzrostu produkcji ropy w USA

2024-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia sytuacja na rynku ropy naftowej jest znacznie spokojniejsza niż w tygodniu poprzednim. Po gwałtownych przecenach, ostatnie kilka dni na rynku ropy upływ pod znakiem delikatnego odbicia notowań w górę – niemniej, może być to ruch w większym stopniu techniczny niż fundamentalny. Stronie podażowej nadal sprzyjają obawy związane ze wzrostem gospodarczym na świecie oraz wizja możliwego uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy.
Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

Nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej

2024-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych spektakularnych zniżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia jest znacznie spokojniejsza. Cena tego surowca oscyluje w konsolidacji – w przypadku ropy WTI porusza się w rejonie 72-73 USD za baryłkę, a w przypadku ropy Brent w okolicach 77-78 USD za baryłkę. Mimo że zmienność cen ropy naftowej jest istotnie mniejsza niż w poprzednim tygodniu, to mimo wszystko obecnie sytuacja na rynku tym jest dość napięta.